De Laatste Bus Goering over een aanval op Amerika JU Hoofdpijn en Kiespijn Successen der luchtmacht Slowakije wil het Duitsche nationaal - socialisme tot voorbeeld nemen MVRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET 5,'Tijdperk voor oorlogen tusschen vverelddeeleii is nog niet gekomen" De Duitsche zorg voor cle Fransche vluchtelingen Het Duitsche legerbericht Engelsche actie in Frankrijk Z uid - Oost - Europa Dankbetuiging van het volk aan Hitler KINDERHOEKJE feuilleton Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 JULI 1940 BERLIJN'. 30 Juli (A.N.P.). Rijks maarschalk Goering heeft den bekenden Amerikaanschen journalist K. H. von NViegand een interview toegestaan. Goering verklaarde in de eerste plaats, dat hij een inval in de Vereenig- de Staten, zoowel van cle zijde van den Atlantischen als van den Stillen Oceaan als een militaire onmogelijkheid be schouwde, ja, dat zulk een denkbeeld bepaald belachelijk was. Met zijn reus achtige „vestinggracht" van 3.000 tot 5.000 zeemijlen breedte, waardoor het aan heide zijden omgeven is, kon Ame rika, noch van dp zee, noch van de lucht uit worden aangevallen. In militair op- zich was een inval volkomen onzinnig. Het tijdperk van luchtoorlogen tusschen werclddeelen, zoo vervolg de Goering, is nog niet gekomen. Ook Groenland is als basis niet bruikbaar, zooals Lindberg zelf verklaard heeft. Zelfs voor de vreed zame Transatlantische Lichtdien sten heeft men het moeten laten vallen. Bij een juiste uitbreiding van de luchtmacht kan Amerika aan elke mo gendheid en aan elke combinatie van mogendheden het hoofd bieden. De Rijksmaarschalk zeide te hopen, dat het waandenkbeeld van een inval, die het 'Amerikaansche continent van Europa uit bedreigt, even snel zal verdwijnen als het gevoel van absoluut veilig te zijn op grond van voldoende bewape ning en verdedigingswerken moge we el erkeeren. Ten aanzien van den strijd lucht macht of zeemacht verklaarde de rijks maarschalk: de luchtmacht is nog zeer jong en haar toekomst nog niet te over zien, doch op het oogenblik heeft zij nog haar grenzen. De prachtige lucht macht van Italic beeft de Britsche vloot zware slagen toegebracht, en de Ita- liaansche luchtmacht bcheerscht de Middellandsche Zee evenzeer als de Duitsche luchtmacht het Kanaal en de Noordzee. In uitgestrekte zeegebieden en op den Oceaan zal de zeemacht al tijd nog een grootc rol spelen. De vlieg tuigmoederschepen zijn te gemakkelijke doelen voor de bombardementsvliegtui gen. Men moet rekening houden met een revolutionaire wijziging in do scheepsconstructie. Over de ervaringen met het lucht- wapen in deze oorlog verklaarde Goering, dat het een beslissende fac tor is geweest, doch men dient in het oog te houden, dat het lucht- wapen in zijn massa niet neerdalen en veroveren kan. Duitschland bezit op het vasteland cle heerschappij in de lucht on zal haar houden. Pe Duitsche luchtmacht is thans sterker dan op den lOen Mei en wel op grond van haar betrekkelijk ge ringe verliezen en de uitstekende Duit sche vliegtuigproductie. De Duitsche vliegtuigproductie is altijd nog grooter dan de Engelsche, de Amerikaansche leveranties er bij gerekend. Overigens zijn sedert het begin van den oorlog meer dan 2.000 ten volle te gebruiken vliegtuigen buitgemaakt, die echter in hoofdzaak alleen voor oefening ge bruikt worden. Wat. de Britsche beweringen over grootc„Duitsche verliezen aan vliegtui gen betreft, verklaarde rijksmaarschalk Goering, dat de berichten hierover wel niet van de vliegers zelf afkomstig zou den zijn, doch om zuiver propagandis tische redenen verspreid worden. De waarheid zal