Een aantal nuttige wenken inzake kleeding en de rijwielbepakking GEVEN EN NEMEN PER FIETS MET VACANTjE GEEN NOODELOOZE BAGAGE! Nieuwe „Bijenkorf" te Rotterdam Oproeping voor den opbouvv- dienst De Engelsche bombardementen DE WERKLOOSHEID ONDER DE INTELLECTUEEL EN Het Italiaansche leger bericht Duitscbe critiek op Fransche persuitingen WILLY PÉTILLON schrijft voor onze vlezeressen over: J RECEPTEN Garnalen met tomaten. GLASTRA'S VISCHHANDEL MARKTBERICHTEN Radio-Programma's Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 JUL! 1S><0 J~\EZEN zomer brengt de fiets voor tienduizenden Nederlanders ■U uitkomst; per fiets zullen zij met vacantie gaan, nu auto en motor hen in den steek gelaten hebben en trein en bus hun taak slechts ten deele kunnen vervullen. Die wijze van reizen, door velen al jarenlang met enthousiasme beoefend, is voor anderen nieuw; vandaar dat eenige wenken van practischen aard op hun plaats zijn. Ditmaal iets over de kleeding, de bepakking en het bagage-probleem. A LLEREERST de vraag: wat trek Ik aan op de fiets? Voor de heer en kan gelden een stevige broek is hoofdzaak de rest moet u zelf maar bepalen, dit is af hankelijk van uw smaak en van uw wensch om behaagliik warm of lekker luchtig ge kleed te zijn. Voor de dames geldt het zelfde: een stevige rok en verder naar eigen smaak. Eén flink pak is op den fietstocht voldoende, wanneer u een hee- len dag gereden hebt zult u 's avonds toch weinig trek meer hebben om u om te klee- den en nog uit te gaan. Een extra stel mooie kleeren is op een fietstoch daarom noodelooze bagage, welke veel ruimte in neemt. De ruimtekwestie is bij een zwerf tocht per fiets zeer belangrijk. Men kan met een beetje handigheid zeer veel op de fiets pakken. In een paar groote fietstasschen aan weerszijden van het achterwiel kan al veel geborgen wor den, terwijl een paar balhoofdbuis- tasschen als tegenwicht dienst'kunnen doen; deze tasschen, waar men fietsend bij kan, zijn ook gemakkelijk voor het bewaren van fruit, chocolade, e.d. welke men onder weg noodig heeft. Koffers zijn op een fietstocht niet practisch, daar zij altijd lostrillen en scheef gaan hangen, hoe vast men de riemen ook aansjort Wilt U toch uw kleine spullen in een koffer meenemen, neem dan één of twee kleine koffers, welke in de fietstasschen geborgen kun- Den worden. Het inpakken van de fietstasschen is voor velen een puzzle. Het is enkelen overkomen, dat ze bij een plotselinge recenbui, eerst hun heele hebben en houden uit die tasschen op den weg tentoon moeèten stellen, voordat ze hun regenjas, welke ze onderin hadden gestopt, te pakken hadden! Het beste doet U door van alles rolle- .es te maken, Wanneer U Uw toiletbe- noodigdheden in Uw nachtgoed rolt en het heele zaakje met een paar stevige elastiekjes samen snoert, heeft U steeds alles wat bij elkaar hoort bij de hand en bovendien een keurig pakje, dat zich gemakkelijk in de tasschen laat stuwen. Wanneer U reserveschoenen meeneemt, kunt U die het beste ver pakken in een zakje van linnen, ka toen o.d. Hoofdzaak is echter, dat U Uw fiets- tasch, eventueel Uw koffer, logisch in pakt. Reservekleeren kunt U het beste onder inpakken en de voorwerpen, welke U steeds noodiz heeft bovenop. Zorg er verder voor, dat de kleppen der fietstasschen steeds dicht kunnen an ders kan alles nat worden. Zelf bij ge sloten kleppen bent U nog niet altijd zeker, dat Uw goed droog blijft, want bij een beetje tegenwind kan het water nog door de kieren tusschen tasch en klep inwaaien Zorg er daarom voor, dat u steeds een handdoek bij de hand hebt