ORDE IS EEN EERSTE VEREISCHTE VOOR ARBEIDZAAMHEID De Rotterdammers zoeken verstrooiing Het centrum zal school moeten maken Brood op bon 1 Meervallen in Artis Doodslag om een rondje EEN DAG IN HET SPORTCENTRUM Maar er zijn geen schouwburgen, geen concertzalen, te weinig café's en bioscopen EEN EIGEN TOONEEL- GEZELSCHAP? Nood van Rotterdam misbruikt Gresbuizenfabriek afgebrand 2s BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 TJET is een feit, dat voor lichamelijke opvoeding weinig belangstelling -* in ons land bestaat. Het is een feit. dat men zich ergert aan de slechte houding van de bloem van onze natie, dat deze lijdt aan gebrek aan uithoudingsvermogen en hardheid in dagen van spanning. Het is een feit, dat slechts een gering percentage van ons volk kan zwemmen. Met deze woorden ving de kapitein van den generalen staf, J. D. S. Paters, chef van de afdeeling geestelijke en lichamelijke opvoeding van den opbouwdienst, zijn voordracht aan. welke hij in de recreatiezaal van het sportpaviljoen van het centrale sportopleidingsinstituut hield voor de verzamelde corpscommandanten. ters een voordracht over „de organisa tie van de lichamelijke opvoeding: bij den opbouwdienst." Spr. zeide, dat hij niet zou beginnen met de verzuchting dat d? lichamelijke opvoeding het stiefkind van het Neder- landsche volk is. Wij zijn in een impas se geraakt en de vraag is nu, hoe er uit te komen. Een feit is echter, dat voor lichamelijke opvoeding bij ons weinig belangstelling bestaat, hetgeen zich uit in onsportiviteit. De leiding van den opbouwdienst heeft daarin niet willen berusten. Zij zal het hare doen om uit de impasse te geraken; dat is de doelstelling \an het centrale sportopleidingsinstituut. Voor de opleiding greep men in een vacuum: Er waren niet genoeg sportleiders. De eerste noodzaak was dus: het kweeken van sportleiders. Op 15 Juli, den dag. waarop de opbouwdienst in werking trad, is hiermede een aanvang gemaakt. Honderd officieren, onderofficieren en werkers verklaarden zich bereid om op geleid te worden tot sportleiders. Systematische en psy chologische training noo- dig INT het sportcentrum wordt namelijk een honderdtal reserve- en beroepsof- ficieren en onderoffieren onder deskun dige leiding opgekweekt tot sportleider om later. n.l. aan het eind van deze maand over de verschillende corpsen uit te zwermen en hun in dit centrum opgedane levenslust en discipline over te dragen op de mannen van den op bouwdienst in liet geheele land. Om een indruk te krijgen van de werk- en levenswijze der toekomstige sportleiders en van de in de centrale sportschool heerschende orde en stipt heid, die men wil overdragen op alle on- derdeelen van den opbouwdienst, wa ren de zestic corpscommandanton orga niek zijn er honderd corpsen, doch ver schillende zijn nog voor de nieuwe lich ting gereserveerd in hef sportpavil joen biieengekomen. Door de heide hoofdsportleiders, res. tweede luiten. B Bossong en rlcn heer J. .T. Th. Kok. was epn demonstratiedag georganiseerd, waarin de commandanten konden ken nis maken met de geheele opleiding d»r sportleiders Dr commandant van den opbouw dienst., majoor J. N. Breunese, heette de commandanten bij den aanvang \an den dag welkom en wees er op, dat de cursisten thans ruim drie weken werk zaam zijn onder de best denkbare lei ding van leeraren, die in hun vak zijn doorkneed. Noch in het leger, noch in de bur germaatschappij is men er eigenlijk in geslaagd, oldus spr., op het ge bied van lichaamsoefeningen school te maken. Van dit centrum uit moet 6chool gemaakt worden Gelukt dit niet, dan heeft de sportschool niet aan haar roeping en doelstelling be antwoord. Majoor Breunese wekte de corpscom mandanten vervolgens op den leeraren allen steun te verleenen. De opbouw dienst, het geheele volk, moet waardee ring krijgen voor de sport. De terreinen NA dit welkomstwoord van den commandant van den opbouwdienst werden de aanwezigen rondgeleid over de terreinen, waar de cursisten ver schillende takken van lichamelijke