INMAAK BRANDEWIJN MASSA LAATSTE BEKiCHTEiN Naar een eigen nationale structuur NEDERL. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Oud-hofprediker Ds. Weiter ter aarde besteld Niet alleen aan afbreken denken Betoogingen zijn verboden Het Italiaansclie legerbericht Prof. van Poelje over het streven naar concentratie en nationale eenheid Het wapenverbod blijft van kracht Verduistering van goederen IJverig verduisteraar verduisterde zichzelf WEER EEN SCHIP GELICHT IN DE SCHELDE Een bezoek aan onze landgenoolen die nabij Berlijn arbeid hebben gevonden Goede behandeling en goed loon Gezoet en voor gebruik gereed. HAVIK 41 TEL. 4523 MARKTBERICHTEN Ie BLAD PAG 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 binnenland 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. Prof. dr. G. A. van Poelje, secretaris generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, heeft een vertegenwoordiger van het A.N.P. een onderhoud toegestaan, opdat deze in groote lijnen zou kunnen kennis nemen van diens denkbeelden omtrent de aangevangen en alom voortschrijdende concentratie op allerlei gebied, en omtrent het streven en de nood zakelijkheid om te komen tot meer, zoo mogelijk tot volkomen natio nale eenheid. In het algemeen aldus Prof. Dr. van Poelje is en was het mijn overtuiging, nu en vroeger, dat de kracht van ons volk voor een groot deel gegrond is op de mogelijkheid, dat ieder zijn eigen levensbeschou wing beleven kon, Maar te veel werd dikwijls vergeten, te streven naar het ophouwen van een nationale eenheid. Te veel werd over het hoofd gezien, dat tussschen de verschillende standpunten en tusschen de verschillende onderdeelen der maatschappij wisselwerking ge- wenscht is, omdat deze wisselwerking werd verwaarloosd en te veel het eigene van iedere groep in het licht werd gezet, ging dikwijls de eenheid en de verscheidenheid verloren. Hoezeer men ook vertrou wen kan hebben in alle menschen individueel, zoo moet toch het ge heel overzien worden Hoe meer men daarvoor oog heeft, des te beter begrijpt men ook hoe het kon gebeuren, dat er dikwijls in een bepaal de richting werd gewepkt. totdat dan op een gegeven oogenblik het zwaartepunt elders bleek te liggen. Men kan hier de vergelijking trek ken met iemand, die een beperkt inkomen heeft te besteden en die moet uitmaken, welke verlangens hij wel en welke hij niet zal kunnen bevredigen. Zou elk belang los van het geheel worden bezien, dan zou deze man zeer onevenwichtig te werk gaan. Noodig is een centraal punt van heoordeeling. Het is de overtuiging van prof. van Poelje, dat op het oogenblik een eisch is van overwegende beteekenis aan na tionale eenheid op elk gebied zooveel mogelijk aandacht te schenkeh. Maar ook is Prol. van Poelje over tuigd, dat in het algemeen geen dwang moet worden toegepast. De meerdere eenheid kan in vrije overtuiging ver kregen worden, al zal dikwijls eenige aarzeling moeten worden overwonnen. Prof. van Poelje geloofI. dat tot een sterkere nationale eenheid is te komen, als men uitgaat van het bestaande en de waarheid in het bestaande erkent, en niet gaat aantasten hetgeen in een reeks van jaren met moeite soms in nood werd* opgebouwd. Dit alles is mogelijk op korten termijn. We zullen moeten komen tot een eigen, zuiver nationale structuur, waarmede we in de wereld wellicht anderen ten voorbeeld kunnen zijn, zooals we ten aanzien van ons kolo niaal beloid reeds tientallen van jaren