WAT DOEN ONZE K.L.M. PILOTEN? J De Laatste Bus De waarde van Vitamine A Gesprekken met vliegers L. A- BRUGMAJS Een belangrijk bestanddeel Bekende Nederlanders WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: van ons voedsel RECEPTEN W. K. VAN ROSSUM Kampioenschap van Nederland op den weg feuilleton Cecii Freeman Cregg T De organisatie van de Nederlandsche Unie 3 KORTE BERGSTRAAT Damesconfectie Kleeding naar maat Kubler Kleeding AMErtSFOORTSCH DAGBLAD le BLAD PAG. 2 J K heb vandaan een ongeridücrde ridder ontdekt! U moet dan weten, dat elke gc- zagvoerder van de K.L.M.als hij er dertig Indië-vluchten op heelt zitten, recht heeft op een bronzen herinneringsplaquette van de directie, iets, wat de meest en ook inder daad bezitten, al ligt ie doorgaans ergens in een hoekje van de kast tussclien legio andere ducumentaii vliegersmetnoires. Maar het is dan toch maar zooiets als een eervolle, althans verdunde onderscheiding, een erkenning voor prestaties die je achter je schrijfmachine of in je vulpenhouder niet leveren kunt. O zoo! En dat vrijwel geen gezagvoerder hij de K L. M. met dat ding in z'tt zak loopt, is heelemaal geen kwestie van onvriendelijkheid jegens directeur Plcsman. maar meer van gemak. Maar na hen ik op visite hii iemand dit het ,,'m toch maar dertig keer gelapt" heeft en wel meer dan dertig keer ook! maarde bronzen K. L. M.-plaquette heb ik niet bii hem kunnen vinden. Meen niet, dat Brugman zich daarover bij mij heeft be klaagd. En evenmin heeft hij m'n bemiddeling ingeroepen bij de K.L.M.--directie. Wel nee.... „weet je waar ik 't misschien voor zou kunnen gebruiken? Om er van tijd tot tiid m'n belastingbiljet onder te leggen. Daar zijn die dingen wel eens gemakkelijk voor \7ANDAAG ben ik Brugman in v z'n vacantiestemming wezen opzoeken. Ofschoon hii vindt dat hij het eigenlijk geen vacantie kan noemen, 't Is een gedwon gen vacantie, in elk geval. Vroeger, zoo zegt hij, zat ie uit te kienen hoe je er eens een heele week verlof afbracht, want meestal was het mis. omdat je tusschen- tijds \~oor de een of andere vlucht werd opgeroepen. En nu zit ik te hunkeren naar den tijd dat het eindelijk weer afgcloopen zal zijnl In zooverre ook, is het goed dat die cursus er gekomen is. Dat is een uitstekend idee geweest. Je komt nu eindelijk eens aan dingen toe waar je vroeger geen tijd voor had. maar die toch noodiger zijn, naarmate de vliegtechniek groolere eischen stelt. Vliegerservaringen 't Is jammer vertelt. Brugman dat de luchtvaart nu stil ligt. Het is een prachtig vak met even prachtige kansen en mogelijkheden. De burger luchtvaart werd ook reuze populair. Dat bleek wel uit het elk jaar toene mend aantal passagiers op alle lijnen. Aardig was daarbij, wat. je alzoo on dervond, b.v. op de kleinste lijn, name lijk: de rondvluchten boven Amster dam en Rotterdam. Dal was oen goede reclame voor de K.L.M., want er wa ren altijd wel mensehen die plannen hadden voor een eerste „groote" vlucht al was het maar naar Brussel of Parijs maar het eerst eens wilden „probeeren". Ja. daar hebben we wel aardige dingen mee beleefd. Vroeger kon je dan ook nog wel eens zoo'n pas sagier bij je voorop nemen. Dat was natuurlijk een sensatie voor den ge lukkige! Maar op de „echte" lijnen kon je daar niet aan beginnen. De deur ging dicht en de passagier zag geen piloot, meer voor hij weer op den grond stond. Alleen op de Indië-lijn kon je het wel eens een enkele keer 'doen. En zoo'n man. die naast den pi loot in de cockpit zat. voelde zich dan natuurlijk den koning te rijk! Ik liet eens zoo iemand op de Tndië- route naast me zitten en zei hem. dat hij het vliegtuig zélf wel besturen