De rijkscommissaris bezoekt Limburg Met de A. V.R.O. -m op reportage Bonnen, die nu geldig zijn BEZICHTIGING VAN DE KOLENMIJNEN Waterpolo programma PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Hoe de uitzending van hedenavond tot stand kwam 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 s GRAVENHAGE, 3 Aug. Ter voortzetting van zijn inspectiereizen door ons land heeft de rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart een bezoek aan Limburg gebracht. De rijkscommissaris werd hierbij begeleid door Reichsamtsleiter dr. Hellwig en Oberregierungsrat Hus- hahn. Donderdagavond werd naar Arnhem en Nijmegen gereden, waarbij een korte rondrit door laatstgenoemde stad werd gemaakt, waarna de tocht werd voort gezet naar Maastricht. Aan de grens van deze stad werd het gezelsc' .«.p op- erewacht door Generalkommissar Schmidt, zoomede door den gevolmach tigde van den rijkscommissaris voor de provincie Limburg en door Kreisleiter Quant. Een rit werd vervolgens door Maastricht gemaakt, met daaraan ver bonden bezichtiging van kerkgebouwen en monumenten en een bezoek aan den St. Pietersberg. Het middagmaal werd te Maastricht genuttigd. In den namiddag reed het gezelschap naar Heerlen, alwaar het bij de Oranje- Nassau-mijnen werd begroet door den directeur dezer mijnen, mr. A. Haex. Bij deze begroeting waren mede aanwezig mr. dr. W. F. J. Frowein. voorzitter van de directie der staatsmijnen, en eenige andere leidende personen uit den Neder- landschen mijnbouw. De heer Haex begroette den rijks commissaris. zegde in een toespraak zijn volle medewerking toe en verzocht den rijkscommissaris bij eventueele moeilijkheden op diens steun te mogen rekenen. De rijkscommissaris heeft voor de ontvangst gedankt en daarbij de ver zekering gegeven, dat de economi sche structuur van Limburg zijn bij zondere aandacht zou hebben, en dat hij, voor zoover hem dat moge lijk zou zijn, helpend zou optreden. Productievermeerdering erkende de rijkscommissaris aM noodzakelijk, doch men moet op het oogenblik re kening houden met onvermijdelijke transportmoeilijkheden. Na deze begroeting bezichtigde de rijkscommissaris de sociale inrichting van de mijnen, in het bijzonder het, te huis voor ongehuwde mijnwerkers' te Heerlen en de arbeiderswoningen in het mijnengebied. De rijkscommissaris trad verschillende woningen binnen om zich persoonlijk van de huisvesting der mijnwerkers goede indrukken te ver schaffen. Vrijdag werd de inspectie voortgezet met een zeer gedetailleerde bezichtiging van de staatsmijn Maurits. Hier werd een bezoek aan- de ondergrondsche in stallaties gebracht, onder begeleiding van den directeur dr. ir. F. K. Th. van Iterson, den hoofdbedrijfsingenieur ir. D. P. Ross van Lennep en eenige andere ingenieurs. Deze heeren verschaften den rijkscommissaris de noodige inlichtin gen over de techniek van dit bedrijf. Verder onderhield de rijkscommissa ris zich in deze ondergrondsche ruimten en gangen met een aantal aan den ar beid zijnde mijnwerkers. Daarna volg de een bezichtiging van de hovengrond- sche inrichtingen der Mauritsmijn. Na een gemeenschappelijk middag maal met alle directeuren van mijn- bouwondernemingen in Limburg werd de kolenhaven te Stein bezichtigd, waar na via 's-Hertogenbosch en Dordrecht de terugreis naar Den Haag werd aan vaard. BENOEMING DIRECTEUR CENTR. DIENST LEVENSMIDDELEN AMSTERDAM, 2 Aug Voor de ver vulling van de vacature van directeur van den Centrale Dienst voor de Levens middelen voorziening, ontstaan door het overlijden van den heer S. Polak, beve len B. en W. den raad den heer J. Th. Smeets aan. Het waterpoloprogramma voor de ko mende week luidt: Zondag: Star 2P.C.G.. Star 3P.C G. 2, U.Z.C. 4—Zwemlust 3. Dinsdag: BrandenburgU.Z.C. 1 (da mes), Star 3—D.K.R. 2, Brandenburg 2 -v.z.c. Woensdag: Zwemlust 3Bilthovcn, Zwemlust 1—U.Z.C. 3. Vriidag: U.Z.C.Zwemlust (dames), U.Z.C. 2—Otter. Zaterdag: BilthovenFuut. ZONDAG 4 AUGUSTUS St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. Pannebakker. 