anderen ten voorbeeld zijn ge weest. Onverantwoordelijk zou het dan ook zijn, slechts aan afbreken te denken. Voor wezenlijke nationale belangen is het noodig, een sterkere organisatie op te bouwen dan ver kregen wordt, wanneer we slechts probeeren ovei: te nemen, wat in een ander land met het oog op de ver houding aldaar naar eigen behoeften is gegroeid en tot stand gebracht. Men is hier te land reeds druk bezig, maar in zoo korten tijd kan men nog geen eindresultaat verlangen. Wel re sultaten, waarop men verder kan wer ken en dan ook werkt. Daarbij moet geen partijpolitiek vomzitten, ofschoon er wetenschappelijk geen bezwaar is te gen het woord politiek, in den zin van tien vorm waarin onze nationale belan gen staalkundig worden gekristalliseerd. Op een vraag hoe Prof, van Poelje zich de plaats dacht van de jeugdbewe ging, luidde liet antwoord, dat ook zij baar' plaats moet kunnen vinden in hei staatkundig bestel. Bij de op gang zijn de strevingen naar concentratie van de jeugd, geeft op verzoek van Prof. van Poelje de Centrale Jeugdraad leiding. Daarin vindt de jeugdbeweging haar centraal orgaan. Reeds jaren is de Cen trale Jeugdraad, welke bestaat sinds April 1920. liei jegceringsorgaan voor de geheele jeugdbeweging. Zijn taak ont wikkelt zich nu verder niet de over heidstaak. Tntusschen zal hij wel weer actief moeten optreden. Tevoren had de Centrale Jeugdraad een meer passieve rol. En zoo zullen de verschillende orga nen tezamen meer codrdineerend kun nen functionneeren in hel algemeene streven naar: nationale eenheid. Prof. van Poelje merkt op, dat een federatie, die naar den vorm niet sterk was. van 1579 tot 17DS een der grootste krachten in dp wereld is geweest. Men tnoet dus ook hier niet te veel aan een woord hechten, vooral geen .voorden van anderen overnemen zondp»* zich on fle eigen nationale waarde te bezinnen. VIJFTIENJARIG MEISJE VERMIST AMSTERDAM. 2 Augustus. De com missaris van polilie, chef bureau kinder politie 1c Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing en aanhouding van de minderjarige Johanna Hartman, zich ook noemende Jnpie van Buren, ge boren te Amsterdam 23 Juni 1925, die sinds 22 Juli wordt vermist. Signalement: lang pl.m. 1.60 m., flink 's-GRAVENHAGE, 2 Augustus. Naar aanleiding van de publicatie in het verordeningenblad eener ver ordening op de weerkorpsen deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat naast deze verordening die op het dragen van wapenen onvermin derd blijft bestaan. Een vergunning krachtens de verordening op de weerkorpsen ontslaat dus niet van het verbod van het dragen van wapenen. AMSTERDAM. 2 Aug. Vanochtend stond voor de vacantiekamer van de rechtbank alhier terecht een handelaar uit Utrecht, die ervan verdacht werd Perzische tapijten, die hij van een fir ma in consignatie gekregen had, te heb ben verkocht, zonder af te rekenen. De verdachte stelde zich op liet, stand punt, dat hij de goederen in eigendom had en niet in consignatie. Oorspronke lijk had hij ze wel in consignatie, zoo als bleek uit het verhoor der vier ge tuigen. Op 27 Juni 1939 werd hem ech ter een briefkaart gezonden, waarin hem medegedeeld werd. dat, mocht hij de goederen niet binnen drie dagen te rugzenden, hij geacht werd deze te be houden. De verdediger van verdachte meende hieruit te moeten opmaken, dat na dien datum van consignatie geen sprake meer was. weshalve hij vrij spraak subsidiair de uiterste clementie bepleitte. De officier van justitie bad tevoren tegen verdachte een gevangenisstraf van vier maanden geëischt. De uit spraak in deze zaak is bepaald op 15 Augustus des morgens te half tien. ROTTERDAM. 