LAATSTE PERICHTbi Moordaanslag in den Haag Engelsche bommen op ons land Mr. Rost van Tonningen en de S.D.A.P. Uitbreiding van Opbouwdienst Nog eens: Afscherming van rijwieliampen Het Ttaliaansche leger bericht Wijziging in het Britscbe kabinet op komst? iLLLtutó hmm litaliaansch en De Italiaansche luchtaanvallen op Gibraltar Britsche behoefte aan hout Spaansch wantrouwen Betoogingen in Zuid-Afrika De strijd om de suprematie in den Pacifie EERSTE R1JWIEL- Si ERTOCHT WISSELKOERSEN Ie BLAD PAG 3 DINSDAG 30 JULI 1940 BINNENLAND c? Logé ging zijn gastvrouw met een hakmes te lijf Dader voortvluchtig 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. In den afgeloopen nacht, om ongeveer half drie, heeft zich in een woning aan de Groenesteinstraat een drama afgespeeld waarvan een «34-jarige Vrouw het slachtoffer is geworden. Ten huize van de familie B., bestaan de uit man .vrouw en een kind van 21/* jaar, vertoefde sedert eenige weken een jongmensch van ongeveer 17 jaar. Deze beweerde een Duitsche vluchteling te zijn, geen onderdak te hebben en honger te lijden. Hierdoor wiet hij medelijden op te wekken bij dit Joodsche gezin, dat hem onderdak en verpleging aanbood. Het iongmensch beweerde naar werk te zoeken, doch dit lukte niet erg. en hoe wel hij daartoe meermalen word aange spoord. scheen hij hiervoor niet veel moeite te doen. In den afeeloopen nacht was de bewo ner niet thuis, met het gevolg, dat de logé een moordaanslag heeft gepleegd op zim gastvrouw, de .3i-jarige M. B. H Hii heeft haar met een hakmes eenige slaeen op het hoofd toegebracht, tenge inlge waarvan zij het bewustzijn verloor Na eenigen tijd herkreeg zij het bewust ziin en zag zij kans de deur te hereiken. Zij strompelde naar de overzijde van de straat, waar zij door tegen de ruiten ie fikken de aandacht wist te trekken van haar overburen. Hierna is zij weer in el kaar gezakt, waarna de huren haar von den Deze waarschuwden onmiddellijk de politie en den geneeskundigen dienst, waarna het slachtoffer werd overge bracht naar het gemeentelijk ziekenhuis aan de Zuidwal, waar bleek dat haar oestand ernstig was Zij kon echter noe mededeelen. dat dp logeergast de dader was van den aanslag. In verhand hiermede verzoekt de com missaris van politie van den iustitieelen dienst opsporing en aanhouding van be doelden jongeman, die na het plegen van zijn daad gevlucht is Zijn naam i6 Al bert Salomon, geboren 13 Februari 1923 o Oolkelath in Duitschland. Oorspron kelijk was hij landarbeider van beroep, doch later werd hij meubelmaker. Het is bekend, dat het zijn gewoonte is bij men- chen medelijden op te wekken door zich ils Duitsch vluchteling voor te doen, ten linde op deze wijze onderdak te verkrij- :en. Zijn signalement is a's volgt- ten- rer postuur, bleek gelaat met een eenigs- ins roode neus. lengte ongeveer 1 me ier 75. tamelijk uitstaande ooren. smalle lippen, zeer kort geknipt donker haar dat den indruk maakt kort geleden te ijn gemillimeterd, Joodsch uiterlijk, preekt Hollandsch met een Duitsch accent. Hij is gekleed in een donkergrijs costuum, lage donkerbruine schoenen met vlekken, en vermoedelijk geen over hemd. Slechts geringe schade 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Ook in den afgeloopen nacht hebben Engel sche vliegers bommen over ons land uitgestrooid De schade aan burger eigendommen is echter zeer gering, daar de bommen alle zijn neergekomen •bp open vlakten. Slechts eenige koeien kalveren en vensterruiten zijn het slachtoffer geworden. AMSTERDAM, 30 Juii. Naar aan- leiding van een bericht van het A.N.P. betreffende een melding van het