De sterkste athleten schreven in LAATSTE BERICHTËiN De belangengemeenschap Duizenden kilo's metaal werden van het Eur-asiatische continent De vrijlating van Makihara Verdachte brand te Zeist De nationale ivampioenschappen Het bestuur vari den N.V.B. loe staat de K.R.O. er thans voor? Mooie, charmante zonnebruining TEGEN DUITSCHE WEERMACHT GESTOOKT Korenmijten niet te dicht bij elkaar frauduleus vervoerd „Te Moskou wonen geen utopisten, maar realisten' LETLAND TREEDT TOE TOT DE SOVJET-UNIE Ie BLAD PAG 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD SPORT EN SPEL AMSTERDAM, f> Augustus. De inschrijvingen voor de Nationale kampioenschappen, welke Zaterdag en Zondag a.s. op de sintelhaan te Amsterdam gehouden worden, kun nen zeer bevredigend genoemd wor den. Al had het aantal misschien wat grooter kunnen zijn, de kwali teit van de deelnemers vergoedt al les, men kan gerust zeggen, dat op alle nummers, zoowel bij de dames als bij de heeren, de sterkste athle ten ingeschreven hebben. Vooral de 100 meier bij de heeren zal een strijd geven, welke men in de laat ste jaren op de sprint niet meer gezien Jieeft. Wie er zal winnen, is onmogelijk te zeggen. Nota lijkt momenteel de snel ste, maar Osendarp kan met zijn vecht lust nog zeer veel bereiken, terwijl ook van Osta zoor zeker niet uitgeschakeld dient te worden, al is hij door studie redenen verhinderd veel te oefenen. Het is jammer, dat Heinz Baumgarten en Wil van Be veren niet aan den start zullen verschijnen, na de overwinning van eerstgenoemde over Osendarp en Nota Zondag j.l had de komende strijd dan nog aan belangrijkheid gewonnen Ook op de 200 meter is de uitslag volkomer onzeker H. Baumgarten zal naast de sprinters van de 100 meter hier een geducht woordje mee spreken in den eindstrijd. Er wordt in drie se ries geloopcn, ongetwijfeld komen alle rivalen in den eindstrijd. De 400 en 800 meter zijn vrijwel zeker voor H. Baumgarten resp. Bouman. Nu zijn 'broer Karl door een verwonding niet kan starten, zal Heinz de overwin ning op de 400, M niet ontgaan Bou man beeft dit seizoen zoo duidelijk la ten zien, dat in ons land geen waardige tegenstanders voor hern te vinden zijn, dat men hij een voorbeschouwing van de wedstrijden alleen maar benieuwd kan zijn in welken tijd hij zal winnen De Ruyter heeft door de mobili satie niet kunnen oefenen en is dan ook nog niet op de 1500 meter uitge komen. Evers en Wouters kunnen hem aardig partij geven, al zal de kampioen ongetwijfeld door zijn meerdere .ervaring in de meerder heid blijven. De kampioen Slegt van P.S.V. kan aarschijnlijk met succes zijn titel op Ie 5.000 meter verdedigen, ofschoon de 'olewijckers-man Walther Zondag jl. heeft laten zien, dat hij momenteel in goede conditie is Op de. 110 en 400 meter horden is het aantal inschrijvingen gering en de win naars zijn op beide nummers niet van 'e voren aan te wijzen, te meer, daar e kampioen Brasser niet aan den start zal verschijnen. Op de verschillende wedstrijden, wel ke dit jaar tot nu toe gehouden werden, aren de prestaties op de springnum- mers zeer matig. In de athletiek maakt men momenteel op deze nummers een depressie mee, welke ook ten aanzien an de kampioenschappen niet veel goeds doen verwachten. Wat de werpnummors betreft, kan men rekenen op een overwinning van de A.P.G.S.