2 Aug. - In den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. heeft een onbekend gebleven man, die ge kleed was in een blauw uniform, ge tracht twee bewoners van Rotterdam geld af te persen, onder voorwendsel dat de verduistering van hun woning niet afdoende was. De man bediende zich van de Duitsche taal en liet een kaart zien, waarop een foto was be vestigd. De slachtoffers lieten zich beet nemen en meenden met een controlee- rend beambte te doen te hebben. Het eerste slachtoffer was een bewoner van den Langen Hilleweg, van wien de op lichter vier gulden boete eischte. De man kon dit niet betalen, hetgzen voor den zjern ambtenaar aanleiding was als compensatie uit een wapenrek in de gang een Indische pijl en hoog mee te nemen. Met deze attributen begaf hij zich naar den Groen n Ililledijk, waar hij hetzelfde kunstje uithaalde en van een winkelier 35 gulden eischte. Hij kreeg dit Ir.drag, maar toen een agent van politie op de woordenwisse ling afkwam en inlichtingen verzocht, verdween de oplichter in de duisternis. De commissaris van politie in cl" twee de afdoeling te Rotterdam waarschuw' het publiek geen gold af Ie geven, in dien de man zijn praetijken zou herha len, maar de politie te waarschuwen. postuur, gezonde gelaatskleur, blauwe oogen, lichtblond haar. Zij is gekleed in bruine rok, witte blouse, grijze mantel ■met zwarte strepen, lage bruine schoe nen, gele sokjes, blootshoofds. Zij draagt zilveren oorbellen met blau we steentjes. Ettelijke lijken van opvarenden geborgen VLISSINGEN, 2 Aug. Voor de twee de maal in een week heeft de waterrij ke omgeving van deze gemeente een der oorlogsdrama's onthuld, die zich in de eerste dagen van Mei hebben voltrokken. Gisteren werd in de Vlissingsche bui tenhaven door een drijvende bok hol zwaarbeschadigde stoomschip „Luctor et Emergo" opgehaald, dat 12 Mei tot zinken werd gebracht. De „Luctor" was een der passagiers- en vrachtschepen van den Provincialen Stoombootdiensl op de Westerschelde, die de verbinding VlissingsnNeuzen onderhield. Aan boord bevonden zich zeven man van het schccpspersoneel, die mede om kwamen. alsook de dames Plasschaert uit Oostburg en van Besien uit Aarden- burg, die "zich van de kostschool naar uis begaon, het vieijaug zoontje van den pontonknecht de Korte uit Ylissin- gen, alsmede de scheepspensionhoudui Eekman uit Vlissingen. Deze laatsten hadden toen tijdens liet bombardement een goed heenkomen aan boord van het schip gezocht. Gisteren is het schip achter in de nieu.ve haven tegen den berm gezet en werd met de berging van de slachtoffers begonnen. Gister avond waren daarbij gevonden de hof meester F. van der Pijl uit Neuzen en J. de Ronde uit Vlissingen, de dames Plasschaert en Besien, het kindje de Korte en de heer Eekman. Nog wórden gezocht de machinist A. Volk uit Ter neuzen, de olieman van der Stichel, 'le matrozen J Doorns en A. de Putter, al len uit Neuzen en de hofmeestersbe diende P. v. d. Maas uit Vlissingen. Waarschijnlijk zullen ook deze spoe dig geborgen kunnen worden. De iden lificatie en de berging geschieden on der leiding van de dokters Th. van de; Bijl en Jens, van het Roode Kruis, daar in bijgestaan door personeel van den Provincialen Stoomboot dienst, leden van de transportcolonne van het Roode Kruis, de gemeentepolitie onder leiding van een inspecteur en den havenmees ter van Hal. BERLIJN. 