LAATSTE BERICHTEN Bom men op Urroningen Een en oJ weelde in de natuur VELERLEI TINTEN r IN HET LAATST VAN Fluitende vogels, bloeiende bloemen ZWARTEPOORTE bij verrassing stayerkampioen Twee dooden Een berucht kerkdief te Nuth aangehouden UIT DE STAATSCOURANT Om het kampioenschap van Amersfoort Centraal Bureau Kruideniers- bed rijt GIBRALTAR GEBOMBARDEERD Postauto tegen een boom gereden Diefstal met braak De Duitsche pers over de verklaring van Funk De Amerikaansclie vliegtuig leveranties ca Moderne slaapkamer ameublementen ZUIDSINGEL 45 AMERSFOORT - TEL. 5584 STADSNIEUWS ix J ,,'t Boompje" geveild Ie BLAD PAG 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 J'JLI 1340 rjy USSCHEN hcL weelderig opgeschoten hakhout klinken de bedelstemmcn van 1 de pas uitgevlogen jonge merels, die nog wat onwennig in het leven staan en niet altijd aan een felle kattenklauw kunnen ontsnappen. Zoo loert dus de dood, maar boven de kleine drama's in de natuur joedelen de muzikale verhalen der tuinfluiters, klinkt krachtig en resoluut het voortvarend lied der winter koningen en fluit het fijne fitisjc zijn weemoedige melodieën. Met korte zenuw achtige klankjes alarmeeren driflig de roodborstlapuitcn, die bezorgd zijn voor hun kroost, maar onhekommerd laai de tjiftjaf zi/n metallicken maatslag lioorcn. 'I emidden van de bolle zomerloovers der eiken, die kleurig zijn van het Sint Jans lot en die vol ananasgallen zitten, koeren weldadig rustig de bevallige tortels. LILA brunellen, purperkleurig ge stipte blanke wolfspoolen, hennep- netels in velerlei tint stellen hun schoone schijn kransen, verdiepingsge- wijs gerangschikt, ten toon, maar het prinselijkst van alle is rle dauwnetel. Zij vormen een bekoorlijke versiering van wal en sloot mèt de warmgele, uitbun dig bloeiende roederiken, de duizenden insecten lokkende bramen, waarvan sommige al rijpe vruchten dragen, melkdistels, waarvan de bloemen lijken op radertjes van goud en geurige kam perfoelie met bladeren, die de typische ronde vraatgaten vertoonen van de rupsen der glasvleugelpijlstaarten. Geel is her en der een domineerende kleur, nu muizenoor, schermhaviks- kruid en groen streepzaad, vlaslecuwen- bek, hengel en ratelaar, Sint Jans- kruid, boerenworm kruid en klaver zuring opgetogen staan te bloeien. Wilgenroosjes en kleinbloemige bas- taardroederiken zorgen voor blijmoedige purperen kleuren; hun vruchtpluis dwarrelt als wit vogeldons door de we reld Het is nu ook een goede tijd voor allerhande onkruiden: de meer dan nianshooge bijvoet staat op het punt te gaan bloeien, de perzik kruiden, brand netels, varkensgrassen en zwarte nachtschaden zitten vol bloempjes, zoo op het eerste gezicht nietig en onaan zienlijk, maar bij nadere beschouwing toch wel interessant. De hei. waar het wemelt van atoma %ia's en plumbaria's, lijkt her en der wel met goud bestrooid: met duizen den bloemen prijkt de kruipbrem en een eendere opgewekte kleur hebben tormenti) en vijfvingerkruid. De zand blauwtjes blijven hardnekkig voort bloeien, de dophei met haar rose urntjes krijgt nog steeds druk insectenbezoek en ook de eerste struikhei heeft zijn blozende bloempjes geopend, doch de rijkste sier van de ericaterreintjes vor men nu de voorname klokjesgentianen, waarvan de hemelsblauwe bloemen wit te stipjes vertoonen: bet zijn de eitjes van de bekoorlijke alconhlauwtjes, wiei rupsen zich te goed doen aan de bloe men, totdat