Mee ga kijken naar: ELCKERLYC Ons drukke leven... STADSNIEUWS Een „Spyeghel der Salidheyt' Distributie van brandstoffen Langs de straat Niets nieuws onder de zon Stand der Kring- Competitie r Goed werk komt Diesdag ie ®t Boschtheater BURGERLIJKE STAND CkpmLa BELANGRIJK VOOR ONZE LEZERS Nu de schillenboer „officieel" wordt Klachten van 2000 jaar geleden Bonnen, die nu geldig zijn V Spaansch oordeel over de Britsche politiek 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 - 99 Gisteravond opgevoerd in Soest Gisteravond is in het Soester openluchttheater een opvoering ge geven van Elckerlyc, het Middeleeuw- sche spel, dat een „spyeghel der sa- licheyt" wil wezen. Er waren verschillende redenen, .waarom het aangenaam aandeed, dat deze avond in alle opzichten een goed verloop had. Hier ston den jonge menschen op het-tooneel, waarvan enkelen die men beroeps- acteur mag noemen, ook al staan zij nog heel aan 't begin van wat een loopbaan zal worden, en anderen, die als dilettant wel eens op de planken komen. Zii hebben zich met veel toewijding en wilskracht voor de opvoering \an dit stuk voorbereid, en het is daarom al prettig, te kunnen vermelden, dat de zaken boven verwachting goed gin gen. Een andere reden tot verheuging is. dat de baten van dit stuk ten goede zullen komen aan de door den oorlog getroffenen in het Grebbegebied. Toen aan het slot het hartelijke applaus voorbij was. kon de regisseur, Henri Menning, verklaren, dat een zeer voor zichtige schatting een bedrag van 75 voor dit doel deed verwachten. Laat ons hopen, dat er in Amers foort, waar men hetzelfde stuk hoopt op te voeren op Dinsdag 20 Augustus, een minstens even be vredigend resultaat zal worden be reikt. De tribune in Soest was uit stekend bezet, moge ook ons Boschtheater nu eens door veel pu bliek bezocht worden. Het gebo- 'dene is het ten volle waard. Elckerlyc is een „zedenprediking" en van dit 'woord hoeft men niet te schrikken, want het beteekent geens zins, dat men een Zondagschoolver haaltje van het bekende soort krijgt opgediend. Het wil een „spiegel voor iedereefi" zijn, en er wordt dan ook voortdurend gemoraliseerd, maar dit gebeurt simpel en in de klare taal van Middeleeuwsche kleine luiden. De symbolische figuur Elckerlyc (een zclfrle beteekenis heeft thans het woord „iedereen") leeft er voortvarend op los met zijn „maghe", neve en an- 'dcr ghcsclscap". Dan komt de dood, door Gods stem geroepen, hem halen. Hij hoeft nog niet direct mee, hij krijgt nog eenigc uren respijt. Th die korte stonde moet hij iemand ontdekken, die met hem vvil gaan naar het einde. Hij kan er niet veel vinden, alleen „Delight" deze vrouwenfiguur is evenals de andere een zinnebeeld blijft hem trouw. Doch zij is door Elc- kerlyc's verwaarloozing zeer verzwakt. Hij moet eerst biechten en zichzelf kastijden, aleer zij over voldoende krachten beschikt om hem te vergezel len. Men ziet: dit spel is ten volle door drongen van de gcloofssfeer uit dien tijd. Het, is van een grooten eenvoud. Er is een kinderlijke wijze van pro bleem-stellen, die in haar typisch oud- Nederlandschen aard verre blijft van alle zwaarwichtigheid. Dit is het, waardoor dit werk ondanks zijn ernst, verlichting kan brengen in een lood- zwaren tijd als deze. We zullen op spel en regie nu niet ingaan. Zeggen we slechts, dat zij veel waardeering wekten. De opvoering van Elókerly-c, op Dinsdag 20 Augustus in ons Boschtheater. eveneens ten bate van oorlogsslachtoffers! kan ze ker aanbevolen