Hein voor Europa s organisatie Vickers wapenfabriek gebombardeerd MASSA Het Duitsche legerbericht Nieuwe schade toegebracht aan de Britsche handelsvloot HET ENGELSCHE KONINGSPAAR naar Canada? IN GOIJDOV EK VLOED DE V.S. „Ongepaste haast" De Amerikaansche defensie wordt weer versterkt Nog 813.000 Belgen in Frankrijk Het normale leven weer op in Parijs gan& cr Minister Funk's verklaring; Roemeensch- Duitsch-ltaliaansche besprekingen Naar stabiele verhoudingen Subsid ie voor vveg- verbe tering VERKOOPINQEN Amersfoort Achterveld Soest Leusden Bciarn NIEUWE BESSEN VAN COEBERGH HAVIK 41 TEL. 4523 Radio-Programma's NI EU WSBSRICHTEN: Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 JULI 1940 BERLIJN, 25 Juli. (D.N.B.). - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij een aanval op de Engelsche Zuidkust heeft een van onze motor- torpedobooten. ten Zuiden van Port land, niet een torpedo een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 1S.000 br. r. t tot zinken gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ondanks den plechten weerstoestand het Britsche scheepvaartverkeer in het Ka naal en aan de kust van Oost-Engeland aangevallen, evenals industrie-installa ties in Zuid-Oost-Engeland en Schot land. Naar reeds is bekend gemaakt is daar- bi| een convooi van 5 koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 17.000 br. r. t. vernietigd. Bovendien kregen nog 3 verdere koopvaardnschepcn zulke zwa re bomtreffers, dat zij wel als verloren kunnen worden beschouwd. Aangeval len werden verder o.m. de vliegtuigfa brieken van Vickers bij Weybridge. waar op het fabricksvliegveld 4 vijande lijke vliegtuigen op den grond vernield werden, verder industrie-installaties bij Great Vermouth en bij Glasgow. Bij den aanval op de Rritsche con- vooicn kwam het op verschillende plaat sen tot hevige luchtgevechten tusschen onze en Britsche jachtvliegtuigen, in den loop waarvan 6 vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. In den nacht van 24 op 25 Juli heb- bpn vijandelijke vliegtuigen wederom vluchten gemaakt naar Xoord-Duitsch- land. Srhnde werd door bomaanvallen niet aangericht De totale verliezen van den tegenstander hedropgen gisteren 10 vliegtuigen. 6 daarvan werden bij lucht gevechten. t op den heganen grond ver nield. Zes eigen vliegtuigen worden ver mist. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De Duitsche snelle booten hebben de laatste weken herhaaldelijk kunnen bewijzen, dat zij buitengewoon geschikt zijn voor den oorlog ter zee. Znoals het legerbericht van vandaag meldt, hehhèn zii thans een nieuw suc ces van beteekenis behaald Zii zijn er in geslaagd aan de Britsche Zuidkust ter hoogte van Portland een zwaar ge wapend vijandelijk koopvaardijschip van 13 000 ton met torpedo's tot zinken tp brengen. Het ligt voor de hand, dat juist voor de snelle booten het bezit van de Fransche Kanaal-en Atlantische kust hijzonder voordeelig is. Zij kunnen daardoor operee,-en in de wateren, die tevoren sleehts konden worden bereikt door de Duitsche duikhootvloot in verre tochten. Ook de luchtmacht heeft, in weerwil van het zeer slechte weer. den handelsoorlog logon Engeland met suc ces kunnen voortzetten. Nieuwe successen der luchtmacht Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben heden middag en hedenavond in het Ka naal wederom een belangrijk suc ces behaald. Volgens de tot dusver ontvangen be richten werden van een door zee- en luchtstrijdkrachten krachtig beschermd Britsch convooi van 23 schepen, elf koopvaardijschepen met een totale ton nage van 43.000 br. r. t. tot zinken ge bracht. Drie andere koopvaardijschepen van in totaal 12.000 b, r. t. geraakten in brand of werden zóó ernstig beschadigd, dat zij als totaal verloren kunnen wor den beschouwd. Bovendien