De textieldistributie in vraag en antwoord De oorlogsgraven in Nederland Druk bezoek aan Amsterdam Petroleum- voorraden Radio-vraaggesprek met den heer Hey Bezoek van Ned. en Duitsche autoriteiten INSTEMMING MET STREVEN VAN DE V.A.R.A. Nieuw leven in de „Cinetone"-studio's De vergadering van den Ned. Journalisten kring Contactcommissie vooi het mijnbedrijf 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 's-GRAVENHAGE, 13 Aug..— Gister avond heeft mevr. Ch. Neytzell de Wil de. voorzitster van de Nederlandsche Vereeniging voor Huisvrouwen, voor de radio enkele vragen gesteld aan deri heer H. G. Hev, directeur van liet rijks bureau voor de distributie van textiel producten door den handel, over de nieuwe distrihniieregeling van textiel, welke de heer Hey beantwoordde. Eenige vragen en antwoorden geven \vij hier weer: Vraag: Wanneer iemand een heeren- costuum of damesjapon heeft besteld en de stof daarvoor is reeds gekocht en ge reserveerd voor 5 Augustus doch het kleoflincsluk is nocr niet afgeleverd valt dit kleedingstuk dan onder de eerste of onder de tweede distribulier'egeling en maakt dit voor de betrokkenen verschil uit in de nuntenberekening? Antwoord: Alles wat afgeleverd wordt na 12 Augustus valt onder de tweede distributicrcgefing. doch wat de punten telling betreft, heeft men hieraan geen schade omdat deze verkochte goederen mogen worden afgeleverd met het afsnij den van 30 punten. Dit afsnijden ge schiedt door den plaatselijke» distribu tiediénst. Voor het afleveren van deze goederen dient een vergunning van de zen dienst aan den leverancier te wor den overgelegd. Vraag: De groote stukken moesten op het formulier vermeld worden en hier voor heeft naar mate van het aantal punten dat zij vertegenwoordigen, al of niet aftrek van 30 punten van de distri butiekaart plaats. Is hiermede de ver plichting vervallen om de koopbons van al hetgeen men tusschen 28 Mei en 5 Augustus heeft gekocht gedurende 3 maanden te bewaren? Antwoord: Neen. deze verplichting moet blijven bestaan, want het is nog niet duideliik welke personen volgens de voorloopige distributieregeling, welke bekend is gemaakt na 28 Mei te veel hebben gekocht en dus in overtreding zijn Wij hebben deze koopbons ook wel ter beschikking van de winkeliers, maar het is gewenscht dat iedere huisvrouw kan bewijzen en aantoonen wat zij beeft gekocht en ontvangen en daarom moet zij deze koopbons nog bewaren voor eventueele navraag door een van mijn inspecteurs. Vraag: Wanneer een alleenstaand per soon een jaarinkomen van minder dan 350,heeft, komt die dan ook voor een toeslagkaart in aanmerking? Antwoord: Ja, ook een alleenstaand persoon met een jaarinkomen van bene den f 350,heeft recht op een toeslag- kaart. Vraag: Behoort mijn dienstmeisje wat betreft punten voor huishoudgoederen tot het gezin harer ouders en behoort mijn dochter, die zelfstandig in een an dere stad woont in dat opzicht niet tot mijn gezin? Of is elk van ons drieën uitsluitend op eigen huishoudgoed aan gewezen? Antwoord. Wat betreft de huishoud goederen, zooals lakens, sloopen, hand doeken en dergelijke, behoort ieder tot het gezin, waarin men werkelijk inwo nend is en dus deze goederen mede helpt verslijten. Vraag. Zal er nu ieder de uiterste zuinigheid, ook met huishoudgoed, zal willen betrachten niet neiging komen om op gemeubileerde kamers wonende voor eigen bed- en tafellinnen te laten zorgen, zooals dat in universiteitssteden reeds door sommige kamerverhuurders geëischt wordt, en zal in dat geval niet een moeilijkheid ontstaan voor de huur ders om zich uit het beschikbare aantal punten het noodige goed aan te schaf fen? Antwoord: In het algemeen zal men natuurlijk met huishoudgoed de uiterste zuinigheid gaan betrachten, maar de mcnschen die er hun