Ne- derlandsche Perskantoor te Berlijn hou dende, dat de leider van de weerafdee- ling te Dusseldorp, Koehler, op een ?roote vergadering te Hamburg, belegd door den nationaal-socialistischen bond van Nederlanders in Duitschland, zou lebben verklaard, dat mr. Rost van Tonningen weldra de overgroote meer derheid der sociaal-democraten tot het tiationaal-c-ocialisme zou hekeeren. deelt de heer Rost van Tonningen ons mede dat zijn opdracht zich in overeenstem ming met zijn radiorede hepeikt tot het behoud der socialistische waarde in de voormalige S. D. A. P. 's-GRAVENHAGE. 30 Juli. - Op 1 Augustus zullen in totaal rond 2.400 onderofficieren, die thans met groot verlof zijn, doch van wie door de burgemeester is verKlaard dat zij geen loongevenden arbeid ver richten, in den opbouwdienst wor den opgenomen. CONTROLE OP LEGbRPAARDEN 's-GRAVENHAGE. 30 Juli. - ln de maand Augustus zal door een special» commissie een controle worden uitge voerd op alle door de Duitsche of d° Npderlandsehe uitgeleende legerpaar- den. Hoe liet moet zijn 's-GRAVENHAGE. 30 Juli. - De rijks inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen deelt mede,' dat er de laatste dagen tal van verwarring gevende berichten in de pers zijn verschenen betreffende de maatregelen \oor de afscherming van rijwiellampen. Alle berichten, die niet overeenstemmen met het onder staande, zijn onjuist. De officieele voorschriften luiden in gevolge paragraaf 10 van de Duitsche verordening no. 34 van 4 Juli 1940: 1 De voorlampen van fietsen moe ten zoo worden afgeschermd, dat slechts een horizontale opening van 3 tot 5 cm. lengte en 1 cm. hoogte in de onderste helft het licht naar buiten laat schii non; 2. De achterlichten moeten naar hoven afgeschermd, blijven branden. Hierop heeft de Bofehlhaber der Ordnungspolizei bii brief van 8 Juli de navolgende toelichting gegeven: a. Aanbevolen wordt do kleinste af meting voor de horizontale opening in de afschermingskap aan te houden, d. w.z. de spleet mag niet groot er zijn dan 3 cm. lang en 1 cm. hoog. b. uitsluitend voor hen. die mate rialen of voorwerpen ten behoeve van de luchtbescherming en dus ook voor de afscherming van rijwieliampen in den handel brengen, geldt, dat zij hun produclen te voren ter goedkeuring moeten aanbieden aan de Rijksinspec tie Luchtbescherming, Heercngraclit 23. Den Haag. Door deze publicatie zijn alle vorige publicaties met betrekking tot de af scherming van rijwiellampen verval len. BUITENLAND Luchtaanval op een Britsch convooi ERGENS IN ITALIË, 30 Juli (StefaniL Legerbericht no. 51, uitgegeven door het ttaliaansche hoofdkwartier, luidt als volgt: Gisteren hebben den geheelen dag tal rijke formaties vliegtuigen vele malen een vijandelijk convooi gebombardeerd, dat in het Oosten der Middellandsche Zee voer, geëscorteerd door oorlogsschepen, o.m. een vliegtuigmoederschip. Verschei dene eenheden werden ernstig getroffen, een schip vloog in brand. Tijdens een luchtgevecht tusschen bombardements vliegtuigen en vijandelijke jachttoestel- len, die van het vliegtuigmoederschip waren opgestegen, werd een vijandelijke jager neergeschoten. Een van onze vlieg tuigen keerde niet terug. In Oost-Afrika is onze bezetting van Kurmuk uitgebreid en is een volledige vijandelijke ravitailleeringscolonne. met levensmiddelen, wapens en munitie, buit gemaakt. De haven van Aden werd doel treffend gebombardeerd en een schip kreeg een voltreffer. STOCKHOLM, 30 Juli (D.N.B.) De Londensche correspondenten van de Zweedsche bladen maken allen melding van komende wijzi gingen in het Engelsche kabinet Svenska Dagbladet wijst in dit ver band op de