MA ISON de PARIS Amersfoortsche jeugd naar de Oostmark Komkommertijd, maar toch wel leuk r Gqmda Bont een kostbaar bezit! De groote fout van het niet inzien van een fout.... De verkeerde naam EXAMENS TRADITIE IN EERE GEHOUDEN r 58 kinderen zijn vertrokken Couran tenreclame Leert sparen Het bombardement op Amersfoort Wielrijders Zwemcompetitie Bonnen, die nu geldig zijn y Nieuwe modellen Bontmantels {Verkoop thans nog zonder stamkaart) Nieuwe collectie Bontmantels 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 JULI 1940 KANTONGERECHT DE zitting van liet kantongerecht droeg hedenmorgen alle ken merken van den komkommertijd. Het v\as allemaal wel erg plecht statig natuurlijk, en ook wel eer biedwekkend. deze juridische s/eer, maar 't was ook een beetje taai. Geen zilveren lach klonk door de zaal, en dat mag trouwens niet van den veldwachter; maar er werd ook heelemaal niet zachtkens ge grinnikt, en dat zou eventueel nog wel door de vingers gezien kunnen worden. Dus alles was ernstig en gedegen, hoewel niet droefgeestig. Tenminste: over het algemeen was er geen sprake van droefgees tigheden, maar één was er, die daar toch niet heel en al vrij van bleef. Het was de h.er H. L., bank werker uit Utrecht, die. compleet met vrouwelijke getuige, een teleur stellend relaas moest aanhoornn uit den mond van het Openbaar Mi nisterie, vertegenwoordigd door mr. Albarda. Hij had op den 13den April onder de remeente Baarn op een donkeren weg rereden Toen er een tegenligger na- ierde, moest hij licht dimmen. Een er flauw cvlindertje licht danste nor hem op den weg. Zoo flauw, dat lij er geen flauw benul van had, dat laar langs den weg een bakfiets in het luister stond, tot hij er vlak bij was. lij trachtte nog te remmen, maar dat lukte niet heelemaal; motorfiets, bak- >ts en getuige kwamen op een eigen- ardige wijze naast of over elkaar op len Soestdijkerstraatweg te liggen. Je noot maar pech hebben. Het ging er nu maar om, zoo oor- >elden de strenge heeren van het echt, den heer L. zijn ongelijk aan het erstand te brengen. Deze immers be- eerde alsmaar, dat hij goed had op- epast. Maar in werkelijkheid had hij o snel gereden. „Met gedimd licht oet men vaart minderen, om altijd log op tijd*te kunnen remmen" :oo luidt de strekking van één van nze paedagogische wetsartikelen. Verdachte nu, vond dat hij kalm genoeg had gereden: „anders was Ik immers dood gevallen", zei hij, een beetje griezelig voor de vrou welijke aanwezigen. Toen kwam er zoo'n vrouwelijke aanwezige, ietwat afwezig, naar voren. Ze maakte wel een dccora- tieven indruk, zoo achter het eigeif- wijze kathedertje. Maar haar ver klaringen haddén iets zwevends, zij waren om zoo te zeggen ongrijp baar. En in ieder geval kwam ze er rond voor uit, dat ze trouwens niets gezien had. De heer H. L. stond na deze getui- enverklaring ineens te spreken en te fcharen, bij hoog en laag bezwerend, lat hij geen fout had gemaakt. en ij kon het wel even duidelijk maken >ok: „Ziet U eens. Edelachtbare'', be- veerde hij. „had ik werkelijk een fout emaakt, dan" En de ambtenaar van het O. M. Trak: ..Om te beginnen maakte deze erdachte de fout van vele anderen: hj meende een proces verbaal te kuTi en voorkomen, door zelf de zaak sr.e! gaan aangeven. Maar hij vergat, dat lier niet alleen de bestuurder van de akfiets, maar ook degeen, die met 'edimd licht te hard reed, zich aan Te Amsterdam