LAATSTE BERICHTEN Engeland is thans zelf geblokkeerd Sociale hulpverlëening in Rotterdam Dagelijks gaan vele schepen met kostbare goederen en levensmiddelen verloren „Pijl springt op schutter terug Windsors naar New York De Japansche lasthebber voor Nederlandsch - Indië De nationale garde in de Ver. Staten „Hoe Winston Churchill den oorlog voor bereidde" binnenland STEUN IN NATURA, WAARVAN DE WINKEL STAND MEDE PROFITEERT Een systeem, dat navolging verdient BELGISCH IJZER- SYNDICAAT PROV. STATEN VAN DRENTHE Nederlandsche K.v.K. voor Duitschland Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 JULI 1940 BERLIJN, 31 Juli. (D.N.B.). - Duitsche duikbooten en vliegtui gen brengen de vloot, de bewape ningscentra en de havenwerken van Engeland slag op slag toe. Dag aan dag verdwijnen waarde volle goederen in de diepte. Le vensmiddelen van overzee, waar aan in de steden van Engeland reeds gebrek heerscht, kunnen het groote tekort niet meer aanvullen. Dagelijks moet voor Engeland de voor ziening met voor het levensonderhoud belangrijke invoerartikelen moeilijker worden, nu de eenigszins belangrijke ha vens aan de Oostkust slechts ten koste ,van zeer zware verliezen kunnen wor den aangeloopen en de installaties van de Westelijke havens het doelwit van de Duitsche bommenwerpers zijn. .In aanmerking nemende, dat de as- moge nclheclen nog niet lot den hoofd- strijd tegen Engeland zijn overgegaan, krijgen de berichten van het. opperbevel Ider weermacht over de gevoelige verlie zen aan tonnage bijzondere beteekenis. Volgens deze berichten zijn alleen op den 26en Juli 63.000 b. r. 1., op den 27en Juli 97.000 b. r. en op den 2Sen Juli 60.000 b. r. t, aan Engelschc scheepsruimle lot zinken gebracht. De pijl van de blokkade is derhalve op den schutter zelf terug gesprongen. Daar het laadvermogen van een schip ongeveer 110 procent van de bruto-register-lonnage bedraagt, betce- kent de vernietiging van vijandelijke of ten dienste van den vijand staande ton nage in de drie gneoemde dagen, naas-t het verlies van de waardevolle schepen, het tot zinken brengen van 318.000 ton goederen. Voor het transpor! te land van deze hoeveelheden zouden 312. goederen treinen van ongeveer 60 wagons noodig zijn, als hel laadvermogen van iederen Wagen op 15 ton wordt gesteld. De aanval op do haven van Dover Hoe het Duitschen bommenwerpers ge hikte in de haven van Dover 32.000 Ion scheepsruimte te vernietigen en een groot deel van de havenwerken te ver woesten. wordt geschilderd in een door het D.N.B. ontvangen ooggetuigenbe- i'icht. De berichtgever die in een duik bommenwerper aan het bombardement 'deelnam, vertelt daarin o.a. dat de zwa re Duitsche jachtvliegtuigen den bom menwerpers reeds vooruit waren gevlo gen. Dan ziet hij ook reeds Engelsche Hurricanes en Spitfires opstijgen. In de haven ^liggen drie groote sche pen, 'het. grootste is een stoomschip van ongeveer 20.000 ton, hel tweede is een schip van ongeveer 10.000 ton en het der de een van 5000 ton. Wij krijgen het be vel tot den aanval over te gaan. Met groo te en steeds toenemende snellWd gaan wij op het doel af. De door ons uitgewor pen bommen treffen doel. Beneden ons schijnt de hel te zijn los gebroken. Vuurzuilen springen omhoog. Men ziet dichte rookwolken boven de schepen. Naast en voor ons maken de andere machines duikvluchten, en bom bardeeren de beide andere schepen. Zij laten hun bommen vallen op de pier, vernielen de spoorlijn en dc havenwer- k- i. Alles is liet werk van slechts en kele minuten. Inmiddels speelt zich bo ven ons een hevig luchtgevecht tusschen tie Duitsche. en Engelsche jagers af. Als wij weer op ons vliegveld geland zijn en