krachtige positie welke de minister van arbeid, Bevin, die tot dp Labourpartij behoort, inneemt. Bevin geeft in toenemende mate zijn kenmerk aan de regeerinspolitiek van de Labour partij. Hij schrikt er ook niet voor te rug op Attlee wegens gebrek aan ener- gie critiek uit de oefenen. In een rede voor een kleinen kring in de City hepf* Bevin verklaard, dat naar zijn meening één enkele fabrieksarbeider meer waard is dan alle bankiers» van de City, een uiting die onder zijn toehoorders dp grootste ontsteltenis teweeg heeft ge bracht. Afgezien van Churchill, zoo vervolgt genoemd Zweedsch blad, is er op het oogenblik geen lid der regeering uit de „nationale coalitie", die werkelijk ste vig in het zadel zit. Kingsley Wood maakt een zeer slecht figuur met zijn begrooting en zijn dagen als minister van financien zouden geteld zijn. Het optreden van Duff Cooper als minister van voorlichting heeft zulk een storm van critiek en gelach uitgelokt, dal hij op het punt staat van hef tooneel te verdwijnen. Ook Eden kan als minister van oorlog geen geestdrift verwekken Tenslotte wijst Svenska Dagbladet op een scherpe critiek tegpn den ministei van huitenlandschc zaken, f ord Mali fax. en schrijft, dat ook zijn laatste ladiorede critiek heeft verwekt omdat hij op het standpunt schijnt te staan dat de beste verdediging tejren de „dic tators" het gebed ie. Ook de correspon dent van Stockholms Tidningen wijst op dp critiek. welke op Lord Halifax wordt uitgeoefend Ziin laatste rede wordt die van een bisschop, maar niet die van een diplomaat genoemd. VAN DE SiitlSCllE GilENS. 30 Juli D N.iJ j. L it Aleppo komt liet bericht, dat nu den laalslen italiuaiisclien lucht aanval op ilaiia onder de bevolking al daar ernstige ongeregeldheden ziin uit gebroken. Verscheidene Joodsche win kels werden bestormd, terwijl in de Joodsche plantages de arbeiders werden overvallen. De oorzaak van deze relle ties moet gezocht worden in de gebrek kige lucht bescherming voor de Arabi sche bevolking. Terwijl de Joden te Haifa over voldoende en comfortabele schuilkelders beschikken zijn do Ara bieren voor het grootste deel aangewe zen op hun hutten, door welker daken zelfs de kleinste splinters van de lucht doelgranaten dringen. Bijna al degenen die hij den laatsten luchtaanval gedood of gewond ziin, zijn door granaatsplin ters getroffen. \I AAR Stefani uit Tanger meldt, heb- 1 ben vluchtelingen uit Gibraltar ver teld, dat de Italiaansche hommen bij den jongsten luchtaanval op Gibraltar terecht gekomen zijn in de Europa baai, waar de Britsche schepen voor anker liggen. De Britsche vloot is direct bij het weerklinken van het lucht alarm naar open zee vertrokken. De op perbevelhebber van Gibraltar heeft ver scheidene disciplinaire maatregelen moeten nemen en o.a. zijn onderge schikten bevolen, voortaan meer koel bloedigheid te toonen. Men verneemt voorts in Tanger, dat het commando van de vesting Gibraltar ten zeerste dc houding der Engelsche vloot betreurt, die bii Italiaansche lucht aanvallen geen andere zorg heeft dan zich op open zee in veiligheid (e stellen in plaats van aan de verdediging mede te werken. Dat was ook Vrijdagnacht het geval bij een aanval, die zestien mi nuten duurde. Men heeft toen opge merkt. dat de Engelsche zoeklichten de Italiaansche toestellen niet konden be reiken en dat het afweergeschut op goed geluk cn zeer verward schoot, Gemeld wordt, dat een vliegtuig van onbekende nationaliteit over Fransch Marokko en in het bijzonder boven Ra bat en Casablanca heeft gevlogen. In weerwil van het hevige afweervuur kon liet toestel zich verwijderen in de rich