Geen weerkorpsen zonder goedkeuring Slachtoffers „Buig van de ia" begraven PROGRAMMA NATIONALE POLITIEBOND DE BEHANDELING DER GEÏNTERNEERDEN IN NED. INDIE Rijkscommissaris zal beslissen Verhooo infi' van den tabaksaccijns Het rij wiel plaatje en de opbouwdienst Meisje verdronken te Arnhem Maxim ums nel heden voor motorrijtuigen Een laatste groet HALFHEID KAN NIET GEDULD WOUDEN Positie van den Opbouwdienst Nederlandsche bloemen voor Duitschland Dr. Fischboeck bezoekt effectenbeurs Bussums gemeenteraad eensgezind Duitsche consul gearresteerd 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 Bestaande weerkorpsen moeten binnen een maand goed keuring aanvragen 's-GRAVENHAGE, 1 Augus tus. Verschenen is een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het vormen van korpsen (mannschaftsvcrbacnde). Blijkens deze verordening be hoeft het vormen van op korps- leest geschoeide en op het bevel beginsel gebouwde organisaties, welker leden in gesloten formaties of in uniform in het openbaar op treden, de goedkeuring van den Rijkscommissaris. Het verzoek om goedkeuring moet in houden: 1. Den naam van do organisatie; 2. Naam en adres van den verant woordeliiken leider van de organisatie; 3. De statuten of anderszins, die de doelstelling, de structuur en den aard O o Met ingang van 15 Septem ber a.s. 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. In het verordeningenblad is een besluit opgenomen van den secre taris-generaal van het Departe ment van Financiën betreffende verhooging van den tabaksaccijns. Daarbij worden met ingang van 15 September 1940 verhoogd: De accijns voor sigaren met dichtgewerktcn kop, wegende per 1000 stuks 3Vs k.g. of meer, van 12V2 procent op 20 procent. De accijns voor andere sigaren van 17% procent op 25 procent. De accijns voor rook- en pruim tabak en snuif van 22V/2 procent op 30 procent. Alles gerekend van den kleinhan delsprijs. De accijns op sigaretten, thans 50 pet. bedragende, wordt met 10 opcenten gebracht op 55 procent. De secretaris-generaal van het de partement van Financiën kan voor schrijven, dat op het tijdstip van het in werking treden van dit besluit fa brikanten cn groothandelaars de bij hen voorhanden niet gebruikte ze gels moeten inleveren, ten einde te gen andere zegels te worden inge ruild. Degene, die de voorschriften van dit besluit en die, uitgevaardigd ter uitvoe ring daarvan, overtreedt, wordt gestraft met een boete van ten minste vijf en twintig en ten hoogste duizend gulden, onverminderd de inbeslagneming en ver beurdverklaring van de zegels, waarvan de voorgeschreven inlevering is nagela ten. Tot 1 September behoeven parti culiere fietsen bij dezen dienst geen belastingmerk te voeren •s-GRAVENHAGE, 1 Augustus In een schrijven van den wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van financiën, aan de directeurs der directe belastingen wordt medege deeld, dat ten behoeve van den opbouw tfienst tot 1 September van dit jaar een aantal particuliere rijwielen zal worden febezigd op den openbaren weg, zon er dat do bervder van die rijwielen zijn voorzien van een geldig belasting merk. In plaats daarvan ontvangen zij een bewijs, waarin de commandant van het betreffende onderdeel verklaart, dat het met merk, framenummer en belij der aangeduide rijwiel voor dienstdoen- den wordt gebruikt. Dit schrijven is ook onder de aandacht van den amb tenaren van rijks -en gemeentepolitie gebracht. - VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF 's-GRAENHAGE, 1 Augustus. Bij he schikking van den secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart is bepaald, dat de termijn van fi maanden, bedoeld in artikel 1, elfde lid. van de Vestigings wet Kleinhedrijf ten aanzien van den beschikkinc van den minister van F.ro nomische Zaken van 2 Januari 1010 waarbij deze wet van