STADSNIEUWS) Vooral bij verduistering geldt: bezint eer gij begint Politie-Varia tfcpinda Eerste plechtige il. Mis ffelmann eruHeitcnkariip DOE ALSOF HET AL WINTER IS Avond-vierdaagsche schenkt gelden nu Bonnen, die geldig zijn ALLE SOORTEN MATRASSEN REP AR ATIEN IN EEN DAG JEUGDIG DIEFJE Ontvluchting per vrachtauto Onder den invloed achter 't stuur GEVAARLIJKE VONDST In Augustus geen controle op rijwielplaatjes FRAUDULEUS VERVOER VAN HAVER Motorrijder op auto gebotst De Haagsche politie helpt getroffen collega's in Rotterdam N.S.B. EN NED. UNIE 2c ELAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940 lil ij lezen in het Tijdschrift voor Gezinsbescherming: Luchtgevaar avonds in de groote steden krijgt men oppervlakkig ge- U sproken den indruk, dat het in ons land met de lichtdooving prima in orde is. Nergens ziet men een sprankje licht en de contro leurs van de luchtbescherming, die den geheelen nacht op pad zijn. behoeven slechts een enkele maal een waarschuwing te geven. Indien men op grond van deze ervaring de conclusie zou willen trekken, dat iedereen nu de juiste maatregelen op het gebied van de lichtdooving heeft getroffen, zou men zich vergissen. Het is daarom dat wij voor dit vraagstuk nog eens de aandacht vragen. Het oppervlakkige succes, dat men met de maatregelen voor de lichtdooving schijnt te hebben bereiktis nl. veeleer te danken aan het feit, dat het overgroote gedeelte van de burgerbevolking en in het bijzonder de plattelandsbevolking voor donker naar bed gaat en dus in het geheel geen licht ontsteekt, flierbij maakt men gebruik van I den economisch zeer toe te juichen maatregel, dat de tijd is verzet en men dus volop van het daglicht kan profiteeren. Men kan dus de I eischen, die voor de lichtdooving zijn gesteld, zeer gemakkelijk ver- I vullen, zonder dat men bepaalde voorzieningen treft. Toch is het j noodzakelijk dat ieder zich nauwkeurig rekenschap geeft van de Iwijze, waarop de lichtdooving moet worden nagestreefd. Niet alleen dat de dagen nu weer gaan korten, doch men kan nooit voorzien lof men niet in den loop van den nacht zal moeten opstaan, b.v. voor Itfe verzorging van zieken, om iets in de woonkamer te gaan halen. Ifnj luchtalarm en dergelijke gebeurtenissen meer. In een huis, waarin [rfc voorgeschreven voorzieningen niet zijn getroffen, zal men dan I s/eerfs bemerken hoe moeilijk men het zich gemaakt heeft, omdat Imen nergens licht kan ontsteken. Zou men dit dan toch doen, dan Imaakt men zich schuldig aan het doen uitstralen van licht, hetgeen loader de tegenwoordige omstandigheden geheel moet worden li vorkomen. Er moet één vertrek zijn, waar men over normale verlich ting kan beschikken I Iedere uitstraling is: VERBODEN TT ET is dus noodzakelijk dat ieder I* zijn blijvende aandacht blijft besteden aan de eischen, die de licht dooving stelt, alsof het reeds nu mid den in den winter zou zijn. Alle maatregelen, die op het gebied van de luchtbescherming worden voor geschreven, zijn maatregelen van voorzorg, die men vooral tijdig moet nemen. Voor dit tijdig treffen van deze voor zieningen pleit nog, dat alle maatre gelen, die men overhaast moet aan brengen, steeds hooge kosten met zich mede brengen. Indien men daarentegen tijdig zijn gedachten hierover laat gaan zal meestal een oplossing kunnen worden gevonden, die zeer weinig kosten met zich brengt, en toch afdoende is. Het is ons opgevallen, dat lal van zorg- Jzame huisvaders, die geineend „hadden ■volledig aan de gestelde eischen le heb- Iben voldaan, buitengewoon teleurgesteld ■waren, indien zij door de controleurs van Ide luchtbescherming opmerkzaam wer- Iden gemaakt op het vele licht, dat nog