J. H. ITTMANN Eenige wenken voor de burgerij Oud-Amersfoort (345) De Man Üqsmda FILMS voor deze week: STADSNIEUWS Verduisteringspapier Rollen Plakband WILT U (tijdelijk) WONEN AAN DEN RAND VAN DE STAD? Tegen gevaren uit de lucht Uit Stads Resolutie boeken 1770 (121) BOEKHANDEL Utrechtschestraat 46 Tel. 6608 Gouden Jubileum r Wielrijders VJ Correcte houding 's Zomers buiten heeft gemeubileerde villa's billijk te huur 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 JULI 1940 - Men houde zich rustig en begeve zich niet op straat LJ ET feit, dat ook onze stad te lijden heeft gehad van Engel- sche bomaanvallen heeft bij dc bur gerij ongerustheid gewekt. Men neemt veelal op eigen houtje maatregelen en vraagt zich daarbij af, of die maatregelen wel juist ge troffen zijn Men zou graag willen weten, of er iets gedaan kan worden, dat de kans op levensgevaar zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte uitschakelt. Kortom, men meent in het duister te tasten en men vraagt zich af, vyat de lucht beschermingsdienst in deze doet of kan doen. Een en ander is voor den heer Engel, die hier het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst is, aanlei ding geweest, de pers bijeen te roe pen om het publick tot voorlich ting te dienen. Zooals te verwachten en ook begrij pelijk is, kan niet van voorlichting sprake zijn in dien zin, dat adviezen of raadgevingen verstrekt worden, welke bij een evsntueelen bomaanval de kans op levensgevaar uitschakelen. Maar wel kan het publiek aangeraden worden, wat, blijkens de opgedane ervaringen, ertoe kan medewerken, om de veilig heid te vergrootcn en de ongerustheid te verminderen. Dc een geeft er de voor keur aan, 's nachts zijn woning te ver laten en den morgen af te wachten achter en onder de dekking van een schuilloopgraaf. Komt er dien nacht een aanval en wordt zijn buis getroffen, dan kan hij zich gelukkig prijzen en zeggen, dat het lot hem gunstig was. Meer ook niet, want de aanval had evengoed slachtoffers kunnen maken in de loopgraaf en het huis kunnen sparen. In dit laatste geval had de thuisblijver zich gelukkig kunnen prijzen. Wat te doen? WELKE van deze twee wegen moet men nu kiezen? In het algemeen zal het 't beste zijn hier citeer.en wij de woorden van den heer Engel om rustig thuis te blijven. Men. moet er zich op instellen kalm te blijven. Beter is gewoon naar bed te gaan en zich te ontkleeden, dan rust het lichaam meer. Wil men iets doen, om vlug weg te zijn, dan kan men gekleed op bed gaan liggen. Uit de praktijk is gebleken, dat tegen voltreffers geen raad te geven is. Voor de bescher ming tegen scherven zoeke men vei ligheid in de benedenverdieping, want de bovenverdiepingen worden het meest bedreigd door de op springende scherfwerking. Hoe dich ter men bij den grond is en hoe ver der van de ramen, des te beter. Van te voren moet men een koffer met voorwerpen van waarde, als klee ren, geld, bonnen etc. gereed houden. Ook zorge men droog zand beter dan water! bij de hand te hebben, om het effect van een brandbom te niet te kunnen doen. Aanbeveling ver dient het, voor- en achterzijde van een woning te beschermen met zandzakken. Frappant is hoe vaak door kleine ob stakels, in den vorm van zandzakken, boom of planken, de uitwerking van scherven verminderd is, Hoe ook ver wondingen door glasscherven voorko men kunnen worden, door de ruiten met gegomd papier te beplakken. Een ander voordeel voor hem, die rustig thuis blijft, is dat hij bij het inslaan van een brandbom een algeheel af branden van het huis kan voorkomen. W aar schuwen EEN moeilijk punt is ook de kwestie van tijdig gewaarschuwd worden. Hiermede komen wij direct op het terrein van den Luchtbeschermings dienst. Men zal begrijpen, dat niet steeds voor het overvliegen van vlieg tuigen al of niet