des te onaangenamer uit vallen. Goering vertelde nog, dat Duitschland in de landen van het Westen een hoe veelheid brandstof buitgemaakt heeft, die dubbel zoo groot is als die welke do Duitsche luchtmacht sedert den lOen Mei verbruikt heeft. De rijksmaarschalk uitte zijn veront waardiging over de Engelsche. bomaan vallen op niot-militaire doelen en schreef ze toe aan het ontbreken van elk systeem bij de aanvallen. Tenslotte kwam het gesprek op den komenden strijd tegen Enge PETROLEUM IN ALBANIË TIRANA, 31 Juli (Stefani). In ver schillende gebieden van Albanië is bij proefboringen de aanwezigheid vastge steld van petroleum. De belangrijkste boringen worden verricht nabij Bcrat. Elbassan, Dumrcja, en Polos. Bevestigd worcLt, dat do Albanecsche bronnen, die op liet oogenblik worden ontgonnen, 10 tot 11 millioen ton ruwe petroleum op brengen. DE FINSCH-RUSSISCHE ONDER HANDELINGEN HELSINKI, 31 Juli (D.N.B.). Het Finsche ministerie van buitcnlandschc zaken heeft medegedeeld, dat met de Sovjet-Unie wordt onderhandeld o\er het teruggeven van akten, boeken en voor werpen van cultuur-historische, doch zonder economische beteekenis, uit het afgestane gebied. Aanvankelijk is alleen onderhandeld over de restitutie van openbare archieven, thans worden ook over de bibliotheken besprekingen ge voerd. land. De rijksmaarschalk verklaar de in verband hiermede: „Mijn luchtmacht staat geheel klaar en wacht slechts op het bevel van den Fuehrer. Ik kan u de verzeke ring geven, dat de aanvallen, wel ke wij tot dusver op Engeland heb ben gedaan, slechts gewapende verkenningen waren en niets an ders." Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mi.inhardt. Miinhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos -15 ct. Cachets, genaamd „Münhardtjes" Doos 10 cn 50 ct. LE HAVRE, 31 Juli (D.N.B.). Kort nadat cle Duitsche weermacht de Seine bij Le Havre had bereikt, kwamen reeds de vertegenwoordigers van de nalionaal- socialistischc volkswelvaart aan. Zij na men onmiddellijk maatregelen om aan den dreigenden hongersnood het hoofd le bieden en duizenden vrouwen en kin deren van gevluchte gezinnen van den hongerdood tc redden. In het begin schenen de Franschen weinig vertrouwen te hebben in het Duitsche vredeswerk. Thans echter staan zij verbaasd over de geweldige prestaties van de nationaal-socialistische volks welvaart. De groote levcnsmiddelenvoor- raden, die het Engelsche expeditielcger naar Frankrijk had medegenomen, kwa men bij deze hulpactie goed van pas. In Le Havre werden voorraden ont dekt, die voldoende waren voor een tijd van vijf jaar. Thans worden honderd duizenden noodlijdende Franschen ge holpen met de opgestapelde hoeveelhe den bevroen vleesoh cn do gevonden conserven, die de vroegere bondgenooten bij hun terugtocht in Le Havre moesten achterlaten. 1600 halve ossen, 2.000 ton koffie, 30.000 ton meel cn ontzaglijke voorraden conserven, maakten het do nationaal-socialistische volkswelvaart mogelijk in cle afgeloopen maand 21.-166.000 porties eten aan geëvacueerde Franschen te verstrekken. Dit werk werd verricht door 576 Duitschers, met hulp van de Fransche autoriteiten cn Roode Kruiszusters, die meer dan 2.600.000 kilogram levensmiddelen in Noord-Frankrijk verdeelden. BRAZILIAANSCHE EEREDEGEN VOOR GENERAAL FRANCO MADRID. 