om uw goed onder de klep nog eens extra af te dekken! HEL klimaat in Nederland is wis selvallig. Een goede regenjas is daarom onmisbaar. Wilt u heelemaal droog blijven, dan kunt u ook een paar regenpijpen meenemen. Bii insij- pelen van regen langs uw hals kan een groote zakdoek of een handdoek, als das gedragen, goede diensten bewij zen. Het gebruik van een rugzak durven we niet iederen aan te bevelen. Tenzij men een wandeltocht maakt en dan wel is aangewezen op ransel of rug2ak, aan- D EIZEN per fiets moet geleerd worden. In dit tweede vacantie- artikel, geeft de A.N.W.B. aan de nieuwbakken fietstoeristen een aantal nuttigewenken over de meest prac- tische kleeding. de bepakking van de fiets en het bagage-probleem in het algemeen. gezien men geen week lang met een koffertje in de hand rondzeult! Bij een fietstocht voldoen fietstasschen in den regel echter beter dan een rug zak. Want de meeste fietsers worden door het dragen van een rugzak spoedi ger moe in den rug dan in de beenen. Voor wie niet gewend is een rugzak te dragen, is zoo'n zwaar geval zeer lastig om mee te torsen. Neemt u echter toch een rugzak, be pak hem dan goed. Zorg er voor, dat de kant welke op den rug past, plat is. zoodat geen schoenteenen of een hoek van een fototoestel een dag lang in uw rug porren. En tenslotte: de fiets, welke u door ons mooie land moet voeren. Laat uw karretje voor het vertrek terdege door uw rijwielhersteller nakijken, schoon maken en doorsmeren. Blijkt dan, dat één der banden verschillende slechte plekken heeft, laat er dan een nieuwe inleggen. Want niets is vervelender dan op een eenzamen weg bandenpech te krijgen. Vooral als het al laat is en men dien dag een flink stuk heeft afgelegd. Den afgekeurden band kunt u later weer om uw fiets laten leggen en bij het dage- lijksch gebruik voor uw werk afrijden. Laat ook even controleeren of uw zadel nog wat bijgespannen moet worden, want een slap zadel geeft spoedig za delpijn. Wordt men tijdens den fietstocht moe, dan doet men het beste een eindje te loopen. Het meest komt spierkramp in de kuiten voor, welke men kan doen ophouden door een tiidie, als men ten minste niet wil wandelen, de fietspe- dalen in de holte van den voet te hou den. De kuitspieren doen dan geen werk meer en rusten uit. Maar anders steeds de pedalen onder de bal van de voeten! Dan wordt u niet zoo gauw vermoeid en kunt u het urenlang op uw stalen ros volhouden! NATIONAAL VERBOND VAN DANS- LEERAREN AMSTERDAM. 2ó Juli. In aanslui ting op het onlangs gepubliceerde be richt kan thans worden medegedeeld, dat het definitief bestuur van het natio naal verbond van dansleeraren als volgt Is samengesteld: Voorzitter H. Kwekkeboom, Haarlem. Secretaris W. J. N. van Dalen, Den Haag. Penningmeester J. Donders, Den Haag wet resp. als 2e functionarissen in de zelfde functies C. G. van der Zanden. Rotterdam, A. W, van Eek. Arnhem. J L. Hovers. Den Haag. Tot commissarissen werden benoemd- H. Meunier. Rotterdam, E. Casteleyn Leiden, Th. M. van Ërp, Dpn Haag. Tot leden der technische commissie J. L. Hovers, Den Haag. J. J. Constand- Den Haag. Th M. van Erp. Den Haag, A. W. van Eek, Arnhem, C. G van der Zanden. Rotterdam. Van de zijde van dc algemeene Neder- landschp Kunst Organisatie deelt men nog mede, dat het nationaal verbond van dansleeraren zal samenwerken mei *1p Nederlandsche Dansliea. onder lei ding van de nlgempenp Nederlandsche Kuns* Organisatie (N K O een en an der in overleg met het departement van onderwijs, K. -en W. ROTTERDAM, 24 Juli. Volgens de Telegr. heeft de directie van de