DE BRITSCHE VLOOT VERLAMD Molotov over den strijd in liet Westen De Laatste Bus LUCHTGEVECHT BOVEN HET KANAAL Opperste Sovjet bijeen MVRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Hj;t Luitsche legerbericht Vijl Britsche jagers hal lons en twee versperrings neer» ese holen Bommen op Hannover Zweedsch vliegtuig neergestort De Britsche vloot vaart uit Vice-admiraal Gadow: „Wat nog over is, wordt gereed gehouden voor de verdediging, doch komt voor aanvallen niet meer in aanmerking" Aan den vooravonrl van nieuwe beslissende gebeurt en issen Het Franse lie H oog- Gerechtshof KINDERHOEKJE Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGDLAD VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 1 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tengevolge van de weersomstandigheden bleef de actie van de luchtmacht ook op 31 Juli beperkt. Bij de gewapende ver kenning in het Kanaal en op zee, ten Westen van de Scilly-eilanden zijn alleen varende gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met bommen aangevallen. Nachtelijke aanvallen, die met zwakkere strijd krachten werden ondernomen, waren gericht tegen schepen en haven werken in Zuid-Engeland, alsmede tegen vijandelijke zoeklichtstellin gen. Men heeft ontploffingen en branden waargenomen. In de avond uren is het ter hoogte van Dover tot luchtgevechten tusschen Engel sche Spitfire-iagers cn Duitsche Messerschmidt-vliegtuigen gekomen. Men slaagde er hierbij in, 5 Britsche jagers en 2 versperringsballons neer te schieten, zonder zelf verliezen te lijden. Bij het binnenvliegen van Britsche bombardementsvliegtuigen in Noorse! Deensch en Nederlandsch gebied zijn nog drie vijandelijke vliegtuigen neercescho ten. De bommen, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus door vijandelijke vliegtuigen zijn neergeworpen in Noord en West-Duitschland. hebben slechts go ringe schade aangericht. Een vijandelijk vliegtuig, dat op groote hoogte boven de wolken vloog beeft een aantal bommen in het centrum van de stad Hannover geworpen, ver verwijderd van ieder mili tair doel. Daarbij zijn verscheidene hui zen zwaar beschadigd en ecnige perso nen omgekomen en gewond In totaal verloor de vijand gisteren acht vliegtui gen. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. Het frontbericht BERLIJN. 1 Aug. (Frontbericht van het D.N.B.) Het aanhoudende slechte weer boven West-Europa en Engeland heeft ook Woensdag de actie der lucht macht beperkt. Niettemin konden de Duitsche gevechtsvliegtuigen wederom opmerkelijkè successen behalen. Daar bij moet in de eerste plaats het met suc ces bekroonde luchtgevecht genoemd worden, dat hoven het Kanaal bij Dover is gevoerd tusschen Duitsche cn Britsche jagers. De Messerschmidt-constructie be wees opnieuw, zeer superieur aan de Spitfire toestellen te zijn. In talrijke ge vechten van machine legen machine kon de Duitsche groep jagers viif tegenstan ders neerschieten, zonder zelf verliezen te lijden. Van Britsche zijde is den laat- sten tijd herhaaldelijk beweerd, dat het type Spitfire het in snelheid en bestuur-, baarheid vaii de Duitsche constructies wint. Deze bewering is wederom op dras tische wijze gcloochenstraft. De aanval len der Duitsche luchtmacht waren over al op militaire doelwitten gericht. Bom men werden slechts geworpen, wanneer het doel duidelijk kon worden waarge nomen. De Britsche luchtmacht daaren tegen heeft door lukraak bommen wer pen weer bewezen, dat zii haar taak min der in den si rijd tegen militaire doelen ziet, als wel 'in de poging on het moreel der burgerbevolking te werken. De En gelse he vliegtuigen, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus boven I^pgnnover vlogen, bleven 'hij het werpen van bom men boven de wolken en hebben in liet centrum verscheidene dynamietbommen geworpen. Een huis stortte in tengevol ge van een rechtstreekschen treffer. Drie huizen in dezelfde straat werden meer of minder ernstig beschadigd door hom- scherven. Tot dusverre zijn er twee doo- Zes dooden STOCKHOLM. 