STADSNIEUWS >E IN MAARTIJD BEGINT WEER TE NADEREN Holland - Zeilersland WENKEN VAN l)EN VOEDINGSRAAD Dankbetuiging angs de straat Twee stadgenooten in Zandvoort Bonnen, die nu geldig zijn Onherkenbaar maken van auto's Andy Hardy in t wilde Westen Üqssida GEÏNTERNEERDE NEDERLANDERS Politie is niet uitgeschakeld De transferbetalingen hervat BLAD PAG. X AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 23 JULI 1940 NE tijd voor de inmaak begint J weer te naderen, schrijft de dingsraad. Het laat zich aan- i. dat menige huisvrouw, die eleer niet zoo licht geneigd zou jn tijd en geld te besteden aan et conserveeren van groenten, in gegeven omstandigheden aan- liding zal vinden zich de vraag stellen of het wellicht thans ich niet de voorkeur verdient tot ize of gene verduurzamings- ethode haar toevlucht te nemen, ij de beantwoording van deze vraag moeten worden onderscheiden tus- n liet gezin, dat over een eigen istuin beschikt, en het gezin, dat zijn groente-voorziening geheel op itstreekschen aankoop is aangewe- Wie zelf, geheel of ten deele. zijn Ti groenten kweekt, zal in het zo- getijde licht een overschot hebben, wanneer men het niet aan anderen ischt uit 1e deelen, alleen door con- eenng voor een nuttige bestem- g behouden kan blijven. Hier is verduurzaming, d.w.z. drogen, in- en of steriliseeren. de aangewezen issing. enwel moet uit een oogpunt van de voedselvoorziening in dit ver- d aanstonds worden opgemerkt, dat kweekers van eigen groenten er ver- idig aan zullen doen zorg te dra dat hun grond gedurende het kou- jaargetijde ih genoegzame hoeveel- en verscheidenheid versche groen- blijft opleveren. !et moet nu maar eens uit zijn met legende, dat de winter ons dermatp rkt in onze voedsel keuze, dat wij ugenlijk zonder de verduurzaamde nsmiddelen niet zouden kunnen nen. Zonder veel moeite kan men in winter tien a veertien achtereen- :ende dagen lang iederen dag een uwe groente op tafel brengen, waar zoowel wat uiterlijk, smaak als voe- de bestanddeelen hetreft, variatie oeg wordt geboden F.n het is nu wel nes gemeengoed geworden, dat een ding met versche groenten de voor- r verdient boven het gebruik van dmir7aamde levensmiddelen. Daar |p wil naluurliik niet gezeed zijn, inmaakgroenten geheel vermeden nen te worden. Wel is het echter delijk, dat zij aanvulling moeten en en dat het streven van iedere isvrouw erop gericht moet zijn ook !en winter zooveel mogelijk versche eten op den disch te brengen. Sa- kool, wortelen, winterandijvie, de kool, spruitjes, koolraap, boeren- bieten, uien. witlof, groene kool. Jselderij, prei en sehorseneeren. zie- ecniee namen opgesomd om er aan berinneren dat ook bet wintertij in- daad een goede verscheidenheid van chc groenten levert, die bij een gevarieerde bereidingswijze het langen naar „inmaak" nauwelijks doen rijzen. >e nuchtere feiten voeren ons dan tot een drietal gevolgtrekkingen: Het koude jaargetijde biedt een vnl- nde verscheidenheid aan versche »enten en de tegenwoordige omstan- eden zullen in dit feit geen veran- ing brengen. Wie uit eigen moestuin een over- iot heeft, waarmede hij op andere jze geen raad weet, zal uiteraard nals voorheen bedacht moeten zijn conserveering, doch dient tevens zijn tauwingsplan in dier voege te her dat in ruimere mate naar het eeken van wintergroente wordt ge- eefd, waardoor vanzelf een beter evenwicht wordt verkregen tueschen de productie in zomer- en wintertij. c. In de onzekerheid* van de tegen woordige omstandigheden zullen vele huisvrouwen zich zonder ecnigen voor raad niet veilig voelen en dus meer dan gewoonlijk op het gehied van conservee- ring willen doen. Het is van groot be lang dat diegenen onder de huisvrou wen die zich thans voor het eerst met inmaken gaan bezighouden mislukkin gen en daardoor verspilling van koste lijke etenswaren, geld, tijd en arbeid©- kracht trachten te voorkomen door zich te houden aan wat de ervaring aan de