Enorme branden in de omgeving van Dover Goede vooruitzichten voor den oogst De Laatste Bus De besprekingen in Tokio r Weer gevechten boven het Kanaal Londen ongerust over Indië Een Duitsche beschouwing Na de Duitsche luchtaanvallen: Vele Spitfires werden neergeschoten C0NV00I VERLAAT GIBRALTAR RADIOREDE VAN EDEN Diplomatieke maatregelen verwacht SENSATIONEELE VERKLARING MOORD TE SJANGHAI Rusland en de Ver. Staten RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANDEL Radio-Programma's Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 14 Augustus. (D.N.B.) In de middaguren zijn haven werken en vliegvelden aan de Zuid-Oostkust van Engeland opnieuw het doel geweest van hevige Duitsche bomaanvallen. Aan de Engel- sche kust van het Kanaal zijn hevige gevechten geleyerd. Britsche jagers boden weerstand aan de Junker-duikbommeriwerpers, doch konden het binnendringen van de Duitschers niet verhinderen. Op verschillende punten in de omgeving van Dover zijn enorme branden te zien. Versperringsballons door de Duitschers vernietigd DE Duitsche luchtmacht heeft Woensdag, naar het D.N.B. verneemt, slechts weinig formaties in den strijd gebracht. Bij de ten uitvoerlegging der opdrachten, in de eerste plaats gewapende ver kenning boven het Kanaal en ver nietiging van versperringsballons aan de Zuid-Oostkust, ontstonden op verscheidene plaatsen hevige luchtgevechten, waarbij de vijand taaien tegenstand bood. Volgens de tot dusverre ontvan gen berichten zijn boven het graaf schap Kent 22 Britsche jachtvlieg tuigen, voor het meerendeel Spit fires, neergeschoten, terwijl vijf Duitsche Messerschmitts verloren gingen. Van ooffgetuipren ter plaatse verneemt men, dat de geheele kust van het Kanaal gealarmeerd is om in het water gevallen Engelsche piloten op te visschen. Steeds weer zag men in den loon van de ge vechten van heden Engelsche jagers als brandende fakkels in zee storten. De ver liezen hij de gevechtpn nahii Dover be dragen meer dan 20 Engelsche vliegtui gen tprmil de Duitschers tot dusver 5 machines hebben verloren. Bii Dover ziin 9 versperringsballons neergeschoten. Bommen op Londen Het Britsche persbureau Reuter meldt uit Londen, dat het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft mee gedeeld: Tijdens nieuwe vijandelijke aan vallen werden gisteravond bommen op Londen geworpen. Er ontstonden tal van branden. Slechts enkele per sonen werden gedood. Ook werden hommen geworpen op het eiland Wight alsmede in de districten Berkshire en Wiltshire. Talrijke vlieg velden in het Zuid-Oosten van Enge land werden met bommen bestookt. In een geval vielen verscheidene slachtoffers te betreuren. Voorts deelt het ministerie van lucht vaart mede: gistermorgen ziin vijandelij ke vliegtuigen op verschillende plaatsen de Britsche kust genaderd en wel van Sussex tot de monding van de Theems Op verscheidene kustplaatsen werden bommen geworpen, welke slachtoffers maakten. Eenige vijandelijke toestellen vlogen over de Zuidkust en wierpen bommen uit in Hampshire, waardoor eenige personen gedood werden. Engelands toestand De „Frankfurter Zeitung" schrijft: „En geland heeft den eersten militairen stap in dezen oorlog vrijwillig kunnen doen doch thans moet het den strijdvorm aan nemen, waartoe het door ziin tegenstan der gedwongen wordt. Wel zijn de En- geldschen den oorlog begonnen met een politiek en economisch offensief, maar in militair opzicht hebben zii zelf het defensief gekozen, dat beantwoordde aan hun opvatting over de kracht der verde diging. Engeland wist toen zelf nog niet hoe verouderd die opvatting was Zoo hebben de Engelschen er met hun bond- genooten zelfs van afgezien, de Duitsche weermacht aan te vallen, toen die in Polen vocht Thans kunnen zii slechts in het defensief