De Laatste Bus Werkverschaffing voor hoofdarbeiders De luchtbescherming gereorganiseerd Er zal worden gestreefd naar, Gemeentebesturen zullen naar bizondere werkzaamheden zoeken Een speciale loonschaal Tijdens duisternis verdronken KINDERHOEKJE MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET De opbonwdienst zal groepen vast personeel ter beschikking stellen V rij willigersstelsel schiet te kort UIT DE STAATSCOURANT Cecil Freeman Cregg üe BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 JULI 1940 's-GRA\ ENHAGE, 25 Juli. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken heeft den gemeente besturen een brief gezonden betreffende de tewerkstelling van werk- looze hoofdarbeiders, waarin hij hen verzoekt na te gaan, of er in de gemeenten bepaalde werkzaamheden kunnen worden gevonden, waarbij hoofdarbeiders kunnen worden ingeschakeld. In de eerste plaats is gedacht aan werkzaamheden ten behoeve van overheids instellingen of instellingen van algemeen nut, alwaar wellicht velerlei arbeid achterwege blijft, omdat de noodzakelijkheid niet direct aan wezig is en soms de middelen ontbreken om meer dan het strikt nood zakelijke te laten uitvoeren. A AN den brief van den secretaris- E*- generaal is verder het volgende ont leend: „Het behoeft tegenover U geen be toog, dat thans vele z.g. hoofdarbeiders met groote moeilijkheden te kampen hebben. Het is wenschelijk in dit pro bleem eenig inzicht te krijgen, wes halve het Centraal Bureau voor de Sta tistiek door middel van een enquêle zal trachten hier malcriaal te verzamelen. Ter voorkoming van een misverstand wil ik er nadrukkelijk op wijzen, dat dit onderzoek niet in zich sluit, dat reeds maatregelen zullen worden geno men. Voorloopig gaat het uitsluitend om het verzamelen van gegevens. Intusschen is hel mogelijk voortbou wende op wat reeds eenige jaren ter zake geschiedt, ten behoeve van werk- looze hoofdarbeiders, indien alsnog krachtige medewerking wordt verleend, een en ander tot stand te brengen. Met departement van sociale zaken streeft er n I. reeds eenige jaren naar voor de hierbedoelde groep worklooze hoofdar beiders objecien Ie vinden, die, waar de betrokkenen uiteraard niet geschikt zijn voor het verrichten van grondwerk, zich voor uitvoering door hen leenen. Deze hoofdarbeiders staan in het al gemeen bii werkloosheid voor bijzon dere moeilijkheden. Zij zijn gewoonlijk gewend aan een levensstandaard, welke boven die van de handarbeiders uit gaat, waarbij inzonderheid valt te den ken aan hoogere huishuur, schoolgeld e. d. waardoor zij, indien zij aange wezen zijn op het bedrag, flat zij inge volge do steunregeling kunnen ontvan gen, het zwaar te verantwoorden heb ben. Een cn andér is voor mij aanleiding om de medewerking van uw college in te roepen." Nadrukkelijk wil ik er op wij zen, dat geen werken naar voren moeten worden gebracht, welke in wezen tot de normale moeten worden gerekend. Arbeid voor distributiekantoren enz., dat alles moet worden gerekend tot den normalen arbeid. Mijn vraag heeft dus betrekking op bijzondere werkzaamheden, welke uitsluitend met het oog op de te verleenen hulp naar voren worden gebracht. Wat er gedaan kan worden Dat zij bijvoorbeeld: het instellen van een onderzoek naar de inkomens van bewoners van woningwetwoningen, on derzoek naar de vestiging in en liet ver trek uit de gemeente, calalogiseering van de bibliotheek van het internatio- naal instituut van sociale