vele huisvrouwen die dit regelmatig plegen te doen omtrent de huishoude lijke conserveering heeft geleerd. Dan is drogen de wijze van bewaren, die zeker het minst kosten met zich brengt, maar die, buiten de fabriek om, slechts in weinige gevallen kan worden gevolgd. Slaboonen vormen het meest bekende voorbeeld. Ze worden afgehaald, aan een stevigen draad geregen en in de zon gehangen, hetzij buiten (liefst onder een afdak) hetzij binnen voor een raam (b.v. op zolder). Znodra de boonen „ram melen" van droogte, worden ze in goed sluitende trommels opgehorgen en op een droge plaats bewaard. Ongeveer op dezelfde wijze kunnen in vierde parten gesneden appelen aange regen worden, echter zoo, dat tusschen deze zeer waterrijke stukjes telkens, door middel van een knoop in den draad, een kleine afstand wordt be waard, waardoor de lucht er beter door kan waaien en het vlugge drogen dus bevorderd wordt. De appeltjes zijn klaar, als ze taai en samengeschrompeld zij n De hier te lande van ouds bekende inmaak in het zout vraagt niet om een nadere beschrijving. Alleen mag worden opgemerkt, dat toevoeging van een rui me hoeveelheid zout (30 procent van het groentegewicht, dus b.v. 3 kg. zout op 10 kg. schoongemaakte groente) een groot e werkbesparing meebrengt. De groente in het vat vraagt dan feitelijk geen toezicht: het anders gebruikelijke telkens opnieuw schoonmaken van de bovenlaag en het toevoegen van zout vervalt. Regels voor het steriliseeren van groente en zacht fruit (vruchtenmoes, to- malën) zijn voor de huisvrouw, die dit werk ieder jaar pleegt te verrichten, evenmin noodig. Wel mag raad worden gegeven om de voor de flesschcn voor bereide groenten een oogenblik in een ruime pan met flink kokend water op te wellen (plm. 10 minuten). Door dit „blancheeren" wordt het gewenschte slinken van de groente op een beteie manier bereikt dan door het opzetten met een bodempje water. Het in de psn achtergebleven water kan gebruikt worden voor het bijvullen van de fles schen. Voor het conserveeren van zacht fruit denke men ook aan de jambereiding De suiker kan zeer wel geheel of *en deele door blanke stroop worden ver vangen, mits men in het oog houdt, dat voor elk ons suiker, dat men wenscht te vervangen, ongeveer VA ons stroop moet worden bijgevoegd. Voor het overige onthoude men zich van het ontwikkelen van een overma'i- gen ijver op „inmaak"-gebied. Daardoor wordt de gezins voeding en de ge zins- gezondheid gedurende de win term tan den eer geschaad dan gediend. \TU de Nationale lnzame- l ling in deze gemeente tot een zoo bijzonder gunstig re sultaat heeft geleid, betuigen Burgemeester en Weihouders allen, die aan het welslagen daarvan hun medewerking hebben verleend, hun harte- lijken dank. Amersfoort, 24 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, v. RANDWIJCK De Secretaris, K. KAAN Jzn. ET politierapport bood wederom het dagelijksch beeld van overtredin- Wielrijders, die op voetpaden re- geen tecken gaven hij het veran- \an richting, met drieën naast el- fietsten etc. ti'dcr werd een wielrijdster gevor- aliseerd. omdat zij op een verboden edeelte van de B.W. laan reed, terwijl en automobilist hetzelfde lot ondcr- 'ng, toen hij geen gevolg gaf aan een 'oplicht. jeugd deed ook weer van zich n. Zoo werd een katapult door de in beslag genomen, waarmede ens richt- en schietoefeningen hiel- negenjarigiongetje had op den :weg de onhebbelijkheid een tak lusschen de spaken van een fiets steken, tengevolge w aan an een 15 'ge wielrijdster kwam te vallen. De Politie heeft het meisje, dat een schaaf wonde aan het been kreeg, naar de Aderlijke woning overgebracht, terwijl De 'oor„., 'ohtie on len. Een loo, 'rem e arige Georgine P. Wolf en Willem Stuurman aan 7 werk DE A.K.G.