ting van den Oceaan. Te Gibraltar is grootte levensmidde- lenschaarschte ontstaan tengevolge van het onvoorziene langdurige oponthoud der uit Marokko teruggekeerde vluch telingen. De schaarschte is des te ern stiger, daar iedere toevoer van nieuwe levensmiddelen uitblijft. Sedert den overval op dp Fransche vloot bij Oran heeft Gibraltar geen versch vleesch meer hekomen. Het betrok dit tot dus ver steeds uit Fransch-Marokko. De autoriteiten treffen thans maatregelen voor een krachtige ranfsoeneering van alle voor hef levensonderhoud noodza kelijke producten. Alle toevoer uit Europa is afgesneden, en wat men van ver haalt, is duur J" ANGS den omweg over Lissabon zijn in Duitschland bijzonderheden be kend geworden over de toestanden in Engeland op het gebied der houtvoorzie ning. Verreweg de voornaamste leveran ciers van mijnhout, hout als bouwmate riaal en houtpul p waren voor Engeland de landen in het Noorden en Oosten van Europa, voornamelijk Zweden, Finland, Noorwegen, Rusland, Letland, Estland. Litauen en Polen. Reeds dadelijk na het begin van den oorlog is de uitvoer van hout uit deze landen öf stop gezet, óf althans sterk be lemmerd; dit was vooral het geval, toen Duitschland de handen in de Oostzee vrij kreeg na de bezetting van Polen. Toen het de geheele Oostkust van de Noordzee in zijn macht had. was het na tuurlijk geheel afgeloopen me# den uit voer van hout. Een Engelsch vakblad op dat gebied komt op grond van zijn berekeningen tot de conclusie, dat Engeland voor 90% van ziin behoefte aan hout on invoer is aangewezen en dat 80% hiervan door de bovengenoemde landen werd geleverd. Onder de tegenwoordige omstandighe den komt alleen Canada nog in aanmer king voor de levering van eroote hoe veelheden hout. Het kan echter slechts ln 60% van Engelands behoeften aan hout voorzien. De keerzijde van de me daille is echter, dat Engeland dit hout veel duurder moet betalen dan in Euro pa en dat het vervoer zooveel langer duurt. Natuurlijk is ook het vervoer veel duurder, mede door het groote oorlogs risico on de route van de Westkust van den Atlantischen Oceaan naar het Ver eenigde Koninkrijk. Het is een hekend feit. dat door het optreden van de Puit- che duikboot en maandelijks honderd duizenden tonnen hout met het schip naar den bodem van de zpe gaan, in nlaats van naar Engeland. KONGAARSCH GESCHENK VOOR VICTOR EMMANUEL ROME, 30 Juli (Stefani). De Hon- gaarsche gezant heeft den itnliaanschen koning het kostbare gouden collier van de orde van Matthias Corvinus overhan digd, die de Hongaarsche rijksbestuur der aan Victor Emmanuel heeft toege kend ter gelegenheid van diens regee ringsjubileum JOEGOSLAVISCHE PRINSEN UIT LONDEN TERUGGEKEERD MADRID. 30 Juli (D N B.). - De broers van den koning van Joegoslavië, prins Nicolaas en prins Alexander, zijn op de terugreis uit Londen te Madrid aangeko men. Zij zijn terstond via Rome naar Belgrado doorgereisd Voorts ziin te Ma drid uit Lissabon achttien auto's aange komen met nog ongeveer dertig leden van het Fransche diplomatieke corps uit Londen. ROME. 30 Juli. fD N B.) Mot diepe scepsis, gemengd met een wclgemoti- veerd wantrouwen volgt men in lia- liaansche politieke kringen de tegen woordige wijzigingen in het politieke regime Min Frankrijk. Nogmaals, aldus de Giornale d' Italia, gebeurt het, dat Frankrijk een innerlijke verandering voor oogen wil oproepen, en zijn wil naar vernieuwing cn zuivering. Het gaat echter veeleer om manoeuvres, waarmede men de bewezen schuld van het leidende Fransche regime wil ver bloemen Aan den anderen kant streeft men er in Frankrijk echter ook naar niet te breken