mocht. Ik schakelde onmiddellijk de automatische piloot in en stak mijn handen in m'n zak. En dén moest je zien hoe die man krampachtig het stuur zat Nast te houden! Hij had na tuurlijk niet in de gaten, dat ik even te voren de automatische piloot, had ingeschakeld! Ja, dat. zijn zoo van die. kleine erva ringen in de vliegerij! Maar er is in de luchtvaart veel te zien. Zelfs hooc hoven het wolkendek kun ie ontzagge lijk veel zien. .Te kunt er zelfs het ter rein op den grond uit lezen. Je kunt er in zien of je boven water of een kuststrook bent. of dat ie je boven ste den of het vlakke, land bevindt. De kleinste nuanceering in hef landschap, UTR. STRAAT 14 TEL. 5294 L. A. BRUGMAN ver beneden je, teekenl zich af in het wolkendek. Dat is verbazend interes sant Maar de meeste passagiers zien het niet. De meeste menschen zien niet T-jET is opvallend vertelt Brugman 11 verder hoe de meeste mensehen een voudig niet kunnen z i e n. Ze kijken wél uit het raam, maar dan duiken ze toch weer weg in een driesluivcrsroman. of de krant, leggen een kaartje of zitten te snurken. Maar ze kijken niet naar wat er voor een ongekende wereld aan hen voorbijtrekt! Op een van m'n fndië-reizen had ik eens een passagier, een dame uit Den Haag. Op zekeren dag zei ik tegen haar: „als 't nou meeloopt, dan zal ik u morgen olifanten la ten zien. Begrijp me goed: ik heb ze niet aan een touwtje, maar er i s kans". Ze zette groote oogen op en toonde zich brandend nieuwsgierig. Nou, 't zat me mee! Ik stuur de steward op haar af. Ze lag te dutten en de steward maakt haar wakker en wijst haar de olifanten die zich inderdaad onder ons toestel ophouden! Hevig verontwaardigd snauwde ze den steward toe: „moet u me daarvoor non wakker maken? Die kan ik bij ons'in den dierentuin ook wel zien Vijf minuten over tijd Het. eenige waarrvoor de meeste pas sagiers oog hebben, is voor de service en de groote snelheid. De reet interes seert hen doorgaans maar matig. Maar men vergeet, wat er wel allemaal komt kijken! WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 F IT AMINE A kan door mensch noch dier ontbeerd worden. Indien in het geheel geen vitamine A in ons voedsel zou zijn, zou dit de ernstigste gevolgen hebben Gelukkig is dat practisch vrijwel uitgesloten; wèl is een tekort bii ondoelmatige voe ding mogelijk van dit zoo belangrijke vitamine. Bij een tekort ontstaan oogziekten gewichtsafname, bij onvolwassen individuen stilstand in den groei, verhoogde vat baarheid voor infecties, waarvan \eischillende ziekten liet gevolg zijn en een eigen aardige afwijking van het gezichtsvermogen, de zoogenaamde nachtblindheid. Bij een tekort in het voedsel aai. vitamine A behoeven echter niet direct de ver schijnselen er van op tc treden, omdat dit vitamine in het lichaam opgehoopt kan worden. De afwijkingen komen eerst voor. als het lichaam alle vitamine A verloren heelt. Vitamine A biedt weerstand aan verwarming, mits deze geschiedt onder al wezigheid van lucht. De zuurstof uit de lucht heelt er een vernietigende werking op Hierin vertoont het dus overeenkomst met vitamine C. Hierdoor wordt ook de waar schuwing begriipeliik van alle deskundigen op hel gebied der voedingsleer om bij het koken der spiizen de pannen zoo veel mogelijk gesloten tc houden, groenten en vruchten zoo mogelijk niet te plukken en niet schoon tc maken voor men ze noodig heeft en de levensmiddelen zoo weinig mogelijk aan de lucht bloot te stellen VITAMINE A komt voor in levertraan in boter, in alle gekleurde planten- deelen in hooge mate. minder in de on gekleurde of licht gekleurde en verder ook in maïs. Eierdooiers bevatten even eens vitamine