BRITSCHEDUIKBOOTEN VERNIETIGD De Italiaansche actie in de Middellandsche Zee De Laatste Bus De „Alcantara zwaar beschadigd Britsche aanvallen op Daitsche reddingsvliegtuigen Wapens in handen van burgers leveren gevaar op Duitsche leger be richt Acht Britsche bommenwerpers bij Cherbourg neergeschoten Het Staatsgerechtshof in Frankrijk BESTRIJDING DER werkloosheid in Frankrijk Derde groote partij in Amerika Waar de Engelschen op open zee verschijnen, staan zij aan zware slagen bloot Een 25-jarige onderofficier-vlieger vertelt zijn ervaringen De rede van Molotov Generaal De Gaulle ter dood veroordeeld De terreur in Sjanghai De demobilisatie in Frankrijk Nadrukkelijke Duitsche waarschuwing tegen den franc-tireurs-oorlog Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 2 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Kapitein-luitenant Rollmann heeft met zijn duik boot een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht Hierdoor heefi deze duikboot tijdens twee tochten in korten tijd twaalf bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 74.338 brt den Britschen torpedojager „Whirlwind" en twee duik booten vernietigd. In het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan is het tot ge vecht gekomen tusschen een Duitschen hulpkruiser en den Britschen hulpkruiser „Alcantara". Hierbij kreeg het grootere, zwaar bewapende v-jandelijke schip met een inhoud van 22.208 brt. zware treffers, o.a aan de machines, zoodat het den strijd moest staken en in de haven van Rio de Janeiro een toevlucht moest zoeken. De Duitsche hulp kruiser zette zijn reis voor het ten uitvoerleggen van zijn taken volgens plan voort. 55 Duitsche eenheden gevechtsvliegtui gen vielen on 1 Augustus afzondeliike kleine convooien. alsmede verscheidene alleen varende bewapende vijandelijke koopvaardijschepen voor de monding van de Humber. in het kanaal van St. Geor ge en voor Yarmouth met bommen aan. Hierbij werd een koopvaardijschip tor zinken gebracht, alsmede twee andere koopvaardijschepen, een tankschip en een mijnenveger door treffers zwaar be schadigd. Een nieuwe, groot effect sor- teerende aanval werd ondernomen op een vliegtuigfabriek in Norwich. De van gerjnge hoogte uit geworpen bommen van zwaar kaliber troffen de werkplaat sen en veroorzaakten hevige branden en verscheidene ontploffingen. Een vliegtuig heeft op 31 Juli in de Noorsche wateren een vijandelijke duik boot vernietigd. In den loop van gistermiddag pro beerden acht Britsche bommenwer pers van het type Bristol-Bleinheim een aanval te doen op het vliegveld Querqueville hij Cherbourg Door te juister tijd optredende iachtvliegtui- gen en het vuren der luchtdoelartil lerie gelukte het alle acht vliegtui gen neer te schieten, en wel drie door Messerschmitt jachtvliegtuigen en vijf door luchtdoelartillerie. Aan onze zijde werden geen verliezen ge leden. Bii een poging om Nederlandsch ge bied aan te vallen werden opnieuw twee Bristol-Blenheim vliegtuigen tijdens een luchtgevecht neergeschoten. In den nacht van 1 op 2 Augustus vlo gen wederom Britsche vliegtuigen boven West Duitschland. De neergeworpen bommen richtten geen schade aan mili taire objecten aan. doch wel gedeelte lijk aanzienlijke schade aan woningen in de omgeving van Keulen, waarbij en kele burgers werden gedood en gewond De vijandelijke verliezen aan vliegtui gen bedroegen op 1 Augustus in totaa' 10 vliegtuigen. Een eigen vliegtuig wordt vermist DUITSCHE GEVANGENEN IN FRANKRIJK GEVONDEN BRUSSEL, 2 Augustus (D.N.B.). Bij nasporingen in gevangenissen en con centratiekampen in Zuid-Frankrijk is, volgens een bericht uit Parijs, opnieuw een groep Duitschers gevonden, die van België uit naar de gevangenis van Pau zun vervoerd. Onder hen bevinden zich twree correspondenten van bekende Duitsche dagbladen uit Brussel. BERN, 2 Aug. (D.N.B.De Fran- sche staatscourant publiceert een twee de