2 Augusus A.N.P-Het Nederlandsche Perskontoor schrijft: Wij ziin eens te Hohenneuendorf noot onze landgenooten gaan kijken, die. naar wij vernomen hadden. Vrijdag j.laldaar waren aangekomen om mee te werken aan den bouw van een ziekenhuis te Frohnau Hohenneuendorf draagt zijn naam te recht, want het is hoog en nieuw, een der hoogste punten in de omgeving van Ber lijn en tevens een der gezondste punten. Op een afstand van nog geen tien minu ten ligt de herberg Waldschaenkemid den in het bosch. Hier zijn de meeste Ne derlanders voorloopig ondergebracht. In een andere herberg in de buurt heelt de rest der 142 Nederlandsche bouwvakarbei ders onderdak gevonden. Deze 142 Neder landers nagenoeg allen Amsterdam mers. waarbij zich enkele Haarlemmers en Edammers hebben aangestoten zijn vrijwillig naar Duitschland gekomenIn Nederland waren ze allen sinds grruimen tijd werkeloos. Zij waren blij in Duitsch land werk te kunnen vinden. De meesten van hen ziin timmerlieden, doch er ziin ook metselaars, schilders en monteurs bij. De bemiddeling geschiedde door het Ministerie van Economisch^ Zaken te Den Haag dat. als loon 60 tot 90 pf. per uur had opgegeven. Het was voor de bouwvakarbeiders een aangename ver rassing te hooren, dat het minimumloon voor menschen zonder vakkennis reeds 72 Pf. bedroeg, terwijl het voor vaklieden zelfs 1.0S R.M. moest betjragen. Wordt er echter op tarief gewerkt, en dat ligt in de bedoeling, dan zal voor vaklieden een loon van 1 40 tot 1.50 zonder moeite kun nen worden bereikt. De arbeiders hebben het recht, alles wat van hun loon over blijft, naar huis te sturen. Men verwacht, dat dit zeer aanzienlijke bedragen zullen zijn. Over de behandeling is men vol lof. Men heeft volkomen vrijheid van be weging. Ook behoeft men zich niet, zooals de Nederlanders die reeds vóór 10 Mei in Duitschland gevestigd waren, eens per week bij de politie te melden. De. Duitsche kost is nog wel een beetje vreemd, maar men neemt aan, dat dit wel spoedig zal wen nen. Deze Nederlanders hadden zich Duitschland anders voorgesteld. Zij hadden aangenomen, dat de Duit sellers er haveloos met uitgeteerde ge> zichten zouden hijloopen en dat Berlijn tengevolge van Engelsche luchtaanvallen ten deele in puin zou liggen. Groot was hun verwondering, toen zij ontdekten, dat te Berlijn en zijn voorsteden een wel vaart heerschte, die in ieder geval niet voor die van Nederland onderdeed, ter wijl hun nu bleek, dat alle Engelsche be richten omtrent luchtaanvallen op Ber lijn tot het rijk der fabelen moeten heb ben behoord. Onder de Nederlanders bevinden zich jonge en oude arbeidskrachten. De oude ren, die hun gezin in Nederland hebben achtergelaten, voelen zich hier in den vreemde. De vrijgezellen voelen zich ech ter reeds geheel thuis en velen van hen hopen dat zij nog eens hier een eigen huisje zullen hebben. De dynamische kracht, van het nationaal-socialistische Duitschland, dat houwt en nieuwe plan nen maakt, werkt op hun verbe aiding. Zij bemerken den snellen polssla van het Derde Rijk cn raken ervan onder den in druk. In Amsterdam, aldus een jonge timmerman, hebben wij drie jaar lang met onze ziel onder den arrn geloopcn. Uit hetgeen wij thans van Duitschland gezien hebben, is ons gebleken, dat er hier bouwwerk voor een menschenleef- lijd is. Wat waren wij