De Laatste Bus De Engelfeche convooien niet veilig meer Duitsch leger- bericht MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET in atwarliling van <len Uuilsclien aanval Engeland beoordeelt de |ong>te militaire gebeurtenissen verkeerd" schrijft de Duitselië pers Ge vaar voor in 1 lat ie wordt steeds sterker Bx-itsche voorlichting wekt verzet Heulercorrespondent pleegt zeil moord Nederlanders in Duitschland Agrarische hervorming in Litauen CONGRESPARTIJ EISCHT nationale regeering Mussolini ontvangt journalisten Zware ontploffingen in Gibraltar KINDERHOEKJE Cecil Freeman Cregg le BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD BERLIJN, 29 Juli. (D.N.B.) - Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Ruim 780U ton vij andelijke scheepsruimte tot zinken gebracht, zoo meldt het legerbe richt van vandaag als resultaat van het optreden van het duik bootwapen. Dit succes is des te opmerkelijker, daar de meerder heid van de tot zinken gebrachte schepen in sterk beveiligde con vooien voer. Bijna alle vernietigde stoomschepen waren zwaar bewa pend. Het oorspronkelijke afweereffect van het convooisysteem is derhalve in zijn tegendeel verkeerd. De concentratie van talrijke koopvaardijschepen tot con- vooien bespaart den Duitschcn duikboo- ten duidelijk het vaak zeer moeizame en dagenlange jagen op loonende afzonder lijke doelen. De vorming: van convooien heeft de effecten van den handelsoorlog der duikbooten en ook van den Duit- schen oorlog uit de lucht tegen de En- gelsche koopvaardij aanzienlijk opge voerd. Te Londen wordt officieel toegegeven, dat de torpedojager „Wren" tengevolge van vijandelijke actie verloren is. De „Wren" is tijdens een gevecht door een bom uit een vijandelijk vliegtuig getrof fen en gezonken. De „Wren" had een waterverplaatsing van 1120 ton en een snelheid van 34 knoopen. Het schip was bewapend met vier stukken geschut van 12 c m., vier luchtafweerkanonnen, vier machinegeweren en zes lanceerbuizen. De „gemiste omnibus De „Deutsche Allgemeine Zeitung" spreekt de overtuiging uit, dat Engeland de militaire gebeurtenissen van den laatsten tiid verkeerd beoordeelt, zooals dat ook vroeger het geval geweest is. Het blad herinnert er aan. dat Chamber lain reeds in liet voorjaar zijn beroemde rede over de „gemiste omnibus" gehou den heeft. De vroegere minister-presi dent verklaarde toen, dat men er den Duitschcn legerleiders niet dankbaar ge. noeg voor kon zijn, dat zij niet al in den herfst tot een offensief in het Wes ten waren overgegaan. Duitschland had „tegen de verwachting in" den Westelij ken mogendheden een langen winter zonder aanval geschonken. Engeland had dien gebruikt om zijn expeditielegci te versterken. Vele maanden hadden de Britse he soldaten tijd gehad om zich achter de Belgische grens te verschan sen en Chamberlain riep toen jubelend uit: «Jlitler heeft de bus gemist". Franschen en Engelschen. aldus ver volgt de „Allgemeine Zeitung" konden spoedig genoeg constateeren, dat zij hoog stens een respijt hadden genoten, dat hen te zekerder' voor den loop van het Duit- sche geweer zou brengen. Want Duitsch land heeft van deze maanden een veel beter en stelselmatiger gebruik gemaakt dan Engeland en Frankrijk samen. Voor barig en onvoorzichtig als toen. verkon digden de Engelschen ook thans weer juichend, hoe voordeelig zii iederen dag, dat zij van den grooten Duitschcn aan val verschoond blijven, gebruiken. Eenige onverstoorbaren werpen zelfs de vraag op. of de redevoerin gen van Churchill en Halifax mis schien voldoende zijn geweest om