toepassing werd verklaard op het centrale vervvarmings- bedrijf, met 6 maanden wordt verlengd. der werkzaamheden van de organisatie bevatten; 4. Gegevens omtrent het verband of de samenwerking met andere organisa des. De verantwoordelijkheid van den lei der strekt zich in het bijzonder uit over de discipline in de organisatie en over het naleven der statuten. Een nieuw op te richten organisa tie kan haar werkzaamheden eerst na verleening der goedkeuring aan vangen. Reeds bestaande organisaties in den zin dezer verordening moeten binnen een maand na het in werking treden van deze verordening alsnog bovenbedoelde goedkeuring aan\ ra gen. Hij, die een organisatie in den zin de zer verordening vormt, zonder de goed keuring van den Rijkscommissaris voor het bc7.elte Nederlandsche gebied aan tc vragen, of ten aanzien van een reeds bestaande organisatie niet alsnog deze goedkeuring aanvraagt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier iaren en geldboete van ten hoogste veer tigduizend gulden, of met een dezer straffen, voor zoover niet ingevolge an dere bepalingen een hoogere straf is be dreigd. Hetzelfde geldt voor hem, die zich bil een niet overeenkomstig deze verorde ning goedgekeurde organisatie aansluit, dan wel dezelve op andere wiize steunt. ARNHEM, 1 Aug. Vanmiddag is alhier een meisje van 18 jaar, W. genaamd, uit de Pinkslerbloem- straat, dat met een rijwiel op de pont naar Arnhem-Zuid wilde stap pen, toen deze reeds een halve me ter was uitgevaren, te water ge raakt en met haar fiets in den snel- stroomenden Rijn meegesleurd. Zij geraakte daarbij onder schepen aan de Rijnkade Hoewel pogingen tot redding in het werk werden gesteld, slaagden deze niet. Den geheelen mid dag heeft men naar het stoffelijk over schot gedregd, doch het is nog niet op gehaald. 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft bij verordening no. 73 betreffende de snelheid van motorrijtuigen het volgende bepaald: De maximum toegelaten snelheid bedraagt: 1. Binnen bebouwde kommen voor alle soorten motorrijtuigen 40 K.M.. per uur; 2. Buiten bebouwde kommen, ook op de autosnelwegen: a. Voor personenrijtuigen, die met inbegrip van den bestuurder ten hoogste 8 personen mogen ver voeren en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 K.M. per uur; b. voor andere motorrijtuigen 60 K.M. per uur. Het bovenstaande geldt onver minderd de bestaande bepalingen, volgens welke slechts gereden mag worden met een kleinere snelheid dan 40 K.M. per uur. De Duitsche weermacht, de dienstbu- reaux van den Rijkscommissaris, de S.S. Doodskopformaties, de grenswachtdienst (Grenzaufsichtsdienst), de Technische Hulpdienst (Technisch Nothilfe), do Rijksarbeidsdienst, en de Duitsche en Nederlandsche politie en brandweer, evenals ambulance motorrijtuigen en motorrijtuigen van diensten voor eerste hulp en van artsen, die als zoodanig te onderkennen zijn, zijn van de bepalingen dezer verordening uitgezonderd. ooi- zoover de uitvoering van van overheids vvege gegeven opdrachten of de vervul ling van plichten, welke uit dienst of beroep voortvloeien, dit vereischt. een en ander voor het geval vertraging ge vaar zou opleveren. Hij, die opzettelijk of door zijn schuld in strijd met de bepalingen dezer veror dening of met de te harer uitvoering uit te vaardigen nadere voorschriften han delt, wordt voor zoover geen strenger straf is bedreigd, met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of met een geldboete van ten hoogste 300 gulden gestraft. Handelingen, als bedoeld in het vorige lid, zijn overtredingen. Deze verordening treedt Maandag 5 Augustus in werking. „Mannen van de „Bulgia" wij zullen U niet vergeten" VLISSINGEN, 1 Augustus. Op den morgen van den twaalfden Mei werd in de buitenhaven van Vlissin- gen het vaartuig der Nederlandsche marine „Bulgia" door