Raadgevingen voor de inmaak Onrechtmatig ontslag van arbeiders Behandeling der Duitschers in Indië De ervaringen van drie leden eener paleontologische expeditie (Gezin van man, vrouw en drie kinderen van 2 10 jaar Administratief zoekgeraakte veroordeeld WAARDEVOLLE VONDST Werkgever in moeilijk parket GRONINGEN GEEFT GOED VOORBEELD Naar eenheid op tooneeJ gebied Kind door trein overreden en gedood Ds. W. L. Weiter overleden Motorrijders opgelet Rijwielclieven veroordeeld 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 JULI 1940 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. - Lega- tionssekretaer dr. H. VVissmann heeft in een persconferentie opnieuw mede- deelingen gedaan over de behandeling van de Duitschers in Indié tijdens de eerste oorlogsdagen. De mededeelingen zijn afkomstig van drie leden eener pa leontologische expeditie en zijn langs di- plomatieken weg naar Berlijn gezon den. De drie Duitschers zijn op 10 Mei in hun pension (Pension Lohe te Ban doeng) samen met den hospes geïnter neerd. De beambten die de interneering uitvoerden en met revolvers gewapend waren, waren in civiel. De overbren ging naar Batavia-Tandjong Priok ge schiedde in een coupé derde klasse en die van Priok naar Onrust in het laad ruim van een K.P.M.-boot. Op Onrust bleef de bagage onuitgepakt. Meubilair ontbrak in de quarantainebarakken, zoodat de geïnterneerden op den beton- vloer moesten slapen. Er was per ba rak voor 75 menschcn slechts één wa terkraan. De eerste dagen werd slechts eenig karig belegd brood uitgedeeld, eerst op 12 Mei 's avonds kreeg men een warmen maaltijd. Onder de geïnterneerden waren be halve Duitschers ook genaturaliseerde ex-Duitschers en Nederlandsche N.S.B.- ers. De consuls Dreler en Probst wa ren er bij, een Duitsche zendeling, een pas herstelde jonge tvphuslijder. ook de gedelegeerd-commissaris van Aneta F. Brandenburg van Oltsende. Een der geïnterneerde artsen was hij een beval ling weggehaald zonder dat hem een termijn werd toegestaan. Op Onrust hebben de drie zegslieden verschillende malen oude personen, die het blijkbaar niet konden uithouden, op baren zien wegdragen. Aanvankelijk droogden de geïnter neerden hun wasch aan de prikkel draadversperringen. later kwam een verbod af om de heiningen aan te ra ken. Toen dit zonder eenige kwade be doeling toch geschiedde, werd twee maal zonder waarschuwing geschoten. Een schot ging mis, op een tweede schot werd iemand onder een doek op een baar weggedragen, waarna een begra fenis volgde. Het is voorgekomen, dat inlandsche soldaten de geïnterneerden schopten, omdat zij niet in den pas liepen De blanke kampcommandant heeft een maal een waarschuwing gegeven, dat de geïnterneerden, als zij 's nachts bui ten sliepen, niet aan de prikkeldraad- heiningen moesten komen, anders zou een inlandsche soldaat kunnen meenen te moeten schieten. De geneeskundige verzorging ge schiedde door drie geïnterneerde Jood- sche artsen. Tweemaal daags werden kleinere wonden verbonden, alleen voor de ernstigste gevallen stond het laza ret open. De drie zegslieden zijn na eenige da gen naar Soerabaja gebracht en zijn vrijgelaten. Tijdens het transport zijn zij met geweren en revolvers bedreigd en hebben de reis BataviaSoerabaja derde klasse moeten maken, voor de oogen van de inlandsche reizigers met handboeien aan. Hun films en weten schappelijke instrumenten zijn in be slag genomen. Hetzelfde is geschied met de archie ven der Auslandsdeutsche organisatie. De in het Pension Lohe vertoevende vrouwen zijn gedwongen in de hal sa men te komen en mochten zich een tijd lang niet naar