WAT EH TE MIDDELBURG VERWOEST WERD HET CONFLICT IN DE STUDENTENWERELD EN WAT ER BEHOEDEN BLEEF Het standpunt van de N.S.B. Een onderhoud met dr. J. Kalf over de restauratie-mogelijkheden HET RIJKSARCHIEF GROOTENDEELS INTACT Uok een noodbeurs te Eindhoven Diefstal van militaire goederen Meeningen hotsen over de vraag, hoe men tegenover den nieuwen tijd moei staan BETOOG VOOR EEN KRACHTIGE LEIDING IVOROL-tandpasta is de beste Regenkleeding van hars en bont uit kalkoenen- veeren BESTRIJDING VAN AARDAPPELZIEKTE 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 2S 19-40 's-GRAVENHAGE, 26 Juli. Naar aanleiding van de moge lijkheden tot herbouw of herstel van de te Middelburg geheel of ge deeltelijk verloren gegane monumentale gebouwen en panden met historische kunstwaarde, heeft de A.N.P.-redacteur een onderhoud gehad met dr. J. Kalf. inspecteur kunstbescherming. Ofschoon de schade groot is en ten deele onherstelbaar, moet toch verklaard wor den, dat het erger had kunnen zijn. Veel kan in zijn vroegeren luister herschapen worden. Vooral de Zuidelijke helft van de oude stad werd echter getrof fen en de gevolgen zijn daar het ernstigst. Van de abdij is nagenoeg alles verbrand. De meeste schade trouwens is aangericht tengevolge van secundaire branden, minder door meer directe oorzaken. Dc branden zijn dan ook het ergste gebleken. In omstandigheden, als zich hier hebben voorgedaan, breiden deze zich dikwijls snel uit. Te Middelburg hebben op den bewusten dag twaalf branden tegelijk ge woed, waar de brandweer niet tegen opgewassen bleek. LJ ET rijksarchief, zoo ging dr. Kalf A voort, is blijven beslaan evenals de onderbouw daarbij van de Balanspoort In de kelders zijn de archieven grooten deels bewaard gebleven. Ook het ven duhuis van de notarissen, pas geres taureerd is groolcndeels behouden. Er was een brandwerende vloer op den zolder dier twee gebouwen; van het venriuhuis heeft 'het dak gebrand doch het vuur is niet verder gekomen. Jam mer genoog was men met dc bescher mingsmaatregelen van dezen aard nog niet verder gekomen, De overwelfde kloostergang, welke dertig jaar geleden gerestaureerd werd, is grootendeels behouden; de gewelven zijn intact gebleven. De rijksgebouwen dienst is thans bezig, teneinde dit alles verder te behouden, een cn ander te schoren, en de gewel.ven af te dekken. Afgebroken wordt wat niet te behou den is en gevaar oplevert, zooals het hotel „De Abdij". Van vele andere ge houwen staan de buitenmuren nog; voor zooveel ze niet hersteld kunnen worden, zijn er voldoende gegevens overgebleven om tot nieuwbouw te kunnen overgaan. Er waren twee kerken, eigendom van de Ned. Herv. gemeente, en een toren, de Lange Jan, bchoorende aan de bur gerlijke gemeente. In de koorkerk zijn nog mooie gewelven overgebleven; on derzocht wordt of herbouw mogelijk is. Tegen wintersche invloeden zullen de ruines inmiddels beschermd worden. Een nis met de oorspronkelijke graf tombe van den Roornsch-koning is niet beschadigd. In de nieuwe kerk was het praalgraf van de Evertscn, dc bekende admiralen, omgeven door zandzakken; deze hebben goede resultaten opgele verd. Losgeraakte fragmenten zijn er weer opgezet of er weer aan bevestigd. De tomben zullen worden ingemetseld. Dan komt er een muur omheen en wordt een afdak gemaakt van beton- planken. Dit alles om het praalgraf voorloopig tegen vallend puin te be schermen en voor andere beschadigin gen te behoeden. Het Raadhuis "LT ET oude raadhuis bestaat uit drie gedeelten. Ten eerste het eigenlijke stadhuis. Daarbij