worden. DE WEDEROPBOUW De Regeeringscommissaris voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, acht het van groot belang, dat de we deropbouw van de door den oorlog in ons land geteisterde gebieden op ver zorgde wijze geschiedt. Voor de inschakeling van bevoegde krachten bij den omvangrijken arbeid, welke wacht, heeft men kleine gewes telijke commissies ingesteld. Voor Utrecht (Commissie VI) wer den benoemd: 'dr. J. P. Fockema An- dreae. Bilt hoven, voorzitter; ir. Schel ling, Utrecht en ir. C. B. van der Tak, alhier, beide architect-leden. GEBOREN: Marius Carel, zoon van Jan Pijl en Dirkje van Arnhem. GEHUWD: Albert van Zweeden en Jannetje Bakker. Bijzonderheden over de inlevering van de enquête-formulieren "D INNENKORT zullen huis aan huis enquête-formulieren wor den bezorgd, welke betrekking hebben op de distributie van vaste brandstoffen. Deze formulieren worden in vijf groepen onderschei den. A, B, C, D en E. Allereerst is groep A aan de beurt, welke uitsluitend de woningen van particuliere personen aangaat. De formulieren van deze groep moeten ingeleverd worden op het plaatselijk distributie kantoor aan Plantsoen West 2 tusschen Maandag 19 Augus tus en Donderdag 22 Augustus. Men wordt dringend verzocht, ter voorkoming van'stagnatie, om de inle vering te doen geschieden op den dag, welke vermeld is op het formulier. De overige formulieren, dus de groepen B. C, D en E. moeten op het distribu tiekantoor afgehaald worden. Daartoe is de gelegenheid opengesteld op Maandag 19 Aug. en Dinsdag 20 Aug. Zij moeten uiterlijk 22 Augustus in gevuld ingeleverd worden. Voor nadere bijzonderheden leze men de desbetreffende advertentie op de advertentiepagina. GRAND-THEATRE. Van Vrijdag 9 t.m Donderdag 15 Aug- vertooning van de film „De school der liefde". Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6, 8.15 uur doorloopcnd. Zondag 2.30, 4, 6 en 8.15 uur doorloopend. Andere avonden 8.15 uur. lederen niiddag, behalve Vrij dag en Maandag, matinéo om 2.30 uur CITY THEATER. Van Vrijdag 9 \.m. Don derdag 15 Augustus vertooning van „Vadertje Langbeen". Voorstellingen: Zaterdag om 2.30, 6.15 en 8.15 doorl. Zondag om 2.30, 4, 6.15 en 8.15 uur doorl. Andere avonden 815 uur. lederen middag matinee om 2.30 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van de film „Port Arthur". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. -Voor a lie meisjes iederen avond geopend des Zondags van 2 uur. MUSEUM FLEH1TE, Westsingel. Geopeno dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) GILDEHUIS A.K.G. Zomcrtentoonstelling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 20 Aug. Opvoering van „Elckerlyc". 7 uur n.m. MARKTHAL. 17 Augustus openbare ver gadering van het Arbeidsfront. Rost van Tonningen en Woudenberg spreken. Aanvang 5 uur n.m. P)FN lezers zij er nogmaals nadruk- kelijk op gewezen, dat vrijwel da gelijks in ons blad annonces geplaatst worden, welke betrekking hebben op den distributiedienst. Ditmaal behelzen zij de regeling voor de vaste brand stollen en de petroleum voor verlich ting. Ook treft men een mededeeling aan over de inlevering van militaire kleeding en uitrustingsstukhen. Men leze deze annonces aandachtig! Nu cn in de komende dagen Lijsten met namen van in gevangenschap geraakte Fransche militairen staan voor het publick ter inzage opgesteld in het Palais Royal te Parijs. temperatuur van het water De temperatuur van het water in Pesie's Bad bedroeg hedenmorgen 61 ?r. F. is 18 gr. C. Het