de uitwerking van een bom getroffen. Hierdoor ver dween de bodem onmiddellijk in de diepte. Van de vijftien opvarenden wisten er twee zich het leven te red den. Zij werden naar het ziekenhuis Bethseda overgebracht. De overige dertien manschappen kwamen bii de uitoefening van hun plicht om het leven. Verleden Dinsdag, na 2% maand, werd de „Bulgia" door drijvende bokken ge licht en konden de lijken van twaalf slachtoffers warden geborgen. De dooden werden vandaag op de algemeene be graafplaats te Vlissingen met militaire eer ter aarde besteld. Onder groote be langstelling van het publiek nam te ruim drie uur de plechtigheid een aan vang. Bij de geopende groeve stonden tien kisten met het stoffelijk overschot, ge dekt met de Nederlandsche kleuren op gesteld. toen uit de ontvangstkamer de elfde grafwaarts werd gedragen, gevolgd door een tweetal baren gedekt niet bloe men en kransen. In den stoet kwamen vele autoriteiten, familieleden der ge sneuvelden en vertegenwoordigers van officieele en particuliere instanties me de. Allen hadden bloemen bii zich. Het vuurpeleton werd gevormd door man schappen van de Deutsc'nc Kricgsmarine. Voor liet Departement van Defensie was aanwezig overste F. M. J. Struvel en ka pitein J. F. van Kervel, uit Middelburg. De Chef van den Marinestaf werd ver tegenwoordigd door luitenant ter zee tweede klasse P. Muller. Verder waren aanwezig kapitein luitenant ter zee Ga.ja van de Deutsche Kriegsmatnne. haven- kapitein te Vlissingen met ziin adjudant, kapitein ter zee A. van de Sande Laeos- te, directeur van het loodswezen, overste De Jonge en de officier-vlieger van den marine-luchtvaartdienst P. \an der Grin- ten, de burgemeester van Vlissingen met twee wethouders, vele bestuurders en helpers van het Nederlandsche Roode Kruis. Nadat allen rond de groeve waren ge schaard. werden de kisten van alle slachtoffers, behalve die van Wesselink, welke per auto naar Winschoten werd vervoerd, neergelaten. Dr. Th. van der Bijl, Kringcommissa- ris van het Roode Kruis, die zich met de zorg van het identificeeren der slachtof fers en met het laatsle eerbetoon voor hen had heiast, bracht namens den commandant van de ..Bulgia" een laat- sten groet aan zijn mannen en dankte hen voor de plichtsbetrachting in dienst van het vaderland De Burgemeester van Vlissingen zei- de: „Wij staan hier eerbiedig geschaard aan het massagraf van de getrouwen van de „Bulgia", die op 12 Mei ten- offer zijn gevallen voor het vader land. Diep gevoeld is ons medelijden met de nabestaanden. Het was een zenuwsloopende tijd, dat lange wach ten in onzekerheid, doch het moge tot troost strekken, te weten, dat de zee, waarop zij hun plicht betracht ten, hen heeft gedekt Thans zijn zij ons teruggegeven en staan wij aan hun laatste rustplaats. Wjj zullen de nagedachtenis van deze kranige man nen van onze marine in hooge eere houden." Namens het gemeentebestuur en na mens de Vlissingsche bevolking legde spreker onder het uitspreken van de be lofte „mannen van de „Bulgia" wij zul len u niet vergeten en uw daden in hoo ge eere houden", een tweetal kransen op de groeve. Dr. van der Bijl huldigde vervolgens namens het Roode Kruis de gevallenen, die hun roeping in dienst van het va derland hebben vervuld. Ook hij legde een krans. Voor de Deutsche Knegsma- rine bracht kapitein luitenant ter zee Gaja aan de dappere gevallenen een laatste saluut, waarna hij een krans bij de groeve legde. Als vertegenwoordiger van de Neder landsche marine sprak luitenant ter zee tweede klasse Muller: „Uit de geschiedenis weten wij, dal onze mannen dikwijls met groote dap perheid hebben gevochten. Ook thans is dit nog zoo. Hiervan vormen deze elf mannen het bewijs. Zij behoorden zoowel tot het beroepspersoneel als tot de zee militie. Zij hebben geleefd en deden hun plicht. Daarbij zijn zij gezamenlijk on dergegaan. Zij streden en offerden hun leven voor Koningin en vaderland. Mo ge hun offers niet tevergeefs zijn." Namens de geheele marine bracht spreker hun een laatsten groet/ Twee familieleden der slachtoffers spraken daarna woorden van afscheid. Een van hen uil te den wensch, dat de Staat der Nederlanden de taak en de plicht, waarvoor deze mannen gevallen zijn, zal weten te vervullen. Ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant, wees op het licht van het offer, dat aan deze groeve valt. maar ook het licht van de eeuwigheid Gods. Daarom willen wij deze getrouwen overgeven in de hoede van den hernelschen God, die trouwe houdt tot in eeuwigheid, en voort laten varen het werk zijner handen. Daarna had spreker het Onze Vader. Nadat het Duitsche marine-detache ment drie salvo's had gegeven en velen een bloemengroet ten afscheid hadden gebracht, sprak ds. Hartjes woorden van dank aan de doctoren Van der Bijl, Jens en hun helpers voor de goede zorgen en opofferingen aan de belangen van de mannen getoond, alsook aan de autori feiten, en den Duitschen havenkapitcin die deze begrafenis met militaire eer had bevorderd. Met de bede. dat God Zijn ze tre op ons vaderland zou doen rusten het vaderland, waarvoor deze elf hun leven hebben gegeven, besloot spreker de plechtigheid. Men plaatst zich op het standpunt van een zuive re politievakbeweging AMSTERDAM. 1 Augustus. Dezer dagen maakten wij melding van de op richting van de Centrale' Politiefedera- tie, waartoe de Algemeene Nederland sche Politiebond, de Algemeene Bond van Politiepersoneel in Nederland, de Bond van Christelijke Politie-ambtena- t'en in Nederland en de Nederlandscho R.K. Politiebond „Sint Michael" toetra den. Tot de besprekingen, welke tot vor ming van deze federatie leidden was ook de Amsterdamsche Politiebond uit- genoodigd. Deze bond, die zich in 11)34 van den Algemeenen Bond van Politie personeel heeft afgescheiden, omdat zij zich op het standpunt stelde, dat een organisatie van gezagdragers los moet staan van elke principieele of politieke richtlijn, kon zich niet vereenigen niet een federatie waarin de verschillen, welke hij veroordeelt, praclisch zullen blijven voortbestaan. Sedert ,193i werkt de Amsterdamsche Politiebond die 1180 van de 1700 man personeel van het Amsterdamsche politiecorps tot zijn le den telt, aan het tot stand komen van een Landelijke Politiebond, bestuurd door actief dienend personeel. Nu de omstandigheden zoo ingrijpend zijn gewijzigd, ziet de Amsterdamsche Politiebond hierin een bevestiging van de juistheid van zijn standpunt, dat de politiemannen als gezagsdtagers niet gebonden moeten zijn aan een politieke of principieele richting. Deze overtui ging, geschraagd door de opvatting, dat een Nationale Bond van Politie ambtenaren behoort tc worden bestuurd door actief dienend personeel van hoog tot laag, en niet door bezoldigde be stuurders, leidden op 24 Juli j.l. op de algemeene ledenvergadering van den Amsterdainschen politiebond tot de op richting van de „Nationale Bond van Politieambtenaren in Nederland". Hij plaatst zich op het standpunt van een zuivere politie-vakbeweging en w'enscht rijks- en gemeentepolitie van hoog tot laag te vereenigen op het vol gende program: 1. Reorganisatie van de Nederland sche Politie bij de wet, waarin haar be voegdheden worden geregeld en waar door de veelsoortigheid der politie ver dwijnt. 2. Bij de uitwerking van de reorga nisatie moet voorop staan, dat men als agèht bij de politie in functie treedt., maar dat voor een ieder de kans open staat, tot de hoogste rangen op te klim men. 3. Naast theoretische kennis moet de practische geschiktheid en bekwaam heid den doorslag geven bij eventueele bevordering. 4. Opvallende daden van moed en het betrachten van rechtvaardigheid moeten aanleiding kunnen zijn tot af zonderlijke bevordering. 