GR00TE LUCHTSLAG BOVEN HET KANAAL Oorlogshaven Portland zwaar getroffen Gebrs. DIJKMAN Militaire industrieën aangevallen De Laatste Bus De opmarsch in Britsch Somaliland duurt voort Groot convooi aangevallen Oorlogsschepen vernietigd Hevige branden aangericht Groot aantal vliegtuigen van verschillende soorten nam aan den strijd deel Uw Loodgieter Uw Electro Techn. Inst. DE RESULTATEN VAN DEN SLAG JAPAN EN NED.-INDIE Fransche spoorwegen vrijgegeven Italiaansche legerberichten Uit de Duitsche legerberichten DE BESLISSENDE PHASE BEGINT TE NADEREN AANVALLEN OP GIBRALTAR JAPANNERS VERLATEN ENGELAND Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940 BERLIJN 11 Augustus. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De Engelsche oorlogshaven Portland werd van daag door Duitsche eenheden gevechtsvliegtuigen uit de lucht aan gevallen. Door welgemikte bommen werden belangrijke haveninstal laties vernietigd en geraakten petroleumtanks in brand. Tijdens dezen aanval kwam het op verschillende plaatsen in het Kanaal tot hevige luchtgevechten tusschen begeleidende Duitsche jacht- en gevechts toestellen en Britsche formaties van jachtvliegtuigen, die naar getal verre superieur waren. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden vele Britsche vliegtuigen neergeschoten. Zeventien Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De luchtgevechten hebben zich, naar het D.N.B. nog nader ver neemt, tot een luchtslag ontwik keld, die zich tot over het geheele Kanaalgebied tot en met Dover uitstrekte. Nieuwe Duitsche jacht- eskaders zijn opgestegen om de verkregen superioriteit in de lucht boven het Kanaal te behouden. Van de door de Duitsche jacht- en ge vechtstoestellen tot dusverre neerge haalde Engelsche vliegtuicen heeft een enkel Duitsch jachteskader. beslaande uit Messerschmittiachtvliegtuigen. 22 vliegtuigen neergeschoten en zelf slechts twee toestellen verloren. Een Duitsch gevechtseskader heeft zestien vliegtui gen neergeschoten. Duitsche bommenwerpers en duik bommenwerpers hehben de kade- en ha veninstallaties van Portland met succes gebombardeerd. De herstel werkplaatsen van de Britsche staatswerf, de tankin- stallaties alsmede de plaatselijke kust- batterijen werden eveneens aangevallen In de tankinstallaties en op den dam. die de eenige verbinding vormt tus schen het vasteland en het schiereiland waarop de tankinstallaties zich bevin den, werden gVoote branden waargeno men. In de ketel- en machineloodsen in de haven zijn hevige ontploffingen waar genomen. De in dc haven liggende sche pen werden hiina alle totaal vernietigd. Van de luchtdoelbatterijen, die pro beerden de Duitsche vliegtuigen te ver drijven, moesten verscheidene het vuren staken. Talrijke kleine schepen stellen pogin gen in het werk de bemanning van de neergeschoten Britsche vliegtuigen te redden. De vernielingen Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben, naar het D N.B. verneemt, later de uitwerking van de bomaan vallen op Portland vastgesteld. De radioberichten van de gevechtsvlieg tuigen en stnka's zijn bevestigd. In de petroleumopslagplaatsen en haveninstallaties is door de verken ningsvliegtuigen een vuurgloed van geweldige branden waargenomen. In de oorlogshavcn zijn naar oogge tuigen mededeelen. de kademuren inge stort. Wrakstukken van schepen steken uit het water, waarop nog enkele bran dende schepen, die slagzij vertoonen, zijn te zien. De pieren voor het laden bij Castletown vertoonen geweldige gra naattrechters. Een gedeelte van de op slagplaatsen is ingestort. Andere lood sen branden. Luchtaanval