LAATSTE BERICHTEN Majoor Breunese over den opbouwdienst Uit den U.P.D.B. VIJF EiN VIJFTIG DUIZEND DIENSTPLICHTIGEN ZIJN EK THANS IN ONDERGEBRACHT Gemeenschapsz i n dient bevorderd Vreclespetitie in Zuid-Afrika Oproep van de „Nederlandsche Unie Haar doelstellingen uiteengezet EEN NADERE VERKLARING Verduistering van militaire goederen Een aap verduisterd Een vechtpartij tusschen twee pachters met doodelijken afloop HET PROGRAMMA VAJN „NIEUW NEDERLAND" Om het kampioenschap van Amersfoort A. J. KROPHOLLER Leeuwen op den Grebbeberg le BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 JULI 1940 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. Vijf-en-vijftig-duizend dienstplichtigen van de Neder- Jcndsche weermacht zijn thans overgegaan in den opbouwdienst. Over de organisatie van dezen dienst heeft de leider, majoor J. N. Breunese, in een persconferentie eenige beschouwingen gehouden. De mannen van den opbouwdienst zijn die leden der weer macht, die geen arbeid kunnen vinden in de burgermaatschappij. Zij hebben een bewijs van hun burgemeester overgelegd, dat zij werkloos zijn. Een deel van hen moet ge rekend worden tot de slachtoffers van de huidige omstandigheden. De ondernemingen, waarin zij werkzaam waren, zijn stil komen te liggen door den oorlog, of zijn ten grónde gegaan. Een ander groot deel was reeds voor de mobilisatie werkloos. Helaas zijn er onder hen vele beroepswerkloozen. Iedereen kent de funeste uitwerking van onze vroegere stempel- en steun-regelingen. De jarenlange werkloosheid was oorzaak van arbeidsschuwheid, van een daling van het moreel en van een minderwaardigheids gevoel. leder officier heeft dat in de voorafgaande maanden in de praktijk bij den troep kunnen merken. De mannen, die eenige jaren werkloosheid achter den rug hadden, misten Voor een groot deel houding en fut. DE opbouwdienst nu, zoo ging majoor Breunesse voort, wil in de eerste plaats bij allen gemeenschapszin en saamhoorigheidsgevoel bevorderen en wil trachten eerbied en waardeering voor den arbeid bij te brengen. Natuur lijk is dit niet in veertien dagen of drie weken te bereiken. Het is evenwel een doel van zoo hooge sociale waarde, dat wij, aldus majoor Breunese, gaarne al onze krachten daaraan zullen geven. Het eerste middel om dit doel te be reiken is het herstel van orde, netheid en tucht. Met 50.000 mannen, bij wie geen stiptheid en tucht heerscht, valt niets aan te vangen. De tucht moet ge baseerd zijn op vertrouwen. De leidende officieren en onderofficieren moeten hun mannen in alles voorgaan, moeten zich dicht bij den man hegeven en hem wijzen op den ernst van de taak die hem wacht. De grootste gestrengheid, en als het moet hardheid, moet worden toegepast. Dit kan ook indien met LISSABON, 23 Juli (D.N.B.). De vrouwen van de Boersche bevolking in Zuid-Afrika hebben den minister-presi dent der Zuid-Afrikaansche Unie, Smuts een vredespetitio overhandigd, welke meer dan 60.000 handteekeningen draagt en waarin zij eischen, dat Zuid-Afrika terstond een einde maakt aan den oor log met Duitschland. Daar Smuts de pe titie van de hand heeft gewezen, zal het document thans aan het parlement wor den voorgelegd. Ook de nationalistische studenten in Zuid-Afrika komen openlijk tegen de politiek van Smuts in opstand. De voor zitter van den natfonalen studentenbond heeft tot Smuts een brief gericht, waar in hij verklaarde, dat de studenten wei geren, zich te houden aan het insigne verbod en de geweren in te