PUZZLE-RUBRIEK DE TWEEDE Hf H a Hl l Dan J Amersfoort's Mannenkoor m M m Aanbesteding te Hoogland BEURS-WEEK I Dm'&udt&j Industrie- en Huishoudschool Openluchtconcert ging niet door Welke films mogen er vertoond worden Tegemoetkoming aan bezwaren 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 JULI 1940 oooooooooooooooooooo 2 O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O o Afd. Witte goederen o o O O O O O O O O O O O O O o Bad mutsen o q in groote verscheiden- heid van modellen en o O Bad-pakken Bad-jassen Bad-handdoeken Bad-matten Plastrons en Shorts kleuren O O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Vol goeden moed voor de toekomst A MERSFOORT's Mannenkoor heeft gisteravond in d'Oranjeboom zijn algemeene vergadering gehouden on der voorzitterschap van den heer G. J. H. Benders. In zijn openingswoord sprak de voor zitter zijn vreugde uit over het groote aantal leden, dat deze vergadering bij woonde. Organisatorisch heeft het A.M.K. een goed jaar achter den rug. De on derlinge samenwerking was prettig, de goede naam van de vereeniging werd gehandhaafd. Spreker herinnerde aan den mobilisatie tijd. De dertien leden, die voor dienst wer-, den opgeroepen, hebben zich gelukkig weer onder de vaan van het A.M.K. geschaard. Spreker hoopte, dat juist in dezen tijd vele jonge menschen, die een goede stem hebben, zich bij de vereeniging zullen aan sluiten. Als secretaris van het Kon. Ned. Zangersverbond is hij zich bewust van het geen zich in de afgeloopen maanden afge speeld heeft. Gelukkig is de zanger opti mistisch van aard. Ook het A.M.K. is weer optimistisch gestemd. De repetities werden na de evacuatie goed bezocht, zoodoende kan men een goede toekomst tegemoet gaan. Jaarverslag Na deze met applaus begroete inleiding, volgden voorlezing van de notulen en een niet ongunstig gestemd jaarverslag van den penningmeester, den heer B. de Vries. De secretaris, de heer W. Uitzinger, bracht eveneens een goed gedocumenteerd verslag ten gehoore. Het A.M.K. wist zich in het afgeloopen jaar op krachtige wijze staande te houden. Een mooje taak is voor het koor weggelegd tot opvoering van den mannenzang. Juist nu moet zooveel moge lijk, bij wijze van ontspanning, gezongen worden. Spreker dacht in dit verband aan Rotte's Mannenkoor, dat alles tijdens de oorlogscatastrophe verloren heeft, maar desondanks de handen weer krachtig ineen geslagen heeft. Ilij wekte op, om dit zoo getroffen koor daadwerkelijk te steunen. Het verslag maakte verder melding van de gegeven concerten en van het prettige feit, dat de heer G. v. d. Burg het directeur schap bleef uitoefenen. Het A.M.K. zonder Gerrit van den Burg zou trouwens ondenk baar zijn. Tevens ware te hopen, dat de publieke belangstelling voor de zangkunst zou toenemen in onze stad. Het koor telt 77 leden, waarvan 9 leden nog in dienst zijn. Het repetitiebezoek is bevredigend. De heeren Lak, Vendrik, van Wijland en Willeman misten zelfs geen en kele repetitie. In de Verificatie-commissie werden be noemd de heeren Willcmsen, Klaassen en Van Maaren. Bij acclamatie werden de le voorzitter, 2e-secretaris en de le penningmeester her kozen. Na de pauze werd een veelstemmige toast „uitgezongen" op het welzijn van het A.M.K. Vervolgens stelde de voorzitter onder een hartelijk speechje en aanbieding van siga ren de heeren Lak, Vendrik, Van Wijland en Willemsen, allen