hun bezigheden, resp. schreiende kinderen hegeven. Eenige vrouwen zijn in hechtenis gesteld. Ook de consul in Soerabaja, de heer von Plessen. is geïnterneerd en daarbij met revolvers bedreigd. De heer Wissman zeide nog, dat de getroffen repressailles zullen aanhou den tot de Duitsche geïnterneerden in Indié zullen zijn vrijgelaten. VOOR DE VROUW /V een onzer vroegere persberichten zoo schrijft de Voedingsraad, is reeds uit eengezet, dat er in het algemeen voor de huisvrouw geen aanleiding bestaat om in bijzondere mate tijd en geld aan de in maak te besteden, aangezien het een legen de is, dat de winter ons zoo zou beperken in onze voedselkeuze, dat wij er zonder ingemaakte levensmiddelen niet zouden kunnen komen. Onder den drang der bij zondere tijdsomstandigheden rijst uil de praktijk de vraag naar een wat meer con crete voorlichting omtrent de hoeveelheid van inzonderheid voor inmaak in aanmer king komende groenten, die men noodig zou kunnen hebben om gedurende het ko mende winterseizoen een behoorlijk even wicht tusschen versche en ingemaakte le vensmiddelen in liet dagelijksch menu te kunnen handhaven. Ook bij een ongunstigen toestand kun nen wij ons moeilijk voorstellen, dat ■wij zelf© in de stad in dezen win ter niet de beschikking zouden hebben over zooveel versche groenten: andijvie, boerenkool, spruitjes, roode kool, sa- voijekool, groenekool, wittekool, witlof, chineesche kool, bieten, wortelen, kool raap, schorseneeren, prei, uien... dat wij er geen vier a vijf maal per week de maaltijden mee zouden kunnen ver zorgen. Met dit feit als uitgangspunt gaan wij nu een kleine berekening voor een ge zin van man, vrouw en drie kinderen van 2 tot 10 jaar opzetten. Bij een win terseizoen van zeven maanden (October tot Mei) hebben wij te voorzien in 210 •warme maaltijden. Voor Zondags om de veertien dagen bestemmen wij een voorraadje geeteriliseerde groenten, zoo- dat. wij daarvoor noodig hebben vijftien literflesschen voor 15 Maaltijden. Elke week rekenen wij eenmaal op zuurkool, een zeer waardevolle wintergroente, waarover later meer. Hiervoor zal noo dig zijn ruim 40 kg. rauwe kool, met als resultaat 30 kg. zuurkool voor 30 maaltijden. Om de andere week zouden wij bijv. snijboonen uit het zout kun nen geven (in overeenstemming met den smaak van een groot deel van onze bevolking; de voedingswaarde van dit gerecht is gering en men vergete voor al niet hierbij witte boonen te geven). Hiervoor is benoodigd ongeveer 20 kg. bruto boonen, dat is ongeveer 15 kg. snijboonen voor 15 maaltijden. Eenmaal per week gebruiken wij peulvruchten voor 30 maaltijden (bruine boonen, wit te boonen. capucijners. groene erwten, 'linzen enz.). Viermaal per week komen vereche groenten op tafel, dan 120 maal tijden zoodat zij thans een totaal hebben yan 210 maaltijden. Met behulp van dit staatje zal men 'dus kunnen bepalen tot welke hoeveel heden de verstandige huisvrouw, die de regelen der hedendaagsche voedingsleer volgt, zich bij haar inmaak-arbeid zal beperken. Wie den wintervoorraad nog iets wil uitbreiden, zorge voor een zeke re hoeveelheid gesteriliseerde vruchten, in den vorm van compote of van moes. die als nagerecht of al© traclatie kun nen worden gegeven. Voor een gezin van de hierboven aangegeven grootte kan met ongeveer twintig literfles schen worden volstaan. Dit gesterili seerde fruit is eigenlijk bedoeld als een extra lekkernij die den jrauwen appel ze ker niet mag verdringen. Vooral op de dagen, waarop men ingemaakte groente eet, mogen het verkrijgbare rauwe fruit en de surrogaten hiervan*- radijs, ram menas en rauwe