de bemanningen melden wat er allemaal getroffen is weten wij: De drie voor anker liggende schepen met in to taal 32.000 ton inhoud zijn vernield en all: voor de oorlogvoering 'belangrijke havenwerken van Dover zijn succesvol met hommen bestookt. WASHINGTON, 31 Juli (I) N B.) De fungeerende minister van bui- tenlandsche zaken Welles heeft medpgedecld, dat een eventueel door de hertogin van Windsor aan te vragen visum voor het binnen komen van de Vereenigdo Staten terstond verleend zou worden. Voor zoover hij wist, zijn de Windsors voornemens, van Lissabon te ver trekken met een Amerikaansch schip, dat den 9en Augustus te New York moet aankomen. Naar de Associated Press uit Londen verneem, zal volgens een betrouwbare Engelsche bron een Engelsche oorlogs bodem het Amerikaansche schip „Ex- caliber" vergezellen, wanneer dit. met den hertog van Windsor aan boord uit Lissabon in de richting van New York vertrekt. Het Britsche oorlogsschip zou een zoodanigen afstand bewaren, dat er niet te vreezen valt voor een schending van de Amerikaansche wet, volgons welke aan Amerikaansche schepen het aannemen van een konvooibescherming door oorlogvoerende landen verboden wordt. ENGELSCH PATROUILLESCHIP LONDEN, 31 Juli (D.N.B.) De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat het als hulppatrouilleschip gebruikte jacht „Gulzar" Maandag bij een Duit schen luchtaanval is gezonken. TOKIO, 31 Juli (D.N.B.) Gene- raai Pabst, de Nederlandsche gezant te Tokio, heeft een bezoek gebracht aan het Japansche departement van buitenlandsche zaken, zoc meldt Domei, teneinde inlichtingen in to winnen omtrent dc keuze van den specialen lasthebber, die door Japan naar Nederlandsch-Indic zal worden gezonden. Naar Domei verneemt, heeft generaal Pabst in beginsel toegestemd in het Japansche voor men om een specialen lasthebber uit te zenden. Spaansche en Portugeesche persstemmen over hetlberiscli verdrag LISSABON. 31 Juli (D.N.B.) De ge- heele Portugeesche pers wijdt veel aan dacht aan de officieele medeöeeling over het Spaansch—Portugeesche ver drag een nieuwe bijdrage tot het ver stevigen van de vriendschappelijke be ll ekkingen lusschen beide landen. Het regeeriugsorgaan Diario de Manha noemt het protocol een document van groote historische beteekenis en een bijdrage en uitgangspunt voor een her stel van den vrede in Europa en in de wereld. Diario de Noticias schrijft, dat dit verdrag dc bekroning is van de po litieke daden der beide staatsleiders, franco en Salazar. Het nieuwe SpaanschPortugeesche verdrag wordt ook door de Spaansche bladen level dig toegejuicht. Alcazar schrijft: „Dit verdrag is niet alleen de uitdrukking der traditioneele vriend schap, doch ook van dc solidariteit en de moreele belangengemeenschap der beide landen." Pueblo verklaart; „Het verdrag demonstreert niet alleen de geestelijke gemeenschap van Spanje en Portugal, doch ook den wil tot gemeen schappelijk optreden." In dergelijke woorden spreekt zich ook het blad, Madrid uit, dat bovendien van „de christelijke missie" der beide volkeren spreekt en Franco cn Salazar de voor naamste drijfveren van den nieuwen politieleen opbloei der beide landen noemt. De Noord-Italiaansche pers wijdt groote aandacht aan de aanvullende, overeenkomst tusschen Spanje en Por tugal. Dc Corriere della Sera schrijft: „tiet is bekend, dat Portugal aan een zeer sterken druk van Engeland was blootgesteld. Even bekend is het, dat het tegenover de Engclschen eischen hardnekkig voet bij stuk hield. Lissa bon wilde het met een sterke en auto ritaire natie als Spanje eens worden, dat er belang bij heeft, dat zich geen storingen in het Iberische evenwicht