gelukte het, een modernen Britschen torpedojager in brand te werpen en een andere ernstig te beschadigen. TURIJN, 25 Juli. (D.N.B). De Gazetta del Popoio publiceert een artikel van haar correspon dent te Lissabon, waarin ver klaard wordt, dat de Engelsche Koninklijke familie reeds voorbe reidingen treft voor haar vertrek naar Canada. Deze gruclrten. aldus het blad, worden daardoor bevestigd, dat de inspecteur van Scotland ^ard. F. W. Cameron, dc persoonlijke veiligheidsattaché van den Koning, op doorreis le Lissabon vertoefd heeft. Inspecteur Cameron kwam aan met een Amerikaan sell schip, dat dc laatste repatrieerende Amerikaanschr staatsburgers aan boord had. Ook enkele Britsche groot-industi icelcn en ban kiers uit de City bevonden zich aan boord. Cameron zou op het Britsche cc zantschap te Lissabon een persoonlijk schrijven van Koning eGorge aan den Hertog van Windsor hebben afgegeven Het blad meldt verder, dat Koning George waarschijnlijk met Koningin Eli zabeth. de Koningin moeder en de Her togen van Kent en Gloucester rle over tocht zal maken met een Britsch ooi logs schip, dat door lichte oorlogsvaartuigen geëscorteerd wordt. Volgens Amerikaan- sche berichten zou het koningspaar zijn intrek nemen te Ottawa. De kelders van de Federal Reserve Rank zijn te klein WASHINGTON, 25 Juli (D.N.B.). - Het ministerie van financiën heeft een bedrag van 1.6 milliocn dollar verkre gen om goud ter waarde van vijf mil liard dollar van do Federal Reserve Bank te New York te laten overbren gen naar de Amerikaansche schatka mer in Fort Knox. Dit goudvervoer moet geschieden omdat de gewelven van de Federal Reserve Bank tc New York door den toevoer van goud uit Europa geheel gevuld zijn. Het vervoer van het goud geschiedt in pantsertreinen, waar van elke trein goud ter waarde van on geveer honderd millioen dollar mee neemt. Na dit vervoer zal Fort Knox de helft van het Amerikaansche goudbezit ter waarde van 20.4 milliard dollar ot 40 percent van den wereldvoorraad be vatten. Critiek van democratische zijde op dienstplicht in Amerika WASHINGTON. 25 Juli (D.N.B De democratische senator Wheeler heeft zijn partij er voor gewaarschuwd, dat zij de verkiezingen van November zal verliezen, wanneer zij het wetsontwerp tot invoering van den algemeenen dienstplicht op overijlde wijze wet wil laten worden. Ook het nationale comité tot het voorkomen van oorlogen heeft zijn afkeuring uitgesproken over de „ongepaste haast", waarmede de ont werpers de wet willen doen aannemen. De leider van de democratische frac tie in den senaat, Minton, en hooge mi litaire kringen te Washington gelooven, dat het ontwerp zonder moeilijkheden van langdurigen aard aangenomen zal worden. WASHINGTON, 26 Juli (D.N.B.). President Roosevelt heeft bij verorde ning bepaald, dat voortaan voor den uitvoer van aardolie en aardoliepro ducten, ijzerschroot en ander schroot- materiaal een vergunning noodig is. Deze verordening is een aanvulling op de reeds eerder uitgevaardigde procla matie, op grond waarvan grondstoffen, die van belang zijn voor de Amerikaan sche landsverdediging, niet uit het land mogen worden gebracht. Roosevelts perschef. Earlv, heeft ver klaard, dat de verordening niet gelijk staat met een embargo. Zij vormt de machtiging tot het uitoefenen van con trole op verschepingen naar andere landen De rechter Patterson is tot plaatsver vangend minister van oorlog benoemd, in de plaats van Louis Johnson, die. af getreden is. Patterson is nauw bevriend met den nieuwen minister van oorlog Stimson. Men neemt aan, dat Roosevelt Johnson tot zijn persoonliiken rappor tour voor de ontwikkeling van bet Ame rikaansche bewapeningsprogramma zal benoemen. Van dp marinewerf te Philadelphia zijn Donderdag zeven torpedojagers uit den Wereldoorlog