Een felle anti-Britsche beweging in Japan LAATSTE BERICHTEN Een fietspad door de duinen „Prachtmiddel" dat zeer schadelijk was Zeven jaar ge vangenisstraf geeisclit Japans politiek jegens de as Berlijn-Rome „Waarschuwing uit Lissabon" De bedrijvigheid SCHENKING AAN DEN STAAT HULP AAN DE GETROFFEN GEBIEDEN Eenheid in liet kappersbedrijf VAN DEN WAGEN GEVALLEN Sportcentrum van opbouwdienst in Den Haag Dr. J. A. KOCH t Craigie hoopt op een vriendschappelijke regeling der spionnage-zaak Flankdekking van Spanje bij conflict over Gibraltar SYMBOLISCH SPAANSCH STADSBESTUUR VAN GIBRALTAR van madame Tabouis, Pertinax, Buré e.a. De Baltische landen en de Sovjet-Unie Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1S40 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. De heer A. Andriesse te Amster dam heeft aan den Staat der Neder landen ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het rijksmuseum te Amsterdam, een paneel „De aan bidding der herders" van een Hol- landschen meester uit den aanvang van de 16e eeuw uit de school van Hieronymus Bosch. Het stuk vertoont met eenige varian ten een compositie van Hieronymus Bosch, door herhalingen in Brussel en Keulen bekend. Do hoofdfiguren van het onderhavige exemplaar zijn verrijkt met een groep zingende engelen. In een steenen kribbe ligt het Christuskind Om hem heen, groot en Ie balven lijve uitgebeeld. Maria en Jozef De os en de ezel scharen zich tusschen hen in. Naast een gordijn verschijnt een dei herders. De verkondiging aan de her ders ziet men rechts op den achter grond. De secretaris-generaal, wnd. hoofct van het dept. van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en den schenker des wege zijn bijzonderen dank betuigd. AMSTERDAM, 7 Aug. De hoofdin specteur der invoerrechten en accijnzen geeft de volgende aanvullende opgave van de ten bate van de hulpverleening aan Rotterdam, Zeeland, enz. overge schreven bedragen wegens teruggave van motorrijtuigenbelasting: Hier volgt specificatie: W. H V. f 5,40, B. J. v. d. P. f 0,86, fa. C. v. d. Z. f 2,57, G. H. L. J. f 1,20. (Zeeland). J. J. P. f 21.07, A. C. H. S. f 3.—, W. H. Wz. f 1,20. B. A. J. P. f 1,71, H. L. W. M. f 0,86, J. D. f 1,20, G W. C. f 0.86, J O f 2.57. P. F. S. f 3.—, B. M. II. B. f 5.40, (P.T.T. oorlogs slachtoffers) J. Th. J. f 2,57. N.V. M. V. S. f 17,85, J. L. f 2,57, (Duitsche Roode Kruis), A B f 0,17. dr. E# J. v. d. B. f 12.36, L F. E f 10,23, N.V. Van hot G. F Jzn. f 8.93 N.V. A F. H. f 1,71. A. A. H. C. f 1.20. C. H f 8.03, G. F M. S f 8,24, J. R. f 10.09, M. S. f 20,60. D. G. de M. f 1.71, A. van S f 1,29. W H. H. f 4,29,, G. S. f 6,01, D. J. B. f 6.01. W. F. H. f 3.—, A. S. G. f 13,73, S. B. f 1,71, P T. f 3,43, Fa. W. C. f 10,56, N. y. M. van S. f 16,18. K. S. f 1,20 Voor zoover niot anders is aangege ven, geschiedde de overmaking ten be hoeve van Rotterdam. Tezamen voor een bedrag van f 246.20. Het totaal bedrag dat voor het hier. voren vermelde doel, door houders van motorrijtuigen beschikbaar werd gesteld en door den ontyangei; der accijnzen alhier werd overgeschreven, bedraagt thans f 2461,56. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. De rijkscommissie van advies voor werk verruiming in Zuid-Holland deelt mede, dat het rijwielpad door de duinen van Meyendel tot nabij de Noord-HollanU- sche grens, dat reeds in het vorig na jaar voor het grootste gedeelte was ge reed gekomen, op enkele bijkomstighe den na voltooid is en thans over de ge- heele lengte voor liet publiek is open gesteld. Het stemt tot voldoening dat men er in geslaagd is dit pad dat aansluit op het reeds jaren bestaande fietspad van bet pompstation van de Haagsche duinwaterleiding naar Meyen del zóó tijdig gereed -te krijgen, dat het fielsminnend publiek er nog in dit vacantieseizoen van kan profiteered Wie genieten wil van een mooie fiets