6 uur n.m. ds. H. Visser, Hilversum. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. de heer H. N. v. Hensbergen* cand. Theol. 6 uur n.m. ds. Blok. Emmakerk 10 uur v.m. ds. A. A. Dönszelmann, Amster* dam. 6 uur n.m. ds. S. v. Dorp, em. pred. te Den Haag. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m.- ds. J. Hoekstra, Ternaard. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v. d. Heide. Wjjkgebouw Laurens Costerplein 10 uur v.m. Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Evang. Luth. Kerk 10.30 v.m. ds. de Jongh, Vr\jz. Hervormden Theosofische Loge. 10.30 uur Dr. J. NU* weg. Remonstr. Gemeente Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. ds. A. J. W. Vogelaar, Lemeler- veld. 5.30 n.m. ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. ds. Popma. 5.30 n.m. ds. K. Holwerda, Houwerzyl. Westerkerk 10 uur v.m. ds. K. Holwerda. 5.30 n.m. ds. Vogelaar. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk Vrjje Evangelische Gemeente. Gebouw „Eben Haëzer" (Muurhuizen 139a) 10 en 5.30 uur: ds. van Wiick, Oldenbroek, Eiken Dinsdagavond S uur Bidstond o.l.v. ds. J. Enter Jr. Zeist. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur v.m. ds. J. Diepersloot, Leeuwarden. Chr- Geref. Gemeente 10 uur v.m. en 5.30 n.m. ds. J. Drenth. Vry'e Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9.30 uur v.m. en 5.30 uur n.m. ds. W. Blaak» St. Philipsland. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 5.30 uur: Godsdienstoefening. 8 Aug. 7 uur n.m. Ds. v. Oordt, Zeist. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 6.3Ó uur n.m. Vesper. Vrije Katholieke Gemeente Leger des Heils (Havik 25) 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur n.m. open. luchtsamenkomst bij de Kei n.m. 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst 11.15 English service. Onderwerp: Liefde. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersfoortsche Bergkapel Theosofische Loge Geen opgave ontvangen. Deutscher Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n-m. en Zondag 6 uur n.a» Evangelisatiezending N. Vetter. Vrijz. Ohr. Jeugddienst Doopsgez. Kerk Geen dienst. HOOGLAND 10 uur v.m. ds. Broers, Schiedam. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H H. Missen om 6.30, 8.00, 9-15 en 10.45 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie O L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. ,H. Henricus P. Borstraat 41 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10 uur Hoog mis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 7 en 8.30 uur- Hoogmis te 10-30 uur, 6 uur Lof. Broodbons 81 tot en met 90 (brood- bonboekje) geldig van 29 Juli tot en met 4 Aug. a.s. (niet gebruikte tot en met 8 Augustus) rechtgcvepde op 2500 gram roggebrood of 2000 gram anderbrood. Voorts zijn de niet ge bruikte bons van de serie 71 tot en met 80 nu nog geldig tot en met 1 Augus tus. D III 88" is de titel van. een Daitsche luchtvaartfilm. die een indruk geeft van het vermogen van het luchtwapen. De opnamen voor deze film houden ten nauwste verband met de oorlogsverrichtingen (Speciale U.D.-reportage) Tusschen microfoon en zetterij. Vrijdagmiddag. 1~*\E reportagewagen van de A. V. O. snort door de groene vel den, ontvliedt de stad, laat Dudok's bouwwerk in de Radiostad en de spitse Dom in het Oude Sticht ach ter zich en spoedt zich in de rich ting van de Bommelerwaard. 