decreet, volgens hetwelk het Staats gerechtshof vanaf 8 Augustus 1910 on der voorzitterschap van Caous (presi dent van het hof van cassatie) in Riom zitting zal houden. Dit gerechtshof zal oordeelcn over: 1. Al diegenen, die in artikel 1 van de wet van 30 Juli 1940 worden ge noemd en die nog niet verjaarde mis daden en vergrijpen hebben gedaan en die de plichten van hun ambt hebben geschonden. In aanmerking komen alle handelingen, die in de periode voor 4 September 1939 hebben bijgedragen tot den overgang van vredestijd naar oor logstoestand en alle handelingen, die de gevolgen van dezen, aldus geschapen toestand, hebben verscherpt. 2. Die personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan een aanslag tegen den veiligheid van den staat, in verband met de bovengenoemde handelingen. GENEVE, 2 Augustus (D.N.B.), De Petit Dauphinois meldt uit Vichy, dat besloten is tot verzachting \an de wei van 20 Juli, zulks ter bestrijding van de werkloosheid. Deze wet had ontbinding bevolen van allp leverantiecontracten van den siaai voor de landsverdediging De directeur-generaal voor de produc tie in het ministerie voor de landsver dediging. hpefl thans een lijst van voor werpen bpkend gemaakt, welker ver vaardiging niet zonder meer valt onder de bovengenoemde wet. Op ilezp lijst s.taan o.m. algemeent werktuigmachines, vrachtauto's, toeris tenauto's. motorrijwielen voor particu lieren en fabrikaten zooals die. welke in de particuliere industrie worden ge bruikt Deze bestellingen kunnen door een administratief besluit in stand ge houden worden. Tegengesteld aan de politiek van interventie der beide bestaande partijen WASHINGTON. 2 Aug. (D.N.B.). Se nator Lundeen heeft in een formeele verklaring opgeroepen tot tie stichting van een derde groote partij „van alle echte Amerikanen". De partij zou te Chicago moeten vergaderen en een kies- program opstellen. Het program zal, zoo verklaarde Lundeen, tegengesteld zijn aan de politiek van interventie der beide traditioneele Amerikaansche partijen. Deze derde partij is een noodzake- li|kheid geworden, omdat de andere partijen candidaten voor het presi dentschap gesteld hebben, die bei den de krachtigste hulp voor Enge land beloofd hebben, opdat Engeland den oorlog zou kunnen winnen. Lundeen verklaarde, dat de In behan deling zijnde wet op den militairen dienstplicht de Vereenigde Staten voor een laatste kruispunt brengt, voordat zij zich in den internationalen oorlog stor ten. Noch de democraten noch de repu blikeinen zouden den weg der oorlogs ontwikkeling in de Vereenigde Staten nog kunnen tegenhouden. ERGENS IN ITALIË, 2 Aug. (Stefani) De speciale correspondent van Stefani gééft de volgende bijzonderheden over de actie tegen het vijandeliik vlooteska- der, die in het legerbericht van vandaag wordt gemeld. Vroeg in den middag werd door een Italiaansch verkenningsvliegtuig op 100 kilometer \an de Spaansche kust een Engelsch eskader ontdekt, bestaande uit twee slagschepen twee vliegtuigmoeder- schepen, een flottielje lichte kruisers en torpedojagers. Dit eskader kwam van Gibraltar, onmiddellijk stegen vanaf de dichtst bijzijnde luchtbasis formaties driemotorige bommenwerpers op. Zij haalden het Engelsche eskader tegen het vallen van den avond bii het eiland Formentera in. Het gevecht was hevig en werd niet eerder gestaakt, dan toen door de invallende duisternis de Italiaan sche bommenwerpers gedwongen waren hun basis weer op te zoeken. Ondanks den korten duur van het gevecht en het hevige vuren der luchtdoelhatterijen, werd de vijand hevig getroffen. Talrijke eenheden werden door bommen van zwaar ka liber getroffen. Een slagschip werd door een voltreffer geraakt. Rome, 2 Aug. D.N.B. De in het Ita liaansche legerbericht, van vandaag ge melde zegenrijke acties tegen de Engel sche zee- en landstrijdkrachten, in de Middellandsche Zee, resp. in Kenya, worden