diploma werd uitgereikt aan: Gerrit Jan ten Zijthoff en Mientje Hoo- geweg. DE jeugd heeft in deze vacantieda- gen meer dan ooit tijd. om haar oogen de kost te geven. Daarbij wordt het verschil tusschen mijn en dijn wel eens uit het oog verloren, vooral wan neer het appels en peren betreft, die dit jaarjzoo in overvloed aan 'de hoo rnen liawgcn. Gisteren hadden eenige fruitdiefjes in den leeftijd van onge veer vijftien jaar de omgeving van het Ostadcplein en het Kruiskampkwartier als operatie!errcin gekozen. De politie trad op tegen deze ooftliefhebbers. De volgende éénacter heeft ook be trekking op onze „brave" jeugd, maar het verheugende van deze kleine straatscène is, 'dat op doeltreffende en paedagogische wijze dc les gelezen werd. Een knaap van dertien jaar had zich uitgesloofd, om een gedeelte van den Kapel weg met geel krijt tc be smeuren. Midden in zijn werkzaamhe den kwam een agent van politie den nieuw geschapen toestand in oogen- schouvv nemen. Hij koos Het juiste middel, om de aantrekkelijkheid van dergelijke sl raatklodder ij zeer twijfel achtig Ie maken. IIii liet den knaap een emmer niet water cn een bezem halen en daarmede het plaveisel schoon poetsen. En aan schoonmaken heeft iedere toekomstige man een he kel. Zoon lesje op straat is beter dan een of twee gulden boete. Even na twaalf uur vannacht be merkte de politie een wielrijder, die geen licht op had en geen kans zag, om in het duister recht, te rijden. Bij nadere kennismaking bleek, dat de man veel aan Bacchus geofferd had, te veel zelfs. Vandaar zijn lichtvaar digheid, om zonder licht te rijden. Twee bekeuringen zijn de minder pret tige herinneringen. Verder vermeldde het politierapport, dat een straatmuzi kant bekeurd werd, omdat hij zonder vergunning musiceerde. En er waren maar vier wielrijders die gisteravond geen licht op hadden Omstreeks halfdrie is gistermiddag een dertienjarig meisje op hef kruis punt Bloemcndalscheweg't Zand te gen 'de stadsbus gereden. Het voorwiel van de fiets werd flink gehavend on der het achterwiel van de bus. Het meisje kwam gelukkig met den schrik vrij. Den chauffeur treft geen schuld, T N de tegenwoordige omstandig- heden wordt het algemeen als een noodzakelijkheid gevoeld, dat een doelmatige bestemming wordt gegeven aan huishoudafval, zooals; aardappelschillen, groente- en fruitafval, aldus schrijft de Com missie van Wetgeving aan den raad. We hebben in ons artikel „Het goud uit de goot" de redenen daar van reeds uiteengezet: Bepaalde soorten van dit afval vormen na melijk een goede aanvulling van het veevoeder. Men wil dan ook voorkomen, dat deze verloren gaan en te dien ein de stelt deze commissie voor. in de algemeene politieverordening be palingen op te nemen, waarbij het verboden wordt, nader 'door B. en W. aan te geven afval mee te ge ven aan den vuilnisman. Zooals onze lezers reeds zullen weten, is het de bedoeling, aan eenige personen, die zich reeds voorheen bezig hielden .met het aan de huizen ophalen van fcjit afval dus: de schillenboeren een vaste wijk toe te wijzen. Het ophalen zal twee maal per week moeten geschieden. TELEFOONAANSLUITINGEN De volgende adressen werden telefo nisch aangesloten: 3218 W. Flinks, aannemer, Randen- broekerweg 33. 3860 G. M. van Hardeveld, dames- en heerenkapper. Kapelweg 41. 4396 Th. Mostertman, Jac. Catslaan 30. 4438 E. H. A. de Leau, Staringlaan 14. 4858 .T. Yinke, Emmalaan 9. 