31 Juli (D.N.B.). De chef der Braziliaansche delegatie, generaal Pinlo, heeft aan generaal Franco den eeredegen overhandigd, dien de Brazi liaansche weermacht het Spaansche staatshoofd heeft geschonken. Bij deze plechtigheid waren ook de Spaansche minister van buitcnlandsche zaken, ko lonel Eeigbcder. cn de minister van oor log, generaal Valera, aanwezig. BERLIJN, 30 Juf* (D.N.B.) Ht*- opperhevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche eenbeden van Stuka's heb ben een aanval op de haven van Dover ondernomen. Vier aldaar liggende schepen met een gezamenlijke inhoud van 32.000 registerton werden zoo zwaar getroffen, dat met hun verlies gerekend moet worden. Bij deze aanvallen ontstonden he vige luchtgevechten met vijandelijke eenheden jagers, in welker verloop twaalf Britsche vliegtuigen van het type Spitfire en drie van het type Hur ricane alsmede drie eigen toestellen werden neergeschoten. Tijdens de bewapende verkennings vluchten in bet Kanaal en aan de Oost kust van Engeland gelukte het verder een kruiser van ongeveer 10.000 ton een koopvaardijschip van 1.000 bruto registerton tot zinken te brengen cn een ander koopvaardijschip zwaar tc be schadigen. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacLt van 29 op 30 Juli Noord- en Wcst- Duitschland binnen. Met bun bommen troffen zij uitsluitend niet-militairo doelen. Zoo werden te Dusseldorf vijf huizen zwaar beschadigd. Ontstane branden in .cle daken konden door de luchtbescherming snel gebluscht wor den. Bij Offenbach a.d. Main werden twee woonhuizen zwaar en twee ancle re licht beschadigd. Systematisch wordt elke moge lijkheid aangegrepen om Fransche maatregelen te beïnvloeden LISSABON, 31 Juli (D.N.B.). In welingelichte kringen in Portugal wordt er op gewezen, dat van Engelsche zijde systematisch elke mogelijkheid wordt aangegrepen om op slinksche wijze met 1 ranschc persoonlijkheden voeling te houden cn Fransche maatregelen.en be sluiten tc bcinvloeden. Deze slinksche verbindingen liepen ten dcele over Lis sabon cn. Madrid, ten deele over Ma rokko cn Algiers en ten deele ook over Zuid-Amerika. In de eerste plaats wordt hiervoor gebruik gemaakt van alle re laties tusschen de Fransche en de En gelsche vrijmetselarij. Men poogt zoo wordt te Lissabon verklaard toonaangevende Fransche persoonlijkheden cn journalisten, be paalde opvattingen op te dringen en hun bepaalde richtlijnen te suggereeren. Zoo is bijvoorbeeld de behandeling van de schuldvraag in dezen oorlog, zooals die sedert ecnigc dagen in de Fransche pers aan het daglicht is gekomen cn zooals deze met name tot uiting komt in het artikel van Lucien Romier in de Figaro, een uitvloeisel van deze slinksche be drijvigheid van Engelsche agenten. In dezelfde richtlijnen duiden, naar men te Lissabon verder vaststelt, bepaal de opzienbarende verklaringen van Fransche. bisschoppen en andere voor aanstaande vertegenwoordigers van het Fransche openbare leven. Voor deze actie zouden groote geldsommen ter be schikking staan. Voor een deel zijn deze afkomstig van de zijde van het groot kapitaal, in welks kringen men alle po gingen doet om de verdere ontwikkeling in Frankrijk in een bepaalde richting te dringen. Generaal de Gaulle, die betrekkingen onderhoudt met vrijmetselaarskringen, zou een van do geestelijke auteurs van slinkschen arbeid zijn. Het verrassend milde oordeel van het Fransche krijgs- gerecht over de Gaulle deze generaal is zooals bekend veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf zou een resultaat zijn van deze activiteit. DE EVACUATIE VAN ENGELSCHE KINDEREN NEW YORK, 30 Juli. Terwijl het plan lot evacuatie van Engelsche kin deren naar Overzeesche gebieden naar het schijnt op onoverkomelijke moeilijk heden stuit, bestaat er klaarblijkelijk geen hinderpaal voor het vervoer van 300 Engelsche windhonden naar Ber muda. Dit vervoer is gefinancierd door de London Greyhound Racing Associa tion, opdat de geliefde sport