Imsschen kieren en reeten naar buiten ■doorstraalde. Dit zoo weinig bevredigend J^sultaat is aan tweeerlei oorzaak te wij- |ten. In de eerste plaats houdt men er jjie weinig rekening mede, dat het men- Jpchelijk oog eenigen tijd noodig heeft [om aan de duisternis te wennen. Wan- Jjieer men een goed verlichte kamer \er- llaat en in het duister komt, zal men ■Perst nog eenigen lijd daaraan moeten ■wennen, alvorens men de voorwerpen in |zijn omgeving gaat onderscheiden. De ■leering, die men hieruit moet trekken, 1 is dat de huisvader, die het effect van Jide door hem genomen maatregelen ■vvenscht te controlceren, zijn oogen eeni- [jgen tijd aan de duisternis moet laten ■wennen. In de tweede plaats is het ge- I ringe effect dikwijls te wijten aan de ■weinig doordachte zorg die men aan het ■nemen van de maatregelen besteedt. Dit lis dan ook het punt waarop, wij in dit I artikel in het bijzonder nog de aandacht |willen vestigen. Vooraf willen wij het probleem zelve [jmet een enkel woord belichten. Bij de lliehtdooving gaat het er om elke uitstra- llmg van licht te voorkomen. Het beoog- [dfi effect kan men op verschillende wij- I ze verkrijgen. Natuurlijk allereeist door R het afsluiten van vensters en andere I openingen die licht zouden kunnen door- J laten. Voorts door het gebruik van lam- Ipen welke* binnenkort voor dit doel J zullen zijn goedgekeurd en in bepaalde Invallen binnenshuis bruikbaar zijn. Ten I slotte kan men gebruik maken van lam pen die het licht onder een bepaalden hoek uitstralen zoodat men wel op be paalde punten waar men dit noodig Ihppft licht verkrijgt doch tevens bet zij- |dehngsch uitstralen van licht voorkomt. Aangezien de uitstraling van licht van |heteekenis is bij toenemende duisternis 1 buitenshuis, peldt het verbod van licht- I uitstraling vanzelfsprekend voor de ge- 1 heele periode tusschen zonsondergang zonsopgang Met het aldus gestelde probleem voor nogen zal men nu moeten oagaan op welke w\j7« he-t gewooe da- gelijksche verkeer binnenshuis zoo regel matig mogelijk voortgang kan vinden. De huiskamer Bij alle maatregelen die men moet treffen om uitstraling van licht te voor komen moet toch op een punt reeds da delijk onze aandacht worden gevestigd, n.l. dat men in huis over zooveel licht moet beschikken, dat men het normale gebruik van het huis zooveel mogelijk verzekert. Het is dus van groot belang, dat er ten minste één vertrek in huis aanwezig is, waar men over de normale verlich ting kan beschikken. Nemen wij de huis kamer als voorbeeld. Het gezin verblijft in de huiskamer 's avonds gedurende een betrekkelijk groot aantal uren, die men niet in liet donker kan doorbren gen. Het zou volkomen onjuist zijn om in de huiskamer afgeschermde lichten te gebruiken, omdat dan het normale huiselijke leven geen voortgang kan vinden. Neen, het vertrek, dat permanent be woond wordt, moet over een normale lichtsterkte beschikken. Maar hieruit volgt met te meer klem, dat men dan ook met de meeste zorg er voor moet waken dat het licht niet door vensters of andere openingen naar buiten kan uitstralen. Daarom moeten gordijnen, blinden, rolluiken, jaloezieën worden neergelaten of voor de vensters getrok ken. De gordijnen moeten ofwel gevoerd zijn, ofwel van zoo zware stof zijn ver vaardigd, dat zij geen licht doorlaten; zij moeten zoodanig zijn opgehangen, dat de stof aan alle kanten het raamkozijn overlapt. Indien dus de gordijnen niet zoo ruim gesneden zijn, dat dit het geval is, behooren zij aan de beide zijden en onderkanten worden vastgemaakt. Men gebruike hiervoor geen punaises, doch kieze een bevestiging met haakjes e.d. Indien de gordijnen niet aan deze eischen