A. Bij een eenvoudige, rationecle voe ding, waarbij veel groenten op het pro gramma staan, komen we dus vrijwel vanzelf aan het vitamine A. dat we noo dig hebben. Het gevormde vitamine A wordt in het lichaam bewaard er> wel gedeeltelijk in de lever, maar ook in andere organen, zooals in de nieren en het vetweefscl. Krijgen we echter een groote hoeveel heid vitamine A geregeld toegevoerd, dan is er tenslotte geen enkel orgaan, waarin mén niet eenig spoor er van vindt. Wat zou er nu gebeuren, als iemand uit angst voor een tekort aan vitamine A zich zoo ging voeden dat er een over matige toevoer van vitamine A ont stond, of er misschien zelfs chemische producten bij te hulp riep? Zooals overal is ook hier een te veel schadelijk. Er zouden ziekteverschijnse len kunnen optreden. Zoo heel bang, dat dit gebeuren zal, hoeven we echter niet te wezen, want ons lichaam is zoo in gericht, dat het z4ch tegen een dergelijk te veel verdedigen kan. Zoo hebben on der meer de vitamines C en D een zoo genaamde antagonistische werking op vitamine A. Een teveel zal daardoor niet spoedig voorkomen. Wij kunnen gerust groote hoeveelheden van hpt voedsel dat vijamine A bevat regelma tig gebruiken zonder dat er een te veel ontstaal. Hoe nu precies de werking van vitamine A in het lichaam is. kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Naar wat er van bekend geworden is, neemt men aan, dat het den bouw van nieuwe cellen bevordert en dus onder meer van invloed is op het groeiend organisme; maar evenzeer is het noodig om het lichaam in stand te houden. Ook heeft het waarschijnlijk een niet on belangrij ken invloed op de vetstofwisseling. Gehakt, aardappelen en tomaten (Lunchschotel). Benoodigdheden: drie ons gehakt, rauw; een kilo gekookte aardappelen, een pond tomaten. Een stukje oud brood om het gehakt aan te maken, peper, zout, nootmuscaat of in plaats van dit laatste tuinkruiden naar smaak. Een stukje boter. Bereiding. Maak hel gehakt met het brood en de kruiden aan op de gewone wijze, doch maak er geen balletje van Smelt de boter in de koekepan, doe het gehakt er in en laat bet onder voortdu rend roeren gaar-, maar niet bruin vvor den. Maak de aardappelen fijn als voor puree. Dompel de tomaten een minuut in beet water en haal er de schil af Snijd ze in dikke plakken en bestrooi ze met wat peper cn zout. Leg in een vuurvasten schotel een laag van het ge hakt, hierop een laag tomaten, daarna een laag aardappelen. Indien er vol doende is herhaalt men dat. De boven ste laag moet in ieder geval uit aard appelen bestaan. Is rnen bang. dat de massa te droog zal zijn (de tomaten ee ven veel vocht af) giet er dan wat jus of bouillon bij. Laat den schotel een kwartier zachtjes stoven Heeft men de beschikking over den oven, laat hem dan bruinen. WIELRENNEN Zondag a.s. zullen de renners te Zandvoort starten AMSTERDAM, 13 Aug. Zondag a.s. worden te Zandvoort op een tra ject van 15.5 K.M. de kampioen schappen van Nederland op den weg 1940 gehouden, waaraan door onaf- hankelijken, professionals en ama teurs wordt deelgenotnen, die het traject 11 maal zullen moeten rijden, aldus een afstand van 170.5 K.M. af leggend. Hetzelfde traject zal op dien dag door de veteranen, nieuwelingen en beginne lingen, indien daarvoor van deze zijde voldoende belangstelling bestaal, twee maal worden gereden, waarbij dus een afstand van 31 K.M. zal worden afge legd. De start vindt plaats op de Noord boulevardvoor- het Casino, terwijl de aankomst zal zijn op de Noordhoulevard voor Huize Loefhoeck. Het parcours wordt door de autoritei ten voor alle verkeer afgesloten op de Noordhoulevard over een afstand gele gen tusschen