op zekeren dag mieren ten tooneele verschijnen, die de kleine rup sen naar hun onderaardsche woning slepen, waar zii mierenbroed te et^n krijgen, terwijl de mieren zelf smullen van een secretie, die de alconrupson afscheiden. liet is ook in het duistere hol onder den grond, dat zich de ver dere ontwikkeling van de rups tot pop en vlinder voltrekt. T ANGS den spoorweg met zijn rijken zuringgroci en blijden bloei van ak kerwinden de groole witte klokken der heggewinden blinken overal in hagen en struikgewas gloeien de warme kleu ren der vuurvlinders, treffen de fijne pur- perlijncn, die over de vleugels der lieve lingen loopen en schichten om den haver klap de nerveuze pistooltjes weg, dia ons land nu bii duizenden bevolken: wanneer zij weer neerstrijken, is er gelegenheid het mooie zilveren gammatecken on de vleugels te bewonderen. Grijzeondulde- liik gctcekcnde en weinig contrastrijke spurrievlindcrs nemen bü onze nadering ook meer dan eens den wijk. Waar de bramen overvloedig bloeien, wemelt het van witjes, dikkopjes, pas uitgekomen citroentjes en bruine zand oogjes. De geurige thijmkussentjes oefe nen vooral aantrekkingskracht uit op de vuurvlindertjes en heivlindors, maar vooral vinden ware festijnen plaats bii de sterk riekende ligusters, die niet al leen door bijen en hommels worden be st ormd, maar tevens als een magneet witjes, kleine vossen, gamma's en brui ne zandoogjes naar zich toe trekken. Ook de groote vossen met hun warme bruine kleuren en de admiralen in bun rijke dracht zijn present: met dikke bromvliegen deelen zij bet vocht, dat uit „bloedende" berken vloeit. Een fijne verschijning voor den tweeden keer in het jaar is nu ook weer het blijde vuilboomblauwt je, dat zoo heet, omdat de rups zich o.a. voedt met de bloemen van dezen vuilboom, deze bloemen zijn ook nu nog aanwezig: maanden lang bicden zij den insecten honing en de imkers honden den struik dan nok bui tengewoon in eere; zijn vitaliteit is waarlijk ongewoon, want terwijl hij bloeit, gaat hij levens gelooid met on rijpe roode en rijpe zwarte bessen. Intusschen zijn nu ook de niet te nuchtere tuinen, waarin de oranje goudsbloemen en slaapmutsjes thans op hun mooist zijn, vol vlindervertier; daar zorgen niet alleen de witjes en ver schillende vlinders, die ik reeds noem de, voor, maar evenzeer de bonte zand oogjes, die gaarne mogen snoepen van gekneusde of onrijpe aalbessen, kruis bessen en frambozen. Een inspectie van de muren doet ops voorts grijze, plat zich tegen de sleenen hechtende. Boar mia's en zwart gebanricerrie vlinders ontdekken En wanneer wti een luik losmaken, tien tegen één, dat daar een dikke huismoeder met veel geel op de achtervleugels achter vandaan vliegt. Prachtig is ook bet patroon der groote bruine beervlinders: schitterend witte lijnen loopen over den ehocoladekleuri gen ondererond der voorvleugels ey blauwgpvlekt is het menierood van het achterste wiekenpaar. JULI is echter ook een uitstekende rupsenmaand ruige tijgerrupsen, die hun weegbreemaaltijden hebben be eindlgd, loopen op een holletje over het tuinpad of den weg om een ge schikte verpoppingsplaats te vinden, op eendere wijze gedragen zich de larven van den kleinen bruinen beer, Plirag- matobia fuliginosa, roodgewratto dikke rupsen van den plakker zijn druk bezig een ijl netwerkje 0111 zich heen te spin nen, terwijl die van het schaapje een blanke afhangende vacht dragen, wel