De Laatste Bus DE LANDBOUW 1JN ZEELAND Bepalingen voor niet-ingezetenen W. K. VAN ROSSUM 3 KORTE BERGSTRAAT Damesconfectie Kleeding naar maat Kubler Kleeding In den winter vroeger naar school? Speciale bemiddeling KINDERHOEKJF MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Jules Verne inspireerde kwajongens Kampeertocht per tram De geboortedag van den rijkscommissaris Radio-Programma's MEUWSBERICHTEN: Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 JULI 1940 1500 h.a. grond zijn door de inundatie voor jaren bedorven MIDDELBURG, 23 Juli. Naar ir. J. A. Dorst, voorheen secretaris van da Z.L.M. en thans Provinciaal Voedsel- commissaris, aan de Provinciale Zeeuvv- sche Courant mededeelde, zijn in Zee land 28 boerderijen geheel of gedeelte lijk vernietigd. Voorts is veel schade toegebracht aan het land. Deze schade betreft in de eerste plaats het inundatiegebied op Zuid-Beveland. Daar zijn onder water gezet de St. Pie- terpolder, de polder Kruiningen en de Olzender polder. Deze polders beslaan jtezarnen een oppervlakte van 1500 H.A. Deze 1500 H.A. zijn thans dood land. De schade, door het water veroorzaakt, is niet op alle gronden even groot. Gron den, welke werden geïnundeerd met water uit de Oosterschelde, leden meer dan gronden, geïnundeerd met water uit de Westerschelde. Het water uit de Oosterschelde heeft n.l. een hooger zout gehalte. Verder kunnen zware gronden slech ter tegen zout dan lichte gronden. Grond, welke bij de inundatie onbe groeid was, leed meer dan grond, welke met planten was bedekt. Jarenlang zal de grond niet te gebrui ken zijn. Het staat vast, dat het zeer geruimen tijd zal duren eer de over stroomde gebieden voor den verbouw van alle gewassen geschikt zullen zijn. Wat in de naaste toekomst met de gronden zal gebeuren, is nog niet be kend. De regeling hiervan is opgedra gen aan ir. Dorst. Deze zal. aan de hand van de resultaten van het onderzoek op zoutgehalte, nagaan welke gewassen voor de gronden geschikt zijn. De schade zal worden vergoed door het Rijk en wel krachtens de bepalin gen van de Inundatiewet.. In het overstroomde gebied zal dit jaar niet meer worden gewerkt. Vóór alles heeft de grond thans rust noodig. Verder heeft de Zeeuwsche landbouw veel schade door het inslaan van bom men en granaten op het land, waar door de opbrengst geringer wordt In Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de Fran- schen bovendien veel paarden meege nomen. Sprekende over de toekomst van den Zeeuwschen landbouw, zeide ir. Dorst den indruk te hebben gekregen, dat de Duitsche autoriteiten het belang van den landbouw steeds trachten te be schermen. Zoo gaat thans de landbouw in vele gevallen voor. bijv. bij het ver strekken van motorbrandstof. Dit is zeer belangrijk, daar de motoriseering van het landbouwbedrijf in onze pro vincie de laatste jaren een geweldigen ivooruitgang heeft gemaakt. Dat Zeeland in de voedselvoorziening van ons land een groofe rol gaat spelen, is zeker. In den vorigen oorlog werd Zeeuwsch-Vlaanderen de korenschuur van Nederland genoemd. Zeeland be schikt over 107 000 H.A. bouwland. De vooruitzichten voor den oogst zijn thans over he-t algemeen goed. PAARDEN IN PLAATS VAN AUTO'S Veiling van paarden voor wie vervoermiddelen afstonden 's-GRAVEN'HAGE, 23 Juli. Vrijdag £6 Juli, des ochtends te elf uur, zullen te 's-Gravenhage, in de Houtrusthallen, ongeveer 35 paarden worden geveild. AU koopers komen personen in aanmer king, die bi] de mobilisatie of tijdens den oorlog paarden of auto's aan de Nederlandsche of Duitsche overheid hebben afgegeven. Een ambteliike schriftelijke verklaring daarvan dient ite worden overgelegd. Handelaren zijn uitgesloten. Iedere kooper van paarden moet zich verplichten, deze minstens ges maanden in zijn bedriif te houden. De kooper verkrijgt een door de Duit