tocht, verzuime niet rlezpn toer, die door het schoone duinlandschap van Noor delijk 's-Gravenhage en van de gemeen ten Wassenaar. Katwijk, Noord wijk en Noord wijkerhout voert, op zijn program te plaatsen. AMSTERDAM, 7 Aug. In de ver gadering 'van de volledige hoofd bestu ren van de landelijke vereenigingen in het kappersbedrijf, <-je Neder!. Kappers- bond van de Landelijke Vereeniging ter behartiging van de belangen van kap pers, schoonheidsspecialisten en kap- persparfumeriehandclaren in Neder land (Elveka), op Dinsdag 6 Augustus in Krasnapolsky te Amsterdam, is be sloten tot volledige eenheid - van cl.e beide organisaties. Door „Elveka" zijn drie bestuurderen toegevoegd aan bei hoofdbestuur van den Nederlandschen Kappersbond, mevr. II. A. de Korte. J. H. Heusschen en T. HolIinga. De eerstgenoemde zal de afdeeling schoonheidsbehandeling verzorgen, ter wijl de beide andere toegevoegde be stuurderen aan de redactie van „Het Kappersblad" en liet vakonderwijs hun ne medewerking zullen v.erleenen. Met de noe bestaande landelijke en plaatselijke organisaties zal zoo spoedig mogelijk aansluiting worden gezocht. Een jaar gevangenisstraf tegen reiziger geëischt AMSTERDAM, 6 Augustus. Een winkelier in het land van Noord-Schar- wou kreeg in September van het vo rige jaar bezoek van een Leeuwarder koopman, die hem een geheel hieuw en in zijn werking fenomenaal artikel kwam verkoopen: een zeil- en meubel- olie die met succes kon worden ge bruikt in plaats van de duurdere wrijf- was. Hij mocht een demonstratie geven: de koopman wreef een stuk vloerzeil in en het resultaat was verrassend Behal ve dit prachtig gewreven stuk zeil toon de de reiziger nog een serie nabestellin gen. De brave inwoner van Noord-Schar wou. blij met het vooruitzicht flinke winsten te kunnen maken, kocht een bus voor 15.25 en betaalde voor de verpakking bovendien f 5.statiegeld Maar helaas een paar uur na het vertrek van den koopman droogde het poetsmiddel op het stukje zeil op. De gewreven plaat sen waren uitgebeten en werden licht en kleverig Een aanklacht van de zijde van den winkelier volgde en uit het on derzoek bleek, dat de bus van 15 23 een goedkoop mengsel van 7% ter pentijn en 92% lijnolie bevatte ter waarde van f 1.39. Bovendien was het „prachtmiddel" schadelijk voor meubelen en vloerzeil. De z.g.n. na bestellingen, die den winkelier tot bestelling hadden overgehaald, wa ren gefingeerd. De rechtbank tc Alkmaar had den reiziger veroordeeld tot „een jaar ge vangenisstraf." Vandaag stond hij in hooger beroep terecht; verd. heeft reeds vijf vonnissen achter den rug en de procureur-gene raal mr. A. A. L. F. van Dullemen was dan ook van oordeel, dat do straf, voor dit bedrog opgelegd, zeker niet te hoog was, zoodat hij bevestiging van het vonnis vorderde: een jaar gevan genisstraf. Arrest 13 Augustus. NATIONAAL COMITÉ VOOR ECONOMISCHE SAMENWERKING 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. - Het Na tionaal Comité voor Economische Sa menwerking verzoekt ons, mede te doe len, dat het secretariaat met ingang van 7 Augustus a.9. gevestigd zal zijn Parkstraat 93, 's-Gravenhage en telefo nisch aangesloten zal zijn onder 110. 114533. De moord te Scherpenzeel voor de rechtbank Een gevangenisstraf voor den tijd van zeven jaren heeft gister morgen het O.M. bij het Arron dissementsrechtbank te Utrecht tegen een krantenbezorger uit Scherpenzeel geëischt, die op gru welijke wijze zijn vriendin ver moord had. De moord was gepleegd op den 24sten April van dit jaar te Scherpenzeel. In den middag van dien dag was de kran tenbezorger. die gister terecht stond, in de woning van ue ncgéhenveerligjarige vrouw van V., moedor van acht kinde ren, binnengedrongen. De bewoonster trof hij in haar slaapkamer slapend te bed aan. Hij loste van zeer korten af stand een schot, op cie vrouw, waai door zij