5. De materieele positie van al het politiepersoneel moet gewaarborgd zijn. 6. De politie moet de eenige macht in het land zijn, welke belast, is met de handhaving van de openbate orde. Zij moet dat doen met inachtneming van strikte onpartijdigheid en rechtvaar digheid en zonder aanzien des persoons. Regelen daartoe worden door de over heid gesteld. 7. Aan de politie behooren dusdanige bevoegdheden te worden toegekend wel- Commandant en hoofd der admi nistratie worden door den Rijkscommissaris benoemd en ontslagen 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. Bij verordening van den rijkscom missaris is betreffende den Neder- landschen Opbouwdienst o.a. het volgende bepaald: De opbouwdienst is besteina om de leden van de voormalige Neder landsche land- en zeemacht in de gelegenheid tö stellen nuttig werk ten behoeve van de Nederlanosche volksgemeenschap te verrichten. Hij is een eervolle dienst ten behoeve van volk en vaderland. Aan het hoofd van den opbouwdienst staan: 1) De commandant (arbcitsleiter) 2) Het hoofd der administratie ver wal tungsdirektor). De commandant en het hoold der ad ministratie worden door den rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied benoemd en omslagen. Zij staan onder den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken. De jaarlijksche begrooting van den opbouwdienst wordt op grond van een gemeenschappelijk voorstel van den commandant en het hoofd dei admini stratie door den secretaris-generaal van het Departement van Algemcem Zaken in overeenstemming met den secretaris- genei aal van het Departement van Fi nanciën vastgesteld. Zij behoeft de goed keuring van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. De secretaris-generaal van het Depar tement van Algemeene Zaken vaardigt ie voorschriften, noodig voor cv* uit voering van deze veroident.'u "i! Dc- e worden in de Nederlandsche S'aats- omant bekend gemaakt. Dc7.e verordening treedt in werking met terugwerkende kracht tot 15 Juli 1910. ke voor de veiligheid van den staat en voor de onderlinge verstandhouding dei- bevolkingsgroepen noodig ?i;n. 8. Aan het hoofd van diverse po- litie-afdeelingen als gemeenten, rayons, etc. behooren personen ge- plaatst te worden, die zich geduren de hun politiepractijk hebben doen kennen als strikt onpartijdige en eerlijke menschen, die hun gezag dus niet alleen aan den titel, maar ook aan hun persoon zelf ontleenen en die dus een waarborg zijn tegen willekeur en tactloosheid jegens hun ondergeschikten. 9. De natinonale Bond van Politie ambtenaren is het eenige contactmid del tusschen het personeel en de hoo gere ambtenaren en de regeering. 10. Zijn streven is voorloopig gericht op het verkrijgen van directe bevelen in verband met de toestand in het land of m deelen of gemeenten afzonderlijk, en voorts op de inwilliging van de eerst genoemde acht punten 11. Alle leden van den Nationalen bond verplichten zich, door zelftucht en discipline, door krachtdadig optreden waar dat geboden is. het vertiouwen waardig te worden van het Nederland sche volk. Halfheid kan niet geduld worden. Voor inlichtingen wende men zich voorloopig tot het bestuur van den Am- sterdamschen Politiebond, Kerkstraat 127129. De initiatiefnemers hebben reeds contact met personeel van de po litiecorpsen te 's-Gravenhage, Rotter dam, Utrecht en Groningen. Goed bericht voor bloe- menkweekers BERLIJN, 1 Aug. (A.N.P.). De voor den invoer van Nederlandsche bloemen door Duitschland beschikbaar gestelde betalings contingenten voor het derde kwartaal blijken het viervoud van het vorige jaar te bedragen. Men moet hier bij echter bedenken, dat het Duitsche Rijk thans grooter dan het vorige jaar is. De Duitsche markt voor de Neder landsche bloemen heeft in Juli geheel stil