slaagde voor het eind examen Kweekschool v.d. Zeevaart, afd. Stuurlieden, onze stadgenoot: W. Gan ïeman. Te Utrecht slaagde voor de hoofdacte (B-gedeelte) onze stadgenoot de heer J van Dijk; voor het A-gedeelte slaagde de heer H. C. Ipenburg, Leusden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Willem Johannes, zoon v Willem van den Brink en Johanna Jans; Robert, zoon van Johannes Anto- thus Jozeph van Doornik en Johanna Dirkje Spierenburg; Gerdina Agricula, d. van Wilhelmus Johannes Gerritsen on Jacoba van Keulen; Robert, zoon van Coenraad Philip Uding en Pieternella Helena Franssen. OVERLEDEN: Hillegien Tabbert. oud 66 iaar. echtgenoote van Hendrik Jan Huizebosch; Arie van den Ham. oud 42 jaar, ongehuwd. GEHUWD: Hendricus Servatius Soe- fewijn en Josefine Grnda Jansen; Jo hannes Antonius van den Heuvel en Beeiena Maria van Wegen: Gerrit Ha- ftebeuk en Albertina Hendrik a Werij Albertus Fitskie en Johanna Yisscher: Evert Jan Diekerhof en Bertha Hage voort. een overtreding schuldig maakte. Bo vendien is het een zeer groote fout, dat hij zijn kleine fout niet inziet Mocht dit, na mijn requisitoir nog zoo zijn, dan hoop ik dat de kantonrechter de straf grooter maakt dan mijn eisch cn dezen verdachte als een gevaar op den weg zal beschouwen, wiens rijbe wijs hem eens een tijdje moet worden afgenomen." ,Ik heb vele jaren een motorzaak gehad, en zit al jaren langs den weg," interrumpeerde verdachte, die nog nooit een proces verbaal heeft gekregen En de ambtenaar van het O. M. zei onverstoorbaar: „Ik elsch f 10.— boete" Mr. Muller Massis maakte er f 6. an. Nadat die affaire dan afgehan deld was, werd de zaak tegen den bestuurder van de bakfiets, waar over H. L. zoo leelijk was komen te vallen, behandeld, die verstek had laten gaan. Om kort te gaan: deze werd ook al tot een boete van f 6.veroordeeld. Er kwam een ontstelde uitdruk king op het gelaat 'an den in ge tuige verandeiden ex-verdaühte: „Weet U''. sprak hij op vermanen den toon, „weet U, dat H. mij eerst een valschcn naam opgaf?" Nu, dat was heel ondeugend van dien bakfietsbestuurder, op z'n minst genomen héél ondeugend. Maar toch mag het tegen burgers. Als je het maar niet tegen de poli tie doet. Door de meisjes van de Industrie- en Huis houdschool "IT7ANNEER er een beroep op de burgerij gedaan wordt, om hulp te verleenen aan menschen, die door eenigerlei omstandigheid in moei lijkheden geraakt zijn, klopt men nimmer tevergeefs aan bij de Indu strie- en Huishoudschool. Hulp ver leenen is op deze school een tradi tie geworden, een mooie traditie, welke ook nu weer gehandhaafd werd t((Dn aanzien van de vele oor logsslachtoffers. Een tentoonstelling leek daartoe de aangewezen weg en wel in dien zin, dat niet direct geldelijk ondersteuning geboden zou worden, maar huishoude lijk. De leerlingen werden geheel vrij gelaten cn hebben zich die vrijheid van handelen waardig betoond. De tentoon stelling, welke gistermiddag gehouden werd, was daarvan een sprekend be wijs. Ecnige honderden pyama's, schor ten in verschillende kleuren, babygoed, kinderjurkjes, japonnen, blouses cn al wat dies meer zij, lagen er op keurig verzorgde wijze in eenige leslokalen uit gestald. Allemaal eigen werk van de leerlingen. Bezoekers beter kunnen wij in dit geval van bezoeksters spre ken waren van harte welkom, ook al om de kosten voor het aanschaffen van het benoodigde materiaal te