oogenblikkelijk overleed. Bij de ont dekking van het overlijden van de vrouw dacht men aanvankelijk niet aan moord. Eerst bij een nauwkeurig onder zoek bleek dat een kogel diep in de borstholte was binnengedrongen. De dader werd den volgenden dag reeds gegrepen. Als motief voor zijn daad gaf hij op dat hij niet zijn vrien din twist had gekregen over het eigen dom van een pruimenboom. De met scherpe patronen geladen revolver, waarmede hij bet misdrijf pleegde stal hij van een soldaat die in Scherpenzeel was gelegerd. Met het wapen begaf 'bij zich op den noodlottigen middag haar de woning van vrouw v. V., die hij sla pende aantrof, waarna hij een schot op haar loste. Bij de behandeling van de zaak. he den voor de rechtbank, welke behan deling 'niet gesloten deuren geschiedde, verschenen als getuigen de buurvrouw en de buurman van bet slachtoffer, die verklaringen aflegden over de verhou ding die tusschen den verdachte en de vrouw had bestaan. Als verdediger trad op mr. Enthöven. Uitspraak over 14 dagen. DE ZENDTIJDREGELING Wij lezen in het Vaderland: ln tegenstelling met anders luidende berichten vernemen wij. dal de bestaan de zendtijdregcling gehandhaafd blijft lot 15 September. Dat beteekont dus, dal do zender Jaarsveld uitsluitend de pro gramma's van de vier omroepverceni- gingen verzorgt, terwijl Kootwijk zorgt voor de uitzendingen der nieuwsbericht ten, omlijst door de vier omrqepvcreeni- gingen bij toerbeurt. Na 15 September komt er een nieuwe regeling, welke thans nog niet vaststaat, daar zij nog verschillende instanties moet passeeren. UIT DE STAATSCOURANT Bij beschikking van den directeur- generaal der P T.T. is met ingang van 16 Augustus 1940 tijdelijk aangewezen als directeur van het post-, telegraaf en telefoonkantoor te Weert de referenda ris 2c klasse der posterijen, telegrafie en telefonie G. F. A. Prinsen te Rotter dam (postkantoor), Te 's-Graveland is een paard op hol geslagen 's-GRAVELAND. 6 Aug. Doordat een voor een wagen gespannen paard op hol sloeg, werd een 32-jarige man zekeie P. v. d. II. afkomstig uit Am sterdam, zwaar gewond. Do groentenkoopman K. uit- Vreeland, ging vanmorgen met paard en wagen naar de groenteveiling te Hilversum. Waarschijnlijk waren de ledige kisten die op den wagen geladen waren, niet goed vastgebonden, want op een gege ven moment \iel een aantal kisten van den wagen. Vermoedelijk is hier hel paard van geschrokken en op hol ge slagen. De voerman deed nog krachtige pogingen om het paard tot stilstand te brengen, maar hij slaagde hier pas in. nadat het paard ruim twee honderd meters bad gehold. De naast den voor man zittende P. v. d. I-I. viel tengevolge van het slingeren van den wagen en werd op den weg gesmakt, waar hij ernstig gewond bleef liggen. Allereerst vervoerde men den man per personen auto naar Loenen aan de Vecht, waar hij tijdelijk verblijf houdt. De dokter constateerde hier ernstige inwendige kneuzingen en op zijn advies werd v. d. H. onmiddellijk overgebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht en aldaar ter verpleging opgenomen. De eerste spade in den grond gestoken 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. Heden morgen werd op het terrein aan het verlengde van de Sportlaan te 's-Gra venhage, waar het nieuwe sportcen trum van den Opbouwdienst gevestigd zal worden, de eerste spade gestoken. Daarvoor bestond zeer groote belang stelling. in het bijzonder uit de kringen van den Opbouwdienst zelf. Op het terrein bevonden zich met den commandant van den Opbouwdienst, majoor J. N. Breunese, do secretaris generaal van het Ministerie van Alge- mcene Zaken. Jhr. Mr. A. M. Snouck Hurgronje, de commandant van het le district, Majoor L. van Hulst, vele of ficieren van den staf en Majoor H. J. Strootman, commandant van het 4e korps, van welk korps de manschappen het terrein zullen