N.V. De Bijenkorf het voornemen, om wan neer de tijd daartoe gekomen is bin nen het kader van het plan-Witteveen voor een nieuw Rotterdamsch stadscen trum, over te gaan tot het bouwen van een geheel nieuwen Rotterdamschen Bijenkorf, welke zal komen te staan op dezelfde plaats als de oude. zij het dan ook, dat de"rooilijnen anders zullen loo pen. Reeds heeft de architect Dudok. die ook den thans verloren geganen Bijen korf bouwde, opdracht een plan voor een nieuw gebouw te ontwerpen. Voor architect Dudok beteekent deze opdracht een zeer'dankbare, want bii kan nu den nieuwen Bijenkorf op fraaie wijze laten aansluiten bii het nieuwe Van Hogcndo^psplein. waar onlangs zijn jongste schepping, het kolossale veertien verdiepingen tellende kantoorgebouw Erasmus, gereed gekomen is. Het ge- houw is wondér boven wonder gespaard gebleven en staat thans fonkelend van nieuwheid te midden der ruines. Wan neer het nieuwe Buenkorfgebouw tot stand komt zal de stijl van den heer Du dok dus in sterke mate ziin stempel drukken op dit zeer belangrijke punt in Rotterdams nieuwe binnenstad. Met ingang van 1 Augustus 's-GRAVENHAGE. 25 Juli. De sedert 13 Mei j.l. met groot-verlof gezonden dienstplichtige onderoffi cieren, korporaals en soldaten, die op grond van werkloosheid of het niet verrichten van loongevenden arbeid door de burgemeesters zijn ingeschreven voor opname in den opbouwdienst, zullen op 1 Augus tus a.s voor dezen dienst worden opgeroepen. Aan iedej- van de ingeschrevenen zal een persoonlijke oproeping namens den commandant van den opbouwdienst worden toegezonden. Studeerenden, die als zoodanig bij een hoogeschool, tech nische school of bij een overeenkom stig instituut staan ingeschreven en voor wie een onderbreking van de bo- nafide studie ernstige nadeelen zou opleveren, zullen niet in de oproeping worden betrokken. Zij, die na hun inschrijving door den burgemeester loongevenden arbeid hebben gevonden, zullen hiervan tijdig vóór den opkomstdag, onder vermei ding van den naam en woonplaats van den werkgever, van den aard van het te verrichten werk en van l^et vastge stelde of overeengekomen loon or sala ris, kennis moeten geven aan den bur gemeester, die hen beeft ingeschreven. Slachtoffers in verschillende plaatsen 's-GRAVENHAGE. 23 Juli. Naar thans bekend wordt zijn de gevol gen voor de burgerbevolking van het bombardement van Amersfoort van gisternacht nog ernstiger, dan was gemeld.. De balans vermeldt vijf dooden, acht zwaar gewonden, acht licht gewonden, een in puin gewor pen huis, vier afgebrande huizen en eenige door scherven, vonken en luchtdruk beschadigde huizen. Ook een doode te Schoort Bij hetzelfde Engelsche bombarde ment, waarbij gisternacht te Groet een bom is neergekomen met het bekende noodlottige gevolg, is ook te Schoorl een huis vernield, waarbij een doode te be treuren valt. Bommen op Nieuwer- Amsiel Ook te Nieuweramstel hebben Engel sche vliegers gisternacht bommen la ten vallen, echter ditmaal zonder noe menswaardige schade voor de burgerbe volking. Dertien bommen ontploften in weideland. BEDRIJFSONGEVAL AMSTERDAM, 24 Juli. In een fa briek van electrische apparaten, geves tigd in het perceel Haarlemmer Hout tuinen 73, is vanmorgen een ongeluk ge beurd. Twee arbeiders moesten uit een rij ijzeren platen enkele weghalen. De platen vielen plotseling om tengevolge waarvan epn zeventienjarige elementen maker een verwonding aan zijn knie npijep. welke gelukkig niet ernstig was. Een 2fi-iariee metaalbewerker kreeg echter, doordat hij gedeeltelijk onder het ijzer terecht kwam. ernstige