RIJKSPOLITIE GROEIT MET 3650 MAN DESTATENDAM' GAAI NAAR DEN SLOOPER Opleiding reeds begonnen Oude IJsel wordt gekanaliseerd MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET ZAKLANTAARNS VOLGENS VOORSCHRIFT BEGRAFENIS VAN dr. N. P. VAN SPANJE EENDENJACHT OP HAARLEMSCHEN SINGEL - 3850 man voor den opbouwdienst PROCES ZONDER EINDE Patronen verbranden Vet voor werkloozen en armlastigen Ze BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 Marechaussee en rijksveldwacht worden aanzienlijk versterkt "P\ l politij korpsen hier te lande on- U darrran, zooals onlangs is medege deeld, een belangrijke uitbreiding en deze geldt zoowel voor de beide Rijks korpsen, namelijk het wapen der mare chaussee en het korps Rijksveldwacht (het korps politietroepen is opgeheven) als voor verscl "'denen gemeentelijke politiekorpsen en kleinere eenheden. Wat de Marechaussee betreft, dit wa pen wordt van ongeveer 1250 op 4000 man gebracht. Tot nu toe bestond de marechaussee uit den staf te 's-Graven- hage, vier in hoofdzaak over de kleinere gemeenten verdeelde divisies, en het te Apeldoorn gevestigde depot. Het ligt in de bedoeling, het aantal divisies te ver- dubbele en in tegenstelling tot vroegei deze zoodanig te verdeelen. dat vooral de groote steden door marechaussee wor den aangevuld. Er komen derhalve groo- tere eenheden van dit wapen in de voor naamste centra, doch daarnaast zullen de grensgebieden worden versterkt. Wervingsr:...,,.iissies, door de depar tementen van binnenlandsche zaken en van justitie ingesteld, zijn sedert de vo rige maand bezig om de uitbreiding der rijkspolitie practisch tot stand te bren gen. Vc< de marechaussee zijn ongeveer 1400 man gekozen uit het beroepsleger (die voor een deel reeds naar den Op- bouwdienst waren overgeplaatst) en de rest, ten getale van circa 1300 man, z.al uit dp dienstplichtigen, die hun eerste oefentijd hebben volbracht, worden ge- recruteerd voor zoover dit niet reeds is geschied. De marechaussee, die geheel op miliie: n leest is geschoeid, wordt namelijk nagenoeg uitsluitend uit diege nen aangevuld, die voldoende militaire scholing hebben gehad. De keuringseischen, waaraan moet worden voldaan, komen overeen met die, welke voor vrijwilligers in het. vroegere leger golden, met dien verstande, dat als minimumlengte 1.75 M. is voorgeschre ven. Verder geschiedt de beoordeeling uiteraard voornamelijk volgens normen, die geschiktheid voor de politietaak in houden. De opleiding voor de practijk, die de noodige kennis van wetten en verorde ningen omvat, wordt voor de jongeren door het depot te Apeldoorn en voor de overigen door de divisies zooveel moge lijk hrieadesgewiize verzorgd. De bij de marechaussee aangestelden beginnen in den rang van korporaal (piarechau^see 2e kl.), hetgeen ook geldt voor de uit het leger overgenomen on derofficieren, met uitzondering van de specialisten, die dadelijk voor zooveel zij een anderen rang hadden m dien rang kunnen worden geplaatst. De on derofficieren bij het wapen der mare chaussee moeien namelijk kunnen op treden als hulpofficier van justitie, aan wie het doen van zelfstandig onderzoek van strafzaken e.d. kan worden opge dragen en daarvoor hebben de onder officieren uit het gewone leger zonder meer geen bekwaamheid. Laatstbedoel de onderofficieren moeten dus bij plaat sing in het corps der marechaussee tij delijk genoegen nemen met een lageren rang dan zij in het leger hadden, en wel totdat hun opleiding in het nieuwe vak voldoende is gevorderd om hen weder in den onderofficiersrang te brengen Overigens zijn de onderofficiersrangen bij dit wapen: die \an wachtmeester- titulair en wachtmeester (sergeant), op perwachtmeester (sergeant-majoor) en adjudant-onderofficier. Het officierscorps bij de marechaussee dat ongeveer 25 leden telt. wordt tot een tachtigtal uitgebreid. Deze aanvulling ge. schiedt uit de legerofficieren uit allerlei korpsen, doch bn voorkeur uit de bere den wapens, omdat zii de noodige erva ring in het paardrijden moeten hebben. Ook voor de officieren, die bii de mare chaussee worden geplaatst, zijn cursus sen ingesteld, voor de jongeren bij het depot en voor de overigen bij de divi sies. VOOR de rijksveldwacht, die van 1350 man tot 2250 wordt uitgebreid, zijn door de wervingscommissies op het oogenblik reeds 735 man "uit het