dekken. Gelukkig zijn de meisjes daarin niet teleurgesteld. Er was veel damesbezoek en men hield het gulden devies van de zen bazar, om allen te komen en gul te geven, in eere. Interessant was ook de afdeeling, waar de leerlingen zich uitgeput had den in het geven van nuttige wenken op huishoudelijk gebied. Men moet zuinig zijn in dezen tijd, Maar die zuinigheid moet zich naar vele zijden uitstrekken en niet alleen beperkt blijven tot het nalaten van liefhebberij-uitgaven. Men denke er aan zoo instrueerden de meisjes op aardige bijschriften om de kraan niet onnoodig te laten druppe len. Per dag omgerekend, kan dergelijk waterverlies gemakkelijk de reparatie kosten te boven gaan. Gooi ook niet direct een eenigszins versleten mat weg. Met een beetje handigheid, maakt men hem weer zoo goed als nieuw, althans zeer bruikbaar. Het waren nuttige wen ken, die men gistermiddag kreeg, niet alleen in woord, ook in beeld! Voor de dames die er veel van hun gading vonden om te gebruiken of weg te schenken, moet het prettig geweest zijn, in dezen bazar der huishouding waar properheid den boventoon voerde, langen tijd te vertoeven en ruim te ge ven, als bewijzen van hulde aan het initiatief van de meisjes! Naar wij vernemen bedraagt de op brengst van deze tentoonstelling f 407 DIEFSTAL VAN GOUDEN TIENTJES EN VIJFJES Door de politie is hier de 21-jarige J V. aangehouden, die na verhoor bekend heeft, dat hij zich ten.nadeele van een dame te dezer stede eenige maanden geleden een bedraz aan geld toeeeëigend heeft. Deze diefstal hield een groot aan tal gouden tientjes en gouden vijfjes in. Een zeldzame foto van de Brilsche kroon juweelen voor ze naar Canada werden gebracht om er in veiligheid te worden gesteld. TN den loop van dezen dag is we derom een groote groep van Ne- derlandschc kinderen het station hier gepasseerd op doorreis naar een prettige cn gezonde vacantic in het Salzkammergut. Bij deze derde jeugdgroep, welke uit. ongeveer ze venhonderd kinderen bestond, heb ben zich tegen het middaguur ook jeugdige stadgenooten gevoegd. Er was ingeschreven voor 69 kin deren. Daarvan hebben elf gisteren van deelname afgezien, zoodat in totaal 58 kleine Arnersfoorters den verren reis naar het Oosten onder nomen hebben. Vermoedelijk zullen zij daar twee a drie maanden ver blijf houden. Tegen twaalven was men startklaar. Drie leidsters uit Utrecht stelden zich aan het hoofd van de drie hier gevormde groepen. Zooals begrijpelijk was het af scheid hartelijk. De ouders vergezelden hun kinderen tot op het perron, alwaar men do komst van den grooten trein uit de richting Utrecht afwachtte, waar in zich ook de hoofdleider bevond. Naar men weet, mogen de deelnemers aan de zen buitenlandschen vacantiiereis niet jonger zijn dan acht juar. De leeftijds grens naar boven mag niet grooter zijn dan 11 a 15 jaar. Zoodoende kregen wij vanmorgen wel een beeld van verschei denheid naar grootte te zien. De ouderen gedroegen zich kalm bij het naderend af scheid, de kleineren waren natuurlijk opgewonden en vooral broertjes en zus jes drongen er bij de ouders op aan, dat die toch vooral een goed woordje zouden doen, opdat ze samen in één groep moch ten reizen. De leidsters vonden het best en verzekerden de ouders, dat alles in orde zou komen. Later, wanneer de kin deren het oord van bestemming bereikt hebben, worden zij op verschillende plaatsen ondergebracht