met het verleden en alles te ver mijden, wat zou kunnen worden tot een werkelijke ommekeer der belangen en privileges van het verleden. Dagelijks komen feiten aan het licht, die een te genspraak geven van de revolutie der gedachten en instellingen. In werkelijk heid gaat het om goochelaarskunstjes, waarmede men het hoofd wil bieden aan de crisis van den wapenstilstand en den eventueelen lateren vrede. Alsof nog een bevestiging noodig was van dit voornemen om terug te keeren naar het van ouds bekende, is korte lings weer de naam Marianne op het program verschenen, welke naam reeds de typische uitdrukking van de Volks- frontregèering von Blum, benevens van de corruptie van het Frankrijk van gis teren was. Inderdaad kan Frankrijk, wanneer het op den weg van gisteren wil terugkeeren. niets beters doen^ dan zich beroepen op de „onsterfelijke" be ginselen van 1789. Ook verscheidene Spaansche bladen houden zich bezig met den toestand cn de stemming in het onbezette deel van Frankrijk. De Madrid constateert, flat vele Franschen nog steeds niet willen gelooven aan den nederlaag van hun land en doen. alsof alles hij het oude was gebleven. Een volkomen ongepaste nationale trots verzet zich tegen iedere beperking van de politieke macht be voegdheden en de zg. persoonlijke vrij heden. Wat di» hl ad in het bijzonder opvalt, is het feit. dat aan talrijke be richten uit Frankrijk een klaarblijke lijk opzettelijk sentimenteelen foor» wordt gegeven, waardoor men naar hel schijnt indruk zou willen maken in het buitenland. In Spanje zal men zich des te, minder laten beïnvloeden, daar Frankriik nooit de geringste rekening heeft gehoudpn met het diepe leed van de Spaansche natie. Spanje is er van overtuigd, dat ziin opgang ook verder den krachtigsten tegenstand zal vinden bij den Noordelijken nabuur SPANJE EN PORTUGAL MADRID. 30 Juli. (D.N.B.) Of ficieel wordt bekend gemaakt, dat Maandag te Lissabon door den Por- tugeeschen minister van buiten- landsche zaken en den Spaanschen ambassadeur aldaar een aanvullend protocol op het Spaansch-Portugee- sche vriendfechaps- en niet-aan- valspact is onderteekend. Het pro tocol voorziet in een nauwe samen werking tusschen beide mogend heden voor het geval dat de onaf hankelijkheid of nationale eenheid van een der onderleekenende staten gevaar zou loopen. Het protocol is met de onderteekening in werking getreden. MADRID, 30 Juli. (D.N.B.) De ver ontwaardiging der nationale Zuid-Afri kanen over de oorlogspolitiek van de Engelsch-gezinde regeering Smuts komt steeds weer in talrijke betoogin gen tot uitdrukking. Te Nijlstroom heeft de vergadering van 3000 Zuid- Afrikanen scherp geprotesteerd tegen de mishandeling van Duitsche geïnter neerden door de politie-organen van Smuts. In dezelfde vergadering ver klaarde de nationale afgevaardigde Strijdom, dat Smuts een aanbidder is van het Britsch-Joodsche imperialisme en dat hij Zuid-Afrika in den oorlog gesleept heeft. „Wat zal de heer Smuts, zoo vroeg Strijdom, op het vredesaan bod van den Führer antwoorden? De Zuid-Afrikanen, zoo riep Strijdom uit. willen in ieder geval den vrede." Wanneer Smuts thans geen vrede sluit, verklaarde de spreker Schoemann te Newlands, dan zal hij er voor ver antwoordelijk gesteld worden zijn land voor een verrot Empire verraden te hebben. Het Britsche rijk noemde Schoemann een „zinkend schip" en van Smuts zeide hij. dat deze niet eens de intelligentie der ratten heeft, die zin kende schepen gewoonlijk nog tijdig verlaten. Te Ottosdal verklaarde Strijdom. dat du maatregelen van geweld, waarmede Smuts de Zuid-Afrikanen dwingt tot het afleggen