sluit zich aan de Vleeschhal. Einde acht tiende eeuw er is een vleugel bij aangebouwd. Deze is in zoo slechten toestand geraakt, dat hij moet wor den afgebroken. Van Vleeschhal en Raadhuis staan nog slechts de bui tenmuren. Van den Gothischen ge vel aan dc Lange Noordstraat zijn drie venstertraveeën geraakt. De rijkst bewerkte gevels van bet stad huis-complex kunnen behouden blijven. Ze worden nu geschoord om ze te vrijwaren tegen de gevolgen van herfststormen. Voor den herbouw van het stadhuis is reeds aan een tweetal architecten op dracht gegeven. Bij den brand van het stadhuis is alles, dat er in was, door het vuur verteerd. Zoo de beroemde vierschaar met haar mooie betimme ring en zinvolle beeldhouwwerken, het schilderij „het laatste oordeel" de prachtige schepenbank en de buste van Karei V. Van het raadhuis bestaan er nog goede teckeningen. Ook zijn er brokstukken genoeg overgebleven, om het terug te bouwen, zooals het vroe ger was. Bij een vorige restauratie zijn verschillende destijds oude beelden ver vangen door minder goede, hier opent zich een mooi arbeidsveld voor onze beeldhouwers, aan wie verschillende opdrachten kunnen woeden gegeven. De vleeschhal had van onderen stee nen gewelven. Het gemeentelijk archief was hier geborgen. Het archief is totaal verbrand. Dit is wel een zeer ernstig verlies, want er was veel belangrijks in dat archief. Andere beschadigde objecten OP den gevel na is ook de provin ciale bibliotheek aan de Lange Delft verwoest, doch het provinciaal bestuur beeft dadelijk schoorwerken laten ma ken. De bedoeling is, de restanten af te breken en liet geheel zooveel mogelijk het oude aspect terug te geven. Met de provinciale boekerij schijnt het nog mede te vallen; veel is daar in de kel ders gebracht- de inhoud is wel ge schonden, maar toch valt de schade over het gehepl hier mede. Overigens hebben de verschillende branden niet alleen bet centrum geteis terd, maar juist ook verschillende mooie punten daarbuiten. Zoo liet huis van de Oost-Indische Compagnie aan de Rotterdamsche Kaai, grootendeels gebouwd in de 18e eeuw Daarachter stonden pakhuizen uit de 17e eeuw, aan twee binnenplaatsen gelegen, dit wa ren prachtige panden. Zij zijn geheel uitgebrand. Hel is uitgesloten, ze weer op te bouwen. Daarnaast stond een huis uit de 17e eeuw, de „Globe" van de vcr- eeniging Hendrick dc Keyzer. Ook dit is schoon uitgebrand. Daartegenover waren er vroeger een paar oude huizen, één ervan „De Stecn- rotse", eveneens van de vereeniging Hendrick de Keyzer, was bijzonder mooi, met een gevel uit natuursteen. Daar staat alleen de pui nog van over eind, met een reeks reliefs. Verder be zat genoemde vereeniging nog een der de huis „De Gouden Zon", in de Lange Delft. Daar is niets meer mede te begin nen; het is niet mogelijk dit perceel in zijn ouden vorm weer op te bouwen. Een ander schilderachtig gebouw, de bank van leening, is ook verbrand. Het zelfde is het geval met tal van geveltjes in smalle steegjes. Aan de Balans stond een gebouw, de Bij den wederopbouw van het normale zakenlevenii adverteeren een der machtigste hulpmiddelen. St. Joris Doelen, met een gevel uit de 16e eeuw, van natuursteen, vroeger die nende voor sociëteit, later hotel; daar van staat nog alléén een deel van den voorgevel overeind. Het is de vraag, of die te behouden is. Er is opdracht ge geven om, als dit mogelijk is, schoor werken te doen uitvoeren, ten einde omwaaien te voorkomen. Belangrijke ongeschonden objecten \7"AN wat er, geheel ongeschonden, v voor het