de dr. Smitsstraat en de Van Galenstraat. De start der amateurs, onafhankeüj ken en professionals geschiedt des mid dags om 1 uur. De veteranen, nieuwelingen en begin nelingen zullen om 12 uur starten. door 38) En Jill Crawford had verteld, dat zij zich verborgen had gehouden. bang zich te bewegen topn die andere man hem gevolgd was. En die andere man was ..de stem" geweest. Jill had dus „de stem" gezien en ook juffrouw Hick Maar het was toen donker geweest, ende stem" had niet geweten, dat Jill Crawford in dat huis was! HOOFDSTUK XXVI Waarin een heer Scotland Yard komt bezoeken Inspecteur Higeins legde de laatste hand aan zijn opgestapelde correspon dentie en leunde dan met een zucht van verlichting gemakkelijk in zijn stoel achterover. Eindelijk was hij dan weer vrij om al zijn aandacht te schenken aan de zaak. welke hem zoo bezig hield. Hij opende een lade van zijn bu reau en haalde er een foto uit van den duimafdruk van den leider der bende. Hij zat er woest naar te staren in derdaad was deze afdruk hem diep in het geheugen gegrift. Tot dusverre waren alle vingerafdrukken voor hem eender geweest Avant die dingen be- hooren niet tot zijn afdeeling), maar nu voelde hii werkelijk, dat hi| dezen af druk dadelijk zóu herkennen, waar hij dien ook zou tegenkomen. Uit de verschillende opnamen van meer of minder duidelijk gevonden af drukken hadden de experts van de Yard een speciale foto geniontperd. welke een beeld gaf van den afdruk, zooals deze moest zijn, wanneer „de stem" die vrij willig zou geven. Daf wa« dus het eenige spoor met betrekking tof de identiteit van den man. De inspecteur gaf order, dat er verschillende afdrukken van de laatste foto gemaakt moesten worden, welke afdrukken naar de \erschillende hoofd steden van de wereld dienden te wor den gezonden, in de vage hoop. dat daarop verdere inlichtingen zouden binnenkomen. Er klonk een bescheiden klopje op de deur en alvorens den bezoeker uit te noodigen binnen te komen, legde Hig- gins eerst de foto's in de lade. „Een heer om u te spreken, meneer." „Wat wil hij?" „Dat weet ik niet. inspecteur. Hii zegt, dat hef iets heeft uit te staan met de moordzaak Ravmond en daarom dacht ik. dat u hem wel zoudt willen ontvangen." ..Hoe ziet hij er u?,t??" De man dacht even na alvorens te antwoorden en zei toen: „Van eh middelmatige grootte. Draagt een deukhopd en een overjas. Een ge wone jas. meneer. Ja. eigenliik ziet hit er heelemaal gewoon en alledaags uit.' ..Een buitengewoon duidelijke be schrijving. daf moet ik zeggen. Wat voor stem heeft hij?" „Heesch. inspecteur, ere heesch." „Zoo. toch waar. Nu goed, laat hem binnenkomen. Maar laat ons niet al -1- WEE jaar geleden had ik nog zoo'n aardig geval. Ik vloog toen van Londen naar Singapore. Tot mijn passagiers behoorde een Engel- eche zakenman, die naar Singapore vloog "en vandaar met de boot ver der moest naar Honkong. In Lon den hadden ze hem natuurlijk een timetable voorgelegd, en laten zien, dat hij in Singapore precies aan sluiting op de boot had. Maar hij zit nog geen tien minuten in de ma chine, of hij stuurt me een briefje met de vraag, boe laat-ie in Singa pore is. Ik op mijn beurt, stuur de eteward op hem af met een nieuwe timetable, I^nfin. gedurende de rest van de reis was de man als onder een hoedje te vangen. Om 5.30 uur moesten we volgens de timetable in Singapore aankomen. Maar ik had veel last van tegenwind en... ik stond pas om 5.35 met mijn ma chine aan den grond! De man was in alle staten. Hij zou z'n boot wel eens kunnen missen! Allemaal door die 5 minuten latere aankomst van Londen naar - Singapore! Aan den eenen kant had die man er natuur lijk