Duitschers en Italianen voor goed af te schrikken. Men zou verwachten, dat het verloop van den oorlog hun een heter begrip voor de Duitsche stelselmatigheid bij het voorberei den en toebrengen van de den vijand toegedachte slagen bijgebracht zou hebben. Het raden naar de mogelijk heid en den datum van den Duit- schen aanval verraadt slechts de in nerlijke zenuwachtigheid. De franc-tireurs De Duitsche waarschuwing, dat het zonder onderscheid bewapenen der En- gelsclie burgers hen volgens het oorlogs recht tot franctireurs maakt, heeft de Engelsche regeering te denken gegeven, zoo meldt de New York Times uit Lon den. Het blad schrijft: „Men vraagt zich in Londen af, of insignes of armbanden voldoende zijn om de „Homeguard" ken baar te maken als een organisatie van lieden, die geen burgers zijn. De „Home guard" draagt weliswaar een „dienst- uniform". het probleem echter is, ol men de leden in luin „vrijen tijd" dit uniform verder zal laten dragon, dan wel of een andere kleeding kan worden gevonden, die voUens het volkerenrecht als uniform kan worden aangeduid. Inflatiegevaar In een weekoverzicht behandelt het Noorsche blad „Norges Handels- og Sjoe- fartstidende" het voor Engeland steeds dreigender wordende gevaar van inflatie. Het blad herinnert aan den rede van den Engelschen minister van financiën, Kingslcij Mood in het Lagerhuis en schrijft, dat ondanks alle verzekeringen van het tegendeel, door de Engelsche regeering gegeven, de Londensche aan- deelenmarkt zich niet heeft willen laten geruststellen cn in dezen voor Engeland zoo kritieken tijd van toenemende -ner vositeit bliik geeft. Dat bewijst de index voor industrie- aandeelen, gepubliceerd door het Reuter- hureau, welke in de afgeloopen week van 67 op 72.7 is gestegen. Een overzicht van de plaatsen, waar de Duitsche luchtmacht sinds 1 Juli militaire objecten gebombardeerd heeft Heftige aanvallen op Duff Cooper LONDEN, 29 Juli (D.N.B.). Het mi nisterie van voorlichting, en Duff Coo per persoonlijk, worden in de pers steeds heftiger aangevallen. Men krijgt het ge voel, dat het een systematische campag ne is. Het aftreden van lord Perth als chef voor de buitenlandsche propaganda wordt hier beschouwd als een eerste stap naar groote veranderingen in het ministerie van voorlichting. De News Chronicle schrijft, dat „de of- ficieele berichten en commentaren die het ministerie van voorlichting aan de buitenlandsche pers vérstrekt, volkomen hun doel missen en bedroevend mislei dend zijn". Amerika protesteert, zoo schrijft het blad verder, tegen de „onbenulligheid en droogheid" van de Engelsche berichten. De Daily Mail levert vooral critiek op het ministerie van voorlichting, omdat het 't bericht over het tot zinken bren gen van de Lancantrius heeft achterge houden. Dit bericht is pas in de Engel sche pers gepubliceerd, toen men het reeds in de Amerikaansche bladen ge lezen had. Deze vertraging versterkt de opvatting, dat ook andere Engelsche ver liezen geheim worden gehouden. Nadat gisteren Lord Perth was afge treden als voornaamste adviseur voor de propaganda in het buitenland, wor den thans volgens berichten uit Lissa bon, spoedig verdere ontslagen ver wacht, o.m. van den algemeenen leider, sir Kenneth Lee. Hij werd door de Japanners beschuldigd van spionnage TOKIO, 29 Juli (D.N.B.). De correspondent in Tokio, Cox, die, verdacht van spionnage. door de po litie is gearresteerd, heeft zich, toen hij verhoord werd, uit het raam van de tweede verdieping van het hoofdbureau van politie geworpen. De ambtenaren trachtten tevergeefs hem