geschiedenis, budget- en voedingsonderzoek in de Wieringermecr, de uitwerking van de in de Wieringermeer verzamelde gege vens betreffende de spraak, ordenen en registreeren van een verzameling kin derliedjes, ordenen van bibliotheek en archief, voltooiing van een repertorium van de Nederlandsche dialecten en volkskunde, samenstelling eener biblio graphic der Nederlandsche letterkunde na 1880, het ordenen en opplakken van courantenknipsels, personalia, enz. aan het gemeente-archief migratie-onder zoekingen, onderzoek naar de misdadig heid in een gedeelte van Nederland, completeering kaartencatalogus biblio theek cn leeszaal, ordenen stukken bu reau waterschapsarchieven, ordenen doopregisters van de Waalselie kerk, in ventariseeren van het oude archief, al- phabetische klapper op de bevolkings registers van 1S1G1861, het maken van kaarten betreffende stedebouwkundige ontwikkeling cn teekenen van woning typen woningstichting. In beginsel heb ik er geen bezwaar tegen, wanneer ook door particuliere be drijven werkzaamheden aan werklooze hoofdarbeiders worden opgedragen, al zal uiteraard moeten worden zorggedra gen, dat geen normale arbeid op deze wijze voor rekening van de overheid wordt gebracht. Wat de voorwaarden betreft, waaron der de tewerkstelling plaats vindt, diene het volgende. De werklooze hoofdarbeiders zijn on zerzijds ingedeeld in 3 groepen t.w.: Groep 1 academisch gevormden Groep 2 middelbaar gevormden. Groep 3 eenvoudig administratief geschoolden. De tewerkstelling mac m beginsel niet langer dan een jaar duren, opdat de tewerkgesteld en weten, dat het. hier gaat om een tijdelijken vorm van over heidssubsidie. Na verloop van een jaar dient tenminste een half jaar te verloo- pen, voordat opnieuw tewerkstelling kan plaats vinden. Voor elk van bovengenoemde groepen is. in overeenstemming met de plaat selijke omstandigheden en rekening houdend met het normale werkverrui- mingsloon. een schaal van vergoedingen vastgesteld. Daarbij wordt mede acht geslagen op de meerdere of mindere practische ervaring van de tewerkge- stelden. De loonschaal Op dezen grondslag is de volgende loonregeling aangenomen (weekloon): Groep 1: a b Klasse der gemeente I. 29.— 24.23.— II. 28.— 23.— 22.— III. ƒ27.— f22- f 21. IV. f 26.f 21.— 20 V. 26.— 21.— 20.— Groep 2: abc Klasse der gemeente 1. 23.— f 21.— 19.— ir. 22.- 20.- 18.— III. 21.— f 19.— f 17.— IV 29.— f 18.— 16 V. 20 - IS.- 16.— Groep 3: Klasse der gemeente I. ƒ20.- II. 19.— III. 18.— IV. f 17.— V. 16.— De klasse-indeeling der gemeente houdt verband met het gewone werkver schaffingsuurloon: I. Uurloon van 35 ets. of hooger. II. Uurloon van 32. 33 rn 31 cents III. Uurloon van 27, 28, 29, 30 en 31 cents. IV. Uurloon van 24, 25 en 26 cents. V. Uurloon van beneden 24 cents. De verschillende groepen omvatten: Groep 1. Hooger gevormden (academici), zoo als juristen, ingenieurs, economen e. d die de universitaire studie langer dan drie jaren hebben voleindigd. Bij het vaststellen van de belooning wordt gemeentewijze met de navolgende indecling rekening gehouden: a. Gehuuden met practische er b. Gehuwden met geen of weinig practische ervaring. c. Ongehuwden met practische' erva ring en ongehuwde personen van 30 jaar of ouder. Groep 2: Middelbaar gevormden, zooals boek- houdkundigen, vakbekwame teekenaars, statistisch geschoolden e. d. Bij het vaststellen van de belooning wordt gemeentewijze met de navolgen de indeeling rekening gehouden. a. Gehuwden met