nageslacht bewaard is ge bleven, noemen we de Kloveniersdoelen, dateerende uit 1607, een vrij groot ge- houw, mei een kleurige architectuur van gemengde bak- en bergsteen. De Oostcrkerk, een achtzijdige koepel kerk, bleef behouden Ook de Kuypers- poort, een merkwaardig slop, waar ach terin het Kuypershuis staat. Dc Gistpoort, een der toegangen tot de abdij, is bewaard gebleven; ze ver toont laat-gothischen bouw in natuur steen. In een ander gedeelte van (het oude Middelburg is eveneens nog vrij veel behouden, als de Gasthuiskerk, de Schotsche kerk en een groot aantal in teressante gevels. Als er voldoende zorg aan wordt be steed, zal aldus het oordeel van on zen zegsman Middelburg vpel j-an de attractie kunnen terugkrijgen, welke het vroeger had. Men wil van het oude zooveel mogelijk behouden. Er is ge gronde hoop tevens, dat men bij het nieuwe stratenplan bet karakteristieke van den ouden stadsaanleg zal volgen. Daar wordt naar gestreefd, en dit plan, oorspronkelijk ontworpen door ir. dc Ranitz, zal verder worden uitgewerkt door dje 'heeren ir. Verhaghcn uit Rot terdam en ir. Schrffer, van den gemeen telijken dienst der stadsuitbreiding te Amsterdam. Dan is het de groote vraag: hoe zal er worden gebouwd.? Het zal goed zijn, als hierbij de leiding wordt gegeven aan bekwame architecten, die de sfeer van Middelburg begrijpen. Het oude Middelburg was te dicht bebouwd. Er moeten minder huizen komen'dan er gestaan hebben. De bouw moet ook mo derner zijn: met meer licht en lucht in betere huizen. Wat winkelstraat was, moet winkelstraat blijven, maar het is te hopen, dat er minder winkels komen, dan er waren, zoodat ieders omzet beter wordt. Worden bovenstaande richtlijnen in het oog gehouden, clan kan er een her boren Middelburg ontstaan. EINDHOVEN, 26 Juli Op de dezer dagen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant is uitvoe rig van gedachten gewisseld over de vraag of het gcwenscht is te Eindhoven een zgn. noodbeurs te organised cn. De conclusie van de gednchtenwisseling is geweest dat dc Kamer heeft besloten haar medewerking te verleencn tol het organiseeren van een noodbeurs in Eind hoven. in dier voege, dat de Kamer in leze stimuleerend zal optreden en een tweetal vertegenwoordigers zal aanwij zen in dc commissie uit de verschillen de belanghebbende organisaties, welke commissie clan verder tot taak zal heb ben, de plannen voor een noodbeurs le ontwerpen cn uit te voeren. Aan het einde van de vergadering zijn nog verschillende verkeersproblemen Ier sprake gebracht o.a. is gewezen op de noodzakelijkheid om de verbinding Den BoschUtrecht te verbeteren het geen bijv. reeds zou kunnen geschieden door de pontonbrug te Hcdel te vcr- breeden. teneinde het mogelijk te ma ken dat ook de autobussen over deze brug kunnen passeeren. Daarnaast werd gewezen op de noodzakelijkheid van een snelverhincling van Eindhoven met Don Haag via Den Bosch, Lage Zwaluwe, Dordrecht. GRONINGEN, 26 Juli. Voor den Groninger politierechter, mr. B. P. Enklaar heeft zich een tiental inwo ners uit dc Groningsch-Duitsche grens streek te verantwoorden gehad wegens diefstal van goederen, ten nadecle van den Staat der Nederlanden. In de eerste dagen van den oorlog hebben zij zich, nadat dc Nederlandse he militairen te ruggetrokken waren, allerlei goederen, zoowel uit dc verlaten stellingen als uit dc militaire barakken, toegeëigend. Noch het rijksgoed, noch de particuliere eigen dommen bleken daarbij veilig te zijn. Naast dekens cn schoenen, hout en an der materiaal, werden ook