leveren. Voorts eischte hij het staken van de eenzijdige radiopropaganda en het on middellijk sluiten van vrede tusschen Zuid-Afrika en Duitschland. Een aantal leidende Zuid-Afrikaan sche nationalisten heeft op 20 Juli te Bloemfontein en te Strijdom massaver gaderingen belegd, waar betoogd is voor de republikeinsche wenschen van Zuid- Afrika. Te Strijdam heeft de leider der bijeenkomst. Springs, verklaard, dat zij, die geen steun verleenen aan het repu blikeinsche streven, de handen met En geland in stand houden. Onder bijval van de menigte riep hij uit: „De Zuid-Afrikaners kunnen de En- gelscben niet langer in Zuid-Afrika dul den, als zij zich opmaken om als gesla gen honden uit Engeland te vluchten". Dit was kennelijk een toespeling op de verklaring van Churchill, dat Engeland in geval van nood, na een Duitschen inval, den oorlog verder zou voeren vanuit Canada. „Indien Engeland zich zelf niet kan redden aldus deze spre ker mag het in Gods naam ten on dergaan. De wereld moet dan weten, dat Srnuts niet spreekt uit naam van de Afrikaners". RUSSEN ARRESTEEREN JAPANSCHE VISSCHERS TOKIO, 23 Juli. (Domei). Volgens een bericht uit Toyohara, de hoofdstad van Karafoeto (Zuid-Sachalin), hebben de Sovjet-Russische autoriteiten drie Ja- pansche visschers, die ter hoogte van Ambetsoe, een Japansche grensstad in Karafoeto, aan het Visschen waren ge arresteerd en naar Sovjet-grondgebied overgebracht. De regeering van Kara foeto heeft door bemiddeling van hel ministerie van buitenlandsche zaken bij de Sovjet-regeéring geprotesteerd en de onmiddellijke vrijlating van de gear resteerde visschers geëischt. DE VERDEDIGING VAN FRANSCH INDO-CHINA SJANGHAI, 23 Juli (D.N.B.). Ad miraal Decoux heeft hekend gemaakt, dat hij zich belast met de functies van gouverneur van Fransch Indo-Chltia, met behoud van zijn post van opperbe velhebber van de Fransche zeestrijd krachten in het Verre Oosten. Zijn doel ls het behoud van dc Fransche positie in het Verre Oosten. Daarom zal hij In- do-China verdedigen tegen alle vijan den in binnen- en buitenland. rechtvaardigheid wordt opgetreden. Excessen, fouten en overtredingen zul len met kracht moeten worden bestre den, om zoodoende te komen tot afdce- lingen, die volkomen in de hand van de leiders zijn en die op haar beurt ook weer het vertrouwen hebben in die lei ders. Dit is een moeilijke opgave, doch tevens een eerste voorwaarde, welke ook vervuld zal worden indien de lei ders hun taak met bezieling verrichten. Zoodra eenige teckcning in de ver betering op dit terrein merkbaar zal zijn, zal onmiddellijk worden aange vangen met dc uitvoering van arbeids- objecten. Men zal gemerkt hebben, dat op dit punt de opbouwdienst niet ter stond van stapel is geloopcn. Het zal misschien half Augustus worden eer het eerste wcrkobject ter hand zal wor den genomen. In den aanvang zal de keuze der werkobjectcn met eenige kieskeurigheid moeten geschieden. Niet elk object immers leent zich voor gemcen- schappelijken arbeid van eenvoudigen aard, waaraan een ieder, ongeacht zijn beroep, kan deelnemen. Bovendien moet den mannen duidelijk zijn, dat hun ar beid aan de gemeenschap, dus aan land en volk, ten goede komt. Dit zal het ge val b.v. zijn, wanneer de opbouwdienst in het Oostfront van de vesting Hol land, waar veel akkers en weiland aan de agrarisehe productie zijn onl trokken, deze landerijen weder voor landbouw en vpeteelt bruikbaar gaat maken. Derge lijke werkobjectcn, geschikt om te wor den