Inwen dige kneuzingen De man is in het Binnengasthuis ter verpleging opgeno men. TWEE BURGERS TE ROME GEDOOD TIJDENS LUCHTALARM ROME. 23 Juli (D N.B.). Bij het luchtalarm in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn te Rome. volgens een officieele mededeeling. twee burgers om het leven gekomen en vier gewond. BUITENLAND ERGENS IN ITALIË, 23 Juli. (Stef«ani) Legerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Onze luchtformaties hebben doel treffend de marinebases van Alexan dra gebombardeerd, alsmede het pe- troleumcentrum van Haifa, waar opslagplaatsen en raffinaderijen werden getroffen en in brand ge- ranken. Ter hoogte van Malta werd een viermotorig Engelsch vliegtuig door onze jagers aangevallen. Het toestel werd getroffen en ernstig beschadigd. In Noord-Afrika werden tijdens een poging van den vijand om boven Bar- dia te vliegen, welke poging door onze jachtvliegtuigen werd verijdeld, drie En gelsche machines neergehaald. Een van onze toestellen keerde niet terug. In Oost-Afrika werd een vijandelijk toestel neergehaald tijdens een poging om boven Massaoea te vliegen. Onze vliegtuigen bombardeerden treinen en opslagplaatsen op het station Ghedaref (Soedan). Een Italiaansche duikboot is niet op haar basis teruggekeerd. BERLIJN, 23 Juli. (D.N.B.). In een artikel getiteld „Reine onschuld" be spreekt de Berliner Boersen Zeitung de schuld, die Frankrijk aan den oorlog heeft. Het blad schrijft: „De kardinale vraag, wie verantwoordelijk is voor het verbreken van den vrede en daarmede voor al het ongeluk, dat over Europa ge komen is, wordt in Frankrijk op gemak kelijke manier terzijde geschoven. Hoe ver deze lichtvaardigheid gaat, bewijzen de bladen als de Temps en de Journal des Debats, die eenvoudig zeg gen, dat Frankrijk niet voor den oorlog verantwoordelijk is. Zoo gemakkelijk kan Frankrijk zich echter niet aan ziin vieeselijke verantwoordelijkheid ont trekken. De gebeurtenissen en de docu menten hebben aangetoond, dat de Fran sche regeering dezen oorlog gewild en samen met Engeland stelselmatig voor bereid heeft. Alle pogingen, die de Fuehrer in de jaren voor den oorlog in het werk stelde om tot overeenstemming te komen, wer den afgewezen of genegeerd. De Duitsch- Fransche vredesverklaring van Decem ber 1938 is in Parijs gesaboteerd, toen de inkt nauwelijks droog was. Het spel der omsingeling en een woeste ophitsing fe- gen het Duitsche Rijk werden op touw gezet, totdat men zijn doel had bereikt met het verklaren van den oorlog. Even als het bemiddelingsvoorstel van Musso lini heeft men hef grootmoedige, vredes aanbod van den Fuehrer, gedaan na het einde van den Poolschen veldtocht, af gewezen. Als nu de heeren politici in Frankrijk zich willen verontschuldigen door te zeggen, dat zij het voorstel van Musso lini immers aanvankelijk hadden aan vaard en het daarna ter wille van En geland hebben afgewezen, dan kunnen wil slechts antwoorden: des te erger. Want daardoor bewijzen zij slechts, dat zij tegen heter weten gehandeld hebben en op de meest onverantwoordelijke wijze hun misdadig va hancpie-spel heb ben voortgezet". Wat beoogt het thans inge stelde onderzoek? 