-man Lutkeveld. hij staat in ons land op een eenzame hoogte, mis. schien kan Plev hem eenigszins bena deren. Bij het discuswerpen en kogel- stooten treft men de Bruyn als sterk ste man, aan. terwijl Houtzager het ko gelslingeren wel voor zijn rekening zal nemen. De estafettenummers bieden alle kan sen voor de Trekvogelploegen, welke over zeer goed materiaal kunnen be schikken. Bij de dames heeft Fanny Koen, die na dit soizoen waarschijnlijk de athle tiek niet meer actief zal beoefenen, op niet minder dan vijf nummers inge schreven. Van deze nummers zal zij op de 100, 200 meter, verspringen en hoog springen haar titel moeten verdedigen, terwijl de 80 meter horden een nieuw nummer voor haar is, De concurrentie is echter zeer groot en het zal haar alle moeite kosten haar titels te handhaven. Ans Niesink kan door haar serieuze oefenen het discuswerpen en kogalsloo- ten winnen, Pee Diehen zal haar kam pioenschap op het speerwerpen verdedi gen. ondanks het feit, dat zij dit jaar niet veel op wedstrijden is uitgekomen. De verschillende voorwedstriiden en enkele eindstrijden vinden reeds Zater dag van vijf tot zeven uur plaats, Ier- wijl Zondag om twee uur de wedstrijden worden voortgezet. Dr. van Proeve voorzitter van de nieuwe organisatie Nieuwe competitie- indeeling AMSTERDAM, 5 Aug, Naar wij ver nemen zijn de functies in het bestuur van den N.V.B. Zaterdagmiddag in een bestuursvergadering als volgt verdeeld; Voorzitter: Dr. D. J. van Proove. Vice-voorzitters: S. Cojdewey en ir. Hopster. Secretaris-penningmeester: A. Staal, Hoofdconsul: L. Boeljon. Commissarissen: J, F. Lamey, K. J. J. Lotsy, D. C. Spaan, H. Valkema, O. de Vries, De Munter, De Grood en Schoone- veld, Voorloopig bestaat het bestuur dus uit dertien leden, mede in verband met het feit, dat het noodzakelijk en wonschelijk is, dat alle richtingen, betrokken bij deze fusie, intensief zullen kunnen me dewerken aan den verderen opbouw van den nieuwen bond. waarin aller belan gen dienen te worden behartigd. Er wordt reeds hard gewerkt om tijdig ge reed te zijn in hel komende seizoen. De indeeling van de nieuwe competitie is toevertrouwd aan den hoer K. J. J, Lotsy, die in overleg met de verschillende kringadviseiirs zoo spoedig mogelijk met een definitief voorstel zal komen. In ieder geval neemt men aan, dat het be stuur in de volgende bestuursvergade ring, welke over 14 dagen zal worden gehouden, de nieuwe competitieregeling naar ontwerp van den beer Lotsy zal kunnen bekrachtigen. RADIONIEUWS Een persoonlijk woord van den voorzitter, Pater A. J. Dito AMSTERDAM, fi Augustus, Gister- ond heeft de voorzitter van de K,R.O Zeer Eenv pater A J. Dito O.P., het 'oord gevoerd voor de microfoon. Hij tide het volgende: Van verschillende zijden werd mij In n loop van de laatste weken gevraagd: Hoe staat de K.R.O. er nu eigenlijk oor*?" Deze vraag, afkomstig van luisteraars, elke. het wel en wee van onzen omroep recht ter harte gaat, zou wellicht het ortst beantwoord kunnen worden door verwijzen naar de programma's welke n?e omroep sinds de Duitsche bezetting Nederland heeft gegeven en nog geeft. Bovendien heb ik' in ons orgaan „De R.O.-Gids" al eenige malen er op gewe- n, dat onze omroep onmiddellijk na liet rkregen contact met de Duitsche auto- feiten, en in samenwerking zoowel met radio-autoriteiten van die zijde als et de Nederlandsche radio-instanties, rij wel" hef normale programma heeft urmen geven. ..Vrijwel" en niet geheel, omdat ten rste uitgezonden moest worden volgens et schema, dat nog tijdens de oorlogsda- n door de Nederlandsche omroep-orga- aties was opgezet, en ten tweede om it in hoofdzaak alleen de zender Jaars- jd beschikbaar was. daar op de Koot- ik-zender veel plaats moest worden in- Tuirnd voor nieuwsberichten. De luisteraar heeft uitgaande van deze iltelijke omstandigheden kunnen vast* Hen, datal was ons programma entengevojge beperkter dan voorheen de aard der uil zendingen ongewijzigd gebleven. Wij denken hier vooral aan atgene, w at in ons programma ka rak* ristiek is voor het beginsel, dat de R.O. leidt. De godsdienstige halfuurtjes worden al de Jaarsveld-uitzenddagen die de 8-0. verzorgt gegeven, hef ochtend- en °ndgehed, wordt gehoord zoowel op n zender Jaarsveld als Kootwijk, de '5uit zen dingen zijn er om de drie we- 'i. de