op voeding, n.l. gymnastiek, athletiek, spel en jiu jitsu, beoefenden onder leiding van bekwame leeraren, waaronder ook de Nederlandsche kampioen kogelslin geren H. Houtzager zich bevindt. Hier konden de corpscommandanten de orde en tucht aanschouwen, waaraan de cursisten zijn onderworpen. Het trainingscostuum is model: een koren bloemblauw trainingspak, bij allen even hoog gesloten, zwarte gymnastiekschoe nen, blauwe shirt met witten kraag en zwart gymnastipkhroekje. De kleercn worden bij de oefeningen model opge vouwen en keurig netjes in rijen op stapeltjes gelegd Het is de bedoeling, dat in alle rayons dezelfde uniformiteit zal 'heerschen. NA den rondgang, waarbij ook de keurige slaapzalen in het paviljoen werden bezichtigd, hield kapitein Pa- Voorts betoogde spr. dat in de ge lederen van den opbouwdienst moe ten heerschen ord.e, tucht en arbeid zaamheid en wel in de eerste plaats in de lichamelijke opvoeding. Het moet echter zijn orde zonder haar kloverij, tucht zonder pesterij. Zin voor orde moet in den geheelen op bouwdienst worden ontwikkeld. Eerst dan kan aan arbeidzaamheid worden gedacht. De corpscommandanten zullen zwa- ren arbeid eischen; ademhaling, stof wisseling enz. moeten daarom juist functionneeren, anders gaat de arbeids kracht snel achteruit. Systematische en psychologische training is noodig. Door nivelleerende oefeningen moeten be roepshoudingen worden vermeden. Wat het sportmatericel betreft, zeide spr., dat dit, ondanks de moeilijkheden, zal worden uitgebreid. De Nederland sche industrie, die toch zulke goede din gen aflevert, heeft nooit een kans gehad. Thans zal zij een kans krijgen. Namens de aanwezigen dankte ma joor Breunese den spreker, hij voegde aan diens woorden toe. dat de lichame lijke opvoeding een prachtig middel is om bii de mannen gemeenschapszin aan te kweeken. In den middag had in de overdekte bad- en zweminrichting „De Regentes" een zang- en zwemdemonstratie plaats. Klassegewijze op een der perrons op- gesteld zongen de cursisten onder lei ding van res. kapitein P. Tiggers eeniee liederen, waaronder het „Opbouwlied". De wind was spelbreker, toen de Opbouwdienst bij den aanleg van het nieuwe sportterrein aan de Laan van Poot te Den Haag een tent moest opslaan VEEL minder dan Den Haag of Am sterdam heeft Rotterdam ooit een cbféleven gehad met een sterk ontwik keld eigen karakter. Natuurlijk waren er wel cafe's, maar een Rcmbrandtplein- sfeer, een Groenmarkt-entourage was er nooit, ook niet op den Coolsingel, die toch altijd wel zeer representatief is ge weest. Maar de oorlogsgebeurtenissen hebben vooral in dit opzicht een geheel nieu wen toestand geschapen. Van de groote café- en restaurantbedrijven was er aan vankelijk geen enkele, die zoo wei nig te lijden had gehad, dat de poorten onmiddellijk konden worden geopend Zoo was Rotterdam eenige dagen lang een stad, waar men in de binnenstad met den hesten wil van de wereld geen kopje koffie kon bemachtigen. Gelukkig ging spoedig Centraal op de Kruiskade open, dat tezamen met het Luxor-The- ater gespaard was gebleven. Vrij spoe dig daarna volgde Atlanta, dat evenwel nogal gehavend was en dat aan intieme gezelligheid deerlijk heeft verloren. Ge zelligheid heeft de Rotterdammer voor het eerst weer teruggevonden in het nieuwe café-restaurant Erasmus in de behouden Erasmusflat op het Van Ho gendorpplein. waar men er ook voor treffelijk in geslaagd is het weinig aan lokkelijke uitzicht op de puinhoopen Anderhalf jaar geëischt tegen oplichter GRONINGEN, 9 Aug. De 45-iarijre electro-monteur J. H. K., afkomstig uit Rotterdam, thans echter gedetineerd te Groningen, heeft vandaag voor de va- cantiekamer der Groninger rechtbank terecht gestaan wegens oplichting, waar hij hij misbruik heeft gemaakt van den nood, waarin een deel zijner stadgenoo- ten verkeert. De man is in de vorige maand bii ver schillende menschen in Onstwedde en omgeving gekomen, wien hij lange ver halen deed over den nood in Rotterdam, terwijl hij daarbij vertelde, zelf