wortel, niet worden vergeten. Ten slotte zijn er nog de to maten, die ook voor conserveering ir aanmerking komen. Recepten Inmaak in ge kurkte fles- schen. Wijdmondsche flessen leenen zich uitstekend voor het bewaren van sommige producten die dan niet gesteri liseerd behoeven te worden. Als groenten komen hiervoor in aan merking: postelein, rabarber, zuring, door den eigen zuurgraad van deze groenten wordt bederf tegegegaan. De gare, warme groenten worden in de zorgvuldig schoongemaakte fles- schen gedaan, er wordt wat sla-olie op gegoten en de flesschen worden met een uitgekookte kurk gesloten. Al© sla olie niet geschikbaar is, kan men ook aan den buitenkant de poreuse kurk sluiten door ze te dompelen in gesmol ten paraffine. Als vruchten komen in aanmerking onrijpe kruisbessen, de flesschen wor den gevuld met de rauwe kruiebessen bijgevuld met gekookt en weer afge koeld water tot boven de vruchten. Ver der voorzien van kurk en paraffine. Zuurkool: Hiervoor nemen wij gedeeltelijk witte- en gedeetlelijk sa- voyekool, gewoonlijk 2 keer zooveel witte- als savoyekool. De kool wordt in fijne snippers geschaafd en per k.g. kool worden 2 eetlepels (20 g.) zout genomen. De gerine hoeveelheid zout dient om voldoende vocht aan de kool te ontrekken, zoodat men na het snij den, doorkneden en aanstampen, de kool in het vat onder de pekel ziet ko men. Tijdens deze bewerking voegen wij aan de koolsnippers wat peperkor rels en jeneverbessen toe; ter bevorde ring van het spoedig zuur worden ook wel een scheutje karnemelk. Op de zuurkool leggen wij een schoon doekje met plankje en steen, zoodat de kool onder het vocht blijft. De pot wordt op een frissche vorstvrije plaats gezet en gedurende de eerste weken telkens na gekeken; de kim wordt verwijderd en doekje, steen en plankje worden in heet wate schoongemaakt. Inmaak in het zout. Als groenten komen hiervoor in aanmer king gesneden snuboonen. gesnipperde andijvie en even opgewelde, maar daar na volkomen koud geworden slaboonen- Op 10 kg. groente wordt 3 kg. zout ge nomen. De groente wordt laag om laag met zout in de steenen pot gepakt, zij wordt stevig aangestampt, zoodat zich dadelijk voldoende pekel vormt. Om de groenten onder de pekel te houden, wordt er een doekje met een plankje en een steen opgelegd. Vruchtmoes in gekurkte flesschen. Hiervoor komen in aanmerking rijpe tomaten, pruimen, bramen, boschbessen. De gewasschen vruchten worden met aanhangend wa ter toteen dik moes gekookt. Dit wordt door een paardeharen zeef gewreven, zoodat schillen en pitten achterblijven. De schoongemaakte flesschen worden er mee gevuld en tegen de kook aan, 20 minuten gesteriliseerd. De flesschen worden met een uitgekookte kurk ge sloten en gelakt of in gesmolten paraf fine gedompeld. De man, die niet voor steun in aanmerking kwam AMSTERDAM, 30 Juli. De recht bank heeft vanmorgen een administra tief niet bekenden man veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De verdachte was volgens zijn zeggen op 1 Juli 1914 te Enschede geboren, doch stond niet in den hurgeriijken stand vermeld. Hij was werkloos en daar hij administratief ge sproken niet leefde, kon hij geen steun krijgen. Om zich nu in zijn onderhoud te voorzien had hij kleine verduisterin gen en diefstallen gepleegd. De officier van justitie had drie maan den gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis gerequireerd Inmiddels is deze man echter nog niet administratief tot leven gekomen, zoo dat. tenzij hij werk vindt, ook na zijn ontslag uit de strafgevangenis de moei lijkheden met den steun zullen voortdu ren. Een