vertrokken, die weder in orde gebracht zijn. Zn zullen volgens Associated Press vermoedelijk bij de Atlantische vloot worden ingedeeld. De republikeinsche senator Vanden- burg heeft in het Congres een petitie in gediend. waarin verlangd wordt, dat de oreenigdc Staten buiten den oorlog blijven De petitie is voorloopig door een millioen Amerikanen onderteekend. Volgens hot hij het Congres in behan deling zijnde wetsontwerp inzake dienstplicht, zouden 300.000 vrijwillige leden van den arbeidsdienst der Civil Conservation Camps geheel huiten den militairen dienstplicht vallen. De arbeidsdienst zou namelijk bin nenkort worden ingedeeld bij den non- rombattantendienst. die echter voor de bewanenintr der Vcreenigde Staten als uiterst belangnik wordt bestempeld BRL'SSEL, 26 Juli (D. N. B.) Om een overzicht te krijgen over het aantal van de nog in het niet-bezette deel van Frankrijk verblijf houden de vluchtelingen van Belgische na tionaliteit. heeft de verecniping „Het Ylaamsche volk" aan alle Belgische gemeentebesturen verzocht een lijst op te stellen van de nog ontbreken de bewoners. Men raamt, dat zich UTR. STRAAT 14 TEL. 5294 Frankrijk's politiek jegens Duitsch land geen „tragische vergis sing", maar doelbewuste opzet VOLGENS een bericht uit Parijs in Svenska Paessen. is in Parijs het normale le\ en weer op gang gekomen. De aanvankelijke onverschilligheid heeft thans plaats gemaakt voor een nieuwe levendige belangstelling van de bevol king voor de toekomst. Met oprechte bewondering zien de Franschen de schitterende discipline en keurige uni formen van de Duitsche soldaten, die een frisschen indruk maken. Naar het Zwitscrsche telegraafagcnt- schap mededeelt, zijn uit Bazel negen wagons met gecondenseerde melk, kaas en versterkende middelen, geschonken door het Amerikaansche Roode Kruis, over Aken naar Parijs vertrokken. Hel geschenk is bestemd voor de Parijsche kinderen. De Matin meldt, dat de Fransche steenkolenmijnen slechts weinig onder de uitwerking van den oorlog geleden hebben. Alleen de tegen over het Saargebicd gelegen mijnen zijn in September 1939 ontruimd. In de mijnen van Noord-Frankrijk is zoolang mogelijk gewerkt. Na den opmarsch der Duitsche troepen is het bedrijf terstond weer in wer king gesteld. Frankrijk kan wat zijn steenkolenaanvoer betreft ge rust zijn. zoodra de vervoermogelijk- heden weer functionneeren. Frankrijk's politiek geen tragische vergissing Naar aanleiding van de verklaring, welke de Fransche minister van bin- nenlandsche zaken Marcpiet voor de radio heeft afgelegd en die Frankrijk als het „onschuldige offer" van een politiek, economisch en sociaal wan hopige» toestand voorstelt, merkt de Deutsche Allgcmeine Zeitung op, dat deze kwestie niet zoo eenvoudig is, als Marrjuet haar voorstelt. Frankrijk is niet bij vergissing of door onvoldoende overleg in dezen oorlog betrokken, maar heeft er doelbewust op aange stuurd. Voorts stelt het Berhinsche blad vast, dat het dictaat van Versailles, de Roer-bezetting, het afpersen der her stelbetalingen en de onderwerping van Duitschland, welke men ontelbare ma len heeft gepoogd te verwezenlijken, geen „tragische vergissingen" waren, maar zeer bewuste wilsuitingen der Fransche regocringon, die juist door zulke tegen Duitschland gerichte daden zich steeds weer van het vertrouwen hunner bevolking wisten te verzekeren. Uit Vichy wordt gemeld, dat nog niet beslist is voor welk rechtscol lege de personen, die verantwoor delijk zijn voor het uitbreken en de voortzetting van den oorlog en voor de nederlaag van Frankrijk, zullen worden geroepen. Waar schijnlijk zal dit het hoog gerechts hof zijn. Binnenkort zullen de namen der Fransche politici, die ter verantwoording zullen worden geroepen, bekend gemaakt worden. De Petit Dauphinois