verkeerd over Duitschland ingelicht. Men mag over het nationaal socialisme oordeelen, zooals men wil, maar het slaat vast, dat het na tionaal socialisme uit Duitschland den jansalieger-st verdreven heeft. Had de Nederlandsche overheid zich wat meer aan het nat. socialistische Duitschland gespiegeld en had zij liet goede, dat in het nat. socialisme aanwezig is overgeno men, dan was de renteniers, cn jansalie- geest ook uit Nederland verdrexen. dan was er van werkloosheid geen sprake ge weest, althans niet in rle bouwvakken. Dan hadden wij op Nederlandschen bo dem kunnen blijven. Nu zitten wij hier. Maar wij tobben er niet over, wie weet, waar het goed voor is. Nader meldt het Nederlandsche Pers kantoor: De Nederlandsche arbeiders, die thans in Duitschland te werk gesteld zijn, zul len hun gezin mogen laten overkomen, zoodra vast staat dat zij als arbeids kracht voldoen en zij in Duitschland een woning gevonden hebben. 's-GRAVENHAGE, 2 Augustus. In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt: Met liet oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van le den van liet Huis van Oranje wordt de bevolking van het bezette Nederland sche gebied, er met den meesten na druk op gewezen, rlat iedere demon stratieve gedraging, welke ook, en iedere betooging van afzonderlijke per sonen of van groepen van personen, welke direct of indirect, hoe ook tegen rle bezettende macht gericht is, met de vereischte gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen, gericht tegen de bezettende macht, worden ook aangemerkt demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, clat den oorlog tegen het Groot-Duit- sche rijk hardnekkig voortzet. Derhal ve kan liet opspelder. en dragen van insignes, bloemen, kleuren en derge lijke, die een sympathie voor het huis van Oranje tot uitdrukking brengen, evenmin geduld worden, als het uitste- ken van vlaggen of het aanbrengen van andere versieringen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor iedere an dere gedraging, welke kan dienen voor het genoemde doel. Degene, die tegen den inhoud van deze bekendmaking handelt, wordt streng gestraft, in het hijzonder indien hij demonstraties of betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, veroorzaakt of begunstigt. Speciaal wordt nog herinnerd aan het bepaalde in par. 2 van de verordening no. 52/1940 van den Rijkscommissaris, betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Naar gelang van de omstan digheden zal de verordening no. 33/1940 betreffende hef verbeurdverklaren van vermogens worden toegepast. Aan de Duitsche en de Nederlandsche politie is opdracht gegeven voor de na leving van deze bekendmaking te wa ken. UTR. STRAAT 14 TEL. 5294 BUITENLAND ROME, 2 Aug. (Stefani). Het hoofdkwartier van het Italiaansclie leger meldt: Een vijandelijk vloot- eskader, dat van Gibraltar kwam en uit twee slagschepen, twee vlieg tuigmoederschepen en kleinere een den bestond, is door de Italiaan sclie vliegerafdeelingen ten Zuiden van het eiland Formentera (Balea ren) ontdekt en ondanks zwaar luchtdoelgeschut hevig met bom men bestookt. Met stelligheid wer den eenige eenheden, waaronder een slagschip, waarop een duide lijk te onderscheiden brand uitbrak, met bommen van zwaar kaliber ge troffen. Eén Ilaliaansoh vliegtuig is niet teruggekeerd. In den afgeloopen nacht heeft de torpidoj'ager „Vivaldi" in het centrale deel van de Ionische zee de Engelsche duikboot „Oswald', met een waterver plaatsing van 1500 Ion, uitgerust me! een stuk 12 cm. geschut en acht torpe- dobuizén, geramd en vervolgens met een torpedo tot zinken gebracht. Van de uit 55 -koppen bestaande bemanning heeft de torp.dojagu* „Vivaldi" 52 man gered en gevangen genomen, waaron der den commandant kauitein ter zee David Frazer. Alle geredden ziin on gedeerd. In Oost-Afrika heeft het Italiaansclie lucht wapen Butana in de Soedan ge bombardeerd en in liet gebied van Cas- kerknieuws 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. Ds. W. L. Weiter, de bejaarde oud-hof prediker, is vandaag op Oud Eik en Duinen naar zijn laatste rustplaats gebracht. Een trieste plechtigheid op een tnesten zomerdag. Vanmor gen stond het stoffelijk overschot opgebaard voor den kansel van de Groote Kerk. Aan den voet van de baar lag een kruis, van witte dah lia's. De preekstoel ging schuil ach ter een eenvoudige, stijlvolle omlijs ting van hoogopgaande palmen. Op het orgel werd gewijde muziek ge speeld. Reeds om half tien stroomden de gemeenteleden het kerkgebouw binnen. Steeds breeder werd deze stroom en toen de rouwdienst om tien uur begon, was het schip van het Godshuis geheel gevuld. De predikanten en de kerkeraad der Ned. Duitsch Her v. Gem. van 's-Graven- liage waren de eenige officieele genoo- digden. Ook prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. A. X. Patijn, oud-gezant in België, oud-minis ter van builenlandsche zaken en oud- burgemeester van Den Ilaag, waren in het kerkgebouw aanwezig, alsmede prof. dr. J. A. Cramer, vroeger predikam te 's-Gravenhage, gep. luit.-generaal jhr. C. L. van Such telen van do Haare, ouJ- gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie en dr. K. II. E. Gravemeyer, algemeen secretaris van de Algemeens Synode der Ned. Herv. Kerk. De dienst werd geleid door ds. J. P. Molenaar, de oudsfe predikant van de Ned. Herv. Gemeente in 's-Gravenhage. In zijn toespraak sprak hij naar aan leiding van handelingen 13, vers 36a: „Want David, als hij in zijn tijd den raad Gods gediend had, is ontslapen." Als wij bij deze begrafenis alleen bij de aardsche goederen moesten stilstaan en dus uitsluitend in de laagte blijven zoo zeide hij zouden wij ruim schoots gelegenheid hebben te roemen over de deugden en verdiensten van den overledene. Dan zouden wij kunnen wijzen op de vele functies, die hij vervuld heeft en op zijn vele goede eigenschappen, waar door hij waarlijk een hoofd boven de menigte uitstak. Maar wij zijn hier samen in de kerk en in de kerk, die zich naar Christus noemt, zijn wij samen als gemeente des levenden Gods en wij staan bij zijn lijk cn gaan hem begraven, die zich zelf gekend en beleden heeft als arme zondaar voor God. Weiter heeft den raad Gods gediend uit roeping en uit volle overtuiging. Het is niet zoo ge weest, dat hij Christus gegrepen heeft, maar Christus heeft hem gegrepen en zijn ziel is gered geweest. Daarom ging er kracht van hem uit. Hij was met de eenige bron van kracht onverbrekelijk verbonden. Ds. Molenaar besloot met Daniel 12, vers 3. Ook las hij enkele schriftgedeelten voor, waarvan wijlen ds. Weiter zeer veel heeft gehouden. Aan het slot van den rouwdienst be trad dr. I-I. Schokking, emer. predikant te 's-Gravcnhage en een zeer goed vriend van den overledene, den kansel. Hij deelde mede, dat het den wensch van ds. Weiter was geweest temidden der gemeente uit dit kerkgebouw te worden uitgedragen. Spreker