tal van bij den terugtocht achtergelaten luxe-voor werpen ontvreemd. De meesten der ver dachten, van wie er echter slechts de helft voor den politierechter was ver schenen, hebben blijkbaar gedacht: iedereen neemt, wat hij kan krijgen, dus doen wij het ook maar. Met den officier van justitie, mr. J. N. Meindersma, achtte evenwel ook de politierechter deze diefstallen zeer ern stig van aard, hetgeen tot uiting kwam in zijn vonnissen. De verdachten werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, va- rieerende van een tot zes maanden. Voor enkelen hunner werden voorwaardelijke straffen uitgesproken met een proeftijd van drie jaren. Eén verdachte kwam er alleen met een geldboete van 50.af. Nu ook de 'Academie van Beeldende Kunsten vacantie heeft, trekken de leerlingen er op uit en ontdekken de mooiste plekjes van Nederland. De molens van Stompwijk als studieobject De heer C. van Geelkerken beantwoordt verschil lende vragen „Nederlandsche Unie" gecritiseerd AMSTERDAM. 20 Juli. In de groote zaal van liet Concertgebouw heeft «ie Nationaal Socialistische Beweging in Nederland gisteravond een vergadering belegd, welke aansloot op de vergade ring welke dc vorige week werd gehou den. Op dien avond was gelegenheid tot het stellen van vragen, welke echter door het groote aantal 58 in ver band met de verduistering niet alle konden worden beantwoord door den plaatsvervangend leider der N.S.B.den heer C. van Geelkerken. Daartoe was vanavond gelegenheid. Nadat ir. Huygen de vergadering had geopend, werd allereerst gesproken dooi den heer Schout van Dieren, geweste lijk leider der Nationale Jeugdstorm, die zeide, dat op 1 Januari 1940 ons land 737 jeugdvëréenigingen telde, de sportverecnigingcn niet meegerekend. In het komende nieuwe Groot Neder land zal slechts één jeugd-beweging be staan, dc Nationale Jeugdstorm. Daarin zal plaats zijn voor de jeugd van dc 17 provincies van Dietschland. Het woord was hierna aan den heer C. van Geelkerken. Dc nieuwe leden der N.S.B. aldus spreker naar aanleiding van een andere vraag zullen nooit als tweedehands leden worden gebruikt. Er zijn geen soorten van nalionaal-socialistcn. Dc oude leden hebben een opvoedende taak Voor de nieuwe leden, doch de N.S.B.- leiding acht heiden even hoog. Naar aanleiding van een vraag over de toekomst van het bedrijfsleven in den nationaal-socialistisr.hen slaat, zei- de de lieer van Geelkerken: liet parti culiere bedrijfsleven zal in stand wor den gehouden. Dc staat houdt echter het opper toezicht. Het kapitaal zal daarbij geen rol spelen. De weerbaarhcidsafclecling der N.S.B.. aldus bleek uit liet antwoord op een vol gende vraag, zijn niet gewapend. Een vraag over ouderdomspensioen ontlokte de beer van Geelkerken de mededeeling, dat de N.S.B., indien de leiding van den slaat in haar handen komt, zal zorgen voor ouderdomspen sioenen voor een ieder die hard beeft gewerkt. Zij die thans storten bij de vrijwillige oudersdomsverzekcring doen verstandig hun stortingen te blijven doen. De N.S.B. is bang voor onze koloniën. Jarenlang is de bewapening van Indië verwaarloosd cn nu kan ons dit onze koloniën kosten, hetgeen een belangrij ke verlaging van ons levenspeil zou be- leekcnen. Rusland aldus de heer van Geel kerken is de rotte plek in liet toe komstige Europa. Het is een groot ge vaar, dat het gebruik zal maken van iedere zwakheid van Duitschlancl. In dc toekomst zal de Sovjet-Unie echter ook door de nationaal-socialistische gedach te w-orden veroverd. Het Jodenvraagstuk, waarover acht v.ragcn