van den nieuwen eed op Afrika, met de in Amerika tegen mis dadigers gebruikte dwangmethoden van de ..third degree" vergeleken kun nen worden. Te Schwizer-Reneke ver klaarde Strijdom. dat er in Zuid-Afrika een „vijfde colonne" bestaat, die thans, evenals in den tweeden vrijheidsoorlog. Zuid-Afrika aan Engeland wil verkno pen Tot ri^ze colonne behoort Smuts, die thans zonder bezwaar bereid i* honderden vrouwen en kinderen, wier kostwinners hef afleggen van den eed op Afrika weigerden, in honger en el lende te !a*en omkomen. ECONOMISCH ACCOORD TUSSCHEN AFGHANISTAN EN DE SOVJET UNIE MOSKOU. 30 Juli (D.N B.) - In Ka boel is een economische overeenkomst tusschen Afghanistan en de Sovjet-Unie gesloten. De onderhandelingen hebben zeven maanden geduurd en zim in Ka boel gevoerd Over den inhoud van het verdrag is nog niets bekend geworden. MOSKOU. 30 Juli (D.N.B.). - Met Ie vendige belangstelling worden in de te Moskou verschijnende bladen de betrek kingen van Japan met de Vcroenigde Staten besproken. De Prawda bespreekt de gevolgen van het Amerikaansche uit voerverbod voor benzine cn schroot met het oog op do grondstoffenvoörziening van Japan en de dieperliggende oorza ken voor do Amei ikaansch-Jnpansche tegenstelling in het Verre Oosten. Volgens de opvatting van het Rus sische blad verraden de laatste maatregelen der Vereenigde Staten het streven om een maximum van druk op Japan uit te oefenen, het geen er wederom een bewijs van is, dat de strijd tusschen de Vereenig de Staten en Japan om de markten in hot Verre Oosten en de suprema tie in den Stillen Oceaan in vollen gang is. De laatste gebeurtenissen in Japan en in liet bijzonder de laatste kabinetswij ziging. zoo besluit de Prawda ziin be schouwing. hebben de Vereenigde Sta ten aanleiding gegeven zich voor te be reiden op een verdere verscherping van den strijd met Japan om de heerschappij op den Stillen Oceaan. HET IRAANSCH ENGELSCHE OLIE CONFLICT TEHERAN. 30 Juli (D.N.B.). In het parlement heeft een afgevaardigde een bespoedigde afhandeling van het Iraansch-Engelsche olieconflict ge- ëischt. Hij deed een beroep op den mi nister van financiën, verwijzende naar do brandende belangstelling der open bare meening, om zoo spoedig mogelijk do Kamer rapport uit te brengen over dc ondernomen stappen. De nervositeit van het publiek duurt voort. De pers houdt zich zeer bezig met do Iraanschc petroleumkwestie. MUTATIE IN DEN ROEMEENSCHEN DIPLOMATIEKEN DIENST ROME, 30 Juli (Stefani). I)e han delsattaché bij de Roemeensche legatie te Rome, Eugene Porn, is naar Boeka rest teruggetrokken. Hij is vervangen door den handelsattaché Matasaru. De ze wijziging is het gevolg van maatre gelen om liet Joodsche element uit het Roemeensche openbare leven te verwij deren. FRANSCHE AMBASADEUR TE WASHINGTON WORDT VERVANGEN NEW YORK. 30 Juli (D.N.B.) In diplomatieke kringen te Washington verluidt, volgens de New York Herald Tribune, dat de Fransche regeering den ambassadeur te Washington, graaf de Saint Quentin, heeft teruggeroepen. De aihbassadeur zal zeer binnenkort vertrekken. Zijn opvolger, wiens naam nog niet bekend is, zou reeds benoemd zijn. FRANSCHE MATROZEN KEEREN UIT ENGELAND TERUG LISSABON. 