egalisoeren en be uerken voor den bouw van het nieuwe sportcentrum, terwijl daar ook stonden opgesteld de leerlingen van het sport- leidersinstituut in hun korenblauwe overalls, onder leiding van hun com mandant, den len luitenant Serre. Voorafgegaan door het muziekkorps van het le district onder den kapel meester-adjudant H. van Vessem mar cheerden ongeveer 300 manschappen met geschouderde spaden onder com mando van majoor H. J. Strootman naar het terrein. Majoor Breunese inspecteerde den troep en hield een korte toespraak, svaarin hij als de taak van het sport centrum aanwees krachtige, flinke, taaie Nederlanders te vormen. „I-Iet is heerlijk voor u", aldus ma joor Breunese tot zijn mannen, „met dezen arbeid iets lot stand tc brengen voor land en volk. Steekt met die ge dachte de eerste schop in den grond. Werkt niet elkaar ongeacht rang en positie, met vreugde en opgewektheid in saamhoorighcid en eensgezindheid". Majoor Breunese eindigde zijn toe spraak met: den uitroep „léve het va derland". welke door allen werd over genomen. Onder de tonen van een vroolijke marsch gingen de mannen, met schop pen en kruiwagens aan den arbeid voor den houw-van het nieuwe sportcentrum Bekende Bandoengsche chirurg overleden 's-GRAVE;NHAGE, 6 Aug. In 76-ja- rigen ouderdom is gisteren alhier over leden dr. J. A. Koch, die als chirurg te Bandoeng indertijd groote bekendheid heeft verworven. De heer Koch studeerde aan de Am- sterdarnsche universiteit en was ver volgens een vijftal jaren als assistent van de hoogleeraren Korte weg en Van der Mey verbonden aan het Binnen gasthuis te Amsterdam. In 1896 vertrok dr. Koch naar Soerabaja, waar hij zich met den Deenschen chirurg dr. Koefoed associeerde. Samen hadden dr. Koch en dr. Koefoed de leiding van de kli niek aldaar. In 191)6 ging dr. Koch naar Europa terug, studeerde eenigen tijd te Londen en vertrok vandaar naar Zuid- Afrika, waar hij een jaar te Johannes burg practiseerde. Ten tweeden male vestigde dr. Koch zich in 1913 in Indié. waar hij te Bandoeng een chirurgische kliniek opende en tot 1930 de praktijk uitoefende, In laatst genoemd jaar ging dr. Koch weder naar Europa, waar hij te Weenen en Berlijn nog eenigen lijd werkzaam bleef. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal Vrijdag te elf uur ge schieden op Oud- Eik en Duinen. PERSONEEL OPBOUWDIENST MAG NIET VRAGEN MET AUTO'S MEDE TE RIJDEN 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. De leiding van den opbouwdienst deelt mede: De aandacht wordt er op geves tigd, dat het aan het personeel van den Opbouwdienst ten strengste verboden is auto's aan te houden met de bedoeling om mede te rijden. Het is lil hel eigen belang van d.e Automobilisten gewensoht, medewer king te verleenen om dit verbod nauw gezet te doen handhaven. BUITENLAND Matsoeoka heeft daarop den eisch ge steld, dat de Japanners terstond moesten worden vrijgelaten en dat garanties voor de toekomst moesten worden gegeven. Tevens gaf hij uitdrukking aan de ver wachting, dat geen verdere arrestaties zouden verricht worden. Ofschoon de Japansche regeering, zoo zou hij verder hebben verklaard, reeds definitieve be sluiten genomen heeft ten aanzien van de verdere houding van de Britsche re- gcering, is Japan voornemens de ont wikkeling van den toestand eenigen tijd ustig waar te nemen. De perscommentaren toonen verder een uitgesproken anti-Engelsche hou ding. Zij handhaven den eisch tot on middellijke vrijlating der gearresteerde Japanners. De Myako Sjimboen schrijft: ,Het is duidelijk, dat de Engelsche weer wraakmaafregelen ten doel hebben een nauwere aansluiting hij de as-mogend- h$den te verhinderen, hetgeen naar hef schijnt bereikt moet worden dooi- econo mische dreigemcnfs'maatregelen". Het blad meent echter, dat de versterking van den „driehoek" een politiek is, waartoe het kabinet Konoye