blijven. Terwijl meei scheepsruim te verloren gaat dan ooit se dert het uitbreken van den oorlog, ter wijl een deel der toegangswegen reeds moest worden afgesloten, veranderen Engelsche havenwerken, wapenfabrieken en olietanks in ruines. De beste Engel sche jacht- en gevechtsvliegers komen in het vuur der Duitsche jagers boven het Kanaal om. Tragisch moet de Duitsche toeschouwer het daarbij vooral vinden dat dit Engeland, hoewel het in militair opzicht geen keus meer heeft, op politiek terrein het onheil zeer wel had kunnen ontgaan. Men heeft bijna het gevoel, als nf de massa van het Engelsche volk van den oorlog alleen een meer litteraire voorstelling gehad heeft, alsof zij niet geheel heeft beseft, wat dit woord oorlop voor Encpland inhield. Thans leert men door ervaring, die altiid de bitterste en duurste vorm van onderwijs is. Gevolgen van den oorlog Den lsten November worden, volgens Engr'--' berichten, de Engelsche spoor wegtarieven verhoogd. De verhooging welke men wil toepassen, bedraagt 17.5 procent. van de tarieven van voor den oorlog. Ook de tarieven voor het goede renvervoer zullen overeenkomstig ver hoogd worden. De verordening inzake papiercontrole treedt, naar officieel verluidt. Vrijdag in werking. Volgens deze verordening is voortaan ook het drukken van prentbrief kaarten verboden. Er zijn voorts nog an dere maatregelen tot besparing van na- nier genomen, o.a. is de verkoop van confetti, papieren lantaarns, papieren zakdoeken, enz. verboden. ALGEC.IRAS. 14 Aug. D.N.B.). Een Engelsch convooi heeft, begeleid door 3 torpedojagers en twee watervliegtuigen, de haven van Gibraltar in de richting van den Atlantischen Oceaan verlaten. Het convooi zou uit 32 koopvaardij schepen, waaronder drie tankschepen, bestaan. Uit Funchal wordt gemeld, dat daar wederom een transport van 1250 vluch telingen uit Gibraltar is aangekomen. LAGUARDIA MINISTER VAN ARBEID? NEW YORK, 14 Aug. (D.N.B.). Vol gens de „New York Journal American" heeft president Roosevelt den burge meester van New York Laguardia het ministerie van arbeid aangeboden. Strijd in Egypte is niet mogelijk lijk zonder Indischen steun LONDEN, 14 Augustus (D.N.B.). De Britsche hoofdstad is ongerust over het Britsch-Indische vraagstuk dat zich dagelijks toespitst. De „Evening Standard" schrijft: „De Engelsche verbindingswegen in de Middellandsche Zee zijn in gevaar. Slechts in kameraadschap met lndië kan Engeland den strijd in het naburi ge Oosten voeren. Zonder gewapende hulp der Hindoes die het Egyptische klimaat kunnen verdragen, zal de oor log voor de Engelschen zeer moeilijk zijn. Het is echter de vraag, of Enge land met het oog op den toestand die thans in Indie heerscht, kan rekenen op de trouw der verschillende Indische kasten, in het '^"zonder op die der Hin does Men begint al in te zien, dat het politieke probleem in Indië op een on- verzoenlijken grondslag rust. De groot ste politieke groep, de Congrespartij, wijst een Britse h aanbod af. dat niet den status van dominion inhoudt. Van Engelsche zijde wordt daartegen over beweerd, dat men de wenschen der Congrespartij niet zonder meer kan inwilligen. In een ingezonden stuk in de „News Chronicle" stelt Gandhi vast, dat de boodschap van den onderkoning mis lukt is. Engeland kan niet zeggen, dat het voor een rechtvaardige zaak strijdt, indien het niet rechtvaardig is tegen over Indie Ik vrees, zoo schrijft Gandhi, dat de democratie schipbreuk heeft ge leden. Hij kondigt een offensief aan LONDEN, 14 Augustus (D.N.B.). De minister van oorlog, Eden, heeft Woens dagavond een radiorede gehouden, waar in* hij zeide: „Een blik op de kaart van Europa zou voor Engeland met recht verpletterend kunnen zijn, maar een blik op de wereldkaart toont, dat Groot- Brittannië altijd nog een