ook ge wond te zijn geraakt en daarvoor nog onder behandeling te staan in het zie kenhuis te Winschoten. Hij verkocht nu _chrijfmappen, waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan Rotterdamsche ingezetenen, die alles kwijt waren. Een door verdachte met name genoemde da me in Winschoten zou voor liet geld kleercn koopen en deze opsturen naar Rotterdam. Verscheidene menschen zijn door deze verhalen bewogen, verdachte bedragen van een gulden of meer te ge ven. Het geld verdween echter, naar al spoedig bleek, in verdachte's eigen por- tcmonnaie. Verdachte, die reeds elf vonnissen achter den rug heeft, ontkende. Volgens zijn verklaring zouden de menschen hem verkeerd hebben begrepen. Zoowel de president, mr. Lisman als de officier van justitie, mr. Zijlstra, ga ven uiting aan hun verontwaardiging over de wijze, waarop verdachte het medelijden van de menschen met de slachtoffers van Rotterdam heeft mis bruikt, welke wiize zij kwalificeerden als misselijk, buitengewoon gemeen en zeer ergerlijk. De officier eischle ten slotte een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar. De rechtbank zal 22 dezer uitspraak doen. De Opbouwdienst aan het werk. Het lied ven den arbeid klinkt in alle toon aarden en is h^t bewijs van de vitale kracht, welke het Nederlandsche volk bezielt. DE EINDHOVENSCHE NOODBEURS EINDHOVEN. 9 Aug. In verband met de openingsdata van andere nood- beurzen, in den lande, heeft de Eind- hovensche noodbeurs (E.X.B.) haar ope ningsdata vervroegd De beurs zal nu definitief worden gehouden op 22. 23 en 24 Augustus a.s. en wel in de Koren beurs, Groote Markt, Eindhoven. REUVER, 9 Aug. In den afgeloopen nacht is alhier de gresbuizenfabriek van de firma Janssen Willemsen aan de In dustriestraat door nog niet bekende oorzaak afgebrand. Omstreeks twaalf uur ontdekte de ma chinist brand in de machinekamer. Ilii waarschuwde de brandweer. De brand spuiten uit Yenlo en Tegelen w erden gerequireerd, doch men kon niet ver hinderen, dat de fabriek een prooi der vlammen werd. Een gedeelte ■van den nieuwbouw bleef voor het vuur ge spaard. De burgemeester, rijks- en gemeente politie waren op het terrein van den brand aanwezig. Vakkamp voor kantoor- en handelsbedienden Gedurende dertien weken onderwijs en ontspan ning AMSTERDAM, 9 Aug. Wii verne men, dat oji 2 September a.s., weer een herscholingskamp \oor vverklooze han dels- en kantoorbedienden aanvangt, ge organiseerd door den Algcmeenen Ne- derlandschen Bond van Handels-en Kan toorbedienden, in samenwerking niet het. departement van sociale zaken en de moderne centrale voor werkloozen- zoig. Dit kamp duurt 13 weken en eindigt dus op 30 No\ ember d.a.v. en wordt ge houden te Lunteren in het kamphuis van de Algemcene cp de Schecleberg. Het kamp is toegankelijk voor werk looze jonge bedienden, die de 16-jarige leeftnd hebben bereikt en de 24-jarige leef lijd nog niet overschreden hebben, en die er wat voor voelen, in een voor treffelijk ingericht gebouw onder be voegde leiding zich do vaardigheid op diverse machines weder eigen te ma ken of ze te leeren bedienen, en zich verder te bekwamen in de verschillende vakken als handelscorrespondentie in vier talen, boekhouden, handelskennis, handelsrecht en stenografie. Een belangrijke plaals is ingeruimd voor de lichamelijke opvoeding, spel en sport. Aan het eind van de kampperiode worden examens afgenomen en diplo ma's uitgereikt door het Instituut, voor Individueel onderwijs te Amsterdam, welke lessen de grondslag voor het on derricht vormen. weg te werken. Kort geleden heeft voorts ook een nieuw Tivoli zich aangemeld in de rijen der heropende cafébedrijven, en wel in het pand op den hoek van de Kruiskade en den Westersingel. Hier mede zijn dan de „zitjes" in het cen trum van de stad opgenoemd! Maar daarbuiten heeft men ontspanning ge zoyht in cafe's, die het vroeger uitslui tend van „buurtklanten" moesten heb ben. Du Nord en Bécude in het Noor den, Wcsterpaviljoen, Cosy Corner en Corner House in het Westen, om maai