vast beslo ten is en die door de volksstemming wfcrdt gesteund. Deze politiek wordt ook niet door Engelsche represailles gewij zigd. De anti-Brüsche beweging in Japan De ami-Brilsche beweging in geheel Japan neemt een nauwelijks verwach ten omvang aan. Ook voor Woensdag zijn in de meest verschillende steden en organisaties beloogingen aangekondigd en resoluties ingediend. Behalve Tokio, Kobe, Osakaj Sjimonoseki en andere ste den in Japan hebben ook Hirosjima en Foekoeoka een heslist standpunt bepaald tegen de arrestatie der Japanners. Tege lijkertijd werden resoluties gezonden aan den premier, den minister van oorlog en dien van buitenlandsche zaken. De Tokio Asahi Sjimboen meldt, dat de Britsche honoraire consul in Sjimono seki is afgetreden en tegelijkertijd de door hem geleide handelsmaatschappij zal ontbinden. In Tokio is een nieuwe „anti-Brltsche vereeniging der burgers van Tokio" gevormd, waarvan alle ge meenteraadsleden der stad lid zijn. Alle in Tokio ontvangen resoluties eischen de onmiddellijke vrijlating van de gearres teerde Japanners en de opheffing van den Britschcn invloed uit Oost-Azié. De nationalistische vereeniging Mei- rinkai, die hoofdzakelijk bestaat uit vroegere officieren onder leiding van ge neraal Tanaka, heeft besloten aan leden van het kabinet, van den generalen staf van het leger en den staf van de marine, benevens aan diplomatieke vertegen woordigingen eischen te overhandigen betreffende afweer van Britsche repre sailles.. De Hotsji Sjimboen roept het Japan sche volk op om de autoriteiten te steu nen hij het onderdrukken van de En gelsche spionnage. Als noódzakolijk be schouwt het blad de arrestatie van den leider van het Engelsche ministerie van propaganda in het Verre Oosten, Red man. Bovendien eischt het blad dat alle scholen, die door Engeland. Frankrijk of de Vereenigde Stalen worden onder houden of onder hun invloed staan, worden gesloten. HITTEGOLF IN SPANJE MADRID, 7 Aug. (D.X.B.) De hit tegolf in Spanje heeft Dinsdag haar hoogtepunt bereikt te Cordoba met 42 graden. Ook Caceteres, Scvilla, Jaén en Granada werd meer dan 40 graden warmte in de schaduw waargenomen. TOKIO, 7 Aug. (D.N.B.). De Britsche ambassadeur, Craigie, heeft gistermiddag een onderhoud van meer dan een uur met den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, gehad. Volgens Domei heeft het onderhoud, dat betrekking had op de arrestatie van Japanners door de Britsche autoriteiten, een rustig verloop gehad. De Britsche ambassadeur, Craigie, hoopt op een vriendschappelijk bijleggen van de spionnagezaak, zoo meldt de welingelichte Tokio Asahi Sjimboen met betrekking tot den inhoud van de gedachtenwisseling van gisteren tusschen den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, en Craigie. CRAIGIE zou aan Matsoeoka dringend hebben verzocht, dat de Japansche regeering zou me dewerken aan de vriendschappe lijke oplossing van de spionnage- aangelegcnheid. Tegelijkertijd heeft Craigie uit eengezet, dat de arrestaties der Japanners door de Britsche auto riteiten verricht zijn in overeen stemming met de wet op de lands verdediging. Craigie zou verder hebben beweerd, dat het van En gelsche zijde niet ging om repre saillemaatregelen. Het nieuwe Spaansch-Portugee- sche verdrag vormt een zware diplomatieke nederlaag van Frankrijk BERLIJN, 7 Aug. (D.N.B.). - Onder het opschrift „Waarschuwing uit Lissa bon" publiceert de Berliner Boersenzei- tung een belangwekkende beschouwing over de oorzaken en gevolgen van het aanvullende protocol, gevoegd bij het Spaan.schPortugeesehe vricnrlschaps- cn met-aanvalsverdrag. Het blad ziet in de overeenstemming, welke in hel pro tocol tot uiting komt, een afwijzing van de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog. De Engelsche strategie op het Iberi sche schiereiland is geen vakgeheim. Haar schema is