van de hondenraces cn het tcelon van race- bonden door de oorlogsgebeurtenissen niet in gevaar zou komen. AMERIKAANSCHE GEZANT IN LETLAND NAAR WASHINGTON MOSKOU, 30 Juli (Reuter). De ge zant. der Vereenigde Staten in Letland, John Wiley, is gisteravond uit Moskou vertrokken naar Washington. Hij is door zijn rcgecring ontboden voor con sultatie. DE STRIJD IN OOST-AFRIKA NAIROBI, 30 Juli. (Reuter). Het legerbericht van vanavond luidt: Onze landstrijdkrachten zijn vandaag met sterke vijandelijke eenheden in gevecht geraakt en wel in bet gebied van Mora le. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. BRITSCH SCHIP VERLOREN GEGAAN LONDEN, 30 Juli. (Reuter). De ad miralileit, betreurt het te moeten mecle deelen, dat het patrouillevaartuig „Gul- zar" gisteren na vijandelijke luchtaan vallen is gezonken. De bemanning-kon gered worden. GOEDE ROEMEENSCHE OOGST BOEK \REST, 31 Juli (D.N.B.). Tengevolge van het gunstige weer der laatste weken kunnen de oogstvooruit- zichten in Roemenie normaal tot. goed genoemd worden. De peulvruchten- oogst, die in vollen gang is, is goed, evenals dc haveroogst. Hier kan een uitvoer van 70.000 tot 80.000 ton ver wacht worden. 1-Iet uitvoeroverschot voor don gerstoogst, die eveneens goe de kansen heeft, zal waarschijnlijk 300.000 tot <100.000 ton bedragen. De stand van dc mais wordt voortdurend beter. Uiteraard kunnen over den mais- oogst nog moeilijk voorspellingen ge daan worden, doch men verwacht, dat het normale uitvoeroverschot bereikt zal worden. PRESSBURG, 31 Juli. (D.N.B.). Tijdens een Dinsdagavond ge houden groote betooging hebben minister-president dr. Tuka en de minister van binnenlandsche za ken Sano Mach in toespraken ge wezen op de beteekenis van de besprekingen te Salzburg, die het bestaan van het zelfstandige Slo wakije opnieuw bevestigd en zijn inschakeling in het in wording zijnde nieuwe Europa voltrokken hebben. Slowakije, zoo verklaarden beide sprekers, willen het echter niet laten bij den uiterlijken vorm van de inscha keling in het nieuwe Europa, doch zijn bevolking ook de zegeningen deelach tig doen worden, die het nationaal- socialistische gedachtengoed van Adolf I-Iitler aan het Duitsche volk heeft ge bracht. In dit \erband deelde ministerpresi dent dr. Tuka mede, dat de Slowa^ik- sche staatsleiding haar voornaamste taak ziet in de volgende punten: (1) Wijziging van dc grondwet. (2) Vernietiging van den Joodschen in vloed in de politiek en het economisch leven. (3) Strijd tegen dc corruptie en Verbetering van de sociale positie van de boeren, arbeiders en employé's. De minister van binnenlandsche za ken Sano Mach gaf in de eerste plaafs uiting aan de dankbaarheid van het Slqjvaakschc volk jegens den Führer. Hij schetste daarop in groote trekken de maatregelen, die genomen zullen worden Noor de sociale pacificatie des lands cn hij besloot zijn rede met een groet aan Adolf Hitler, die door de tienduizenden met groote geestdrift werd overgenomen. Roemeensch kabinet be spreekt de situatie In de Dinsdagavond gehouden kabi netszitting heeft volgens een officieel communiqué de minister van buiten- landsche zaken verslag uitgebracht over de door hem cn den minister-pre sident gemaakte reis naar Duitschland cn Italië. De ministers gaven uiting aan hun voldoening over de in het. be lang des lands zijnde resultaten van deze reis. De ministerraad besprak daarop de beste melhoden voor de practische verwezenlijking van de nieuwe Roemeensche politiek. Over het bezoek van de Roemeen sche staatslieden aan Duitschland en Italië publiceert de Roemeensche pers een commentaar uit gezaghebbende