op groot convooi Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, is ook een nieuwe bomaanval op een groot convooi in het Kanaal gedaan. Zeventig koopvaardijschepen, die door veer tien oorlogsschepen werden verge zeld, zijn door enkele Duitsche formaties duikbommenwerpers en bommenwerpers aangevallen. De ze Duitsche aanval is echter, ver geleken met dien op Portland, uit gevoerd met naar verhouding ge ringe strijdkrachten, daar het hier een bijkomstige opdracht voor de Duitsche formaties gevechtstoe-* stellen en duikbommenwerpers betreft. Over dezen aanval welke twintig K.M. ten Noord-Westen van Margate plaats had. verneemt het D.N.B. nog: het vol gende: Het convooi voer in Zuid-Zuid-Weste- hjkc richting. Volgens tot dusverre ont vangen afzonderlijke radiorapporten der gevechtsvliegtuigen zijn op verscheidene oorlogsschepen treffers waargenomen. Enkele schepen hieven met slagzij ligtren. Met de vliegtuigen voor het be veiligen van het convooi is het tot lucht gevechten gekomen. Ook Britsche jacht vliegtuigen vielen de Duitsche gevechts toestellen aan. Tot dusverre staat vast' dat bij deze actie vijf Spitfire vliegtui gen cn twee Bristol Blenheim gevechts vliegtuigen door de Duitsche toestellen zijn neergeschoten. Verscheidene schepen geraakt Van den luchtaanval op het convooi is Zondagavond de eerste afdeeling ge vechtsvliegtuigen zonder eigen verliezen teruggekeerd. De bemanningen van deze eene afdeeling rapporteerden, zoo ver neemt het D.N.B., dat verscheidene vij andelijke schepen getroffen werden. Een bom van het zw-aarste en twee bommen van middelmatig kaliber veroorzaakten brand in een schip van 8000 ton. Het schip zonk terstond daarna. Een ander v.h. Fa. KRAAYENEST BLOEM END A USC H EST R 9 TEL. 5571 schip van gelijke grootte bleef met slag zij liggen. Het staat in brand. Behalve de van de landzijde gekomen Spitfire jachtvliegtuigen vlogen twee af- deelingen Hurricane jagers ter bescher ming van het convooi mede. Hiervan werd een Hurricane neergeschoten, die in het water stortte. S9 Britsche vliegtuigen neer geschoten. Zeven sche pen getroffen HERLIJN, II Aug. (D.N.B.). Op grond van de thans aanwezige berichten maakt het opperbevel van de Duitsche weermacht over dc luchtgevechten van Zondag het volgende bekend. behalve de succesrijke aanvallen op de Britsche oorlogshaven Portland, waar de petroleumtanks en havenwerken met bommen in brand gestoken en 57 vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten, behaalden onze vlicgcrcenheden verdere successen bij een aanval op een convooi oostwaarts van Harwich. Drie koopvaar dijschepen met ongeveer 17.000 ton inhoud werden tot zinken gebracht, een torpedo jager cn drie koopvaardijschepen werden door voltreffers zwaar beschadigd. Bij deze gelegenheid schoten onze een heden jacht- cn gevechtsvliegtuigen zeven tien vijandelijke vliegtuigen omlaag. Op een andere plaats werden nog acht vijan delijke vliegtuigen neergehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bovendien een aanval op versperringsballon*. Van de IS ballons werden er acht vernietigd. Zeven Britsche jachtvliegtuigen werden daarbij neergeschoten. De totale verliezen van den vijand op den dag van heden bedra gen daarmede 89 vliegtuigen, waar het verlies van zeventien eigen toestellen te genover staat. TOKIO. 