sche militaire autoriteit afgegeven eigendomsbewijs te zimen name. dat bij latere controle als legitimatie dient. Zij, die zonder deze legitimatie in het bezit van militaire paarden worden bevon den, zullen worden gestraft. De paar den worden in dat geval in beslag ge nomen. Credietverleening 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. Over- eenkomstig artikel 35, derde lid, der deviezen verordening 1940 wordt, met machtiging van de secretarissen-gene raal van de departementen van finan ciën, van handel, nijverheid en scheep vaart en van landbouw en visscherij, door het deviezeninstituut bepaald: 1. Het is aan ingezetenen zonder ver gunning van het deviezeninstituut ge oorloofd ten gunste van niet-ingezetenen crediet te verleenen, voor zoover zulks geschiedt ter betaling van: a. Kosten van onderhoud en studie van hier te lande, verblijvende leden van het gezin van een niet-ingezetene; b. Verplichte of vrijwillige ondersteu ning aan ingezetenen; c. Pensioenen, verschuldigd aan inge zetenen. 2. De ingezetene, die op grond van het eerste lid crediet verleent, is verplicht binnen een week na de beëindiging van ieder kwartaal aan het deviezeninsti tuut schriftelijke opgave te doen van alle gedurende dat kwartaal op grond van zoodanig crediet verrichte beta lingen. 3. Het deviezeninstituut kan in bij zondere gevallen bepalen, dat crediet- verleeningen, als bedoeld in het eerste lid, slechts met vergunning van dat in stituut geoorloofd zijn. Deze bekendmaking treedt vandaag in werking. Vereffening van boedels 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. Over eenkomstig artikel 35, derde lid, der rleviezenveroróening 1940, wordt met machtiging van de secretarissen-gene raal van de departementen van finan ciën, van handel, nijverheid en scheep vaart en van landbouw en visscherij, door het deviezeninstituut bepaald: I 1. Onverminderd het bepaalde bij an dere wetten en verordeningen is het aan executeurs-testamentair en aan no tarissen, heiast met de vereffening van boedels en nalatenschappen van inge zetenen, waarin niet-ingezetenen gerech tigd zijn, zonder vergunning van het deviezeninstituut geoorloofd alle ge rechtelijke en buitengerechtelijke han delingen te verrichten, welke noodig zijn om den boedel tot effenheid te brengen. Betalingen in binnenlandsche betaalmiddelen aan executeurs-testa mentair en aan notarissen, zoomede an dere handelingen, als bqgoeld in artikel 15 der deviezenverordening 1940 ten gunste van den boedel zijn eveneens zonder vergunning van het deviezen instituut geoorloofd. 2. Scheiding en deeling van boedels en nalatenschappen van ingezetenen, als bedoeld in het eerste lid, kan zon der. afzonderlijke vergunning van het deviezeninstituut worden tot stand ge bracht, met dien verstande, dat het slechts met vergunning van dat insti tuut geoorloofd is aan de deel gerechtig' den-niet-ingezetenen een grooter deel van de in den boedel aanwezige buiten- landsche waarden toe te scheiden dan met hun aandeel overeenkomt. 3. Beschikkingen over de bij de boe delscheiding door de deelgerechtigden- niet-ingezetenen verkregen waarden blijven onderworpen aan de bepalingen van de deviezenverordening 1940. II Deze bekendmaking treedt vandaag in werking. Leerlingen kunnen dan voor verduisteringstijd thuis zijn s-GRAVENHAGE, 23 Juli. Bij het Haagsche gemeentebestuur wordt een re geling uitgewerkt voor het Lager Onder wijs in de komende wintermaanden, welke beoogt, door vervroeging van den aanvang der lesuren met een half of een heel uur. te bereiken, dat de kinderen als de dagen het kortst zijn, zooals in De cember, vroeger naar huis kunnen gaan. Door de verduisteringsmaatregelen zou men anders de schoolkinderen in het donker over straat moeten laten gaan, aldus de Telegraaf. Voorts zijn nog andere plannen in studie