geen notie van dat hij 's mor gens nog in Londen had gezeten en aan den anderen kant was het na tuurlijk een pluim op onzen hoed, want hij rekende er op. dat de K.L.M. precies op tijd zou zijn! Maar om kort te gaan: hij heeft z'n boot met glans gehaald! Z'n vacantie in Mei begon al met een goede daad. Hii begon namelijk een auto voor z'n zoon te timmeren. Een auto, waar voor al twee jaar de wielen cn de claxon lagen tc wachtenEen volle week heelt Brugman op zolder gezeten, maar het re sultaat was dan ook een prachtige- wagen, waarin de driejarige Louike vol trotsch cn zonder benzine door de straten van Heem stede rijdt. Brugman's eigen wagen staat al eenige maanden op paaltjes cn zoo zegt hij als die daar nu maar niet al te lang moet blijven staan, ander zit-ie met 't voorjaar tegen den zolder van m'n garage, want 't is allemaal van dat jonge hout F -L-/N nu is er van „op tijd zijn" heele maal geen sprake, evenmin als van lastige of geschikte passagiers. Brug man heeft nu vacantie, maar evenals z'n vrouw, hoopt hij weer gauw te kun nen gaan vliegen. Ze vliegen beiden dol graag en niet zelden reist mevrouw Brugman met Ihaar piloot-echtgenoot door het luchtruim. Als alles weer voorbij is En als straks alles weer voorbij is... dan kunnen we weer gaan vliegen, zegt hij. Er zal heel veel te doen zijn. M'n grootste liefhebberij is toch altijd nog de vliegerij. Een factor van belang is, datje je als vlieger altijd vrij voelt. Er zijn maar weinig beroepen waarin je zoo veel vrijheid hebt als in de vliegerij. Natuurlijk er zijn risico's, imaar tel kens als je het er goed hebt afgebracht, zeg je bij je zelf: „zie zoo, dat heb ik weer eens fijn gedaan". Zie je, dat is bet sportieve in de burgerlucht vaart. Ik zal blij zijn, als we met de oceaanvluchten kunnen gaan beginnen. Je zit dan niet meer zoo dikwijls boven de groote kattenbak van Alexandrië tot Calcutta, 't Ie weer eens wat nieuws! 't Is alleen maar zaak. om né. den oor log, er zoo gauw mogelijk mee te be ginnen! TWEE MIJNEN TE ZANDVOORT AANGESPOELD ZANDVOORT. 13 Aug. In den af- geloopen nacht, zijn ter hoogte van den Zuid-Boulevard twee mijnen aange spoeld. In afwachting van de komst der demonteurs ziin dé Zuid-Boulevard en de nevenstraten voor elk verkeer tijdelijk afgesloten. leen, voordat ik je een teeken geef. be grepen?" „Zeker, meneer." Opnieuw trok „Higgins een lade van zijn bureau open, maar ditmaal haalde hij er een gevaarlijk uitziende revolver uit, welke hij zorgvuldig onderzocht, alvorens hot wapen in zijn zak te laten glijden. Dit kon al of niet „de stem" zijn (Wien Higgins ijzeren zenuwen toe schreef) maar het was het veiligste geen nsico te nemen. Het volgende oogpnblik werd de man binnengelaten, terwijl de bode als oen beeld bij de deur bleef staan. Eén blik was voldoende-De man had een weeke kin. was zenuwachtig- en blijkbaar ge heel overstuur. Higgins wees. dat hij zou gaan zitten en wendde zich dan tot den bode. ,,'t Is in orde." De man trok zich terug, den bezoeker zenuwachtig op het puntje van zijn stoel achterlatend, terwijl hij met zijn hoed tusschen de vingers zat te draaien en zijn blikken op alles liet rusten, be halve op het gelaat van den inspecteur ..En. mijnheer?" Toen hii aldus aangesproken werd, scheen de man op te schrikken. Ge- jaaerd likte hij zich do lippen af. „Eh behandelt u den moord op de bus. mijnheer?" De woorden kwamen er gejaagd uit, terwijl de stem heescn van opwinding klonk. „.Ta Higgins is niijn naam in specteur. Wat verlangt u?" Higgins sprak emstie. want hii wist uit erva ring hoe hij mPt dergelijke naturen om moest gaan. De man slikte een paar maal en deed dan zichtbaar zijn best om zich te beheerschen. „Ik ik heb begrepen, dat u mij zoekt, inspecteur." Ook uit België gaan vele arbeiders naar Duitschland om daar te werk te worden gesteld. (Foto Wcltbild) Mr. H. J. Reinink tot algemeen secretaris benoemd. Een insigne op komst 's-GRAVENHAGE. 