uitgevoerd door mcnschen uit ver schillende beroepen afkomstig, zijn nok behosschingswerken. rnltuurarbeid, her stellen van dijken, het graven van ka nalen, e.d. Door dezen arbeid zal de vroegere soldaat, ingedeeld bij den opbouwdienst, de waarde weer leeren kennen van het werken ten nutte van de gemeenschap en zal hij de vruchten plukken, niet al leen van de onledigheid, maar ook van het verheffende besef, een nuttig mensch in dé maatschappij te zijn. Sporf-beoefenirig ALLEEN arbeid is echter niet vol doende voor het gestelde doel. Het is veelzeggend, dat de eerste dag, waarin de opbouwdienst officieel in werking trad, aan de sport was gewijd. Op 15 Juli is in Den Haag een sportcentrum geopend, waar de toekomstige sport leiders van den opbouwdienst in oplei ding zijn. Het feit, dat terstond op den eersten dag daarmede begonnen is, moet men zien als een demonstratie van den geest,' welke de leiders bezielt: een daad is meer waard dan lang ge praat. Wij weten allen hoe het met de licha melijke opvoeding in ons land gesteld is en kennen de plannen, welke thans voor de toekomst worden gemaakt. Bij de vernieuwing van de lichamelijke op voeding in Nederland zal de opbouw dienst in de eerste gelederen marchee- ren. Zijn mannen moeten Hard als staal en taai als leer zijn. In hun krachtige lichamen zal een frissche geest huizen en een warm hart kloppen voor land., volk, taal en cultuur. Ook aan muziek en zang zal veel aan dacht worden besteed. Ik ben. aldus majoor Breunese, een overtuigd voor stander van muziek- en zangoefeningen, rhytme immers geeft kracht. Ik hoop op dit gebied binnen niet al te langen tijd merkbare resultaten te hebben be reikt. Misschien had heigeen nu volgt in clc eerste plaats moeten worden genoemd: roote aandacht zal de opbouwdienst besteden aan vakbekwaamheid. Het doel immers is menschen af te leveren, die huil plaats in dc maatschappij met eere zullen gaan innemen. Er zijn in den opbouwdienst mannen, afkomstig uit dc meest uitecnloopende beroepen. Voor hen zal gelegenheid worden ge schapen zich in het eigen vak te be kwamen of hun reeds verworven be kwaamheid te onderhouden. Daarom zal nauw contact worden gehouden met fabrieken, werkplaatsen en vak scholen, teneinde deskundigheid en practische werkgelegenheid in elk. be roep voor de deelnemers aan de cur sussen te waarborgen. De opbouwdienst is on-politiek. Daar om ié alle politieke en kerkelijke pro paganda er verboden. De opbouwdienst streeft slechts naar een Nederlandschen geest. Wij komen uit een tijdperk van ver deeldheid en moeten naar een nieuw tijdperk, waarin gemeenschapszin en saamhoonghcid zullen heerscheri. In dien de opbouwdienst deze gemeen schapszin en saamhoorigheid ook maar voor zestig procent bereikt, achten wij ons doel geslaagd. Natuurlijk erkennen wij, dat ons land op christelijken grondslag is gegrondvest. Het christen dom is zoo heilig, dat het niet in dis cussie komt. Maar wel heb ik, aldus majoor Breunese, bezwaren tegen som mige belijders Aan het christendom, omdat achter hen aan steeds de poli lick om den hoek kwam kijken. Daar om zal er in den opbouwdienst geen po- 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. De reeds bij name bekende „Nederlandsche Unie", vertegenwoordigd door een driemanschap bestaande uit. de heeren mr. LEinthoven, mrJ. Linthorst Homan en prof. dr. J. E. de Quay, heeft zich thans met den volgenden oproep tot het Nederlandsche volk gewend: LANDGENOOTEN, Uit den nood der