toespraken tot de zieken vinden 1 regelmatige tilden plaa's. /Ie cause- voor de jeugd en de rijpere jeugd 'QF de vrouwen, de* boeren en tuinders, 'n middericfnrid en», ziin regelmatig in uitzendingen te beluisteren. Daarnaast traden nog sprekers op. die een opwekkend woord met geestelijken inslag tol de verschillende categorieën van luisteraars richtten, afgestemd op den tegenwoordigen tijd, terwijl wij ten slotte regelmatig voordrachten en repor tages op het programma plaatsten, die zeer bijzonder onze nationale cultuur en de uitingen daarvan in-, toekomstplannen in dit verband belichtten, De luisteraars, die regelmatig op ons afstemmen, weten dit. Toch zijn sommigen, zooal niet be zorgd, dan toch niet geheel tevreden, omdat zii enkele vertrouwde stemmen, sprekers die een geestelijk woord tot hep richtten, in onze uitzendingen missen. Zij vragen zich af of de reden hiervan wellicht te zoeken is in een geestelijke belem meripg? Laaf ik hier direct op antwoorden, dat de K.R.O. van de zijde van de Duitsche autoriteiten geen enkele geestelijke be lemmering in den weg is gelegd. Onze programma's waren principieel katho liek en zijn dit thans nog. ïk durf er aan toe Ie voegen, zij zullen dit in de toe komst ook blijven. De gewijzigde programma-structuur hoeft bet onmogelijk gemaakt vaste ru brieken op bepaalde dagen als voorheen te geven. Wij noemen bijv. de lichtba kens van pater Henri de Greeve die hun bijzondere beteekenis hadclen aan den vooravond van den Zondag. Wanneer straks volgens een nieuw schema zal worden uitgezonden, en de K.R.O dan weer op bepaalde dagen kan rekenen, kunnen vroegere rubrieken zonjjïer meer weer in het programma worden opgeno men, Waarom er minder katholieke actuali teiten op het programma voorkomen, hoeft men ons gevraagd. Om redenen van beperkter communicatie-middelen en vervoer. Niet omdat dergelijke plechtig heden en gebeurtenissen niet meer in denzelfden omvang zouden kunnen plaats vinden in Nederland, of omdat de K.R.O ze niet zou mogen uitzenden. Wor den verbindings- en vervoergelegenheden weer normaler, dan zullen de uitingen van liet katholieke leven in Nederland ook meer in ons programma kunnen worden opgenomen Niet alleen, dat er dan meer misuitzendingon en godsdion- stige plechtigheden kunnen worden ge geven, maar ook zal als voorheen voor do vele uitingen van ons katholieke leven voor de. microfoon de aandacht worden gevraagd. Dit alles is slechts een kwestie van beschikbaren tijd en techniek. Ook hier hoede men zich voor verkeer de geruchten en voorbarige conclusies. Men weze er van overtuigd, dat daK R O, als katholieke omroep in volle vrijheid kan werken, zooals ook het. katholieke leven in Nederland zich tot op den dag van heden in volle vrijheid kan uiten. In lange rijen worden de keurig afgemeten boterhammen gesneden, die de grage magen vullen van de leerlingen van het Instituut voor Sportleiders te den Haag. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Z onnebruin. Flacon fiO, Tube 60, Doos 50 en 25 ct BINNENLAND Employé van Haagsch bedrijf door den Krijgsraad tot ander half jaar veroordeeld 's-GRAVEXHAGE, 5 Aug. - Een employé van een groot bedrijf te 's-Gravephage stond Zondagochtend in bet Palace-hotel f* Söheveningen terecht voor den Duitschep krijgs raad Hem was ten laste gelegd: Ten eerste openlijk de Duitsche weer macht beleedjgd te hebben door da gelijks in bijzijn van meerdere em ployés tegen de Duitsche weer macht te stoken en onder meer te zeggen, dat Engeland ervoor zor gen moest, dat de Hollanders wa pens kregen, dan zouden zij spoedig die Duitschers eruit gooien. Ten tweede dat hij opzettelijk onware en verdraaide feiten had verbreid, die het welzijn van het Duitsche Rijk na deel kunnen berokkenen, namelijk het verspreiden van een brief van beleedi- genden