door de Italiaansche avondbla den groot opgemaakt. De Tribuna schrijft, dat deze succes sen <fb geheele wereld bewijzen, dat de Engelsche macht ter zee thans op be slissende wijze in gevaar is gebracht en in de Middellandsche Zee door het Ita liaansche luchtwapen en de marine ge neutraliseerd is. Het Engelsche eskader, dat in gezelschap van twee vliegtuig moederschepen waarschijnlijk een aan- valsactic tegen de Italiaansche kust in zijn schild voerde, heeft wederom van ziin plannen moeten afzien en onver- richterzake naar Gibraltar moeten terug- keeren. Zoodoende heeft het Italiaansche luchtwapen bewezen, dat. waar de En gelschen zich ook op open zee durven begeven, zij aan de zwaarste slagen staan blootgesteld. BERLIJN. 2 Aug. (D.N.B.). - In een tijdsverloop van 24 uur hebben Engelsche jagers driemaal, met vol komen miskenning van het volken recht Duitsche reddingsvliegtuigen met kanonnen en machinegeweer vuur aangevallen. In zijn verslag vertelt de 25-jarige on derofficier-vlieger Josef Buehs. die in een dezer Duitsche redclingsvliegtuigen als telegrafist dienst deed en die als eenige kon worden gered liet volgende Wij hadden wrakhout en twee om gekeerde drijvende booten zien drijven. Van een vliegtuig was nic/s te zien. evenmin zagen wij mensclien of olievlek ken. Plotseling merken wij tusschen de zendmasten bii Dover en Kaap Griz Ncz op 500 meter afstand twee jagers. Toen zij naderbij kwamen herkende ik de Engelsche kleuren Tegelijkertijd za gen wij. dat de jagers aan bakboord van onze machine in het water schoten Ik seinde onmiddellijk: „Worden bescho ten en landen" en vervolgens: „Worden beschoten. S.O.S." Terwijl ik dit uit' seinde zag ik, dat de kogels door de machine sloegen De tank in de romp werd getroffen. De brandstof stroomde door verschillende gaten in de cabine Korten tiid Inter brandde de bodem van het toestel. Bij de tank sloegen de vlam men naar boven. Dc piloot besloot tot dalen. Ik zag de Engelsche jager vlak achter ons, zij schoot uit al haar vuur monden. Bij de landing viel ik in het water. Op mijn roepen antwoordde geen van mijn kameraden. Na twee uur kre gen Duitsche jagers mii in het oog en alarmeerden een „Fl-hoot" die mij op nam Tot zoover het verslag van den onder officier-vlieger. Zondagmiddag hebben zich nog twee van dergelijke gevallen voorgedaan. Te gen 4 uur kon men van het land af plot seling boven het Kanaal een groote zwarte rookwolk waarnemen, welke van een ontploffing afkomstig was: weder om was een Duitsch reddingsvliegtuig door Britsche vliegers in brand gescho ten. De commandant van een tweede Duitsch reddingsvliegtuig, luitenant Woelke die met ziin machine te hulp kwam om de neergeschoten kameraden te redden werd eenige minuten later eveneens door een Engelsche Spitfire aangevallen en, evenals den piloot door schampschoten gewond. Hij vertelde het volgende: Wij hadden in de afgcloopen week alleen al drie neergeschoten Engelsche vliegers gered en in onze havens veilig aan land gezet. Deze Engelsche vliegers verkeeren thans in vollen welstand Per radio kreeg ik bericht, dat men midden boven het Kanaal twee vliegers met hun valschermen had zien neerspringen. Of het Duitsche of Engelsche vliegers wa ren kon men natuurlijk niet weten. Wij hadden echter hevel om elk, op zee in nood verkeerend mcnsch te redden, om het even van welken landaard hij was. Plotseling zagen wij een groote zwarte rookwolk. Eenige minuten later zagen wij, dat. een ander van onze reddings- vliegtuigen met het kentecken „D'-Asuc" door Britsche jagers was neergeschoten. In den rooden gloed zagen wij eenige van onze kameraden vertwijfeld worste len met den dood. Wij koersten op ge ringe hoogte boven de plaats van dc ramp en merkten plotseling, dat een vlieger met opgpblazen zwemvest in het water dreef. Nauwelijks was onze vliegboot gedaald, of plotseling storm den twee Spitfire-machines