tegen te houden. Cox is drie kwartier later aan zijn verwondin gen bezweken Naar aanleiding van den zelfmoord van dezen correspondent, die tegelijk met vier andere Britsche staatsburgers, voor het meerendeel vooraanstaande zakenlieden was gearresteerd onder verdenking van spionnage, is door het Japansche departement van buitenland sche zaken het volgende hekend ge maakt: „Volgens een gemeenschappelijke ine- dedeeling van de ministers van oorlog en justitie is de Reutercorrespondent James Cox heden uit de derde verdie ping van het gebouw der militaire po litic naar beneden gesprongen, hoewel de bewakers, die bij hem waren hem dit wilden beletten. Hij is 's middags gestorven. Uit de papieren, die hij zijn vrouw heeft nagelaten blijkt, dat hij goed behandeld is, doch dat hij er niet aan heeft getwijfeld hoe het onderzoek, dat naar hem was ingesteld, zou afloo- pen. Hieruit, aldus deze officieele me- dedeeling. blijkt, dat het den overledene in den loop van het onderzoek duidelijk is geworden, dat hij een veroordeeling niet kon ontgaan. Samenwerking tusschen Bond van Nederlanders in Duitsch land en N.S.B. BERLIJN, 29 Juli (A.N.P.). Het Ne- derlandsche perskantoor meldt: De na- tionaal-socialistisclie hond \an Neder landers in Duitschland heeft te Ham burg een grooto vergadering gehouden, waartoe alle weerbare Nederlanders in deze Hanzestad waren uitgenoodigd. De leider van de weerafdeeling te Dus- seldorf, Kochler, sprak over de taak der weerafdeeling en gaf te verstaan, dat een samensmelting tusschen de N.S.B. en den nationaal-socialistischcn hond an Nederlanders in Duitschland in overweging is genomen. Spr. bleek vol ledig vertrouwen te hebben in Rost van Tonningen en Woudenberg, die z.i. wel dra de overgroote meerderheid der so ciaal-democraten, resp. der leden van de moderne vakbeweging tot het natio- naal-socialisme zullen bekeeren. Want, aldus spr. het nationaal-socialisme geeft den arbeider inderdaad vrijheid, arbeid en brood en leidt hem weg uit het kapitalistische Egypte der werk loosheid. De roode arbeider zal nu ook spoedig weer ontdekken, dat hij een Nederlandsch hart in het lichaam heeft. HITLER ONTVANGz BULGAARSCHEN GENERALISSIMUS BERLIJN. 29 Juli (D.N.B.). De Fuehrer heeft hedenmiddag den Bul- gaarschen generalissimus uit den we reldoorlog, den generaal der infanterie Schekoff. ontvangen. De generaal be zichtigt op het oogenblik op uitnoodi "ine van den opperbevelhebber van hei leger strijdgebieden in het Westen en installaties van het leger. BRITSCH LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT NEW YORK. 29 Juli (D.N.B.). Naar eerst thans uit Ottawa gemeld wordt, is Zaterdag bij proefvluchten van duikbom menwerpers in Britsch-Columbia, een legervliegtuig neergestort. De drie inzit tenden werden gedood. CHAMBERLAIN ZIEK LONDEN, 29 Juli (D.N.B.). Naar verluidt is Chamberlain ernstig ziek. Hii ligt in het ziekenhuis en moet ge opereerd worden. Litausche delegatie is naar Moskou vertrokken KAUNAS, 29 Juli (Tass). Er is een begin gemaakt met de agrarische her vorming in Litauen. Een agrarische staatscommissie is gevormd hpiicv"- agrarische comités in districten en kan tnns. De eerstgenoemde commissie is er door de regeering mede belast binnen vijf dagen een ontwerp in te dienen voor de verdeeling van landoverschot- ten onder landlooze, of weinig land be zittende boeren. De Litausche delegatie, die door den Sejm belast is met de indiening in Moskou van het verzoek om Litauen op te nemen in het Sovjetverbande be geeft zich hedenmiddag met den plaats- vervangenden