meldt uit Vichy, dat vier hooggeplaatste ambtenaren van het Fransche ministerie van on derwijs, die hun post zonder toestem ming van den minister verlaten had den, ontslagen zijn. JAPANSCHE OPERATIES BIJ FRANSCH INDO-CHINA NANKING, 26 Juli (Domei) Don derdagmorgen zijn Japanschc troepen met operaties begonnen aan de grens tusschen de Provincie Kwangsi en Fransch-fndo-China. De Japanners be gonnen de operaties vanuit Mingkiang in hot 7uid-\Vesten van Kwangsi en bereikten een nunt op 15 kilometer ten Zuiden van Mingkiang. Zij zetten hun opmarsch Zuidwaarts voort. nog ongeveer 813.000 Belgen in Frankrijk ophouden. Tot president van de nieuwe Belgi sche emissiebank is benoemd de gou verneur van de Belgische nationale bank, George Janssen. Voor den wederopbouw van de stad Oostende, die door den oorlog vrij zwaar geleden heeft, liggen thans verscheide ne ontworpen gereed. De wijk in de huurt van het raadhuis zal voor een deel gesloopt worden en volgons nieuw e, verkeerstechnische en architectonische beginselen weer worden opgebouwd. Bo vendien zullen deze straten opnieuw geplaveid worden. Een zeer groot deel van de te Oosten de thuis hoorende visschersvlool. hene vens eenige vaartuigen der Belgische marine, die in Oostende lagen, zijn dooi Frankrijk en Engeland weggehaald. Verscheidene schepen werden naar Fransche havens aan den Atlantische» Oceaan gebracht. Het grootste deel der treilers echter, benevens twee patrouil le, booten en twee motortorperlobooten. zijn wederechterlijk naar Dartmouth gebracht.. Vluchtelingen, die aan boord waren gegaan, werden van de srhepen verdreven. Vele van deze in beslag ere namen schepen zijn in strijd met alle overeenkomsten gebruikt als trocpen- transnortschepen tusschen Frankrijk en Engeland. '"pERWIJL de strijd tegen Engeland nog voortgaat leggen de Duitsche en Italiaansche staatslieden reeds een zoo hecht moge lijken grondslag voor den vroeg of laat en hopenlijk vroeg weer komenden vreedzamen opbouw. Daartoe is noodig. dat „oud zeer" uit den weg wordt geruimd, dat bestendige politieke en economische ver houdingen worden geschapen, dat ook gebieden als de Balkan, weleer bekend als vuurhaard en storm centrum, duurzaam tot rust komen. Zoo behoeft het niet te verwonderen, dat vrijwel tegelijkertijd met een belangrijke verklaring van den Rijksminister dr. Walther Funk over de toekomstige economische cn financieele verhoudingen in ons werelddeel, berichten binnenkomen over conferenties van den Roemeenschen premier Gigurtu en zijn minister van buitenlandsche zaken met leidende Duitsche en Italiaan sche staatslieden, respectievelijk te Salzburg en te Rome. Het verband tusschen deze besprekingen en de voor kort gehouden Duitsch- Italiaansch-Hongaarsche conferentie te Miinchen, springt in het oog. Klaarblijkelijk achten Berlijn en Rome het oogenblik gekomen om tusschen Roemenië, Hongarije en Bulgarije een regeling tot stand te brengen der hangende geschilpunten, en in het algemeen Zuid-Oost- Europa een zoo definitief mogelijke ordening en opbouw-basis te ver schaffen. MINISTER FUNK heeft eeni ge weken geleden van Rijks maarschalk Hermann Goering op dracht gekregen om een plan te ontwerpen voor de toekomstige economische organisatie van het Europeesche continent onder Duitsche leiding. In een te Berlijn gehouden persconferentie heeft de Rijksminister gisteren uitvoerige mededeelingen gedaan over de al- gemeene richtlijnen voor deze toe komstige organisatie, zooals de Duitsche regeering zich deze voor stelt na de uiteindelijke overwin ning in den huidigen oorlog. Punt van uitgang voor deze richtlijnen vormt het streven om Europa als zelf standig economisch geheel te organisee- ren, niet in tegenstelling tot maar als krachtige eenheid naast do Noord-Ame- nkaansche, Russische