aard voor het Duitsche Rijk. Uit bet verhoor bleek, dat de beschul digde In tegenwoordigheid van twee an dere employé'* beleedtgtngen tegen de Duitsche woermacht en den Rijkscom missaris geuit bad. Tevens was bet de- zen heiden medewerkers bekend, dat hij een brief, welke liet Duitsche rijk na deel kon berokkenen, had laten over schrijven in drie exemplaren. Tengevolge van hun aanklacht bij do Duitsche autoriteit word beklaagde ge arresteerd, evenals eenige anderen van ditzelfde grootbedrijf, welke laatsten echter na eenige dagen arrest in vrij heid werden gesteld. De beschuldigde gaf grootendeels de feiten toe en deze bekentenis, aange vuld door de boëedigdo verklaringen van den bewusfon medewerker (een wae er niet), gaf het wettig en overtui gend bewijs. De vervolgende autoriteit eischte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. Paehüg, voerde ten aanzien van het geïncrimineerde ge schrift aan, dal dit reeds in duizenden exemplaren voor het begin van den oorlog in Nederland was verspreid en dat. derhalve wat reeds verbreid was en bekend In grooten kring het strafbare element van de tenlastegelegde hando- line deed vervallen Ten aanzien van de beleedigingen der Duitsche weermacht, en den Rijkscom missaris voorde pleiter aan, Hat deze slechts waren geuit tegenover twee me dewerkers in zeer beperkten kring zon der dat beschuldigde het opzet had dit in groolen kring te doen. De krijgsraad ging direct in raadka mer en' na een kwartier beraadslaging werd het vonnis uitgesproken. De beklaagde werd schuldig bevon den aan het hem tenlaste gelegde en werd voor beide feiten tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. ZWEMMEN VOOR PERSONEEL OP- BOUWDIENST VERPLICHT 's-GRAVENHAGE, 5 Augustus. Het Nederlandsche volk is. ondanks het feit. dat het zoo veel gelegenheid daartoe heeft, geen zwemmend volk. Dit blijkt ook duidelijk in de zomermaanden, wanneer de pers bij herhaling melding maakt van het verdrinken van jonge menschen, die de zwemkunst niet mach- tig zijn. Dit zal nu voor hen. die in den op- bouwdienst zijn, veranderen, want voor het personeel van den opbouwdienst be neden den leeftijd van 40 jaar is het zwemmen c.rj. het leeren zwemmen ver plicht gesteld. DE STANDPLAATSEN VAN DE DISTRICTSCOMMANDANTEN VAN DEN OPBOUWDIENST 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. Als standplaatsen van de districtscomman danten van den opbouwdienst zijn aan gewezen: voor district I 's-Gravenhage, voor district II Amsterdam (in de toe komst Groningen), voor district III Utrecht (in dp toekomst 's-Hertogen- bosch), vopr district IV Apeldoorn. GEEN BENZINEVERGUNNING VOOR PLEZIERVAARTUIGEN AMSTERDAM. 5 Aug. - Het secreta riaat der bfwrachtingscommissie te Am sterdam maakt hekend. dat de door haar afgegeven vergunningen tot verbruik van eigen-voorraad motorbrandstof voor pleizierv aartmg^n op last van de be voegde autoriteiten moeten worden in getrokken en te haren kantore worden ingeleverd, resp. ingezonden. 's-GRAVEHAGE, 5 Aug. De secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandscho zaken, heeft aan de burgemeesters het volgen He schrijven gericht: Gelijk tot dusver te doen gebruikelijk is, worden de korenmijten veelal zeer dicht hii elkander geplaatst, omdat zulks voordeel oplevert hii het dorsohen. Door de kans op luchtaanvallen met alle gevolgen van dien, is het thans echter niet zonder gevaar al te veel mijten op een zetplaats bij een te brengen. Naar de praktijk reeds heeft uitgewezen, kunnen, hii gebreke van genoegzame brand- bJuschmateriaa! te velde, door één brandbom groote hoeveelheden graan verloren gaan. Daarom is het wenschelijk dit jaar niet meer dan hoogstens 10 mijten op ,één plaats hii elkaar Ie zetten. Om het overslaan van een eventuee- len brand te voorkomen, verdient