president der republiek aan het hoofd naar Moskou. De delega tie bestaat uit 20 personen. Tot haar be lmoren de minister van binnenlandsche zaken, de minister van opvoeding, de minister van oorlog, de minister van landbouw en de staatscontroleurs. BERLIJN, 29 Juli (D.N.B.). - Het op perbevel der weermacht deelt mede: In den oorlog ter zee zijn de succes sen van onze duikbooten voortgezet. Een duikboot onder leiding van kapi tein-luitenant Wilhelm Rollman heeft naar reeds in een speciaal bericht he kend is gcjnaakt. vijf cewapende groote koopvaardijschepen, die in een sterk beveiligd convooi voeren, pn die in to taal een inhoud hadden van F\00n br ton tot zinken gebracht, o.m. een hulp- kruiser van 18.000 br. t. Het convooi werd uiteengepaaed. Deze duikboot heeft bovendien een gewapend Engelsch koopvaardijschip van 6000 br. t. getorpedeerd. Een twee de duikboot heeft IS 750 br. t. scheeps ruimte der vijandelijke koopvaardij, varende in sterk beveiligde convooien, tol zinken gebracht. Een derde duik boot is het gelukt een ruim 6000 br. t. melend, gewapend vijandelijk koop vaardijschip, voor de Britsche kust tot zinken te brengen. In den loop der gewapende verken ning in de lucht is het op 28 Juli boven het Kanaal op verscheidene plaatsen tot luchtgevechten gekomen. Zes vijande lijke vliegtuigen cn een eigen toestel werden daarbij neergeschoten. In den nacht van 28 op 29 Juli hebben Engelsche vliegtuigen in Noord en West-Duitsohland slechts weinig bom men neergeworpen, zonder schade aan te richten. Alleen in Hamburg viel een bom in een woonwijk Door ingrijpen der luchtbeschermingsorganisatie kon echter groeitere schade voorkomen wor den. Bij het binnenvliegen van Neder landsch gebied zijn twee vijandelijke vliegtuigen door jachttoestellen en één door luchtafweerschut, in Noord-Frank rijk en Noord-Duitschland telkens één vliegtuig neergehaald door luchtafweer geschut, zoorlat de totale verliezen van den tegenstander gisteren 11 vliegtui gen bedroegen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. ROME, 29 Juli (D.N.B.). Naar het „Giornale d'Italia" meldt, heeft de Indische Congrespartij na een bespreking, die acht uur heeft ge duurd. met 95 tegen 47 stemmen het op 7 Juli door het congres-comité in New Delhi genomen besluit ge ratificeerd. Dit besluit eischt van Engeland als eerste stap naar de volledige onafhankelijkheid van Indië de toestemming tot het on middellijk vormen van een nationa le Indische regeering. HONGARIJE EN ROEMENIE BOEKAREST. 29 Juli (Stefani). De Roemeensche censuur heeft vier Hon- gaarsche bladen verboden. En logenstraft geruchten, dat hij ziek zou zijn ROME, 29 Juli (D.N.B.). Een kwaad aardige propaganda, die van tijd lot ujd de gezondheid van Mussolini „ge schokt" noemt, is opnieuw door den Duce zelf gelogenstraft. 35 buitenland sche journalisten hadden gelegenheid hem gade te slaan bij den ochlendrit waarmede hij geregeld zijn dagtaak be gint. Fris-li en monter verscheen de Duce kort na 8 uur op zijn lievelings paard „Tiene", een geschenk van de stad Hannover, op de openbare rijbaan. Na eenige ih draf en galop genomen ronden, leidde de Duce zijn paard naai de hindernissen en horden, die hij allen herhaalde malen tot 1.75 meter hoogte spelend nam. Lachend richtte de Duce zich tot de vertegenwoordigers van de wereldpers met de vraag: „hen ik ziek, hen ik vermoeid"? Als uit een mond klonk het even overtuigende als vroo- lijke antwoord: neen. Na den ochtend- rit begaf de Duce zich naar het Yene- tiaansche paleis om de regeeringszaken te behartigen. Tegen 