hetzolfde, dat in den loop van dezen oorlog en reeds daarvoor vaak is toegepast, zij het ook vergeefs. Het recept is ook hier uitbreiding van den oorlog en als slachtoffer was in dit geval „de oudste bondgenoot van Enge land", Portugal, uitgekozen. Het is dui delijk, aldus het blad, dat het protocol van Lissabon de strekking heeft, eens en vooral aan dergelijke berekeningen een einde te maken. Als het wegens Gibraltar tot ver wikkelingen komt, is alles, wat de diplomatie vermag, gedaan om Spanje in den flank te dekken. De redactie van het protocol doet dat onmiddellijk in het oog vallen. En daarin ligt, de buitengewoon groote befeekenis, die. aan dit document in de tegenwoordige omstandigheden en ook voor de naaste toekomst moet worden toegekend. Reeds thans kan men zeggen, dat het protocol zich waardig aansluit, bij den keten van zware diplomatieke nederlagen, die Engeland in den loop van het jaar heeft geleden. De Boersenzeitung schrijft voorts,- dat de SpaanschPortugeesehe overeen stemming slechts als een deel van de beginnende Europeesche machtsver schuiving gezien moet worden. Derge lijke mijlpalen in de ontwikkeling zijn, afgezien van hun groote beteekenis voor het oogen'blik, slechts een begin, slechts een slap op den weg. die de landen van het Iberische schiereiland zal bevrijden uit. den toestand, die hun door Engeland was opgedrongen. MADRID, 7 Aug. (D N.B.) Het blarl Informaciones geeft den inhoud weer van een boodschap van den „symboli- schen Spaanschen burgemeester van Gibraltar" aan generaal Franco. Het symbolische stadsbestuur van de vroe gere Spaansche vesting blijft sinds den 4en Augustus 1704, den dag der bezet ting van Gibraltar door de Engelschen gevestigd te San Roque in de huurt van Gibraltar. In de boodschap wordt gezegd: „Het symbolische stadsbe stuur volgt met vurige gevoelens de huidige gebeurtenissen, die de vervul ling van een nationaal eeuwenoud ver langen tot doel hebben. Moge de dag niet ver meer zijn, zoo sluit de bood schap, waarop het symbolische stads bestuur van Gibraltar zijn stoffelijk eigendom in bezit kan nemen." WEER VLIEGTUIGEN BOVEN GIBRALTAR ALGECIRAS, 7 Aug. (D.N.B.). Twee vreemde vliegtuigen vlogen Dinsdag avond om 9 uur boven Gibraltar zonder hommen uit te werpen. Na een hevige beschieting door het Engelsche lucht doelgeschut vertrokken de toestellen in de richting van de MicldellandAche Zee. DE SCHEEPVAART OP DE DNJESTR HERLEEFT MOSKOU, 7 Aug. (D.N.B.). Naar de Iswestia mededeelt, zal de scheepvaart op de Dnjestr na twintig jaar volkomen stilgelegen te hebben zeer binnenkort hervat worden. In de tweede helft van Augustus wordt een geregelde passa- giersdienst geopend op het 220 kilome ter lange traject Akkerman—Bendery (Tighina), GENEVE, 7 Aug (D.N.B.). Het met de Fransche regeering nauwe betrek kingen onderhoudend tijdschrift. Inter- France houdt zich bezig met de bedrij vigheid van madame Tabouis, Pertinax, Ernile Buré en Kerillis, die zich thans gedeeltelijk in Engeland, gedeeltelijk in de Vereenigde Staten bevinden. „lederen dag, zoo schrijft het tijd schrift. heeft Pertinax, het laatste in do Ordre, zich in dienst gesteld van de theorie van den „ondeelharen vrede", die in werkelijk de theorie van den oorlog tegen iederen prijs is geweest. Er is geen internationale wrijving of geen diplomatiek incident geweest, of Perti nax voelde zich gerechtigd daaruit zeer gevaarvolle gevolgen te coneludeeren. ln het oogenbijk van gevaar is deze oor logshitser naar Engeland en daarna naar Amerika gevlucht, waar hij, door Engeland betaald, verder tegen Frank rijk kan stoken. Buré heeft hetzelfde gedaan. Hij heeft altijd anderen gediend, alleen Frankrijk niet, Tenslotte is hij daar beland, waar hij zijn belangen had. De Fransche open bare meening, zoo schrijft Inter-France, moet weten, dat deze man een van de schandelijkste