beroep van maken om gemeubileerde kamers te verhuren en pension le houden, kunnen, wanneer de aanwezige goederen versleten zijn een speciale verdunning krijgen, omdat zii hun beroep hiervan maken. Vraag: Voor verschillende categorieën van personen, zooals b.v. studenten in de chemie, zal een groot aantal punten ver- brui kt moeten worden voor zgn. labora torium jassen. die toch onmisbaar zijn om de kleeding eenieszins te bescher men. Vallen dergelijke personen onder deeenen. die met een speciale vergun ning zulke kleedingstukken kunnen ver. krijgen? Antwoord: Inderdaad vallen dergelij ke personen onder degenen, die een spe- cialp vergunning kunnen verkrijgen om deze kleedingstukken, welke \onr hun werk onmisbaar zijn aan te schaffen. Vraag: Wordt onder „uniformklee- ding" ook verstaan het verpleegsters- costuum en dergelijke kleeding? Antwoord: Inderdaad wordt hel vcr- pleegsterscostuum ook gerekend tot de uniformkleeding en indien aanschaf noodzakelijk is, kan een speciale ver eunning hiervoor worden verleend. Vraag: Is verkoop van textielgoederen op de markt, door rondtrekkende koop lui, venters en in tweedehandse^ win kels aan de nieuwe bepalingen onder worpen Antwoord: Ik kan u daar kort op anl woorden, door te zeggen, dat elke ver koop van textielgoederen aan de bepa lingen is gebonden en ook die catego rieën verkoopers welke zijn genoemd moeien het voorgeschreven puntenaan- tal innemen en zich aan de voorgeschre ven regelen houden. Vraag: Kan men gordijnstoffen zelf koopen en verwerken? Antwoord: De gordijnstoffen worden beschikbaar gesteld op een speciale ver gunning voor die menschen, welke deze heslist noodig hebben. Wanneer deze vergunning is ontvangen, kunnen de glasgordijnen en vitrages afgeleverd worden en door de huisvrouw zelf wor den gemaakt. Voor overgordijnen kun nen wij dit moeilijk toestaan, omdat deze sfof ook voor andere doeleinden heel goed kan worden gebruikt en dan is een dergelijke aflevering per meter niet juist. Op de speciale vergunning zal dus worden vermeld of de gordijnen alleen mogen worden gemaakt door een stoffeerder, die bij ons is ingeschreven of dat deze ook door den verbruiker zelf mogen worden gemaakt. De Kederlc.nasche inzending voor de Najaarsmesse ie Leipzig wordt gereed gemaakt Een afbeelding van de bekende Alkmaarsche kaasdragers mag bij deze niet ontbreken. Foto Pax Holland Onder beschermheerschap van den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, generaal Christiansen en den directeur-generaal \an den land bouw, ir. Roebroek, heeft zich hier te lande een comité gevormd ter versie ring van de oorlogsgraven. Met medewerking van de Nederland sche sierteeltcentrale te 's-Gravenhage hebben de bloemenveiling van het Westland, Aalsmeer en Nijmegen spon taan bloemen en potplanten voor dit doel beschikbaar gesteld. Deze daad van piëteit vond weer klank bij de plaatselijke autoriteiten, in wier gemeenten zich de graven be vonden cn alles werd in het werk ge steld om met behulp 'der beschikbaar gestelde bloemen en planten de laatste rustplaatsen der gesneuvelden een zoo waardig mogelijk aanzien te geven. En men is daarin op treffende wijze geslaagd. Een aantal Nederlandsche en Duit sche autoriteiten heeft verschillende oorlogsgraven in ons land bezichtigd. Om halfnegen vertrok Zaterdagoch tend van het Plein in Den Haag een groote autobus, waarin o.m. hadden plaats genomen: ir. Roehroek, direc teur-generaal van den landbouw. Graf Grote, majoor Macktanz, kolonel van Arkel, directeur informatiebureau Ne derlandsche Roodc Kruis en de heeren P. Vis voorzitter van het comité ter versiering van oorlogsgravcn in Neder land), voorzitter van den Bond van Bloemenveilingen, W. Ivnoche, secre taris van genoemd