tijden is een nieuwe taak geboren. Wij noodigen u uit. met ons deze taak op te nemen. Wij roepen u op met eigen kracht en overeenkomstig onzen eigen Nederlandschen aard, gezamenliik door kordaien arbeid naar een nieuwe Ne- derlandsche saamhoorigheid te streven. Allereerst is noodigErkenning van de gewijzigde verhoudingen. Nationale sa menwerking op den allerbrcedstcn grondslag. Harmonische economische opbouwmot samenbinding van alle arbeidskrachten in ons volk. Sociale rechtvaardigheid, opdat er kome wyerk voor allen en arbeidsvreugde voor allen, voor jong en oud, voor den sterke en den zwakkeBezieling van de jeugd in vadcrlandschen zin. Dit willen wij verwezenlijken op Ncdcrlandsche wijze, eerbiedigende de traditio neels geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid. Wij willen ons werk verrichten in contact met de Ncdcrlandsche autoriteiten en met de bczettingsautoritcitcn. NEDERLANDERSGeeft aan ons streven uw aller krachten. Wie zicli afzijdig houdt schaadt de Ncdcrlandsche zaakSluit u aan. L. EINTHOVEN J. LINTHORST HOMAN J. E. DE QUAY Het voorloopige adres van de Nederlandsche Unie is: Alexander straat 20. 's-Gra- venhage AJAAR aanleiding van dezen oproep heeft het A-N.P. zich tot den heer Linthorst Homan gewend en nog de vol gende bijzonderheden vernomen- De Nederlandsche Unie wil een zelfstan dige beweging zijn, die uit eigen kracht en op eigen gezag haar actie zal voeren Ofschoon dc ondcrlcekenaars door van allerlei kanten ontvangen sympathiebetui gingen de zekerheid hebben gekregen, dat zij op den steun van personen, uit ver schillende kampen afkomstig, zullen kun nen rekenen, zullen zij zelfstandig, zonder ccnig mandaat, een nieuwen weg inslaan Zij zullen daarbij gaarne contact opne men met anderen, die eveneens bezig zijn met pogingen lot nationale concentratie. Het driemanschap zal worden bijge staan door cèn raad van bijstand, waarin belangrijke personen, deskundig op econo misch en sociaal gebied, zitting zullen nemen. Naar voorts nog kan worden gemeld, zal mr. J. Linthorst Homan de wordings geschiedenis van de Nederlandsche Unie vastleggen in een tweede brochure, welke tegen het weekeinde zal verschijnen. ARNHEM, 2-i Juli. Kort na de oor- logsdagen wercl in de woning van den 76-jarigen landbouwer T. van H. te Vee- nendaal een grootc hoeveelheid mili taire goederen aangetroffen. Wegens verduistering van al deze goederen had van H zich voor de AmhemscJhe recht bank tc verantwoorden. Verd. beweerde, dat hij tc goeder trouw Avas geweest. De soldaten liepen bij Hem in cn uit en hier lag dit en daar lag dat. De oproep van den burgemees ter, dat iedereen, die nog militaire goe deren onder zich had, daarvan aangifte moest doen, verklaarde de verd. niet gelezen te hebben. De gemeente-veldwachter Chr. van Fl uit Veenendaal verklaarde als getuige, dat eenige dagen tevoren eenige solda ten de goederen hadden moeten halen, de strafzaak tegen een 37-jarigen ren aangetroffen. Over al het andere had verd. niet gesproken. Toen de politie huiszoeking deed, had verd. de aandacht zooveel mogelijk af geleid van de plaatsen, waar alles verborgen lag. De subst. officier van j'ustitie mr. ba ron Speyart van Woerden, eischte acht maanden gevangenisstraf met aftrek der. preventieve hechtenis. Vervolgens stond de zoon van den verd. terecht, de 24-jarige H. van H. hij had een rijksrijwiel meegenomen. Tegen Üiem werd vier maanden gecischt. Ten slotte hoorde de 64-jarige arbei der L. D. te Bh enen, die een fiets hij van H. had "weggenomen, drie maan den tegen zich eischen. De uitspraak in al deze zaken ge schiedt 30 Juli. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN EN GEDOOD OEGSTGEEST, 23 Juli. Hedenmid dag omstreeks kwart vóór zes is op den Rijksstraatweg de li-jarige wielrijdster N. Boon, wonende te Leiden, bij het on voorzichtig oversteken van den rijweg door een personenauto, bestuurd door een handelsreiziger uit 's-Gravenzande, gegrepen' en zoodanig gewond, dat zij spoedig ter plaatse overleed. Het lijk is naar het academisch ziekenhuis te Lei den. overgebracht. De auto is voor onderzoek in beslag genomen. Volgens getuigen treft den be stuurder. geen schuld. litieke, uoch kerkelijke propaganda wor den geduld. Wel zal de Zondag geheel ter beschikking staan cn zal iedere man van den opbouwdienst ten volle de ge legenheid krijgen den Zondag te vieren en zijn godsdienstplichten na te komen. En mocht het voorkomen, dat het uit te voeren werkobject verafgelegen is van een kerk, clan zullen op Zondagochtend de auto's van den opbouwdienst be schikbaar staan om de mannen naar de kerk. te brengen. Maar de werkdagen zijn a oor den opbouAvdienst en voor niemand anders. De opbouwdienst is een Nederland sche organisatie. Hij staat alléén ten dienste van het Nederlandsche volk. Ons land cn ons volk moeten hieruit de voordeelen trekken. 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. In Hengelo is door de politie aange houden de 21-jarige koopman J. O., wiens opsporing en aanhouding door de Haagsche politie verzocht was. De man heeft nl. een poosje in een logement in den Haag vertoefd en bij die gelegenheid een aap ge stolen. Bovendien stond O. nog ge signaleerd voor eenige kleine straf fen, welke hij nog moest ondergaan. Officier van Justitie vraagt ontslag van rechtsvervol ging, daar uit noodweer is gehandeld 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. Strijd om het bestaan leidde onlangs te Wou brugge tot een vechtpartij tussclVah twee pachters, resp. met een en twee zonen, hij welke gebeurtenis een hunner zoodanig Averd getroffen, dat hij het le ven verloor. Op 12 Maart j.l. des ochtends ongeveer acht uur begaf de 63-jarige veehouder- tuinder G. van der L. zich met beide zonen naar een door hem gehuurd land, dat kort tevoren nog aan zekeren van V. verhuurd was geweest, doch waarvan voor dezen de termijn was uf- geloopcn. Weliswaar had van V. een beroep op dc pachtkamer gedaan om d' huur verlengd te krijgen, doch hij had daarmede geen succes, omdat de pacht kamer zich onbevoegd verklaarde in dit geval. Toen had Van V. getracht den nieuwen pachter met geweld te keeren. Inderdaad liepen vader en zoon van V. toen de Van der L's. met do met paard hespannen ploeg kwamen om hun land <e gaan bewerken, dezen min of .meer dreigend tegemoet en al spoedig ont stond een handgemeen, waarbij dc oude Van der L. een vuistslag in het gelaat kreeg die hem een tand kostte en een verwonding boven het oog ver oorzaakte. Daar vader en zoon von V. met een hooivork don ander van zich af tracht ten te houden of hem reeds aamdelcn met dit voorwerp, wilde Van der L. zich verdedigen mot een stevig verweermid del en hij nam daartoe zijn ploegzwing tc haat, een hardhouten steel met ijzeren beslag, Avaarmee hij van zich afsloeg. De zwing trof echter den ouden van V. op het hoofd hij de slaap zoodanig, dat vani V. snoedig bezweek. Hoewel aanvankelijk aan doodslag werd gedacht, Avaarvoor Van der