waren binnengekomen, leeft in ieder volk. volgens den spreker. De Jo den hebben zichzelf als vraagstuk opge worpen. De N.S.B. heeft tegen de Joden stelling moeten nemen door de houding der Joden zelf. Het levensbelang van het Ncderlandsche volk eischt de scheiding. Na de pauze sprak de heer vaU Geel kerken over de Nederlandsche Unie. Dezer dagen werd een oproep aan 'liet Nederlandsche volk gepubliceerd. Mr. Linthorst Iioman, prof. de Quay en mr. Einthoven.solliciteeren naar een rol. Hét is weer het oude. liet gaat niet om liet volk bij hen. Het zijn oude democraten uit een systeem, dat vergaan is cn nooit meer terug zal komen. Een concentratie van het volk is het niet. Men vecht \ooi groepsbelang. Door deze Unie te steu nen, steunt gii de verdeeldheid. Het be hoort met het Nationale Economische Blok cn hot Nationale Front tot de puin- hoopen, die wij moeten opruimen. De N.S.B. zal voor iedere concentratie on- veiieerbaar zijn. AMSTERDAM, 26 Juli. Dezer dagen zijn in dc pers mededeelingen verschenen over een conflict in de studentenwereld waar de meeningen botsen over de vraag hoe men tegen over den nieuwen tijd moet staan. In verband daarmede hadden wij een onderhoud met mr. H. A. M. van der Heijden, te Aerdenhout, die. zoo als hij dat uitdrukte, de vooruit strevende vernieuwende gedachte vertegenwoordigt en die zich daar om gedwongen zag de raad-van-tien der pas opgerichte Nederlandsche Studenten Federatie (N.S.F.) te ver laten, omdat deze N.S.F. weigerde de consequenties van den nieuwen ''tijd te aanvaarden. De lieer Van der Heijden verklaarde ons het volgende: Onmiddellijk na den oorlog werd een Nederlandsche Studen ten Federatie (N.S.F.) opgericht, met de bedoeling de gchcele Nederlandsche studentenwereld te vercenigen in een raad. Toen wij met enkele afgestudeer den en studenten met deze oprichting begonnen, gingen wij van liet standpunt uit, dat alle oude cn versleten formules van liet studentenleven definitief had den afgedaan. Voor den oorlog hadden nog velen de mond vol van de „vrijheid" en de „zegenrijke verschillen", doch daarna bleek, dat deze leuzen de oor zaken van onze machteloosheid en ver deeldheid waren geweest. Wij bepleitten de wenschelijkheid alle versplintering en richtingloosheid radikaal op te rui men en uit eigen initiatief en kracht nieuwe vormen voor de studentenwereld te zoeken. Maar juist zooals op velerlei ander gebied waren de meesten maar half overtuigd. Men trachtte de kool en dc geit te sparen. Zoo wilde de N.S.F. bij voorbeeld van stelselmatige en besliste leiding niets weten. Zij wilde de- onaf hankelijkheid en de verschillen van de diverse organisaties bewaren, en tegelijk toch leiding geven en vereenigen. Is het dan niet mogelijk leiding te geven met behoud van de zelfstan digheid der groepen? De studentenwereld was en is nog steeds een milieu van een eindelooze rij kringetjes en groepjes. Wil werkelijk een grootsche hervorming van de stu dentenwereld tot stand komen, dan moeten al die stemmen en machtjes cn groenen onder één gezag worden verza meld. De hoop, dat die tallooze verschil len in de studentenwereld door een „moreel" overwicht of door een vriende lijk woord verecnigd kunnen worden, is een illusie. Toch meent dc N.S.F., zoo iets te kunnen bereiken. Zij is er echter innerlijk heelemaal niet over eens, of bijvoorbeeld sport wel verplicht mag worden gesteld. In het algemeen vindt men iederen vorm van verplichting on- Nederlandsch en den studenten onwaar dig. Uit dienzelfden hoek wordt ook nog steeds