beslissend woord heeft mee te spreken. De positie van Engeland wordt gekenmerkt door een superieure vlootmacht door de heer schappij in de lucht welke het wil ver overen en door een steeds groeiend le ger. De minister beweerde voorts, dat er weer een expeditiecorps gereed staat, dat een groot leger in opleiding is en dat de binnenlandsche weercorpsen, die reeds meer dan lVs millioen leden tel len, van een schitterenden geest bezield zijn. Eden meende, dat ter bescherming van de eilajiden een offensief de ver- eischte tactiek is en dat dit ook in het voornemen ligt. Knutzen, do leider ven het thens gestichte Duitsch Deensche Genoot schap, betreedt het slot Christiansborg, den zetel der Deensche regeering (Foto Weltblld) TOKIO, 14 Aug. (D.N.B.De Japansche pers hecht zeer groote beteekenis aan de reeds aangekondigde besprekinen tusschen den ministerpresident, den minister van buitenlandsche zaken en den minister van oorlog. ..Kokoemin Sjimboen" neemt aan, dat de regeering, in verband met de gewijzigde wereldsituatie cn de herorienteenng van de Japansche buitenlandsche politiek, waartoe reeds in beginsel is besloten, on middellijk hepaalde diplomatieke maatregelen zal nemen. De ondoorzichtige houding van Engeland en Noord-Amerika stelt Japan voor beslissende vragen. De „Yomioeri Simboen" verklaart, dat Japan en de regeering van Nanking thans het bezette China moeten zuiveren van alle vreemde concessies. De „Tokio N'itsji Nitsji" beweert, dat de minister van oorlog heeft aangedrongen op de thans aangekondigde besprekingen der id, de Vcrcenigdc gezichtspunt der ministers en dat voornamelijk de betrekkingen van Japan tot Engeland, de Vcrcenigdc Staten, Nederlandsch-lnaië en Fransen Indo-China uit het nieuwe groot-Aziatische politiek zullen worden behandeld. Volgens een Russisch blad zou alleen in Finland en Frankrijk de toestand zorg baren BERLIJN. 14 Aug. (D.N.B.) Terwijl volgons Engelsche verwachtingen het Europeesche vasteland door een slechten oogst en de Britsche blokkade een hon gersnood zal doormaken, wordt, naai de „Dienst aus Duitschland" meldt, van Duitsche zijde vastgesteld, dat de oogst in Duitschland noch in Europa slecht zal zijn. Veeleer kan een gemiddelde graanoogst en een goede hakvruchten- oogst verwacht worden. Van de hak- vruchten kan zelfs een zeer groote oogst tegemoetgezien worden, dank zij het vochtige weer en het feit. dat in Groot- Duitschland veel grond voor den teelt van Jiakvruchten gebruikt is. De „Reichs naehrstand" heeft er reeds bii den landbouw op aangedrongen, dat voor een voldoende varkensstapel gezorgd wordt opdat de rijke voederoogst ten volle gebruikt kan worden. Het internationale landbouwinstituut te Rome heeft reeds verklaard dat in geheel Europa een goede gemiddelde oogst te verwachten is. Roemenië bij voorbeeld meldt een normaal tot goeden oogst en denkt een uitvoeroverschot van 400.000 ton ter beschikking te zullen hebben. Uit Bulgarije wordt gemeld, dat de oogstcijfers ongeveer overeenkomen met het gemiddelde der laatste jaren. Ook in Hongarije verwacht men een goe den gemiddelden oogst. Alleen in Zuid- Slaviè en Griekenland schijnt de oogst tamelijk ongelijkmatig te zijn, doch te genover een achteruitgang voor sommi ge producten zal wel een stijging voor andere staan. In een artikel over „de ravitailleering van Europa" wijst het. Russische blad „Prawda" er op, dat de ravitailleering van Duitschland „niet belangrijk veran derd kan worden geacht". Duitschland heeft zich voorbereid op een lange blok kade en onderhoudt geregelde betrek kingen met de nabij gelegen productie landen. In dit verband wordt ook gewe zen op de conclusie van het Duitsche instituut voor conjunctuuronderzoek, dat Duitschland met dezelfde voorraden, die het in het najaar