van de tweede tenor partij, ten voorbeeld aan de leden. De heer Vendrik fungeerde reeds drie maal eerder als voorbeeld! De vergadering hechtte er haar goed keuring aan, dat aan Rotte's Mannenkoor op geldelijke of andere wijze bijstand ver leend zal worden. Inzake de wintercampagne kon de voor zitter reeds mededceling doen van de ver schillende stukken, die voor het jaarlijk- sche winterconcert op het programma staan. Daaronder zijn zooveel mogelijk, op verzoek, werken van Hollandsche compo nisten opgenomen. Uitgevoerd zal ook een Kerstconcert worden onder leiding van het A.M.K. De heer Hanhart vertolkte de aanhan kelijkheid van de leden jegens het bestuur en wenschte het geluk met zyn hei-verkie zing. Met de rondvraag en een woord van dank van don voorzitter aan de leden, sym pathiseerenden en directeur van de ver eeniging, werd deze zoo vlot gedirigeerde en prettig uitgevoerde vergadering beslo ten. A TEMPERATUUR VAN HET WATER De temporatuur van het water in Pcsic's bad hodroeg hedenmorgen 70 gr. F. 21 gr. C. Het diploma als geoefend zwemster werd behaaJd door Heleentje Insinger. Bevordering en uitreiking van getuigschriften Opleiding tot Huishoudkundige. In deze afdeeling werden bevorderd van do eerste naar de tweedo klasse: A. Bcrvoets, A. Brouwer, R. H. Cohen, L. G. Dulfer, C. C. Drijver, J. E. M. Eg- gink, «M. v. Haeftcn, A. M. Hendriks, D. Illes, J. Ingenegeren, C. A. Kuipers (herexamen), II. J. Nieuwenhuis, G. J. W. Nijdam, M. v. Ottcrloo, G. A. Pot, B. E. Scheepstra, S. Schrcgardus, H. E. Sisselaar, II. v. d. Sman, G. Stadig, J Steenbergen, M. Stuurman, W. Swaan, L. Vreugdenhil, A. de Vries, F. L. v. Boetzelaar, M. E. v. 'd. Brock, H. W. A. Buddingh, A. C. Cromor, J. .1. v. Eeden, M. v. Eik, E. C. Grashuis, W. G. Groenevelt, R. Hamburger, A. Heu vel ing, W. Lassche, E. M. v. Leeuwen, B. J. Ma ars, G. P v. Marwijck ICooy, C. A. Olie. (herexamen). J. H. v. Pulken, G. v. Ree, C. v. d. Rotte, J. M. Schut, K Schimmel, R. E. v. d. Wilfe. Het getuigschrift werd uitgereikt aan D. A. v. d. Bent, A. J. ter Becke, A. Bronk, A. M. Dammers, A. L. Feiken, E. de Herder, W. E. Kapteyn, C. v. Laar, J. Latour, G. M. Nagelhout, H. v. d. Pol, H. H. v. Schaick, E. Smits, K. Stap, C. J. Struif Bontkes, S. Valkhoff, M. v. Veen, M. Visser, L. Artz, R. Batenburg, C. H. Cortus, M. E. Dijkstra, H. v. Drooge, W. A. de Gans, J. Gerlings, P. J. de Jong, T. T. Kalma, N. Koning, K. Koorevaar, L. Plaizier, M. H. van Rooyen, J. Schaofer, F. Stern. Opleiding tot Hulp in de Huishouding Bevorderd van de eerste naar de tweedo klasse: T. W. Boonstra, T. Cra mer, A. G. A. Donkersloot, O. E. Dijck- meestcr, R. v. Dijken, F. P. Dijkstra, J. C. P. Halewijn, M. Huisinga, J. Jonge- jan (herexamen), E. Lam, H. C. Leu- sink (herexamen), A. L. Zur Mühlen, P. Tersteeg, A. A. v. Tienhoven (her examen), II. Veen, G. Wellcnsiek (voor waardelijk). Niet bevorderd werden 2 leerlingen. Het getuigschrieft werd uitgereikt aan: J. A. Barlagen, F. C. C. Boisscvain, L. H. Burger, A. B. v. Houdt, G. Ko ning, J. Koudijs, M. Klok, W. v. d. Meer, W. S. M. Nijveldt, J. v. Os. L. M. Ouwe hand, W. Overduyn, A. Rijn. Aan 1 leerling kon het getuigschrift niet worden uitgereikt. Opleiding tot Naaister. Bevorderd \an de eerste naar de tweede klasse: J. J. de Besten, A. C. Bregman, A. Ger ritsen, D. Kladder, L. J. Knoppers, H. M. Wesseloo, F. v. Wijngaarden, H. N. v. Zanten. Het getuigschrift werd uitgereikt aan: W. v. 