1 Aug. (Reuter). Tijdens een oefenvlucht zijn giste ren twee Zweedsche militaire vlieg tuigen met elkaar in botsing geko men. Zes inzittenden van het eene toestel vonden den dood. Het andere vliegtuig kon zonder verdere onge lukken landen den. drie zwaar- en vier lichtgewonden, waarbij echter moet worden aangeno men. dat onder de puinhoopen van het vernielde huis nog meer slachtoffers lig gen, In de nabijheid van deze straat be vindt zich nergens een militair doel. wel echter een lazaret, dat on het dak duide lijk het Roode Kruisteeken draagt. TANGER, 1 Aug (Stefani). Verno men wordt, dat tali ijke Britsche oor logsbodems plotseling uit Gibraltar ver trokken zijn in westelijke richting. De vlootformatie bestond o.m. uit drie kruisers, zeven torpedobootjagers. vijf duikbooten. twee vliegtuigmoedersche pen en drie hulpschepen Het schijnt dat het vertrek van deze eenheden zijn oorzaak vindt in de vrees voor de bom bardementen der Italiaansche lucht macht, die steeds doeltreffender wor den. Gisteren hebben ook verscheidene toestellen langen tijd hoven Gibralta» gevlogen, waar zij verscheidene hom men neerwierpen, onflanks de felle re actie van het luchtafweergeschut. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND LONDEN. 1 Aug. (Reuter). - Het ministerie voor luchtvaart en voor de veiligheid van de hoofdstad deelde he denmorgen mede: In den afgeloopcn nacht hebben vij andelijke vliegers boven eenige plaat sen aan de Theems en aan het Bristol- kanaal hommen uitgeworpen. FRANSCHE DIPLOMATIEKE MUTATIES GENEVE. 1 Aug (D.N.B.). In de Fransche diplomatie zijn mutaties inge voerd voor een reeks van posten. De Fransche ambassadeur in Ankara, Mas- sigli, is volgens een mededeeling van de Fransche omroep ter beschikking ge steld. BERLIJN, 1 Aus. (D.N.B.). Vi- ce-admiraal Gadow, bekend marine expert schrijft in de Deutsche All- gemeine Zeitung, dat het einde van de maand Juli de Britsche vloot in een toestand aantreft, die eenige pessimistische kenners weliswaar reeds voorspeld hadden. Die echter door de meerderheid van het com mando en de regeering niet mogelijk geacht was. In dit artikel dat het opschrift „De verlamde Engclsche vloot" draagt, schrijft Gadow verder: „Tot dusverre kende de Britsche vlootpolltiek drie vast- gewortclde leidende gedachten. In de eerste plaats moest men steeds sterker zijn dan de tweede en derde, vlootmo- geridheid samen. Daaraan kwam reeds spoedig na de eeuwwisseling een einde, doch door een handige politiek, bond genootschappen en een onbeperkte slaafsheid tegenover de Vereenigde Staten konden vervangingsmiddelen ge schapen worden. Naar welken maatstaf moet echter de kracht gemeten worden? Volgens dc traditie naar slagschepen, kruisers uw torpedobootjagers. Maar reeds de duikboot haalde een streep door de rekening. EngcXawid heeft er geen baat van, ook als zijn duikboot- wapen sterker is dan dat van zijn tegen stander, want objecten voor dat wapen biedt vooral degenen, die is aangewezen op toevoer over zee. en niet de anderen, die van een welverzorgde stelling uit kunnen opereeren. De tweede grondge dachte was, dat men aan de westelijke toegangen tot het Kanaal altijd sterker moest zijn dan de aanvaller. Hier bestaat hetzelfde dilemma: wat moet een sterkere slagvloot daar uitrichten, wanneer duikbooten zich reeds in de nabijheid van Kaap Landsend op de