verdedigd, dat het studenten milieu onafhankelijk en los moet staan van het volk als geheel. Zij wensclien dus een soort isole ment en u bent daartegen? Het isolement van de studenten wereld moet verbroken worden. De studenten moeten zich bewust gaan worden van hun taak in het volk en hun standpunt dat zij een bevoor rechte positie hebben buiten het volk, laten a aren. De studententijd moet een tijd worden vari intense vorming voor een latere veelzijdige taak in het volk. Daarom is de af sluiting zoo verkeerd. En ziet u hier verband met een krachtiger leiding. Een student houdt er niet van gereguleerd te worden. Ik geloof, dat er zonder krachtige leiding niets bereikt kan worden. Daar om ben ik voor een nationale studenten leiding niet volledige bevoegdheden. Dan pas zal men effectief kunnen werken. Nu is alles lapwerk. Krachtige leiding alleen is in staat de hopelooze verdeeld heid op te ruimen. Bij een samenwer king onder de huidige omstandigheden is de eene groep altijd bang dat de an dere zal overliecrselien. Maar onder een onafhankelijke leiding zal alleen do leiding beslissen en alle groepen zullen ondergeschikt zijn. Was liet zoo erg met die verdeeld heid in de studentenwereld? Er werden vaak kunstmatig ver schillen gemaakt. Theologische verschil len bijv. behoeven een universitaire een heid ^volstrekt niet te verscheuren. In tegendeel, men krijgt slechts waardee ring "voor zijn medestudenten door het verschil van mecning. Maar de oude toestand is zoo, dat verschillende con- fessionccle vcrcenigingen er een eigen sociëteit op na hielden om maar te voor komen, dat dc leden met andersdenken den zouden verkeeren. Dat staat gelijk met het ontvluchten van de moeilijkhe den en liet schaadt bovendien in ernsti ge mate do eenheid der studentenbewe- Rinff. Nog dwazer is liet bestaan van twee soorten „neutrale" sociëteiten naast elkaar, 11.1. Unitas en het Corps. Wij, mijn vrienden en ik. willen aan iedere universiteit één groote studentensocië teit. U sprak daar van „wij". Wie steu nen u? De redactie en de medewerkers van het algemeen Nederlandsch studenten blad „Citadel" heeft zich met onze ge- dachtcngang accoord verklaard. In het begin van de volgende week zal een nummer van dc „Citadel" verschijnen, waaruit dat duidelijk blijkt. Mijn conclusie is: autoriteit en een heid zijn de twee levensvoorwaarden voor een gezonde en krachtige Neder landsche studentenbeweging. Daarom zou ik wensclien, dat er een Nederland sche studentcn-praeses wordt benoemd, die volledige bevoegdheden bezit, en die in de verschillende universiteitssteden gevolmachtigden kan aanstellen, die de gedachte van de universitaire eenheid geleidelijk doch stelselmatig kunnen verwezenlijken. VEREEENIGING VAN PARTICULIERE SLEEPAGENTEN DORDRECHT, 26 Juli. In een ge houden bespreking met do voornaamste sleepagenten is besloten een vereeni ging van sleepagenten op te richten. De vereeniging draagt den naam van „Ver eeniging van particuliere sleepagenten in Nederland". Hierin kunnen alle sleep agenten in Nederland worden opgeno men. Het kantoor is gevestigd te Dor drecht Vest 57a. Het doel is meer cen tralisatie in het bedrijf te brengen, waarnaar reeds eerder is verlangd. Het bestuur is samengesteld uit de heeren: L. E. Wouters, Dordrecht, voor zit Ier; C. Derksen, Rotterdam, vice-voor- zitter; J. Schless, Dordrecht, secretaris, en P. A. Bruys Dordrecht, penning meester. Er zal een vergadering worden gehou den, waarin de statuten en huishoude lijk reglement den leden ter goedkeu ring zal worden