comité, A. A. Am- rhein. Jos. Hoosemans, ir. Koeman, K. Vetten, H. Zeilmaker, en Hauptman Pohlenz, Wehrmachtgraeberoffizier. De tocht ging eerst naar de algemee- ne begraafplaats te Dordrecht, waar plaatselijke autoriteiten ter begroeting op de begraafplaats aanwezig waren. Gescheiden van elkaar liggen hier 130 Duitsche en ongeveer 100 Neder landsche militairen. Een plaatselijk comité heeft hier voor grafsteenen ge zorgd. Een kleed van bloemen is over de graven gespreid, welke met liefde en toewijding zijn geplant. Er staan hier geraniums, begonia's, agratum, africanen. sedums, lobelia's, calceola ria's, margrieten en salvia's. Van Dordrecht reed men naar Dub- beldam. Hier bevindt zich een kleiner graf van Nederlandsche militairen. Bij den ingang der begraafplaats ver heft zich een klein steenen monument. Het is opgericht door de kameraden van hen, die hier vielen. De graven zijn keurig verzorgd. Op ieder graf ligt de helm van den gesneu velde. Vervolgens ging men naar 's Herto genbosch, waar op de begraafplaats ter begroeting aanwezig waren burgemees ter van Lansdhot en de Duitsche Orts- kommandant. Na de bezichtiging van de begiaaf- plaats bood burgemeester van Lanschot het gezelschap een Brabantsche koffie tafel aan. Via den Dungen. waar acht Duitschers en drie Nederlanders begraven liggen bracht men vervolgens een bezoek aan de algemeene begraafplaats te Mook. De Duitsche oorlogsgraven te Mook onderscheiden zich van de andere gra ven, door de er op staande kruisen, wel ke uit ruw herkenhout zijn vervaardigd. Leden van de afdeeling Nijmegen van de N.S.D.A.P. hebben in de bossohen berkenhout gezocht, waarvan zij voor de 117 Duitsche graven kruisen hebben gemaakt, teneinde hun gevallen landge- nooten op waardige wijze te eeren. Verder ging de tocht naar den Greb- beberg. De burgemeester van Rhenen leidde het gezelschap rond en deelde mede, dat op den Grebbeberg het stoffelijk over schot van ongeveer 700 Nederlandsche en Duitsöhe militairen rust. Zoowel de graven der Nederlandsche als Duitsche militairen zijn bedolven onder de bloemen. Meer dan 10.000 bloe men en potplanten zijn voor de versie ring gebruikt. Nabij de Nederlandsche graven be vindt zich een eenvoudig monument van het 10e regiment infanterie. Een steenhoop, met op den top een kruis: „ter eere hunner gevallen kameraden". De laatste begraafplaats die men be zocht, was de algemeene begraafplaats te Driebergen waar acht Nederlandsche militairen begraven liggen. Om negen uur kwam het gezelschap in Den Haag terug, waar Hauptmann Pohlenz den deelnemers een diner aan bood. Het ligt in de bedoeling der betrok ken autoriteiten, om de versiering der oorlogsgraven in Nederland van blij- venden aard te doen zijn. Het comité ter versiering van oor logsgraven in Nederland is voorne mens om tegen den winter de bloemen te vervangen door vaste planten die tegen de koude bestand zijn. Naar wij verder nog vernemen, worden er ook plannen voorbereid om te komen tot een algemeene vereeniging tot onder, houd van de graven der in Nederland gesneuvelde militairen. Er zal een sociaal-economisch plan worden opgesteld HILVERSUM, 12 Augustus. Van avond heeft de voorzitter van de V.A. R.A., de heer Arend de Vries, voor de V.A.R.A.-microfoon een rede gehouden, waarin hij aanknoopte bij het feit, dat de verklaring, die hij op 24 Juli namens het V.A.R.A.