11 Aug. (D.N.B.'). De Neder la ndsche gezant, gene raal Pabst heeft vandaag met den leider van de Aziatische afdeeling van het departement van buiten- landsche zaken een onderhoud van een uur gehad over de betrekkin gen tusschen beide landen, in ver band met de voorgenomen econo mische zending van generaal Koiso naar Nederlandse h-I n d ië. Op verlangen van den minister van buitcnlandsche zaken Matsoeoka zou de minister-president prins Konoye beslo ten hebben de functie van minister van koloniën, welke tot dusver berustte hij het departement van buitenlandsche zaken volledig te bezetten. Voor het ambt van minister van koloniën zou in de eerste plaats den luitenant-generaal Tatekawa in aanmerking komen. GENEVE, 11 Aug. (D.N.B.). De maatregelen tot demobilisatie worden in Frankrijk voortgezet. Thans zijn, naar uit Vichy gemeld wordt, verschei dene decreten afgekondigd, die in het staatsblad verschijnen, op grond waar van de militaire opvordering der Fran sche spoorwegen wordt opgeheven. De leiding en exploitatie van de spoorwe gen staan voortaan onder controle van den verkeersminister. zo'ndef risico, met van Boekelo f-fel 'hygiënisch bereide **'o en verpakte keukenzout j 3c( .1.° De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot „Odin" over tijd is en als verloren beschouwd moet worden. De „Odin" was een groote duikboot (1475 ton) en gebouwd in 1929. Het 63ste legerbericht van het Ita liaansche hoofdkwartier geeft hierom trent nadere bizonderheden: Het leger bericht luidt: „De Britsche duikboot „Odin", welker verlies een Britsch communiqué thans officieel mededeelt, is tot zinken ge bracht tijdens onze operaties, welke reeds in vorige legerberichten \ermeld waren. De duikhoot had een waterver plaatsing van 1500 ton cn was gewapend met 8 torpedolanceerbuizen, een kanon en twee mitrailleurs. De bemanning telde 55 koppen. In Britsch Somaliland hebben wij den pas van Carin en Godajera bezet. De opmarsch duurt voort. Onze lucht forma ties hebben het vliegveld van Erkovit in den Soedan gebombardeerd. Zij trof fen daarbij rechtstreeks 15 op het veld staande vliegtuigen en sloegen een aan val van vijandelijke jagers af. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases terugge keerd. Een vijandelijk toestel, dat had getracht El Ocak aan de grens van Kenya te bombardeeren, is door het vuur van onze troepen neergehaald. Een Engelsche piloot, een kapitein, is gevan gen .genomen. In een officieel communiqué wordt medegedeeld: De Italiaansche opmarsch naar onze voornaamste stellingen duurt voort. Aan de andere fronten is het rustig. Italiaansche vliegtuigen hebben, naar liet Britsche persbureau Beuter meldt, Aden aangevallen. Een soldaat en drie inboorlingen werden gedood, 5 soldaten cn 12 inboorlingen werden gewond. Ilot Italiaansche legerbericht van Za terdag luidde: Uit gegevens, van betrouwbare zijde ontvangen, blijkt, dat ten gevolge van de aanval, die op 1 Augustus door een heden bommenwerpers van onze lucht macht is gedaan, het oorlogsschip „Re solution' zware schade opliep, met name aan dc geschuttorens op het voordek. Bovendien werd ook een torpedoboot- jager zwaar beschadigd. In Noord-Afrika zijn de spoorwegha ven Marsa Matroeh, concentraties van vijandelijke gemechaniseerde strijd krachten, alsmede posities van den vij and tc Sidi Barrani met succes gebom bardeerd door onze luchtmacht. In Oost Afrika hebben onze troepen, dank zij hun snelle niarschen, Adoeeina in Britsch-Somaliland kunnen bezetten. Ze zijn thans reeds langs deze plaats ojDgerukt. Onze luchtmacht deed een aanval op de haven en het vliegveld van Berbera, trof een schip en verniel de op den grond twee vijandelijke vlieg tuigen van het type Gloster. Vijandelij ke pantserwagens zijn bij Bocna aan een bombardement onderworpen. Lucht aanvallen zonder noemenswaardig re sultaat zijn door