bron. waarin o.a. gezegd wordt: „De besprekingen hadden betrekking op alle politieke ën ecnomische kwesties, die voor Roemenie en Zuid-Oost-Euro- pa van'belang zijn. Men besprak de al gemeene fundamcnteele trekken, op grond waarvan de regeeringen der be trokken landen aan de vastlegging der voorwaarden moeten werken, die tot een definitieve overeenkomst, in het Donaubekken zouden kunnen leiden." Volgens een officieele mededecling heeft dc minister van binnenlandsch zaken alle Joodsche ambtenaren ont slagen, terwijl de verwijdering van de Joden uit de lagere bestuursinslanties nog in vollen gang is. Joego-Slavische minister van oorlog op inspectie. De Joego-Slavische minister van oor log, generaal Nedifsj. is gisteren naa de Joego-Slavisch-Hongaarsche grens vertrokken en te Subotica (Maria The- rcsianopel) met een inspectie der al daar gelegerde regimenten begonnen. Heden wordt tc Belgrado de eerste conferentie gehouden van de perma nente handelsdelegatie der Sovjet-Unie met dc vertegenwoordigers van de Toego-Slavische directie voor den bui- lenlandschon handel, waarbij, volgens Vrome, in dc eerste plaafs de levering van ruwe katoen aan Joego-Slavië be sproken zal worden. Volgons een officieuze mededeeling al een verordening worden afgekon digd. waarbij aan cle activiteit van de vrijmetselaarsloges in Joego-Slavië een einde wordt gemaakt. DUITSCH HOSPITAALVLIEGTUIG DOOR ENGELSCHEN NEERGEHAALD NEW YORK, 31 Juli (D.N.B.). As sociated Press meldt uit Londen, dat een tweemotorig Duitsch reddings- vliegtuig is binnengesleept, in een En gelsche haven. Bij het onderzoek bleek deze machine ongewapend en te zijn ingericht voor hospitaaldoeleinden. En gelsche piloten hadden den vlieger ge dwongen te landen. De Duitsche piloot heeft verklaard, dat de Duitsche Roode Kruis-toestellen steeds optreden waar gevechtsmachines boven zee zijn neer geschoten. 237. Een paar jongens komen te hulp cn samen binden ze den schreeuwenden kabouter aan een beddepoot vast. De jongens gaan zich nu wasschen en kleedcn. My ra is alleen met den boozen kabouter. Hij schopt en zegt Icelijke woorden tegen haar. Zoo erg, dat ze begint te huilen. 238. „Toe, maak me los, ik zal je nooit meer plagen. Ik wil weer een goede kabouter worden," smeekt het Zwartvoeter- tje. Myra krijgt medelijden en gelooft hem. Ze maakt de touwen los. Nogmaals belooft de kabouter, dat hij haar niet meer plagen zal en verdwijnt dan door het raam. door 88) „Zeg eens. mijnheer, u geeft iemand ook niet veel moed", klonk het som bere antwoord, hetwelk echter het mogelijk niet bedoelde effect had, dat de inspecteur terstond opkikkerde. De schoorsteen stond in het rnirlden van het dak, dat aan beide zijden schuin afliep. Rondom het geheele dak liep een goot en aan ieder van de vier hoeken bevond zich waarschijnlijk een regenpijp. „Hoe nu naar heneden tc komen!" „Juist, mijnheer, niet zoo gemakke lijk. hè?" „En het is verdraaid koud en ver draaid donker. Dat werkt ook al niet mee." Om hun moeilijkheden nog te ver- grooten. begon het te regenen. Zij sloe gen de kragen van hun colbertjes op en huiverden van de kou, terwijl zij zich zoo goed mogelijk beschutten door zich tegen rlen schoorsteen aan te drukken De regen duurde nie lang, maar het dak was er kletsnat en uiterst glibberig door geworden. Toen kwam de climax. Het bleek te vriezen Een dikke rookwolk rolde uit den schoorsteen omboog. De brandende petroleum had waarschijnlijk al het roet, dat zij losgewerkt hadden, doen ontvlammen. Terwijl de regen vlak rond den schoorsteen daardoor spoedig opdroogde, vormde zich een paar voet verder een verraderlijk ijsvliesje. „Kom