voldoen, en ook niet daar voor zijn geschikt te maken, kan men op allerlei andere wijze hetzelfde effect bereiken, b.v. door ruim val lende rolgordijnen aan le brengen of dik donkerblauw of zwart papier in de plaats van stof te gebruiken, waarbij men er dan eveneens voor moet zorg dragen, dat zij aan boven-, onder- en zijkanten geen licht door laten. In voorkomende gevallen kan men op de ramen ook een latwerk aanbrengen, dat met stof of dik pa pier is bekleed en precies in het ko zijn past; met een paar knippen kan dit dan in het kozijn worden vast gezet. Iedereen, die een beetje knut selen kan, is in staat zooiets in elkaar te zetten; dergelijke voorzie ningen hebben het voordeel dat men deze overdag kan wegnemen en des avonds in een paar tellen kan aanbrengen. Bijzondere zorg moet men wijden aan de bovenlichten, glazen dakvensters e.d., waardoor het licht naar boven kan uit stralen. Al dergelijke bovenlichten moe ten met dik, zwaar papier, carton, tri plex plankjes, e.d. worden afgedekt In de meeste gevallen behoeft men deze voorzieningen overdag niet te verwilde ren, omdat de vensters voldoende licht doorlaten. Bij het afschermen van licht in een gewoon huis kan men feitelijk twee ver schillende systemen volgen. T wee systemen In het systeem, dat wij hierboven heb ben behandeld, volgt men den gedach- tengang, dat het geheele huis aan alle kanten zoodanig is afgeschermd, dat geen licht wordt doorgelaten. In dit ge val is men in huis geheel vrij om overal waar men wenscht. licht te ontsteken op elk oogenblik dat men dit noodig heeft. Ale men dit systeem om verschillende Door pater T. H. Timmerman in de parochiekerk van O.L. Vrouwe Hemel vaart Gistermorgen droeg pater Titus H. Timmerman van d.e Órde der Paters Norbertijnen, 25 Juli j 1. tot priester ge wijd. door Kardinaal v. Roeij in de Abdy Postel, in de feestelijk versierde paro chiekerk O.L. Vrouw Hemelvaart zijn eerste plechtige H. Mis op. De neomist schreed den hoofdingang van de kerk binnen \oorafgegaan door assistceren de geestelijken en een stoet misdiena ren. Als presbyter assistens fungeerde pas toor Spitzen. Diaken was kapelaan van Leeuwen, sub-diaken kapelaan v. d, Anker. De feestpredikatie werd gehouden door kapelaan van Leeuwen met als tekst „De priester een andere Christus", Het zangkoor voerde uit d.e Missa in festis Duplicibus van L. Refice en na de H. Mis het Jubellied voor 3 st. man nenkoor van Olivier Koop. De organist gaf als voorspel „Nun danket alle Gott'" van Karg Elert. 's Middags had een druk bezochte re ceptie plaats ten huize van den neomist aan de Wcijersstraat. 's Avonds celebreerde de neomist in dezelfde kerk een plechtig Lof. Uit de opbrengst van de onlangs gehouden Avond-vierdaagsche is een bedrag van ƒ75,beschikbaar gesteld voor het Herstelcomité-1940, terwijl ƒ25,— zal worden aangewend ten dienste van noodlijdende wandel- sportvereenigingen in ZuidJHolland. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sie's Bad bedroeg hedenmorgen 69 gr. F. is 20 A gr. C. Het diploma werd uitgereikt aan: Ali Botterweg. "N Van 12 t m. IS Aug. zijn dc met genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekie geldig. De bonnen, welke IS Aug. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig t.m. 22 Augustus. Bons 01 t.m. 04 boter kaart2ll ons boter Bons 01 en 02 (vetkaart): 21/» ons margarine gesmolten vet of boter: Bons 03 en 04 (vetkaart): 2llons boter tegen reductie van 10 cent per 21/s ons. Alles t.m 23 Augustus a s. Bon 66: een kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53 pond koffie of l/a ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 40: !