den vijand gedaan op Harrar, Massaoea cn Goera. BERLIJN, 11 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft het 9130 ton me tende gewapende Britsche koopvaardij schip Upwey tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft op 10 Augustus weer uitgestrekte verkenningsvluchten boven Engeland en de zee gemaakt. Een vijandelijk gewapend koopvaardij schip werd aangevallen en zoo ernstig door bommen getroffen dat de beman ning het schip verliet. Voor belangrijke Engelsche havens zijn opnieuw mijnen gelegd. Onze gevechtsvliegtuigen heb ben de vliegtuigfabrieken Norwich aan gevallen, waarbij een montagehal door bommen in brand raakte. In den nacht van 10 op 11 Augustus zijn bomaanval len gedaan op Newport, Swansea, Pem broke en de fabriek van ontplofbare stoffen Havle bij St. Ives. Vijandelijke vliegtuigen zijn geduren de den nacht in Noord- en Westduitsch- land binnengevlogen en hebben bom men op niet militaire doelwitten ge worpen. Te OberhausenSterkraae, Bielefeld en Bochum is telkens een woonhuis, te Bruchkoebel bij Hanau zijn vier woonhuizen en een schuur, in Tclgte in het district Münster is een hooiberg getroffen. Dc branden, die ont stonden, konden steeds spoedig ge- bluscht worden door veiligheids- en hulpdienst. Een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist.' Het frontbericht van D.N.B. van Za terdag luidde: Van de aanvallen door het Duitsche luchtwapcn op Engeland gedaan, zijn de aanvallen op de staatswerven van Sheerness en van Chatham, alsook de aanval op de dokken en havens van Newcastle van beteekenis. In al deze drie gevallen werden eerst de vijandelij ke zoeklicht- en luchtafweer batterijen door goed gemikte bommen buiten ge vecht gesteld. Bij Newcastle deed ver volgens een afdeeling Me-161 met bom men van licht, middelsoortig en zwaar kaliber met succes een aanval op de dokken waarin zich talrijke schepen bevonden, die hersteld moesten worden. Van doorslaande beteekenis waren de bommen, die gericht waren tegen de staatswrerven van Sheerness en Chat ham en waarvan de uitwerking door den klaren onbewolkten nachthemel goed kon worden vastgesteld. Bij den aanval op de vliegtuigfabriek te Ro chester troffen de aanvallers noch aan de kust, noch op het fabrieksterrein zelf, luchtafweergeschut aan. Wanneer de Engelschcn gedwongen zijn een fa briek, znoals deze vliegtuigfabriek, die van zulk een groote beteekenis is voor den oorlog, te ontblooten van alle af weermiddelen, dan kan hieruit de ge volgtrekking worden gemaakt, dat zij het luchtafweergeschut dat hiervoor noodig zou zijn, kennelijk op andere plaatsen nog minder kunnen missen. De met succes aangevallen vliegtuigfabriek is sedert het begin van den oorlog aan merkelijk vergroot en kan thans wor den beschouwd als een belangrijke Ie verander van ondordeelen voor de vliegtuigindustrie. Een andere aanval was tenslotte nog gericht tegen de bus- krui t fabriek te Favcrsham, in het graaf schap Kent. Afgaande op de duidelijk zichtbare ontploffingen en de geweldi ge branden is een groot deel van de daar opgeslagen explosieve stoffen en van de grondstoffen vernietigd. Het Duitsche luchtafweergeschut heeft twee vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Daarmee ziin, alleen al door dit wapen, sedert het begin van den oor log 1500 vijandelijke \liegfuieon naar beneden gehaald. In dit cijfer V.iin niet opgenomen de verliezen, die de vijand leed door de actie van het lcgpr (ongeveer 350) en van eenheden van de norlogsmarinp (ongpveer 150) zoodat men in totaal kan rekening houden met ongeveer 2000 vliegtuigen die door