mee. Tommy. Ik ga naar de punt van het dak om te zien, hoe het daar met onze kansen is geschapen. Je rnoet me maar volgen. Schuif je maar langs den rand van het dak vooruit, alsof je op den rug van een olifant zit." Het einde van het dak bood ook al geen uitkomst en daarom besloot Hig- gins af te dalen naar de goot. Hij ging voorzichtig rp zijn buik liggen en liet zich net zoo ver naar omlaag glijden, tot hij met zijn handen aan den nok van het dak hing. „Hoe ver zijn mijn voeten nog van de goot verwijderd, Tommy?" vroeg hij „Ongeveer drie meter." „Wel, houd mij bij mijn handen vast en laat me wat verder zakken Tonimy deed zooals hem gezegd werd, maar het gewicht van den in specteur was te veel voor hem. Hun handen glipten tergend langzaam uit elkaarhet ijsvliesje deed de rest. Higgins schoot met een schok omlaag, met een smak stootte zijn linkervoet tegen den gootrand, wanhopig tastten zijn handen naar houvast, zijn lichaam zwaaide naar rechts en het volgende oogenblik hing hij aan zijn vingers aan den rand van de goot. Wanhopig schoof hij zich centimeter voor centimeter wat opzij, met een vu rig inwendig gebed, dat de goot het niet onder zijn gewicht zou begeven Daarna begon hij zich met inspanning van al zijn krachten langzaam omhoog tc werken, tot hij eindelijk, nu t zijn rug tegen het hellende dak, in de goot was gezeten. Hij wreef met bevende hand over zijn voorhoofd. „Veel van zulke verrassingen kan ik niet meer hebben, Tommy!" Dc jonge Hamper hoorde hem niet. Hij zat nog boven op de nok van het dak, zijn gelaat in zijn handen verbor gen, bevend over al zijn ledematen Van zijn nieuwe zitplaats overzag in specteur Higgins de omgeving. Ja! Zijn vermoeden bleek juist te zijn: er liep aan iederen hoek van het huis een regenpijp naar beneden. Maar hoe naar omlaag te komen? Hij moest door de goot loopen, indien er van loopen tenminste sprake was. Met één hand tegen 't dak leunend, zou hij dat wel kunnen klaarspelen. De goot zou het na de krachtproef van daarnet wel uithouden. Zijn tocht naar den hoek van het dak ging eenvoudig genoeg. De regen pijp zag er tamelijk stevig uil. Hij dacht wel dat hij langs dezen weg naar beneden kon komen. Maar Tom my? Hoe moest het met Tommy? Do jongen zat nog steeds in dezelfde houding boven op het dak, behalve dat hij zijn oogen niet langer bedekt hield met zijn banden. Een ontsnapping langs de regenpijp zou zijn krochten te boven gaan; zijn zenuwen zouden het niet uithouden.' „Tommy!" De jongen keek op. „Ik ga hulp halen Ik blijf ni*t lang weg. Jij moet hier blijven. Houd moed!*' Higgins liet zich over den rand van de goot zakken en probeerde de regen pijp. Deze was stevig in den muur be vestigd met ijzeren banden, een ineter of drie van elkaar verwijderd. De in specteur wenschte wel, dat ze wat dichter bij elkaar gezeten hadden, maar hij was ook al dankbaar voor de kleinste meevallertjes. Toen hij ongeveer twee derden van zijn afdaling had afgelegd, scheen de pijp zonder eenige reden tc eindigen. Na een minuut van zenuwachtig tas ten cn voelen waagde Higgins het, naar beneden le kijken. Het was te donker om nauwkeurig te kunnen zien, maar hij schatte, dat de grond nog een meter of zes beneden het einde van de pijp lag. Hij maakte een vlugge bere kening. Indien hij met zijn handen het uiterste einde van de pijp vast hield cn zich in zijn volle lengte liet zakken, zouden zijn voeten nog een meter of vier boven den grond zijn. In het erg ste geval liep hij een gebroken been op, in het gunstigste een leelijken schok. Hij moest het echter wagen Voorzichtig liet Higgins zich zóó ver afzakken, tot