vermogen aan ef fecten uit de Nieuwe Meer opgevischt AMSTERDAM, 30 Juli. Vanochtend meldde zich aan het bureau Stadhou derskade een ongeveer vijftienjarige jon gen met een groot pak onder den arm, dat een vermogen bevatte. De jongeman had dit pak. toen hij Vrijdag j.l. op de Nieuwe meer kanode, drijvende gevon den. Uit nieuwsgierigheid had hij het opgevischt en in de kano meegenomen. Toen hij het opende, kwam hij tot de welhaast schrikbarende ontdekking, dat het pak 197 aandeelen van een Ned. In dische Exploratie Maatschappij met een oorspronkelijke waarde van honderd guldpn en 137 aandeelen van een indus- trieele en landbomvhank te Tiel, met een nominale waarde van f 1000 bevat te. Wel zijn deze aandeelen thans niet meer van die waarde, doch de totale hoeveelheid aandeelen vertegenwoor digt nog steeds vele honderden guldens. Aan het politiehurau Stadhouderska de verwees men den jongen naar het bureau Overtoom, waar men de vondst in bewaring heeft genomen. De eigenaar heeft zich nog steeds niet gemeld. WINSCHOTEN. 30 Juli. Het initia- tief, dat cle Commissaris der Koningin, mr. J. Linthorst Roman, in de provincie Groningen de laatste maanden heeft ge nomen, heeft het sociale besef merkbaar doen toenemen. Het aantal kinderen, dat in de provincie Groningen een gast vrij tehuis wordt verleend, zal deze week opnieuw stijgen. Kleine berichtjes leggen getuigenis af van een goeden geest: Dc Hervormde meisjesvereeniging te Oostwold besloot haar reiskas van 50 gulden af te staan aan de zieke en gewonde militairen. De Noord-Groningsche Tennisbond heeft onlangs de opbrengst der onder linge wedstrijden ter beschikking ge steld van Nederlandsche oorlogsinvali den. Het hedrag aan inleggelden van ten niswedstrijden te Haren, dat anders voor winnaarsprijzen werd besteed, is in onderling overleg der deelnemers af gestaan aan de noodlijdende bevolking van Rotterdam. HET BELASTINGPLAATJE 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Bij be schikking van den wnd. secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het Departement \an Financiën, is bepaald dat geduren de het tijdvak van 1 tot en met 8 Augus tus 1940 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbare weg berij den van een rijwiel, dat niet voorzien is van het vereischte en volgens de voorschriften bevestigde belastingmerk. ALGEMEEN MIJNWERKERSFONDS VAN DE STEENKOLENMIJNEN IN LIMBURG HEERLEN. 30 Juli. In de vergade ring van het bestuur van het Algemeen Mijnwerkersfonds van de steenkolenmij nen in Limburg herdacht de voorzitter, de heer Frowein, de 22 fondsleden die in den strijd voor het vaderland geval len zijn. Voorts sprak de voorzitter woorden van waardeering jegens den heer Meeuwissen, die wegens bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd per 31 Mei 1940 ontslag moest nemen als lid van het fondsbestuur, na deze functie vanaf 16 April 1929 bekleed te hebben. De opvolger van den heer Meeuwissen als lid van het bestuur, de heer Th. Ste vens, werd door den voorzitter verwel komd. Ter voorziening in de door het uittre den van den heer Meeuwissen ontstane vacatures werd de heer Lambricths ge kozen als pl.vervangend voorzitter van het bestuur en als lid van het dage lijksch bestuur, terwijl de heer Stevens in plaats van den heer Lamhriehts werd aangewezen als plaatsvervangend lid van laatstgenoemd college. DOOR AUTO AANGEREDEN ALPHEN AAN DEN RIJN. 30 Juli. Bij het onvoorzichtig oversteken van de Wilhelminastraat is vanavond de 65-ja rige mej. Van Heusden door een vracht auto aangereden. Zij kwam geheel on der den wagen terecht en liep daarbij