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Dr. Ph. J. Idenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiea, schrijft ons: Het is mij gebleken, dat de bedoeling van het onderzoek naar de werkloos heid onder intellectueeJen, hetwelk mijn bureau instelt op verzoek van den re- geeririgscommiê-aarie voor de organisa tie van den arbeid, nog niet aan all.e betrokkenen duidelijk is geworden. Mij bereikten enkele vragen, welke hieron der in het kort behandeld zullen wor den. De eerste waag luidt: Wat i6 de strek king van het onderzoek in het alge meen? Deze vraag kan als volgt beant woord worden. Wanneer een arbeider werkloos wordt zal hij zich rneéstal al6 werkzoekende bij een arbeidsbeurs la ten inschrijven. Omtrent de werkzaam heden dezer beurzen is men nauwkeu rig ingelicht zoodat het aantal inge schreven werkzoekende arbeiders be kend is. Anders is het gesteld met de groep der werklooze intellectueelen. Voor hen bestaat in vele gevallen niet de behoefte of de dwang om zich bij een arbeidsbeurs te laten inschrijven. De beurzen kunnen dus onmogelijk het aantal werkzoekende intellectueelen vaststellen. Het onderzoek van het cen traal bureau beoogt in deze leemte te voorzien. Bij het beramen van maatre gelen tot bestrijding der werkloosheid is het noodig ook omtrent de onderha vige categorie van werkloozen geïnfor meerd te zijn. Wie worden voor dit onderzoek als intellectuecle werkloozen beschouwd? Hieronder vallen zij, die werkzoekend zijn en een der volgende diploma's, ak ten of graden hebben behaald: onder wijzersakte, hoofdakte, akte van be kwaamheid tot het geven van nijver heidsonderwijs, einddiploma middelbare landbouwschool, middel l>a re nijver heidsschool (middelbare technische school of school voor kunst- en kunst nijverheidsonderwijs), 3-jarige handels dagschool. zeevaart- of machinisten- school, middelbare meisjesschool, 5-jari- ge H.B.S. of extranei-examen, einddiplo ma gymnasium of staatsexamen, mid delbare akte (M. CV), diploma van een examen of graad aan een universiteit of hoogeschool Ook de aktebezitters. die op wachtgeld gesteld zijn, als volontair of „kweekeling met akte" werkzaam ziin en als zoodanig niet in hun levens onderhoud kunnen voorzien, worden in het onderzoek betrokken. Hoe geeft men zich op? Dit doet men ERNSTIGE TREINBOTSING IN ITALIË BOLZANO, 23 Juli (Stefani). In de buurt van Bolzano is een personentrein in botsing gekomen met een goederen trein. Drie personen werden gedood en drie ernstig gewond. Er is een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp. PAUS ZEGENT HUWELIJK IN VAN ZIJN NEEF VATIC AAN, 23 Juli (Stefani). In zijn particuliere kapel heeft de paus het huwelijk ingezegend van zijn neef, den markies Jules Pacelli, met de markiezin Piera Bomhrini. De plechtigheid droeg op verlangen van den Paus een strict intiem karakter wegens den huidigen toestand. MEXICO WENSCHT BUITENLANDSCH KAPITAAL MEXICO. 23 Juli (D.N.B.). Presi dent Cardenas heeft in een toespraak tot vertegenwoordigers van den bond van vakvereenigingen verklaard, dat de regeering er naar streeft den levens standaard van het volk te verhoogen, Daarbij kan buitenlandsch kapitaal een groote rol spelen. Mexico biedt tegen woordig gunstige beleggingsmogelijk heden. door uitsluitend naam en adres mede te deelen aan het postkantoor te 's-Graven- hage met tusschen haakjes: Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze opgave kan portvrij worden ingezonden. Ver volgens ontvangt men een formulier ter invulling Een andere vraag luidt: Wat ge e-chiedt met deze formulieren? De taak van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek beperkt zich uitsluitend tot het statistisch verwerken der ingekomen opgaven Het gebruikt deze niet voor andere doeleinden. Hierdoor is hei eigenlijk overbodig er nog eens od te wijzen, dat het bureau geen bemidde ling?