o.a. voor het onderwiis aan de handelsavondscholen, dat indien de oor log voortduurt, moeilijkheden zal kun nen ondervinden. Deze zouden ten deele te ondervangen zijn door lessen naar den Zaterdagmiddag te verschuiven. Het zal evenwel niet mogelijk zijn alle lessen op dien middag te geven. Het zou wellicht overweging verdienen, dat les- nemende handels- en kantoorbedienden op bepaalde middagen vrij zouden krij gen ter bijwoning van de lessen. Het zou naar het oordeel der Haagsche onder- wijsautoriteiten gewenscht ziin. dat zoo wel voor de lagere scholen als voor de handelsavondscholen een landelijke re geling werd getroffen. voor werk in Duitschland Arbeidsbeurzen kunnen aan vragen niet meer verwerken In een gestadig opgevoerd tempo ver loopt de arbeidsbemiddeling van Neder landers, die in Duitschland gaan wer ken. Aan het begin dezer week waren er reeds 11.000 vertrokken. Maar nog snel ler komen de aanvragen van Duitsche zijde binnen. Ruim 30.000 hebben de cen trale Nederlandsche instanties er reeds gekregen en de stroom blijft wassen. De arbeidsbeurzen zijn op een derge lijke massale bemiddeling niet berekend. Elke week wordt de achterstand grooter. Naar de Telegraaf meldt, wordt daarom thans overwogen, in de groote steden speciale bureaux in het leven te roepen, die uitsluitend de Duitsche aanvragen behandelen Ook zij, die bij den Opbouwdienst zijn ingedeeld, kunnen voor arbeid in Duitschland in aanmerking komen. Door den O.D. wordt op het oogenblik gewerkt aan een registratie, die. als zij gereed is, aan de arbeidsbeurzen zal worden doorgegeven, zoodat deze een volledig overzicht zullen hebben van de werkkrachten, die zich bij dezen dienst bevinden. Het aantal plaatsingsmogelijkheden, zoo deelde men te bevoegder plaatse mede, is practisch onbeperkt. Ook intellectueelen kunnen in vrijwel onbeperkte mate, door de Duitsche ar beidsmarkt worden opgenomen. Aan hen wordt de eisch gesteld, dat zij zich draaglijk in de Duitsche taal kunnen uitdrukken en, wat de werknemers in administratieve betrekkingen aangaat, dat zij deze taal eveneens behoorlijk kunnen lezen en schrijven. Ten bewijze hiervan moeten zij een in de Duitsche taal gesteld formulier eigen handig invullen. Blijkt uit de wijze van invullen, dat de sollicitant niet aan de zen eisch voldoet, dan is hiermee tevens aangetoond, dat hij ongeschikt moet worden geacht voor een min of meer lei dende functie in het Duitsche bedrijfs leven. 225. Maar Peter ziet geen kans, ongemerkt den winkel bin nen te komen. Hij gaat een eindje verder in een portiek zit ten. Daar ziet hij een vrouw den winkel binnengaan. Myra wordt gelijk met een bos tulpen door de vrouw gekocht. Zij vindt het elfje een aardig speelkameraadje voor haar zieke kindje, dat thuis alleen ligt. 226. De vrouw loopt met Myra en de tulpen naar haar huis. Peter kijkt ze vanuit 't portiek na. Ineens springt hij op en roept„Myra, kom bij me terug, dan kunnen we ver der reizen." ROTTERDAM, 23 Juli. Op den avond van Vrijdag 8 Maart ontstond plotseling op den Coolsingel een groote consternatie, teweeg gebracht door een hevige explosie. Een tram, die van de Kruiskade kwam, reed ter hoogte van hotel Atlan ta, toen plotseling een hevige knal weerklonk, gepaard gaande met een on middellijk opstijgenden, dichte kruit damp. De wagen werd een eindje opge tild en viel weer terug in de rails, ter wijl de ruiten hevig trilden. Hoogst ver schrikt sprongen de passagiers er uit, omdat ze niet anders dachten of er was een aanslag gepleegd op de tram. De conducteurs, weldra bijgestaan door eenige collega's en politieagenten, stelden een onderzoek in, zochten op de rails, doch vonden niets. Den volgenden avond herhaalde zich het zelfde evenwel op den Goudschen Singel. Weer een hevige knal, een dich te kruitdamp en een groote ontsteltenis onder