op ons ln9 Enkele minuten later trof een hagel van kogels onze machine. Tk kreeg een schampschot en viel te water Mijn pi loot was eveneens getroffen. Toch bracht hii de motoren weer op gang Hoewel de geheele cahine en ook het instrumentenbord en de olieleiding door zpefd waren, weigerden de motoren niet Wij konden onze thuishaven noe berei ken. Onze machine nu reeds het vijf de door de Engelschen aangevallen red dingsvliegtuig is niet meer bruik baar. Pogingen om Je Duitsch-Russische verhoudingen te vertroebelen van de hand gewezen BERLIJN, 2 Aug. (D.N.B.). Senii- officicel wordt bekend gemaakt, dat Berlijnsche kringen wijzen op de dui delijke lijn, welke door de rede loopt, die Molotov gisteren heeft gehouden en op de zakelijke uiteenzetting van de Russiscl e Iniitenlandscne politiek. in het bijzonder van de Duitsch-Russische verhoudingen. Men beschouwt het als opmerkelijk, dat Molotov met alle be slistheid de pogingen van de hand heeft gewezen om de Duitsch-Russische ver houdingen te vertroebelen en men wijst er in dit verhand op, dat het niet al leen Engelsche, maar ook Amerikaan sche nieuwsbureaux ziin gewenst, die er toe hebben meegewerkt, op zulk een vertroebeling te zinspelen of zelfs als feit te melden. De scherpe terechtwij zing. door Molotov uitgesproken, legen de pogingen, niet alleen \an de Engel sche pers, maar ook van de diplomatie om een wig te drijven in de nuitsch- Russische vriendschap en de .Sovjet unie te betrekken in de Engelsche be langensfeer zal nergens onopgemerkt kunnen blijven. Tenslotte wijst men ln dezelfde kringen op de woorden van Molotov over de Russisch-Roemepr.srhp betrekkingen, waaruit blijkt, dat ook Rusland geïnteresseerd is hii een con solidatie van Zuid-Oost-Europa op den grondslag van rechtvaardigheid en or de. DUITSCHE BLADEN TE METZ METZ, 2 Aug. (D.N.B - Op 1 Aug is te Metz het blad „Deutsche Front' verschenen. Tevens is het eerste num mer verschenen van rle „Metzer Zei fung". Beide bladen verschijnen dage lijks BERN. 2 Aug (D.N.B.). Havas meldt uit Clermont Ferrand: Het militaire gerechtshof in hel der tiende dej>artemen1 heeft onder voorzitterschap van gpneraal Fiere hedenochtend in het proces over ziin afwezigheid, den genpraal de Gaulle wegens verraad, aanslag op de vei- lighPtd van den staat naar huilen en desertie naar het buitenland in tijd van oorlog, ter dood veroordeeld, alsmede tot degradatie en in be slagneming van zijn vermogen Volmacht aan het stadsbestuur der internationale neder zetting SJANGHAI, 2 Aug. (D.N.B.). - In verband met de sterke toename van da den \an terreur in Sjanghai, heeft het consulaire corps aan het stadsbestuur \an de internationale nederzetting vol macht verleend tot het onderdrukken van terreur in eiken vorm. In de reso lutie, welke daartoe is aangenomen, heeft het consulaire corps deze terreur gelaakt en verder in verband met den huidigen toestand, in het gebied van Sjanghai, van het stadsbestuur der in ternationale nederzetting geeischt het uiterste te doen voor het bewaren van rust en orde. GENEVE, 2 Aug (D.N.B.) - Het „Fransche Journal Officiel" publiceert een wet, waarbij alle jongelieden, die op 8 en 9 Juni 1940 in het leger zijn op genomen, onmiddellijk uit den militai ren dienst worden ontslagen. Voor den duur van zes maanden worden zij op genomen in de jeugdorganisatie, die door den minister voor jeugd en gezin is opgericht. Volgens de „Republique Sud-Est" is het programma dezer jeugd organisatie gericht op land- en hosch- houw en op beoefening van sport. BERLIJN, 2 Aug. (D.N.B.). De Ber liner Boersen Zeitung van vandaag be vat van de hand van generaal-majooi dr. Bernhard Schwerdtfeger H. C. een interessante bijdrage over het onder werp van den franc-tireursoorlog. Hier in wordt o.m. het volgende gezegd: Onmiddellijk na het bekend worden van de Fiilirer-rede begon in Engeland de geestelijke voorbereiding