-leden Georgine P. Wolf en Willem Stuurman, beeldhouwster en ceramist, brengen huil vacantie in Zand- \oort door. Zij maken van de gelegen heid gebruik om daar in het museum restaurant „Muluru" een tentoonstelling van hun toegepaste kunst te geven, waar hij Stuurman tevens aan belang stellenden zijn techniek van potten-bak- ken demonstreert. Hij doet daar zijn werk temidden van Japansche en Tibe- thaansche kunstwerken en bestaard door Chineeschc godenbeelden. Het zal niemand verwonderen, dat de belangstelling der vrouwelijke bezoekers het meest uitgaat naar dc tentoonstel ling van sieraden, die door Georgine Wolf vervaardigd werden. De algemeene aandacht richt.zich echter op de wijze, waarop Stuurnfïin zijn kruikjes en scha len, zijn serviezen en andere gebruiks- of siervoorwerpen vervaardigt. Menige badgast kan de verleiding niet weer staan om het ook eens te probeeren Maar dat het dan veelal blijkt, geen werk voor leekenhanden te zijn, laat zich begrijpen. Intusschen hebben toch verschillende bezoekers en bezoeksters het verlangen te kennen gegeven, wat meer omtrent theorie en practijk der pottenbakkers kunst te w-eten te komen. Het resultaat is, dat onze beide stadgenooten thans in Zandvoort een vacantie-cursus geven in dit mooie ambachtelijke bedrijf. sk,dal shrdeltao daradoijdwrkfghfhmth den jongen een stevige uitbrander toe gediend werd. Jongens, die zich onledig hielden met kaartspel aan den openbaren weg, werden gewaarschuwd. In den vervol ge heeft de politie zich voorgenomen hel niet bij een waarschuwing te laten Tenslotte was er de wielrijdster, die in het avondlijk duister zonder de voor geschreven verlichting reed en deswege geverbaliseerd werd. j Broodbons 71 tot en met SO (brood- bonboekje) geldip van 22 Juli tot en met 28 Juli a.s. (niet gebruikte tot en met 1 Augustus) rechtgevcnde op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet ge bruikte bons van de serie 61 tot en met 70 nu nog geldig tot en met 25 Juli. Bons 67 en 68 (algemeen distribu- tiebonboekje)Op eiken bon 2xh ons boter of margarine of vet tot en met 28 luli a.s. Bon 80: een kilo suiker tot en met 25 Juli: daarna bonnummcr nog niet bekend- Bon 85: V» pond koffie of V» ons thee tot en met 2 Augustus. Bon 90: lh pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmeel of rogge meel. of roggebloem of zelfrijzend bakmeel lot en met 9 Augustus. Op bon 75 kan men tot en met 26 Juli een dier producten ook nog bekomen tot een gewicht van een half pond. Bon 95: pond rijst of rijstemeel van 22 lull tot en met 11 Aug. a.s. Bon 100: pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten van 22 Juli tot en met 11 Augustus. Bon 105: 1 ons maïzena of gries- meel of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi- cellie of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 September. Petroleumzegel Periode 3Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN Vereischt ontheffing van het Hoofd van de plaatselijke Politie De Commissaris van Politie te dezer stede, \estigt de aandacht van be langhebbenden op de beschikking d.d. 13 Juli 19-10, no. 45/1940, van den Secre taris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Justitie, be treffende het onherkenbaar maken van motorrijtuigen door bespuiting, verven, lakken of op andere wijze (b.v. ombouwen van personen-auto's tot be stel- of vrachtauto). Dit verbod geldt, niet alleen voor particulieren, maar ook \oor exploi tanten van autospuit-inrichtingen, ga ragehouders en dergelijke personen. Er wordt met nadruk op gewezen, dat voor bovengenoemde handeling (en) ontheffing moet zijn verleend door het Hoofd van Plaatselijke Politie en dat overtreding van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste f 1000,met inbeslagne ming \an het motorrijtuig. Aanvragen tot ontheffing kunnen worden gericht aan 'den Commissaris van Politie alhier, voorzoovcr betreft deze gemeente. Bij aanvragen tot ontheffing moeten de noodige gegevens worden overge legd, betreffende eigendom en her komst van elk motorrijtuig afzonder lijk en omtrent de kleur 'daarvan, zoo