de trampassagiers en de omstan ders. Wederom vond men echter niets. Doch de Rotterdamsche politie kwam in beweging. En al vrij spoedig slaagde zij er in den negentienjarigen C. F. M. en den achttienjarigen J. W. S., beiden machinebankwerkers, te arresteeren. Het was' gebleken, dat ze een explosieve stof, bestaande uit kaliumchloraat en zwavel, hadden gemaakt en in een ko peren dop gedaan. Deze dop werd op de tramrails ge legd, waarna beide jongens zich dan in een portiek verstopten. Wegens over treding van de vuurwapen wet moesten ze hedenmiddag voor de Rotterdamsche rechtbank, gepresideerd door mr, Ver veen, terecht staan. S. vertelde, dat hij het recept voor het maken van bommen had gelezen in „Het geheimzinnig eiland" van Jules Verne. Hij had eerst thuis op de waranda geëxperimenteerd en het daarna in het groot op het straat gedaan. De officier van justitie, mr. Hoeffel- man, vond het gebeurde niet mis. Er bestond groot gevaar voor de ruiten, de tram enz. Beide jongens hebhen al vele straffen en strafjes achter den rug. De eisch luidde voor M. drie maanden ge vangenisstraf, voor S. drie maanden tuchthuisstraf. Mr. H. Schadee vroeg voor S. een voor waardelijke straf en onder toezicht stel ling. Uitspraak 30 Juli. VLIEGERS AANGESPOELD DEN BURG. 23 Juli. Op het Texel- sche Noordzeestrand zijn vandaag de stoffelijke resten aangespoeld van twee Fran6chen en een Engelschman, ver moedelijk vliegers. De nationaliteit van een vierde lijk kon niet worden vastge steld. Nadat dokter Boswijk de lijken had geschouwd, zijn deze op de algemeene begraafplaats te Den Burg ter aarde besteld. Winschoter H.B.S.-ers negen dagen tusschen de wielen Een voorbeeld van samenwerking en genieten, ook bij beperkte moge lijkheden, heeft een groep van 23 leerlingen der gemeente H.B.S. te Winschoten gegeven, die juist van een 10-daagschen kampeertocht on der leiding van den directeur dr. K. Peletier, is teruggekeerd. De reis werd gemaakt per Oost-Gro- ningsche tram, waarvan de directie een aantal wagens ter beschikking had ge steld, ingericht met slaapplaatsen, een zitkamer, keuken, provisiewagen, enz. Hiermee vervoerde de maatschappij Oostelijk-Groningen het gezelschap naar Ter Apel, vanwaar de eerste Drentsche Stoomtram Mij. voor verder transport op haar lijnen zorgde. Van Emmen ging het over Oosterhesselen en Assen naar Hoogeveen. Dit traject werd in eenige dagen afgelegd, wa_arbij van diverse overnachtingsplaatsen uit fiets- of wan deltochten werden gemaakt. Gekookt werd in door ouders afgestane pannen op een eigen gasinstallatie. Op de sta tions werd de watervoorraad aangevuld. Deze reis, herhaling van een proef neming van het vorige jaar, bleek tal van voordeden te bezitten. Zoo waren de kosten zeer gering: de tocht, welke ruim negen dagen duurde, en over een spoortraject van 250 km. voerde, kostte per deelnemer slechts ongeveer vijftien gulden. Ondanks het slechte weer heeft de groep volop genoten. Een Winschoter voorbeeld ter navolging! 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. De Fueh rer heeft den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss Inquart ter gelegenheid van zijn 48sten verjaardag, gisteren telegrafisch zijn hartelijkste gelukwenschen gezonden. Onder de vele andere telegrammen, die de rijkscommissaris gisteren ontving, bevindt zich ook een gelukwensch van rijksmaar schalk Goering. AUTO GEREDEN ZONDER BENZINEVERGUNNING 's-GRAVENHAGE, 23 Juli. Heden nacht omstreeks halfeen werd een 29-ja- rige inwoner van IJsselmonde in de Dirk Hoogenraadstraat alhier aangehou den. De man was met. een auto en eeni ge kennissen gaan toeren, zonder even wel een motorbrandstofvergunning te bezitten. Proces verbaal werd opge maakt wegens overtreding van art. 13 van de motorbrandstofbeschikking 1940. De overtreder werd overeebracht naar het