convooien storten en haar slachtoffers uitkie zen, wanneer snelle booten in het Kanaal de convooien uiteenjagen en diep in de inhammen van de zuid kust binnendringen, en wanneer es kaders vliegtuigen niet alleen de zelfde convooien vernietigen, maar ook de havens van bestemming in puin leggen. Een derde leiddraad is. dat men in de Middellandsche Zee altijd sterk genoeg moet zijn om de heerschappij ter zee te hebben. Dat gold in het verleden. Malta is thans buiten gebruik. De heide ande re bases worden bijna dagelijks gebom bardeerd en kunnen de oorlogsschepen die daar gerepareerd worden, niet be schermen noch snel gevechtsklaar mi- ken. Niet fle zeestrijdkrachten doch de luchtmacht heeft hier de heerschappij veVkregcn. Een Britsche generaal. Ro wan Robinson heeft den stralegischen toestand hier aan een onderzoek onder worpen. Hij kwam tot de slotsom, dat Gibraltar noch Malta, Alexandric noch Haifa, en dus in geen geval Cyprus op den duur gehandhaafd zou kunnen wor den. Hij raadt aan de Middellandsche Zcevloot naar Singapore te verplaatsen, opdat althans Australië tegen een aan val "van Japan beschermd kan worden en de rest van de slagschepen behouden blijven. Zoo ver schijnt de Admiraliteit nog niet te zijn, aldus Gadow, hoewel een dergelijke uitweg in aanmerking zou kunnen komen met het oog op de benauwde positie van de beide eskaders in de Middellandsche Zee. In haar sterkste deelen kan de Brit sche vloot derhalve als verlamd be schouwd worden. Van de 15 schepen, waarmede Engeland den oorlog begon, zijn zeker twee en is volgens Amerikaan- sche berichten ook een derde tot zinken gebracht, terwijl de Hood en de Resolu tion onlangs ernstige schade hebben geleden. Bij andere lucht- en zeegevech ten, vooral in Noorwegen, hebben mins tens acht slagschepen eveneens ernstige schade geleden. Voor de vliegtuigmoe derschepen geldt hetzelfde en in de vloten van kruisers en iagers zijn groo te gaten geslagen. Wat nog over is, wordt gereed gehouden voor de verde diging. doch komt voor aanvallen niet meer in aanmerking. Deze vloot staat nog tusschen Europa en zijn vrije zecverkeer, doch niet lang meer Van Canada en Australië uit kan de Atlan tische Oceaan niet beheerscht worden. MOSKOU, 1 Aug. (D.N.B.) - Hedenmiddag om 2 uur is in het groote paleis in het Kremlin de zevende vergadering van den Op persten Sovjet der U.S.S.R. ge opend. Daaraan voorafgaand kwam de eerste kamer van den Oppersten Sovjet bijeen. Op de regeeringsbanken zag men o.a. Mo- lotof. De voorzitter van den raad van volks commissarissen, de commissaris van buitenlandsche zaken Molotov. heeft in zijn rede, die ongeveer drie kwartier duurde een uitvoerig overzicht van de buitenlandsche politiek der Sovjet-re geering in verband met den wereldtoe stand gegeven en gesproken over de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de verschillende Europeesche en niet-Europeesche staten. Hij zeide on der meer: Niet alleen de gebrekkige Fransche oorlogsvoorbereiding is beslissend voor de Fransche nederlaag geweest. Van beteekenis is ook geweest, dat Fran sche regeeringskringen een „lichtzin nig" oordeel hebben gehad over bet be lang en de beteekenis der Sovjet-Unie De Fransche catastrofe heeft voorts aangetoond, dat de heer- schende Fransche kringen niet met het volk verbonden zijn geweest, doch het volk en zijn revolutio naire tradities gevreesd hebben. Dit is een der belangrijkste oorzaken van de Fransche nederlaag. Frankrijk is thans voor een nieuwe taak gesteld. De herbouw kan echter niet op de oude methode geschieden". Als het belangrijkste feit uit de ont wikkeling der laatste maanden noemde Molotov vervolgens de „groote succes sen van Duitschland", die