van 1939 bezat, het tweede oorlogsjaar ingaat, de voorra den vet, kaas, eieren en varkensvleesch zijn zelfs belangrijk vergroot. Wat de NEW YORK, 14 Aug. (D.N.B.). De minister van marine, Knox, heeft in de militaire commissie van het Huis ran Afgevaardigden een sensationeele verklaring afgelegd. Hij zeide, dat het ineenstorten van Engeland binnen 60 dagen 'mogelijk is en hij beklaagde zich er over, dat Amerika niet de volle waarheid verneemt over het verloop van den strijd om Engeland. ravitailleering van Engeland betreft: deze is „in geen geval schitterend". Bovendien is Engeland voor 75 procent afhankelijk van den invoer uit ver ver wijderde landen, wat bij een activeering van den strijd ter zee en in de lucht kan leiden tot een snelle crisis in de 'ravi tailleering. In een aantal andere Euro peesche landen ziet de ravitailleerings- toestand er zeer slecht uit. Dat is een gevolg van den oorlog. In het bijzonder geldt dat voor Frankrijk en Finland. De Ostmesse in Königsberg bevat vele Interessante Inzendingen. Een collectie Russische bodemproducten op de stand der Sovjet Unie (Foto Weltblld) SJANGHAI, 14 Augustus (D.N.B.). Tsjiang Hsia-Ling een der drie meest vooraanstaande leiders van een gehei men bond te Sjanghai en lid van den gemeenteraad der Fransche nederzet ting, een invloedrijk zakenman, is hier vandaag vermoord. De daad is gepleegd floor een lid van zijn eigen lijfwacht, die ontstemd zou zijn geweest over zijn ontslag. WASHINGTON, 14 Aug. (D.N.B.). Onderstaatssecretaris Sumner Welles heeft medegedeeld, dat hij in den loop van de afgeloopen dagen twee besprekin gen heeft gevoerd met den Sovjet-Rus- sischen ambassadeur Oumansky. Hij zal deze besprekingen voortzetten in de hoop op een bevredigende regeling van de problemen, welke beide naties be treffen. In verband met de Russische nota, waarin de opheffing wordt gc- eischt van de diplomatieke en consu laire vertegenwoordigingen in de Balti- sche staten heelt Welles verklaard, dat een antwoord der Amerikaansche regee ring binnenkort zal volgen. Vlschcroquetjes (6 tot 8 stuksj Benoodigdheden: anderhalf ons visch- resten, gewogen zonder graat of vel letjes. Iedere gekookte vischsoort kan dienst doen en ook kan men zich "be. dienen van een blik zalm. De goed- koope soort leent zich hiertoe uitste kend. .Verder 1 dL melk, 15 gram bloem, 25 gram boter, peper,, zout, nootmuscaat of bij gebrek hieraan wat kruiden, gehakte peterselie, een half geklopt ei om te paneeren. Paneermeel, frituurvet. Bereiding: Bak de visch fijn, na ze zorgvuldig van alle graatjes en velle tjes ontdaan te hebben. Maak van de boter, bloem, melk en kruiden een dikke saus. Roer er de vissch door. Spreid de massa uit op een bord of platte schaal en laat ze koud en stijf worden. Verdeel de massa in zes of acht gelijke deelen. Neem een deel op een lepel,, maak het met een anderen lepel zoo glad mogelijk, rol het door fijn paneermeel en geef er nu den vorm van een croquetje aan. Kijk goed na of er geen barstjes in zijn. Doe zoo met alle gedeelten. Klop het ei, neem er de helft van en voeg er een lepel water bij. Rol ieder croquetje door het geklopte ei en zorg, dat het overal door het ei geraakt wordt. Rol ze daarna nog eens flink door paneermeel Bak de croquetjcs in heet frituurvet. Dien zc met takjes gebakken peterselie. Als men hang is, dat het mengseel niet stijf genoeg is of als men weinig lijd heeft om het voldoende stijf te la ten worden kan men in de saus twee glazen in koud water geweekte gela tine oplossen. Dit moet van het vuur geschieden, maar wel zoo heet moge lijk. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd ütr.straa» 10, Tel. 4092 VRIJDAG 16 AUGUSTUS JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP, gram.muziek. 