en dan is het wel mogelijk dat jeugdige familieleden gescheiden worden. Maar allen zullen zij dezelfde liefderijke verzorging ondervin- FRUIT- EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT, 24 Juli. Zwarte bessen 1118. Tomaten 69. Druiven 27 36. Yellow 822. Meloenen 2233. Perziken 25110. Roode bessen 515. Frambozen 1528. Kruisbessen- 612 Snijboonen 1423. Stamboonen 1316. Sla 1021. Bieten 2136. Andijvie 16 21. Wortelen 912. Tuinbooncn S—10. Spitskool 7—8. Roode kool 8. Postelein 610. C.apucijners 1325. Doperwten 7 IS. Peterselie 710. Komkommers 35 55; Pronkers 14. Bloemkool 520. Aard appelen 4345. Rabarber 2514. Peulen 14. Uien 711. Spinazie 1011. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie s bad bedroeg hedenmorgen 68 gr. F. 20 gr. C. Tl E collectieve campagne van de ..Federal Savings and Loan As sociation of Metropolitan New York' begon in 1937. Een zestal spaarver- eenigingen namen er aan deel. Nu zijn het er twintigIn Juli 1939 toonden de activa een vermeerdering van 18 vergeleken met Juli 1938 en 30.8 met Juli 1937. „Deze campagne werd slechts in de dagbladen gevoerd. Wij moesten het publick wegwijs maken, door het te vertellen, wat onze spaar- vereenigingen waren en waarom te beleggen. Geen ander medium, is onze opinie, zou ons hierbij beter kunnen helpen dan de courant. Dat onze ver onderstelling de luiste was. bewijst het resultaat." aldus de verklaring van den man. die de reclame voerde. den en dezelfde gezondheid opdoen. En daar gaat het tenslotte toch om! Toen de trein uit Utrecht ietwat over tijd tegen kwart voor een het station op het tweede perron binnensloomde, werd het een gewuif en gejuich van belang. Versnaperingen werden uitge reikt, handen gedrukt, vermaningen geuit en tenslotte... afscheidswoor den. Tien minuten voor één ging het vertreksignaal omhoog cn reecl de uit 12 wagons bestaande extra trein met zijn juichende schare kleine reizigers naar het Oostenhet prachtige Salzkammergut tegemoet. Wij wenschen onze jeugd een pretti ge vacantie toe. De gewonden maken het allen goed Naar wij van den behandelenden ge neesheer, dr. J. Aghina, vernemen, is de toestand van de etadeenooten, die bij het luchtbombardement op Amersfoort gewond en overgebracht werden naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis in alle opzichten bevredigend. Ook wat betreft de zwaar gewonden is er voorloopig geen levensgevaar. het is Uw laatste kans! P verzoek van de politie brengen wij den wielrijders nogmaals on der het oog. d,at het ten strengste ver boden is, om zonder licht te rijden ge durende het tijdvak van een half uur na zonderoiulergang en een halt uiir vóór zonsopgang. De voorgeschreven verlichting moót toegepast zijn. Tot nu toe werden velen gewaar schuwd cn slcchls enkelen geverbali seerd in geval van overtreding van bovenstaande. Ingaande volgende weck kan men er echter zeker van ziin, dat niet meer gewaarschuwd wordt, maar uitsluitend geverbaliseerd. Men weet dus nu. waar men aan toe is! SPORT EN SPEL A.Z. P.C. boekt successen te Doorn T N een stroomenden regen werd A gisteren in het Boschbad te Doorn de eerste zwemcompetitie- avond van den kring Utrecht K.N. Z B. gehouden. Deelnemende veree nigingen waren A.Z. P.C., V.Z.C., Woestduin en Brandenburg. A.Z. en P.C. heeft hier mooie resulta ten bereikt, door vrijwel op alle num mers de eerste plaatsen te bezetten. Zeer goed zwom Mej. Huisman, die de 100 Meter schoolslag won. Mevrouw Meijer won onbedreigd den 100 Meter rugslag in den tijd van 1 min. 48 sec. Spannend was het nummer 5 X 50 Meter vrije slag dames. De A.Z. en P.C.