echter, aldus zeide hij, tot dusverre nog niet hebben geleid tot het hoofddoel van Duitsch land, het einde van den oorlog. Adolf Hitler heeft nog kortgeleden een nieuw beroep op Engeland gedaan om den oor log te eindigen. De Britsche regeering heeft dat beroep evenwel van de hand gewezen. Engeland wil den oorlog voortzetten voor de handhaving van zijn wereldheerschappij, zonder er rekening mede te houden, dat zijn eigen positie belangrijk moeilijker is geworden. Zoo nadert het einde van het eer ste oorlogsjaar, zonder dat van een spoedig einde van den strijd sprake kan zijn. Wij staan aldus besloot Molotov zijn overzicht van den wereldtoestand „aan den vooravond van nieuwe be slissende gebeurtenissen". waarbij Duitschland en Italic aan de eene zij de, Engeland en steeds ook de Ver eenigde Staten aan den anderen kant van den strijd staan. Daarna sprak Molotov over de be trekkingen tusschen de Sovjet-Unie en ae andere staten. Allereerst wijdde hij zijn aandacht aan de Duitsch-Russische betrekkingen. Deze zijn, zoo zeide hij vaslgeworteld in dc overeenkomsten. Zij zullen zich in vollen omvang blijven handhaven. De tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie gesloten verdragen, dip van beide zijden strikt nagekomen zijn zijn ook in de afgeloopcn maanden van groot gewicht gebleken. Zij hebben zich verder ontwikkeld. Molotov wees de speculaties van Engelsche en andere bladen, die den laatstcn ti|d herhaalde lijk getracht hebben, door alle mogelij ke geruchten en valsche berichten wan trouwen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te zaaien, met sarcasme van de hand. Deze pogingen kunnen geen enkel resultaat hebben en worden in beide landen niet ernstig opgevat. De Sovjet-Unie laat zich niet in het minst intimideeren door de drei gende perspectieven, die de aange geven bladen schilderen van den verderen groei en de toekomstige kracht van Duitschland. Veeleer zullen de vriendschappelijke en goe de buurbetrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland ten vol le blijven bestaan. Molotov constateerde met nadruk, dat de betrekkingen met Italië in den loop der laatste maanden verbeterd zijn. De buitenlandsche politiek van de Sovjet- Unie zoowel als die van Italië biedt de volledige mogelijkheid tot wederzijdsch begrip en tot een gunstige ontwikkeling der betrekkingen. In de betrekkingen met Engeland zijn den laatsten tijd geen verandering van belang gekomen. Na de bekende vijan dige handelingen van Engeland tegen de belangen der Sovjet-Unie heeft men ook geen positieve ontwikkeling in deze betrekkingen kunnen verwachten. Misschien kan de benoeming van den nieuwen Britschen ambassadeur, Cripps, een zekere verbetering in de toekomst brengen. Molotov sprak vervolgens over de ont wikkeling aan de Russische Zuidgrens (Bessarabie en de Noordelijk Boekowi- na). Hij zeide: „Het conflict tusschen de Sovjet-Unie en Roemenie, dat vele jaren geduurd heeft, is op vreedzame wijze geregeld, doordat de Roemeensche regeering het Russische voorstel tot af stand van Bessarabie cn de Noordelijke Boekovvina heeft aanvaard. De Oekrain sche en Moldavische bevolking van bet nieuwe gebied heeft daardoor de moge lijkheid gekregen tol de groote familie der volken van de Sovjet-Unie toe te treden. De Sovjet-Unie heeft haar ge bied naar het Westen uitgebreid en een der belangrijkste rivieren van Europa, den Donau, bereikt. De betrekkingen tot Roemenië kunnen thans in een vol komen normaal spoor komen". Molotov besloot zijn rede met een blik vooruit. De huidige veranderingen Europa, zoo zeide hij, staan in het tee- ken van het groote succes der Duitsche wapens. Duitschland is uit het verloop tot dusverre