practische erva ring. b. Gehuwden met bescheiden practi sche ervaring. c. Ongehuwden van 30 jaar of ouder met practische ervaring. Groep 3: Eenvoudige' krachten als kantoorbe dienden, schrijvers e. d., die gehuwd zijn en reeds practische ervaring heb ben. De loonen,*aan de tewerkstelling ver bonden, kunnen, zoo de uit te voeren objecten vooraf door mij zijn goedge keurd op de gebruikelijke wijze \oor subsidie uit het werkloosheidssu'bsidie- fonds in aanmerking worden gebracht. Ik vertrouw, dat uw college zal mede werken om voor de werklooze hoofdar beiders in uwe gemeente zoo mogelijk een afzonderlijke werkverschaffing te stichten. Mocht uwerzijds nadere oor lichting vanwege mijn departement worden verlangd, zoo zal deze uiteraard steeds gaarne worden verleend. U kunt zich daarvoor rechtstreeks tot. den chef der afdeeling werkverruiming wenden 229. Zoodra alle kinderen binnen zijn. besluiten Peter cn Myra toch maar naar binnen te gaan. „Ik heb zoo'n honger en mijn broek is zoo stuk." klaagt Peter. Stilletjes loopen ze een gang in en ontmoeten een meisje, dat verbaasd naar die vreemde kinderen kijkt. 230. Peter vraagt het meisje om eten. Ze neemt hem en het elfje mee naar de directrice. Peter mag blijven totdat hij zijn vader en moeder heeft teruggevonden en zelfs Myra mag hij bij zich honden. Even later zit Peter in een lekker frisch bad. Dat heeft hij na al die onzwervingen wel eens noodig. 's-GRAVEXHAGE, 25 Juli. Van nacht omstreeks één uur hoorde een be woner van de Waldeck Pyrmontkade hulpgeroep. Hij snelde zijn huis uit en bemerkte, dat het geroep uit het water kwam. Daar liij echter tengevolge van de diepe duisternis niets kon onder scheiden, waarschuwde hij de politie. Enkele motoragenten haalden kort daarna met dc dreg den 54-jarigen L. M. D., uit de Schuytstraat, uit het water op. Deze was vermoedelijk, door de duis ternis misleid, te water geraakt. De levensgeesten bleken reeds geweken. Het stoffelijk overschot is door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. BOMMEN OP DE TRAMRAILS GELEGD ROTTERDAM, 25 Juli. Op verzoek van den verdediger inr. H. Schadee, heeft de rechtbank te Rotterdam ver vroegd uitspraak gedaan in de zaak tegen twee jongens, die in den avond van 8 en 9 Maart respectievelijk op den Coolsingel cn den Goudschesingel bom men op de tramrails hadden gelegd, waardoor groote consternatie onder de trampassagiers cn de omstanders was omstaan. De officier van justitie had wegens overtreding van de vuurwapenwet tegen den 19-jarigen C. F. M. en den 18-jari- gen J. W. S., beiden machinebankwer ker te Rotterdam, resp. drie maanden gevangenisstraf en drie maanden tucht- schoolstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hen thans tot deze straffen, doch voorwaardelijk, den eerste met een proeftijd van twee jaar en den ander met een proeftijd Aan drie jaar. 's-GPAVENlJAGE, 23 Juli. Aan een brief, welke de secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken betreffende een reorga nisatie van den luchtbeschermingsdienst heeft gezonden aan de burgemeesters der onderscheiden gemeenten, wordt het volgende ontleend: De praktijk van de laatste maanden heeft geleerd, dat het vrijwil- ligerssysteem, waarop de organisatie van den luchtbeschermings dienst te onzent is gebaseerd, in meer dan een opzicht tekort schiet, zoodra gelijk thans het geval is van het personeel voor langeren tijd diensten gevraagd moeten worden. Tengevolge daarvan doen