eenige van de bekendste te noemen kunnen de drukte op het oogenblik nauwelijks af. De toekomst van de kunst T N dit betrekkelijk drukke café-bezoek spiegelt zich reeds af, hoezeer Rotter dam behoefte heeft aan ontspanning, eón behoefte, die ongetwijfeld nog aan zienlijk zal toenemen. In de eerste da gen na de ramp immers werd men nog te zeer bezig gehouden door het ge beurde, maar zooals men aan alles in dit leven went, zoo beginnen de Rotter dammers gewend te raken aan den toestand, waarin toch de leefkracht on verminderd is blijven bestaan en waar zich de hunkering naar een mooie, nieuwe lockomst steeds sterker doet gevoelen. De overgangsperiode, die de Maasstad nu doormaakt, de. tijd, welke noodig zal zijn om een moderne wereld stad te schejipen, zal moeilijk zijn en wel in het bijzonder het eerste gedeelte daarvan, dat is het gedeelte aan den vooravond waarvan wij nu staan. Juist nu alles zich allengs genormaliseerd heeft, zal het gemis aan sommige za ken zich doen gevoelen, sterker dan in de eerste dagen, toen men andere zor gen had. Wie zal er b.v. in die eerste dagen gedacht hebben aan schouwburgbezoek? Thans evenwel zal deze vraag zich ont wikkelen tot een probleem. De oorlog heeft immers de Maasstad van haar beide schouwburgen beroofd. Het gaat niet aan, dat Rotterdam de eerste jaren verstoken zal blijven van tooneelkunst. Gelukkig is deze kwestie al onder oogen gezien. Reeds staat vast. dat gedurende de wintermaanden iederen Donderdag in het bioscooptheater Arena, tooneel- voorstellingen worden gegeven. Maar er bestaan grootere plannen. Wellicht zal juist, in dezen tijd iets geboren worden, waarnaar de Maasstad jaren lang met verlangen heeft uitgezien, n.l. een eigen too- neelgezelschap! Zoo'n gezelschap zal, mits het goede stukken brengt en uit veelzijdige elementen is sa mengesteld, blijvende belangstelling voor het tooneel kunnen wakker roepen en daarmede breede exploi tatie-mogelijkheden voor een nieuw te verrijzen schouwburg. Trouwens, het tooneel was er in Rot terdam nog niet zoo slecht aan toe. De Groote Schouwburg werd op zeer be hoorlijke wijze geëxploiteerd. Helaas is er met den brand in dit gebouw, waar van de kelders geduiende liet bombar dement nog aan 700 personen een veili ge schuilplaats hadden geboden, veel waardevols verloren gegaan, onder meer een zeer kostbaar ameublement uit het paleis van Potsdam, een pronkjuweel van rood damast met gouden afzetting. Talloozc fraaie meubelstukken in alle denkbare stijlen, als Rococo, Hindeloo- pen, Lodcwiik XIV, Lodcwijk XV, Bode wijk X\ I, Biedermeier. Louis Philippe, enz., zijn verloren gpgaan. Door een vreemde speling is midden tusschen de ruines een pakhuis blijven staan, waar van zelfs de ruiten niet gesprongen zijn! Hierdoor zijn nog groote deelen van Opera-décors, zooals van Tannhauser, Aula en Siegfried, behouden gebleven. Te betreuren is vooral ook het verlies van vele schilderijen van bekende actri ces en acteurs, zooals van Marie van EysdenVink, Legras, Haspels, Van Zuilen, Faassen, Alida Tartaud, Annie van Ees en anderen. Omtrent den wederopbouw staat uiteraard nog niets geheel vast, aange zien een en ander ten nauwste samen- Bloem en meel op bon nr. 40 VGRAVEiNHAGE, 9 Augus tus. Gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 18 Augus tus a.s. geven de met ,,1" genum merde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram an der brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koo pen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 18 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 22 Augustus a.s. geldig. .Met nadruk wordt er op gewezen, dit thans het nieuw uitgereikte broodbonboekje in gebruik wordt genomen. Zooals reeds eerder be kend werd gemaakt konden de met „1" tot en met „20" 'genummerde bonnen van het eerste broodbon boekje vernietigd worden, aange zien deze niet meer ter verkrijging van brood zullen worden aangewe zen. Bloem en meel Gedurende het tijdvak van 10 Augus tus tot en met 6 September a.s geeft de met „40" genummerde bon van het al- gemeeh distributiebonboekje recht op het koopen van VA ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. BURGEMEESTER VAN VALKENBURG MET VERLOF KATWIJK AAN ZEE, 9 Aug. De commissaris van de provincie Zuid-Hol land heeft tijdens de afwezigheid met verlof van den burgemeester van Val kenburg den burgemeester, van Katwijk, mr. W. J. Woldringh van der Hoop, aangewezen als waarnemer in deze functie. MINDERJARIGF VERMIST AMSTERDAM. 