5058 Walter Krüger, Barchmann Wuy- tierslaan 14S. 5338 A. W. Heere, Appelmarkt 20, O ET verkeer! Groote, geweldige, nim- mer, naar aller genoegen te ont warren puzzle van onzen tijd! Bron van allerlei ergernis en van duizenden klach ten. Nachtmerrie van gemeentebesturen en verkcerspoliticn. Stokpaardje van re* dactiën cn van schrijvers van ingezon den stukken. Ik aarzel, zelfs alleen nog maar het woord „verkeer" neer to schrij ven. Nu doe ik het toch, maar dan om tc bewijzen, dat onze problemen geenszins nieuw zijn. Ik heb gelezen welke klach ten er vroeger waren, zoo wat een paar duizend jaar geleden, ik heb het.geprut tel gehoord van de gevoelige menschen van destijds en ik ben tot dc overtuiging gekomen, dat het oude woord zoo waar, zoo geweldig waar is (en dat oude wooiyi is nog ouder dan tweedui zend jaren): Hetgene, dat er geweest is, hetzelfde zal er zijnen hetgene, dat er gedaan is, hetzelfde zal er gedaan worden, zoodat cr niets nieuws is onder dc Inderdaad, de oude Prediker had ge lijk: niets nieuws onder dc zon. Wie thans tc Rome het verkeer ziet, staat verbaasd over het aantal auto's en auto bussen, die van 's morgens vroeg tot in den nacht snorren, klimmen, dalen, zich wringen lot in dc nauwste straatjes. De bewoners der stad kunnen er blijkbaar tegen. Zij lezen hun krantje op de smal ste trottoirs, redeneeren en gesticuleeren druk voor hun cafétjes, onbekommerd over bet kabaal van dc straat, waarbij gramophoncn en radio's hun machtige partij blazen. Overdag is het een hek sensabbat; is de avond gevallen, dan dreunt en snerpt uit duizenden geopen de vensters al de muziek, die heel de wereld in opera's, concerten, Jazzbands op het menschdom loslaat en welke uit den aether wordt aangevoerd ter we ring van stilte en van het gevoel, een zaam te zijn. Wat een herrie! Rumoer van straat verkeer. rumoer van de menigte, ru moer van de wereld, rumoer van den menscli, die nooit ofte nergens den mond kan houden, die op de mooiste, stilste plekjes van dal en hooggebergte zich doet hooren of instrumenten laat tjingelen. Men went aan alles, ook daar aan. Maar er zijn klagers. Althans wa ren die er voor korten tijd, toen de her rie nog geweldig en' ei* nog geen oor logsbeperking in die herrie was. Tweeduizend jaren geleden waren cr echter ook klagers. Horatius, die kort. vóór onze jaartelling leefde, klaagt over het nooit ophoudende rumoer cn over het gewoel en het gedrang van zijn groote stad. „Verlaat toch", zoo roept hij Maecenas toe, „uw hemelhoog paleis cn den overvloed, die u slechts kan schaden en laat u niet binden door de genietingen' cn het kabaal van de hoofd stad. Hoe kan men daar leven, daér waar men zich met geweld zijn weg moet hanen door het gedrang; waar men van alle zijden op de voeten ge trapt en gestooten wordt, bedreigd door honderden vrachtwagens, in voortdu rend gevaar van onder de wielen te ge raken!" Verkeer en rumoer fen tijde van Horatius TOCH was het drukke verkeer en het rumoer ten tijde van Horatius niets rumoer ten tijde van Horatius nog niets in vergelijking met dat van een tijd later, b.v. gedurende de eerste eeuw, toen dc bevolking van Rome cn de drukte haar hoogtepunt bereikten. Rome was in die dagen liet middelpunt van de wereld en de gastvrije stad, waar alle naties samenstroomden. Alle talen, alle rassen, alle huidkleuren, alle kleeder drachten kwamen daar bijeen. Allen brachten hun eigenaardigheden mee en de straten waren vol van optochten, amusementen, koopwaren, menschen en wilde dieren, dansers en zangers en rinkel-bel-spelers, een bont tooneel van wat