L. werd gedagvaard, nam de officier van Justitie, nadat de jongemannen als ge tuigen waren gehoord, deze tenlasteleg ging terug en zcide, dat naar zijn in druk wel vaststond, dat. Van der L. Sr. den noodlottigen slag had toegebracht, doch tevens, dat deze uit noodweer had gehandeld. Derhalve requircerde spre ker schuldigverklaring met ontslag van rechtsvervolging. Mr. Sprev, die optrad als raadsman van Van der L. sloot zich bij deze op vatting. aan. Uitspraak 6 Augustus. HOOGER BEROEP BRACHT GEEN BAAT AMSTERDAM, 24 Juli. Op 14 Janu ari j.l. Averd ingebroken in de Avoning van mevr. Schwarz aan de Oranje Nas- saulaan. Bij deze inbraak waren vier menschen betrokken n.l. dc inbreker P- de .T., de fabrikant M., die den sleutel, waarmede de inbraak Avas gepleegd, had laten namaken, diens vrouw en de huishoudster van mevrouw Sóh.warz. Allen waren door de rechtbank ver oordeeld. Slechts M. was tegen het von nis vier jaar gevangenisstraf met af trek in hooger beroep gegaan. De be handeling voor het Hof bracht geen nieuw licht in de zaak. Thans heeft het Hof arrest gewezen en M.. overeenkom stig den.eisóh van den procureur-gene raal en het vonnis van de rechtbank, veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. AMSTERDAM, 24 Juli. De organi satie Nieuw Nederland heeft een „voor- looper van de Nederlandsche krant" laten verschijnen. De organisatie be staat, naar men ons mededeelt, uit in- tellectueelen, middenstanders, arbei ders, leeraren, onderwijzers enz. allen personen, welke niet aan politiek de den, van geen enkele soort, doch die oncler de drang der omstandigheden en de nieuwe mogelijkheden tot de over tuiging zijn gekonien, dat Nederland voor alles tot eenheid moet komen om die eenheid te verkrijgen, is noodig, clat men één doel en één programma nastreeft. Het programma van Nieuw Nederland omvat o.a.: Ie. Radicale opruiming van alle curruptieve en volksverraderlij ke ele menten uit ons land. 2e. Grondige herziening van ons vroegere regeeringsstelsel, dat geduren de de laatste tientallen jaren onder het mom van sühijndcmocraye een dicta tuur van het bankkapitaal bevorderde. 3c. Ter verantAvoording-roeping van de regeeringspersonen, welke ons land gedurende don laatsten tijd regeerden. 4e- Opheffing van alle politieke par tijen en hun nevenorganisatios. Avelke onmachtig bleken zich te verheffen ho ven het peil van het nastreven van be krompen groepsbelangen. 5e. Uitschakeling van de bemoeiin gen van kerkelijke of daarmee gelijk te stellen instellingen of stroomingen met de politiek. 6e. Vestiging van een economisch stelsel, dat is gebaseerd op arbeid en behoefte. 7e. OpbouAv van een geheel niemv regeeringsapparaat, steunende op de voorvechters van Nederlandsche 'her nieuwing en de beste krachten van ons bedrijfs- en cultureele leven. De administratie van de organisatie Nieuw Nederland is geA'estigd Plein- weg 91, Rotterdam-Z. NOODLOTTIGE VAL VOORTHUIZEN, 24 Juli. Gisteren is de 42-jarige A. van der H. uit Amers foort, die per fiets van de werkverschaf fing naar den trein reed om naar zijn woonplaats terug te keeren, gevallen. De man bekAvam een ernstige hoofd wonde. In het St. Elisabcthgasthuis te Amersfoort is hij vanochtend overle den. SPORT EN SPEL ALGEMEENE LEDENVERGADERING Onder voorzitterschap van den heer W. A. v. d. Linden had dezer dagen in „Witjens" te Utrecht de algemeene ledenvcgradering plaats van den Utr. Prov. Dambond. In zijn openingswoord wijdde de heer v. d. Linden ecnigp