-bestuur voor de microfoon uitsprak bij sommigen verwarring heeft gesticht. Om nieuw misverstand te voorkomen moet ik voorop stellen aldus de heer de Vries dat de brieven, die wij naar aanleiding van de afgelegde verklaring ontvingen, zeker voor de helft uiting gaven aan instemming en dat ook de overige voor een groot deel. naast cri- tiek, waardeering inhielden. Ik sta hier dus niet om tegen een lawine van be denkingen op te tornen. Overigens is het ons, na aandachtige lezing der ge opperde bezwaren, gebleken, dat velen onze verklaring slechts oppervlakkig hebben beluisterd of gelezen, en dat, al leen daardoor reeds, onhoudbare con clusies zijn eetrokken. Na verschillende der geopperde be zwaren te hebben besproken en weer legd. zeide de heer de Vries: Het hoofdbestuur en de vereenigings- raad van de V.A.R.A. hebben besloten den arbeid voort te zetten. Er zal een sociaal-economisch program opgesteld en voor de microfoon toegelicht en ver dedigd worden. Wij zullen daarbij niets doen en naar ons is toegezegd, niets be hoeven te doen, dat strijdig is met onze beginselen, al spreekt het vanzelf, dat er hij de gewijzigde omstandigheden ge zocht zal moeten worden naar nieuwe vormen en dat wij ons los zullen moe ten maken van oude tradities. Wij ver onderstellen. hij onze V.A.R.A.-vrienden een aanwezigheid van voldoende reali teitsbesef om dit te begrijpen. De toe komst ligt niet achter, maar vóór ons. Voortwerkend in positief socialisti- schen zin op grondslag van de thans bestaande verhoudingen in Europa. Zie daar het doel en den inhoud van ons streven HONGAARSCH STAATS BURGERSCHAP AMSTERDAM. 12 Aüg. De „Hun- garia Club 1929" brengt onder de aan dacht der Hongaren in Nederland, dat diegenen, die 10 jaren of langer in het buitenland verblijf houden en hun Hon gaarsche staatsburgerschap wenschen te behouden, dit per briefkaart onver wijld doch uiterlijk voor 31 Augustus 1940 ter kennis van het Koninklijk Hon- gaarsch consulaat Oranjestraat 8, te Den Haag moeten brengen. Het niet nakomen van deze bepalin gen kan het verliezen van het Hongaar- sche staatsburgerschap ten gevolge heb hen. Nadere inlichtingen omtrent de te volgen procedure worden als antwoord op de aanmelding door het consulaat voornoemd verstrekt. Meer vreemdelingenverkeer dan verleden jaar Nu reeds plannen voor den winter AMSTERDAM, 12 Augustus. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer „Amsterdam" beleeft onder leiding van haar direc teur J. Nikerk een drukken tijd. Amsterdam is zoo zeide ons de heer Nikerk, in een onderhoud, dat wij dezer dagen met hem hadden het hart van het vreemdelingenverkeer in ons land. Vóór den oorlog was ongeveer 40 procent van het vreemdelingenver keer in Amsterdam geconcentreerd, maar aangezien Amsterdam ook het grootste bevolkingscentrum \an Neder land is, levert de stad op haar beurt zeer groote contingenten bezoekers aan andere streken. De directeur van V.V.V. „Amster dam" heeft het groote belang van een hechte samenwerking tusschen en een nauw contact met de provincie begre pen. Wederzijds houden de verschillen de bureaux van V.V.V. in den lande Am sterdam nauwkeurig op de hoogte, zoo dat V.V.V. Amsterdam over een volle dig archief van toeristisch Nederland beschikt. Omgekeerd verzendt het bu reau van den heer Nikerk stapels post met folders e.a. inlichtingen naar hui ten. Er wórdt nu door de oorlogsom standigheden het bezoek aan het bui tenland uitgesloten is veel in het land zelf gereisd. gemeentebestuur gehouden, waarvoor V.V.V. een machtige propaganda heeft gevoerd is een groot succes geworden. Duizenden hebben genoten, van onze vaderlandsche tooneel- en toonkunst. Het gemeentebestuur heeft voor het ko mende winterseizoen op dit gebied grootsehe plannen. Wethouder Krop man stelt alles in het werk om Amster dam te maken tot een levend kunstcen trum van Nederland en V.V.V. aldus besloot de heer Nikerk zal niet na laten een krachtige propaganda in den lande te voeren, zoodat we deze winter een zeer groot aantal bezoekers uit de provincie mogen verwachten. Er is ruimte genoeg. V.V.V. heeft een enque- te gehouden, onder 200 grootere pen sions in de stad en ten kantore zijn deze gegevens gerangschikt. Zij zullen ter