zulke ernstige verwondingen op, dat zij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Leiden moest worden over gebracht STRAND TUSSCHEN HOEK VAN HOLLAND EN MONSTER LEVENS GEVAARLIJK HOÊK VAN HOLLAND, 30 Juli. De Duitsche autoriteiten deelen mede. dat het strand tusschen Hoek van Holland en Monster levensgevaarlijk is wegens de aanwezigheid en het aanspoelen van mijnen. Hulpmonteur was reeds 22 jaar in dienst bij Technisch Bureau AMSTERDAM, 30 Juli. De plaatsvervangend kantonrechter mr. Klaver, heeft vanmorgen een zaak behandeld tegen een hoedenfabri- kant, die op 12, 13 en 20 Juni res pectievelijk den magazijnbediende G., de stikster H. en den kantoor- en magazijnbediende F. had ont slagen, zulks in strijd met de afge kondigde bepalingen van het de partement van Sociale Zaken. De hoedenfabrikant was ujdens den oorlog gesloten geweest, docli nader hand was zeer veel vraag ontstaan, zoodat extra personeel moest worden aangenomen. Tot deze categorie be hoorden ook de werknemers waarvoor de zaak handelde. De magazijn- en kan toorbediende F. was op staalden voet ontslagen, omdat hij weigerde hem op gedragen werk te verrichten Overigens had hij reeds zelf ontsiag genomen, daar het werk hem niet naviel. De beide anderen waren ontslagen omdat zij volgens den werkgever niet geschikt voor hun werk waren. Hij stelde zich op het standpunt, dat zij Dij hem proef werkten en hij dus niet aan Je bepalin gen gebonden was. Zij waren boven dien allen einde Mei of begin Juni in dienst getreden. Toen de an pidsinspec- tie den werkgever op de bepalingen at tent had gemaakt heeft hij adviezen in gewonnen bij ambtenaren an dezen dienst. Deze adviezen warer. weinig concreet geweest, zoodat de werkgever als leek de ware strekking «Ier bepa lingen niet. had kunnen begrijpen. Wel had hij zich bereid verklaard ook toen hij de vergunningen voor de ontslagen had gekregen, alle betalingen, waartoe hij verplicht was te doen. Uit alles bleek, dat hij volkomen te goeder trouw was geweest. De ambtenaar van het CM. mr. W. Royaards, was van meenin* dat de werkgever niet de juiste stappen had gedaan. Voor alle drie gevallen requi- reerrle hij f 10.boete subs. 5 dagen hechtenis. Met de bijzondere voorwaar de, dat, indien uitbetaling toi 2 Juli den dag, waarop de vergunningen wa ren verleend niet zou geschieden dc straf verzwaard zou worden wet drie dagen hechtenis. De verdediger mr. Ch. Thor= Jiacht te in alle gevallen een dringende re den voor ontslag aanwezig zooals ver- eischt volgens artikel 1639 p van het burgerlijk wetboek. De kantonrechter motivec»de zijn vonnis uitvoerig. Inzake F. achtte hij een dringende reden to*, ontslag, het weigeren om opgedragen arbeid uit te voeren, aanwezig; weshalve hij de verdachte in dit geval vrij sprak. Voor beide andere gevallen bestond aldus het vonnis deze. dringende reden niet. Deze ontslagen waren der halve onrechtmatig, al twijfelde de rechter niet aan den goeden trouw van verdachte. Mr. Klaver veroordeelde den werkgever tot twee maal ƒ5boete, subs, drie dagen hechtenis. Voor bij zondere voorwaarden achtte hii geen reden aanwezig, aangezien verdachte duidelijk zijn bereidheid om schadever goeding aan de ontslagenen te betalen, had doen blijken. Ook in de middagzitting van den kan tonrechter zijn enkele zaken over het onrechtmatig ontslag van arbeiders be handeld. De eerste zaak was tegen een boekhouder van een technisch bureau, wien ten laste was gelegd, dat hij op 15 Juni een monteur had ontslagen zon der daartoe vergunning te hebben van de arbeidsinspectie. De boekhouder verklaarde, dat de monteur in