ge schut np den.be.eanen grond zijn neer geschoten. Beschouwing van den militairen medewerker van het D.N.B. BERLIJN, 11 Aug. (D.N.B.). In het militaire weekoverzicht van het D.N.B. van zijn militairen medewerker den lui tenant kolonel Matthaei, wordt o.a. ge zegd: De stijgende en groote successen van de Duitsche oorlogvoering tegen Enge land zijn door de balans van 6 Augus tus \oor de geheele wereld nog eens duidelijk vertoond. In twintig dagen tij cis is bijna een millioen ton Britsche scheepsruim te door het Duitsche lucht- wapen en door eenheden van de oor logsmarine vernietigd. De eenheden van de Duitsche marine die in de eerste plaats deel hebben aan de geweldige vernietigingscijfers melden successen in de eerste plaats van overzee. Zij operee- ren in den vrijen Oceaan, waar zich an ders zonder Britsche vergunning in tijden van oorlog geen vijandelijk schip zou vertoonen, en dat alles ondanks het feit, dat de Duitsche oorlogsschepen geen steunpunten of havens hebben, die hun voorraden brandstof en levens middelen kunnen aanvullen. Hiermede is een toestand geschapen, die duidelij ker dan vele andere feiten bewijst, dat het bekende en wcreldheruchte „Britan nia rules the waves" tot een verleden tijd behoort. Het geheele Britsche eilan denrijk ligt -thans binnen het bereik van het Duitsche luchtwapen. Heel Groot-Brit tannië is gevechtsgebied ge worden. De jongste berichten over de vernietiging van Britsche con- vooien en vliegtuigen is het laatste sein, dat de Duitsche aanval op Engeland niet alleen in volledig- sten en doodelijken ernst begon nen is, maar dat die aanval thans ook de laatste beslissende phase tegemoet gaat. ALGECIRAS, 11 Aug. (D.N.B.) Gistermiddag heeft ^een vreemd vliegtuig op groote hoogte boven Gibraltar gevlogen. Het werd heftig beschoten. Tegelijkertijd werden twee zware ontploffingon gehoord uit de richting van het marine-arse naal, naar het scheen veroorzaakt door bominslagen. Geen sprake van ontspanning der verhoudingen TOKIO, 11 Aug. (Domei). De Japan- sche kolonie in Engeland is nog steeds S00 personen sterk, tegen 1312 voor de Europecsche oorlog uitbrak. Volgens een officieel bericht uit Londen hebben 40 Japansche onderdanen besloten En geland te verlaten en binnenkort naar Japan terug te keeren. In verband met het terugtrekken der Britsche troepen uit China verklaart men in Japansche kringen te Shanghai, dat van een ontspanning in de Ja- pansch-Engelsche betrekkingen, waarop \an Engelsche zijde kennelijk is ge hoopt, geen sprake kan zijn. FEUILLETON door 36) Juffrouw Hick was dus buiten de le den van de bende de cenige die den ge- Iheirozinnigen leider goed gezien had De beteekenis van die conclusie trot den inspecteur als een knock-out. Juf fromv Hick de eenige persoon En „de stem" zelf zou natuurlijk even goed bekend zijn met dit ontstellende feit. Inspecteur Higgins bleef met een schok staan en begon dan te ren nen. Een enkele duimafdruk was een vaag spoor, maar het bestaan van iemand die den leider zou kennen aan zijn uiterlijk of aan zijn vreeselljke stem Na het sluiten van deze kwestie na de schouwing was deze eerste kort ge leden weer opgerakeld. De leider moest dit weten en Juffrouw Hick verkeerde in groot ge vaar. Higgins snelde naar een telefooncel en vroeg buiten adem het nummer van het polilie-bureau waaronder Birken head Mansions ressorteerde. Het vol gende oogenblik sprak hij met den commissaris. Een korte uiteenzetting en ander maal was Higgins op wee. maar thans wat kalmer. De commissaris zou, indien hij direct handelde, twintig minuten eerder aan de