9 Aug. De fungee- rend chef van het bureau kriJerpolilie te Amsterdam verzoekt upsporing van Hendrik Broeren, geboren te Amster dam, 7 Juni 1921, die sedert 23 Mei 1940 wordt vermist. Signalement: lang pl.m. 1.75 m., ge woon postuur, donker blond haar. ge zonde kleur, blauw-grijze oogen. „SINT LUCAS" WORDT GESLOTEN AMSTERDAM, 9 Aug. De jubileum tentoonstelling van „St. Lucas", in het Stedelijk Museum, zal Zondag a.s. om 5 uur gesloten worden. hangt met de plannen van ir. Witte- veen. De kans is wel groot, dat de schouwburg op dezelfde plaats als voorheen zal ver rijzen, misschien zelfs wel met behoud van den bestaanden voorgevel. Er zal dan een moderne schouwburg worden gebouwd met groote balcons en niet zooals voorheen, met een groot aantal onbruikbare plaatsen! Ook zal men zeker op de verschillende rangen geen onderscheid maken in de bekleeding! Voorts ligt het in de bedoeling de schouwburg zoo mogelijk dienstbaar te maken aan concerten. Dat lijkt ook uit een oogpunt van goede exploitatie niet kwaad gezien, want Rotterdam was in de laatste jaren uitgegroeid tot een veelbelovend mu ziekcentrum, hetgeen voor 'n zeer groot deel te danken is geweest aan den pioniersarbeid van Eduard Flipse, die, ondanks hel uitblijven van subsidie, met zijn Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, niet moe werd goede en begrij pelijke muziek binnen het bereik der massa te brengen. De Doelenconcertzaal is verloren ge gaan. Maar reeds heeft men de gelegen heid gevonden om toch voor dezen win ter een concertleven mogelijk te maken. Zoo zal men het dezen winter zien ge beuren, dat het Rotterdamsch Philhar monisch Orkest zijn concerten ten ge- hoore. zal brengen in de Koninginne- kerk aan den Boezemsingel, waar tevens lezingen gehouden zullen worden. Ook noodgebouwen ten behoeve der ontspanning TNTUSSCHEN zal ook aan de behoefte A aan ontspanning tegemoet gekomen kunnen worden door middel van de noodgebouwen, die nu overal in de stad als paddenstoelen uit den grond verrij zen. Onder deze noodgebouwen zullen er n 1. ook zijn, die als café-restaurant zullen worden ingericht. Zoo zal er op Dijkzigt een tijdelijk Caland verrijzen, waarin behalve een flink café ook een behoorlijke vergaderzaal zal komen, die plaats biedt aan 300 personen. Voorts is men hij het Nenijto-terrein druk bezig met den bouw van een nood café vfin restaurant „Eden", dat voorheen aan den Boerensteiger een typisch en gere nommeerd eethuis was Een specifiek amusementsbedrijf verrijst voorts op Dijkzigt, waar een gelegenheid gescha pen zal worden voor tooneel, revue en cabaret. Hoewel dit laatste zeker in een behoefte zal voorzien, dringt zich de vraag op, of men niet verstandiger had gedaan door een werkelijken nood- schouwburg te bouwen, een schouwburg met een behoorlijke accomodatie, een flink ruim tooneel. waar het mogelijk zou zijn elk tooneelstuk en elke revue op te voeren. Voegt men hierbij nog de zeven bios copen, die behouden zijn gebleven i,er zijn er twaalf verloren gegaan dan laat het zich aanzien, dat ook in den eersten tijd het Rotterdamsche amuse mentsleven in stand gehouden zal kun nen worden, al kan dat niet zonder eenig passen en meten geschieden. ROTTERDAMMER. De grootste zoetwatervisch in de omgeving van Aals meer gevangen AMSTERDAM, 9 Aug In het aquarium van „Artis" ziin negen meervallen of vischduivels, in de omgeving van Aalsmeer gevangen, behouden aangekomen. Zoo is daar nu Europa's grootste zoetwater visch, die in zijn speciale woonge bied, den Donau, soms een lengte vaji 