- of plaatsingsbureau is. zoodat daartoe strekkende aanvragen niet in behandeling kunnen worden genomen. Tenslotte de volgende vraag: tot wel ken datum bestaat de mogelijkheid zijn naam en adres op te geven? De gele genheid hiertoe bestaat tot 1 Aug. 1940. f~\ AT in het voorjaar een groot percentage mensehen nerveus en prikkelbaar ts, is begrijpelijk, logisch en verklaarbaar Dat is het geval zoowel in normale til den als in buitengewone omstandigheden Men spreekt van voorjaarsprikkelbaarheid van voorjaarsmoeheid en bestriidt die door vitamine C toe te voeren, die onder veel andere dingen ook de cnergieverwekkcr Hf uitnemendheid schijnt. Op het eerste gezicht minder verklaarbaar, minder logisch en daarom ook minder begrijpelijk Is de prikkelbaarheid, die zich midden in den zomer openbaart. Het Hikt ondankbaar en onredelijk om in het mooiste seizoen onevenwichtig, neerslachtig, op- vliegerig en irritabel te ziin. Niemand spreekt ooit van zomer moeheid, hoogstens van een onweersstemming"Dit in dubbele beteekenis. Dot die zomerprikkelbaarhcid niet zeldzaam is. kan ieder constateercn, die de moeite neemt den huiselijkcn barometer zoowel bij anderen als thuis eens te volgen. Er zijn dagen, dat de schommelingen hevig zijn. TOCH is de oorzaak niet zoo heel ver te zoeken en het verschijnsel is veel minder ongerijmd, dan men oppervlak kig zou denken. We mogen wel aannemen, dat een ge zin in het algemeen bestaat uit volwas senen en kinderen. Van die volwasse nen is een de huisvrouw; de rest van de personen mag ieder naar eigen smaak schikken. De eersto weken van den zomer leeft de heele familie onder hoogdruk De overgangs- en eindexamens zijn aan den gang, de jongelui zijn beurtelings som ber of luidruchtig, al naar een seance volgens bun idee slecht of goed verliep; de ouderen leven elke schommeling he vig mee, tot de ontspanning komt in het bevrijdende: geslaagd, of tot een triest: gezakt de zekerheid brengt van: over doen, maar toch een zekere rust geeft. En dan is het opeens vacantie en de huisvrouw ziet haar welgeregelde da gen in de war geschopt door een uit eenspatten van de routine van maan den. Wie er nu verder op tijd aan het ontbijt moet zijn. dc jeugd niet! Die heeft vacantie. Zoo de kinderen, klein en groot, al niet willen „uitslapen", ze willen in elk geval niet zoo haasten en jachten als anders, zij nemen er hun ge- mak van. Wie zou bot ze overigens mis gunnen! Maar de kamers moeten op tijd aan kant zijn. de huishouding moet haar gewone vlotte verloop kunnen hebbel}, zullen conflicten vermeden wor den. Zoo is hier al de eerste kleine wrij ving. Een botsing van belangen, op zich zelf volstrekt niet zoo gewichtig, maar die meetelt. En dubljpl telt. nu waarschijnlijk in veel gevallen geen speciale vacantiegebeurtenissen in het zicht zijn, waar de heele familie enthou siast eneensgezind heenwerkt. In de zen zomer, meer nog dan anders, lijkt het treuzelen en luieren in den morgen een aangewezen tijdverdrijf en een dub bel genot. Voor de hulsvrouw niet gemakkelijk, te minder, omdat er ook juist in dezen zomer meer dan anders, moet worden geweckt en ingemaakt en gewerkt, vol gens het voorbeeld van de beroivmde ijverige mier. In deze vergelijking kun nen de jongelui en de kinderen gevoe gelijk fungeeren als de dansende kre keltjes. De mier had gelijk, natuurlijk! Het zou er slecht uitzien voor de wereld, als de mieren géén gelijk bleken te hebben. Maar, met alle respect voor al le mieren in het algemeen, de befaam de werkster uit bet fabeltje was dan toch maar een zure en lichtelijk venij nige dame en ze was alles behalve aar dig tegen het levenslustige, onbezorgde krekeltje, dat ongelijk had. En zoo