gevoelvolle Avoor- den aan de nagedachtenis van den heer J. B. Wind, in leven 1ste voorzitter van den U.P.D.B., en schetste de groote be- teekenis, Avelke de heer Wind voor het leven van den hond heeft gehad. Ter vergadering bleek mede aanwe zig de heer J. Groenteman, voorzitter van den Nederlandschen Dambond. Dc notulen der najaarsvergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Namens de wedstrijd-commissie rap porteerde clc heer D. de Zwart het ver loop der laatstgehouden competitie. Daarna kwamen de benoemingen aan de orde. Dc wedstrijdcommissie zal be staan uit de heeren P. Klcynsma, D de Zwart en C II. Ruitenbeek. In de propaganda-commissie Avcrden gekozen de heeren M. Heineke, J. Hors- meier, E. van Rees en D. Waal. Als leden van de protest-commissie Avcrden gekozen de heeren A P. Bey, R. de Ruyter cn C. de Haas, terwijl als plaatsvervangende leden Averden aange- Avezen de heeren L. Bergveld, W. Tap en J. Horsmeier. Venolgens had de prijsuitreiking plaats. De prijzen Averden als volgt toe gekend: Hoofdklasse: le phis Ons Genoegen (Utrecht); 2de prijs H.D.G. (Hilversum), lc klasse: le prijs O.K.K. (Baarn); 2e prijs Breukelen. 2e klasse: le pr. Bilthoven; 2e prijs H. C. D. (Hilversum). 3e klasse: le pr. Tuindorp (Maartens dijk); 2e prijs O.D.G. (Soest). De heer J. Groenteman, voorzitter van den Necl. Dambond, gaf daarna een overzicht van de situatie in het Neder landsche damleven. Op de a.s. jaarvergadering zal over gegaan Avorden tot de verkiezing van een lsten voorzitter. VOETRAL De wedstrijd AmsvordeQuick, wel ke gisteraA-ond op het Sportterrein „Birkhovcn" gespeeld is voor het kam pioenschap van Amersfoort, eindigde in een 6—3 overwinning voor Amsvorde De stand is nu: H.V.C. 3 3 0 0 20—3 6 Sopla 3 3 0 0 17—6 6 A.P.W.C. 4 2 0 2 17—13 4 Amersf. Boys 4 2 0 2 14—IS 4 Amsvorde 4 1 0 3 1020 2 Quick 4 0 0 4 725 0 Morgenavond AA-ordt op het terrein van de Amersf. Boys aan de Gasthuis laan de Avcdstrijd SoplaH.V.C. ge speeld. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 's-QRAYENHAGE, 23 Juli. Voor Zondag 2S Juli a.s. luidt, het program ma _voor het kampioenschap van Ne derland als volgt: BlauAv-Wit—Feyenoord. G.V.A.V.—Heracles. KUNST Hij acht den tijd rijp voor een nationale eenheid in de Nederlandsche Bouwkunst p EN medewerker van het A.N.P. heeft LJ te Wassenaar een onderhoud gehad met den bomvmeester A. J. Kropholler, den bekwamen leerling van Berlage, lei dende figuur in de groep rondom het R.K. Bouwblad. Tegenover de pioniers van een moderne internationale archi tectuur heeft Kropholler steeds geijverd voor het behoud van de nationale tradi tie in de bouwkunst Nog onlangs heeft hij in het Flaagsche maandblad daar voor een lans gebroken, en tevens ge ijverd voor het eerherstel van den Ya- derlandschen baksteen. Hij heeft de laatste jaren nog al eens teleurstellin gen ondervonden bij het meedingen naar openbare prijsvragen, en zoowel in Leiden als in Den Ilkng bij do prijs vraag voor een nieuw raadhuis heeft hij in het (Vaderlandsche) zand moeten hij- ten. Voor Kropholler's medestanders schijnt het nog moeilijker geAveest dan voor hemzelf om dit verlies te „ver kroppen". Thans, lijkt het, krijgt hij den wind in de zeilen. Hij hoopt tenminste den tijd gekomen voor nationale eenheid in dc Ned. bouwkunst, om met de „dwaas heden van de Dessauers, de Corbusiers en andere buitenlanders", te breken, al betoogt hij dat wij van de buitenland sche bouwstijlen niet. alles behoeven te