'd. Berg, M. Boeyenga, H. H. Buys, C. H. Droogers, A. Kleefstra, A. Kolen brander, A. Kuiper, H. v. Maanen, F. W. C. Rohn, N. Schriek G. Sietsma, W. v. d. Vijzel. W. M. v. Zeumcren, W. J. v. Zoest. Opleiding tot Hulp in het Gezin. Bevorderd van de eerste naar de twee de klasse: E. Berculo, A. H. v. .d. Brink (voorwaardelijk), D. Buitenhuis, H. E. v. d. Craats, W. A. Erkelens, H. G. v. Genderen, P. A. Gerth, M. C. v. Gils, M. C. de Groot, E. v. d. Ham, D. Hor- scling, E. Kuipers, A. C. Meyer, N. J- Oskam. J. W. v. Toor, G. Vastcnburg, T. v Veen, E. A. E. Verniers, H. Adams, H. Beekêr (voorw.), B. Bcrcnd6e, J. E. v. d. Berg, H. G. van Hattura, C. van 't Hoéhderdaal, A. P. de Jong, G. v. d. Kamp, B. C. Kerkhoff, H. G. rle Kruyff, C. W. v. d. Lagemaat, C. Overhorsi, H. v. d. Vennen, D. J. J. Scfireuder, G. Zijl, A. Aarteen, J. v. d. Baan, H. A. Bol (voorw.), M. C. Boshart, E. Donker, G. W. van Ekeris, N. J. de Jong, C. dc Jongh, II. Knopper, W. Kraav, J. L. v. d. Linden, E. v. d. Linden, M. van Recnen. J. II. v. d. Sluys, J. A. de Vries. Niet bevorderd worden 2 leerlingen Het getuigschrift werd uitgereikt aan: Z. C. Buddingh, A. M. v. d. Doe, M. van Doorn, M. Esveldt, A. Gerth, J. van Heerd, G. van Houten, C. IJzerman, M. Jekel, J. Kamerbeek, E. Koelowijn, E. Koelewijn, C. II. Kuipers, S. P. C. Lan- genberg, K. van Leeuwen, II. J. van Maas, G. v. Vel uw, G. M. Boshuizen, E, Corneliesen, G. van Dolder, M. DoornQ- kamp, G. E. Duits-, II. Jansen, G. W. L. Kollen, S. Kuipers, A. j. C. Ommering, II. Priem. G. C. van Veenscholen, E. Velthuyzen, D. II. Windhouwer. W. de Wit. Aan 6 leerlingen kon het getuigschrift niet worden uitgereikt. Voorbereidende cursus. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: R. v. d. Broek, C. J. A. Burger, A. J. Choufoer, II. van Dijk, J. Ebbenhorst, G. H. Fidder (voorw.), E. Gerritsen, E. Kla- zinga, C. E. v. cl. Kooi (voorw.), A. te Kulve, K. Lympert, S. Nijveldt, G. Paschedag, J. Polhoud, J. A. Prinsen (voorwaardelijk), C. R. Slemmer, M. Treu (voorw.), A. v. d. Wal, J. van Bar- neveld, E. van Donsolaar, J. Engel, H. Frieling, L. Gouverneur, M. v. d. Ham. W. Hoekstra (voorw.), T. J. Janssen, T. Koopmans, A. A v. d. Lagemaat, J. Lam- mers, G. P. Nagelmakers, A. Prins (voorw.), N. van Raay, T. Rikkoert, W. Sanberg, H. M. Verhoeven, G. v. Wes- terlaak, M. A. F. Wiersma (voorw.). Niet bevorderd worden 7 leerlingen. Het getuigschrift werd uitgereikt aan: M. B. Boerboom, J. van Ginkel, M. Gouw, A. A. M. de Groot, J. II. Hogcn- hout, B. v. Houdt, J. A. G. Houtzeel, G. Jansen, E. L. Lagerwaard. A. Pothoven, W. v. Schaik, N. Sanberg, A. Vermeu len, J. B. M. Boshuizen, A. E. v. Dijk, G. Drost, B. Folkerts, II. v. Heun, G. Hoep- ner, G. D. Kamerbeek, A. v. d. Klashorst, A. S. Koops, S. R. Labree, 'E. Lam, G. Lammers, H. W. J. Laseur, J. v. Mas- tricht, T. Mazenier, N. Simonse, W. K. Spicrings. Aan 5 leerlingen kon het getuigschrift niet worden uitgereikt. Het concert, dat gisteravond in het openluchttheater „Birkhoven" gegeven zou wol-den door „H. J. Hegeraath" en „De stem des volks" is niet doorgegaan. Wij vernamen, dat de organisatoren het niet verantwoord achtten, dat het pu blick zich daarvoor nog zoo laat op den avond op straat zou bevinden. WIELRIJDER GEWOND Een wielrijder, woonachtig aan den Heiligenbergerwcg, is gisteren ter