van den oorlog versterkt te voorschijn gekomen. Een spoedige li quidatie vnn den oorlog is nog steeds r iet te voorzien. Integendeel, de oor logsgeheurlenissen zenden haar „ern stigen neerslag" naar allp deelen der wereld. In het bijzonder teekent zich de strijd om de koloniale bezittingen van België en Frankrijk steeds acuter af. Imperialistische lusten worden niet al leen in Japan gevoeld, maar ook in de Vereenigde Staten, waar deze lusten natuurlijk door de reclame voor de z.g. belangen van het Westelijk halfrond verbloemd worden. De totale ontwikkeling van den vvereldtoestand brengt het gevaar in zich van een verdere ontplooiing van den oorlog. De Sovjet-Unie moet derhalve versterkte waakzaamheid toonen en zich wijden aan de ver sterking van haar binnenlandsehe en buitenlandsche posities. De Sovjet-Unie mag zich niet tevre den stellen met haar tot dusverre be haalde successen de volkeren der Sov jet-Unie moeten integendeel de uit spraak van Stalin ook verder ter harte nemen, dat het geheele Sovjetvolk in voortdurende gereedheid voor mobilisa tie moet staan en voorbereid moet zijn op iedere dreiging an een vijandelij ken overval, opdat geen manoeuvre van de vijanden de Sovjet-Unie kan verrassen. is GENEVE, 1 Aug. (D.N.B De „Pe tit Dauphinois" meldt uit Vichy bijzon derheclen over het nieuw ingestelde hooggerechtshof in Frankrijk. De ope ningszitting van dit hof zal waarschijn lijk in Augustus worden gehouden, Toch zullen de geregelde zittingen eerst beginnen nadat het vooronderzoek geëindigd, dus na twee of drie maanden Het gerecht zal eerst een onderzoek in stellen naar de „directe verantwoorde lijkheid", welke tot den huidigen toe stand heeft geleid. Deze verantwoorde lijkheid zal door een onderzoek worden vastgesteld, welk onderzoek wordt ver richt door een of meer leden van hel gerechtshof. Naar de „Progres" meldt zal het hooggerechtshof zijn zetel Lyon hgbben. te 241. Intusschen is de booze kabouter Zwartvoet uit den hol len boom gekropen. Hij heeft zoo'n honger, dat hii haast niet loopen kan en zich voort moet slepen. Angstig kijkt hij rond of er ook iemand is, die hem gevangen wil nemen. 242. Kabouter Zwartvoet heeft berouw gekregen over zijn slechte daad. Had ik Myra maar nooit ontvoerd." zucht hij den hcelen dag. Eindelijk volt hii bewusteloos neer en wordt zoo gevonden door twee dienaars van koning Inkt zwam. FEUILLETON door 28) De inspecteur stond ook voor een moeilijke keuze. Kon hij, zoo dicht achter zijn prooi, tijd verliezen door te stoppen en te telefoneeren? Om dezen tijd van den avond zou het echter niet meevallen direct de noodige verhindin gen te krijgen Hij besloot dan ook te recht of ten onrechte de kans te wa gen en het alleen tegen de andere auto op te nemen, en het telefoneerc-n te laten afhangen van de. omstandighe den. Helaas was de weg niet al tc host en regen en vorst, die zich ook hier had den doen gelden, droegen er niet toe bij het rijden veiliger te maken Hij schoot er niet veel mee op. wanneer hij bedacht, dal de anderen met dezelfde moeilijkheden te kampen hadden Een verdere kleinigheid, welke er evenmin toe bijdroeg zijn zenuwen te kalmee- ron, was hel feit. dat de bel aan zijn wagen hij iedere* oneffenheid in den weg rinkelde, terwijl zij eenmaal, toen hij door oen flihkpn kuil reed. een oor verdoovend lawaai maakte. De lichtstraal van zijn machtige kop lampen droeg er slechts toe hij om kui len en putten in den weg te accentu eerën. Hij vloog door een slapend dorp, voordat de bewoners goed en wel wis ten dat hij kwam. Een spoorwegvia duct in de verte, verlicht door electri- sche booglampen, scheen op hem af te snellen, vloog over hem heen en was een paar seconden