vijandelijke ge alarmeerd kan worden, 's Nachts pas- seeren immers geregeld vliegtuigen. Men zou dan een ongezonden toestand scheppen, want veelal zou blijken, dat onnoodig gealarmeerd was. Het pu bliek zou op den duur zich zoo'n alarm toestand eigen gaan maken en niet meer op de juiste wijze reageeren, wanneer het inderdaad ernst mocht zijn. Daarom heeft de heer Engel zich voorgenomen, om zoo min moge lijk te alarmeeren. De nadeelige kant hiervan is misschien, dat in geval van een bomaanval het alarm 'iets te laat komt. Daaraan is dan echter niets te doen. In kringen van de binnenstad werpt men de vraag op, dat men geen keuze heeft tusschen thuisblijven of naar een loopgraaf gaan, omdat in verschillen de gedeelten geen loopgraven zijn. Mo gelijk, dat men dc noodzaak van vei lige toevluchtsoorden voor straatgan- gers in de binnenstad nog gaat inzien. Overigens moet men niet vergeten, dat Amersfoort een tuinstad is en door haar „spreiding" vele voordeden bood en biedt boven een stad, die zoo'n ka rakter en structuur mist. Tot nu toe heeft men die factoren zoo hoog aan geslagen, dat men niet overgegaan is tot. den bouw van schuilkelders, hoe wel daar wel op aangedrongen is. T NTUSSCHEN is ons wel" gebleken, dat de plaatselijke luchtbescher mingsdienst actief is. In totaal werken er ruim duizend stadgenooten aan me de, verdeeld over de drie vakken Soes- terkwartier, binnenstad en Bergkwar- tier. De uitkijkpost op den toren is dag en nacht bezet. De siaf wordt 's nachts gevormd door één waker, twee ordon nansen. en twee telefonisten. De vak- posten zijn des nachts bezet, evenals de meeste wijkposten, terwijl doorloo pend gecontroleerd wordt op de voor geschreven verduistering. Tot de Luchtbescherming behooren verder politie, geneeskundige dienst, brandweer, ontsmettingsdienst, chemi sche en veterinaire diensl, Radio Cen trale. transport- en verbindingsafdeeling P.U.E.M.-dienst, gas- en waterleiding, etc. Met al een organisatie, waarin van In het Gedenkschrift bij het Tweede Eeuwfeest der Synagoge te Amersfoort (1927) geeft Jac. Zwarts aan, dat Abraham Herschel in het midden der 18e eeuw uit Polen naar Amersfoort kwam om als admi nistrateur te werken bij de firma Jonas en Benjamin Cohen, vader en zoon. De naam heeft Zwarts in de stukken aangetroffen als Herschel of Harschel. Die naam heeft ons steeds geïnteresseerd; we konden hem niet thuis brengen; we voel den een naamsverbastering, klaarblijkelijk neergeschreven naar uitspraak en wel een uitspraak in het Jiddisch, het taaleigen der Hoogduitse Joden. Mogelijk hebben we thans de oorspron kelijke schrijfwijze ontdekt. 12 Nov. 1770 werd in dc Stederaad een verzoek behandeld van de firma Jonas en Benjamin Cohen. In commissie van hun comptoir was Abraham Hirtzel verreyst naar Duitsland en Polen. Bij zijne restour herwaerds wierdt hij in Pools Pruissen door het aldaar tot praccotie tegen de Pest ge trokken Cordon Troupes, belet zijne reijs verder voort te zetten, nietlcgcnstaendc hij zich tot het houden van Quarantaine hadde aangegeven. De firma verzocht voorsclirijvinge aan zii- ne Kon. Mal. van Pruissen om aan ge noemde persoon toe te staan zijn reis te mogen voortzettenna Quarantaine aldaar. De Stederaad besloot dit verzoek door te zenden aan de Gewestelijke Regering, de Provinciale Staten of Gedeputeerde Sta ten. Deze Abraham Hirtzel kan niemand an ders zijn dan Abraham Herschel. De Galg Neen. we gooien er geen scherpje griezel op. Slechts nuchter, zakelijk blijven we bij dit instrument der oude Lijfstraffelijke Rechtspleging. Zoals elders werd ook hier het schavot opgeslagen voor het Raadhuis, dus in Amersfoort op de Hof. De galg echter be vond zich overal buiten de poort; maar toch niet in dc eenzaamheid; het afschrik wekkend voorbeeld diende te werken. Zo moet