10.00 Pianovoordracht. 10.30 Declamatie. 10.50 Gram.muziek. 11.00 Radio-revue (opn.). 12.00 Orgelspel en zaïjg. 12.30 Gram.muziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest en solist. I.45 Gram.muziek. 2.00 Pianovoordracht. 2.30 Declamatie. 3.00 Gram.muziek. 4.00 Gram. muziek (met toelichting). 4.30 Voor de kin deren. 5.00 Fluit en piano. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Esmeralda cn solist. 6.00 Zang met pianobegeleiding. 6.15 Causerie „Onze huisdieren in moeilijkheden". 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in bewogen ty'den". 6.45 Gram.muziek. 7.00 Vragen van den dag. 7.15 Berichten. 7.20 Voor de kinderen. 7.50 Felicitaties. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Bra- vour en charme. 8.45 Radiotooneel. 9.00 Da Ramblers. 9.30 Zang met pianobegeleiding. 9.50 Gram.muziek. 10.00 Dansmuziek (gr pl.) 10.15 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzen- ding. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8 00 Berich ten ANP. 8.10 Schriftlezing cn meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gram.mu ziek. 9.45 Canzonetta-sextet en gram.muziek II.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gram.mu ziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Be- richten ANP. 1.00 Zang met pianobegelei ding en gram.muziek. 1.40 Gram muziek. 2 00 Berichten (Duitsch). 2.15 Molto Cantabile en gram.muziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gram.muziek. 4.00 Hobo, piano en gr.- muziek. 4.30 Gram.muziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 NCRV- orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 NC RV-orkeat. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage. 8 00 Berich ten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Be richten (Engelsch). 8.45 Molto Cantabile. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gram.-mu- ziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Be richten ANP. 10 30—10.45. 11.15—11.30, 0.15 0.30 en 1.151.30 Berichten (Engelsch). DE VEREENIGDE STATEN EN DE SOVJET-UNIE WASHINGTON, 15 Aug. (D.N.B.) Naar hier verluidt zal aan het Sovjet- Russisch verlangen naar opheffing van de diplomatieke en consulaire vertegen woordigingen der Ver. Staten in de Baltische staten onder protest gevolg worden gegeven. Onderstaatssecretaris Sumner Welles heeft medegedeeld, dat •het antwoord, der Ver. Staten naar Mos kou is verzonden. FEUILLETON door 39) „Neen. Ik had hem tevoren nooit ge zien. Voorheen had ik het geld per aangeteekenden brief moeten versturen. Goddank, dat het voorbij is." „Waarom?" „De man is toch dood. nietwaar?" „Dat zegt toch niets. Er zit minstens een half dozijn in de bendo." „D denkt u dat ze het weer zui len doen?" „Natuurlijk," antwoordde Higgins op gewekt. Dan moet u mij direct waar schuwen en dan zullen we hem te pak ken nemen. Kom, wees flink!" Higgins sprong uit zijn stoel, went het feit, dat zijn zorgen met den dood van Raymond niet ten einde waren, scheen te veel voor den man. Hij verbleekte en greep de armleuningen van zijn stoel vast. De inspecteur belde. Het zachtst denkbare klopje en zon der op antwoord te wachten ging de deur open, waarna een hoofd om het hopkje keek. Het was dokter Pape. „Zeg eens, Higgins. Wat voer iij toch uit? Dat is nu al de tweede persoon, die ik uil deze kamer kriig om bij te maken. Pas jij een nieuwen vorm van „derde graad" toe of zoo iets? Twee in een half uur is wel een soort record" „En als je niet maakt, dat je weg komt, dokter," meende de stem achter den lessenaar, ben jij de derde.... of ik. Deze zaak maakt mij gek." „Onmogelijk!" Met een vroolijk gegrin nik verdween de politiedokter weer. De mededeeling van Adams hielp niet veel om de zaak op te helderen. Het was slechts een bevestiging van