/s pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of rogge meel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 14: Vi pond rijst of rijstemeel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 27: pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: l ons maizena of gries- mecl of puddingpoeder tot en met 11 September Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 Sep tember Pelrolcumzegel. Periode 5Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). k__ UITKNIPPEN EN BEWAREN!/ WIJZIGING VAN ENKELE TRAMRITTEN In verband met de door den Lucht beschermingsdienst gegeven voorschrif ten zijn met ingang van Zaterdag j.l eenige tramritten \an de N.V. Ned, Buurtspoorweg Mij. Zeist vervallen. Niet loopen: AmersfoortZeist (no. 5), welke hier om 7-61 uur vertrok en ZeistAmers foort (no. 2A), welke om 6.13 uur uit Zeist vertrok. EXAMENS Te Utrecht slaagde voor de acte En- gelsch L. O. onze stadgenoot H. Jansen. WONINGINRICHTERS LANGESTRAAT 63 TEL. 3324AMERSFOORT redenen niet kan doorvoeren, zal men er voor moeten zorgen dat elk vertrek, dat men dan wel gebruikt, voldoende is afgeschermd. Het spreekt vanzelf dat het eerste systeem dc voorkeur verdient, omdat men zich daardoor geheel vrij door het huis kan bewegen en geen ge vaar loopt in donker over drempels of oneffenheden te struikelen. Men denke bovendien aan de mogelijkheid van nachtelijk luchtalarm, als men zich met grooten spoed naar beneden moet bege- en. Maar bij beide systemen moet men nauwlettend zorg dragen, dat bij het openzetten van deuren geen licht naar buiten kan treden. In het eer ste systeem geldt dit dus voor het openen van de huisdeur; in het an dere systeem geldt dit óók voor het openen van de huiskamerdeur naar de gang of het portaal. In zulke ge vallen zal men moeten zorg dragen voor een z.g. lichtsluis, d.w.z. dat men tusschen de eigenlijke deur en de ruimte daarbuiten, waarin het licht niet mag doordringen, nog een tweede afsluiting aanbrengt, b.v. door een groot, donker gordijn bij dc voordeur. Men denke vooral ook aan het licht, dat door brievenbussen naar buiten kan uitstralen: een een voudig filten klepje aan de binnen zijde vastgemaakt voorkomt dan dit euvel. Deze aanbevelingen zullen toch voor .ele huisvaders en huismoeders schijn bare moeilijkheden scheppen, waar tegen dezen zullen opzien. Immers in dc meeste huizen zal men wel gemak kelijk één kamer kunnen afschermen, doch men zal om verschillende rede nen moeilijk het geheele huis voldoen de tegen lichtuitsraling kunnen be schermen. Wij denken hierbij in het bijzonder aan bovenlichten boven het trappenhuis. Toch zijn deze moeilijk heden niet zoo onoverkomelijk als het wel op het eerste gezicht schijnt. In de eerste plaats kunnen wij in belang rijke mate de sterkte van een uit een kamer stralend licht beperken door de huiskamerlamp zoo op te stellen of zoo af te schermen, dat het licht zoo min mogelijk op de deur schijnt. Het nor male licht in de huiskamer kan men •volgens wat minder sterk nemen dan gewone omstandigheden aangenaam zou zijn. In de derde plaats zijn veel kamerdeuren aan de binnenzijde voor zien van gordiinen, die tot verfraaiing van het vertrek moeten dienen. Hei is nu een eenvoudig kunstje om die gor dijnen van de binnenzijde van de deur los te maken en die aan de buitenzijde van het deurkozijn aan te brengen, waardoor men een in dc meeste geval len behoorlijk werkende lichtsluis verkrijgt. Wanneer men bovendien zorg draagt dat het licht, dat in gangen en portalen branden moet. voorzien is van aUcherm- kapies, die het licht naar de zijde van het trappenhuis geheel afschermen, zal men bereiken, dat on deze wijze in het trappenhuis wazig blauw licht aan wezig