4 M. kan bereiken, waardiglijk vertegenwoordigd. Uit de maag zul- ker vraatzuchtige reuzenmeerval* len heeft men in hun geheel ingeslik te honden cn zelfs eens het- lichaam van een Turksche vrouw te voor schijn gehaald. De al vrij groote exemplaren in „Ar tis" zijn nog maar kinderen, vergeleken met zulke Donau-reuzen. Hoogst merk waardig is het feit, dat de meerval, die alleen de Europeesche rivieren ten oos ten van den Rijn. uitgezonderd het stroomgebied van Weser en heneden- Elbe, bewoont, in ons land voorkomt, de eenige uitzondering voor geheel West-Europa is. Gronnvius (1754) ver meldde eertijds het veelvuldig voorko men van meervallen in de Groote Haar lemmermeer en daarmede in gemeen schap staande wateren. Sedert de droog legging in 1836 worden meervallen in de Ringvaart, in de Aalsmeerder plas sen, in het Kagermeer en in den Anv stelveenschen pel aangetroffen. Even wel werd in 1825 ook eens een groot exemplaar in het Uddelermeer gevan gen en wordt er door visschers in de omgeving ook nu nog wel verhaald van vreemde groote visschen, die in het diepste gedeelte (8 M.) van het moer soms te zien komen. Hoe de meerval in ons land „ver zeild" is geraak.t of hij eertijds mis schien door vischliefhebbers in de „wa terwolf" en in het Uddelermeer zal zijn „uitgezet", dan wel of de soort vroeger een grooter verspreidingsgebied zal heb ben gehad, waarna dan in de Haarlem mermeer als unica in geheel West- Europa. nog exemplaren zijn achter gebleven, is nog altijd niet uitgemaakt. Overigens is de meerval ook nog uit het meer van Constanz en uit den Bo- ven-Rijn beneden Bazel bekend gewor den. Onder de negen exemplaren in het „Ai'tis"-aquarium zijn er van ruim V» M. en meer lengte. Hun monsterlijke omhoog-gerichte muilen met de sprie- tige baarddraden en kleine loeroogen maken een gedrorhtelijken indruk. Als typische grondvisschen liggen ze veel op den bodem, maar vaak ziet men ze ook gezamenlijk opstijgen en „staan" in den parelenden stroom van het binnen komende water. Tegen verwarmingsmonteur anderhalf jaar gevangenis straf geëischt ROERMOND, 8 Aug. De officier van justitie eischte hedenmiddag een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar tegen den 32- jarigen verwarmingsmonteur A. de K. uit Haelen, die in den avond van Zondag, 28 April in een café aan de Looskade te Roermond na een ruzie over het betalen van een rondje, een 50-jarigen ongehuwde Roer- mondschen arbeider Dorenberg, zoo danig met een mes in de lies stak, dat de man eenige uren later over leed. De rechtbank zal 22 Augustus vonnis wijzen. BLINDE SLAAGT VOOR HET PRACTIJK-DIPLOMA ENGELECHE HANDELSCORRESPONDENTIE EINDHOVEN. 9 AUG. Door em jij- zendere regeling der Vereenigiiig van Leeraren in Handelscorrespondentie, Boekhouden en Stenografie, te Amster dam werd het mogelijk, uat -Ie Minde candidaat J. de Wert te Eindhoven, aan het practijk-examen Engelsche handels correspondentie, dat o.a. te Eindhoven werd gehouden, kon deelnemen. De can didaat gaf blijk van een buitengewone kennis der Engelsche handelstaal en verwierf dan ook 'iet praktijk-diploma der Vereeniging van Leeraren. Zijn cij fers behooren tot de hoogste, die zijn toegekend. JONGETJE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD VOORTHUIZEN, 9 Aug. Door een noodlottig ongeval is gistermiddag het vierjarig zoontje van den heer H om het leven gekomen. Het kind. dat op den Rijksstraatweg in de kom van het dorp speelde, werd in een onbewaakt oogen blik door een passeerende auto gegre pen en ernstig gewond. In zorgvvekken- den toestand is de knaap naar het zie kenhuis te Amersfoort overgebracht, al waar hij kort na aankomst is overleden. OUD-PREMIER VAN BIRMA WEER VRIJGELATEN MANDALAY, 9 Aug. (D.N.B.) Da vroegere minister-president van Birma, Ba Maw, wiens arrestatie als gevolg van het nieuwe verdedigingsreglement Dinsdag gemeld werd. is tegen borgstel ling weer vrijgelaten. Ziin zaak zal op 19 Augustus door de rechtbank behan deld worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7