wat de inspecteur reeds vermoedde. Het afge ronde bedrag van honderd pond, dat op den dooden Raymond was gevonden, scheen reeds op afpersing te wijzen, zoo dra Higgins den aard van de werkzaam heden van de bende ontdekt had. Wat echter wel nieuw was, was het feit, dat hij zijn instructies tevoren had ontvan gen. De andere leden van de bende hadden dus afgeweten van Raymond's reis op de bus en het was geen toeval ligheid geweest. Dit was tot dusverre de gaping geweest in den gedachtengang van den inspecteur deze kwestie van toevalligheid. Van den husconducteur had hij gehoord, dat de man Raymond wel meer de laatste bus van X 87 had genomen en ook van andere lijnen. Wie Raymond ook had neergeschoten, hij had zeker niet gespeculeerd op de kans dat Raymond deze bus genomen zou hebben. Hij was er zeker van geweest. Tenzij hij natuurlijk over een onuitput telijk geduld beschikte en avond na avond op de laatste bii*.- gewacht had totdat toevallig Raymond die eens zou gebruiken. Dat klonk ab6urd. Maar moordenaars doen wel meer abnormale dingen. Een ernstig motief kon anders uiterst opvliegende menschen een op merkelijk geduld geven. Zulk een mo tief was bijvoorbeeld wraakwraak de jonge Hamper! Had Thomas Hamper iets met de bende uit te é-taan° Welke kans had de 'ongen tenslotte in het leven gehad? Fen misdadige vader wiens ouderlijke macht en voorbeeld allerminst van goe den invloed konden zijn geweest. De jongen was \an zijn vroegste jeugd af gedwongen geweest zijn eigen brood te verdienen. Daar stak natuurlijk geen kwaad in., maar.. En die wagen, die op zijn naam stond. Daar zat misschien niets in de ouwe Hamper was lid van de bende. Kon een abuis zijn. En hoe kwam de jonge Hamper voor den drom mel zoo prachtig van pas in dat groote huis, net toen het er met den machtigen Sanderson zoo benauwd begon uit te zien? „Ik zal clien knaap vinden en de waarheid uit hem halen." Maar aan den anderen kant had in specteur Higgins, sindé- hun gezamen lijk avontuur in den schoorsteen en op het dak van het huis in Medhurst een warm plekje in zijn hart voor den jongen. HOOFDSTUK XXVII. Waarin een onderzoek wordt ingesteld. „Een brief voor u, mijnheer. Net ge komen." „Dank je." Verstrooid nam Higgins de enveloppe aan, sneed haar open en haalde er een velletje papier uit te voorschijn. Aan Detective Inspecteur Cuthbert Higgins Scotland Yard, S. W. 1. Waarde heer Higgins, Mijn patiënt Sanderson is nu al veel beter en vanmorgen gaf hij het verlan gen te kennen, u te willen spreken. Ik wil dit onderhoud niet verbieden, maar vestig er nadrukkelijk uw aandacht op, dat hij nog steods mijn patiënt is Met allë hoogachting. Dr. Harold English. Kings Hospital. „Ik hen benieuwd", mompelde Hig gins. „Ik ben benieuwd." Inspecteur Higgins maakte nog niet direct gebruik van het aanbod van den dokter. Wat Sanderson ook te zeggen zou hebben, het had geen directe haast, want hij was er vrij zeker van dat de man, nu hij weer aan de beterende hand was, niets zou loslaten, waardoor hij zich zelf zou beschuldigen. Had hij ge sproken, toen hij pas overmand was, toen de eerste woede. over het verraad, waarvan hij het slachtoffer was gewor den. nog in hem ziedde, toen had hij wel iets van belang kunnen loslaten, maar nu Toch moest Higgins voorzichtig zijn en hem niet al te veel tijd geven om zijn verhaaltje in elkaar te zetten en alle details daarvan goed te bestudee- ren. Wat Sanderson te zeggen zou heb ben, moest in ieder geval nauwkeurig onderzocht worden en getoetst aan de reeds békende feiten. Andermaal was inspecteur Higgins terug in Horton Road 79. het huis, dat door de autoriteiten onbewoonbaar verklaard was en waarin sedert eeni- gen tijd een geuniform'de politieagent bivakkeerde, teneinde een oogje in het zeil te