en Oost-Azialiscbe (Japansche) economische „blokken". Duitschland wenscht geon autarkisch Europa, dat zou trachten geheel „self supporting" te zijn integendeel, met vol ledige erkenning van het feit, dat er be paalde producten uit andere werelddee- len met baat voor Europa kunnen cn moeten worden ingevoerd, wenscht Duitschland handel te drijven met dc an dere wereld-deel en, waarbij het rekent op behoorlijke afzetmogelijkheden voor de Duitsche (Europeesche) producten. On derling zullen do Europeesche landen hun economisch verkeer op een hechte basis moeten schoeien, waarbij zoo veel mogelijk stabiele verhoudingen in het le- \cn zullen worden geroepen, opdat, de productie hetzij van grondstoffen en le vensmiddelen. hetzij van fabneksproduc- ten, zoo ongestoord en ruim mogelijk zal kunnen geschieden. Wanneer deze oorlog in een Duitsche overwinning zijn einde heeft gevonden, zal ongetwijfeld, naar minister Funk on derstreepte, de Rijksmark een der beste valuta's ter wereld zijn. De enorme toene ming van de macht van het Groot-Duit- sche Rijk, aldus de Rijksminister, zal on twijfelbaar een versterking van de Rijks- markvaluta tot gevolg hebben. De Rijks- mark zal bevrijd worden van de boeien der ongeregelde buitcnlnndscho schul den en het systeem der verschillende soorten marken zal als overbodig wor den geëlimineerd. Wanneer het economi sche leven in Europa weer krachtig en gezond is, hebben de valuta's weer hech te bases. Daarmede worden dan ook alle valuta-kwesties zuiver gcld-technische problemen. Men zal allerwege moeten er kennen, dat niet het geld. dc \aluta, maar het economische leven primair is. Het is niet de bedoeling, aldus onder streepte minister Funk, om het „vrije spel der krachten" weer hoogtij te laten vieren na den huidigen oorlog. Evenmin is het do bedoeling van Berlpn in Euro pa één valuta in een soort tol-unie te scheppen. Het feit, dat verschillende Europeesche landen een zeer uitecnloo- pend levenspeil tonnen, sluit dit uit. Maar wel zal het geld- en deviezen-ver keer op een hechte basis worden ge schoeid. waarbij men zal uitgaan van de vaststelling en stabiliseering van valu ta's, prijzen en voorraden. /al bij den komenden fmanciee- len opbouw geen rol spelen, 's We relds goudvoorraad ligt thans goeddeels opeengestapeld in de kluizen der Vcr eenigde Staten. Met is de vraag of dit voor New York en Washington een re den tot ware vreugde heteekent. Goud moge een kostbaar bezit lijken, wanneer niemand buiten Amerika het meer in grootcn onnang zou wenschen te verwer ven, zouden de. Vcreenigde Staten met hun enorme voorraden weinig kunnen uitrichten. Met voor een goed verstaan de vrij duidelijke bewoordingen gaf mi nister Funk te kennen, dat dc Yereenig- de Staten nog wel eens tot de erkenning /.ouden kunnen komen, rle laatste jaren, ia, decennia, on economische en politie ke. dwaalwegen te zijn geraakt Minister Funk verklaardp met name het uitgeslo ten te achten, dat de Nieuwe Wereld een autarkisch geheel zou kunnen vormen ..Alle economische voorwaarden om de Amerikaansche markten van de buiten wereld af te sluiten ont'breken. De Ver. Staten moeten de gedachte. Duitschland resp. Europa hun economische voorwaar, den te kunnen opdringen, laten varen". Verscheidene teekenen wijzen er op, dat ook in Amerika dit inzicht groeit. Het is zeer twijfelachtig of de confe rentie van Havanna veel tastbare re sultaten voor de Vereenigde Staten zal opleveren. Washington wenscht de Latijnsch-Amerikaansche markt voor zich te reserveeren. Daartegen verzetten zich vanzelfsprekend al die Zuid-Amerikaansche staten die nog bij machte zijn om hun souvereini- teit tegen het drukkend overwicht der Vereenigde Staten te verdedigen. Is eenmaal de afsluiting, welke de Brit sche blokkade thans