ke, naarmate het verpoppingsoogenblik nadert. Groezeliger en zwarter wordt. Versierd met giappige «hanentoefjes wandelen de rupsen der witvlakvlin- ders over het eikenloof, terwijl de groe ne, witbestoven snuitviinderrupsen zich te goed doen aan het ratelend blad dor espen, dal zij zoodoende het zwijgen op leggen. Maar niet al die rupsen zullen veranderen in vroolijk rondwikkclende vlinders: sluipwespen vliegen rond: één felle prik en de rups, wie dit lot treft, is veranderd in een ten doode ge doemd dier, dat levend door de sluip- wesplaroen wordt verorberd. RINKE TOLMAN. WIH.LFENNF.bi Achter Chr. v. d. Bom AMSTERDAM. 26 Juli. Onder groo te belangstelling werd gisteravond in het Olympisch Stadion de wedstrijd gehou den om het staverkampioenschap over 100 K.M. Aan den start verschenen de renners in de volgende rangorde: 1. Zwartepoorte (v. d. Bom), 2. Bosland (Wiersma) 3. Van Amsterdam (Slesker), 4. Wals f^aeser)', 5. Schulte (Bustraan). I-Iet is een spannende strijd geworden, waarbij verrassingen geenszins zijn uit gebleven. Algemeen bekend was, dat de kampioen 1039, Cor Wals, hardnekkige pogingen in het werk zou stellen om ook dezen keer den begeerden titel te beha len. waardoor hij met de traditie bre kend, voor de derde maal achtereenvol gens het kampioenschap o\ér 100 K.M. zou bemachtigen. Het is evenwel geheel anders uifgeloopen, dan vele insiders stellig hebben verwacht. Noch Wals, die den laatstcn tijd intensief had getraind, om zijn ouden vorm terug te krijgen, noch de debutant, Gerri-t Schulte, zijn met den eeretitel gaan strijken, .doch Zwartepoorte. die nog niet zoo heel lang geleden zijn eerste schuchtere pogingen deed, op Initiatief van den directeur van dc Utrechlsche wielerbaan, Cor Blekomo- len, achter den eveneens kersverschen Stichtschen gangmaker. Chr. v. d. Bom. Zoowel Stayer als gangmaker hebben hun harde werken nu eindelijk met suc ces bekroond gezien. Toch zou de strijd cr geheel anders uitgezien hebben, in dien Wals niet reeds spoedig met pech te kampen had gekregen. Hij lag vrij spoedig na het begin reeds gunstig op de tweede plaats, op deze wijze een ernstige bedreiging vormend voor den op dat oogenhlik de oerste plaats bezetlendcn Bosland. toen een kettingbreuk hem plot seling een achterstand van een ronde be zorgde, welke hem, gezien bet tempo, waarin herhaaldelijk werd gereden., zelf tot hoog in de 80 K M., onherroepelijk de overwinning kost re. Wals wierp zich 4oen op als het stoot- blok voor den achter Zwartepoorte aan jagende «Schulte. Rostand en Van Am sterdam. Vooral Schulte heeft hij het In het verdere verloop van den strijd en vooral logen het einde, toen deze mot Bos land hardnekkige pogingen aanwendde om haar voren te komen, zeer lastig ge- maak» en zelfs zou lastig, dat Schulte hieraan ten onder ging en als laatste ein digde met twoe ronden achterstand. De uitslag luidt: 1. Zwartepoorte 1 uur 22 min. 21 sec. v d. Bom). 2. Bosland op 100 meter (Wiersma). 3. Van Amsterdam op 700 meter (Sles ker). 4. Wals op 900 meter (Kaeser). 