2 uur koerde hij als gebruikelijk naar de villa Torlonia te rug, waar hij voor begon van zijn twee de arbeidsperiode, de vertegenwoordi gers van de internationale pers bij het eveneens dagelijks beoefende tennisspel venvacht te. LA LINEA, 29 Juli (D.N.B.). Van- ochtend te elf uur heeft zich in Gibral tar een geweldige ontploffing voorge daan, die op grooten afstand te hooren was en zelfs de ruiten van alle huizen, welke aan de grens bij La Linea liggen, deed springen. Men kon waarnemen, dat de brandweer gealarmeerd werd en dat ze met ziekenwagens op de plaats van het ongeluk aankwamen. Ofschoon \an Engelsche zijde beweerd wordt, dat al leen een benzinedepót in de lucht gevlo gen is, verneemt men van betrouwbare zijde dat een munitie opslagjDlaats door onbekende oorzaak ontploft is. Vier En gelsche soldaten zouden omgekomen, talrijke gewond zijn. GRIEKSCH TANKSCHIP GETOR PEDEERD ATHENE, 29 Juli (D.X.B.). Het kleine Grieksche tankschip „Hermio- ne", is bij kaap Sunion aan den Zuide lijken punt van Attika door de Engel schen getorpedeerd. De Hcrmione was met een lading brandstof onderweg van Albanië naar het Italiaansche eiland Patmos. TASS BESTAAT 15 JAAR MOSKOU. 29 Juli (D.N B.). Ter ge legenheid van den vijftienden verjaar dag der oprichting \an het Sovjet-Rus sische telegraafagentschap Tass zijn aan 63 medewerkers orden en onderschei dingen verleend. 235. Stilletjès sluipen ze langs de bedden en blijven lachend staan bij het laatste bed. Want wie kijkt daar verschrikt over 't voeteneind? Myra. Ze durft zich haast niet verroeren van angst, nu ze haar vijanden plotseling ziet. 236. Ze beginnen Myra te plagen en dreigen haar mee te zullen nemen. Dit duurt den heelcn nacht. Als de ventjes haar willen meesleuren, begint ze te gillen Peter is meteen wakker en grijpt een der boosdoeners bij zijn muts. De andere Zwart- voeter maakt gauw dat hij wegkomt. FEUILLETON door 25) „Denk er om, dat je de ladder netjes op zijn plaats houdt. Sanderson. Als ze de deur inslaan, zul je nog een paar benauwde oogenblikken beleven. Die gun ik je overigens host." „Vooruit nu. Tommy. Blijf nooit treuren om een gevallen tegenstander Dat dient, nergens toe." Opnieuw bega ven zij zich naar den schoorsteen en andermaal maakte de inspecteur aan stalten om naar boven te klimmen. De lucht in den schoorsteen was bijna on dragelijk, maar het was hun eeniize kans. Higgins' eerste stappen naar boven deden een waren regen van roet naar beneden komen en hij betreurde hetv dat hij den jongen had laten volgen, omdat die nu de volle laag kreeg. De eerste twee meter ongeveer liep de schoorsteen schuin naar boven en daarna ging deze met een hoek kaars recht omhoog. Ver boven hun hoofd zag hij een vierkant, dat zich een beet je minder donker afteekende dan de rest, maar verder was alles zwarte duisternis om hen heen Inspecteur Higgins tastte naar zijn elertrische zaklantaarn, maar herin nerde zich, dat hij die in zijn overjas had laten zitten. Hij had echter een doosje waslucifers. Na heel voel moei te slaagde hij er in, een van de luci fers aan te steken. De trek in den schoorsteen deed echter het vlamme tje terstond uitgaan. Hoe dichter zij echter hij den top kwamen, des te min der donker scheen het te worden. Jam mer van die zaklantaarn, vond Hig gins. Hij moest nu telkens rondtasten naar den volgenden spijker, terwijl er ladingen roet op Tommy's hoofd neer daalden. Ze waren nu al bijna boven. Nog slechts een paar meter... Opnieuw tastte Higgins in het rond naar een volgend steunpunt. Ja. er viel niet aan te