we de mieren al niet kunnen missen in het leven, wat zouden we moeten be ginnen zonder de dansende, onbezorg de spring in 't velds, die de krekels zijn! LATEN we daarom wat geven en ne men. Laten we eikaars wenschen be grijpen, laten we elkaar tegemoet komen en elke wrijving vermijden, dan kan alles tóch op rolletles loopen. Er zijn zoo veel mogelijkheden om alle partiien te verzoe nen. Gun de leügd een enkelf maal het genot van niét op den gezetten tijd te hoe ven opstaan. Verwen ze maar eens en heb daar tegelijk zelf het gemak van Een plan, waarvan ik in de practijk de allerbeste resultaten heb gezien was dit: Moeder stond den jongeren leden van de familie in de vacantie toe al dan niet aan het ontbijt te komen, dat om allerlei redenen niet verlaat kon wor den. Er ging een groot blad naar boven met thee en boterhammen en de „prin sen en prinsessen" kregen bet ontbijt op hun kamer geserveerd. Vanzelf sprekend was er voor ieder één kopje thee, terwijl er „beneden" wel eens méér uit de theepot geschonken kon worden. Als tegenprestatie moe6t ieder, die d«an niet op een bepaald uur bene den was, zelf zijn of haar slaapkamer aan kant maken. Bed opmaken, en al les. En in de puntjes; moeder kwam zelf contróleeren. Het systeem werkte uitnemend en er werd van het verlof tot uitslapen en luieren volstrekt niet zoo'n druk ge bruik gemaakt. Dan geldt zoowel voor groote als voor kleine kinderen de overweging, dat va cantie niet noodzakelijk „nietsdoen" hoeft te beteekenen. Ze kunnen best eens meehelpen of een handreiking dqen. Alleen, maak het ze prettig, leg hun niet*- op als een taak. maar vraag het als een vriendelijkheid, die zij be wijzen kunnen. Dan moeten we ook nog zorgen, dat zij belangstelling hebben in het gansche bestel, dan zijn ze vanzelf enthousiast en vol verlangen om hun steentje bij te dragen. Vooral eroote jongens, in wie het ge voel van ridderlijkheid is ontwaakt, wil len zoo graag ietö doen om te helpen, maar vaak zit vale-che schaamte hun daarbij in den weg Ze willen niet Jan- hennig" en niet „keukenneuzig" z:4h maar ze zouden moeders taak wel graag verlichten. Geef hun de gelegenheid. Er zijn tienduizend dingen te doen, waar bij hun zelfrespect en hun tegenzin om janhennie te zijn niet in het gedrang behoeven te komen. Er valt zoo vaak iets te spijkeren, iets aan de electrische leiding te herstellen, wat een leek doen kan, er moet eens iets opgeknapt wor den of iets versjouwd of er moet wat worden nagezocht of de tuin vraagt een zorgende hand Wees in dc vacantïedagcn eens niet al te competent. Vind eens iets te zwaar om te tillen dat ge iederen schooldag 'zelf tillen moet kijk eens hulpeloos, als het verduisteringspapier zich niet wil gedragen of als er onverhoeds een gordijn naar benjsden komt! De drang om te helpen is sterk ge noeg in hen. Vooral ais ze weten, dat het werkelijk hèlpen is. hun jonge kracht een steun voor Moeders zwak heid! GAFENCU ROEMEENSCH GEZANT TE MOSKOU BOEKAREST. 25 Juli (D-N.B.) N&Jtr verluidt, heeft de repeering der Sovjet-Unie het agremenT verleend voor de benoeming van Gafencu, vroe ger minister van buitcnlandsche zaken, tot Roemeensch gezant te Moskou. Benoodigdheden: per persoon 50 gram garnalen; per persoon een tomaat. Een stukje boter, een uitje, peterselie, thym, peper en zout naar smaak. Bereiding: ontdoe de tomaten van de schil door ze even in kokend water te leggen en dan de schil er af te halen. Snijd ze in dikke plakken. Snipper het uitje. Laat de boter in een vrij diep pannetje even bruin worden, voeg er het uitje bij pn als dit lichtgeel