is. dat voldoende is, om zich tp kunnen bewegen, doch tevens er voor zorgen dat door het bovenlicht van het trappenhuis geen licht naar hoven ont wijken kan. Het aanschaffen van deze afschermkajijes kan voor niemand een bezwaar zijn, aangezien deze voor en kele centen in den handel worden ge bracht, terwijl, indien men ook daar tegenop zou zien, gcmakkcijlk van don kerblauw papier door iedereen wel een dergelijk kapje kon worden geplakt. Men zorge er slechts voor, dat zij niet in de onmiddellijke nabijheid van de licht peer worden opgehangen en geen brandgevaar kunnen opleveren. Ook voor de verlichting van gangen en trap portalen is aan te bevelen, dat men de normale lichtsterkte vermindert door het aanschaffen van een peertje van geringere lichtsterkte. Voor gangverlichting e.d. kunnen ook zeer goed bruikbaar zijn de z.g. lucht- bcschermingslampen, die de lichtbun dels op een bepaalde plaats concentrec ren en daarbij voor de juiste afscher ming zorg dragen. Deze lampen zijn echter veel duurder. Let op! Voor hen, die er niet in kunnen slagen om het geheele huis af te schermen, is het noodzakelijk dat zij in alle vertrekken die niet ge regeld gebruikt worden, de lampen uit de fittings draaien, zoodat in deze vertrekken niet bij vergissing licht wordt ontstoken, al duurt dit nog zoo kort. Het geschiedt meermalen, dat bij luchtalarm of bij een bominslag licht wordt ontstoken. Dit is volstrekt verboden. Daarentegen is het niet ge- wenscht om in de slaapkamers de lampen los in de fittings te draaien, aangezien men bij nachtelijk lucht alarm dadelijk over licht moet be schikken. In de slaapkamers is het dus noodzakelijk om de vensters af te dekken of in combinatie met dc afdekking der ramen de lampen af te schermen. Om dezelfde reden is het zeer ge- wenscht, dat men in huis over een of meer electrische zaklantaarns met afgeschermd licht beschikt. UIT een en ander blijkt, dat men aan de lichtdooving groote zorg dient te besteden. Zooals wii daareven hebben opgemerkt, behoeft dit geen gi-oote kos ten niet zich te brengen aangezien vele voorzieningen van huismiddelen van allerlei aard kunnen worden bereikt. Eisch is slechts, dat men zich voortdu rend rekenschap geeft van de belangen, die hier op het spel staan en dal men in den ijver, om aan de voorschriften te voldoen, niet verslapt. Ten slotte en hier mede mogen wij de beschouwing op dit punt eindigen, is het zaak dat men niet tot liet laatste oogenblik wacht in de overtuiging, dat men later wel het noo- dige zal doen. Dit uitstel kan ongetwij feld zeer onaangename ven*assingen medebrengen en zooals wij hebben uit eengezet, vanzelfsprekend ook groote kosten, omdat men dan in een kort oogenblik het tijdsverzuim moet in halen. Meisje raakt haar belasting- merk aan hem kwijt JLJET politierapport vermeldt he den een ernstig staaltje van jeugdcriminaliteit, dat betrekking heeft op een knaapje van omstreeks negen jaar. Dit ventje hield twee meisjes aan, respectievelijk van ze ven en negen jaar oud, en vroeg: „Hebben jullie al een belastingplaat je?" Eén van de meisjes liet zich overhalen, haar rij wiel merk te too- ncn, waarop dc weinig goeds belo vende jongen het haar met een snel len greep ontrukte. Vervolgens zagen de verbouwereerde meisjes, hoe hij een paar flinke schoppen tegen een der fietsen gaf en het hierna op een loopen zette. Op dit moment kwam juist een vrachtauto voorbij, en door op dit voertuig te springen wist de jonge booswicht zich uit de voe ten te maken. Hieraan is het ook te danken, dat de politic nog niet in haar pogingen om de hand op de schouders van dit diefje -te leggen, is geslaagd. Nieuwe krachten verzamelen op 't