30 Juli (D.N.B.). Een Fransch troepentransportschip is met 1500 Fransche matrozen aan boord uit Liverpool in de haven van Lissabon aangekomen. Het schip zal zijn reis voortzetten naar Casablanca. De matro zen waren opvarenden van dc Fransche oorlogsschepen, welke in Engeland in beslag zijn genomen. Zij hadden ge weigerd verder dienst te doen onder Engelsche vlag. DOUANEGRF.NS TUSSCHEN LETLAND EN RUSLAND VERDWIJNT STOCKHOLM, 30 Juli (D.N.B.). Volgens een bericht van Stockholms Tidhingen verklaarde rle T.etlandache minister van financiën, Karlson, dat 'de tolgrens tus schen Letland en de Sovjet-Unie bin nenkort wordt afgeschaft. Eerst moeten echter de prijsverschillen worden weg genomen en moet Letland de roebel valuta invoeren. ENGELSCHE KINDEREN IN AMERIKA NEW YORK. 30 Juli (D.N.B.). Met de „Britannic" van de Cunard Lijn zijn hier behalve madame Tabouis 272 Engelsche kinderen onder de hoede van hun ouders aangekomen. Zij be- hooren allen tot de hoogste bevolkings klassen van Engeland. Ook met het Engelsche schip ..Cameronia" zijn kin deren aangekomen, onder wie de elf jarige Lord Primrose, zoon van Lord Rosebery. In een niet genoemde haven van Ca nada zijn gisteren weer duizend kinde ren van welgestelde Engelsche ouders aangekomen. Ann hoo»-d bevond 7.1'eli ook Maurice Rothschild van de Parij- sche tak der Joodsche bankiersfamilie CHAMBERLAIN GEOPEREERD LONDEN, 30 Juli. Volgens Reuter heeft Chamberlain een darmoperatie moeten ondergaan. De operatie zou goed verloopen zijn. Men verwacht, dat Chamberlain over twee of drie weken! zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. lewèar ulv capsules! S\tfabrikanten van de capsules, welke bijvoorbeeld wijn-, olie- en melkfUs- sefteh afsluiten, hebben tol hun afnemers het dringende verzoek gericht de capsules te bewaren Deze capsules ziin in het alge meen van aluminium vervaardigd cn daar men op dit metaal zeer zuinig dient tc zijn, hebben de fabrikanten aan hun afne mers meegedeeld dat zij alleen nieuwe capsules kunnen verstrekken, als zii daar toe m de gelegenheid worden gesteld door inlevering van dc oude. Hierdoor zijn de leveranciers van melk olie en wijn op liun beurt gedwongen, de medewerking van het publiek in te roepen, zoodat titans verzocht wordt, aldus het „Vad." de oude capsules niet weg te gooien doch deze aan zijn leverancier terug te geven SPORT EN SPEI. HILVERSUM 30 Juli. Gisteren heeft de eerste Rijwiel-stertocht. uit gaande van de Streekcommissie voor vreemdelingenverkeer „Bosch en Hei de", centrum Nederland, plaats gevon den. Voor dezen tocht was Hilversum als doel gekozen. Tegen één uur kwamen de onder» srheidene groepen uit de aangesloten gemeenten hij het Verkeershuis op het Stationsplein alhier aan. De heer T. A. Verloop heeft als voor zitter der Streekcommissie en voorts namens de V. V. V. Bilthoven een woord van welkom tot de ongeveer 80 fietsers gericht Spr. dankte de Hijver- sumsche V. V V. voor de organisatie ven dezen middag. Hij noemde het verheugend dat, ondanks het weinig fraaie weer der laatste dagen, toch nog 7.00 velen waren gekomen. Onder leiding van vier gidsen van de V V.V. Hilversum is vervolgens een begin gemaakt met de afwerking van het bezoek programma. Jat omvatte hel raadhuis, de Avro-studio, het Span- derswoud, de Crailoosche heide, de schaapskooi, het koepelgraf, het kam- peercentrum „De Heidebloem", Anna's hoeve; op deze laatste plaats werd door de ontvangende V.V.V. een thee aangehoden. Officieele valutakoersen der Nederland- Sche Bank, 30 Juli. Valuta's (schriftelijke en tel. trans acties). New Vork 1.88«/ir—1.88®/i® Berlyn 75.2875.43 Brussel 30.1130.17 Helsinki 8.813.82 Stockholm 44.81—44.00 Zuerich 42.72—42.81 Bankpapier: New York 1.864—1.90% Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 42.6742.86 DE WERKLOOSHEID TE ZUILEN Ingeschreven werkloozen bij rje ar beidsbeurs te Zuilen op 27 Juli 1940: Bouwvakken 1) 48 60 Fabrieksnijverheid 60 68 Grafische vakken 13 12 Handels- en kantoorpersoneel 29 27 Houtbewerking 25 26 Kledingindustrie 1 2 Metaalbewerking 88 110 Voedings- en genotmiddelen 12 13 Overige beroepen 62 63 Vrouwen 24 21 Totaal Werkverschaffing w.o. 10 grondwerkers, •4 opperlieden, 8 timmerlieden. 