de plaats was gekomen van den vasten monteur, die gemobiliseerd was. Toen deze ge demobiliseerd werd, meende hij, den plaatsvervanger te kunnen ontslaan. Bovendien stond deze plaatsvervanger niet in vasten dienst, daar hij, aldus de boekhouder, niet gebonden was aan vaste werktijden. Tot een eisch of een vonnis is het. in deze zaak niet gekomen, daar de dag vaarding den boekhouder als leider der N.V. noemde, hetgeen niet het geval was en de dagvaarding derhalve nietig werd verklaard. Een tweede zaak was tegen den com missiehandelaar in muziekinstrumen ten W. Zijn zaken waren door de mo bilisatie en den oorlog dusdanig achter uitgegaan, dat hii op 31 Mei in over leg met zijn personeel besloot de zaken te liquideeren en derhalve ook den kan toorbediende v. d. S. ontsloeg. Door het besluit van 10 Juni was hij echter verplicht den kantoorbediende wederom in dienst te nemen, waarop hij een vergunning voor ontslag aan de arbeidsinspectie aanvroeg. Deze ver gunning werd hem op 26 Juli niet ver leend. Hij heeft hierop den bediende weer in dienst genomen, echter in over leg met de arbeidsinspectie tegen een salaris van ƒ45.in plaats van oor spronkelijk f60.—. De bediende zou twee uur per dag minder behoeven te werken. Het salaris over de maand Ju ni werd hem niet uitbetaald. Het O.M. achtte het onrechtmatig ontslag bewe zen en vorderde derhalve een voor waardelijke liechenisstraf van drie da gen met de bijzondere voorwaarden, dat de schade, die de kantoorbediende wegens het niet betalen van salaris had geleden volgens den ambtenaar 34.50 moest worden vergoed. De kantonrechter veroordeelde den verdachte tot ƒ7.50 subs, vijf dagen hechtenis en wees de bijzondere voor waarde niet toe, aangezien de kantoor bediende de civiele vordering had inge trokken. De rechter stelde zich op het standpunt, dat eventueele schadever goedingen buiten de strafvordering om geregeld dienen te worden. Onder leiding van de Alg. Ned. Organisatie van Kunstenaars s-GRAVENHAGE, 30 Juli. Onder presidium van twee der drie initiatief nemers van de N.O.K., de heeren ir. Hein von Essen en Ben van Evssel- steyn, heeft een groote vergadering te Amsterdam plaats gehad van tooneel- directeuren, regisseurs en tooneelspe- lers uit het geheele land. De heer van Eysselsteyn. die de ver gadering leidde, heette de ruim 250 aan wezige tooneelkunstenaars welkom en gaf een beeld van de groote organisatie der N.O.K. (Algemeene Nederlandsche Organisatie van Kunstenaars) in haar verschillende afdeelingen en vakgroe pen, waarbij ir. Hein von Essen com mentaar gaf omtrent de cultureele en sociale bedoeling en de werkwijze van het geheel. Tot alg. hoofdbestuursleden van de N.O.T. (Nederlandsche Organisatie van" Tooneelkunstenaars) werden benoemd: Joan Remmelts, voorzitter; Kommer Kleyn, vice-voorzitter; Hans van Meer- ten, secretaris-penningmeester; Dirk Verbeek, Ko Arnoldi, Herman Bouber, Anton Burgdorfer, Richard Flink. Cor Hermus en Hetty Beck. Daarna werd overgegaan tot voor- loopige benoeming van de leden der verschillende vakgroepsbesturen, die der directeuren, der regisseurs, der tooneelspelers, der tooneeldecorateurs cn -architecten, enz. Verscheidene dramaturgen cn tooneel- componisten gaven zich gedurende de vergadering op om den grondslag te vormen voor nieuwe vakgroepen. In de namiddag hield het nieuwe alg. hoofdbestuur der N.O.T. in bijzijn van genoemde heeren reeds zijn eerste ver gadering en werd het dagelijksch be stuur gekozen om zoo mogelijk de werk zaamheden aan te vatten. Eveneens vond een eerste bijeenkomst van de vakgroep directeuren plaats. WIJZIGING BEURSVOORSCHRIFTEN 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. De wnd. secretaris-generaal van het Dep. van Financiën maakt bekend, dat artikel 1.6, 4e en 5e lid der beursvoorschriften 1940 worden gewijzigd en gelezen als volgt: 4. Die rentekoers bedraagt met ingang van 10 Mei 1940 tot en met 5 Juli 1910 3^2 van 6 Juli 1940 tot en met 31 Juli 1940 5%. Deze zelfde koers geldt voor on call- en leenposten. 