5. Schulte op twee ronden (Bus- traan). BINNENLAND GRONINGEN, 26 Juli. - In den afgeloopen nacht zijn bij een bombardement door Engelsche vliegers bommen neergekomen op een dichtbevolkte woonwijk waar bij twintig huizen deels zwaar, deels licht zijn beschadigd In de Jansenstraat is door twee voltref fers aanzienlijke schade aange richt, waarbij een man is gedood Een derde boni viel in de Rozenstein- laan, waarbij een kind van 11 jaar om het leven kwam en een ander kind zwaar gewond is. Een bom die op een weide terecht kwam veroorzaakte door luchtdruk schade aan 'negen huizen in de nabije Rozensteinlaan. In de omge ving van de stad zijn een aantal niel ontplofte projectielen neergekomen. Daar men niet weet of men met tijd bommen te doep heeft is de omgpving afgezet. Eenige lichte branden konden m korten tijd worden gebluscht. Ook op andere plaatsen van het land zijn Engelsche bommen neergekomen. De schade beperkt zich daar tol eenige gedoode koeien, gebroken vensterruiten en dakpannen. NUTH, 26 Juli. Gistermiddag heeft de gemeentepolitie van Nuth een beruch. ten kerkdief aangehouden, die sinds ge- ruimen tijd Zuid-Limburg onveilig maakte cn in tientallen kerken offer blokken heeft geleegd. Een surveilleren de veldwachter zag, hoe een verdacht individu, dat een vreemdsoortig pak on der den arm droeg, de Roomsch-Katho lieke kerk van Nuth verliet. Hij hield den man aan en bij onderzoek kwam aan het licht, dat de man, de 23-jarige Th. v. d. B. uit Kerkrade, een offerblik bad uitgebroken. De dief had een stuk van de dwaal van do communiebank gescheurd en daarin het offerblik ver pakt. Op het politiebureau werd hij aan den tand gevoeld en hierbij bleek, dat hij in de afgeloopen jaren zich schuldig bad gemaakt aan kerkdiefstallen te Heerier- baan, Molenberg, Schaesberg. Kerkrade Eijgelshoven, Voercndaal en Wijnands- rade, terwijl hij in Mei j.l. te Nuth een offerblok had geleegd. Van der B. is op gesloten en zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te Maastricht. 's.GHAVEXHAGE, 26 Juli. Bi) bc- schikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van hel departement van Buitenlandsche zaken is aan den heer J. van Onselen op verzoek om gezond heidsredenen met ingang van 1 Augus tus 1940 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kamerbewaarder bij het departement van buitenland sche zaken. DE KRINGCOMPETITIE Een overzicht over het ver loop van de eerste helft Voor de kringcompetitie is de animo grooter dan bij de K.X.Z.B.-competitie. De jeugd is veel feller gebrand op een over winning, zoodat er meer enthousiasme aan den dag wordt gelegd. In de le klasse Dames lipbben de Amersfoortsr.be dames zeer goede resul- inlen weten te bereiken, doch ook Woest duin cn U.Z.C. 3 spreken hier een woord je mede. De bezetting van de eerste plaats is hier echter nog lang niet zeker. Bij de heeren is de strijd in Afdeeling A zeer spannend. A Z. en P.C. II heeft hiel de leiding, terwijl Neptunus de tweede plaat., inneemt. De standen van de Kringcompetitie bij gewerkt tot en met 20 Juli luiden: Dames: Afdeeling A. A Z. P.C. 1 5 3 1 1 7 13- Woestduin 1 4 3 0 1 6 144 U.Z.C. 3 3 2 1 0 5 8—2 VOETRAL H.V.C. klopte Sopla met 7-0 Voor oen talrijk publiek werd uister- avond op het terrein van de Amersf. Boys aan do Gasthuislaan, do wed strijd om bet kampioenschap van Amersfoort gespeeld tusschcn Sopla en H.V.C. Beide clubs waren nog ongeslagen, zoodat de winnaar van dezen wedstrijd de beste kansen had om het kampioen schap te behalen. H.V.C. slaagdo cr in de zege te behalen, door Sopla een tempo op te leggen, dat de groenwittcn behalve in dc eerste helft, moeilijk kon den volgen. Van de zeven dool punten werden er zos in de tweede helft gescoord. Vol doende- blijkt hieruit de meerderheid \an de rood-witron, wier voorhoede zeer schotvaardig was. De wedstrijd stond onder leiding van don heer A. Scheerder. De stand is nu: H.V.C. 4 4 0 0 27— 3 8 Sopla 4 3 0 1 17—13 6 A.P.W.C. 4 2 0 2 17—13 4 Amersf. Boys 4 2 0 2 li18 4 Amsvoi'de 4 1 0 3 1020 2 Quick 4 0 0 4 7—25 0 Dinsdagavond wordt op Birkhoven de wedstrijd H.V.C.