gelegen. Tot 10 Mei j.l. werden er in Duitschland geregeld Nederlandsche bloemen ontvangen. Van 11 tot 20 Mei moest Duitschland het zonder Neder landsche bloemen doen. Tol ieders ver wondering kwamen er echter reeds op 21 Mei de Nederlandsche bloemen weer in groote hoeveelheden op Duitsche markten aan. Dat duurde tot eind Juli. De toegestane betalingscontingenten wa ren toen geheel opgebruikt? Begin Juli waren de nieuwe contingenten nog niet toegestaan. Ook de zgn. „vorgenemi- gung' liet langer dan in andere jaren op zich wachten. Maar thans is alles in or de en zullen tegen 2 Augustus de Neder landsche bloemen weer in Duitschland verschijnen, en wel in zeer groote hoe veelheden, tot vreugde van den invoer- handel en van de Duitsche volksgenoo- ten, die het zonder Nederlandsche bloe men niet kunnen stellen. Aalsmeer is er, naar wij vernemen, ook zeer ver heugd over. Immers, van ouds her ging omstreeks 80 procent van den Neder- landschen uitvoer van gesneden bloe men naar Duitschland. In gezelschap van mr. L. J. A. Trip, wnd. secr.gen. van het Dep. van Financiën AMSTERDAM, 1 Augustus. Heden heeft de heer dr. H. Fischboeck, com missaris-generaal voor financieele en economische aangelegenheden in gezel schap van mr. L. J. A. Trip, wnd. secre taris-generaal van het departement van Financiën, en den heer dr. A. Buehler, den vertegenwoordiger van den gevol machtigde voor de Nederlandsche Bank een bezoek gebracht aan de effecten beurs te Amsterdam. De heer Fisch boeck werd ontvangen door het be stuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel, door do commissie van advies in beurszaken en de commissie van bijstand. In verband met zijn vroe gere werkzaamheden bii de Oesterreichi sche Creditanstalt legde de heer Fisjh- boeck uiteraard groote belangstelling aan den dag voor de bedrijvigheid op de beurs, die hij van de galerij af kon gadeslaan. De effectenbeurs bood heden juist een levendiger aanbid dan den laatsten tijd het geval was. Aan het hooge gezelschap werd in de bestuurs kamer van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel ververschingen aangebo den. waarna het omstreeks halfdrie het gebouw van de vereeniging verliet, uit geleide gedaan door het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhadcl. BUSSUM, 1 Augustus. In de Don derdagavond gehouden raadsvergade. ring heeft hel oudste raadslid, gemach tigd door den geheelen raad. de volgen de verklaring afgelegd: De buitengewo ne omstandigheden, waarin ons vader land verkeert, hebben in den Bussum- schen raad geleid tot den wensch, dat meer nog dan tot dusverre, alle krachten gezamenlijk worden gericht op een ge meen teliik beleid, waarin het volkswel zijn, met inachtneming van den Neder- landschcn volksaard en nationale tradi ties, richtsnoer van ons aller handelen zal zijn. Onder erkenning van den toe- stand, zooals die door de bezetting van Nederland thans is geschapen, stellen wij allen er prijs op te verklaren dat wij met het behoud van onze levenshouding er gezamenlijk naar zullen streven, om als bestuurders dezer gemeente ons aan deel te leveren in de moedige pogingen om het Nederlandsche volk in eensge zindheid door een zijner moeilijkste uren zijner geschiedenis te voeren naar betere tijden. COÖRDINATIE IN DE BOUW NIJVERHEID AMSTERDAM, 1 Aug. Er zijn be sprekingen gevoerd tusschen vertegen woordigers van de vereeniging van han delaren in bouwmaterialen in Neder land, den Nederlandschen Houtbond en de Federatie van Werkgevers in het Bouwbedrijf. Deze organisaties hebben het initiatief genomen, om tot nauwe samenwerking en coördinatie op het gebied van de bouwnijverheid te komen. A, BURDET f BLOEMENDAAL, 1 Aug. Vanavond is op bijna 80-jarigen leeftijd de heer A. Burdet overleden. De heer Burdet was een bekend vogelkenner en heeft in sa menwerking met dr. Jac. P. Thijsse een groot aantal vogelfilms vervaardigd. In aansluiting op de mededeelingen betreffende de behandeling der P.ijk.