12 metselaars, 25 schilders, 13 stucadoors. Totaal ingeschreven 649. 362 402 207 201 MAi'BERlL'HTEN PURMEREND, 30 Juli Gemeentelijk® kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 76000 K.G. Handel stug. Hoogste pry's 30. Kaasmarkt: Gewicht 962 K.G. Handel matig. 1 stapels kleine boerenkaas 35 per 50 kilo. Boter: 1286 K G., 1.50— 1 54 per kilo. uundcren, totaal 832 stuks. Vette koeien S088 ct. per kilo, handel goed. Gelde- koeien 130—210, melkkoeien 200—325, per stuk, handel goed. Stieren 6275 ct. per kilo, handel goed. Vette kalveren 6095 ct, per kilo, handel vlug. Graskalveren 46 65 per stuk, handel vlug. Nuchtere kalveren voor de slacht 917, handel vlug en nuch tere kalveren voor de fokkerij 1523 per stuk, handel vlug. Magere varkens 2646 per stuk, handel matig. Biggen i 1424 per -tuk, handel matig. Schapen 1736 por stuk, handel vlug. Bokken 5—16 per stuk, handel matig. Lammeren 714 per stuk, handel matig. Kippeneieren 4.254.75, eendeneieren 3, per 100 stuks. Noord- Hollandsche Blauwen (kuikens) 55—60 ct. per kilo, oude kipppn en hanen (wit en r.ood) 47H52?5 ct. per Vilo, oude kippen en hanen (blauw) 550.70 per kilo, jonge eenden 8045 ct., oude eenden 1080 ct., per stuk. Jonge hanen (wit en rood) 50 55 ct. per kilo. Coop. Centr. Eierveiling: Aanvoer 60.000 stuks. Eondeneieren 3.10—3.30. 50.000 kip peneieren 4—4.80, per 100 stuks. GRONINGEN, 30 Juli. Kalf- en melk koeien le s. 270—295, 2e s. 220—240, 3e s. 150180, kalfvaarzen le s. 220 240, 2e s. 160190; vroegm. koeien le 180200, 2e s. 130150; vare koeien le s 140—170, 2c s. 110—130; vaarzen le s. 110140, per stuk. Stieren le s. 66 68 ct., 2e s. 5862 ct., per K.G. Kalveren en pinken le s. 65—120; slachtvee le s. 81—83 ct., 2e s. 65—70 ct8e s. 46—50 ct., vette kalveren le s. 9298 ct., 2e s. 7080 ct. per K G. Melkschapen le s. 1218, wei- deschapen le 1420, vette lammeren le s- 1317, vette schapen le s. 30S6, 2e s. 24—28, biggen le s. 13—17, 2e 2.20 2.60 de week. Aanvoer: 1033 runderen. 372 kalveren, 1018 schapen, 33 varkens, 256 big gen, 1 paard. Overzicht: Kalf- cn melkvee handel vlug met hoogere prijzen. Aanbod niet groot. Slachtvee werd bij groote aanvoer vrijwel tegen de prijzen van de vorige week ver handeld. Stieren, by niet grooten aanvoer, p/yzen iets hooger. Vette kalveren, by* gering aanbod, prijzen aanmerkelijk hooger. Nuchtere kalveren werden verhandeld van 7 tot 11.50. Zware soorten noteerden hooger. Dg handel in wolvee verliep in alle Boor- ten vlug, terwjjl de prijzen zich in op- waartsche richting bewogen. In het kleiner aantal vette varkens, dat was aangevoerd, was geen handel. Biggen handel slecht en waren hierdoor met moeite te plaatsen. BODEGRAVEN, 30 Juli. Aangevoerd 185 partyen Goudsche kaas, waaronder met ryksmerk, totaal 8325 stuks, wegende 74.925 K.G. Prys met ryksmórk le soort 35 tot f 37. 2e soort 33 tot 34, zwaardere tot 39, Handel flauw. „SCHIPBREUK" VAN EEN STOOMKETEL URK, 30 Juli. Door het ruwe weer is gistermiddag op het IJc.elmeer een groo te stoomketel, bestemd voor de Zuider zeewerken, van een dekschuit afgeslagen en gezonken. De juiste plaats kon giste ren door de woelige zee niet worden vastgesteld, zoodat ter plaatse nog geen boei werd aangebracht. Zoolang dit nog niet is geschied, zij de scheepvaart ge- w aarschuwd. De ketel ligt 300 h 350 meter ten Zuid- Oosten van den Urker haveningang in de Kamperroute.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3