bet bovendien aanbeveling de zctplaatsen op een afstand van tenminste 200 meter van elkaar te bepalen. BOTTERDAM, 5 Aug. Contro- leerende ambtenaren van den ge meentelijken technischer» dienst te Rotterdam, dio evenals de politie toezicht houden op het puinruimen in de stad, hebben een goede vangst gedaan, toen zij een vrachtauto aan hielden, waarmede niet minder dan vierduizend kilo metaal, uit de puinhoopen afkomstig, werd ver voerd. Woensdagavond bemerkten de contro leurs een vrachtauto, die na werktijd rondreed en hoog beladen was mot ijze ren binten en ander metaal. Zij vroegen den chauffeur, waarheen dit meiaal vervoerd moest worden cn tot hun ver bazing kregen zij rondweg het ant woord, dat dc lading naar een metalen- handelaar even buiten Rotterdam ge bracht moest worden. Nu komt het wel voor dat een hoe veelheid metaal, die deel uitmaakt van de resten van den inventaris van een verwoest pand, verkocht wordt, want dit motaal behoort toe aan den oor- spronkelijken eigenaar. De metalen dio behoord hebben tot de opstallen, die dus deel uitmaakten van de panden, behooron aan de gemeente, aangezien op order van den regeeringscommfssaris voor den wederopbouw de burgemees ter de opstallen onteigend heeft. Op de vrachtauto bevond zich nu me taal dat voor het grootste deel, ruim negentig procent, bestond uit binten en andere doelen van de opstallen. De ambtenaren vroegen naar het vervoer- hewijs en de chauffeur toonde een ver- voerbcwiis ten name van den 20-jarigen zeeman H. J. L., die eveneens in de auto zat. In zijn gezelschap bevond zich de 38-jarige puinruimer A. van W., die hij het vervoer bemiddeling had ver leend. Het bleek dat de vervoervergunning afgegeven was door den gemeentelijken technische» dienst, echter niet voor liet vervoer van binten cn ander metaal, dat aan de gemeente toebehoorde, maar voor een hoeveelheid metaal van den inventaris van een pand aan den Goud- schesingel, dat aan een zakenman toe behoorde. Deze zakenman had het me taal aan L. afgestaan, zoodat deze het recht had de vrij kleine hoeveelheid in ventaris-metaal weg te voeren. Bij het pnderzoek bleek nu, dat een groen puinruimers, werkzaam aan den Goudschesingel, zich regelmatig bezig hield met het wegnemen van metalen die zij aan een opkooper verkwansel den. De moeilijkheid was echter het transport, waarvoor een vergunning moest zijn en toen hebben de puinrui mers het idee geopperd om een persoon, die in het bezit was van zo Vn vergun ning, te „charteren". Hij werd gebruikt als vlag. die de lading moest dekken mi on ziin vervoerbewijs werd behalve de ongeveer vierhonderd kilo metaal, dat van hem was, nog tienmaal zooveel meegenomen. De nolitie heeft L. en den puinruimer van W. meegenomen naar het hoofd bureau van politie en daar proces-ver baal opgemaakt, waarna de mannen werden ongesloten. IntuFschep wordt het onderzoek met kracht voortgezet en het waarschijn lijk, dat meerdere arrestaties zullen vol gen, aangeren geb!0!"<?n is, dat van de ploeg, waarin van W werkte, nog een zevental werklieden aan de diefstallen medeplichtig waren. Ook in andere BERLIJN. 6 Aug. (D.N.B.) - De bui- tenlandsche politieke positie van Enge land gunt goo hard achteruit, dat Lord Halifax liet Engelsche volk terecht toe riep: „Houdt vast aan het gebed". Het Britsche wereldrijk heeft zijn aantrek kingskracht op de volkeren verloren. Zijn vrienden verdwijnen of laten zich ver loochenen. Ziin vijanden worden talrij ker. De erfgenamen vergaderen al. Ba lansen van den omgang met Engeland worden ongemaakt cn vallen erbarmelijk uit. Aldus begint de diplomatieke mede werker van de Berliner Boersenzeitung, Karl Megerle. een hoofdartikel onder het opschrift „Verloren gngane hoop". Megerle vervolgt dan aldus: Sir Staf ford Cripps had tot taak in Moskou een hoog spel te