voordoen. Engeland heeft voldoen'de- bewezen een onveilige en trouwelooze bondgenoot tc zijn. De diplomatieke stap van Portugal toont aan, dat En geland in Europa waarschijnlijk ook zijn laatste steunpunt op het. vasteland verloren heeft." De Gazzetta del Popoio spreekt van een nieuwen grooten slag tegen Groot-Britfannië, terwijl de Re gime Fascista het, nieuwe prolocol een antwoord noemt van het Iberische schiereiland op de Engelsche blok kadedreiging. WASHINGTON, 31 Juli (D.N.B.) De militaire commissie van den Senaat heeft zich gisteren eenstem mig uitgesproken vóór het wets voorstel, dat president Roosevelt machtigt om de nationale garde en de reserve-officieren voor een oefen- dienst van niet langer dan twaalf maanden op te roepen. Het voorstel gaat thans naar den Senaat terug. Na een debat, dat als het meest ver bitterde sedert jaren wordt bestempeld, heeft de militaire commissie van den Senaat de stemming over de dienst plichtwet, die Dinsdag had zullen plaatsvinden, uitgesteld. Naar deelne mers aan de zitting hebben medege deeld, ,ging de controverse voorname lijk om den eisch der republikeinen, dat president Roosevelt zijn oordeel over het doel van de wet zou mededee- len. De regeeringsaanhangers verweten hierop den republikeinen, dat dezen trachten, uit een defensie-aangelegen heid politieke munt te slaan. DE ZWEEDSCHE REKENINGEN IN FRANKRIJK GEBLOKKEERD BERN, 31 Juli (D.N.B.). Naar uit Clermont-Ferrand wordt gemeld heeft de Bank van Frankrijk op verzoek van het Fransche ministerie van financien meegedeeld, dat alle bankrekeningen, die staan op naam van natuurlijke of rechtspersonen van Zweedsche natio naliteit tot nader order geblokkeerd zijn. Mededeelingen van een Fransch blad over uitla tingen van den Britschen staatsman GENÈVE, 31 Juli (D.N.B.). „Hoe Winston Churchill den oorlog voorbe reidde". Onder dit opschrift publiceert de Action Franqaise een schildering van het Marseillaansche blad Sema phore. Daarin vertelt de journalist Paul Barlatier, wat een welingelichte persoonlijkheid hem heeft medegedeeld van de intrigues van Churchill om den oorlog te ontketenen. Barlatier schrijft: In Januari 1939 bevonden Winston Churchill en de toenmalige Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek zich met vacantie aan de Rivièra, waar zij herhaalde besprekingen met elkaar hadden. Deze heeren streefden er naar, den oorlog tusschen Duitsch- land en Italië ecnerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds onvermijdelijk te maken en zij schroomden er niet voor uiting te geven aan hun voorne mens. Den elfden Januari 1939 gaf een „zeer gedistingeerde dame van zeld zame intelligentie van gene zijde van den Oceaan" op haar prachtig land goed een noenmaal, waarvoor Chur chill was uitgenoodigd. Ofschoon hij destijds niet van de regeering van zijn land deel uitmaakte, aarzelde hij niet met een verrassende lichtzinnigheid een verklaring over den oorlog af te leggen. Hij zcide: „Wij zullen met Duitschland oorlog voeren". Zijn gastvrouw, wier hooge politieke intelligentie door al haar vrienden ge roemd werd, antwoordde hem: „Hoe kunt U iets dergelijks zeggen? U bent niet gereed. Hoe kunt, U een oorlog op het oog hebben?" Churchille antwoord de: „Dat geeft niets. Twee jaar lang zullen wij aardige kleine moordpar tijen hebben. Daarna zullen wij door onze ingespannen pogingen den oorlog winnen". Enkele dagen later ontmoette deze dame den Engelschen staatsman op nieuw in een kasteel, dat aan een bui tenlandsche persoonlijkheid behoort. Churchill kwam hier op zijn verklarin gen over den oorlog terug en riep in verband met de ditmaal krachtiger be zwaren van zijn vroegere gastvrouw