twijfelen! Hier hielden de ijzers op. En nog ruim twee meier te klimmen. Nu. er zat niets anders op clan verder te gaan op de manier van de bergbeklimmers, door met den rug tegen den eenen muur te leunen en met de voeten zich schoor te zetten tegen den andere en zich dan geleidelijk om hoog te werken. Heel eenvoudig. O. ja! Heel eenvoudig... of niet! Die ver- wenschte donkerte! En wanneer de schooislecn zich eens een beetje ver wijdde. terwijl men zich naar hoven schoof? Eenmaal slipjien en samen zou den zij neerstorten op de uitgebrande kolen heneden. tenzij ze aan een van de ijzeren uitsteeksels zouden blijven han gen. En Tommy's beenen waren mis schien te kort om zoo in den schoor steen naar hoven te schuiven. Een plotselinge tocht en een golf rook schoolt door den schoorsteen lliegins sloot zijn oogen en greep zich stevig vast. Tommv kuchtte en proestte vjak onder hem. maar hield moedig vol. Langzaam trok de rook weer weg Toen ontdekte Hi?sir>s. dat vlak hoven hem een zijkanaal In den hoofdschoorsteen uitmondde, en daaruit kwam de rook te voorschijn. Ook hier moesten zij voorbij en vlug ook. Zonder dien rooktoevoer was de lucht al benauwd genoeg. Inspecteur Higgins probeerde zich omhoog te werken, maar bemerkte wel dra, dat de hitte en de rook uit den anderen schoorsteen te veel voor hem waren. Hij liet zich weer terugzakken op die laalsle ijzeren kram. Indien hij daarop maar rechlop kon gaan staan, zou hij bijna tot den top kunnen komen. „Hou vol, mijnheer. Hou vol!" Een opgewonden gefluister klonk van om laag. „We kunnen heter weer terug gaan. mijn jongen", begon de inspecteur vriendelijk, maar hij zweeg, toen het geluid van splinterend hout tot hern doordrong. Hel volgende oogenblik klonken er haastige voetstappen en hoorden zij een kreet van teleurstelling, hij de ontdekking .dat zij waren ver dwenen. Zij hoorden haastig heen en weer gepraat en dan die koude dreigen de stem. „De schoorsteen Daar zijn zij inge kropen." Even was er stilte en dan klonk, duizendvoudig weerkaatst, de knal van een rp\olverschot. De schoor steen was terstond een en al roet, Insee- raakt door den luchtdruk, welke werd veroorzaakt door het schot. Higgins dankte den hemel, dat de schoorsteen verder omlaag dien hoek maakte, waar door de kogel hen nooit kon bereiken. „Ah!" Opnieuw was het die enervee- rende stem. ..Ik heb een ingeving. Ja. het is een ingeving We zullen het vuur. tje weer opstoken." „Lieve hplp!" Tommv's stem beefde ..Ja, Steek het vunrtie aan En dop er wat petroleum op. Gladde, haal een bus uit de garage en wat papier en hout Neen, wacht even. We zullen ieder een kolenschop nemen en het vuur uit de eetkamer hierheen dragen. Sanderson, blijf jij hier staan en schiet ze neer, als ze naar heneden komen. Ik hoop, dat ip je daar goed genoeg voelt?" klonk het vol bijtend sarcasme naar hoven. „En maak geen verdere fouten." Het laatste werd dreigend gezegd en was kennelijk bestemd voor den armen Sanderson. Dat was het eindeEn die arme jongen beneden hem En Jill Craw ford, die hoopvol op zijn terugkomst wachtteZij moesten een wanhopige poging wagen. Die uitlaat van den an deren schoorsteen moest gepasseerd worden. Higgins werkte zich rnct een krachtige poging omhoog en onderging een schok van verrassing. De hitte en rook uit den nevenschoorsteen waren verdwenen en het was er nu zelfs ta melijk dragelijk. De verklaring schoot Higgins weldra te binnen. Dit was na tuurlijk de schoorsteen van de eetka mer, waaruit het vuur nu werd over gebracht naar de bibliotheek. F.r was geen seconde meer te