—Amersf. Boys ge speeld. DE WATERPCLO-COMPETITIE AMSTERDAM. 25 Tuil. - Dc uitsla gen van de wedstrijden, welke heden avond voor de competitie van den K. N. Z B gehouden wérden, luiden als volgt: Heeren afdeeling R: VD.W.R. 51. Afdeeling Mg: HG A 2—LZC. 2 1—4. Afdeeling S: H V.G R.-H.P C. 2 3—0 Afdeeling T: VZV 2—Haarlem 2 32. Afdeeling M: BoskoopForel 1—2 Afdeeling O: Amstel—Neptunes 12 Dames afdeeling D: V.Z.V. 2Haar lem 2 1—3. D K R 2 4 1 0 3 2 5—II Brandenburg 2 4 0 0 4 0 3—16 Heeren: Afdeeling A A Z. P.C. 2 2 2 0 0 4 6—5 Neptunus 1 2 10 12 33 Woestduin 1 3 1 0 2 2 6—7 V.Z.C. 2 3 1 0 1 2 3—15 's-GRAVENHAGE. 26 Juli Te 's-Gra- venhage is gisteren een bijeenkomst ge houden van de verschillende organisa ties uit bet kruideniersbedriif. welke bijeenkomst geleid werd door mr. G. A. J. M. Mutsacrts. Vertegenwoordigd waren het zelfs!an dig mlddcnstandsbedrijf, het grootwin kelbedrijf. lief vrijwillig filiaalbedrijf bet coöperatieve bedrijf en het gro6- siersbedrijf. Tusschcn deze groepen is overeen stemming bereikt over een nieuwe sa menwerking. Besloten is een centraal bureau in het leven te roepen onder den naam „Centraal Bureau Krubjcniersbc drijf", met 's-Gravenhage als plaats van vestiging. De leiding zal in handen ge legd worden van een vijftal vaklieden, die geacht kunnen worden representa tief te zijn voor de bovengenoemde ge ledingen in bet kruideniersbedriif, na melijk de heeren P, v. d. Linde, J. B. F Hettema, D. E. Schuitema, J. Roos en S Bax. Tot directeur van het bureau is be noemd de heer J. B. F. Hettema. Het bureau heeft ten doel den vertegen woordiger te zijn van het kruideniers- bedrijf in Nederland en zijn algeniee- ne belangen te behartigen. Daartoe zal een nauw contact met de autoriteiten, met de fabrikanten en de werknemers in dit bedrijf worden onderhouden. Voor zoover er nog organisaties in de kruideniersbranche zijn. die niet zijn aangesloten, zal tot deze nog en ver zoek om toe te treden worden gericht. Met het tot stand komen van hef Cen traal Bureau Kruldeniersbedrijf is thans bereikt, dat nagenoeg het geheo- le Nederlandsche kruideniersbedriif on der leiding van vaklieden tot. centra lisatie en samenwerking is gebracht. BUITENLAND Italiaansch legerbericht ROME. 26 Juli (Stefani). - Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger maakt bekend Een onzer for maties bommenwerpers heeft na een langdurige nachtelijke vlucht de marinebafis Gibraltar bereikt en doeltreffend gebombardeerd. Al on ze toestellen zijn op hun bases te ruggekeerd. In Noord-Afrika hebben onze jacht- vliegtuigen bij een luchtaanval op Der- na, welke eenige slachtoffers maakte en geringe schade aanrichtte, een vij andelijk vliegtuig van het Gloucester- type neergeschoten De door het bom bardement van de petroleuminstallaties van Haifa aangerichte schade i«-, naai de vijand zelf toegeeft, aanzienlijk. De brand kon pas na vele uren beperkt worden. BORNE, 26 Juli. Vanmorgen is op den rijksstraatweg Borne—Almelo een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Om halftwaalf reed een postauto met een vaart van naar schatting 