politiebureau evenals zijn auto, wel ke. door de kraanwagen werd opge sleept. DONDERDAG 25 JULI JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8-00 Berichten ANP, gram.muziek; 10.0( Morgenwijding; 10.15 Gram.muziek; 10.3' Voor de vrouw; 10.35 Omroeporkest; 11.00 Huishoudelijke wenken; 11.20 Omroeporkest en solist; 12.15 Orgelspel; 12.45 Berichten ANP, eventueel gram-muziek; 1-00 AVRO. Amusementsorkest en solist; 2.00 Voor de vrouw; 2-10 Pianovoordracht; 2.40 Dcclams. tie; 3.00 Jonny Kroon's ensemble en gram- muziek; 4.15 AVRO-dansorkeöt; 4.45 Jeugd, halfuur; 5.15 Berichten ANP; 5.30 De Twi. light Serenaders; 6.30 VPRO: Cyclus „Lezet in den Biibel"; *6,45 AVRO-ensemble en so liste (7-007.20 Vragen van den dag - ANP); 7.40 Lezing over Vincent van Gogh 8-00 Berichten ANP; 8.15 Gram.muziek; 8.3 Cyclus „Wandeltoerisme en wandelsport" 8.45 Omroeporkest en solist (opn.); 9.30 Dis. co-causerie; 10.1510-30 Berichten ANP ei sluiting. KOOTWIJK. 1875 M- VARA-Uitzen. ding. 7.00 Berichten (Duitsch); 7.15 Berichten (Engelsch); 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Berichten ANP. 9.30—9.45 Berich- ten (Vlaamsch); 10,30 Orgelspel; 11.1-5 B ichten (E ch); 11.30 Berichten (VI.); 11.45 Gram-muziek; 12.00 VARA.orkest (opn.); (12.3012.45 Berichten Duitsch): 12-451.20 Berichten ANP en gram.muziek) 2.00 Berichten (Duitsoh); 2.15 Gram-muzieY (3.153-30 Berichten Engelsch); 3.45 Voor de vjjouw; 4.15 Gram.muziek; 4.20 Keu. kenpraatje; 4.50 Gram.muziek; 5-00 Berich. ten (Duitsch); 5.15" Beridhten ANP; 5.30 Es. meralda; 5.55 Reportage; 6.15 Berichten (Engelsch); 6-30 Gram.muziek; 6 45 Cyclur „Onze huisdieren in moeilijkheden"; 7.0c Vragen van den dag (ANP); 7.20 Orgelspel en zang; 8.00 Berichten (Duitsch); 8.15 Be richten ANP; 8.30 Berichten (Engelsch). 8-45 Berichten (Vlaamsch). 9.00 Esmeraldi en soliste (9.159.30 Beridhten EngelschV 9.45 Berichten (Vlaamsch). 10.00 Berichten (Duitscfi)- 10.1510.25 Beridhten A.N.P- 10.30—10.45; 11.15—11.30 en 0.15—0.30 Be. richten (Engelsch). 1 001.1*5 Berichten (Vlaamsch). 1.151-30 Berichten (Engelsch). De uitzendtijden va*. de nieuwsberichten In het Nederlandsch. Fransch en Engelsch, op den zender Kootwjjk. 1875 M.. zijn al» volgt: 8.00— 8.15 nieuwsberichten van het A-NJt 9.00— 9 15 berichten in het Fransch. 11.1511.30 berichten ln het Engelsch. 12.3012.45 berichten in het Duitsch 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.N.P. 13.4514.00 berichten in het Fransch. 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 15.1515.30 berichten in het Fransch. 17.0017.16 berichten in het Duitsch. 18.1518.30 berichten ln het Engelsch. 20.0020.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 berichten in het Engelsch. 20.3020.45 nieuwsberichten van het A.NPi 21.152130 berichten in het Engelsch. 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.NJ?. 22.3023.15 geen uitzending. 23.1523-30 berichten in het Fransch Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwijk om 22.30. na de nieuwsbe richten van het A.N.P.. sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK Beroepen te Sassenheim (a.s. vacatu re ds. i. de Bruyne): cand. p. van der Bijl te Sliedrecht; te 's-Gravenmoer: cand. H. van Leeuwen te Rijswijk (Z.H.). FEUILLETON door 20) Het eind van den sleutel stak een fractie van een centimeter naar buiten en de krasjes waren duidelijk zichtbaar. Uit zijn zak haalde Higcin-' een enorm zakmes te voorschijn, dat naast diverse messen ook ontelbare meer of minder handige apparatpn be vatte. Hij scharrelde er wat aan en lier het toen den verbaasden Summers zien Het bleek, dat er ook een zeer bruikba re buigtang onder de diverse mogelijk heden van het mes school. „Ik ben benieuwd, of dit tangetj0 sterk genoeg is", merkte Higgins op terwijl hij het uitstekende eindje vai« den sleutel stevig