mede fabrieksmerk-, motor- en chas sisnummer, terwijl tevens van elk mo torrijtuig afzonderlijk, dat een bewer king als bovenbedoeld zal ondergaan, moet worden vermeld, of het een per sonenauto. een vrachtauto of een mo torrijwiel betreft. STEUNCOMMISSIE N.S. 1940 Door het spoorwegpersoneel is een Steuncommissie Ned. Spoorwegen 1940 in het leven geroepen, welke uitkcering zal verstrekken aan personeel en gepen- sionneerden, die door de oorlogshande lingen materieel getroffen zijn. Uit de Bondskas van den Bond van gepensionneerden hij de \.s is aan deze commissie reeds 1000 afgestaan, ter wijl de gepensionneerdon evenals het nog dienend personeel maandelijks 1 van hun pensioen re9p. salaris la ten afhouden. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's had bedroeg hedenmorgen 66 gr. F. 19 gr. C. EXAMENS Te 's-Gravenhaze slaagde a oor het eerste deel notarieel examen onze stad genoot de heer A. G. van Veen. In City Theater draait van hedenavond tot en met Donderdag de film „Andy Hardy in ihet wilde Westen". Zij ver haalt een episode uit. het leven van de langzamerhand beroemd geworden fa milie van den vrederechter Hardv. De oude rechter (Lewis Stone) ont vangt een brief van een jeugdliefde, Dora Xorthcote, waarin zij en haar man hem om raad en hulp vragen. Bill Northcote is eigenaar van een groote veefokkerij in het Wilde Westen, een streek die van vele lilmliefhebbers nog altijd vol aantrekkelijke romantiek cn cowboy-genoegens is. Rechter Hardy besluit met. zijn fami lie persoonlijk op bezoek te gaan. Op de ranch zelf blijkt, dat zijn oude vrienden genoodzaakt zullen zijn, hun boerderij te verkoopen aan een zekeren Bruxton die tevens eigenaar is van de beek, wel ke de Northcote ranch van het noodige water voorziet. Bruxton weigert name lijk het binnenkort afloopende contract te vernieuwen. Hoe gedragen zich nu de befaamde kinderen van rechter Hardy, Marian en Andy (Mickey Rooney), in deze vreemde en voor hen zoo aanlokkelijke omgeving? Marian, die altijd nog al gauw geneigd was om haar hart aan iemand te schenken, wordt prompt, ver liefd op Ray Holt, den knappen opzich ter van de ranch. Diens tienjarig doch tertje „Vrede", dat haar moeder bij haar geboorte verloren heeft, is echter kin derlijk jaloersch op het jonge meisje en in haar merkwaardige snuggerheid slaagt het kind erin een eind te maken aan de liefdeshistorie. De 16-jarige Andy daarentegen, jon gensachtig \erwaand op zijn prestaties op het korfbalveld, wordt door „Vrede" voortdurend ertusschen genomen. Hij pocht, dat hij evengoed kan paardrijden als zij, maar het jonge kind laat hem ver achter. Tengevolge van zijn onbe kendheid met paarden breekt Calico, het lievelingsrijdier van „Vrede", een been. Diep onder den indruk smeekt Andy zijn vader om hem het geld te leenen, waardoor een beroemd veearts Calico zal kunnen behandelen. De ope ratie gelukt en het paard wordt niet doodgeschoten. Wat de Bruxton-affaire betreft, ontdekt rechter Hardy een bepaling in het contract, waardoor Bruxton water zal moeten blijven leveren. De sluwe boer erkent dit, maar meent dat hij. aangezien nergens de prijs van het water genoemd wordt, 20 per liter berekenen mag. Nu speelt de rechter zijn troef uit: Bruxton bezit een recht om zijn vee over het land der Northcotes te drijven, doch moet dan ook altijd door het land van een ouden Indiaan. Met al zijn geld koopt rechter Hardy thans zelf het land van den Indiaan en verbiedt Bruxton om het te passeeren. Deze toont echter aan, dat de weg een oud-Tndiaansch pad is, dat niet van openbaar verkeer mag worden uitgeslo ten. Schijnbaar verslagen, keert de fa milie Hardy naar Car\el terug, doch dan brengt, een oude Indiaansche de ken met een teekening van het. land der Northcotes uitkomst en de financieele moeilijkheden worden zoowel voor rech ter Hardy als de Northcotes opgelost. Ook de amoureuze perikelen van Andy Hardy komen weer op hun