politiebureau De Zaterdag en de Zondag schijnen zich in het bijzonder te Iconen tot wat men noemt „het o\ervlocdiglijk tot zich nemen van alcoholica". Hot gebeurt na melijk nogal eens, dat iemand een ge deelte van het weekend'als gast op '1 iel politiebureau doorbrengt, niet omdat men daar zoozeer op zijn gezelschap ge steld is, doch om hem zijn roes uit "te la ten slapen. Dit gebeurde ook nu weer: Er werd een automobilist aangehouden, die zich onder den invloed achter hei stuur van zijn wagen bevond. Hij werd geverbaliseerd en kreeg gelegenheid om in het gebouw in de Utrechtschestraat nieuwe krachlen op te doen. 'Het vervolg van deze historie zal zich voor den kan tonrechter afspelen, die er willicht naar zal informeeren of 'het. bezit van een ben- zine-vergunning zich met dergelijke voor vallen rijmen laat. Op den 'Hoogeweg heeft een zwaar met hooi beladen wagen kennis gemaakt tnet de ijzeren wetten der zwaartekracht. Het voertuig was achter een anderen wagen gespannen en kwam in aanrijding met nog een ander voertuig. 'Het, resultaat van dit driehoeksspel was, dal de 'hooi wagen kantelde. Geen persoonlijke onge lukken. Zaterdag brachten twee leden van den npbouwdienst een tienjarigen jongen op de politiepost aan den Hoogeweg. De knaap had hij zijn spel de elleboog ont wricht. Nadat hij een noodbehandeling had gekregen, bracht men hem naar 'het ziekenhuis. Een bouwvakarbeider uit de Coninck- sfrnat heeft er zich bij de politie over be klaagd, dat hij mishandeld is door een zekeren heer I. Het zaakje wordt onder zocht en zal zijn besluit wel vinden op het kantongerecht. Iemand, die verdacht wordt van lijs terbes-diefstal, is gearresteerd en aan de politie van Soest, op welks terrein het vergrijp plaals vond, overgeleverd. En tot slot de volgende „kleinigheden": Er zijn series bonnen uitgedeeld aan lie den, wier rij wiel verlichting nog steeds niet deugt, er werden vele rijwielen ont vreemd en er werdén diverse processen erbaal opgemaakt tegen personen, die als derde naast, twee anderen fietsten. OMTREK Jongen gewond door ont plofte patroonhulzen SPAKENBURG, 11 Augustus. In de omgeving van Spakenburg hadden gis- leren eenige jongens ledige patroonhul- zen gevonden en medegenomen. Tus schen deze ledige hulzen bleek echter nog een scherpe patroon te zitten. Dit is het 8-jarig zoontje van den heer R. 1-Iz. noodlottig geworden. Toen de knapen even later een vuur tje gingen stoken, werden de gevonden oorwerpen daarin geworpen. Plotseling ontplofte een patroon. De kogel trof het knaapje in de zijde en veroorzaakte daar een tamelijke diepe vleeschwond. Een ijlincs ontboden arts moest de won de hechft?n. Was de kogel eenige cenli- meters dieper gegaan, dan zou de jon gen doodelijk getroffen zijn. GRAND-THEATRE. Van Vru'dng 9 t.m. Donderdag 15 Aug. vertooning van do film „De school der liefde". Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6, 8.15 uur doorloopend. Zondag 2.30, 4, 6 en 8.15 uur doorloopend. Andere avonden 8.15 uur. lederen middag, behalve Vrij dag en Maandag, matindc om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrjidag 9 t.m. Don derdag 15 Augustus vertooning van „Vadertje Langbeen". Voorstellingen: Zaterdag om 2.30, fi.15 en 8.15 doorl. Zondag om 2.S0, 4, fi.15 en S.15 uur doorl. Andere avonden 8 15 uur. lederen middag matinde orn 2.30 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van dc film „Post Arthur". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor allo meisjes icdcron avond geopend dea Zondags van 2 uur. MUSEUM KLEH1TE. Westsingel. - Geopend dage.'u'kp van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 'k Zaterdags 1012 en 1.803 uur (Stadgcnooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) GILDEHUIS A.K.G. Zomertcntoonstelling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 20 Aug. Opvoering van „Elckerlyc". 