de alleroudste Amersfoortse galg hebben gestaan in de hei ter hoogte van dc Tweede tol. Thans heet het daar de Spils- heuvel. Potsierlijke naam, maar de echte heuvelnaam voor die Bergbult klinkt te or dinair, al berustte die naam op de werke lijkheid. In de hei, zeggen we, maar daar liep oud tijds de weg naar Utrecht. Onze Prins Frederiklaan heette vroeger officieel de Artillerieweg, omdat daarlangs de militaire vuurmonden naar het oefenterrein trokken; het volk bleef echter spreken van de Oude Utrechtse weg. De oude galg moet ge staan hebben ter hoogte, waar indertijd een grafheuvel uit dc oudheid werd ontdekt Toen de nieuwe Utrechtse weg in 1652 was gebaand, is de galg denkelijk daar heen verplaatst, even voorbij, waar thans de Hoge Witte ligt, een stenen galg vlak aan de weg. In 1770 was zij erg uit het lid gezakt, was bouwvallig. Ze stak over dc Utrecht se weg heen en dc grote passage. Het was afschuwelijk voor rijdende perso nen. Zo spreekt de Resolutie van 24 Sep tember. Provisioneel werd een houten galg ge bouwd op de hoogte van de eerste Pael, enige roeden van de weg. Zo is zé gekomen op de Zeven Boompjes. Dc lijken werden aan de voet daarvan be graven, zoals een jaar of zes geleden nog zichtbaar werd. Een deel van deze galg be rust in Flehite. Als afschrikking voor plunderende solda ten werd ook op de Hof een galg geplaatst in het rumoerige jaar 1579. Rootselaar meent, dat er geen gebruik van is gemaakt. In 1609 verdween zij weder. De Aardappelinslag De heer Cameraar was niet erg gelukkig geweest met zijn aardappelenkoop. om on der de arme gemeente te worden uitge deeld. Wel was door hem dc hand gelegd op 1160 schepel a 12/2 stuiver. Bij het brengen in een der stadskelders bleek, dat re niet egaal waren en dat er zeer veel kleine onder liepen. Daarom durfde hij gro tere koop van dit soort niet aan. Hij kreeg opdracht om verder te zoeken tot soulaes van de sobere gemeynte. HEUNKS En de tijd DE boter op den bon? Accoord! Wie boter heeft, geert vet? Geen wóórd! Wie vet krijgt, botcrloos? Oké! Dc suiker-porties klem? Valt méé! Wat minder brood per dag? Dat gddt! En meel pond pondsgewijs? Niet kwaad! De vermicellic schaarsch? Geen nood! Geen vermicelli-socp? Geen dood! Halveering havermoutGeen last! En rijst meer mondjesmaat? Dat past! Een kleiner portie thee? 7 Is goed! En koffie niet royaal? - Het. móet! Maar vraagt in ernst eens aan een man, Wat hij beslist niet missen kan, Wat hij zou zien als zéér funest, Wat erger is dan héél de rest, Wat hij zich wenscht van dag tot dag. Wat aan geen schaarsch te lijden mag. Wat hij beschouwt als trouwen vrind, Wat in zijn oog geen weerga vindt, Wat op zoo'n heel klein bakje ligt, Wat sa dm met hém liet werk verricht, Wal dikwijls dient tot nwdicijn, Wat er behoort tot 's mans domein, Wat onverminderd blijven moet. Wat goed humeur behouden doet, Wat met hem „meetrekt", dag en jaar; 's Mans sigaret en 's mans sigaar De boter op den bon? Accoord! Thee. meel, rijst, suiker, enzoovoort. Hij offert alles - tot en mét Voor z'n sigaar en sigaret! (Nadruk verboden) PHI LI A. een ieder, die zich opgegeven heeft, de volle honderd procent medewerking ge vraagd, geëischt mag worden. Van hen die bij de Luchtbescherming zijn, wordt verwacht, dat zij onder alle omstandig heden het hoofd koel weten te houden, krachtig optreden en zich uitsluitend van dc hun opgedragen taak kwijten. Snel en doeltreffend optreden wekt het vertrouwen van de burgerij en neemt het vormen van ongerustheid en fan tastische verhalen weg. In den loop van de volgende week zullen wij meer in bijzonderheden tre den over het werk van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst. V'an het architecten- en aanne mersbureau G. D. Langereis en Co. te Medan (Deli) DE heer G. D. Langereis, thans woon achtig