zich in vrijwel alle gemeenten in mindere of meer dere mate moeilijkheden gevoelen mét betrekking tot de bezetting van de nood zakelijk geaclite luchlbeschermingsposten, terwijl anderzijds de voortdurende wisseling in bezetting van deze posten de vorming van voldoende geschoold per soneel in den weg slaat In verband hiermede is een reorganisatie van de luchtbeschermings diensten hier te lande in overweging genomen, waarbij als einddoel een regeling voor oogen staat, waarbij de thans als gevolg van de bijzon dere omstandigheden noodzakelijke continudienst wordt verricht door personen, die uitsluitend voor deze werkzaamheden zijn aange steld en voortdurend ter beschikking staan en als zoodanig de kern van de luchtbeschermingsorganisatie vormen. E uitvoering van dit voornemen ■^wordt vergemakkelijkt, doordat voor het vormen van deze kernen gebruik kan worden gemaakt van de door de de mobilisatie der Nederlandsche weer macht vrijkomende krachten. Bespre kingen met den commandant van den opbouwdienst hebben er toe geleid, dat deze zich in beginsel bereid verklaard heeft het personeel van dezen dienst tot een nader te bepalen aantal geënca dreerd, beschikbaar te stellen voor de luchtbeschermingsdiensten der daarvoor in aanmerking komende gemeenten. Daarbij dienen o m. dc volgende pun ten in acht te worden genomen: 1. De minimum-bezettincr van een kern bedraagt in kleinere gemeenten zes man (twee groepen van drie, waarvan elke groep om beurten nachtdienst ver- richt, en wel twee man voor de surveil lance, een voor de bezetting van den commandopost, met onderlinge aflos sing). De opbouwdienst kan echter geen kleinere verbanden beschikbaar stellen dan groepen van ongeveer 40 man. Dc commandant van den opbouwdienst stelt zich evenwel op het standpunt, dat het verband in een groep behouden blijft, indien de ploegen van de groep geen grooteren wegafstand dan onge- veei* 15 km. behoeven af te leggen, ten einde het oefencentrum te hereiken voor de lichamelijke oefening, welke voor de manschappen van den dienst verplicht is gesteld. In verband hiermede zullen door de rijks-inspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen uit de daarvoor in aanmerking komende, niet te ver uit elkaar liggende kleinere gemeenten in overleg met de burgemees. ters, „rayons" worden gevormd, waarbij aan de vorenbedoelde voonvaarde vol daan wordt. Voor de grootere gemeenten zal de beschikbaarstelling beperkt moeten blijven tot ten hoogste twee afdeelingen, elk ter sterkte van vier groepen van plm. 40 man. Gelijk ook reeds te Amsterdam met betrekking tot de brandweer is geschied, zullen in laatstbedoel de gemeenten de manschappen gekazerneerd worden. 2. Door den opbouwdienst zal er naai worden gestreefd, dat zooveel mogelnU personeel woonachtig in, of afkomslig van de betreffende gemeente, voor die gemeente beschikbaar zal worden ge stcld.. 3. Het Rijk betaalt de personeelskos ten met dien verstande, dat de kosten van legering en voeding ten laste der ge meenten komen. 4. Bij de normale diensten draagt het personeel de kleeding en uitrusting, wel ke a oor den opbouwdienst zijn voorge schreven. Voor het verrichten van brandweer-, gas- en andere bijzondere diensten verstrekken de gemeentebestu ren de hiervoor vereischte kleeding en uitrusting. 