is de tomaten. Bestrooi ze met peper en zout naar smaak en laat alles op een zacht vuur dichtgedekt smoren. Voeg er als de tomaten za.cht zijn de garnalen bij, maar laat de massa nu niet meer koken, daar de garnalen dan hard zouden wor den. Doe de ragoüt in een diepe schaal en bestrooi ze met gehakte peterselie. Deze schotel ie uitstekend bii brood, doch men kan er ook macaroni of rijst bij serveeren. Do bonoodlgde visch even bestollen Alleen gevestigd Utr.sJrant <0, Tel. <092 MARKT TE BARNEVELD BARNEVELD, 25 Juli. Pluimveemarkt: Oude kippen per kg le snort 4652, 2e soort 4045, oude hanen 5090, jonge hanen 25 75, per kg. 4552; N.H. Blauwen per kg, 50—^56, jonge hennen 601.25, tamme een den 1525, woerden 2550, ganren 1.602, kalkoenen per kg, 6070. tamme konijnen 12.25, wilde konijnen 8545. piepkuiken» 1025. Aanvoer 56.000, handel iets kalmer. Eiermarkt. Witte eieren 4.204 50, ge mengde 4.304.50, bruine 4.40—4.75, eenden eieren 33.40, aan\oer 1.628.000, handel traag. Veemarkt: Zeugen 6085, dr. Zeugen 80.100, schrammen £632. biggen 16.50 22 50. Zware varkens 2830 cl vette kal veren 1826 ct. per pond; nuchtere kalveren 37, mestkalveren 412. Handel rede lijk. SCHERPENZEEL, 24 Juli. Eieren. Aan voer 390.000. Prijs witte 44.10, gemengde /4.10w4 20. bruine 4 15^4.25, eenden eieren f 2.803. Handel traag. Biggen. Geen aanvoer. VRIJDAG 26 JULI 1940 JAARSVELD, 414,4 m. K.R.CL-Uitzen- öing. 8 00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag 8.15 Gram.muziek. 11.30 Godsdien stig halfuur 12.00 Gram.muziek- 1215 John Kristel en zijn Troubadours (12.451.15 Be. richten ANP en gram.muziek). 2.00 Orgel concert. 2.30 Verkorte opera „Zar und Zim- mermann" (gram.pl.), 3.10 Gram muziek. 3.35 Verkorte operette „Die Czardasfurstin" (gr-pl); 4 15 KRO-Melodisten en solist; 5.00 Zlekenpraatje; 5.15 Berichten ANP; 5.30 Gram.muziek; 5-45 KRO-Kamerorkest 6-30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in be wogen tijden"; 6.-15 Gram.muziek; 7 00 Vra. gen van den dag (ANP); 7 20 Zang met pia. nobegcleiding; 7 35 „Het leven en het nut der bijen", lezing; 7 50 Gram.muziek (8.00 —8.15 Berichten A!'P); 8.30 KRO-Groot- Amusement6orkest, Musiquette, radiotooneel cn KRO-dansorkest; 1010 W(i sluiten den dag; 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending. 7 00 Berichten (Duitsch); 7.15 Berichten (Engelsch); 7.30 Gram muziek (8.008.15 Berichten ANP); 9 00 Berlijnsch Philharmo. nisdh orkest en solist (opn.); 9 30 Bcrich. ten (Vlaamsch); 9 45 Gram.muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram muziek; 10-30 Lyra.trio; 11.15 Berichten (Engelsch); 11.30 Berichten (Vlaamsch); 11.45 le acte van de opera „Madame Butterfly" (gr.pl): 12 30 Berichten (Duitsch); 12.45 Berichten ANP; I.00 Gram muziek: 1.30 AVRO dnnsorkest 2 00 Berichten (Duitsch); 2.15 AVRO.Amu. sementsorkest en gram.muziek: 3.15 Berich. ten (Engelsch); 3.30 Omroeporkest en gram.. muziek; 5 00 BericCn'on (Duitsch); 5 15 Be richten ANP; ^30 Orgelspel; 5 45 AVRO. dansorke3t; 6-15 Berichten (Engelsch); 6.30 Puszta.orkest7.00 Vragen van d«n dag (ANP); 7.20 Gram.muziek; 7-35 Cyclus „Ne. derlandr.ch provinciescho'on": 8 00 Berichten (Duitsch): 8.15 Berichten ANP; 8 30 Berich. ten (Engelsch); 8 45 Berichten (Vlaamsch): 9 00 Gram.muziek met toelichting (9 159-30 Berichten Engelsch); 9 45 Berichten (Vlaamsch); 10-00 Berichten (Duitsch); 10.1510 30 Berichten ANP; 10.3010.45, II.151130 en 0.15—0 30 Berichten (En. gelsch); 1.0011,5 Berichten (Vlaamsch); 1.151-80 Berichten (Engelsch).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3