staat, kerk, bedrijf van heel de wereld er te vertoonen hadden. Voor dit geweldige, zich voortstuwen de. zich ophoopende verkeer moesten straten tot trechters dienen, die, op haar grootste breedte niet meer dan zes meter bereikten; dikwijls waren ze echter zoo nauw, dat. twee ruiters elkaar met moeite konden passeeren. De nauwheid der straten werd nog erger door allerlei vóórbouwsels van de hui zen, houten winkeltjes, kroegjes, werk plaatsen, gaarkeukens enz. die tot vrij diep in dc breedte, der straat vooruit sprongen. Martial is klaagt in het jaar 92 er over. dat „heel Rome" één groote kroeg ge worden is. De straten zijn in beslag ge nomen door kooplui, venters var. oud roest, slagers, kroegbazen en bankiers. Een drempel van een huis is niet meer te zien. De drukte op straat begon al vroeg in den morgen. De bakkers riepen hun brood rond; de herders uit dc Campag- na ventten de melk; de timmerlui, de slotemakers. de smeden begonnen hun luid bedrijf; uit de scholen klonken de stemmen der kinderen, die, in koor, hun woorden spelden. En nu komt alles, wat iets te verkoopen, alles, wat iets te vertoonen, alles, wat iets te vragen, alles, wat niets te doen heeft, maar zich wil amuseeren, opzetten en vult de straten, de pleinen met zijn gekrijsch. Bedelaars cn lastdragers, geldwisselaars en koordedansers, „plaatsmakers" voor de draagstoelen der voorname heeren, goochelaars, vruchtverkoopers, venters met soep. visch. olie, warme worstjes, runderlappen schreeuwen dooreen. De drukte is zóó groot, dat langzamerhand het vorkeer van wagens en karren overdag verboden wordt. Het ge volg er van was, dat des zomers van zeven uur 's avonds, des winters wat vroeger, geweldig lange sloepen ver voermiddelen door d,e straten beginn *n te hotsen; de vrachtkarren met de stukken manner voor den huizenbouw cn de zware wijnvaten voor de kroeg houders bolderen langs de huizen. Het wordt zóó erg, dat tooneelvoorstellingen een concert op klaarlichlen dag gegeven moeten worden, wanneer de drukte op straat althans nog iets minder was dan 's avonds cn 's nachts. Een klacht van Juvenalis HET is te begrijpen, dat Juvenalis klaagt: „Men komt van al het kabaal te Ro me niet tot rust; ja, een rustige slaap kost daar veel geld. Een zeekalf zelfs moet wakker worden door het onafge broken ratelen van dc wielen en het geschreeuw der voerlieden. De rijke man heeft hot goed. Zijn slaven maken voor den draagstoel, waarin hij beha- gelijk gewiegd wordt, ruim baan Maar de. arme? Van alle zijden gestooten, de beenen hoog met slijk hespat, werkt hij zich door de m'enschenmcnigte voort en mag geen mond opendoen, wanneer een soldaat met zijn zware, met spijkers beslagen schoenen hem op zijn tccncn trapt". „En dan des nachts! Dan mag men blij zijn, als er uit de hemelhooge ver diepingen der huizen en uit de dak woningen nie's ergers naar beneden geworpen wordt dan vuil water. Wie daartegen gewaarborgd wil zijn en slapen wil, moet de stad achter zich laten. De meeste menschen worden hier ziek en gaan te gronde aan slape loosheid. In de huurhuizen, waar men een kamer heeft, aan de straatzijde, doet men geen oog toe. Dat is hoofd oorzaak van onze ziektetjes". Zoo schreef Juvenalis, die tusschen 42 cn 125 na Christus leefde. Het ru moer van Rome heeft hein niet ver hinderd een hoogen ouderdom te be reiken, waaruit we, volgens zijn eigen woorden moeten besluiten, dat hij tot de welgestelde klasse behoorde. Maar zijn schildering van het verkeer in zijn dagen geeft