5. De inschakeling van het personeel van den opbouwdienst bij de gemeente lijke luchtbeschermingsdiensten zal niet eerder kunnen plaats vinden dan eind Juli a.s. Het wil mij voorkomen, dat op de hier boven aangegeven wijze een bevredigen de en voor de gemeenten tevens finan cieel Aveinig bezAvaarliike reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten kan worden verkregen. Vanwege den commandant van den op bouwdienst is daarbij het vertrouwen uit gesproken, dal de gemeentebesturen zich bij wijze van contra-prestatie moreel ver plicht zullen gevoelen om het in hun ge meente voor den luchtbeschermingsdienst beschikbaar gestelde personeel van zijn dienst in de eerste plaats in aanmerking te doen brengen voor het vervullen van vacante gemeentelijke dienstbetrekkingen, waarvoor zij in aanmerking kunnen ko men, en zich tevens zullen beijveren om dit personeel bij de werkgevers in de ge meente aan te bevelen. Ik stel er prijs op, dit laatste met den meesten nadruk te onderstreepen. Bij beschikking van den directeur-ge neraal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is met ingang van 16 Septem ber 1940 aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Roosen daal, de referendaris der posterijen, te legrafie en telefonie, C. Bregman te Leiden. NOODLOTTIGE AANRIJDING ROTTERDAM, 25 Juli. Vanmorgen omstreeks tien uur is er op den 's-Gra- vendijkwal bij den G. J. de JonghAvog een ernstig ongeluk gebeurd, dat het 10-jarig jongetje L. U. uit de Lieve Ver- schuierstraat het leven heeft gekost. Het kind reed met twee vriendjes op de fiets in de richting van de Parkslui zen, toen een zeswielige vrachtauto uit Beverwijk, geladen met buizen, bestuurd door den 22-jarigen S., hem achter op reed. Waarschijnlijk AA'erd de kleine gegrepen door een opstaand ijzer van den oplegger. Hij verloor het evenwicht en kwam onder de auto te vallen. De zware wielen gingen hem over het lichaam, zoodat lui op slag gedood AA'erd. Het lijkje is overgebracht naar het zie kenhuis aan den Bergweg VANDAAG WEDER KINDERTREIN NAAR DEN OOSTMARK 's-GRAV ENHAGE. 25 Juli. Nadat vandaag de derde kindertrein naar den Oostmark van Utrecht is vertrokken, zal morgen de vierde trein van dien aard te 11.20 het station Rotterdam D.P. verlaten. FEUILLETON 22) Higgins ging het bek door en wandel de het tuinpad op, dat naar het huis voerde. Dit lag een flink eind van den AA'eg af en zag er keurig onderhouden uit. Blijkbaar welgestelde beAVoners. De tuin Avas fraai aangelegd en achter het huis zag hii verschillende broeikassen. De inspecteur beklom de vijf stoeptreden welke naar dc deur voerden, en belde aan. Er klonken slepende voetsteun, waarop de deur geopend werd. In de deuropening stond een klein verschrom peld mannetje van middelbaren leeftijd in een rok-costuurn, dat hem echter een tikje te groot was. Hij staarde den in specteur ouMel l nnn en mompelde: „Verdraaid,; 'iggins!" De inspecteur nam den man, die er uit zag, als had hij graag het puntje van zijn tong afgebeten voor dezen verrasten uitroep, nauwkeurig op. Higgins glim lachte. „Ik ben een boon, als dat niet de Gladde is! Wel. wie had dat gedacht, jou hier te zullen ontmoeten!" Met uit gestrekte hand trad Higgins naar vo ren, terwijl de ander angstig achteruit week. HOOFDSTUK XV Waarin hij nog een ouden vriend ontmoet. Dc man keek schichtig achter zich in de groote hall, terwijl zijn heele uiterlijk duidelijk de grootste vrees uitdrukte. Hij bevochtigde zijn lippen met zijn tong en wendde zich weer tot den inspecteur. „Maak dat je hier vandaan komt, mijnheer Higgins! Verdwijn! Je hebt mij altijd eerlijk