uit: „Dc oolog. Wat ook kome, wij zul len hem voeren. Het zullen verschrik kelijke moordpartijen zijn, doch wij zullen hem winnen." NDER de vele problemen, waarvoor Rotterdam zich op het oogenblik geplaatst ziet, neemt de leniging der sociale nooden, de steunverleening aan hen, die zwaar getroffen zijn. zonder zelf in de eerste behoeften aan herstel tc kunnen voorzien, wel een zeer belangrijke plaats in. Een dicht bevolkt gedeelte van de stad, luist een gedeelte, waar een weinig gegoede bevolking woonde, is getroffenHet is duidelijk dat hierdoor toestanden moesten ontstaan waarin een snelle hulpverlëening geboden was. De eerste hulpverleeningen hadden nog een iel wat wild karakter, maar spoedig werd er lijn cn systeem 111 de hulpacties aangebracht, waarbij men van het principe uitging dat zij> die nog nimmer met Maatschappelijk Hulpbetoon in aanraking waren geweest, hiervan ook thans verre gehouden moesten worden. Twee instellingen, dc Stichting 1939 en de Stichting 1940 doen daarbij dienst De eerste heeft tot taak dc werknemers die voorheen een inkomen genoten van meer dan f 25 per weck. en die zeer vermoedelijk in een nabije toekomst weer aan den slag kunnen gaan, gedurende de overgangsperiode tc helpen. De Stichting 1940 heelt een drieledig doel. n.l. het verleenen van bouwcredicten, het verleencn van financieele credieten aan groote be drijven en het verleenen van credieten aan kleine zakenlieden. Uiteraard blijft er dan nog een zeer groote groep over, die aangewezen is op Maatschappelijk Hulpbetoon, dat steun verleent in den ruimsten zin van het woord. Het aantal diergenen die alles kwijt waren en die bii de gemeenschap moesten aan kloppen om in de meest dringende behoeften tc voorzien, was ontstellend groot, n.l. meet dan 17.000. Elk dier gevallen moet nauwkeurig worden onderzocht, hetgeen nu reeds bijna overal is geschied. Hierbii moest in 2300 gevallen afwijzend worden beschikt- men rekening moet houden met een circa 18.000 puinruimers, wier arbeid toch eigenlijk een soort van werkver schaffing is. Buitendien kent Rotterdam nog drie werkverschaffingsobjecten, n.l. Spijkenisse, Giethoorn en Rotterdam zelve (waarbij onder meer arbeid op distributiekantoren voor inlellectuce- len), waar resp. 85, 274 en 700 man zijn tewerkgesteld. In tusschen is het toch verheugend te noemen, dat meer men- schen van het niets doen zijn verlost en dat er, al is het dan maar tijdelijk, werkobjecten zijn, die het demoralisee- rende. stilzitten kunnen verdrijven. BRUSSEL, 31 Juli (D.N.B.) Het Bel gische staatsblad van Dinsdag bevat een verordening van den secretaris generaal van het departement van eco nomische zeken, waarin de toekom stige activiteit van dc Belgische ijzer industrie wordt geregeld. Deze veror dening geeft aan alle ijzerproduceercn- de en ijzerverbruikende ondernemin gen aanwijzingen over het verstrekken van opgaven betreffende cc voorraden erts, ijzer, staal en oudijzer, die zij voor handen hebben. Bovendien is hiermee de taak omschreven van het onlangs opgerichte nieuwe Belgische ijzersyn dicaat, het „Syndicaat Beige de l'Acier" (Syhclac), dat zijn zetel te Brussel heeft. In de toekomst zal het syndicaat voor reekeening van zijn leden ertsen, ruw ijzer en oud ijzer opkoopen, de gekoch te hoeveelheden over de verschillende fabrieken verdeelen, zich heiasten met den verkoop van grondstoffen en eind producten in binnen- en buitenland en de algerneene begiselen vaststellen voor de verdeeling van de orders over de leden. Het syndicaat heeft het recht de prijzen te regelen en de maximale hoeveelheden vast te stellen. Alle trans acties, die zonder toestemming van het Svbelac tot