te Amersfoort, heeft het voor recht op 1 Aug. a.s. het gouden jubileum te mogen beleven van het door hem opge richte Architecten- en Aannemersbureau, zijn naam voerende en gevestigd ter Oost kust van Sumatra. Langereis, destijds als bouwkundig em ployé uitgezonden door de Deli Spoorweg Mij., heeft op 1 Aug. 1890 in Bindjei zich als particulier architect gevestigd, waar. bij hij tevens werd aangesteld als roov meester te Bindjei en te Tandjoeng Poera. Op de zeer vereerende opdracht van den toenmaligen Sultan van Langkat tot het ontwerpen en bouwen van een moskee te Bindjei, volgden die voor een moskee te Tandjoeng Poera, Stabat en Laboehan Deli. Ook van cultuurlichamen kwamen op drachten, zoodat reeds na luttele jaren werd overgegaan tot het assumeeren van medewerkers n.l. de heeren W. J. G. Frohn, A. N. Langereis en J. Mijs. Ten tijde dat de grootc maatschappijen als Kon. Petr. Mij. Deli Mij. Deli Spoor en zooveel andere lichamen zich in den strijd voor de ontwikkeling van de Oostkust van Sumatra deden gelden, heeft ook de Fir ma Langereis haar aandeel gehad in die moeilijke pioniersjaren. Wegenaanleg, bruggenbouw, het exploiteeren van conces sies voor houtaankap, telefoon- en electri- citeitsbedrijf, gingen vooraf aan, of gecom bineerd met het bouwen van fabrieken en woningen. Onder de belangrijke bouwwerken noe men we het gebouw van den Raad van Jus titie, het z.g. Tjong A Fie en AVROS ge bouw te Medan, het paleis van den Sultan van Assahan to Tandjoeng Balei, kanto ren en electrische centrales voor de Ned. Ind. Gas Mij., vele scholen, kerken en win kels. Na een verblijf van 36 jaren in de tro pen is de heer G. D. Langereis in 1924 uit getreden. De zaken werden gesplitst in: G. D. Lan gereis en Co. te Medan, directeur J. Mijs, medewerker W. Broekema, ressort Deli en Langkat; en een zusterfirma A. N. Lange reis en Co. medewerker J. Thierens ressort Serdang en Assahan. In 1931 is de heer Mijs gerepatrieerd en opgevolgd door den heer W. Broekema, welke later zijn bevoegdheden heeft over gedragen aan den heer H. v. d. Heuvel. De beide zusterfirma's, voortgekomen uit de oprichting der zaken van den heer Langereis, mogen zich nog steeds verheu gen in een voortdurenden bloei. Door de tegenwoordige omstandigheden zullen feestelijkheden achterwege blijven. tiet is Uw laatste kans! OP verzoek van de politie brengen wij den wielrijders nogmaals on der het oog, dut het ten strengste ver boden is. om zonder licht te rijden ge durende het tijdvak van een half uur nd zondcrondergang en een half uur vóór zonsopgang. De voorgeschreven verlichting moét toegepast zijn. Tot nu toe werden velen gewaar schuwd en slechts enkelen geverbali seerd in geval van overtreding van bovenstaande. Ingaande volgende weck kan men er echter zeker van zijn, dat niet meer gewaarschuwd wordt maar uitsluitend geverbaliseerd. Tevens worden dc betreffende rijwie len inbeslag genomen. Men weet dus nu, waar men aan toe is! GRAND-THcAtre. Van Vrijdag 26 Juli t.m. Donderdag 1 Augustus, vertooning van dc film „Een -meisje regeert". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.0Ó. 6.15 en S.30 uur doorloopend Andere dagen 8 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur. 's Middags matinee om 2.30 uur. Maandag, Dinsdag en Donderdag om 2.30 uur n.m. familie-matinee met vertoo ning van „Robert en Bartram op ski's CITY THEATER. Van Vrijdag 26 Juli t.m. Donderdag 1 Augustus vertooning van de film „Manege". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 uur en 8.30 uur doorloopend. Zatterdag 6 en 8.15 uur. Andere avonden 8 uur. Des midegs matineé om 2.30 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van de film „Slavenjacht", tot en met Maan dag. STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zondags van 2 uur. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hebbeD 's Zaterdags vrijen toegang) GILDEHUIS A.K.G Voorjaarstentoonstel ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., BELLAMY-BIBLIOTHEEK (kosteloos). - Appelweg 6. DE WAPENROEM. 29 Juli Algemeene ledenvergadering van V.V.V. 8.15 uur namiddag. Borende Kiespijn Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per 3tuk 8 et. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. N.V. Pharmaccutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. Het gewonnen diploma terug gebracht Op den sluitingsavond van den Vier- daagsche in Amicitia werd o.m. het di ploma uitgereikt aan de derde afdceling van het 78e legercorps (Opbouwdienst). De leider, luitenant Swart, is één dezer dagen tot de ontdekking gekomen, dat tijdens dc marschdagen een verwisse ling van personen heeft plaats gevon den, zoodat niet. alle deelnemers de volle vier dagen uitgeloopen hebben, waar door het aantal uitvallers hoogcr dan 10 pCt. geworden is. Naar aanleiding hiervan heeft luitenant Swart. het di ploma gisteravond bii de leiding van de Vierdaagsche terug gebracht. BOUWVAKVACANTIE De Federatie van bouwvakarbeiders heeft bepaald, dat de vacantie in het bouwvakbedrijf gehouden wordt in dc week van 5 tot 10 Augustus. Dir. H. A. C. v. d. Kraan Doodenweg 23 Tel. 6500 vJ Ileidcmarie Hatheyer en Albert Matterstock in „Een meisje regeert". (Grand Théiltre) Qrand-Théatre „Een meisje regeert DIT is het verhaal van Jule, die al zeven jaar doet of ze een heeren- boer is en op het landgoed Jobshagen regeert. Dit beteekent, dat ze al zeven jaar lang te kampen heeft gehad met in verval gerakende schuren, roestende maaimachines en schulden. Zij is voor het oog der wereld min of meer een manwijf geworden. Ze loopt dan ook pi'ompt in lange broeken. Eigenaar van het landgoed is „de over ste". En deze man, gespeeld door Paul Hen- ckels, behoort aanvankelijk tot die lieden, die altijd ergens last van hebben. Is het niet van de jicht, dan heeft hy toch last van het geluid der autoclaxons, cn is het dat niet, dan wordt hij toch geplaagd door schuldeischers Maar dit is allemaal maar in 't begin. Later wordt de overste er wel gezelliger op. Dan heeft hjj alleen nog wel eens last van een cognacje, dat hij in de vreugde zijns harten te veel ver schalkte. Hij heeft dan ook reden tot vreugde, want zijn zoon Stefan (Albert Matter stock) is uit den vreemde teruggekeerd niet slechts vriendelijker dan hij jaren ge leden wegging, maar vooral ook rijker. Ste fan moderniseert de gansche boerderij en slaagt er in, de zaak winstgevend te maken. De kleine Jule, die aanvankelijk dacht, dat Stefan nog steeds dezelfde nietsnut was, begint zich af te vragen, waarom zij in ze ven jaar niet heeft kunnen bereiken, wat hij in 7 maanden tot stand brengt: „Het is doodgewoon een kwestie van chequeboek", concludeert ze dan maar. En ze doet net of ze Stefan daarom minacht, want ze wil voor iedereen (ook voor zichzelf) verber gen, dat ze dien avonturier, die altijd ge luk heeft, juist heel graag mag: Een vrouw als ik, die van haar achttiende tot haar vijfentwintigste jaar als een boeren jongen geleefd heeft, zal haar charme wel verloren hebben denkt ze. Maar d^ is toch niet zoo. Stefan con stateert het met verbazing op den morgen, wanneer Jule er vandoor wil en zich ge kleed heeft in een van de toiletten van haar moeder: Jule blykt om te zien een heel lief meisje... enfin: dan weet U wel wat er gebeurt, want het is nu eenmaal Aitila Hörbiger en Albert Matterstock als „The Arlen Brothers in de film „Manege" (City Theater) een filmhistorie. Paul Henckels heeft iets aardigs ge maakt van zijn overste-rol. Hij heeft den ge- routincerden humor en 't gemakkelijke ge baar van den ouden film- en tooneelrot en hij weet dan ook heel aardig tot