van de bur gerbevolking tot den afweeroorlog die zoo bedenkelijk is, dat zij niet zonder waarschuwing kan worden aangenomen. Het was steeds het lot van die staten, die in het eigen land den oorlog nog niet hebben leerep kennen, zich geen voldoende rekenschap te geven - van het medehelpen van de burgerbevolking aan den oorlog. De schrijver geeft dan een overzicht van het optreden van franctireurs in de laatste oorlogen en schrijft dan verder: Het verloop van oorlogshandelingen is in den tijd van motoriseering meestal zoo, dat de tot het offensief besloten te genstander met de groote snelheid op treedt. Meestal blijft er geen tijd meer over. zich in den geest van artikel 1 van de Haagsche vredesconveniie van 1907. „wetten en gebruiken van den oor log te land", te organiseeren en voldoen de kenbaar te maken. Het oprukkende leger echter zal door dwingende veilig heidsoverwegingen in ieder geval mede- strijdenden als vrijscharen beschouwen en dienovereenkomstig handelen. Hier uit vlooit voor ieder land de eiseh voort. in belang \an de eigen bevolking geen onduidelijkheden over de voorwaarden voor een deelnemen aan de gevechten met de wapens te laten bestaan. Een dergelijke onduidelijkheid verbetert op geen enkele Wijze de positie van het zich verdedigende land, omdat een mi litair gedrild. van de nieuwste wapens voorzien leger zich nooit door vrijscha ren en franc-tireurs zal laten ophouden. Het is derhalve geheel doelloos en in hei belang van de eigen bevolking ten eenen male een misdaad, een dergelijke zelfbewapening en een deelnemen aan den strijd van de burgerbevolking aan te bevelen, te organiseeren of zelfs mei staatsmiddelen te bevorderen. Niets an ders is het. wanneer, zooals thans uil Engeland wordt gemeld, daar een pro paganda wordt gevoerd voor het bewa penen van de burgers met schietwapens. Generaal-inajoor Schwerdtfeger waar schuwt tenslotte nogeens uitdrukkelijk: onder geen omstandigheden kan het welken staat dan ook veroorloofd zijn, vreedzame en ln het gebruik van wa pens niet geoefende burgers onder een of ander voorwendsel of in een of ande re vermomming met de wapens tegen over den vijand te stellen. In 1939 heefi men in Polen geprobeerd de militaire nederlagen van het Pnolsche leger door het laten optreden van bewapende bur gers te compenseeren. Een militair suc ces hadden deze zoogenaamde franc tireurs natuurlijk niet. doch vele Polen betaalden dit optredpn met hun leven. FEUILLETON door 29) Toen hij eindelijk weer heelemaal vrij was, stapte, hij wat opzij, waarna hij voorzichtig zijn lichaam betastte om te zien, of er nog verdere onheilen waren aangericht Afgezien van het feit, dat de bult op zijn hoofd herinnering aan agent Golrlfinch's doortastendheid welke den vorigen dag bijna verdwenen was, nu wper in vollen omvang prijkte, bleek hij geen ernstig letsel te hebben bekomen. „Mn goed gesternte!" mompelde 'hij dankbaar. Hij schreef zijn behoud aan twee fac toren toe. In de eerste plaats, dat zijn plotseling opgekomen verdenking van de bona fid.es van den agent hem auto matisch zijn snelheid had doen vermin deren, ingevolge het opkomende idee om terug te gaan, waardoor hij du* niet zoo hard reed als even tevoren; en in de tweede plaats aan de prachtige hcklee- ding van den wagen, want hij bleek tus schen twee dikke kussens in te liggen, welke hem voor gebroken beenderen hadden gevrijwaard. De klap op zijn hoofd was vermoedelijk afkomstig van het houtwerk van Jen wagen, toen deze omsloeg. En de felle kou was nu verklaard, evenals, de ietwat verminderde duister nis van den nacht, want terwijl hij daar bewusteloos had gelegen, was de sneeuw beginnen te vallen, zoodat nu pen wit tapijt van eenige centimeters dikte het geheele landschap bedekte. Nu kwam het er op aan zijn gedach ten te verzamelen. Vaag had hij zich afgevraagd, waarom het geweldige lawaai van de botsing de