spelen en de vriendschap tusschen'Duitschland en Rusland, liet koste wat. het kost. te verstoren. De Sovjet-Unie heeft zich niet in de En gelsche val laten lokken. Wat heeft Engeland voor positiefs aan de Sovjet- Unie te bieden? Niets anders dan de verstrikking in den Engelscben oorlog. Overigens wonen er In Moskou geen utopisten maar realisten, voor wie een land, dat In moreel, buitenlandsch po litiek en militair opzicht van de een® trouweloosheid, onbekwaamheid en ne derlaag in de andere tuimelt, en de we reld van ziin hulpkreten vervult, een voudig geen hondgenootschap en ver drag meer waard is. Aan deze inwendige mogelijkheden, zoo vervolgt Megerle. lijdt ook de ver houding tusschen Engeland en de Ver eenigde Staten, de tweede groole hoop cn de laatste stroohalm waar men naar grijpt. Deze verhouding is van de vlak te der gelijkgerechtigden reeds afgegle den naar die van een beschermde en een beschermer. Het eens oppermach tige Engeland is in het beste geval nog een voorpost van de Vereenlgde Staten, d.w.z. het heeft in de Amerikaansche politiek niet meer een eigen functie doch een functie, die van de Ameri kaansche belangen is afgeleid. Alle re devoeringen, maatregelen en gebaren van Amerika hebben de oude positie van Engeland in de wereld en daar mede de mogelijkheid van pen herstal van deze positie reeds afgeschreven, Megerle bespreekt dan de oorza ken van do verscherping dei' En- gelsch-Japansche betrekkingen en vat zijn uiteenzettingen als volgt samen: Het resultaat van deze we reldpolitieke balans In een beslis send oogenblik is voor Engeland verpletterend. In de wereld der groo te mogendheden is het mot één uit-» zondering geïsoleerd. Van de beslis singen op het Europeesche vaste land is het uitgesloten. De hoop op de Vereenigde Staten, 'voor zoover zij niet reeds door de stra tegische wetten van den Oceaan en door don tijdsfactor geneutraliseerd zijn, blijft vaag en onberekenbaar. De hoop op de Sovjet-Unie is vergaan. De groote ontwikkeling van do wereldpoli tiek trekt van Engeland weg en slaat, naar de ontwikkeling der betrekkingen van de vier groote Europeesche mo gendheden onder elkaar aantoont, eer der een richting in die geleid is door de positieve gemeenschap der belangen van hei Eura- s i a t i s c 'h e continent, van het vvel- standsbel&ng, van belang aan den vrede en de veiligheid van deze ruimte togennver alle intriges, inmen gingen, aanvallen en economische agressies van mogend heden, die aan deze ruimte vreemd zijn. Als „gelijkberechtigde bonds republiek" opgenomen MOSKOU, 6 Aug. (D.N.B.) Op d® agenda van de Maandag gehouden zitting van den hoogsten Sovjet stond de aansluiting van Letland als vijftiende bondsrepubliek in het verband der Sovjet Unie. Bij het begin der zitting, waaraan wederom Stalin, Molotovv en Woros- jilow deelnamen, betrad de delega tie der Letlandsche volksvertegen woordiging de zaal en stelde zich op voor de tribune, van het presi dium. De Letlandsche minister-president, Kirchenstelns, voorde namens de Lel- landsche delegatie het woord. De voor zitter van den oppersten Sovjet vftn de. Usbekische bondsrepubliek diende de resolutie, betreffende de aansluiting van Letland aan de Sovjet Unie in. Onder luide toejuichingen en ovaties voor Stalin besloot daarop de vergade ring: 1. De Letlandsche radenrepubliek vyordt overeenkomstig het verzoek van de Letlandsche volksvertegenwoordi ging als „gelijk berechtigde bondsrepu bliek" in liet verhand der Sovjet Unie opgenomen. 2. In de Letlandsehe bondsrepubliek zullen verkiezingen voor den oppersten Sovjet worden gehouden, 3. Het presidium van den opperste»! Sovjet zal ue datum der verkiezingen in de Letlandsche bondsrepubliek bepa len. 4. De volgende zitting van den opper sten Sovjet zal Dinsdag, om 18 00 plaat- selijken tijd, worden gehouden, waarbij bet vijfde punt van de agenda, nl. de aansluiting van Estland bh de Sovjet Unie. behandeld zal worden. BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID IN URUGUAY MONTEVIDEO. 