samenspel op te wekken. Heidemarie Hatheyer geeft ook geen onaangenaam spel: zo is een, beetje clownesk, af cn toe ook grotesk, eni ze maakt er een caricatuur van méér vraagt deze film niet. Albert Matterstock draagt geen snor, maar toch zullen er zijn, die hem „manlijk en tóch zacht" vinden, terwijl Truus van Aalten in deze film als „Anni" verliefd naar hem mag kyken. Wie zich een anderhalf uur lang wil amuseeren met een onschuldige romance, kan er gerust heengaan. De regisseur, Fritz Peter Buch, is een man, die er wel slag van heeft, de noodigé vaart aan zyn verfilming te geven. Hu' heeft zijn kracht gezocht in een populaire wijze van vertellen, en is daar heel aardig in geslaagd. Zoo'n fuivend gezelschap, bij voorbeeld, weet hij met Schwung en grap pigheid voor de lens te brengen, waarna de fotografen dan wel voor de rest zor gen. Zoo werd het een amusementsfilm van de bekende klasse, waarnaar men, rustig in zijn stoel gezeten, met typisch vacantie- genoegen kijkt. City-Theater „Manége" DE films, waarbij het leven van ar- tisten als motief genomen is, zijn moeilijk in aantal te tellen. Er zijn er vele. Al .sedert het ontstaan van de film, nam het milieu van den kunste naar een bevoorrechte plaats in by de filmschrijvers, rijk als het is aan sen satie, harde realiteit, komische en tra gische oogenblikken. Ontegenzeggelijk boeit een dergclyk ge geven het publiek, het prikkelt zijn nieuws gierigheid, welke maar korten tijd bevre digd kan zijn door het verrassende, dat elk circusleven heeft. Dat bestaan kent geen sleur, het is en blijft immer een jacht naar succes, naar een groot nummer, dat maar al te dikwijls in ruil het leven vraagt. Van daar, dat de menschen steeds weer naar deze films willen gaan kyken, ook al zijn vele programmapunten weinig veranderd. Men komt voor het groote oogenblik, dat men sensatie noemt. De film „Manege" blijft in dat opzicht niet in gebreke. Men ziet er de salto's van de auto-van-den-dood, welke het meisje met zich voert, dat door het lot geroepen is, ora de gebroeders Arlen, in plaats van vijan den, vrienden te maken. Deze verhouding is te wyten aan Thomas, die eens de vrouw van zijn jongeren broeder Robert ontvoer de. Een misstap, die maar kort duurde* doordat de exprestrein naar Cherbourg ontspoorde, by welke ramp de vrouw om kwam. Sedert dien werkten de broeders in de hoogte aan de trapeze zonder elkaar meer te willen kennen. Zij konden niet uit eengaan, omdat hun werk individueel niets te beteekenen had voor het circus, maar in samenwerking tot de twee sensatienum mers van het programma behoorde. Thomas wil zijn misdaad tegenover zijn broer goed maken, na vijf jaren slaagt hij daarin. Het is de groote verdienste van de film, dat de opzet geheel aanvaardbaar is en niet gebaseerd is op romantiek en an dere verzinselen, die men maar al te graag door het zwakke circusnet heen pleegt te weven, zoo schreven wij, toen deze film haar première beleefde. Vóór alles krijgt men bet leven achter de schermen, buiten de piste te zien, later, veel later komt de vrouw in het spel. Attila Hörbiger en Albert Matterstock zijn de gebroeders Arlen, die halsbrekende toeren verrichten aan de trapéze en een ieder in spanning houden. Evenals hun be roep, kent bun spel geen sentimentaliteit. Anneliese Uhlig is een jonge filmster, die naam gemaakt heeft door den doodenrit in deze circusfilm. Otto Wernicke personi fieert Jan Morell, een gewetenloos man, wiens rol weinig dankbaar is. Een film, die gedragen wordt door sfeer, en het cir cus op voortreffelijke wijze aan ons voor stelt. Op Maandag. Dinsdag en Donderdag zal dezo week in Grand Théaire om 2 30 uur de grappige film „Robert en Ber tram op ski's" vertoond worden, waarin fraaie natuuropnamen voorkomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5