menschen van het huis, dat achter de poort zichtbaar w-as, niet had gewekt; dat was echter vlug verklaard door een biljet aan een van de pilasters, dat den aanstaanden verkoop van 't 'huis aan kondigde, dat leeg stond en direct te aanvaarden was En de agent, die hem moedwillig ver keerd had ingelicht? Diens doel was het natuurlijk geweest zoowel den inspec- feur als de auto radicaal buiten gevecht te stellen. Toch zon het ongetwijfeld veel eenvoudiger geweest zijn den in specteur, die hem zon argeloos had aan gesproken, neer te schieten. Had de psetnLo-agent dat gedaan, dan zou hij echter voor de gebruikelijke moeilijk heid gestaan hebben, hoe zich van den wagen met zijn opzichtige brandweer- hel te ontdoen. Mogelijk hadden zii ge meend. dol het de veiligste weg was hem op een verkeerd sjioor te sturen, en andermaal was het mogelijk, dat zijn he- toonde goedgcloov igheid hem daardoor het leven had gered. Mogelijk hadden zij gemeend (geheel ten onrechte natuur lijk) dat de moord op een inspecteur van politie een extra felle achtervolging zou veroorzaken. Moord was echter moord ongeacht het slachtoffer en voor een felle achtervolging had de poli tie geen bijkomstigheden noodig. En waarom had die would-ba politie agent zich de moeite gegeven om te vertellen, dat er een politieman in uniform in dien anderen wagen was? De verklaring daarvan was vrij sim pel. De man moest het uniform tij dens de jacht hebben aangetrokken, naar alle waarschijnlijkheid had hij het reeds aan. toen de inspecteur hen eindelijk had ingehaald en voor zoo ver zij vv isten had Higgins het best kunnen opmerken juist voordat het schot op hem werd afgevuurd. En wie was die pseudo-agent? Ze ker niet Sanderson, zijn omvang al leen al maakte dat onmogelijk. Noch was het de Gladde om dezelfde reden, maar nu .in tegenovergestelden zin. Het kon natuurlijk de man zijn ge weest, die den Gladde met de ladder geholpen had, maar die had achter het stuur gezeten en daardoor had hij onderwee geen gelegenheid gehad zich te verkleeden. En als hij het niet was, dan moest het dus „de stem" geweest zijn. En Higgins had he;.i van aange zicht tot aangezicht gezien! Of eigen lijk. niet van aangezicht tot aange dicht. Inspecteur Higxins gaf zich alle •moeite om zich de trekken van don man weer voor den geest te halen, maar vergeefs. Terwijl de koplampen op hein schenen had hii de hand voor ■de oogen gehouden, zoodal Hiegins toen niets gezien had En buiten hef •ïchijnsel van de konlampen was de duisternis zoo intens geweest, dat dp inspecteur weer niets gezien had. En 'de stem van dc man? Koud en be rekend? Neen. zeker niet; opgewon den. vol emotie. Dat was zooals Hig gins het bij zich zelf beschreef. Toch. indien de man de foul niet opmaakt had van het nummer op te geven, zou Higgins' achterdocht 'hoewel te laat nooit zijn opgpwekt. hij zou nooit zijn snelheid verminderd hebben en had daar nu kunnen liggen.. Telkens „als" en nog eens als. En 'hier zat hij nu. als een uitgedroogde mummie, zich verdiepend in over ipeinzingen, terwijl.... Hij stond op, drukte ziin schouders naar achteren en begon den weg terug 1e wandelen, welken hij gekomen was. Hij kwam aan den hoek, welken hij op twee wielen genomen had na zijn 'ontmoeting met den agent. Er zat daar een geschilderd bordje, hetwelk hij daarstraks in de haast niet had opgemerkt. Hij knipte zijn zaklan taarn aan en was verheugd tc ont dekken, dat deze ongeschonden was. Nu kon hij het opschrift lezen: Parti culiere weg! Dank u vriendelijk, zei hij, en waar schijnlijk zou hij zijn hoed hebben af genomen, indien die nu niei op dit oogenblik in de bibliotheek van het groote huis had celegen. Hij moest er niet aan denken. Dat waren twee hoe den in twee dagen tijd. onherstelbaar verloren Onhei\>ttlbaar? Och, de moge lijkheid bestond, dat hij zijn hoed uit het groote huis zou kunnen terugkrij gen, indien'dit