geen aantrekkelijk beeld te zien van het Rome van pl. m. twee duizend jaar gejeden of van dc eerste en tweede c<mw onzer jaartelling. Soms echter doet zulk eene rauwe weergave der werkelijkheid goed. Zij maakt eene vergelijking tusschen wat was en wat is tusschen hetgeen de ge breken waren van eertijds cn wat wij als vooruitgang daarmee kunnen vast hechten aan ons jongste verleden. Zoo wij onzen druktemakenden, schreeu wenden, door den aether zóemenden tijd alleronrustigst vinden en er over klagen, zullen we geen kwaad doen met de beschrijvingen te lezen van het Rome uit dc dagen van Horatius, Mar tinlis en Juvenalis. Hebben we dit ge daan, dan zullen we moeten zeggen, dat, zoo er te dien opzichte niets nieuws is onder de zon, zoo alles, wat is, reeds geweest is, cr veeleer een verhetering dan een verslechtering te bespeuren valt. Liever in een modeme wereldstad, bij dag en nacht, van on zen tijd, dan in eene uit den tijd, die in onze verbeelding de tijd is van kalmte en landelijke rust, doch die in werkelijkheid was een tijd van ze nuwachtige overspanning, getuige do drie mannen van gezag, wier oude klachten ik bracht tot de moderne ooren der lezers van dit blad. Onze tijd is niet gemakkelijk, maar een blik op een ver verleden doet zien, dat zijn moeilijkheden reeds eerder en meer malen zich hebben voorgedaan en dat die verbeteren kunnen of zelfs ver dwijnen. Dat is een troostvolle erva ring. Men trekke er het voordeel uit, dat er zeker in zit. A. J. BOTHEMUS BROUWER. kerknieuws ned. hervormde kerk 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. Be noemd tot hulpprediker te Rotterdam- Charlois: cand. J. van Houwen te Utrecht. gereformeerde kerken Beroepen te Oostwold (voor de Evan gelisatie in Oost-Groningen): cand. W. P. Kramer, hulpprediker te Schagen. Aangenomen naar Noordeloos: cand. H. H. Grosheide, hulpprediker te Delft. sport en spel De kringcompetitie loopt ten einde. Ondanks dit feit zijn nog maar weinig kampioenen hekend, zooals dit ook het geval is blijkens onderstaande standen in de afdeelingcn, waarin Amersfoort- sche teams uitkomen. De wedstrijd tusschen de heeren teams van A.Z. en P.C. 2 en Neptunus I, hedenavond in Pesie's bad. kan be slissend zijn. HEEREN. Afd. A. A.Z. P.C. 2 Neptunus 1 Woestduin 1 V.Z.C. 2 DAMES. Afd. A. Woestduin 1 A.Z. P.C. 1 U.ZC. 3 D.K.R. 2 Brandenburg 2 7 0 0 7 0 4—23 4 3 0 1 6 9—6 4 2 0 2 4 6—13 5 2 0 3 4 8—10 5 2 0 3 4 7—S 7 6 0 1 12 204 6 4 119 159 7 3 2 2 8 14-8 7 2 1 4 5 S—17 Van 12 t-m. 18 Aug. zijn de met genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekie geldig. De bonnen, welke 18 Aug. nog niet ge bruikt zijn. blijven nog geldig t.m22 Augustus. Hons 01 t.m. 04 (boterkaart): 2'/» ons boter- Bons 01 en 02 (vetkaart): 2'/« ons margarine, gesmolten vet of boter; Bons 03 en 04 (vetkaart): 2V» ons boter tegen reductie van 10 cent ncr 2'/s ons. Alles t.m 23 Augustus a.s. Bon 66: een kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53 Va pond koffie of Va ons thee tot cn met 30 Augustus. Bon 40: Va pond tarwebloem, of tarwemeel of bockwcitmccl of rogge meel, of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 14: Va pond rijst of rijstemccl tot en met 6 Sept. a.s. Bon 27: Va pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: l ons maizena of gries- meel of puddingpoeder tot cn met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot cn met 11 Sep tember. Petroleumzcgcl. Periode 5- Geldig voor 2 liter petroleum tot cn