houden. Higgins had zich destijds voorgeno men. het geheele huis aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen, maar hij had zelf nog gpen tijd gevonden het nader onder de loupe te nemen. Nadat hij door beredeneering van de situatie eenigen tijd geleden tot de conclusie was gekomen, dat of wel Tho mas Hamper of de geheimzinnige „Stem" naar het huis waren terugge komen om het een of ander nagelatpn spoor weg te werken, had hij zich ge dwongen gevoeld het geheele pand nog eens nauwkeurig zelf te onderzoeken. De agent op wacht scheen bij de komst van den inspecteur half ingesla pen, maar zoodra hij van de identiteit van den bezoeker op de hoogte was, was hij angstig actief. De voordeur was nog steeds dichtge schroefd en de agent had het zich ge makkelijk gemaakt in de kamer achter de kelderdeur, waar Higgins bij zijn eerste bezoek over dien houten bal ge vallen was. De eerste ontdekking van Higgins betrof een half vol fleschje bier, waar van de agent in het geheel geen ver klaring kon geven. Dit was erg onge lukkig, want met een inwendig plezier besloot de inspecteur, dat hij het, aan gezien er toch geen rechtmatige eige naar bekend scheen te zijn, even goed kon confisqueeren wat hij dan ook terstond en met smaak deed. De agent sloeg hem zwijgend gade en likte de lippen af. „Ik had een reuze dorst, agent, an ders zou ik je wel een glaasje gegeven hebben." Inspecteur Higgins sloeg zijn blikken ten hemel, maar zei niets. „Ik ben geheelonthouder", antwoord de de man gevat. Higgins hegon nu aan ernstiger din gen Op welke plaats kon hij het meest waarschijnlijk dat spoor vinden, dat door Thomas Hamper of „de stem" was achtergelaten. Neem eerst nu eens Tommy. Indien hij de schuldige was, kon dat spoor zich evengoed in den kelder als op zolder bevinden, want, als zijn redeneering juist was, «moest Tommy naar den zol der gevlucht zijn alvorens hij tijd ge had had om zijn spoor uit te wisschen. Of, wanneer hij dat wel gedaan had, moest hij het opnieuw verborgen heb- hen voor hij naar den zolder eneld®. Maar waarom hadden in dat geval de perste onderzoekers het dan niet gevon den Het scheen onmogelijk een goed bruikbare schuilplaats te vinden, wan neer men geweldige haast had. en toch moest Tommy daarin geslaagd zijn. En hoe stond het nu met den ander? Het was vrij zeker, dat „de stem" het spoor nog niet gevonden had vóór het moment, dat de inspecteur hem de trap hoorde opklimmen, want dan zou het voor hem niet noodig geweest zijn nog hooger te komen. Om die reden moest het spoor, wat het dan ook was, zijn achtergelaten, op of boven de eerste ver dieping. Was het mogelijk, dat „de stem" vóór de kom6t van de twee agen ten en nadat hij de deurknop van de kamer, waarin Higgins verborgen zat, had omgedraaid, het spoor had gevon den? En waarom was hij begonnen met die voorkamer binnen te gaan? In die ka mer moest het spoor natuurlijk verbor gen zijn! „Daar had ik eerder aan moeten den ken", mompelde Higgins, die er van hield zichzelf zoo nu en dan in den geest een vermaning toe te dienen. „Pardon, meneer?" „Ik dacht maar wat hardop, agent." Zoo vlug als hem mogelijk was, snel de Higgins de wankele trap op, nadat hij den agent gelast had beneden te blijven. Hij trad de kamer binnen en keek andermaal rond. Opnieuw kwam hij tot de conclusie, dat Raymond gemakkelijk van dit raampje uit doodgeschoten kon zijn. Zelfs terwijl hij door de gebroken ruit jes naar buiten tuurde, kwam er een bus van lijn X 87 voorbij, en zich Ham- pers vaardigheid in Jt groote (huis her innerend, meende hij, dat deze ieder der passagiers met een stuk kool ge makkelijk had kunnen raken. Hamper! Waarom dacht hij steeds in dit ver* •band aan den jongen Hamper? (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2