60 k.m. in de richting Almelo. Halverwege Zenderen slipte de wagen tengevolge van de gladheid van den weg cn vloog tegen een boom, de botsing was zoo hevig, dat de naast den bestuurder zittende, ongeveer 45-jarige postbeambte uit den wagen werd geslingerd. Hij bleef met bloedende hoofdwonden zwaar gewond op den weg liggen. De auto schoof nog een tiental meters door en kwam vlak voor een aan de overzijde van den weg staanden boom tot stilstand. De voorzijde van de auto werd geheel in elkaar gedrukt, terwijl ook de zit plaats van den chauffeur en het stuur wiel volkomen werden vernield. De be stuurder liep lichte verwondingen op. Dr. Stomps werd in allerijl gewaar schuwd. Hij verbond de beide slacht offers, waarna zij naar het ziekenhuis te Hengelo werden vervoerd. AMSTERDAM, 26 Juli. Een eertijds onder de Amsterdamscha „zware jon gens" zeer bekende figuur moest zich vanmorgen wegens diefstal met braak voor de rechtbank verantwoorden. Het was de recidivist B., die in 1917 een belangrijke rol had gespeeld in den in braak bij de firma Begeer, een groote „kraak", welke veel stof heeft doen" op waaien. Zijn rol in die zaak heeft hem toen den bijnaam „Koning van den Zeedijk" bezorgd en levens een gevan genisstraf voor don ti|d van zes jaar. Nadien heeft hij zich nogmaals schul dig gemaakt aan strafbare feiten en op 24 Februari j.l. liet hij zich 's mid dags insluiten in een kelder van een kolenimport maatschappij, om 's avonds uit zijn schuilhoek te voorschijn te ko men en uit een lessenaar op het kan toor een bedrag van ongeveer 150.— te stolen. De politie had bij het onder zoek geen succes on waarfchijnlijk zou de dader nooit hekend zijn geworden als hit zichzelf niet had aangegeven, naar hij verklaarde door op hem go pleegde chantage. De bedrijver hiervan wilde R, vanmorgen niet noemen, om dat hij naar hij zeide geen overtuigen de bewijzen kon leveren. De officier van justitie noemde B. naar aanleiding van zijn groote straf lijst een beroepsmisdadiger, die een ge vaar oplevert voor de samenleving. Hij eiscl ê1 derhalve een gevangenisstraf van drie jaar. Hierna was het woord aan mr. J J de Vrieze, den verdediger, die een uit voerig pleidooi hlold. Mr. de Vrieze noemde B. die thans 53 iaar is. een oud recidivist, voor wien de maatschappij geen kans meer biedt. Zelfs In zijn eigen wereld, de Zeedijk, is geen plaats mee voor hem. De straf, welke bil zal krijgen voor dezen niet zoo belangrijken inbraak aldus de verdediger speelt in feite eeen rol De vraae is wat zal er met den man gebeuren als hij straks weer vrij komt. Hij is alleen op de wereld. Steun heeft hij niet Zal bii hem niet het ver langen opkomen om te trachten door een erooten slag binnen te komen. Een slag. waarbij bij alles riskeert De maat schappij beeft hem reeds uitgestooton Levenslange' gevangenisstraf is voor hem dus geen schrikbeeld meer Dozp man moei een kans hebben om weer in de mantschannij te worden op genomen. Dan kan hij misschien weer goed terecht komen Mr. de Vrieze dionc aan op pen voorwaardelijke veroordee ling niet een schern toezicht. Dat hii tot werk in staat is. blijkt aldus de verdedi ger uit het feit. dat hij in de gexange- nis falen heeft geleerd en dat hij een goed chauffeur en monteur is De rechtbank zal op 2 Augustus uit spraak doen. NAAST de nieuwe successen van het Duitsche luchtwapen wijden de Duitsche bladen groote aandacht aan de uiteenzettingen