met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN/1 buitenland hy™7D' 11 (D.N B.). Onder het opschrift „Aanval op Spanje" keert het falanx-blad Arriba zich opnieuw te gen de anti-Spaansche politiek van En geland. Wanneer Spanje zijn nood en ontbering van dit oogenblik heldhaftig en waardig draagt, zoo betoogt dit blad moet toch vastgesteld worden, dat zijn pogingen om het leven normaal te ma ken op hindernissen van bepaalde vol koren etootcn. Het Spaansche volk heeft cr recht op diegenen to loeren kennen, die door een schandelijke politiek Spanje in het on geluk gestort hebben, om het dan elke mogelijkheid lot herstel te ontnemen. Als voorbeeld dient de schaarschte aan graan en benzine. Engeland heeft' niet alleen altijd probeeren ie verhinderen, dot Spanje deze esscntieele artikelen verkrijgt, doch ook het. vervoer daarvan willen verhinderen, hoewel het officipel steed# den nadruk legde op zijn vriend schappelijke betrekkingen jegens Span je. Doch alsof dit niet voldoende was, or ganiseert Engeland met behulp van zijn beruchte agenten zelfs daden ran sabo tage in Spanje, zooals de branden ih dc benzine-depot's van de Spaansche pe- troleummaatschappij Campsa in Alican te cn de talrijke inlichtingen van de Spaansche politie bewezen. Engeland# politiek, besluit Arriba, is duidelijk; zij moet ons verstikken.. Daar tegen helpt geen rhctorick en geen la- inenteeren. Slechts één antwoord heb ben wij tegenover deze schandelijke in triganten; Nu is het genoeg. Goddank heeft dc Spaansche jeugd geen belang stelling voor het diplomatieke goscher- mutscl met zijn tegenspraken Zii ver langt een duidelijke en ondubbelzinnige houding. Wat Engeland met Span Ie doet is niet meer cn niet minder dan een aanval en een oorlogszuchtige hou ding. scheepsdiensten tusschen delfzijl en zweden STOCKHOLM, 13 Aug. (D.N.B.). De zweedsche reederii „Svea" zal aan het einde van de maand Augustus een dienst tusschen Zweedsche havens en Delfzijl via het Kielcrkanaal openen. Verwacht mag worden, dat over eeni- gen tijd een vecrtiendaagsche dienst op deze lijn zal worden onderhouden. Een Duifsche reederii zal reeds op 20 Augustus een dienst tusschen Delfzijl en Zweden aanvangen. spaansch ambassadeur in frankrijk voert besprekingen MADRID, I t Aug. (D.N.B De Spaansche ambassadeur bij de Fran sche regeering te Vichy, Lequerica, die gisteren in Madrid is aangekomen, heeft een bespreking gevoerd met den Spaan- schen minister van buitenlandsche za ken Bcigbeder. duitsche geïnterneerden naar canada en australië LONDEN, 14 Aug. (D.N.B.). Bij het beantwoorden van een vraag heeft Att- lee in het Lagerhuis verklaard, dat om streek# 10 Juni 1920 Duitschers en Ita lianen uit de Britêche concentratie kampen naar Canada en Australië zijn getransporteerd. Attlce rechtvaardigde dezen maatregel met de gevaren, ver bonden aan een Duitsche invasiepoging. deportatie van vreemdelingen in mexico MEXICO-STAD. 14 Aug. (D.NB.). De nacional kondigt aan, dat volgende maand 36 ongewenschte vreemdelingen, onder wie eenige Aziaten en drie Ame rikanen, aan boord van een Jipensch schip gedeporteerd zullen worda*. waarnemer van roosevwf naar engeland LALINEA, 13 Aug. (D.N.B.)Het te Gibraltar verschijnende blad „El Cal- pense" meldt, dat president Roosevelt den Amerikaanschen schout-bii-nacht Robert Gomley naar Engeland heeft ge zonden ter bestudeerine van de nieu we Duitsche aanvalstaktiek tegen de Britsche eilanden. (Ongecorrigeerd) l-uj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5