hoog te van dc Vondellaan op den Utrecht- scheweg, na een lichte aanrijding met een voor hem gaande wielriidster. in botsing gekomen met een auto. Dc man kreeg een hoofdwonde cn is, na behan deling t^r plaatse door een verpleegster overgebracht naar het politiebureau. Vandaar kon hij huiswaarts keeren. Nieuwe verordening werd gisteren van kracht EEN verordeningsblad, vermeldende een besluit van de secretarissen- generaal van Binnenlandsche Zaken en van Justitie aangaande het vertoonen van films, is gisteren van kracht gewor den. Daarin wordt bepaald, dat in het be zette Nederlandsche gebied slechts die films vertoond mogen worden, welke in het bezette Nederlandsche gebied zijn vervaardigd en na 14 Mei j.l. door den censuur zijn goedgekeurd; die, welke in het Groot-Duifsche rijk. met inbegrip van het piotcctoraat Bohemen en Mo- ravië, zijn vervaardigd en na 31 Decern ber 1936 door de censuur zijn goedge keurd en ten slotte films, welke in het gebied van het Groot-Duitsche rijk voor dc vertooning zijn vrijgegeven. Deze voorschriften gelden niet voor smalfilms van zuiver artistieken, reli gicuzen of cultureclen aard, of voor smalfilms met uitsluitend familie-opna men. Hij, die opzettelijk of door grove schuld in strijd met deze voorschrif ten handelt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaar en met geldboete van ten hoog ste 10.000 of met een van deze straf fen. SLECHT VERDUISTERD Door de politie is proces-verbaal opge- maak tegen ee'n winkelier in de Lange- straat., die niet de noodige maatregelen voor verduistering van zijn reclamelicht getroffen had. BEGRAFENIS VAN OORLOGSSLACHT OFFERS Op de begraafplaats aan den Soester- weg is hedenmiddag het stoffelijk over schot van het gezin Donkel uit de Gouds bloemstraat, van welk gezin beide ouders, dochter en zoon slachtoffer wer den van den bomaanval op onze stad, onder groote publieke belangstelling ter aarde besteld. Het stoffelijk over schot van den heer P. C. Meyers, die medeslachtoffer werd, is hedenmiddag te Barneveld ten grave gedragen. In ons blad van Maandag komen wij hierop nader terug. BURGERLIJKE STAND GEBOREN": Cornelia Maria, d.v. Hen- drikus Schoonderbeek en Corneflia Maria Kurvcr; Marten, z. v. Jan André Willem Richlering Blenken en Margaretha Ma ria Leguit; Jan, z. v. Johannes Gerardus Barepds en Jacoba van Kleef. Catharina d. v. Willem Prins en Petronclla van Oven. GEHUWD: Gerrit Dijken en Jacoba Drop. OVERLEDEN: M. C. de Groot, 82 i. ongeh.; C. Smallegange, 24 j. ongeh. 14 Mei 1940 gesneuveld te Arnhem. VAN LINKS NAAR RECHTS: 1 Europeaan 4 vreemde munt 7 grootmoedig 9 vulkanisch gesteente 10 ongevuld 12 plaats in Groningen 13 buitcnl. vervoermiddel 15 by'cnhouder 16 noot 17 land in Europa 23 voegwoord 24 godsdienst 26 gramschap 27 vennootschap 28 reeds 30 deel van het dak 31 pers. vnw. 32 kleedingstuk 34 zintuig 35 vertrek 36 plaats in Gelderland 37 gravin van Holland 28 verlaagde toon 39 bybelsche figuur 41 en anderen 42 bladzijde 43 plaats in Limburg 45 lidwoord 47 maat 48 stuk grond 50 nota bene 52 onbekleed 54 duivel 57 klepper 58 ondeugende jongen 60 hetzelfde 61 verstand 62 mand 63 veerkracht v. BOVEN n. BENEDEN: 1 erg 2 hetzelfde 3 omlaag 4 plaats in N.