stand komen, zijn straf baar. DE STEMMING ONDER DE ENGELSCHE BEVOLKING MADRID, 31 Juli (D.N.B.) Uit Lon den wordt gemeld, dat de Britsche re geering voortdurend nieuwe methoden uitdenkt om het moreel van de bevol king hoog te houden en te controleeren. De Engelsche bladen beschikken over den merkwaardigsten woordenschat ter kenmerking van de personen en groe pen van personen, die zijn uilgekozen om het moreel op te voeren. De door Eden in het ministerie van oorlog aangestelde oppassers, die den bureaucratischen geest moeten trachten weg te nemen, noemt de Daily Mail een „braintrust" en het blad schrijft boven een artikel: „het leger zoekt kop pen." Deze trust beslaat uit zeven voorname heeren der zakenwereld, waaronder groote fabrikanten, ban kiers, zakenlieden, met aan het hoofd een generaal en een luitenant-generaal. Deze kopstukken controlecrcn ciï reor- ganiseeren me de hun eigen stijl de af- dcelingen van het departement van oorlog en moeten o.a. de recruteeiing bespoedigen. Duff Cooper, wiens jongste schepping de oprichting \an een bijzonder corps der z.g. „Coopers spot vogels" was, wordt door dc pers uitgelachen. „Coopers spotvogels" hebben tot taak in café's, restaurants en andere openbare gele genheden de gesprekken der bevolking af te luisteren. De Daily Herald schrijft, dat de „spotvogels" zonder meer burgers ar- iesteeren en hen mogen examineeren over iiet thema „Hoe ziet het er met de moraal uit". Coopers vertrouweling, Nicolson, ver klaarde aan een redacteur van de Daily Herald, dat dertig uitgezochte deskun digen niets anders doen dan openbare gesprekken afluisteren om daaruit con clusies te trekken over de stemming in de verschillende sociale lagen der be volking. DE behoefte aan goederen was bui tengewoon groot. Om alles kwam men vragen, zooals beddegoed, boven- en onderkleeding, schoenen, meubilair, keukengerei, serviezen, linnengoed, enz. enz. Bij de verstrekking dezer goede ren wordt een systeem gevolgd, dat thans nog eenig is in den lande, maar dat navolging verdient. Men gaat hier bij uit van de gedachte, dat de midden stand zijn clientèle, ook al is die in moeilijkheden geraakt, niet hehocfl te verliezen. Daarom geschiedt de hulpver leening in natura niet direct, maar met inschakeling van den middenstand. Er worden bonnen verstrekt, waarop de gesteunde bij een aantal winkeliers goe deren kan "krijgen. Op deze wijze is thans- uitgereikt: 13.700 stel beddengoed, 3700 stuks bovenkleeding, S000 stuks on derkleeding. 3500 paren schoenen, aan tallen, die, vooral op het oogenblik, zoo groot zijn,"dat de verstrekking veel zorg baart. T-Iet is aan den algemeen in den lande bestaanden wil tol medewer king aan de leniging der nooden in Rot terdam te danken, dat deze vèr strek kende hulp kon worden verleend. Toch moet er nog veel gedaan wor den. Hierbij doen zich (allooze moeilijkhe den voor. Zoo is er bij de hulpvragen- den een kennelijke afkeer tegen ge bruikte goederen, die toch verstrekt zullen moeten wórden. Men geeft een c.ostuum ter waarde van twintig gul den, mits dit nieuw is, de voorkeur ho ven een voortreffelijk meer gebruikt „costuum van tachtig of negentig gul den! Het spreekt vanzelf, dat bovendien met een zoo massale hulpactie eenigen tijd gemoeid is, wat dikwijls tot. moei lijkheden leidt, aangezien iedereen zijn geval een spoedgeval vindt, hetgeen in den grond van de zaak ook wel waar is. LpEH punt, dat een bestudecring ten vol- le waard is, is de redactie der gehol- penen zelve. Hierbij treedt het verschijnsel markant aan den dag, dat zij, die vroeger nimmer met Maatsch. Hulpbetoon in aan raking kwamen, veel dankbaarder zijn dan zij, die vroeger