verwerpen. Hij vergeet blijkbaar, dat ook de z.g. internationale architectuur, beter gezegd het „niemve bouAven", heel veel aan de impulsen van onvervalschte Ne derlanders als Oud. Rietveld en v. Ra- vesteyn te flanken heeft, en dat de grondslag voor dit alles goeddeels ge legd is door den Nederlander Van Doos- burgh Het breken met de genoemde „dwaas heden" zal volgens Kropholler niet zoo heel gemakkelijk gaan „Avant als men liet jaren en jaren long in het. exentrie- ke heeft gezocht, zijn de gewone midde len en materialen ons vreemd geAvcrdem Wie tien jaar lang knalgele gevels heeft gebouwd, of kubusstijl nagestreefd is nog niet zoo gauw op de hoogte, om van het eigene in materiaal en vorm iets moois te scheppen. Dit zullen vele architecten opniemv moeten gaan lee ren". Zij weten nu ook, hij wien zij in He leer kunnen. Tenminste, wanneer Kropholler den tijd heeft, want volgens hetzelfde vraaggesprek zijn er raadhui zen van hem in aanboinv in Leidsehen- dam, Mcdemblik, Heesrh en Helvoirt. HET WERK VAN JAN JANS Jan Jans te Almelo begint resultaat van zijn onvermoeiiien arbeid voor het behoud van onze fraaie landelijke bouwkunst in den Achterhoek te berei' ken. Van Monumentenzorg heeft hij opdracht om nauwkeurige opmetingen te verrichten en teekeningen te ver vaardigen van het hoofdtype boerderij, dat in Oost.-Overijsel nog wordt aange troffen. Mogelijk kan dit ook meewer ken aan een veiliger berging en aan koop van de groote collectie teekenin gen van dergelijke bedrijven, Avelke de ze architect heeft gemaakt. (Vad.). DE FRANSCHE KUNSTSCHATTEN Volgens een bericht van de Jour uit Vichv bevinden zich de Fransche kunst schatten in onbeschadigden toestand. In de bewaarplaatsen van kunstschat' ten, die onder Duitsche controle staan* werken Fransche. conservatoren en wachters. Geen enkel der historische kasteelcn, zooals Versailles, Compiègne, Fontainebleau en de kasteelen aan do Loire, is door de Duitsche troepen in beslag genomen of bezet. DE FESTSPIELE TE BAYREUTH MevrouAv Winifred Wagner heeft in het „Festspielhaus" te Bayreufh verte genwoordigers der buitenlandsche pers uit München ontvangen. Zij zette voor hen de gedachte van de Festspiele, do technische inrichting cn de samenstel ling van het ensemble uiteen. De gasten hadden vooral veel belangstelling voor de beroemde akoustiek van het „Fest spielhaus". dat door Richard Wagner zelf ontAvorpen is. Daarna Avoonden zij de opvoering van „Siegfried" hij. GIOTTO'S GERESTAUREERD De muurschilderingen van Giotto in de hoofdkerk te Assisi, door den tand des tijds beschadigd, worden hersteld door den Milaneeschen restaurateur Pellicioli. PIANO'S UIT VIJF EEUWEN Te Weenen wordt een tentoonstel ling gehouden „Piano's uit vijf eeu wen". Men ziet er o.a. de piano, door de gebroeders Erard te Parijs in 1803 gebouwd, die Beethoven ten geschenke kreeg en jarenlang bespeelde. OMTREK RHEXEN, 22 Juli. Na een langen en moeilijken reis, kwamen heden vier leeuwen op het Rhenensche station aan Ze waren bestemd voor OuAvehand's Dierenpark en werden daar direct los gelaten op het groote leeuwe.nterras, waar het eenigen tijd zeer stil is ge weest, want de vorige bewoners v^aren als slachtoffers van den oorlog ge\rallen. De nieuwe leeuwen zien er prachtig uit: sieraden van de collectie van Ouwe- liand's Dierenpark, welke met een kort geleden reeds gearriveerde roofdieren, thans weer geheel compleet genoemd kan Avorden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3