hij het uiterste eindje van de pijp omkneld hield. Een aarze lende maan kwam om een hoekje van de wolken gluren en daarvan gebruik makend waagde hij het nogmaals naar omlaag te kijken „Wept u wel, mijn waarde inspec teur, dat u voor inbreker in de wieg gelegd bent?" Achteloos met een revolver spelend, stond daar de machtige Sanderson vlak beneden hem. De vreestlijke angst van een uur geleden was gcliee' van zijn gelaat verdwenen; nu lag er een cynische glimlach op. Speels richtte de man een straal van zijn zak lantaarn op Higgins. Lieve helpmaar dit was het laatste strootje! „Ik wou maar, dat ik niks gezegd had." Aldus sprak de dorpsagent tegen zijn vrouw. Hij had er bitter berouw over, dat hij in een onbewaakt oogenbiik op gemerkt had, dat de foto, welke vast geprikt zat op het tijdingsbord in het bureau, veel weg had van een van de heeren in het groote huis in het dorp I-lot was maar een terloopsche opmer king geweest, niet voor officieele ooren bestemd, en toch had de inspecteur, die toevallig voorbijkwam, er terstond op aangeslagen en hem verdere bijzon derheden gevraagd. Osbert Gander voelde zich tevreden met het rustige ambt van dorpsveld wachter. Alles, wat maar eenigszins buiten het gewone routinewerk viel, hinderde hem, en nu te denken dat hij dit aan zijn eigen onvoorzichtige verklaring le danken had, dat was dubbel beroerd. De foto leek natuurlijk opmerkelijk veel op mijnheer Raymond van het groote (huis. Oshert had zelfs wel kun nen zweren, dat hij het was; maar toch .Verroest! Hij wilde heelemaal geen moeilijkheden met die anderen daar hebben! Die mijnheer Sanderson was een beste man en die aardige kleine bediende was altijd goecl voor een rond je in de herberg. Ja, hij wilde maar, dat hij zijn mond gehouden had. Die vreeselijke wandeling met dien Londenschen inspecteur naar het tuin hek van het huis had. zijn zenuwen lee- Iijk aangegrepen. Hij had warempel niet geweten wat hij zeggen moest. Die inspecteur leek wel een geschikte kerel, maar „Trek het je niet aan, Ossy. Het kan wel promotie beteekenen." „Of ontslag", antwoordde de veld wachter somber. Het paar zweeg. Agent Osbert Gander was juist thuisgekomen, na inspecteur Higgins naar het groote huis le Lebben gebracht, en hij voelde zioh niet op zijn gemak. „Op den terugw eg komt hij hier misschien nog wel aan." Nu was het de beurt van juffrouw' Gander om van streek te raken. Het huis was heelemaal niet in orde om het bezoek van een inspecteur uit Londen te ontvangen, de gordijnen zouden den vol genden Zaterdag pas gewasschen wor den en Osbert had den heelcn dag in den tuin gewerkt, en aarde en modder door het heele huis gebracht. En al wat zij te eten hadden, was een half konijnen boutje over van gisteren. „Heb je dat konijn gestroopt, Ossy?" vroeg juffrouw Gander op een toon van groote bezorgdheid. „Natuurlijk. Denk je dat hij 't zal mer ken." „O, ik hoop hot niet. Ga eens kijken, o( hij er al aan komt." Agent Osbert Gander zette zijn pet op cn slenterde de dorpsstraat af tot aan den hook, van waaraf hij een vrij uit zicht had over den weg welke naar het groote huis voerde. Met zijn werkbroek, zijn los hangende tuniek en een geruite pet op, moest iedere inspecteur, die hem zoo gezien zou hebben, wel een beroerte van schrik gekregen hebben. Hij wierp een verlangenden blik op de deur van de dorpsherberg, likte zijn lippen af en ging verder. Bij den hoek bleef hij staan. De weft lag verlaten. Vurig hoopte hij, dat de in specteur het niet in zijn hoofd zou halen hem te komen opzoeken, alvorens naar de stad terug te gaan. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2