later een heel eind ar hier hem. Toen zag hij een mijl of wat voor zich bij een verhooging in den weg het achterlicht van een anderen wagen, welke direct daarop weer in een laagte verdween. Toen hij het licht voor de tweede maal zag, was het al belangrijk dichterbij; hij haalde den wagen vlug in. Een minuut later meende hij het geluid van rlen anderen motor te hoo- ren, maar dat leek eigenlijk hoogst on waarschijnlijk. De snelheid, waarmede hij op den wagen voor zich inliep, ver vulde hem m> t twijfel Dit kon de wa gen niet zijn. waarop hij jacht maakte, want de „stem"' en zijn sateHieten zou den wel niet met brandend achterlicht rijden om mogelijke achtervolgers den weg te wijzen Tenzij ze daaraan na tuurlijk nog niet gedacht hadden. In dien dit wel hun wagen was, scheen rie snelheid, waarmede zij leden, in vergelijking met de snelheid, waartoe de wagen in staat was. er op te wij zen, dat de inzittenden geen idee er van hadden, dat hij vlak achter hen aanzat. „Bij deze snelheid", dacht de inspec- tpur. ..zal ik ze in enkele oogenb'.ikken hebben ingehaald Een nieuw probleem! Zou hij onder zoeken. wie de inzittenden in den wa gen voor hem wa en? Was het opnnl- houd dip informatie waard? Hij haalde den wagen zoo vlug in. da' hij snelheid moest verminderen, want het eerste, wat hem te doen stond, was het opnemen van het nummer. En als hij toch zijn vaart moest inhouden, kon bij even goed stoppen en om inlichtin gen vragen. Spijtig minderde hij vaart. Terstond sprong de andere wagen als hpt ware vooruit, er klonk een knal, ge paard met het versplinteren van zijn voorruit en het naargeestig geklingel \an de brandweerbei aan zijn zijde, ver oorzaakt door den afgeschoten kogel. Voor één ding was hij dankbaar. Het was nu niet langer noodig de inzitten den in den wagen voor hem te onder vragen. Zij hadden het antwoord reeds gegeven. Hij tuurde vooruit door het ge broken glas. De lichten van den verdwe nen wagen waren nu gedoofd en hij vroeg zich af of hvi hetzelfde zou durven doen. Voor zijn eigen veiligheid besloot hij het niet te doen. hoewel het hem sterk in het nadeel plaatste. Hij moest zijn snelheid zóó regelen, dat hij den wagen in het oog hield en toch huiten het bereik van hun revol vers bleef. Hij was ongewapend. Dat was een uur geleden al erg geweest nu kon het fatail blijken. Maar, rede neerde hij bli zi"h zelf. line, had hij kun nen weten, toen hij Scotland Yard ver liet om rle verklaring van een dorps agent te testen, dat hij in een dergelijk avontuur zou worden gewikkeld? Drommels! Deze voorzichtige politiek bracht hem niets verder Tenzij hij wist hoever die andere wagen hem vooruit was. liep hij veel kans hem heelcmaal te verliezen. Hij versnelde opnieuw zijn vaart, maar móest bij een bocht wee» wat inhouden Dan remde hij uit alle macht. Midden op don wpg staande, pen hand opgeheven als stopteeken en met de aodeie zijn meren beschermend tegen liet felle licht vin de autolampen. stond een agent in uniform. Higgins liet zijn oorverdoovende claxon gillen, maar de man ging geen slap opzij. Op een ander oogenhlik zou hij de plichtsbetrachting van den man geprezen hebben, maar nu „Maak. dat je weg komt!" schreeuwde hij, terwijl rle handen over liet wegop- pervlak schuurden. Het hielp niet. De wagen stond stil en met gewichtig ge- haar een groot notitieboek te voorschijn halend kwam de a cent op hem af „Denk je misschien, dat deze weg je particulier eigendom is?'' vroeg hij opgewonden „Je bent de tweede in drie minuten." „Kun je lezen?" vroeg de inspecteur woest, terwijl hij don ander zijn kaart in de handen duwde. De .'