-Holland 5 wild zwjjn 6 voorzetsel 8 maat 9 soort stof 11 gewicht 12 maat 14 voegwoord 15 hetzelfde 18 hetzelfde 19 kloosterzuster 20 insect 21 vaartuig 22 onbekende 25 schip 27 trouweloosheid 29 barak 31 afgemat 33 rund 34 grootmoeder 39 vroeger 40 maat 42 deel van een plant 43 pers. vnw. 44 noot 46 eenjarig dier 47 plaats in Duitschland •18 geheel de uwe 49 naschrift 51 kinderverzorgster 52 voordcel 53 aardr. term 55 voertuig 56 plaats in Gelderland 57 gebogen been 59 rivier in Nederland (Auteursrecht „Denksport") 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 4 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 61 52 53 54 55 66 57 58 59 60 61 62 63 OPLOSSING De oplossing van de puzzle van vorige week luidt: POLKLORE OMTREK Winkelhuis met bakkerij aan de Kerklaan Voor de aanbesteding van een winkel huis met. bakkerij aan de Kerklaan te Hoogland, werd als volgt ingeschreven: H. C Noordenhurg 9800; M. J. Krevnen 9600; Th Tm ink 9550; J. de Bruin 9533, J. v. Bekkum f 9400; E. J. Schoon derbeck 8207, allen te Hoogland. Daar inmiddels door den regeerings- commissaris vergunning is verleend voor den wederopbouw, is dit thans het eerste werk in deze omgeving dat uit gevoerd kan worden. FINANCIEEL OVERZICHT De stemming bleef gedrukt. Lagere koersen voor KoninklijkeH.V.A.Scheepvaartaandeelen en verschillende andere aandeelen. Publicatie van niet-officieele koersen verwacht. Vele hou ders bieden vrijwillig goud en deviezen bij de Nederlandsche Bank aan. IJ ET verslas van de beurs kan over de tweede week na de heropening niet be- paald optimistisch luiden. In de verschillende toonaangevende aandeelen zijn de omzetten uiterst gering gebleven, en alleen in de staatsfondsen is vrij veel omgegaan. Het verschil in levendigheid tusschen de obligatie- en de aandeelenmarkt mag mis schien ten dcele hierdoor worden verklaard, dat verschillende beleggers de voorkeur geven aan vaste rentedragende fondsen, omdat aan het huidige bezit van aandeelen wel bijzondere risico's verbonden worden geacht. Het is echter ook mogelijk dat is de opvatting, die men ter beurze nog al eens hoort noemen dat het niet publi- cceren van koersen der z.g. niet officieele markt. dat zijn dus alle aandeelen en verder ook obligaties, die nog niet in dc dagelijksche noteering zijn opgenomen) als de oorzaak moet worden beschouwd van de geringe affaire. Het is denkbaar, dat iemand, die zijn liquiditeit wil vergrooten en met dit doel fondsenbezit van de hand wil doen, zich bij het doen uitvoeren van zijn'vcrkooporders niet zal laten terughouden door het ontbreken van de prijscourant. Het publiek is nu eenmaal (helaas moet men zeggen) gewoon om zijn orders „bestens" op te geven, dat wil dus zeggen zonder een bepaalde limiet te noemenIemand, die dus wil ver- koopen geeft de order aan zijn commissionnair op en wacht dan af tegen welken koers de fondsen een kooper hebben gevondenDaarentegen zal in verreweg de meeste gevallen iemand, die onder dc huidige omstandigheden gelden heeft te beleg gen een overzicht willen hebben van de koersontwikkeling, omdat hij tegen zoo laag mogclijken koers zal willen koopen. Haar de opvatting ter beurze zou dus de koop lust ongctwiifeld toenemen, indien men iederen avond de beschikking had over een prijscourant van de niet-officieele markt. kunnen verlangen, indien het onderpand in waarde mocht dalen, doordat fondsen, die in de dagelijksche noteering zijn of in de toe komst zullen worden opgenomen op een la ger koersniveau komen te staan dan de on derpandskoersen. HET schijnt nu in de