tenminste niet heele maal was uitgebrand. En. dat was geen hoed, dat was een pet! Higgins placht altijd nauwkeurig te zijn in zijn ver klaringen Hé, kalm aan ouwe jongen! Kom tot jezelf. Verlies je hoed als je wilt, maar niet je hoofd! Insjiecteur Higgins sloeg naar links af. Hier was de sneeuw aardig plat ge- redpn en getrapt, en hij verbaasde zich over het drukke verkeer, dat hier ge weest moest zijn vanaf het oogenblik. dat dc sneeuw was beginnen te vallen, tof hij besefte dat een kudde vee voor hij gekomen was. waarschijnlijk op weg naai de markt Hij liep stevig door en hleef dan ft aan Hier precies hod hij dat absurde gesprek met den pseudo- agent gehad Precies hier goeie.help, wat was dat? Een eindje van den weg verwijderd stond een klein huisje, waarop aankon digingen dot het „Te huur" en „Te koop" was er wras hier heel wat te krijgen naar hef scheen mei kale ra men, dat er onbewoond uitzag. En toch liep er van den hoofdweg naar de voordeur, duidelijk zichtbaar in de sneeuw, hel t-poor van een enkelen per soon. Wie hel ook geweest was, die dot huis was binnengegaan, moest daar blijkbaar nog steeds zijn, want de voet sporen liepen naar liet huis toe, tenzij de persnon het huis achteruitloopend had verlaten. Het kon natuurlijk „de stem" zijn, maar in ieder gev-al vraagl de bewoner van een leeg huis eenvoudig om een onderzoek Higgins sloop ouder bedekking van een juist van pas komende heg om het huis heen Behalve dat eene voetspoor ln de bneeuw was deze overal in het rond maagdelijk. Hel voetspoor wat- dat van een man, en in zijn huidigen toe stand voelde de inspecteur zich niet in staat hem te lijf te gaan De meest pro- zaische verklaring kon zijn, dat de man de eigenaar van het huis was. M-»ar ook was het mogelijk, dat een lanl'onper be schutting had gezocht tegen de sneeuw en er nu lag te slapen Daartegen pleit te echter het feit. dat het voetspoor recht op de deur afging. zonder een voor-onderzoek door een der ramen. Het moest dus de eigenaar zijn of zijn ver tegenwoordiger En tnrh wi? dit de plek waar hij dpn politieagent gesproken had. Higgins liep aarzelend een paar stap pen vr.'er d»n weg op. Dan hervatte hii ijn wandeling naar de dichtstbij zijnde stad. Een honderd meter vorder hoorde hij he' geh.il van een dravend paard achter zich. Onmiddellijk bleef hij staan. Het was een postwagen, rood ge schilderd met een postbeambte in uni form op den bok. De inspecteur ging midden op den wpg staan en stak zijn hand op.Het resultaat was heel an dere dan hij verwacht had: de man wierp een verschrikten h!ik op hem, gaf het paard een feilen tik mej de zweep, sloeg uit alle mach* in de rich'ing van Higgins. terwijl hij voorbij vloog, en was een paar seconden later uit het ge zicht verdwenen. Higgins bleef onbe weeglijk 6taan roi het geluiJ van ie paardenhoeven niet mepr te hooren was wandelde clan moedeloos naar een hek langs den weg en ting op 1e bovenste spijl zitten Philosofisch zocht hij naar zijn pijp Pii tabak en lucifers. Dan grin nikte hij. Nu hij er over nadacht, zag hij er ontoonbaar uit. Zijn gelaat was onge twijfeld zwart van het roet uit den fchoorsteen uit he: groote huis. ziin kleeren waren gescheurd als gevolg van hetzelfde avontuur, en ook als gevolc van het auto-ongeluk en het was den postbeambte ten slotte niet kwalijk te nemen, hoe ie het ook bekeek, dat hij er andoor was gegaan. En de postman. Er was een even on verwachte als verraderlijke aanslag ge nrobeerd op de Koninklijke Posterijen StruikrooverijHij sloeg er op los. zoo dat ziin paard niet meer wist hoe hij het had. Voor het eerst sedert twintie jaar rende hij vóór het vastgestelde uur oorbij het postkantoor. Hpf feil zeit. dat hij er voorbij rende, baarde den aan wezigen autoriteiten de grootste zorg Gf zijn paard was op hol óf hii was dronken, dat was heLvonnis. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2