13 Aug. De Ne- derlandsclie Unie heeft haar nieuwe bu reau nog niet geheel kunnen inrichten. Over niet al te langen tijd zal dit ech ter het geval zijn. Nu de architect Van Leeuwen het voorloopige directeur schap van het bureau heeft neergelegd. i9 men oDnicuw begonnen met de alge- hecle organisatie. De lieer F. von Bal- luseck, bedrijfseconoom van de K.L.M. zal als administrateur de eilding krij gen van het bureau, dat belast is met de prnctische uitvoering van de beslui ten van het driemanschap. Verder zal het driemanschap ter zij de worden gestaan door een algemeen secretaris waartoe benoemd is de heer mr. H. J. Reinink, administrateur aan het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en chef van de afdeeling Hooger Onderwijs. De Nederlandsche Unie is verder overgegaan tot het uitgeven van een insigne, waarvan liet eerste quantum gereed is. Het. bestaat uit een klein wa penschild, waarop een gouden leeuw. Het schild heeft een rand. die gevormd wordt door de letter U. Het is uitge voerd door de fabrieken van Begeer en zal binnenkort in een algemeene uitvoe ring verkrijgbaar zijn. De propaganda voor de Nederland sche Unie is nog niet geregeld, al zijn oe groote richtlijnen wel aangegeven. Men zal propaganda voeren voor de ge dachte van de Unie in het algemeen en daarnaast, cn daaruit voortvloeiend, propaganda voor het toetreden als lid. Hierbij zal men de gewestelijke eigen aardigheden rekening worden gehóu den. Verder verneemt het Vaderland, dat het we] in het voornemen ligt om dis tricten. resp. gewesten on te richten, waarvan de grenzen wellicht samen vallen van de provincies. Ook komen er waarschijnlijk plaatselijke afdeelingen of comité's. De regeling van deze ver deeling staat evenwel nog niet vast. STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE. 13 Aug. De in specteur der directe belastingen, enz. H. van Tongeren, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Roosendaal, is verplaatst naar Amsterdam en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe be lastingen aldaar. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN ZUID-SCÜARWOUDE, 13 Augustus. Vanmiddag is het tweejarig zoontje van den heer A. v. d. H. hij het spelen te water geraakt en verdronken. Higgins fronste de wenkbrauwen en keek den man weer aan. Hij kon hem niet thuis brengen. „Wie bent u?" vroeg hij kort. De man voelde ln zijn zak en haalde een kaartje te voorschijn, hetwelk hij den inspecteur overhandigde. I-Ienry Adams Mount Melen - Hampstead. „Wel, mijnheer Adams, indien u ter zake zourlt willen komen „Ik ik was op de bus. dien avond, dat die man vermoord is." De woorden kwamen er gejaagd uit en inspecteur Higgins hield verbaasd zijn adem in. Dit was dus de tweede passagier. Dit was de man, van wien de conducteur dacht, dat hij verschrikt of boos keek. Roos? Higgins had wel kunnen lachen. Toch was hij vrijwillig komen opdagen. Alle onderzoekingen waren vcrgeefsch geweest en het feit. daf hij hier nu uit. vrijen wil verscheen, was een punt in zijn voordeel. „Juist, mijnheer Adams. U was dus de heer. die bij de Fox and Hounds op de bus stapte en na op het bovendek te hebben plaats genomen, bijna ter stond weer op uw schreden terugkeer de en de bus verliet." „Zoo is het, mijnheer." „Nu, u weet natuurlijk, dat ik ver plicht ben u te waarschuwen goed na te denken alvorens u een verklaring