bedoeling tc liggen om inderdaad aan de bestaande bezwa ren tegemoet te komen en aan de dagbladen een opgave te verstrekken van de koersen der voornaamste fondsen, die op de niet-of ficieele markt worden verhandeld. Tegen publicatie van deze koersen zou dus voortaan geen bezwaar meer bestaan. Daarnaast gaat men over tot een geleide- Uike uitbreiding van de lijst van de dage lijks te noteeren fondsen (dus de officieele prijscourant), maar tot nu toe heeft men zich toch bepaald tot overheidsleeningen, d.w.z. Nederlandsche staatsfondsen, waarvan ook 'de overige soorten thans zyn opgeno men, terwijl verder van 29 Juli af ook de In dische leeningen cn de obligaties Suriname in deze lijst zullen worden opgenomen. Tot nu toe zijn dus nog geen gemeentelccningcn on pandbrieven voor dezen handel aangewe zen en het is ook waarschijnlijk, dat men hiermede nog even zal wachten, omdat in vele gevallen de koersen dezer obligaties zich thans beneden de onderpandskoersen bewe gen. Vooral met pandbrieven is dit het ge val, waarvan ook in de afgeloopen week het aanbod overwegend is geweest. De reden daarvan moet waarschijnlijk daarin worden gezocht, 'dat verschillende hypotheekbanken verliezen zullen hebben af te schrijven in verband met de vernielingen te Rotterdam cn elders. Men heeft zich over den omvang van dc werkelijke schade, die door de hypotheek banken zal worden geleden nog geen duide lijk beeld kunnen vormen. Het is b'yv. op het oogenblik niet te zeggen of do debiteuren, wier huizenbezit verloren is gegaan of ern stige schade heeft geleden, financieel in staat zullen zijn om hun hypothecaire schuld geheel of gedeeltelijk terug te betalen. De mogelijkheid blu'ft bestaan, dat zj hiertoe eventueel met hulp van de overheid in staat zullen worden gesteld. Maar zekerheid daar omtrent bestaat er geenszins. Ook is het een onaangename positie voor de hypotheek banken, dat zij waarschijnlijk slechts in zeer beperkte mate aan den wederopbouw zullen kunnen deelnemen. Zy zullen slechts in staat zyn om zoodanige bedragen opnieuw uit te zetten als binnenkomen uit de aflossingen, voor zoover die gelden niet noodig zyn voor verplichte uitloting. Een hypotheekbank, die niet by machte is gelden uit te zetten of die dit slechts in onvoldoende mate kan doen zal haar berlryf noodgedwongen zien in krimpen, omdat er steeds gelden worden af gelost en daartegenover pandbrieven moeten worden ingetrokken. Houdt zoo'n proces eenige jaren aan, dan ligt het voor de hand, dat als gevolg daarvan dc algemoene onkos ten zwaarder gaan drukken dan tevoren het geval was. Of het inderdaad die richting zal uitgaan valt nog niet te zeggen, maar ze ker is, dat vele houders de belegging in pandbrieven niet meer van dien aard ach ten als vroeger het geval was. W(j brengen thans nog even in herinnering dat diegene, die posities op de beurs heeft loopen, aangegaan vóór 10 Mei tot 1 Augus tus in de gelegenheid zal zyn om aan zyn bank of commissionnair kennis te geven van zyn voornemen om deze positie gedurende den tyd van een jaar te blokkeercn en dat h(j in dat goval vóór 15 Augustus zal moe ten zorgen voor een surplus van 30 Heeft hy eenmaal zyn positie op deze wyzc vast gelegd, dan zal "de geldgever goen surplus EXAMENS Tc Amsterdam slaagden voor het toe latingsexamen M.T.S. J. Fjjnvnndraat. J. W. v. Essen, R. Rijkcboer en Tjcm- niens. te Amersfoort; J. II. Entrop en G.G. Zoetelief (Soest) en B. Vonk, (Zeist) Afgewezeji geen. Te Den Haag slaagde voor de acto Duitsch L.O. onze stadgenoot de heei Hoevers. Te Hilversum slaagden voor het M.U. L.O.