verliezen. „Tommy! Tommy! Ik ga aan deze kram hangen en jij moet nrobeeren langs me heen te komen. Maak zoo veel leven als je maar wilt. Sander son zal denken, dat we probeeren naar beneden te komen. Maar houd moed!" Zijn stem was vol ingehouden span ning van energie. „Ga nu in die znpijp hier vlak boven me zitten." Higgins moest al zijn krachten inspannen, terwijl de jongen langs zijn lichaam naar hoven klom. maar even later had Tommv de split sing van heide schoor?'eenen bereikt en voelde Higgins den druk van zijn lichaam verdwijnen. Met een uiterste poging trok hii daarop zijn knieën omhoog, waarna hij zijn voeten op de een na bovenste 'kram plaatste. Zich in evenwicht hou dend aan een van Tommy's voeten, slaagde hij er in, zijn voeten op den bovensten steun te plaatsen. Voorover 'leunefid tastte hij naar den tegenover liggende muur van den schoorsteen toen hij dien voelde, schoof hij zich met de uiterste krachtsinspanning om hoog. Daarop riep hij: „Op mijn rug, Tommy!" Een korte periode van bovenmensche- lijke inspanning volgde, meer geestelijk dan lichamelijk bijna, en toen bereikte Tommy met een zucht van verlichting den top van den schoorsteen, waarna hij als een haas naar buiten klauterde. Op datzelfde moment vulde een golf rook den schoorsteen. Tommy's met roet besmeurde gelaat hoog zich over de schoorsteenopening naar omlaag. „Opzij, Tommy!" Inspecteur Higgins stond met zijn tee- nen op het laatste sleunijzer en hij kon nel met het uiterste topje van zijn vin gers den rand van den schoorsteen be reiken. Zoo ging het niet. De jonge Ham per grepp hem, goed bedoeld, bij zijn pol sen om hem le helpen. „Laat los, idioot!" Higgins moest zich opnieuw wat lalen zakken. Langzaam draaide hij zich om tot zijn rug tegen het metselwerk steun de. Dan klemde hij zijn voeten achter eenvolgens tegen den anderen schoor steenwand en boog zijn knieën. Hij schoof zijn rug een beet ie omhoog, dan een stap hooger met zijn voeten, dan weer een buigen van zijn knieën, zijn rue wat omhoog Eindelijk! Higgins greep den rand van den schoorsteen en met een for- schen ruk trok hij zich omhoog en uit den schoorsteen. Met groote gulzige teugen zoog hij de koele avondlucht in. Er klonk een onderdrukt geronk in den schoorsteen. Hij deed op het dak een paar passen opzij. Toen schoot uit den schoorsteen een hooge vlam naar hui ten. HOOFDSTUK XVII Waarin wat plaatselijke rivaliteit in het spal is Higgins liet zich versuft op het hel lende dak neervallen en zou zonder de haastig uitgestoken hand van Thomas Hamper waarschijnlijk over de goot naar beneden geduikeld zijn De op laaiende vlammen verlichtten hun ge vaarlijke positie maar al te duidelijk. Na de benauwde atmosfeer in den schoorsteen was de avondlucht op het dak bijna te koud. De vlammen doofden weer even plotseling als zij verschenen waren. De petroleum was spoedig opgebrand. Zou de „stem" nog eens dezelfde fout ma ken? Higgins hoopte het, want zonder twijfel zou de heele buurt dan gealar meerd worden. Nog zoo'n vlam en de een nf andere actieve dorpsbewoner zou beslist de brandweer waarschu wen. Hoewel de vlammen het dak en een deel van de omgeving verlicht hadden, was de daarop volgende duisternis in de oogen van heide vluchte'ingen zwarter dan ooit. Het duurde w-el een minuut of drie voor hun oogen er weer wat aan gewend waren Somher keek inspecteur Higgins om zich heen. „Ik geloof, dat wij er hier hepI wat beroerder aan toe znn, dan in de bi bliotheek", merkte hij heslist óp (Wordt vervolg)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2