-ploeg lag ongeveer 3 Meter achter, doch de laatste twee zwemsters II. Klashorst en T. v. Berkel liepen den achterstand zienderoogen in zoodat men slechts met een verschil van 2/10 sec. achter Brandenburg aan tikte. De volledige uitslagen zijn: 100 M schoolslag Heeren: 1. E. Gerritsen A.Z. en P C. 1.35-1; 2. J. v. Eden V.Z.C.. 1.36.2; 3. C. Visser Woestduin 1.38.6; 4. P. Oortman Woest duin 1.41; 5. F. Weyschedé A.Z. en P.C. ged. 100 M. schoolslag Dames: 1. N. Huisman A.Z. en P.C. 139.4; 2. J. Westerveld, Brandenburg 1.40.9; 3. A. v. Slootcn A.Z. en P.C. 1.42; 4 A Rollé Woestduin 1.53.8; 5. D. Rader Woestduin 1.56. 100 M. rugslag Heeren: 1 F. v. Daalen Woestduin god. 2. St Wanders V. Z. C. ged. 100 M. rugslae Dames: 1 Mevr. M. Meijer A.Z en P.C 1.48 2. C. v. Eijk. Brandenburg 1.52.8: 3 J v d Ham. Woestduin 1.53; 4. N. Carière Woestduin. 2.1.6. 5 X 50 M. vrije slag dames: Brandenburg 3.13.6: C. v. d. Brand, J Broodbons 71 tot en met 80 (brood- bonboekje) geldig van 22 Juli tot en met 28 Juli a.s. (niet gebruikte tot en met I Augustus) rechtgevcnde op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet ge bruikte bons van de serie 61 tot en met 70 nu nog geldig tot en met 25 Juli. Bons 67 cn 68 (algemeen distribu- iicbonboekle): Op eiken bon 2V« ons boter of margarine of vel tot en met 2S Juli a.s. Bon 80: een kilo suiker tot en met 25 Juli; daarna bonnummer nog niet bekend- Bon 85: */i pond koffie of ons thee tot en met 2 Augustus. Bon 90: */i pond tarwebloem, of tarwemeel, of bockwcitmeel of rogge meel. of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 9 Augustus. Op bon 75 kan men tot en niet 26 Juli een dier producten ook nog bekomen tot een gewicht van een half pond. Bon 95: '/s pond rijst of rijstcmecl van 22 lull tot en met II Aug. a.s. Bon 100: Vtpond havermout of ha vervlokken of gort of grutten van 22 Juli tot en met II Augustus. Bon 105: 1 ons maizena of grics- mccl of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi- ccllie of spaghetti van 22 Juli tot en met II September. Pctrolcumzegel Periode 3Geldig voor 2 liter petroleum tot en met II Augustus alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN!! v. Eyk; J. Westerveld; J. Nordanus; C. v. Eyk. II A. Z. en P. C. 3.13.8: T. Hanselaar; F. Steenbeek; M. Meijer; H. Klashorst; T, v. Berkel. III Woestduin 3.21.6: J. v. d. Ham; P Rader; A. Bollé; E. Schalkwijk: C. San ders. 5 X 50 M. vrije slag heeren: I V.Z.C. 2.53.6: H. v d. Bosch; G. Hen driks; G. v d. Bosch; Th. Diepenveen; St. Wanders. II Woestduin 2.59.4: J. Stegeman: B. Tu rel; C. Visser; G. Blankesteyn; J. Duin dam. III A.Z. P.C 3.E. Gerritsen; C. de Jager; W. Hamburger; J. Mosterd; T. Weyschedé. Zondagmiddag neemt A.Z. P.C. deel aan de nationale wedstrijden te Hilver sum, georganiseerd door de drie Ililver- sumsche zwemvereenigingen De Otter, II.Z.C. cn G.Z.V. ten bate van de slacht offers van Rotterdam. Mej. Xi'uus van Berkel zal uitkomen op de 100 nieter vrije slag dames. Ver moedelijk zal W. van Woudenberg starten op den 100 m. rugslag. Een A.Z. Sc P.C. damesploeg bestaande uit Fran kie Steenbeek, Alie van Slooten en Truus van Berkel zal de groen-witte kleuren verdedigen op het nummer 3 x 50 meter wisselslag. COMPETITIE K.N.Z.B. AMSTERDAM. 