met het tangetje vast greep. Het. was sterk genoeg. Drie se conden later was de deur gesloten aan den binnenkant! „Voilé!" Higgins spreidde zijn handen ■uit met het air van een goochelaar, di<- een moeilijken toer tot een geslaagd einde heeft gebracht. „En zoo zag het eruit, toen ie op het tooneel verscheen nietwaar?" De agent knikte stom. Om de deur van buiten af weer mei bet tangetje te openen, bleek echte» lang niet zoo eenvoudig. Higgins ver wenschte zichzelf inwendig, dat hij een practische demonstratie van zijn idee gegeven had, in plaats van dit eenvou dig te verklaren, of althans iemand -an ders aan de andere zijde van de deur te posteeren. Door zijn onhandigheid kon hij de deur niet meer open krijgen. De moeilijkheid werd echter opgelost door juffrouw Hick, die een heel stprke nijptang van beneden haalde, waarmee de deur thans opnieuw en op dezelfde wijze als zij was gesloten, geopend kon wórden. Higgins haalde den sleutel uil ^ïet slot en stak dien in zijn zak. „Waar is zijn gasmeter?" „In de gang buiten." Inspecteur Higgins ging er naar toe en onderzocht den meter nauwkeurig, maar hij vond geen enkel spoor, dat ei op zou kunnen wijzen, dat er aan ge knoeid was. „Die is in orde, mijnheer. Met die dingen valt niet te knoeien!" merkte de hospita op. Higgins grinnikte. „Hoe weet u dat?" vroeg hij onschul- dig. „Omdat h'm." De hospita aarzelde en zweeg. „U hebt zijn kamer zeker nog niet opgeruimd?" „Neen, mijnheer. Mijn condities zijn verhuur geen bediening", antwoord de juffrouw Hick prompt, blij dat het vorige onderwerp werd losgelaten „Die ventilator. Summers. Was dié ook met papier beplakt, net als de ra men?" „Neen. mijnheer Hij had al de kieren van de ramen met kranten dicht ge stopt. maar ik vermoed, dat er heel wal gas door dien ventilator ontsnapt moet zijn." „En had hij de kier onder de deur dicht gestopt?" „N neen, mijnheer, ik geloof het niet." „Neen, dat denk ik ook niet dat zou onmogelijk geweest zijn," mompelde de inspecteur meer in zichzelf dan tegen de anderen, terwijl hij in gedachten met duim en wijsvinger van zijn rech terhand langs zijn kin streek. „Hoe zit het met den hoed en de handschoenen van mijnheer Hamper? Ik heb gehoord, dat die hier nog Jagen- Vond zijn zoon het niet de moeite waard die mee te nemen?" „Hij gaf ze mij, mijnheer", zei juf frouw Hick. „Hij had er niets aan." „Waaróm niet?" „Te groot", was het min of meer lako- nieke antwoord. „Te groot?" herhaalde de inspecteur ongeloovig. De hospita was verontwaar digd. „Denkt u, dat ik ze gegapt héb?" riep zij uit. „Ik zal ze gaan halen, als u wilt." „Als u zoo vriendelijk zoudt willen zijn." Heftis- verontwaardigd marcheer de de dame af. terwijl de inspecteur glimlachte. Hij verdacht haar er sterk van. dat zij ze inderdaad gegapt had. „Eh, neem me niet kwalijk, mijn heer, maar eb waarom wilt u die zien?" vroeg de agent schuchter, blijk baar er op uit, zooveel mogelijk te lee- ren. „Omdat ze zei, dat ze te groot waren. Je hebt den zoon toch gezien?" „Natuurlijk, mijnheer" „En" inspecteur Higgins haalde een vel papier uit zijn zak. ..Hier is je signalement van zijn vader, Henrv Ham per: hoog vijf voet één. borstbreedte ne gen en twintig, enzoovoort, enzóovoórt. Klein, bijna nietig En de hoed en de handschoenen zijn te groot voor den zoon." „Dan heeft ze ze dus gestolen?" „Ik begin het te vreezen." Juffrouw Hick kwam weer binnen met den hoed in haar eene hand en de handschoenen in de andere. Ze stak ze den inspecteur driftig toe. „Hier zijn ze." „Bent u bereid, te zweren, dat ze den doode toebehooren?" „Op den bijbel als het moet" „Zijn dit dezelfde, Summers?" „Zeker, mijnheer. Ik geloof hst wel. Anders in ieder geval precies eender." „Dank je wel." De inspecteur onderzocht den band in den hoed en ook de handschoenen. Tot ontzetting van den agent zette