't Is een van de tochten door ons mooie land, waarheen de A.V.R.O. met haar reportagewagen trekt om met kabel en microfoon tegenwoordig te zijn bij actueele gebeurtenissen, dan wel om iets op de glasplaat vast te leggen dat de luisteraars interes seeren kan. Vandaag zijn we A.V.R.O.'s gast en rijden mee in de bekende grijze auto. die ieders belangstelling trekt zoodra ,het goud-blauwe A.V.R.O.-embleem op den kop van de auto zichtbaar wordt. De heer L. G. Wybrands Marcussen. de microfoon-verslaggever van de A.V.R.O- maakt een reportage, die u door uw luid spreker beluisteren kunt. slechts enkele uren nadat het Utrechtsch Dagblad bii u in de brievenbus werd gestopt. Wij. van de krant, willen u van dit werk. ter inleiding tot wat u straks hoor en kunt, eenige in drukken geven. Met andere woorden: een kranten-reportage geven van een ra dio-reportage. of. zoo u wilt:een speciale UD.-reportage van een A-V.R.O -reportage Een steenfabriek aan de Waal WE rijden dus in de richting van dg Bommelerwaard. Daar, aan dezen kant van de Waal, even voorbij den slanken toren van Zaltbommel aan den overkant, ligt Haaften. En dóór moe- De bekende reportagewagen van de A.V.R.O. ten we zijn. Het doel is namelijk een bezoek aan de N.V. „Steenfabrieken" v.h. van Lookeren Campagne, waar de stof zal worden vergaard voor de radio reportage „Van klei tot baksteen". De A.V.R.O.-ahlo, door de uit de hui zen komende plattelandsbevolking met open oogen nagestaard, of door vroo- lijke kinderstemmen met gejuich be groet, rijdt door de uiterwaarden, het uitgebreide terrein op, waar aan den Waalkant het fabriekscomplex ligt. Het bedrijf van de firma Van Lookeren Campagne is een der grootste steen bakkerijen in ons land. En dat niet alleen, maar tevens een der modernste, waar meer dan 125 arbeiders werk vin den. Zij wonen in de directe nabijheid van de fabriek, óp het terrein van de fabriek zelfs, of hebben een eigen huisje in het dorp. Hier, in de steen fabriek van Van Lookeren Campagne wordt zomer en winter doorgewerkt en wat hier gefabriceerd wordt, zijn dp steenen waarmee uw huis wordt ge bouwd, geen straatsteenen dus. Het is er vooral thans buitengewoon druk, omdat zooveel geleverd wordt voor den wederopbouw van door den oorlog ver nielde huizen. Men kriict een indruk van den enormen om\ang van dit be drijf, als men bedenkt, dat hier per jaar niet minder dan 20 rnillioen steenen uit de vier ovsns komen! Per jaar wordt 2 H.A. afgegraven daarvoor benoodigde klei wordt hier in eigen beheer gegraven in de uiter waarden temidden waarvan deze fabriek staat. Als men de moderne graafmachine ziet draaien, doet het denken aan de ont zagwekkende Zuiderzeewerken. Het ver schil ligt in het feit. dat het land van den Wicringermeer aan de zee werd ontrukt. Hiér wordt de grond van de uiterwaarden weggegraven en komt daardoor per jaar wel 2 H A. water vrij. Men heeft hier de klei voor de baksteenen dus wel heel dicht bii de hand. Toch is dat niet zoo toevallig, want de uiterwaard, hier aan de Waal te Haaften, is waarschijnlijk in vroeger eeuwen een zijarm geweest van de Waal, en is dus de klei waarop wij hier nu met de A.V.R.O.