.gen' haalde een zaklantaarn voor den dag en liet het licht op het stukje karton schijnen Zijn heele optreden veranderde ter stond. „Neem me niet kwalijk, meneer. Wist niet dat u bij cien anderen wagen hoorde." „Wat bedoel je?" „Er zat iemand in poli tie-uniform in dien wagen hiervoor en daarom dacht ik „Weet je het zeker?" „Absoluut, nveneer. Ik dacht dat 'ze misschien geenstumeerd waren en daar om noteerde ik het nummer, wat ik juist wilde gaan opgeven voor het ge val ..Het nummer?" De agent sloeg een van de blaadjes van zijn hoekje terug en las plechtig: „XX 57936." „Dat was de wagen. Dit is een dooi den hemel gezonden gelegenheid. Te lefoneer dat nummer direct door. De wagen moet tot iederen prijs worden aangehouden. Je weet de richting?" „Zeker, inspecteur. Zij gingen recht door en sloegen dan den eersten zijweg in. U kunt dien niet missen." Higgins schakelde weer in en vertrok zoo vlug mogelijk, een paar seconden later op twee wielen de bocht naar rechts nemende. Dat was een bof dien agent, te ontmoeten. Handige kerel ook' Dat nummer zoo netjes te noteeren, hoewel, nu hij er aan dacht, hoe had de Inan, daar zij toch geen enkel licht aan hadden, er iets van kunnen Het was in een oogwenk gebeurd! Een bocht in den weg. en dan vijf me ter voor hern een massief ijzeren poort Automatisch trapte de inspecteur het rempedaal in, de wagon maakte een schuiver en vloog dwars tegen de poort. Er klonk een geweldige slag en daarop viel de wagen langzaam op zijn zijde Het trieste geklingel van de brand weerbei te midden van het wrak scheen het gelui van een doodsklok die d.-nefe- nis opwekte over de onbeweeglijke fi- euur. welke daar in elkaar gedoken ter neer lag. HOOFDSTUK XIX. Waarin een inspecteur wo-dt aangevallen. De eerste indruk, waarvan inspecteur Higgins zich na het langzaam terugkee- ren \an zijn bewustzijn gewaar werd, was er een van intense koude. Zijn vol gende tW hij niet in staat was zich te bewegen Hoe voor den drommel was hij hier terecht gekomen? Hij fronste zijn wenkbrauwen, terwijl hij zijn memorie geweld aandeed en langzamerhand begonnen de recente ge beurtenissen hem weer voor den geest te komen. De jacht die politieagent en eindelijk de ijzeren noort. En pu ver onderstelde hij, was hij aan handen en voeten gebonden en in de macht van die geheimzinnige „stem". Toen zijn brein echter nog vvaj, helderder werd, bemerk te hij, dat hij verkeerd gegist had. Hij Ron zich niet bewegen, omdat er iets zwaars op zijn horst drukte. Het eenige zware d.ing, waaraan hij op dit oogen hlik kon denken, was meneer Sander son, maar die was voorzeker niet zoo hoekig! Toen drong de verklaring plotseling helder tot hem door hij lag nog steeds onder het wrak van de auto! Spottend bedacht hij wat de brandweercomman dant er wel van zou zeggen! Te oordee- len naar de manier waarop hij begon nen w-as, toen Higgins voor de eerSfe maal roeg of hij zijn wagen kon leenen, beloofde dit wel iets goeds! Een voor zichtig tastende beweging met zijn voet deed Higgins ontdekken, dat hij niet to taal onbewegelijk lag, althans niet zoo als hij eerst gedacht had. Hij begon te probeeren zich wat los te wringen, en schrok vreemd op, toen de bel opnieuw hoewel gedempt begon te klinge len Hij was verbaasd te zien, dat het niet langer zoo pikdonker ^as. Een volgend/» beweging, en zijn eene arm was vrij. Hij draaide zich een beet je om, en daardoor verloste hij ook den tweeden arm. H?t viel niet mee zich heeiemaal on der de resten van de auto uit te werken, maar ten slotte speelde hij het toch klaar. Zijn voeten gaven hem den mees ten last niet dat hij leer! aan d*» in zijn heroen traditionele groote voeten maer zit achenen Hopeloos verward in de draden van de claxon. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2