plaats. In Carvel twist hii nog wel een beetie met zijn meisje Polly Benedict, doch een groot feest verzoent de beide kinderen. Marian intusschen wacht nog steeds op den man harer keuze.... ZJET bekendste jaarlijksche water- JLi sportfestijn de Kaagweck is in vollen gang cn verheugt zich in een groote belangstelling en in uitstekend zeilcrswccr. Links: de regenbogen voor den wind. Onder: tijdens den wedstrijd der jollen. Boven: in afwachting van het „tien-minutcnschot" voor de Olym- pia-jollen. GRAND TH^&TRE. Vnn Vrijdag 10 t.m. Donderdag 25 Juli vertooning van do film „De groote leugen" Iederen middag 2.30 uur (behalve Zondag cn Woensdag) familiematinee's mot „De groote toove- naar van Oz". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4 00 6.15 cn 8.30 uur doorloopcnd Andere dagen 8 uur. Zaterdags 6 cn S.15 uur. CITY THEATER. Van Dinsdag 23 t.m. Donderdag 25 Juli vertooning van do film „Andy Hardy in het wilde Westen". Voorstellingen: 's avonds vanaf 8 uur, 's middags vanaf 2.30 uur. REMBRANDT-THEATER Vertonning van de films „De terugkeer van dr. X." en Zaken z\jn zaken". OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., BELLA MY-BIBLIOTHEEK (kosteloos). Appelweg 6. AMICITIA. 25 Juli. Rede van Ir. A. Mus- aert. Zaal open 7.30 uur n.m. BILTHOVEN 26 Juli. Opcnluchtconcert van „H. J. Hcgcraath" en „Do Stem des Volks". DE WAPENROEM. 29 Juli Algemeen© ledenvergadering van V.V.V, 8.15 uur namiddag. HUIS- EN STRAATNAMEN Onze medewerker C. A. Ileunks heeft eens verzameld wat er bekend is van de oude huisnamen in Amersfoort. Zijn vondsten zijn bijeengebracht in een boekje, dat juist verscheen bij de N.V. Snelpersdrukkerij „Patria". Wie bang is voor een droge opsomming, kent den heer Ileunks niet. Het boekje laat. zich best lezen en men steekt er menige wetenswaardigheid, Amersfoort in oude tijden betreffende, uit op. Behalve huis namen worden ook tal van straatnamen verklaard en is er tot besluit een lijst opgenomen van vermaarde Amersfoor- ters. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes, z. van Nicolaas Pot en Gerarda Maria Blom; Nelly, d. van Aart Nieuwboer en Hendrika Phie- lix; Jan Herman Antonij, z. van Antonij Johannes Bernaards en Aleida Cornelia Elisabeth Slagter; Wilhelm, z. van Wil helm Klerks en Johanna Wilhelmina Korndewal; Jantien, d. van Roelof van der Spoel en Geesje Stevens; Adriaan z van Elbertus Lobel en Jaantje Booms; Teuntje, d. van Nui Dirk Vliek en Aal- bertje Staal; Willemina Cornelia Ro- sario Maria, d. van Joannes Antonius Bekker en Wilhelmina Petronella Eli sabeth van Loo; Johanna Jacoba, d. van Johan Jacob van den Bos en Bartha Duurkoop; Jan, z. van Arie van Sloo- ten en Gerdina Wilhelmina Wouden berg; Albertus Johannes Antonius, z. van Eduardus Theodorus Jansen en Pe tronella Wilhelmina van Dijck; Gerar- dus Lubbertus, z. van Gerardus Brom en Gijshertje van Dam. FRUIT EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT. Perziken 20140, kruisbes 712, zwarte bes 1114, roode hes 7—13, Yellow 11—23, Early Vic. 10— 13, roggepeer 10, 'tomaten 69, druiven 3339, frambozen 1328. morellen 12 16, meloenen 2331, sny'booncn 1824, stambooncn 16—18, slokboonen 18—2 i, andijvie 1019, sla 1025, selderij 57, peterselie 56, bieten 16—32, wortelen 7—13, komkommers 32—67, rabarber 31— 41, aardappelen 31—52, postelein 5—8, doperwten 624, uien 78, tuinboonen 7—10, bloemkool 7—20. spitskool 8, groe. nenkool 9, roode kool 78, spinazie 10— 11, pronkers 14—16. BINNENLAND BERLIJN, 22 Juli (A.N.P.). Het Ne- derlandsehe Pciskantoor meldt: „Het aantal Nederlanders, dat thans nog in Duitschland geïnterneerd is, bedraagt 432. Zij bevinden zich vrijwel allen in het kamp voor burgerlijke geïnterneer den te Neurenberg, dat als „Stalag 13" bekend staat. Zij zullen ongetwijfeld hun vrijheid herkrijgen, zoodra aan de volkomen onnoodigc interneering der Duitschers in Nederlandsch-Indië een eind is gemaakt. Het aantal in Indië ge- interneerde Duitschers is overigens een veelvoud van het gct«al Nederlanders, dat in Duitschland geïnterneerd is." 