uitte zijn dankbaarheid voor het feit, dat hij thans in de gelegenheid was gesteld in het openbaar van zijn groote achting en vriendschap jegens den overledene te kunnen getuigen. Ds. Molenaar besloot met voor te le zen de verzen 17 van Openbaring 21. Hierna had hij het „Onze Vader". Terwijl do gemeente staande de ver zen 12 en 13 van Psalm 73 zong, werd de kist vervolgens het kerkgebouw uitgedragen. Ook op de begraafplaats Oud Eik en Duinen bestond een zeer groole belang stelling. Zoo waren o.m. aanwezig na mens het kerkbestuur ds. Ravesloot, ds. rle Wilde, jhr. Asch van Wijck, ds. Bos en ds. Straatsma, voorts ds. K. H. E. Gravemeyer. vertegenwoordiger van de Algemeene Synode, prof. Eysinga, oud- lid van het Hof van Internationale Justitie gep. luit.-gen. jhr. Röell, de gep. gen.-majoors Bakker en Wagner, de gep. luit.-kol. baron van II tersurn- baron Sixma van Heemstra, E. H. Juc- kema van Burmania baron Rengera van Wapmenhuizen, jhr. O. E. W. Six, sa la een afdeeling pantserwagens be schoten. waarbij acht wagens vernield en de vluchtende bemanningen onder het vuur der machinegeweren genomen werden. De Italiaansclie inlandsche af- deelingen hebben Debel op 45 kilome ter ten Zuiden van Moyale bezet, een hevigen tegenaanval van den vijand afgeslagen en dezen zware verliezen toegebracht. De vijandelijke luchtmacht heeft Di redawa zonder eenig succes gebombar deerd. Voorts werden te Giavello, As mara en Massawa bommen uitgewor pen, die aan een leoge hangar eenige schade toebrachten Een Italiaansclie en een inlandsche soldaat werden ge dood en eenigen gewond. Twee vijande lijke vliegtuigen zijn door de Italiaan sclie jagers neergeschoten. DE BUITENGEWONE JAPANSCHE GEZANT IN NEDERLANDSCH- INDIE TOKIO, 2 Aug. (D.N.B.). Minis- ter-president Konoye heeft, naar Domei meldt, den vroegeren minis ter van koloniën, generaal Koiso, verzocht zich te belasten met de functie van buitengewoon gezant \oor Nederlandsch-Indie. secr.-gen. van het departement van koloniën, baron van Hardenbroek van I-Iardenbroek, kerkvoogd, ds. D. den Breems, oud-secretaris van de Alge meene Synode, dr. C. C. D. E. Ebel, oud-rijksarchivaris, de bestuursleden van het college van collectanten L. T) de Ruiter en Tj. Jansen, jhr. W. M. de Brauw, rector en J. Jolles, ah aclis van den Senatus Veteranorum van Utrecht, en vele anderen. Bij het binnentreden van de aula speelde de organist het adagio uit de sonate patliétique van Beethoven, waarna ds. J. Ravesloot het woord nam. In zijn toespraak wees ds. Ravesloot er op niet alleen te spreken namens den kerkeraad, rlooli ook namens de kerkvoog d'j en de kerknntabelen. Spr. wilde kort zijn na den dienst in de kerk, doch hij wilde eenige woorden zeggen over den predikant Wel ter, en diens twee voor aanstaande eigenschappen, n.l., trouw cn geloof. Spreker deed enkele grepen uit het leven van ds. Welter, waaruit zijn trouw blijken kon. Hij 'herinnerde aan zijn predikwerk, dat, altijd werd ge kenmerkt door den buitengewoon dege- 1 ij ken inhoud, waaruit, de stoere arbeid bleek, welke hierachter zat. Ds. Weltei had een dichterlijken aard. doch toen hem duidelijk werd. dat een toegeven hieraan nadeelig zou kunnen zijn vooi zijn prediking, snoerde hij z'jn dichtader resoluut af. Daarnaast stond zijn trouw aan het pastorale werk. Ook na zijn emeritaat deelde hij hij talloozen in lief en leed. God riep hem tot zijn hooge ambt en legde in zijn hart de trouw aan God. Het