al regelmatig steun geno ten. Ook blijkt het aanpassingsvermogen van de eerste categorie grootcr. Deze menschcn bezien den huidigen toestand slechts als een overgangstijdperk- De drang om er boven op te komen is bij hen het grootst en zii zijn dankbaar, hier bij geholpen tc worden, iets wat zii voor heen in den strijd om het bestaan niet ge wend waren. Zij. die al vóór den oorlog werkloos waren, zien hun toestand in we zen weinig veranderd. Verwondering mag hun koelere reactie dan ook niet verwek ken. Intusschen ligt het feit daar, dat de arheidsmarkt in de Maasstad een over schot aan werknemerszijde vertoont, wat in een havenstad bij de huidige con stellatie overigens zeer verklaarbaar is. Vergelijken we den toestand van thans bij dien van het vorig jaar, dan zien we, dat er nu 35-SS35 mannen en 3211 vrou wen bij de gemeentelijke arbeidsbeurs zijn ingeschreven tegen resp. 40.103 en 1642 een jaar geleden. Door Maatschap pelijk Hulpbetoon werd het vorig jaar medio Juli f 392.000 per weck uitgekeerd tegen f 322.000 thans. De verbetering, die deze cijfers toont, kan niet ten volle als zoodanig worden aangemerkt, daar NOORSCHE MIJNEN WEER IN BEDRIJF OSLO, 31 Juli (D.N.B.). De mijn bedrijven in de provincie Trondelag in Mid'den-Noorwegen hebben de een na den ander hun werkzaamheden weer hervat. Alle steenkool- en ijzermijnen zijn thans geheel in bedrijf. TWEE KASLOOPERS IN AMERIKA BEROOFD VAN 108.000 DOLLAR NEW YORK, 31 Juli (D.N.B.). Drie zwaar gewapende bandieten heb ben te Asburvpark in New Jersey op klaarlichten dag twee kasloopers van een bank op een druk verkeerspunt overvallen en van 108.000 dollar be roofd. De bandieten ontkwamen in een gereedstaande auto. NIEUWE FRANSCHE AMBASSADEUR IN WASHINGTON BENOEMD GENEVE, 31 Juli (D.N.B.) In plaats van den uit Washington ontboden graaf De Saint Quentin heeft de Fran sche regeering den senator Henry Have L^noemd tot ambassadeur in Washing ton. (Ongecorrigeerd) 7EER moeiliik heeft'de Gemeentelijke Arbeidsbeurs het gehad. In tegenstel ling met Maatschappelijk Hulpbetoon heeft deze dienst haar gebouw in vlammen zien opgaan. Als overal elders in Rotterdam zat men niet bij de pakken neer- Reeds na drie dagen had men een noodgebouw ge vonden in een gedeeltelijk leegstaande fa briek aan de Middellandstraat en een week later functionneerde de arbeidsbeurs reeds weer. Een arbeid van dertig Jaar, en daar mede een schal van waardevolle gegevens was teloorgegaan, maar men toog terstond met kracht aan den arbeid. Iedereen moest opnieuw worden ingeschreven. De uitge breide kaartsystemen moesten geheel nieuw worden opgezet. Dat alles is nu al weer in kannen en kruikenHelaas is al leen het verlies van de zeer goede vak bibliotheek. met een schat van standaard werken op hei gebied van arbeidsbemid deling. als bliivend te noteeren. Nu de opbouw van Rotterdam vaste vormen begint aan te nemen, krijgt de Arbeidsbeurs een belangrijke taak. Hier bij gaat men uit van de stelling, dat het dc Rotterdamsche arbeidskrachten moe ten zijn, die hiervan profiteeren. De op bouw gaat slceds meer arbeidskrachten vergen. In dit opzicht valt er. dus eeni- ge verlichting der werkloosheid te voor zien, hetgeen eveneens wordt bereikt door de arbeidsmogelijkheid in Duitsch land. waarvoor in de Maasstad vrij veel belangstelling bestaat en die vanwege de Arbeidsbeurs ook zeer wordt gepro pageerd. Voorts ressorteert ook het puin- ruimen, voorzoover het het aannemen van werkkrachten betreft, geheel onder de Arbeidsbeurs. Aanvankelijk werd iedereen bij het puinruimen aangeno men, ook zij, die daarvoor eigenlijk to taal ongeschikt waren. Later is een noodzakelijk gebleken selectie