behandeld; je hebt je nooit met achterbaksche streden op gehouden. Maak, dat je hier wegkomt! Smeer 'm!" „Ik dacht, dat je me daarvoor beter kende, Gladde", merkte de inspecteur glimlachend op. „Verdraaid, meneer 'iggins. Zeg niet, dat ik je niet gewaarschuwd heb. Zeg nooit, dat ik je erin heb laten loopen!" Inspecteur iiiggins fronste zijn wenk brauwen, weinig op zijn gemak. De angst van den man was zóó duidelijk, zijn opwinding zóó echt, dat de in specteur een akelig gevoel over zijn rug voelde loopen. Onwillekeurig rilde hij even. maar direct daarop verman de hij zich. „Tk Avilde graag mijnheer Raymond sproken. Gladde". „Doe het niet, meneer 'iggins! Doe het niet", smeekte de man. „Ik „Laat den inspecteur in de biblio theek, Gladde". De stem klonk koud en toonloos en loch met, een bedekte dreiging. De Gladde huiverde en stak dan een be- venden vinger in zijn mond om het klapperen van zijn tanden tegen te gaan. „Jja zeker, mijnheer". En ga dan naar je kamer. Met jou zal ik later spreken. Jij praat me een beetje te veel". Inspecteur Higgins volgde den nu totaal overstuur zijnden Gladde door de hall naar de bibliotheek. De kamer was leeg, maar aan het andere eind brandde een helder vuurtje in den open haard en onwillekeurig begaf de inspecteur zich naar dc koesterende warmte. Na den inspecteur te hebben binnengelaten, trok de Gladde zich, zonder verder nog iets te zeggen, te rug. Die koude berekenende stem scheen hem de spraak ontnomen te hebben. Higgins keek de kamer eens rond. Langs de vier muren stonden tallooze boeken, hier en daar onderbroken door een ets. Hij voelde zich niet erg op zijn gemak, niet alleen om den Gladde, maar ook om zichzelf. De heele atmos feer van dit huis had iets geheimzin nigs. Hij warmde zijn handen voor het vuur, in afwachting van de komst Aan den eigenaar van de stem, waarvan hij dc echo nog in zijn ooren hoorde doorklinken. Er gingen vijf minuten voorbij, zonder dat er iets gebeurde Inspecteur Higgins begon ongeduldig te wórden. Het was blijkbaar bedoeld ais een opzettelijke onbeleefdheid. Hij gmg in een gcmakkelijkcn stoel zitten en haalde zijn pijp en tabak 'e voor schijn. Indien de eigenaar van dit huis van plan Avas, zijn bezoek le ncgeeren, zou hij van zijn kant op geen enkele beleefdheid van dc zijde van den in specteur behoeven te rekenen. Higgins had zijn pijp gestopt en stond juist op het punt, die aan te steken, toen een zachte, beleefde en beschaafde stem, achter hem, zich liet hooren. „Daar hebt u gelijk in, inspecteur. Maak het u gemakkelijk." Met een ruk draaide Higgins zich in zijn stoel om. Op hoogstens twee pas achter hem stond, vriendelijk glimla chend, in zijn handen wrijvend, de grootste man, dien de inspecteur ooit gezien had. Iliggins was geschrokken, niet zoo zeer om de aanAvezigheid van den man, als wel om het feit, dat hij hem de kamer niet had hooren binnenko men. Dat een zoo zware man zich zoo geruischloos kon bewegen, scheen on mogelijk Hij sprong overeind. „Goeden middag. Ik kwam om mijn heer Raymond te spreken. Het schijnt niet noodig te zijn, mijn kaartje af te geven „Neen, inspecteur. Wijoh hebben van u gehoord, hoewel ik, wat mij betreft, nooit het genoegen gehad heb, u al eerder te ontmoeten.' Van zijn superieure hoogte staarde de groote man op Higgins neer. „Mijn heer Raymond is niet langer in ons midden." „Dood?" „Ik ben bang, dat ik me slecht uit drukte. Ik bedoelde te zeggon, dat mijnheer Raymond... eh... hier