aflegt, daar deze verklaring tegen u zelf kan worden gebruikt. Met andere woorden wees voorzichtig met het geen u zeet. daar wij misschien tegen u zullen moeten optreden." „O, lieve help. ik hoop maar niet dat u dat zult doen. Ik ben naar u toegeko men. omdat de man dood is en Ik ben verdraaid blij dat hij dat is." De laatste woorden werden met zulk een felheid geuit, dat Higgins zijn mee ning over de mogelijkheid, dat hij de bus boos verlaten had, moest herzien. Hij probeerde den man te helpen. „Kijk eens, mijnheer Adams. Ik ge loof wel, dat ik uw moeilijkheid be grijp. U weet iets, dat u niet zoudt zeg gen als de man nog Ipefde, maar nu hij toch dood is, wilt u dat wel." „Zoo is het, inspecteur, maar..." „Wat is er nog voor moeilijkheid?" „Wel ehbegon de man, aar zeiend en onzeker. „Kan het u helpen, wanneer ik zeg dat ik weet. dat de man een afpensei was? Niet heelemaal waar, mis schien, maar „Juist. Nu mijnheer, ik weet iets van den man. zeer tot mijn nadeel, maar ik kan het u alleen zeggen, indien u mij belooft, dat u niets zult zeggen over mijn eh onbezonnenheid." ..Maar mijn beste mijnheer Adams", zei Higgins geduldig, „ik kan niets he ioven; indien uw onbezonnenheid strafbaar is, dan zult u uw risico moe ten loopen. en. als ik het zeggen mag. rlnt risico heeft u al op u genomen door u tot .Scotland Yard te wenden Indien het een moreele onbezonnen heid is dan hebben wij er niets mee te maken. Dat is pen kwestie tusschen u pn inv geweten „Het is niets misdadigs dat ver zeker ik u, maar eh. ziet u, mijn vrouw „Maak u daarover geen zorgen. Mits het niets met deze zaak te maken heeft, behoeft u van ons niets te vreezen" „Goed dan. Tk moet u op uw woord gelooven. Ik zag den man Raymond dien avond pn betaalde hem honderd pond in bankbiljetten." „Waarom?" ,.Oyi hem te doen zwijgen over iets". antwoordde de ander beschaamd. HET INTERNATIONALE PROGRAMMA VAN SPANJE MADRID, 13 Aug. (A.N.PJ. -- De Spaansche voctbalfederatie heefr \uor het komende voetbalseizoen het volgen.- de internationale programma vastge steld: S December: SpanjeHongarije. 12 Januari: PortugalSpanje. 16 Maart: SpanjePortugal. 11 Mei: ItaliéSpanje. „Waarom vertelt u me niet alles, mijnheer Adams. Werkelijk, al zee ik het zelf. ik ben het toppunt van be scheidenheid. Bovendien zal het u coed doen. uw hart pens uit te storten." Het verhaal was gauw verteld. Na diverse jaren getrouwd te. zijn, had de heer Ad<am6 het hoofd verloren. Niels immoreels, maar hij had in een dwaze bui verschillende brieven aan een dame geschreven, waarin li ij zich voordeed •als vrijgezel. Deze brieven waren in handen van de bende gevallen cn se dert dien had Adams voortdurend moe ten betalen om hun zwijgen te koopen. Higgins bad vurig medelijden met het slachtoffer. Adams werd voortdurend geplaagd om nieuwe betalingen, welke juist zooveel bedroegen als bij net hij elkaar kon schrapen, wat bewees, dat de bende volkomen op de hoogte was met de omstandigheden van haar slacht offers. Iedere vraag om geld was ver gezeld van nauwkeurige instructies boe de betaling moest geschieden. Bij deze gelegenheid werd hem mede gedeeld. dat hij de laatste bus van lijn X 87 bij de Fox and Hounds moest ne men. Indien er een man boven op zat met een roos in zijn knoopsgat, moest hij de honderd pond op het voorste bankje neerleggen, en direct weer ver trekken. Aldus had bij gedaan „Waarom ben je voor den drommel de eerste maal niet bij ons gekomen?' De man staarde beschaamd naar de punten van zijn schoenen, maar gaf geen antwoord. Higgins kon wel raden waarom. Toen vroeV. hii „Herkende u den "man (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2