voorbeeld van ds. Weiter moge een lichtend spoor zijn voor onze ge meente, als een zondaar, begenadigd tot een kind Gods. De aanwezigen zongen hierna ge zang 130 vers 6. zooals reeds jaren ge leden door den overledene was vastge steld, waarna de organist speelde „Na der mijn God tot U. Terwijl hierna liet orgel ten gehoore bracht „Houdt gij mijn beide handen" werd de kist uit de aula gedragen. Aan de geopende groeve, waaromheen zich honderden gemeenteleden hadden verzameld, verrichtte ds. G. Bos de be- grafenisliturgie. Terwijl de aanwezigen het derde vers zongen van Gezang 209 werd de kist. langzaam in het graf neer gelaten. Ds. Bos besloot met. het bidden van het „Onze VadeT" en het uitspre ken van den zegen. Een zoon van den overledene heeft aan het einde der plechtigheid een dankwoord gesproken. CHR. GEREF. KERK 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. Beroepen te Nieuwpoort cand. van Leeuwen te Rijswijk (Z.H.). per liter f 2,70 LEEUWARDEN, 2 Aug. Veemarkt. Stieren: 95 Enter stieren 85200 per stuk. 186 Twentcr stieren 200445 per stuk. 430 vette koeien 145365 per 6tuk, 4986 ct. per kg. 722 melk- en kalfkocien 125285 per stuk. 92 pinken 65160. 46 vette kalveren 2762. 533 graskalveren 35 95. 312 nuchtere kalveren 613. 222 vette schapen 1834. 205 weide schapen 1219. 273 lammeren 615. 81 varkens. 37 magere varkens 2050 ct. per kg. 165 kleine biggen 1015 per stuk. 51 bokken en geiten. 17 paarden. Totaal aanvoer 3157 stuk3. ZWOLLE, 2 Aug. Boter. Aanvoer 35 kg, waarvan 70 stukken van M kg., prjjs 1.70 1.76 per kg. Handel kalm. 100.000 kipeieren 44.75 per 100 stuks. Huiden. 19 koehuiden, 20 pinkcnvcllen, 17 stierenvellen, 23 vette vellen, 21 grasvellen, 9 paardenhuiden. Veemarkt. Aangevoerd 3422 stuks, als: 1387 runderen, 556 graskalveren. 282 nuch tere kalveren, 201 schapen, 5 geiten, 241 schrammen, 49 varkens, 701 biggen. Men be steedde voor neurende en versch gekalfde koeien 180250, dito vaarzen cn schotten 140200, gustekoeien voor de vetweide of stal 125175, dito vaarzen ƒ120155, voor- iaarskalvende koeion 150—175, 1 ^-jarige ftpringstieren ƒ110150, lVé-jarige pinken 80120, jonge fokkalveren 3055, nuch tere kalveren ƒ512, vette koeien en ossen aan houten 6678 ct., dito stieren 6472 ct., dito schapen ƒ1628. lammeren ƒ69, 6-weeksche biggen ƒ1216, 14-weeksche dito ƒ1619, drachtige varkens ƒ80110, magere dito 5075 per stuk, vette dito 6976 ct. F.N.Z.-NOTEERING VOOR FRIESCHE KAASSOORTEN LEEUWARDEN. 2 Aug. De F.N.Z.-no- teering voor Friesche kaassoorten is heden te Leeuwarden als volgt vastgesteld (in cen ten per kg): Goudsche 20 plus 40; idem 40 plus 57; idem volvet 66; Edammer 20 plus 40; idem 40 plus 57; broodkaas 40 plus 57; Leidsche 20 plus 41. Stemming goed. KAASMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 2 Aug. Aangevoerd 28 sta nds, zjinde 65.000 kg, Fabriekskaas kleine f 32.50, boerenkaas kleine f 30, boerenkaas commissie f 30 per 50 kg. Handel matig. KAASMARKT UTRECHT UTRECHT, 2 Aug. Aangevoerd ter kaasmarkt 52 wagens met 17 225 K.G. Riiks- merk le kwaliteit 3738. 2e kwaliteit 35 tot 36. Handel matig, AMSTERDAMSCHE AARDAPPELPRIJZEN AMSTERDAM, 2 Aug. Groote muizen 1 5 ct., kleine muizen 33y, ct., duin- -*nd,? erd3ppelrn 5146 ct., Noord-Ho'l. eigenheimers 5 ct., Noord-Holl. bl. eigen heimers 34l/s ct., N'-ord-Holl. bonte eigen heimers 5 ct. alles per kg. anvoer 316.000 kilogram.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3