voorgelegd. Elke vergelijkende proel bevestigt U dit terstond. In tuben van 60, -10 en 25 cent. Kunsthars, dat in de laatste jaren zoo veel opgang beeft gemaakt, zal weldra ook als stof voor waterdichte kleeding dienst doen. Van deze nieuwste toepas sing, Mipolani genaamd, zal men ken nis kunnen nemen op de Leipziger Na- jaars-Messe, le houden van 25 tot 29 Augustus. Hiervan worden regenman tels, pelerines enz. voor dames, regen jassen voor heeren en extra-stevige be dekking tegen regen voor wielrijders tentoongesteld. Het zelfde materiaal dient ter vervaardiging van huishoud en bedrijfsschorten, speciaal sterke banen voor schorten ten gebruike in smederijen, gieterijen en chemische fa brieken. liet Mipolam gaat zeer lang mede, is elastisch, reukvrij, bestand le gem verschillende invloeden, kan gc- nuFlckclijk gereinigd worden en is goed koop. Een ander nieuw artikel is bontwerk uit dc donsveeren van kalkoenen. De veeren worden met dc hand stuk \oor stuk bijeengevoegd, de hierdoor verkre gen snoeren samengedraaid en vervol gens op vocringstof bevestigd. Uil de kalkoenveeren ontstaan aldus vellen, die naar gelang \an de bestemming wil lekeurig van grootte kunnen zijn. Er worden uiterst lichte maar toch warme capes, bolero's en andere kleedingstuk- ken van gemaakt, in zachte pasteltinten en in de echte bontkleuren van nutria, blauwvos, e. a. Van deze elegante klee ding zullen fraaie modellen op de Leip ziger Najaars-Messe aanwezig zijn. HONORAIRE VERTEGENWOORDI GINGEN VAN HET LEIPZIGER MESSAMT IN NEDERLAND Zooals bekend, heeft het Leipziger Messamt zijn vertakkingen in alle we- relddeelen. door middel van honoraire vertegenwoordigingen of eigen kanto ren Nadat, het Bureau voor Nederland ongeveer een jaar geleden te Amster dam werd geopend, zijn er thans ook honoraire vertegenwoordigers in ver schillende gedeelten van ons land, wel ke op 23 Juli onder voorzitterschap van den heer Curt Fraucndorf, directeur van genoemd Bureau, voor liet eerst hebben vergaderd. Daar zijn alle organi satorische werkzaamheden besproken, die strekken kunnen om liet bezoek der a.s. Najaars-Messé van Nederland uit doeltreffend en gemakkelijk te doen verloopen. Met voldoening werd gecon stateerd, dat Nederland op belangrijke wijze aan deze herfstbcurs zal deelne men, door de inzendingen van den Eco- nomischen Voorlichtingsdienst te 's-Gra- venhage en de Stichting „Havenbelan- gen" tp Rotterdam, alsmede door de vor ming van een groep voor Nederlandsche ambachtskunst. WAGENINGEX, 26 Juli. -- De plan tenziekte-kundige dienst deelt mede, dat thans op zeer veel plaatsen in het aard appelloof de gewone aardappelziekte, veroorzaakt door de zon, phytophthora infectans optreedt. Het is daarom met het oog op onze voedselvoorziening zeer gewenscht, ja nooi/akeli|k, dit de aardappelen (en spoedigste met de be kende Bordcausche of Bourgondische pap of een der vervangmiddelen daar- lan worden bespoten. Wie deze midde len niet kent kan daarover inlichtingen inwinnen bij den plantenzickte-kundigen dienst te Wa.geningen en de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, zoomede bij de rijkslind- en tuinbouwconsulen- ten. De aardappelziekte veroorzaakt op de bladeren zwarte rottige plekken. Dooi de bespuiting met calciumarsenaat te gen den Coloradokever ontstaan zulke vlekken niet. Men kan calciumarsenaat met Bordeausche en Bourgondische pap vermengen en aldus de bespuitingen tegen aardappelziekte en tegen den Co loradokever combineeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7