niet meer woont." „Ik dacht, dat ik hem daar juist dc hall hoorde spreken." „Dat? Neen, dat was mijnheer Ray mond beslist niet. O neen" Hij lachte een onaangenaam lachje. „Dat was mijnheer... maar zijn naam doet er niet toe. Hij is nu hoven, bij mijnheer Gladde, onzen waardigen butler. U moet niet te, veel waarde hechten aan het gepraat van den Gladde, hoor. Hij zegt niet altijd de waarheid. Het is een feithoewel dat hier niets mee te maken heeft, dat mijnheer Gladde zelfs Avel eens het inwendige van een ge vangenis heeft leeren kennen." „Dat weet ik maar al te goed. Ik heb hem er zelf ingedraaid." „Neen toch! Kijk eens aan!" Een stilte volgde, gedurende AA'elke de inspecteur een vaag, onaangenaam gevoel had, dat er nog iemand anders in dfc kamer Avas behalve die groote man en hijzelf. Automatisch stak hij zijn pijp aan cn terwijl hij nonchalant de eerste rookwolkjes omhoog scheen te blazen, onderzocht hij nauwkeurig het plafond. Niets te zien. Hij boog zich over den haard en klopte zijn pijp A\'at uit op een van de ijzeren sta ven eromheen. Niemand an den lin kerkant van de kamer. Vlug draaide hij zich om, schijnbaar om het kussen in zijn rug wat recht te trekken en een flauwe beAveging van een van d? gordijnen nabij de deur trok zijn aan dacht. en daarna ging hij weer op zijn gemak zitten. „Ja", beantwoordde hij de onuitge sproken informatie van den ander. „Daarom kwam ik hier.... om u te waarschuwen voor den Gladde, maar daar u al op de hoogte schijnt te zijn van de fouten uit zijn verleden, nu Hij haalde de schouders op, stond op cn liep vlug door de kamer in de rich ting van de gordijnen. „Sta stil!" Van achter het'gordijn vandaan trad p.cn gemaskerde man de kamer bin nen, iti zijn rechterhand een revolver, terwijl zijn linker het gordijn A'ast hield. „Handen omhoog!" Inspecteur Higgins gehoorzaamde langzaam, maar het verbaasde hem te zien, hoe dc groote man naast hem hetzelfde deed. Toen vermoedde hij iets. Dat de groote man ook aan het korte bevel gehoorzaamde, AA'as na tuurlijk een truc. Die t\Aee Avaren het natuurlijk gloeiend eens samen, maar hem zouden ze met dit spelletje niet vangen. Hij vergiste zich echter, want de gemaskerde zei direct daarop- „.Ta juist, Sanderson. Ik bedoel alle Iwee. Steek ze omhoog en houd ze om hoog." De stem kwam hom bekend voor en terwijl Higgins voorzichtig om zich heen gluurde cn naar een middel zocht om aan deze onhoudbare positio een einde te maken, probeerde hij tegelijk den man thuis te brengen. Plotseling vond hij het antwoord. De stem had den eigenaar ontmaskerd Het was de jonge Thomas Hamper, die door de ge zamenlijke politiemacht zoo ijverig ge zocht werd. Hij heeft dus ietuit te staan niet deze menschen, dacht Hig- gins. Hij keek naar den kinderarm van den jongen en kon nog net het witte verband om den pols zien. Zou hij de wetenschap voor zichzelf houden, of zou hij het tweetal laten zien, dat hij, ondanks het masker, den indringer herkend had? In ieder geval was hij leelijk in het nadeel. Hij stond aan het verkeerde eind van den loop van de revolver! Naasi de zware overgordijnen hing ren gekleurd koord a.' en met zijn ge blesseerden arm maakte de jongeman dit moeizaam los. „Ilier, pak aan", beval hij, naar Hig gins wenkend. De inspecteur''was ge dwongen te gehoorzamen. „En jij", vervolgde hij tegen den ander, „loop jij eens netjes naar dien stoel en ga daar zitten." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6