toegepast, zoowel ten aanzien van leeftijd als van phvsieke gesteldheid. Maatschappelijk Hulpbetoon en Ge meentelijke Arbeidsbeurs werken thans hand in hand om Rotterdam's vele pro blemen op sociaal terrein tot een oplos sing te brengen. Deze diensten bewan delen wegen, die lang niet overal over rozen leiden. Gezien hetgeen er tot dus ver tot stand gebracht werd, kan men evenwel aannemen, dat den grooten moeilijkheden, die on sociaal gebied reeds bestonden of ontstaan zijn, liet hoofd geboden zal kunnen worden. ROTTERDAMMER. CONTACT-COMMISSIE MUZIEK- INSTRUMENTENBEDRIJF 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. Het be stuur van den Ned. Bond van 'piano- en orgel handelaren en fabrikanten en het hoofdbestuur van den nationalen vökbond van muziekinstrumentmakei-s hebben een „contact-commissie" samen gesteld, bestaande uit vertegenwoordi gers van beide hoofdbesturen. Deze com missie heeft tot doel, de belangen van het nuiziekinstrumentenbedrijf, door het treffen van gezamenlijke regelingen, zoo goed mogelijk te behartigen. DE K.N.A.C. HULDIGT CHAUFFEUR 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. In de Dinsdag gehouden bestuursvergadering van do Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club is aan twee en twintig chauffeurs het diploma met. bijbehoo- rende insignes der K.N.A.C. uitgereikt wegens 25 resp. 10 jarigen trouwen dienst bij een lid der club. De jubilaris sen werden geluk gewenscht met deze voordon in hun chauffeursloopbaan zoo belangrijke gebeurtenis, waarbij de hoop werd uilgesproken, dat spoedig weer een betere tijd voor het automobi lisme, cn dus ook voor de chauffeurs zou aanbreken. Nadat de diploma's en insignes waren overhandigd dankte een der jubilarissen het bestuur der K.N.A. C. voor deze onderscheiding. Na afloop van de huldiging vereenigde de K.N.A. C. de jubilarissen aan een koffiemaal tijd in De Kroon. Opheffing van jollen ASSEN, 31 Juli. In de gisteren ge- houden zomerzitting van de Provin ciale Staten van Drente onder leiding van den commissaris der Koningin, mr. dr. R. H. baron cle Vos van Steenwijk, hebben de Staten besloten de beslissing op een adres van den Raad der gemeen te Assen, waarin subsidie voor 1940 en volgende jaren voor het gemeentelijk gymnasium werd verzocht, aangehou den tot de winterzitting, zulks overeen komstig het voorstel van de commissie van rapporteurs, terwijl Ged. Staten hadden voorgesteld terstond afwijzend op het adres te beschikken. De hoofdingenieur van den rijkswa terstaat in de directie Overijsel en Drente heeft zich met een schrijven ge wend tot den commissaris der Koningin in Drente. Daarin zegt hij, dat met het gemeentebestuur van EeJde in onder handeling is getreden over de opheffing der lollen in Ecldcrwolde en Ooster- brock, zulks in verhand met plannen tot aanleg van een rijksautosnelweg van de stadskern van Groningen, voorloo- pig tof nabij F.el derwol de en van een verbindingsweg tusschen dit voorloopig einde van dien autosnelweg en den ge meentelijken weg EeldorwolcleDe Punt. Op die wijze zou een nieuwe ver binding Lispellen Groningen en Assen worden verkregen over Eelderwolde, Paterswolde en De Punt. Daar hierme de de mogelijkheid wordt geopend om te geraken tot opheffing van de tollen op genoemden weg, zonder bijzondere geldelijke offers van cle zijde van de provincie, hebben Gerl. Staten van Dren- le zich met de door den hoofdingenieur directeur voorgestelde oplossing kun nen voreenigen. Zij hadden den Staten daarom voor gesteld de verdeelingsveror.dening aan te vullen in den zin als- boven omschre ven. De leclcn van de Staten hebben deze aanvulling thans z. h. fit. goedge