7 uur n.m. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 12 Aug. De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van fi nanciën, deelt mede, dat in verband met de omstandigheid, dat de aan maak en verzending van rijwielbe- lastingmerken voor het, loopende be lastingjaar eenige vertraging onder vindt, gedurende het tijdvak van 9 tot en met 31 Augustus 1940 geen controle .»p rijwielbolasting zal wor den gehouden. In twee huurkoetsjes aangetrof fen, vermoedelijk van dief stal afkomstig LOENEN, 11 Aug. De brigade commandant van de Rijksveldwacht ontdekte, toen hij surveilleerde op den Rijksstraatweg Amsterdam Utrecht, onder de gemeente Loener- sloot, dat onder de zit tings van twee huurkoetsjes verdachte voorwerpen waren verborgen. Hij" hield de wa gens aan en ondervroeg de koet siers. Deze, zeker B. uit Maartens dijk en van O. uit Utrecht, vertel den, dat zij een zakje haver voor het paard onder de bank hadden geborgen. De rijksveldwachter maakte hen er opmerkzaam op, dat haver niet mag worden vervoerd. Bij een nader onder- zoek vond hij in het eene voertuig twea groote zakken haver, terwijl hij uit het andere drie groote zakken haver te voorschijn haalde. Het voer werd in beslag genomen en tegen dc beide koetc siers proces verbaal opgemaakt, ter zake het ongeoorloofde vervoer daar van. Aangezien beiden niet wilden meedeelen, vanwaar de haver afkom stig was, vermoedt men, dat'deze van diefstal afkomstig is. Naar de her komst wordt een onderzoek ingesteld. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf werd een militair motorrij der op den Biltscheweg ter hoogte van Ste.vnenburg door con uit de richting Zeist komende personen auto geschept, waarbij de motorrij der met zijn hoofd door de voorruit van de auto vloog. Met enkele snij- wonden aan zijn hoofd en een ge kneusd linkerbeen is hij per zieken auto naar het ziekenhuis de Lichten berg te Amersfoort overgebracht. 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. Op initiatief van den Haagschen hoofdcom missaris van politie heeft een steunactie plaats gehad voor de getroffen Rotter- damsche politiemannen, van wie velen alles hebben verloren. Het Haagsche politiecorps heeft 'hiervoor een bedrag van ruim vijfduizend gulden bijeenge bracht. Gistermiddag is een bedrag van ruim 2200 gulden reeds eerder zijn geldzendingen overgemaakt door een deputatie van de Haagsche politie onder leiding van inspecteur H. J. G. A. M. van Looij aan commissaris j. P. Rosz- bach en hoofdinspecteur P. J. Takken van de Rotterdamsche politie aangebo den. Het Rotterdamsche politiecorps is zeer dankbaar voor do verleende hulp. 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. In een vergadering van de Nationaal-Socialis- tische Beweging heeft de heer Wouden berg gesproken over de Nederlandsche Unie. Spreker critiseerde in felle be woordingen. dat de heer Linthorst Ho- man thans aüorlei fouten van de vroe gere regeermefhoden meent le hebben ontdekt, die hij vóór dien tijd blijkbaar nimmer heeft gezien, doch voor de weg neming waarvan Mussert al negen ia- ren lang heeft gevochten. De heer Lint horst Homan is overigens wan oorjeel, dat eenige zaken nu moeten blijven rus ten Spreker weet wel, welke zaken daarmee worden bedoeld, maar de heer Linthorst Homan zal nimmer de gele genheid krijgen die zaken tor hand te nemen, want voordat het zoover komt z-al hij wel hebben ervaren, dat Mussert de leider is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5