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Van bevoegde zijde wordt het navolgen de onder de aandacht gebracht: Bij een deel van het publiek en vermoedelijk tengevolge daarvan ook bij eenige politie-functionaris- sen heeft zij het ook tot heden in geringe mète de meening post ge vat, dat de Nederlandsche politie grootendeels zou zijn uitgeschakeld. Niets is minder juist! Nog steeds vervult de Nederlandsche rijks- en gemeentepolitie in vollen omvang haar taak. De haar oorspronkelijk opgedragen wettelijke bevoegdheden zijn door de Duitsche bezetting eer der toe- dan afgenomen. Het gedeelte van de bevolking, hetwelk geloof schenkt aan die on juiste opvatting en hieruit meent te kunnen concludeeren, dat aan ver storing van de openbare orde, rust en veiligheid thans minder gevaar verbonden is, wordt er met nadruk op gewezen, dat de Nederlandsche politie de haar opgedragen taak tot handhaving der rust, orde en vei- DE ORGANISATIE VAN DEN LANDBOUW 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. —On der voorzitterschap van den heer H. D. Louwes uit Ulrum werd dezer dagen de gecombineerde vergade ring van het bestuur en de eerste afdeeling van het Koninklijk Neder- landsch Landbouvvcomité te 's-Gra venhage gehouden. Aan de hand van een door den voorzitter samengestelde nota, werd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent do toekomstige organisatie van den landbouw in Nederland. Daarbij werd in herinnering gebracht, dat het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-comité tot 1920 dc eenige alge meene landbouw-organisatie in Neder land is geweest cn dat daarna de com fessioneelc landbouworganisaties zich uit dit allesomvattende verhand hebben afgesplitst. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft echter nog steeds de opvatting, dat dc splitsing noch in het belang van den Nedcrlandschen boerenstand, noch in dat van het Nederlandsche volk als geheel is. De vergadering was van oordeel, dat stappen moeten worden gedaan om zoo spoedig mogelijk het ideaal van een al gemeene Nederlandsche landbouworga nisatie opniemv te verwezenlijken. Besloten werd deze aangelegenheid in de eerstvolgende bijeenkomst met de confessioneele centrale landbouvv-orga- nisaties aan de orde te stellen. Hef ontslag van land arbeiders Van verschillende zijden werd de ver ordening inzake het ontslag aan arbei-< ders ter sprake gebracht. Opgemerkt werd, dat het landbouw bedrijf, dat naast vaste arbeiders veel los personeel VOor seizoenwerkzaamhe den in dienst heeft, in tegenstelling tot industrieele bedrijven, niet licht op groote schaal tot. ontslag van arbeiders zal overgaan daar het bedrijf niet plot seling sterk kan worden ingekrompen of stopgezet. Bemoeilijkt men het ont slag van arbeiders, dan £al dc neiging bestaan zich bij het aanstellen van per soneel tot het uiterste te beperken. Besloten werd na te gaan of het mo gelijk zou zijn, dat de verordening niet op den landbouw van toepassing wordt verklaard. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli De departementen van handel, nijver heid en scheepvaart en van finan ciën maken hekend, dat de trans fer van kapitaalopbrengsten van Duitschland naar Nederland weder om in den tot dusverre gebruikelij- ken omvang worden hervat. De uit betalingen hier te lande zullen even als tot dusverre, geschieden door de vereeniging voor den effectenhandel en door den postchècjue- en giro dienst, naar gelang van de van de „Konversionskasse für Deutsche Auslandsschulden" ontvangen opga ven van aldaar gedane stortingen. ligheid met alle haar ten dienste staande middelen en met den steun van de hier aanwezige Duitsche autoriteiten met alle kracht en op de meest grondige wijze zal uit oefenen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5