Mansions zijn dan Hig gins. Toen Higgins er aan kwam. was hij minstens een paar uur te laat. Juffrouw Hick was weg. 4 Hij keerde ongerust naar de Yard te rug om van brigadier Mercier te hoo- ren. dat auto XX 57936 blijkens de of- ficieele lijsten toebehoorde aan een ze keren Thomas Ham per. „Thomas? Weet je 't zeker?" „Absoluut, mijnheer." „Dat kan niets beteekenen of het kan alles beteekenen." „Precies meneer," antwoordde Mer cier tot zijn eigen schrik maar Higgins was te zeer in gedachten verdiept om daar nota van te nemen, iets, waar voor de brigadier maar al te dankbaar was. De verdwijning van juffrouw Hick kon al of niet met de zaak verband houden, inspecteur Higgins voelde, dat hij dit deel van het onderzoek gerust aan het wijkbureau kon overlaten. Toch, al was het puur toeval, dan was het er niet minder vervelend om. Hij had iemand noodig om Sander son te identificeoren of om hem op de oe.i of andere wijze in verhand te bren gen met Birkenhead Mansions. Ach ja, de hoed. Een visite aafi hpt filiaal van Hildehrand en Zoon te Medhurst leek •rewenseht. temeer daar hij teeelijker- tijd een bezoek zou kunnen breneen aan het ziekenhuis om te zien of San derson al in staat was om verhoord te worden. Bij zijn arrestatie had de man pen pet gedragen, maar Higgins had dit feit over het hoofd gezien dat epn on derzoek naar dpn naam van den leve rancier hem van dienst zou kunnen zijn. „Zeker, loer, ij verkoopen er nog al wat." „Aan iemand van het groote huis?" „Mogelijk, maar wij verkoopen alles a contant, zoodat wij de namen van onze klanten maar zelden hooren." „Dit is een tamelijk incourante maat. Helpt dat?'1 „Zeven en een kwart. Ja, meneer. In derdaad helpt dat. Toen die heer hier kwam, hadden wij geen enkelen hoed in zijn maat voorradig zoodat wij die van het centrale magazijn moesten laten komen. Later is hij hem toen hier ko men afhalen. Maar toen was de hoed een tikje te groot, doch aangezien hij er haast mee had, nam hij hem zoo meer." „Aha! liet stukje courantenpapier." Higgins voelde in zijn zak en liet de foto van „Samson" zien en vroeg: „Is dat de kerel?" „Dat is de heer, insoecteur." „Merci." Dit was zeer bevredigend. „Als u vanavond gesloten hebt, wilt u dan misschien zoo vriendelijk zijn ev°n naar het ziekenhuis te traan om te zien of u het origineel hiervan hij wees op de foto herkent?" „Zeker. Ik kom er toch langs." „Het is niet het plaatselijk zieken huis hier, maar ik zal u een auto stu ren. Het ritje zal u wel bevallen." Nadat inspecteur Higgins zich ervan overtuigd had, dat de zaak om zeven uur sloot, ging hij den tussch^ntijd dooden met Ie proheeren iemand te vinden, die hem een beschrijving zou kunnen geven van den leider der ben de. Een winkelier of zoo iemand mis schien. Het was een taai baantjp en „de stem" scheen een gave te bezitten om menschen uit den wee te blijven. Een massa menschen had Sanderson gezien en de Gladde. En wijlen Ray mond was door den dorpsagent her kend. Hij ondervroeg andere dorps- menschen, waaronder de postbode, maar zonder resultaat! Higgins kwam spijtig tot de conclusie, dat. wat de be woners van de omgeving betreft, „de stem" niet bestond. ..Dat is inderdaad mijn klant, me neer, degene die dien hoed van ons ge kocht heeft. En nu ik hem gezien heb. herinner ik mij, dat hij kort geleden ook een pet gekocht heeft." „Toch waar? Wanneer was dat onge veer?" „Dat weet ik niet precies, maar dat kan ik nakijken." „Goed, belt u mij dan even op Scot land Yard daarover op!" Ik heb den korrnl verwijderd, inspec teur en dien voor u bewaard." Zoo sprak de vriendelijke