-microfoon rond sjouwen en waarvan straks de steenen van uw huis worden gebakken, een product van de groote rivier die aan den anderen kant van de fabriek in al z'n zomersc.he onstuimigheid stroomt.. Dag aan datr wordt deze uiterwaard af- gegraven, behalve soms in den winter, als zij onder water stroomt. Maar dan staat daar tegenover, dat het water al tijd weer nieuw© slip achterlaat, wat dus weer nieuwe grondstof is voor nieuwe steenen. Van klei tot baksteen JDER dag wrordt hier pl.m. 150 M3. natte klei afgegraven, welke in kipkarren met een electrisch voort gedreven locomotief ervoor naar een grondwal wordt vervoerd en daar gestort om er een 3 a 4 maan den te liggen drogen. Dan wordt dezelfde klei weer opnieuw opge baggerd en gaat ze naar de fabriek om tot steenen te worden gevormd en gebakken. Dit laatste gebeurt in vier ovens, die met een hitte van 1000 graden Celsius worden ge stookt! Geen wonder, dat de muren een dikte moeten hebben van 2Vt Meter! De steenen worden in de ovens opgetast. De ovem zelf zijn in een ring vorm gebouwd-en zijn dus rond. In een zoo'n ring gaan 4 a 500.000 steenen en tus schen deze steenen wordt van bovenuit het vuur gegooid en op temperatuur gehouden. Doordat er veel ingangen in dez© ovens zijn, ontstaan zgn. „kamers" waar de werklieden, als de tempera tuur natuurlijk aanmerkelijk lager is geworden, in kunnen gaan om de stee nen die klaar zijn er uit te halen en er nieuwe klei-steenen in te brengen. Zoo wordt de heele ring kamer voor kamer afgewerkt en kan men continu door gaan. In den kop van deze pagina ziet men twee arbeiders in zoo'n „kamer" bezig met het afbreken van den stapel steenen, die thans gebakken en dus ge reed zijn. Na dit proces van gegraven tot ge droogde klei tot gebakken bouwsteen worden de producten naar buiten ge bracht en naar kwaliteit en soort gesor teerd. Ik ga er in deze kranten-repor tage niet al te veel van vertellen. De heer Wybrands zal er vanavond om halfacht in zijn radio-reportage wel liet noodige van zeggen. Hij wordt daarbij rondgeleid en voorgelicht door den directeur van de N.V. „Steenfabrie ken". ir. van Lookeren Campagne, die u dan ook voor de microfoon zult kun nen hooren. Hoe ontstaat een radio reportage JA. hoe ontstaat een radio-repor tage? Dat zullen velen zich wel eens hebben afgevraagd. Men hoort bij de uitzending alles van een leien dakje gaan, gevormd als het is tot >en harmonisch geheel, dik wij Is no" van een muzikale omlijs ting voorzier. 't Is in feite niet zoo ingewikkeld als velen misschien wel denken. De reportage-auto van de A.V.R.O werd in een geval cis u dan thans door uw luidspreker zult hoo ren het terrein opgereden. Ka bels werder uitgelegd, waarvan aan het eene einde de microfoon beves tigd Is en waarmee men dus vrij kan rondloopen. Het andere einde is verbonden met de „snij- of op nametafels", die in de auto staan en het eigenlijke apparatuur waar het omgaat, uitmaken. Het ziel er ongeveer zóó uit: twee appa raten, die het best te vergelijken zijn met groote gramofoon's staan naast elkaar. De technicus luistert per koptelefoon wat aan het andere einde van den kabel voor de microfoon wordt gezegd of wat aan gelui den wordt opgevangen en deze woorden of geluiden worden opgenomen op gramofoon- platen van glas. geprepareerd met een laag je gelatine. Inplaats van een naald, snijt een diamantje groeven in de 78 omwentelingen per minuut makende glusplaat. die 3lh a 4 minuten ..tekst" kan opnemen. Duurt een bepaalde opname langer dan 4 minuten, dan wordt automatisch overgeschakeld op het tweede opname-apparaat, zoodat niet behoeft te worden onderbroken. In de stu- A.VR.O.'s microfoonverslaggever L. G. Wybrands Marcussen dio te Hilversum zijn de opname-platen tot een harmonisch geheel gevormd, van mu zikale illustratie en een inleidend woord voorzien en zóó krijgt u de reportage door uw luidspreker te hooren. Verder is er in de auto een schakel paneel voor het regelen van de net spanning en de bedieningsorganen van den motorgenerator, waarmede eigen electrische energie wordt opgewekt, zoodat men onafhankelijk is van elec- triciteits'*?voer van buiten. Alle ap paraten in den AW.R.O.