5. Die rentekoers zal met ingang van 1 Augustus 1940 worden vastgesteld op V/z boven den prolongatiekoers, be houdens nadere wijziging door den mi nister, na advies van de commissie van advies in beurszaken. BELASTING ONTDOKEN ALMELO, 30 Juli. De rechtbank heeft vandaag den Almeloschen schoen winkelier F. M. C. R. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verdach te had volgens de dagvaarding in het jaar 1938 opzettelijk een te lage opgave gedaan voor de inkomsten- en vermo gensbelasting en maakte gebruik van twee voorraadboeken. De officier van justitie, jhr. mr. A. H. S. v. d. Wijck, had eveneens twee maanden gevange nisstraf geëischt. ASSEN, 30 Juli. Naast den on- bewaakten overweg in de Lonner- straat is vanmiddag het bijna twee jarige zoontje van de familie T., dat daar speelde, door den van Rolde komenden personentrein van de Noord-Ooster Lokaal Spoorweg Mij. overreden. De machinist bemerkte het ongeluk niet en reed door naar het station As sen. Het kindje werd deerlijk verminkt en op slag gedood. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Heden- ochtend is in den Haag op 90-jarigen leeftijd overleden de oud-hofprediker ds. W. L. Weiter. De teraardebestelling zal Vrijdag a s. om 12 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in den Haag geschieden. Vooraf heeft in de Groote Kerk te 10 uur een rouwdienst plaats, waarna om ongeveer 11.15 uur de stoet naar de be graafplaats vertrekt. Ds. Weiter zag het levenslicht te Sl Petersburg, heeft in Duitschland gestu deerd, maar kwam toch in U-trecht zijn studie voltooien. Behalve te Bunnik, waar hij op S Februari 1S74 het predik ambt aanvaardde, stond hij te Dedems- vaart. Zwolle en Arnhem en van 1S94 tot 1929 diende hij de gemeente van den Haag. Zoo werden 35 van de 66 dienst jaren in de residentie doorgebracht. Van 1898 tot 1936 heeft ds. Weiter deel uitgemaakt van de commissie tot de za ken der Protestantsche kerken in Neder landsen Indië, welker president hij in 1911 werd. Sinds 1929 leefde hij te 's-Gravenhage in rust. Geen personeele belasting van lichte zijspan-combinaties -s-GRAVENHAGE, 30 Juli. De K.N. M.V. meldt: In verband met de huidige benzine distributie hebben verschillende wegge bruikers meestal voor het vervoer te eigen behoeve zich een zuinig motor rijwiel aangeschaft van het type „onder de 60 kg." en daaraan een zijspan doen monteeren. Daar bleek, dat bij enkele ontvangers der directe belastingen twijfel bestond omtrent den aanslag van een dergelijke combinatie in de personeele belasting, heeft de K.N.M.V. zich terzake tot den secretaris-generaal, waarnemend hoofd, van het departement van Financiën ge wend. Naar aanleiding daarvan werd beves tigd. dat voor de toepassing van de wet op de personeele belasting het gewicht van een zijspan bij het vaststellen van het gewicht van het motorrijwiel buiten aanmerkine dient te blijven, zoodat voor een motorrijwiel met een gewicht van minder clan 60 kg., waaraan een zijspan is bevestigd, geen personeele belasting is verschuldigd. Eén van hen had in de oorlogs dagen tijdelijk zijn vrijheid herkregen AMSTERDAM. 