vormt, vervallen, dan zal ongetwijfeld het handelsverkeer tusschen Latijnsch-Amerika en Europa snel tot den ouden omvang terugkeeren. Maar Duitschland wenscht geen Zuid- Amerikaansche producten bij de gratie van Washington te mogen verwerven. Zooals minister Funk nadrukkelijk ver klaarde: öf rechlstreekscho betrekkingen met souvereine Zuid-Amerikaansche sta ten öf géén handelsverkeer met Zuid- Amerika. Een omweg over New York en Washington wenscht men te Berlijn daartoe niet te maken. Het spreekt van zelf dat de staatslie den, thans te Havanna bijeen, Funk's woorden met aandacht zullen bestudee- rcn. Men heeft in Amerika nu eenmaal rekening te houden met het feit, dat alle waarschijnlijkheid en alle berekeningen wijzen op een Duitsch succes in den hui digen oorlog, met andere woorden op de noodzaak ecner goede verstandhouding mot Berlijn en Rome voor al diegenen, die in de toekomst met het Europeesche continent zaken wrilen doen cn handel drijven. De zeer nctueele verklaring van den Rijksminister, op enkele punten waarvan wij hierboven hebben gewezen, is van zeer groofc beteekenis en zal waarschijn lijk in de naaste toekomst nog menig maal te sprake komen. OMTREK Ged. Staten berichten aan de Staten van de provincie: Bij besluit der Staten van 28 Novem ber 1865 zijn voorschriften vastgesteld voor het verleenen van subsidiën uit de provinciale fondsen voor den aanleg en de verbetering van wegen. Subsidie kan worden verleend aan gemeenten, water schappen, maatschappijen of biizondeie personen tot een bedrag van ten minste een vijfde en ten hoogste een derde van de som. welke de weg na voltooiing zal blijken tc hebben gekost, met dien ver stande. dat Gedeputeerde Staten geen liooger subsidie, dan van f 10000.— toe kennen. Inge\olge deze voorschriften hebben Uwe Staten een credict-post tor beschikking van ons Col lego gesteld, welke de laatste jaren en ook voor 1940 op ,f 25U00.is bepaald. In de huidige omstandigheden achten wij de gebloemde percentages en bedra gen, welke in gewone tijden bleken vol doende tc zijn, te beperkt, om ons de gelegenheid te schenken in gevallen, waarin dit naar onze meening noodig is. voor aanleg of verbetering 5 an een weg een ander percentage dan wel een bedrag hoogcr dan 10000toe te ken nen Nu te \orwachto» is, dat ook aan andere dan secundaire en tertiaire we gen verbeteringen op grooter schaal zullen worden verricht dan tot voor kort het geval was. hetgeen mede ten goe le kan komen aan dc allerwego gewensch- t" werkverruiming, zijn wn van oordeel, dat tijdelijk moet kunnen worden afge weken van de grenzen, welke in het aangehaalde Statenbesluit zijn gelegd. Tevens zal het dan noodig zijn het be drag van den te onzer beschikking aan gegeven credietpost hooger te stellen. Derhalve geven wii in overweging ons te machtigen gedurende het iaar JOiO af le wijken van rle percentages en het bedrag van f 10000.genoemd in het meergenoemde Statenbesluit, en den te onzer beschikking aangewezen crediet post voor 19'.0 van f 25000.te verhoo- gen tot 50000.—. Langestraat 109 31 Juli, 9 uur v.m. Publieke verkooping van een café inventaris cn van meubilaire goederen. Concordia. 8 Aug., S uur nam. Verkooping van wei en hooiland a.ri Groenestceg en winkelhuis Langestraai 111 a en b. Koffiehuis „De R o s k a m". 13 Aue. (Bij inzet en 20 Aug. bij toeslag). Ver kooping boerenhofstede „Groot Hof' a.d Stout en burger weg 30 te Barnevelrl. De Gouden Ploeg. 31 Juli. 11 uur v.m. Veiling van villa Steenhol straat 23, woonhuis Molenstraat 146 en diverse terreinen te Soest door not. A. Romer. D e M o f. 30 Juli 9.30 uur v.m. Ver kooping van 93 perc. bnomen. Laan straat 59. 