dokter, nadat hij Higgins nog verboden had om Sander son de eerste dagen een verhoor af te nemen. „Dank u dokter. Mag ik dien hebben?'' Drie minut°n later onderzocht Hig gins den kogel, welke in de palm van zijn hand lag. Hij voeMe pen schok toon hij dien zag, want dit leek de theorie, die hij zich gevormd had, volkomen omver te werpen. De kogel was er juist .zoo een als die. welke verwijderd was uit den voet van den man, die vermoord was op de bus X 87. HOOFDSTUK XXV. Waarin een lonqedame zich bezorgd maakt. „Een jongedame om u te spreken, in specteur. Ze is hier al meer geweest ön ze eh schnnt in groote moeilijk heden, meneer, ais ik het zoo zeggen mag." „Wie is het dan?" „Een juffrouw Crawford." „Ah juist. Laat haar boven komen, alsjeblieft." Wat wilde Tommy's meisje, Jill Craw ford van hem? En in groote moeilijk heden, hè? H'm, Tommy was dus waarschijnlijk nog niet voor den dag gekomen. En Jill zou hem er waarschijn lijk van beschuldigen de hand te heb ben gehad in het verdwijnen van den jongen Hamper. Nu goed! Er kon nog meer bij. Hoewel! waarom in vredes naam „Ha! Goeden morgen, juffrouw Craw fordDat is inderdaad een genoegen." Inspecteur Higgins was voorbereid geweest op sporen van pas gedroogde tranen en daarom had hij zich reeds een bemoedigenden glimlach aange meten om het meisje wat op te vroolij- ken, maar zoodra hij het vertrokken gezicht en de trieste verschijning voor zich zag, verdween die glimlach als bij tooverslag, terwijl er een bezorgde uitdrukking voor in de plaats kwam. Dit meisje zag er inderdaad ellendig uit en de inspecteur s^rone terstond uit zijn stoel overeind om juffrouw Craw ford zachtjes naar den stoel tegenover zijn bureau te leiden. „En hel :n wij vanmorgen ontbeten?" informeerde hij. Somber schudde zij van neen, waarop Higgins terstond op een belknopje op zijn bureau drukte. „Broodjes, boter en thee, een mas sa thee." Hii knikte tegen den bode, die binnengekomen was. dat het zoo goed was, maar nauweliiks had deze de deur gesloten of hii rien hem achterna: „En twee koppen, alsjeblieft." „Geen woord, beste kind, tot je wat over de linnen hebt gehad." In heel korten tijd kwam de bode te rug met een dienblad, waarop een ge weldige theepot prijkte, twee koppen, een paar 1 roodjes, boter en marmela de. Over zijn arm hing een servet, het welk hij netjes uitspreidde op het stukje bureau, dat hij hiervoor had vrij gemaakit. Plechtig dekte hij de tafel, waarop hij zich tactisch terugtrc':. ter wijl zijn heele uiterlijk te kennen gaf. dat hij vond, dat hij zijn collega's op een heerlijk schandaaltje betreffende „ouwe Higgins" kon onthalen. „Wil jij theeschenken of zal ik het doen?" Een ruslig gestelde vraag, die «•r echter toe meewerkte het meisje op haar gemak te stellen. Er \olgde een stilte, waarin Jill Craw ford hongerig op de haar voorgezette spijzen aanviel, terwijl inspecteur Hig gins bedachtzaam aan zijn kopje thee nipte, onderwijl het meisje terloops op nemend. Eindelijk schoof zij met een zucht van tevredenheid het blad ach teruit. Higgins nam nu de leiding. ..Wel, beste kind, wat scheelt er aan?" Opnieuw de dreigende tranen, die pchter met kracht onderdrukt wer den. ..Ik ik heb Tommy verloren." „Die jonge man schijnt altijd verlo ren te raken. Maar waarom kom je naar mij tóe?" Zij staarde hem vol verrassing aan. ..Ik heb niemand anders om naar toe te traan", antwoordde zij naïef. „Geen vrienden?" Zij schudde somber het hoofd, en de 'nsnpcfeur he?on medeliiden te voelen. Het arme din'» zag er zoo verlaten uit. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2