30 Juli. In een twee tal zaken, betreffende rijwieldiefstallen, heeft de rechtbank alhier vanmorgen uitspraak gedaan. De eerste zaak was tegen een gevan gene uit Breda, die in de oorlogsdagen zijn vrijheid tijdelijk had gekregen en naar dc hoofdstad was gekomen. Hier stal hij een fiets, volgens zijn verkla ring, om er mede naar Breda terug te gaan. Hij had zich meer aan soortge lijke diefstallen schuldig gemaakt. De officier van justitie had één jaar gevangenisstraf geeischt. Het vonnis luidde één jaar met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De tweede zaak was tegen een 21-ja- rigen chauffeur, die zich aan een reeks van fietsendiefstallen had schuldig ge maakt, waarvan hem echter slechts één ten laste was gelegd. Hij werd veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutfen. Tegen hem werd één jaar geëischt. RESTITUTIE BIJ HET KOOPEN VAN BOTER OP VETKAARTEN 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Bij be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat, te rekenen vanaf 29 Juli 1940, aan dengene, die te gen inlevering van bepaalde nader aan te wijzen bonnen van de z.g. vetkaarten boter koopt, uit het landbouw-crisis- fonds, gedeeltelijk restitutie van heffing zal worden verleend tot een bedrag van 0.10 per 250 gram boter. Voorts is bepaald, dat de gelden, be noodigd voor de uitvoering van deze be schikking. gesteld worden ter beschik king van de Stichting Nederlandsche Zuivelcentrale, gevestigd te 's-Graven hage, hierna te noemen centrale, welke cle restitutie zal uitkeeren door bemid deling van de Nederlandsche Midden- standsbank N.V., gevestigd te Amster dam, overeenkomstig nader door of na mens den secretaris-generaal te geven aanwijzingen, met dien verstande dat de centrale tot een en ander haar saldo zal kunnen aanwenden. Bedoelde beschikking kan worden aan gehaald onder den titel: ..Crisis-restitu tiebeschikking 1940 boterdistributie". THEATERDIRECTEUR VER OORDEELD ROTTERDAM. 30 Juli. De rechtbank heeft, den 33-jangen orgelfabrikant en theaterdirecteur A. W. J. S. jr.. gedeti neerd in het huis van bewaring, wegens oplichting, verduistering en valsch- heid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van twee maanden voorarrest. DE VIJFDE KINDERVACANTIETREIN NAAR DE OSTMARK ARNHEM, 30 Juli. De vijfde kincler- vacantietrein naar de Ostmark is heden om 12.24 uur van het Arnhemsche sta tion vertrokken. Uit Arnhem en omge ving gingen 305 kinderen mee, terwijl de trein op de verdere reis nog groepen kinderen zal opnemen, zoodat in totaal S12 kinderen naar de Ostmark gaan. Aan het station was groote belangstel ling, vooral van de zijde van de ouders. De burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers was bij het afscheid aanwezig. Er heerschte een opgewekte stemming. FRANSCHE EN ENGELSCHE SOLDAAT TER AARDE BESTELD DEN BURG, 31 Juli. Gistermiddag is op de algemeene begraafplaats te Den Burg op Texel het stoffelijk over schot \an een franschen soldaat ter aarde besteld, dat op het strand was aangespoeld. Tegelijk werd ook het stoffelijk overschot van een Britsch vlieger begraven, die gisteren bij een luchtgevecht boven Texel werd gedood Bij dit luchtgevecht werd een Britsch vliegtuig gedwongen een noodlanding te maken. De piloot bleef ongedeerd. Van de beide andere inzittenden kwam een om het leven en werd de ander ernstig gewond. Hij is'naar een zieken huis overgebracht. De kist van den Britschen vlieger was bedekt met de Pritsche oorlogs- vlag. Eenige Duitsche soldaten legden een krans op het graf. De predikant las aan het graf de 103de psalm en bad het Onze Vader.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6