7 Augustus* 8 uur n.m. verkooping van een perceel w armoeziniersland, een perceel weiland en een weiland a.d. Noorderdwarsstraa; 14. „De la Promenad e". Donder dag '22 Aug., 8 uur n.m. verkooping van e envilla a d. Cantonlaan 10, en van een boerderij, Heemstralaan no. 39. f 3,- per liter - 1,55 per y, liter TERUGKEER VAN DUITSCHERS UIT LITAUEN BERLIJN, 26 Juli (D.N.B.) In ver band met de Duitsch-Russischc onder handelingen over de verplaatsing der volks-Duitschers uit de Noordelijke Boekowina cn uit Bessarabië, verneemt de correspondentie „Dienst aus Deutsch- land", dat men ook voornemens is de in Litauen wonende 30.000 5olks-Duit- schers naar Duitschland te doen lerug- keeren. Eerlang zal dit voornemen tot uitvoering worden gebracht. ZATERDAG 27 JULI JAARSVELD, 414.4 M. NCRV-Uitzen ding. 8 00 Berichten ANP; 8-10 Schriftlezing, meditatie; 8 25 Gewijde muziek (opn.); 8-45 Gram.muziek; 9.30 Cello, piano en gram- muziek; 10.15 Gram.muziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram-muziek; 11.15 Zang mei pianobegoleiding en gram.muziek; 12.00 Be richten; 12.15 Stichtsch Salonorkest (12.45- 1.00 Berichten ANP); 1.30 Orgelspel en gram.muz; 2.15 Stichtsch salonorkest; 3.00 Christ, lectuur: S-30 Viool, piano en gram.- muziek; 4.20 Gram-muziek; 4-45 Christ, kin derkoor „Zanglust" met pianobegeleiding en gram.muziek; 5.15 Berichten ANP; 5.30 Voor de jeugd; 6.15 Grani.muziek; 6.30 VPRO: „Erizegen", lezing; 6.45 Gram.muziek; 7 00 Vragen van den dag (ANP); 7-20 Berichten; 7-30 Reportage; 3.00 Berichten ANP; 8.13 Christ, gemengd koor „J. S. Bach", solisten en de philharmonische kapel „Mozart" (8 50 9.10 „Wat de Bijbel zelf zegt", lezing); 9 25 Trompet en orge (opn.); 9-45 Utreohtach Stedelijk orkest en soliste (opn.); Hierna: Schriftlezing; 10.1510.30 Berichten ANP cn sluiting- KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch); 7.15 Berichten (Engelseh); 7.30 Gram-muziek (Om 8 00 Be richten ANP); 9 30 Beridhten (Vlaamseh); 9.45 Kntasia; 10.15 Gram.muziek; 10.30 Es- mernlda en solist; 11.15 Berichten (En gelseh); 11.30 Berichten (Vlaamseh); 11.45 Gram muziek; 12 00 Orgelspel; 12-30 Berich. ten (Duitsch); 12.45 Berichten ANP; 100 Sylvia-Amusementsorkest (opn-); 1.45 Gram.. muziek (2-002.15 Berichten Dutisch: 3.153.30 Berichten Engelseh); 4 00 Re. portage: 4 20 Orgelspel; 5 00 Beridhten (Duitsch); 5.15 Berichten ANP; 5 30 VARA- orkest (opn.); 6.15 Berichten (Engelseh): 6-30 Rosian.orkest7.00 Vragen van den dag (ANP); 7.20 Gram-muziek; 8.00 Berichten (Duitsch); 8.15 Berichten ANP; 8 30 Berich ten (Engelseh); 8 45 Berichten (Vlaamseh); 9 00 Gram muziek (9.159.30 Berichten Engelsdh); 9.45 Berichten (Vlaamseh); 10.00 Berichten (Duitsch); 10.1510-25 Berichten ANP; 10.30—10.45, 11.1511.30 en 10.5— 0.30 Berichten (Engelseh); 1001151-3 Berichten (Engelseh). De uitzendtijden va., de nieuwsberichten 'n het Nederlandsch Eranseh en Engelseh. op den zender Kootwijk 1875 M ziin aio volgt: 8.1(08 15 nieuwsberichten van het A N.P 9 00— 9 15 berichten tn het Fransch 11 15—11.80 berichten in hel Engelseh 12.30—12.45 berichten m het Duitsch 12 45—13 00 nieuwsberichten van het A N.P 13 45—14 00 nerichten in hol Fransch 14 00—14 15 berichten In het Duitsch '5 15 15 311 berichten in het h ransch 17 0017.15 berichten in het Duitsch 181518 30 nerichten in het F.ngelsch .Ml 00—20 15 berichten in het Duitsch. .'0 15—20.30 berichten in het Fnttelech 20.3020.45 nieuwsberichten van het A N P 21152130 berichten in het F.ngelsch 22 00 22 15 berichten in het Duitsch '22.1522 80 nieuwsberichten van het A.N.P 22 3023 15 geen uitzending, 23 1523 30 berichten in'het Fransch Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwyk om 22.30 na de meuwshe richten van hot ANP sluilen behalve dat zooals uit bovenstaande opgave bllikt de zender Kootwjjk om 23 15 terugkomt met be richten in het Fransch.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2