keurd, waardoor dus een belangrijke stap is gedaan in dc richting van het verdwijnen van de tollen in cle gemeen te Eel cle. Met 28 tegen 4 stemmen hebben de Staten hun goedkeuring gehecht aan het voorstel van Ged. Staten tot kwijt schelding van 90 van de rentelooze voorschotten, verleend aan de N.V. Eer ste Drerjlsche Stoomtramweg Maat schappij te 1-Ioogeveen, een der belang rijkste personen- en goederen vervoersbe drijven in Drente. Dc gedachte, geuit door eenige leden, om te trachten de reStecrende 10 om le zetten in aandeelen, of althans in het algemeen tc trachten de provincie ijl de positie van aandeelhoudster te krij gen, opdat zij medezeggenschap zou krij gen, werd niet door Ged. Staten ge steund. De werkzaamheden in de maanden Mei en Juni j.l. Aan het verslag van de Nederland sche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gravenhage over de werkzaamheden in cle maanden Mei en Juni 1940 ontleenen wij het volgende: Tengevolge \an de bezelling van Ne derland door cle Duitsche troepen en de daaraan voorafgaande strijd werden cle werkzaamheden van de Kamer een korte wijle onderbroken. Reeds in de eerste dagen na de capitulatie kon het werk evenwel weer worden opgenomen en reeds spoedig kwamen talrijke ver zoeken om inlichtingen en bijstand binnen, terwijl het aantal leden der Karner verder is toegenomen. Zoo ontving cle Kamer vele aanvra gen van Nederlandsche firma s om ver tegenwoordigingen in Duitschland op cle meest uileenloopencle gebieden en kon de gevraagde verbindingen inder daad vaak reeds tot. stand brengen. Hiernevens heeft de Kamer in de af- geloopen maanden tal van Nederland sche firma's, die hun goederen naar Duitschland wenschten te exporteeren inlichtingen verschaft en hen bijge staan bij het aanknoopen van relaties. In een enkel geval heeft cle Kamer een bedrijf uitvoerig ingelicht over de Duit sche douanetarieven met betrekking tot den export van Nederlandsche tex tielproducten. Ook betreffende de trans fer en in het bijzonder de overmaking van huren, loonen en pensioenen uit Duitschland naar Nederland heeft de Kamer verscheidene malen informaties gegeven. Tenslotte heeft men hij de Kamer vele malen geïnformeerd naar de vereischte formaliteiten voor reizen naar Duitschland en over het. post-, telefoon- en telegraafverkcer met ge noemd land. Behalve bovengenoemde werkzaam heden stond de Kamer in verscheidene gevallen Nederlandsche firma's, die moeilijkheden hadden bij het uitge voerd krijgen van hun in Duitschland geplaatste orders, met succes bij en kon zij Nederlandsche belanghebben den oriënteeren over de mogelijkheid betreffende de oprichting van een be drijf in Duitschland. INSCHRIJVING VAN ZWARE MOTOR RIJTUIGEN EN AANHANGWAGENS 's-GRAVENHAGE. 31 Juli. De in genieur van den rijkswaterstaat, belast met de inschrijving van motorrijtuigen en aanhangwagens, vestigt de aandacht van eigenaren en houders van zware vrachtwagens, aanhangwagens en auto bussen op het volgende: le. De inschrijvingsbevvijzen van ge sloopte, verkochte of definitief gevorder de voertuigen moeten, onder mededee- ling hiervan, aan het inschrijvingsbu reau voor zware motorrijtuigen (adres: Carel van Bylandtlaan 3, te 's-Graven hage), terug worden gezonden. Deze ver plichting is aan eigenaren of houders' van motorrijtuigen opgelegd, ingevolge het bepaalde in het derde lid van arti kel 39 van het motor- en rijwielregle- ment 2e. Van ongeldig geworden bewijzen van inschrijving moet verlenging van den geldigheidsduur, worden aange vraagd on de daarvoor bestemde, gra tis verkrijgbaar zijnde, (oranjekleurige) kaartformulieren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3