van den rijksminis ter van economische plannen in het nieuwe Europa. Funk heeft, schrijft de Berliner Boer- sen Zeitung, niet het denkbeeld der autarkie voor honderd procent verkon digd, doch de economische onafhanke lijkheid van invloeden, waarop wij geen technische invloedsmogelijkheid hebben. Ook in den komenden vrede zijn wij bereid met en voor Europa we reldhandel te voeren, doch alleen een wereldhandel, waarin wij niet de deel genoot zijn. die de voorwaarden in ontvangst moet nemen. De economische ordening van het nieuwe Europa, schrijft de Deutsche Allgemcine Zcitung. ztd zich op de esscnticele punten aansluiten bij de Duitsche organisatorische en materi- eele successen, zooa's wij ze reeds voor den oorlog in de waagschaal konden stellen. De overwinning vergroot het gewicht van deze successen en het spreekt vanzelf dat dit niet zonder psychologische en daadwerkelijke ge volgen voor de positie van Duitsch land in de toekomstige Europeesche economie kan blijven. Het staat vast, dat dc Rijksmark een overheerschende plaats onder de Euro- pfesche valuta's zal innemen. Ook op andere punten zal de leidende positie van Duitschland op den duur worden doorgezet, niet met geweld, en niet kunstmatig, doch op grond van de na tuurlijke mogelijkheden en van de zwaartepunten zooals het succes van Duitschland dezen gelegd heeft. Voor liet bedrijfsleven van de andere landen behoeft dit geen boodschap van ver schrikking te zijn. Uit een samenwer king met Duitschlands economische kracht zullen zij slechts voordeel kun nen behalen. NEW YORK. 26 Juli. (D.N.B.). - On dank* de door den minister van finan ciën Morgenthau aan dc Engelschcn ge geven principieelo belofte hcerscht er in Amerikaansclie industriekringen sterke twijfel over de uitvoerbaarheid dor En gelsche orders van maandelijks 3000 vliegtuigen. De vooraanstaande vlieg tuigfabrikanten zijn het er over eens, dat rle vervaardiging van een dergelijk aantal, vliegtuigen, huiten het Ameri kaansclie bewapeningsprogrnm, wel tol de mogelijkheden behoort, doch dat het Engelsche aantal niet met ernst kan worden overwogen, zoo king niet een aantal vraagstukken, welke met rle pro ductiestijging verband houden, is opgc. lost. Glenn Martin, de directeur van de Martinfabrieken, stelt de leve ring van maandelijks 3000 vliegtui gen van ëon „geronde financiering van liet enorme plan door de Engel- schen" afhankelijk. Donald Douglas, rle president van de Douglasfabrie- ken, meent, dat de. vllegtuigproduc- tie afhangt van het tempo der moto- renproduclie, welke op bet oogen. iilik nauwelijks 1800 §tuks per maand bedraagt. Van andere vakkundige zijde wordt verklaard: „De productie der voor de Engelsche orders benoodigda machines voreiecht minstens negen maanden, zoodnt men niet vóór December 1911 met de vervaardiging van de vliegtui gen kan beginnen." NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN HITTEGOLF IN AMERIKA NEW VORK, 26 Juli (D.NB) De hittegolf i»i de Vereenigde Staten maakt steeds meer slachtoffers. Tot dusver zijn 1150 monsrhen nan pen zonnesteek overleden. 214 men- schen zijn bij het baden verdron ken. PETROLEUMBRAND OP TRINIDAD LONDEN. 