6 Aug. (D.N.B.) Het werkloosheidsvraagstuk heeft de regee ring van Uruguay ertoe gebracht drie rnjllioen pesos voor het verrichten van groote werken uit te trekken en het fonds van den winterhulp tot een mil- lioen pesos te verhoogen. Het blad La Tribuna bepleit voor politieke emigran ten den toegang tot het land te beper ken. EUGENE ROTHSCHILD IN DE VER. STATEN NEW YORK, 6 Aug. (D.N.B.) Aan boord van den Yankee-Clipper is haron Eugene Rothschild, het bekende, lid van dan Engelschen tak der familie, hier aangekomen, Hii deelde mede, dat zijn vrouw per boot naar de Vereenigde Sta ten onderweg is. HET VERKEER OVER DEN KLEINEN ST. BERNHARD GENEVE, fi Aug. (p N.B.) De Petit Parisian meldt, dat het verkeer op den weg van den Kleinen Sint Bernhard sipds den eeisten Augustus weer ge opend is. Binnenkort zal ook het spoor wegverkeer over de spoorlijn van de Mont Cenis hersteld zijn. Ploegen schijnen dergelijke fraude* voorgekomen te ziin. De chauffeur van de vrachtauto is yrii gelaten, aangezien hij door do ver- voer-vergunning den indruk kroeg, dat het transport door den technische» dienst gedekt was. Komende dagen zullen een critie- ke periode vormen voor de Britsch-Japansche be trekkingen TOKIO, 6 Aug. (Domei) Het bericht van de vrijlating door de Enitlichon van Makihara, don be heerder van het Londensche filiaal der Mitgoebisji handelsmaatschap pij, die door do Britsche autoritei ten op 2 Augustus gearresteerd waè, wordt door de Japanscho avond* bladen groot opgemaakt gepubli ceerd. Aan het hoofdkantoor van de Misoebisji werd vernomen, dat men de vrijlating van Makihara ver wacht had, en dat men hem ver zocht hoeft in Londen op zijn post te blijven. De Miyako Sjimboen meldt, dat de ko mende dagen een critieke periode zul len blijken te zijn voor, het bepalen van de toekomstige betrekkingen tusschen Japan en Groot-Brittanniö. De Hotsii Sjimboen verneemt, dat da Japanscha regeenng het optreden van Engeland in de komende dagen aandachtig zal gadeslaan. De Nitsji Nitsji dringt er bij de re geering op aan de kwestie met vastbe radenheid to behandelen, te trachten de zaak door diplomatieke onderhande lingen te regelen en in de ergste nood zakelijkheid tot geweld over te gaan. Onder het opschrift „terugtrekking van Japansche burgers uit Engeland" wijst de Kokoomin Sjimboen erop, dat Groot- Brittannië zelf een „casus belli" heeft geschapen door het arresteeren van Ja- panache burgers in Londen en ander® doelen van het Britsche nik. Het ia echter voorbarig, aldus het blad, te. con- cludeeren, dat Engeland een .oorlog met Japan heeft geriskeerd bij zijn optreden. OMTREK ZEIST, 5 Aug. De politie heeft een schilder gearresteerd, die verdacht wordt brand te hebben gesticht in de woning van den heer K. aan den Dal weg. Daai was j.l. Zaterdagavond plotseling brand ontstaan, welke begon bij bet rieten dak. Door spoedig ingrijpen kon erger wor den voorkomen. Bij het onderzoek naar de oorzaak van dit brandje viel ernstige verdenking op den schilder. De man. die wat zonderling is. en dientengevolge on der toezicht gesteld is van den lieer K ontkende iets met den brand te hebben uit te staan, doch de politie vond vol doende aanwijzingen om hem te arres- teeren en naar bet buis van bewaring te Utrecht over te brengen. TWEE MEISJES UJT OPVOEDINGS GESTICHT ONTSNAPT ZEIST. 5 Aug. Tijdens een wande ling ziin twee meisjes van het rijksop voeduycfgesticht in oen onbewaakt oogenblik ontvlucht. De meisies J. S. en E. B. zijn tot nu toe niet teruggekeerd. Hst signalement is aan de politie opgegeven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3