24 Juli. Heeren afd N.: Vest 1—H.Z.C. 1 2—0. GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 19 t.m. Donderdag 25 Juli vertooning van de film „De groote leugen". lederen middaj 2.30 uur (behalve Zondag cn Woenadag) fnmiliematinee's met „Do groote toovc- naar van Oz". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend Andere dagen 8 uur. Zaterdags 6 en S.15 uur. CITY THEATER. Van Dinsdag 23 t.m. Donderdag 25 Juli vertooning van de film „Andy Hardy in het wilde Westen". Voorstellingen: 's avonds vanaf 8 uur, 's middags vanaf 2.30 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van de films „De terugkeer van dr. X cn Zaken zijn zaken". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zondags van 2 uur MUSEUM FLEHITË. Westsingel. - Geopend dagel'ü'k? van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zondag Zaterdags 10—12 cn 1.80H uur (Stadgenooion hebben 's Zaterdags vrijen toegang) GILDEHUIS A.K.G Voorjaarstentoonstel ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., BELLAMY.BIBLIOTHEEK (kosteloos). Appelweg 6. AMICITIA. 25 Juli. N.S B, Rede van ir. A. Mussert. Zaal open 7.30 uur nam. AanV. 8.30 uur. BILTHOVEN 26 Juli, Openluchtconcert van „H. J. Hcgeraath" en „De Stem dea Volks". DE WAPENROEM. 29 Juli Algemeens ledenvergadering van V.V.V, 8.15 uur namiddag. ROTTERDAMSCH ELFTAL—NED. ELFTAL 0—2 ROTTERDAM, 24 Juli. Na de 5—1 overwinning van de vorige weck op Den Hang is het Nedorlandsch elftal er he denavond op liet Sparta terrein te Rot terdam in geslaagd ook het Rotter- damsch elftal te verslaan. Het kon niet een dergelijke groote overwinning hoe ken als op het vertegenwoordigend elf- tal van Den Ilaag, meer dan twee doel punten verschil kwam het Nederlandsch elftal ditmaal ook niet toe. De omstreeks 6000 menschen, die de* zen kamp hebben aanschouwd, hebben een wedstrijd gezien, waarvan het spel peil maar zeer matig was. Interessant was hij zeker niet. Hoewel de strijd en kele aardige momenten had, heeft hij geen hoogtepunten gekend. De elftallen gaven elkaar niet veel toe. Beide teams vormden niet de sterk ste vertegenwoordigende elftallen. Het is zeker mogelijk, zoowel een beter Ne* derlandsch als een sterker Rotter* damsch elftal in liet veld tc brengen. HET NEDERLANDSCH ELFTAL TEGEN AMSTERDAM 's-GRAVENIIAGE, 24 Juli. De keu- zecommissie van den K.N.V.B. heeft na afloop van den wedstrijd te Rotterdam het Nederlandsch elftal, dat op Woens dag 31 Juli a.s. in het Olympisch sta dion tegen het Amsterdnnisrh elftal zal spelen als volgt samengesteld: Doel: Will o (E.D.O.) Achter: Wildcrs (Blauw-Wit) en Van der Heide (Feyenoord). Midden: Pauwe (Feyenoord), Kuppen (Feyenoord) en de Voet (Feyenoord). Voor: Drager (D.W.S.), Van der Vegt (H. B. S.), Vente (Feyenoord), Drok (Sparta) en de Harder (V.U.C.). b. J Rechts: Bisam- j mantel modern in streepen verwerkt, ccri nieuw effect gevend) Bisam is een naturelA ongeverfde bontsoort) net mooien diepen. :'!ans. Zeer flatteus voor iedere vrouw. Apart is het travers genomen schouder-1 siuk, hetwelk in den rug doorloopend iti een punt eindigt, cn, de smalle shawl kraag. L i n k s: Elegante rufi me Vk bontmantel, uit soepel vallend grijs bont. Zeer elegant is hier- bij de kraag. F* .tegen ZOMERPE3JZEN. DRIFT 9. hoek Nobels/raat UTRECHT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5