-reportagewagen zijn veerend opgesteld, om de schokken van de auto op te vangen. Dit, toekomstige luisteraars van deze reportage, valt er in 't kort te vertellen van het voor vele zoo geheimnisvolle apparatuur dat A.V.R.O.-reportage wagen heet. De eigenlijke reportage VTU nog iets over de opname van een reportage zelf. De reportage bestaat uit korte scènes, die alle af zonderlijk worden opgenomen en niet van een bepaalde volgorde af hankelijk zijn. Vanavond hoort men een kort twee gesprek tusschen den reporter en den Van 29 Juli tot en met 23 Augus tus a.sgeeft elke der met „01" tot en met ..04" genummerde bonnen van de boterkaart uitsluitend recht op het koo- pen van 250 gram boterVoorts geeft elke der met ..01" en „02" genummer de bonnen van de vetkaart gedurende genoemd tijdvak recht op het Icoopen van 250 gram margarine, gesmolten vet. voorzoover voorradig, of boter. De met „03" en ,.04" genummerde bon nen der vetkaart geven gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus elk recht op het koopen van 250 gram boter den prijs, waarvan een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winke liers. Deze reductie zal uitsluitend op deze bonnen ..03" en..04" van de vet kaart worden verleend, dus niet op een van de overige hierboven genoem de bonnen. De reductie wordt verleend, wanneer de bonnen bii den detaillist worden ingeleverd ter verkrijging van boter. Bon 66: een kilo suiker tot en met 23 Augustus. Bon 53: */s gond koffie of Va ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 90: Vt pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmeel of rogge meel, of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 9 Augustus. Bon 95: Va pond rijst of rijstemeel tot en met 11 Aug. a-s.% Bon 100: Va pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 11 Augustus- Bon 105: 1 ons maïzena of gries- meel of puddingpoeder tot en met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 Sep tember. Petroleumzegel Periode 3. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN.'! ATHLETIEK COMPETITIE 1940 Heeren le klasse: 2e dag eindstand Hellas 1 9725.— 17390.— G.A.C. 7259.— 14996.75 Tempo 1 7214.— 13994.50 Hellas 2 5068.50 12566.50 AA.V. 4658.— 10616.50 Heeren 2e klasse: Celeritas 5145.— 10563.50 Hellas 3 3436.— 7360.50 Tempo 2 5308.70 5679.20 Hellas 4 1412.— 1412. A.A.V. 2 360. Dames: Athleta 1 6909.60 12833.60 G.A.C. 5182.20 9886.80 Tempo 2006.40 3132.40 Athleta 2 2030.20 203Q.20 A.A.V. 1665.40 Meisjes: Athleta 7524.— 13498. G.A.C. 6951.— 12172. Jongens: Hellas a 11693.50 19270.50 Hellas b 4181. 11815.75 G.A.C. 5219.50 8283.50 AA.V. 675. 2711.50 directeur van het bedrijf, ir. van Loo keren Campagne. Verder hoort u de klei-baggermachin© in werking, een toelichting op het werk, door den baas van deze afdeeling, het werken van de steenpers, ook i i we met de micro foon in den oven geweest (ter moge lijke geruststelling: niet bij 1000 gra den Celsius, maar meer op de manier als waarop u hierboven de werklieden bezig ziet en waardoor uw U.D.-repor- ter tenminste i staat was, u deze voor beschouwing te leveren We zijn ook bóven op den oven geweest u zult dat allemaal door uw luidspreker kunnen hooren en tenslotte hoort u het lied van de steenkloppers: de sor teerders, die de van klei tot baksteen geworden eindproducten sorteeren. Ziedaar, waarde lezers, een beknopt resultaat van wat we Vrijdag beleef den. De rest kunt u hooren, Zaterdag avond om halfacht, in de A.V.R.O.- reportage: „Van klei tot bak stee n." Frits van Dongen, een van onze landgc nooten. die in Duitschlund in de film- nijverheid werkt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8