-diploma B (aanv.) Tineke Kuperus. Ilertha Seidel en Truus van Olst, leerï. der Meisjesschool Plantsoen-Zuid 4. FRUIT- EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT, 26 Juli. Yellow 4— 5; Zwartebessen 1011; Druiven 28— 31; Tomaten 58; Suikerperen 9—11; Meloenen 1935; Kruisbessen 67; Roo tle hessen 513; El cl. Blauwe 1012; Frambozen 19—25: Perziken 30—160: Slamboonen 1116; Snijboonen 1522; Andijvie 1119; Postelein 3—8; Wortelen i—ll; Pronkers 11—15; Bieten 17—30; Bloemkool 1222; Selcforv 1115; Kom kommers 3062; Jjjpitskool 68; Tuin- booncn 78; Dopor'wten 8—21; Uien 7 Peterselie 57; Grnencknol 89; Roodckool 7; Cnpueijners 2324; Spina zie 10—11; Sla 10—19. U.Z.C. III—BRANDENBURG I 2—9 De polowedstrijd tusschen U.Z.C. 3 Brandenburg 1 eindigde in een 92 overwinning voor de club uit Biltho- ven. De stand is nu: Zwem lust I 4 3 0 1 108 6 Brandenburg I 4 3 0 1 2212 6 \Z.C. III 4 2 0 2 12—19 4 UZ. en P.C. I 4 0 0 4 6—20 t Z, teaoototaeocotatrsh atoaidal wdrf Maandag speelt de dames-ploeg van de A.Z. en P.C. in Utrecht tegen U.Z.C. III. DE stemming voor staatsfondsen was dezt week weinig geanimeerd, hoewel de om zetten toch niet bepaald gering waren. Van de ongeanimeerde stemming van pandbrie ven maakten wy hierboven reeds melding. Verder waren de gemeenteleeningcn over het algemeen aangeboden. Men zegt, dat op deze afdeeling een publicatie van de koersen meer kooplust in de markt zal brengen. Op de aandeelenmarkt kwamen in verschil lende afdeelingen lagere koersen voor. Aan deelen Koninklijke hadden tevoren reeds een vrij gevoelige koersdaling geboekt en waren ook in het begin van de week wederom flauw Later bood de markt echter iets meer weer stand. Het is vrijwel onmogelijk te beoordee- len hoe de positie van dit concern in de toe komst zal worden. De Duitschers beschou wen de activa van deze wercldonderncming als vyandelyk bezit en indien de oorlog met een overwinning van Duitschland mocht ein digen, dan lykt de mogelijkheid niet uitge sloten, dat in het vredesverdrag bepalingen zouden kunnen worden opgenomen, die voor aandeelhouders als minder gunstig moeten worden beschouwd. Hier te lande is er over de maatschappij een Duitsche beheerder aan gesteld en uit den aard de. zaak moeten de loopendc verplichtingen worden voldaan uit de middelen, die hier thans aanwezig zyn. Er hadden geruchten geloopen, dat deze mid delen niet voldoende zouden zyn om daar uit de coupons per 1 Augustus van de 3'/$ ei* ■Uj obligaties te voldoen. Eerstgenoem- den behooren tot een ondcrhandsche leening, laatstgenoemde zyn officieel genoteerd, en hadden op grond van deze geruchten een koersdaling te boeken. Het bleek echter al spoedig, dat het gerucht als onjuist moest worden beschouwd, daar inmiddels dc beta ling van de coupons is aangekondigd. Van de verschillende Indische cultuur* aandeelen liepen H.V.A. ccnige procenten in koers terug. De beurswaarde beweegt zich tihans reeds vry aanzienlek beneden de onderpandskoersen. Het lijkt in verband hiermede ook weinig waarschijnlijk, dat deze aan-deelen voor de dagelyksche noteering zullen worden aangewezen. Ook schecpvaartaandeelen blyven nog al* tyd gedrukt, en ook hiervan zijn de koersen vry