26 Juli VD.N B.) Naar de Londenscbe radio meldt, zijn op het eiland Trinidad (West-Indië) groo'e voorraden petroleum ontploft rn in brand geraakt Bijzonderheden zijn nog niet bekend gemaakt. PRINS FELIX VAN BOURBON-PARMA IN AMERIKA NEW YORK. 26 Juli. (D.NB) Prins Felix van Bowrbon-Parma en zijn zes kinderen zijn niet den Amerikaan schen kruiser ..Trenton" uit Lissabon te Annapolis (Maryland) aangekomen exposeert hedan de nieuwste ontwerpen Macoré Mahonie (Matpolll Avo Diró (Afrik. Citroen) Ijsbergen, Hongaarsch Esschon enz. Fabrieken te NIJKERTC. ESTLANDSCHE GEZANT TE LONDEN VAN FUNCTIE ONTHEVEN REVAL, 26 Juli (D.N.B.). De gezant \an Estland in Londen, Torma, is van zijn post ontheven. Hem wordt mis bruik van zijn ambtsbevoegdheden ver- weten. BOERDERIJBRAND TE ROTTUM HEERENVEEN, 26 Juli. Vermoede lijk tengevolge van hooibroei is gister avond brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door de familie Bakker te Rottum, gemeende Hasker- land. De brand, welke ontstond tijdens afwezigheid der -bewoners, greep zoo snel 0111 zich heen, dat de boerderij en twee schuren spoedig een vuurzee wa ren en tot den grond afbrandden. Van den inboedel kon niets worden gered, terwijl de voorraad van 100.000 kilo hooi eveneens in vlammen opging De schade wordt door verzekering gedekt. De mo torspuiten uit Heerenveen en Jonre slaagden er slechts in een varkens- schuur en een hijgebouwtje te behouden. DRIE BRITSCHE KANONNEER BOOTEN VERLOREN LONDEN. 25 Juli (D.N.B.) Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat dc Britsche kanonneerbnoton „Kingston". „Galena" en „Rodino" hij een vijande lijken luchtaanval verloren zijn gegaan. De uitslag van de veiling van vasté goederen gisteravond door notaris G. P. A. L. te Leuken in „De Valk" gehouden, luidt als volgt: Perc. 1, winkelhuis en bovenhuis Utrechtsrhewrer 131a en b aan J. van der Werf voor f 7100. Perc. 2: Koffiehuis „Het Boompje" Hei- ligenhergerweg No. 2, aan W. Hertog voor 8000, Perc. 3; Winkelhuis Hof 21 aan J. E. van Nie, voor f3550,—. BENOEMING Aan do Christelijke Nationale school, J. v. Diepstraat 2, is met ingang van 1 September a s. tot onderwijzer benoemd do heer J. v. d. Werff Sr., in de vacatuie- Laninga. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 70 gr, F. 21 gr. C. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Robert Frédéric, z. v. Frêdéno Smits en Jacoha Aletla Olden burg. Willem Jan, z. v. Ilermanus Krci- kamp en Hendnka Boekhout. ONDERTROUWD: Roelof Anthonie van Batenburg en Maria Johanna de Klerk; Dirk Vos cn Evcrtje Dunk; Jan Bijkerk en Paulina Jantina Lantinga; Hendrik Verhoef cn Maria Hendrika Geertrulda van Ramselaar; Reijer A Te nant on Wilhelmina van Wageningen; Dirk Schuring en Jennokc Hendrika Adriana van Ingon; Herman Dijkhorst cn Winkje van Dam; Martinus van dc Botte en Elizabeth Adriana Visscher; Nicolaas Donsclaar cn Cornelia Maria de Breo; Bono Jurjen Laninga cn Ada Bertha Greta Hendrika Luiting; I-Iarm LangiMoo en Jeichien Tebhertman; Ycr- coutre, Marcel Yves Lucicn en Theo flora Hendrika van Ruyven; Willem Theodoor ernhout en Wilhelmina Tcu- nia Ruitenberg. GEHUWD: Pieter Petrusma on Grada Cornells Bloemendal; Aldert Slootman on Grietje Keuning. OVERLEDEN: Jannetje van Aalten, oud 81 jaar, ccldgenoote van Anthonie Hendrikus Staal; Picter Coenraad Mcijers, oud 42 jaar, echtgenootc van Christina van Dnk; Augustinus Johan nes Donkel, oud 4S jaar, echtgenoot van Jantina Dikken; Tantiria Dikken, oud <0 jaar, echtgenootc van Augustinus lohannes Donkel; Johannes Augustinus Donkel, oud 13 jaar, Hendrika DonkeJ oud 19 jaar, ongehuwd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3