hij daar op den hoed op zijn hoofd. Deze zakto tot over zijn ooren. De hospita gnuifde. „Ziet u wel, ik heb het wel gezegd. Te groot voor u." „Ja", zei Higgins vriendelijk, ,.zóo is het". Hij keek den agent eens aan en vervolgde dan: „Ik zal deze houden juf frouw Hick „Nee toch zeker!" Inspecteur Higgins gaf maar geen antwoord. Na een korte pauze vervolgde hij: „Nu dan, waarde dame, ik heb begre pen, dat Hamper bij twee gelegenheden dronken thuis kwam en da;, hij de twee de maal binnen gebracht werd door een agent en een anderen man. Hoe zag die andere man er uit?" „Een groote kerel. Grooter dan u." „Het was Zondagavond, nietwaar? Vertelt u me eens precies, wat er ge beurde." „Hij werd in een taxi thuis gebracht en die twee droegen hem naar boven. Zij legden hem op het bed en een van hen stak het gas aan." „Ah!" luidde een onwillekeurige inter ruptie van den inspecteur. „Ik zie, dat u nog geen electrisch licht hebt." „Neen, mijnheer, dit heele blok niet De huisbaas wil (het niet laten aanleg gen. Hij wil, dat we het zelf betalen." HOOFDSTUK XIV. Waarin hij een ouden vriend ontmoet, „De politieagent en de groote man bleven dus ongeveer twintig minuten. En daarna hebt u Hamper niet meer levend gezien?" „Zoo is het, mijnheer. De volgende maal, dat ik dien Hamper zag, was Dinsdag, toen deze heer hier en de dok ter kwamen. Toen was hij er geweest." Inspecteur Higgins dacht eenige ©ogenblikken scherp na, waarop zijn on dervraging in een andere richting ging. „Hoe lang verhuurt u hier al ka mers?" „Zes jaar. Ik had vroeger een huis in Nótting Dale". „Dan kent u geen huis. Bustroade's Buildings genaamd?" „Neen, mijnheer, nooit van gehoord." „Mooi. Wij eaan nu." Inspecteur Hig gins haalde den sleutel uit zijn zak en na den hoed en de handschoenen uit de kamer te hebben meegenomen, sloot hij de déur aan den buitenkant af, waarna hij den sleutel weer in zijn zak liet glij den. Juffrouw Hick sloeg hün vertrek (met den hoed en de handschoenen) met inwendige woede gade. Inspecteur Higgins had zich in zijn kamer op Scotland Yard opgesloten en den portier gezegd, dat hii niet gestoord mocht worden, tenzij het iets heel drin gends was. Hij wilde nadenken. Over dit raadsel van den dood van Henry Hamper. Hij vroeg zich af, of de uitspraak: zelf moord tengevolge van gekrenkte geest vermogens, niet dichter bij de waarheid geweest zou zijn, indien dez© geluid zou hebben: moord door een of meer onbp- kende personen. De moord op de bus en de dood van Henry Hamper schenen op de een of andere wijze met elkaar in verband te staan. De jonge Hamper wi6t iets, maar hij was de politie ontloopen, en in ieder geval was er niets, dat hem het recht gaf, den jongen te arresteeren. Wanneer zij hem vonden, konden zij hem slechts uitnoodigen, mee te gaan naar een po litiebureau, en indien hij daar niets voor voelde, konden zij hem niet dwingen. In dien hij bereid was, aan hun verzoek gevolg te geven, zouden zij ihem moeten waarschuwen voor de mogelijke conse quenties, indien hij een verklaring wil de afleggen. Al die nieuwe bepalingen waren eenvoudig hopeloos! Hiergins had reeds een dienstorder rondgestuurd om te létten op een jon geman, met zijn linkerarm in een ver band. Dat was ongeveer alles wat hij dopn kon. De inspecteur begon een theorie op te houwen over de Hamper-zaak uit de ge gevens. waarover hij beschikte. Hij had bewezen, dat de deur van Hamper's ka mer van buiten af gesloten kon worden, terwijl de sleutel aan den binnenkant in het slot stak. Dan die geheimzinnige politie-agent pn zijn kameraad de groote man. Hig gins had er zich van overtuigd, da' eeen enkele agent gerapporteerd had, op dien Zondagavond geholpen te heb ben om een dronken man thuis te bren- een. Dat lag trouwens niet op zijn ter rein. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6