belangrijk beneden de onderpandskoer sen. Met Amsteïdam Rubber is dit in min dere mate het geval, maar toch was de kooplust tot nu toe onvoldoende om te be werken, dat dit peil weer kon worden be reikt. OVER de toekomstige positie van dé scheepvaart zyn de meeningen natuur lijk ook zeer uiteenloopend. Een lichtpunt is, dat men nu en dan in de Duitsche pers besahouwingen te zien krijgt, die er van uitgaan, dat in het nieuwe Europa, dat men zich voorstelt na het sluiten van den vrede te doen verrijzen, de scheepvaart een zeer groote mate van vryheid zou moeten hebben. Reglemonteering van het bedrijfsleven tot in alle ondcrdeelen acht men trouwens vol gens die opvatting eveneens weinig wen- schelyk of waarschijnlijk. Men gaat er van uit, dat de scheepvaart van bepaalde landen niet alleen tot taak moet - hebben om de buitenlandsdhc handel van het betreffende land te dienen, maar dat zy ook diensten voor andere landen zal moeten verrichten. Uitdrukkelijk wordt in de'ze beschouwing gezegd, dat een dergelijke rol niet alleen aan do Duitsche sohcopvaart zou wordenrtoe- bodeeld, maar ook aan het bedrijf van die landen, die aan bepaalde voorwaarden voor hot verrichten van zulk een taak zouden kunnen voldoen. Met de Nederlandsche scheepvaart zou dit ongetwijfeld ook wel het geval z'u'n, daar deze zich op grond van de natuurlijke gunstige ligging van ons land en de kapitaalkracht, die zy aohter zich heb ben tot een peil heeft ontwikkeld dat verre uitgaat boven dat van verschillende andere landen. Op grond van dergelijke beschouwin- ge zou men dus over do toekomst van de scheepvaart niet al tc pessimistisch behoe ven te zyn. lntusschen gaat het hierby na tuurlijk slechts om het aangeven van alge- meene richtlijnen en met zekerheid kan er dus over de positie van hot bedryf nog wei nig worden gezegd. Wij hebben dc vorige week er reeds mel ding van gemaakt, dat dc Nederlandsche Bank reeds is overgegaan tot aankoop van goud en deviezen op grond van de verschil lende aanmeldingen. Het blijkt, dat verschil lende bezitters van goud er vrijwillig by dè Nederlandsche Bank op hobbon aangedron- gon, dat dit bezit door deze zou worden over genomen. De grond daarvan heet te zyn, dat zij hun liquiditeit willen vergrooten, maar er is wel reden om aan te nemen, dat zich hierbii ook de invloed doet gelden van do berichten,die uit Zwitserland zyn bin nengekomen en die er op wijzen, dat er daar tc lande een zeker wantrouwen tegeno^or het goud en den dollar ls ontstaan, zulks als gevolg van de aankondiging van de Zuit- scrsche Nationale Bank, dat doze niet meer bereid is om goud cn buitenlandsche deviezen aan te koopen. Wy zullen wellicht nog ge legenheid hebben om de mogclyke toekom stige positie van het goud en de rol, die dit metaal bij het internationale betalingsver keer en by een herziening van het geldwe zen zal kunnen vervullen, nader te bespre ken. Voor het oogenblik willen wy slechts aanstippen, dat de situatlo langzamerhand zoodanig is geworden, dat Amerika de eenige groote kooper is van goud cn indien deze te eeniger tyd verderen aankoop mocht sta ken dan zou hierdoor de situatie kunnen ontstaan, dat het r.ietaal. waaraan men door de eeuwen heen steeds zulk e'en groote waar de heeft toegekend, niet meer een zoo gewild verhandelingsobject zou zyn, als het steeds goweest is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6