beschikking worden gesteld van ieder die een onderkomen zoekt en eventueel in hotels geen plaats kan vinden of aan een pension voorkeur geeft. HILVERSUM NADERT DE 75.000 STEEDS MEER HILVERSUM, 13 Augustus. Het aantal inwoners dezer gemeente was op 1 Juli 74.766, en nam gedurende de ze maand met 107 toe, zocdat het op 1 Augustus 74.S73 bedroeg. Er wordt rekening mede gehouden dat de 75.000 einde Augustus of begin September bereikt zal worden. De laatste dagen is het aantal be zoekers aan het V.V.V. kantoor aan het Rokin bijna verdubbeld, verge leken met 'verleden jaar. Dat zijn Amsterdammers, die hun eigen land gaan bekijken, maar daartegenover staat een druk bezoek aan de hoofd stad. De beschikbare hotelruimte is vrijwel constant geheel volgeboekt geweest en ook de café's en restau rants hebben niet te klagen. Inte gendeel. Het aantal bezoekers is boven dat van verleden jaar. Gelegenheid voor het maken van documentaire films AMSTERDAM, 13 Aug. Nu de aan deelen der N.V. Filmmaatschappij „Ci- netone" in andere handen zijr. overge gaan en een nieuwe directie benoemd is, wordt thans aan de Duivendrechtsche kade met bekwamen spoed gewerkt om de studio-complexen in gereedheid te brengen voor de te verwachten produc tie van Nederlandsche films. Het aan wezige materiaal wordt gereviseerd en zoo noodig 'aangevuld', er wordt ge bouwd en verbouwd pn uit de geregel de technische medewerker* aan vroe gere producties, is een staf van een 25- tal technici samengesteld, die door hun samenwerking met diverse regisseurs, architecten, cameramen er. cutters- van 2o Nederlandsche speelfilms, beschikken over een veelzijdige studio-er va ine. Naast het verhuren der studio-ruim ten aan productie-maatschappijen stelt de directie der „Cinetone" zich voor, daadwerkelijken steun aan Ie Neder landsche filmers le ceven door de mo gelijkheid te scheppen van een geregel de productie van documentaire films, die in de voorprogramma's der biosco pen opgenomen kunnen worden. Over deze plannen zullen te zijner tijd nade re bijzonderheden worden medegedeeld. Een toelichting van den Raad van Voorlichting AMSTERDAM, 13 Aug. Van de zijde van den Raad van Voorlichting ontvangen wij de volgende mededee- ling: In het verslag van de vergadering van den Nederlandschen Journalisten kring, dat van het kringbestuur af komstig was. wordt mededceling ge daan van het voorstel van den Raad van Voorlichting aan den Nederland schen Journalistenkring. Dit voorstel omvattte benoeming van twee leden* van den raad van voorlichting, resp. tot voorzitter en vice-voorzitter van den N.J.K., en benoeming van twee an dere door dien raad aan te wijzen jour nalisten tot bestuurslid, terwijl de zit tende bestuursleden van den N.J.K. ge handhaafd zouden worden, volgens dit voorstel zou voorts aan den nieuwen voorzitter de bevoegdheid worden ver leend de statuten aan den nieuwen tijd aan te passen, na overleg met het be stuur. Het verslag meldt evenwel niet, dat het kringbestuur voor den aanvang van het debat den leden ontraadde dit voorstel aan te nemen. Voorts wordt de indruk gewekt, dat in 'de vergadering slechts enkelen in stemden met het streven van den Raad van Voorlichting. Uit het slot van de .vergadering bleek, dat een belangrijk aantal journalisten het streven van den Raad wilde steunen in het belang van den Journalistenkring en van de Nederlandsche journalistiek. De beraadslagingen sloten met het aannemen van een motie, waarin de N.J.K. zijn vertrouwen uitsprak in het bestuur en het verzocht voort tc gaan in 'de richting van een persraad, waar van de leden worden benoemd door en uit de organisaties van directeuren cn journalisten, zijnde de vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers en de Ne derlandsche Journalistenkring, zulks in