gevallen van verraad en corruptie vormt. Wat madame Tabouis betreft, haar be. drijvigheid om Frankrijk in den oorlog te storten is misdadig geweest. Iederen avond heeft zij mei verschillende hoofd steden getelefoneerd, teneinde alle mo gelijke tot conflicten aanleiding gevende stoffen te verzamelen, om het uitbreken van den oorlog te verhaasten. Kerillis tenslotte heeft dagelijks in de Epoque de weinige mannen in Frankrijk, die de openbare meening wenschten voor te lichten en den oorlog wilden voorkomen, belasterd. Men weet thans, dat Kerillis een groote bankrekening in Engeland had en dat hij onlangs zelfs de vergunning heeft gekregen, dit geld naar Amerika over te brengen. Bijeenkomst van den hoog9ten Sovjet MOSKOU. 6 Aug. (D.X.B.) Als voorlaatste punt van de agenda heeft de hoogste Sovjet vandaag de toetreding van Estland als 16de bondsrepubliek behandeld. Bij den aanvang der vergadering, waaraan ook Stalin en Molotof deelnamen, betrad de Estlandsche delegatie de zaal. Zij werd met luide toejuichingen he- groet. Vervolgens werd het woord ge voerd door den secretaris der commu nistische partij in Estland en andere le den der delegatie, die Estlandsch spra ken. De voorzitter van den oppersten Sovjet der Karelisch-Finsche republiek, Kuusinen, heeft in de Finsche taal de resolutie in stemming gebracht betref fende de aansluiting van Estland hij de Sovjet-Unie. Hierop nam de opperste •Sovjet, onder betuigingen van gróoten bijval, het besluit, dat de Estlandsche radenrepubliek als „gelijkgerechtigde bondsrepubliek" wordt opgenomen in de Sovjet-Unie. De voorzitter van den op persten Sovjet zal den datum'vaststel- Jen. waarop in de Estlandsche bonds republiek verkiezingen zullen worden gehouden.. De volgende vergadering van den op persten Sovjet is vastgesteld op mor genmiddag. In deze vergadering zullen de laatste wetten worden bevestigd. Onteigening van grond KAUNAS, 6 Aug. (D.N.B.j De Li- tausche ministerraad heeft besloten de voorbereidingen voor de onteigening en de verdeeling van den bodem voor den len September te voltooien. De verdee ling van het land zal hoofdzakelijk aan boerenarbeiders geschieden, alsmede aan hoeren die wéinig of in het geheel geen land bezitten en wel zoodanig, dat zoo mogelijk landerijen van maximum tien hectare gevormd worden. Het land wordt gratis en voor onbeperkten tijd verstrekt. Alle tot dusver geldende voor schriften over de regeling van het par ticuliere bezit van land worden buiten werking gesteld. Krachtens verordening van den mi nister van binnenlandsche zaken mogen in alle Litausche bioscopen alleen films vertoond worden, die in de Sovjet-Unie gemaakt zijn. Films van andere landen zijn slechts hij uitzondering toegelaten en moeten door den minister worden goedgekeurd. Een wet voor staats verraders REVAL, 6 Aug. (D.N.B.) De minis ter van binnenlandsche zaken heeft een wet uitgevaardigd op de bestraffing van in het buitenland vertoevende staatsver raders en hun familieleden. Volgens deze wet worden de door de staatsauto- ri t ei ten naar het buitenland gezonden burgers, die weigeren op verlangen van de staatsorganen naar liet vaderland terug te keeren, beschouwd als staats verraders. Personen, die weigeren naar het vaderland terug te keeren. worden buiten de wet geplaatst. Hun geheele vermogen wordt in beslag genomen. Zij zelf worden 24 uur. nadat hun identiteit is vastgesteld, doodgeschoten. DE VERJAARDAG VAN DE ENGEL SCHE KONINGIN STOCKHOLM. 6 Aug. (D.N.B.) De geboortedag van de Engelsche koningin is volgens Svenska Dagbladet zonder de gebruikelijke plechtigheden gevierd. Ook de klokken van de kapel van Wind sor hebben niet geluid, aangezien, zooals hekend is, ieder klokgelui in Engeland is verboden. Het koninklijk paar heeft den dag „ergens op het land" doorge bracht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3