-.- duitsche geïnterneerden in Ned. Jndië, in ons a\ondblad van gisteren, volgen hier nog enkele bijzonderheden van de behandeling van Duitsche vrouwen door de politie- of militaire organen te Bandoeng: Op 15 Mei verschenen des morgens twee officieren en eenige soldaten in het pension Lohe te Bandoeng. De aan wezige Duitsche vrouwen moesten zich in de hal verzamelen, soldaten met hel geweer in den aanslag stonden bij de deuren. Mijn verzoek, een zakdoek te mogen halen, werd ruw met „you stay here" van de hand gewezen. De vrouw van een Rijksduitscher uit Bombay, een Amerikaansche van afkomst, had in haar kamer haar kind van vier weken oud. Toen dit begon te schreeuwen, ver zocht zij, naar haar kamer te mogen gaan om naar het kind te kijken. Dit werd haar geweigerd. Bij het openmaken van de kamers werden, ondanks protes ten van de pensionhoudster geen reke ning gehouden met een te bed liggende beiaarde zieke vrouw en evenmin met een moeder, die haar kind voedde. Eeni ge vrouwen werden nog denzelfden dag gearresteerd. Drie andere Duitsche da mes, die in het pension Lohe woonden, onder wie de bovenvermelde dame met het kindje van vier weken, kregen op 10 Mei het bevel, zich van het noodza kelijkste voor verscheidene dagen te voorzien. Zij werden uit het pension weggeleid en waren, evenals de vrouwen die den vorigen dag waren gearresteerd, tot het vertrek van deze ooggetuige uit Bandoeng niet teruggekeerd. In een an der Duitsch pension dat in de huurt ge legen was. werden de vrouwen op de zelfde wiize behandeld Voor dit pension stonden van des morgens 15 Mei af vier gekleurde wachtposten Op den lOden Mei, des middags 1.15, kwamen twee politiebeambten het Duit sche consulaat in Soerabaya binnen en arresteerden eerst met de revolver in de hand een hulpkracht bij het consu laat. Vervolgens „gingen zij naar den heer Von Plessen en bevalen hem, even eens met voorgehouden revolver, mee te gaan, hoewel hij verklaarde de Duitsche consul te zijn. De heer Von Plessen kreeg niet eens gelegenheid zijn bureau te sluiten of zijn pas mee te nemen. De heeren verlieten daarop het consulaat mot de politie en werden met de ande re Duitschers voorloopig in Soerabaya geinterneerd. De heer Von Plessen bleef nog eenige dagen in Soerabaya geinter neerd, terwijl de andere Duitschers reeds den volgenden morgen naar Mavi bij Madioen gebracht werden. Op den avond van 10 Mei belde mij de Zwitsersche consul, die de belangen der Duitschers in Nederlandsch-Indië be hartigt in het hotel op cn verzocht mij, terstond te komen, want de politie was er. Ik moest toen alle kasten openmaken en de politie nam steekproeven. Zij had vooral belangstelling voor partijstukken van de puitsche organisatie in het bui tenland. Van de consulaatspapieren nam zij de aanmeldingsformulieren en de in behandeling zijnde stukken mede. De kantoren van het hoofdbureau wer den toen gesloten en de consul en ik gescheiden naar het hoofdbureau van politie vervoerd. waar ik tot 1 üur 's nachts verhoord werd". Bij deze gelegenheid heb ik, zooals nog verscheidene malen daarna is gc- beurd, krachtig er op gewezen, dat oe heer Von Plessen beroepsconsul en sinds twintig jaar in den Duitschen buiten landse hen dienst werkzaam is. Het Duitsche consulaat werd tot aan mijn vertrek door vier tot zes inlandsche po litiebeambten dag en nacht bewaakt. Den Duitschen vrouwen werd over het algemeen het geld afgenomen, de Duit sche firma's werden ljezet. Auto's en radiotoestellen werden in heriag geno men. In Batavia werden de heeren van het consulaat-generaal reeds des morgens om lien uur van de schrijftafel wegge haald en gearresteerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6