overleg met de bevoegde autoritei ten. Het bestuur amendeerde deze mo tie in dier voege, dat de Raa'd van Voorlichting uitdrukkelijk zou worden genoemd. Bij de stemming bij zitten en op staan over de eeiste motie bleef het be stuur zitten, zoodat liet in tegenstel ling tot datgene wat in het verslag gemeld is wel degelijk deelnam aan de stemming. Op een vraag welke hou ding het bestuur zou aannemen, ver klaarde de voorzitter, dat het bestuur zijn houding zou overwegen. De verbetering der pensioenen HEERLEN, 13 Augustus Gisteren vergaderde te Heerlen de contactcom missie voor het mijnbedrijf. Door de di recties werd medegedeeld, dat zij zoo alt reeds in vorige vergaderingen is te kennen gegeven, het verzoek van de vakbonden om toekenning van een va cantia toeslag in de tegenwoordige om standigheden niet kunnen inwilligen. Nu echter op 16 en 17 Augustus, welke dagen aanvankelijk als vaste verlofda gen waren aangewezen door de bedrij- ven met liet oog op do kolen voorziening van Nederlano normaal kan worden ge werkt, zal aan alle arbeiders over heide dagen hoven hun gewone loon een toe slag van 50 procent worden uitgekeerd. De vertegenwoordigers der vakbonden namen van dezp toezegging met waar deering kennis. Omtrent eenige in de vorige vergadering door de vertegen woordigers der vakbonden naar voren gebrachte punten werden door de direc ties inlichtingen verstrekt. Medegedeeld werd, dat de vertegen woordigers der vakbonden het eens zijn geworden over een gemeenschappelijke basis voor een verbetering der mijnwer kerspensioenen. De van de zijde der vakhonden ontvouwde denkbeelden zul len door de directies worden overwo gen, waarna in een volgende vergade ring hierop zal worden teruggekomen De vertegenwoordigers der. vakbonden verzochten voorts de aandacht der di recties voor het nog aanhangige vraag stuk van hot arbeiderstempo; de direc ties antwoordden geen bezwaar, te heb ben, dat de daarvoor aangewezen sub commissie weder haar arbeid ter hand neemt. Tenslotte werd overeengekomen na te gaan in hoeverre en op welke wijze het mogelijk zou zijn, do sinds 1917 tusschen de directies en de vakbonden in de contactcommissie van het mijn bedrijf met vrucht gevoerde samen werking nog doeltreffender te maken. 's-GRAVENHAGE, 13 Aug. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, vestigt er bij herhaling de aan dacht op, dat verbruikers, die be schikken over een hoeveelheid van meer dan 200 liter petroleum, welke reeds vóór 17 Juni j.l. werd ge kocht, verplicht zijn hiervan vóór 15 Augustus 1940 schriftelijk opgave te doen bij het rijksbureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100— 104 te 's-Gravenhage. De opgave dient te vermelden de aan wezige hoeveelheid, uitgedrukt in liters, alsmede de plaats en de wijze van op slag. Aangezien gebleken is*, dat in vele ge vallen tot op heden niet aan de ver plichting tot opgave der voorraden is voldaan, wordt den betrokkenen in hun eigen belang aangeraden alsnog onmid dellijk aan deze verplichting te voldoen. Zij, die hiermede in gebreke blijven, stellen zich aan strafvervolging op grond van de bepalingen der Distribu- tiewet 1939 en inbeslagneming der voor raden petroleum bloot. Op den toren van de Alkmaarsche Waag. Als bij het spelen van het heele uur da .ruitertjes* naar buiten treden, ontbreekt zelfs .hoogstaande* belangstelling niet (Foto Pax-Holland) Minder druk is het bezoek aan de bioscopen, wat eghter een vrij algemeen zoraerverschijnsel is. Daar staat weer tegenover dat de schouwhureen her haaldelijk volle zalen Lekken. Vooral de kunstmaand, op initiatief van het Als de Augustus-wind een guur allure krijgt, dan is een warme hoofdtooi een welkome beschutting (Foto Pax-Hólland)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6