legei aangenomen, zoodat nog een 170-tal moei worden aangewezen uit de vele aanmel dingen. die al binnen zijn of ten deele nog worden verwacht. Van de genoemde 735 zijn er 250 Maandag i 1. op den spoedcursus te Hilversum geplaatst, die daar in een schoolgebouw is ingericht onder leiding van den districtscomman dant den heer Vermeyden uit Amster dam. Plaatsvervangend directeur van dézen cursus is mr. B. Frima, directeui van de model-politiev akschöol te Hilver sum. In normale tijden wordt elk halt jaar een cursus voor de rijksveldwacht door de opleidingsbrigade te Amsterdam gehouden, thans echter moet de cursus zijn candidaten binnen ruim twee maan den kunnen opleiden, om vervolgens 250 nieuwe cursisten te ontvangen. Uit politietroepen en leger zijn 21 offi cieren voor benoeming bij de Rijksveld wacht bestemd, die dienst zullen doen als adjunct, ter assistentie van de ell districtscommandanten. De bedoeling van de uitbreiding der rijksveldwacht is in de eerste plaats ver sterking van het korps in algemeenen zin, doch daarnaast dient deze uitbrei ding tot versterking, in overleg met de burgemeesters, van de plaatselijke poli- tie-organen, vooral in de kleinere ge meenten. Verduisteringslantaarns moeten van een goedkeuringsmerk zijn voorzien In de voorschriften voor de vervaar diging van voetgangerslantaarns heeft de mksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen bepaald, dat. zoolang de overheid het gebruik van normale openbare verlich ting verbiedt, voetgangers gedurende het tijdvak van zonsondergang tot. zons opgang buiten gebouwen geen andere verlichting mogen voeren dan die. wel ke verkregen wordt: lo. door bet juiste gebruik van de voetgangerslantaarn, zak- of handlan taarn, met beperkte lichtuitstraling. be- hoorende tot een door den inspecteur goedgekeurde soort voorzien van een gloeilampje voor wit licht, van het op de voetgangerslamp aangegeven vermo gen. Indien hanglampen gebruikt wor den. moeten deze aan de voorzijde van den romp van den voetganger worden aangebracht. 2o. door gebruik van kleine, van lichtgevende verf voorziene voorwerpen, zooals knoopen. rozetten, schildjes, gor dels e.d. Voor het personeel van overheidsdien sten overheidsbedrijven, semi-overheids bedrijven en daarmede gelijk te stellen diensten en bedrijven kan op aanvra ge. tot. wederopzegging toe. ontheffing van het verbod worden verleend, aan welke ontheffing voorwaarden kunnen worden verbonden. Voetgangerslantaarns met beperkte lichtuitstraling moeten zoodanig ziin samengesteld, dat de goede werking verzekerd is en blijft. Zij mogen ten aanzien van opbouw en uitvoering geen gebreken vertoonen. Wat de lichtverdeeling betreft, moeten de voetgangerslantaams zoodanige op tische eigenschappen bezitten, dat bii het gebruik, in het donker en bii goed zicht, van een hoogte van 500 meter boven het aardoppervlak geen recht streeks uitgestraald en geen gereflec teerd licht kan worden waargenomen. In het donker mag geen verblinding voorkomen en een doelmatige wegdek- verlichting moet worden verkregen. Op de voetgangerslantaarns moet ziin aangegeven een fabrieks- of bandels- merk een aanduiding van bet tvpe. een voor de keuring nader nn te geven goed keuringsmerk en bet nominale vermo gen in watt van de in de voetgangers- lantaarn toe te passen gloeilamp. KIND VERDRONKEN WAALWIJK. 14 Aug In een onbe waakt oogenblik is het anderhalfjarig zoontje van den heer H van den An ker alhier in een kuip met water ge raakt en verdronken AMSTERDAM, 14 Aug. Het stoffelijk overschot van dr. N. P. van Spanje, den oud-geneesheer-di recteur van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, is hedenochtend ter aar de besteld. In de kerk van Onze Lieve Vrouw van den Allerheiligsten Rozenkrans is vanochtend onder groote belangstelling de uitvaartdienst gehouden. De plechti ge requiemmis werd opgedragen door pastoor H. Hoosemans, die daarbij ge assisteerd werd door de kapelaans C. J. Koene en van Be.vnen. Onder de vele aanwezigen bevond zich mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam. Omstreeks twaalf uur kwam de be grafenisstoet op de begraafplaats Bui- tenveldert». aan den Amstelveenschen weg aan. Onder de talrijke belangstel lenden bevonden zich dr. L. van der Spek, geneesheer-directeur van het O. L V. Gasthuis, dr. A. H. Oidtman, dr. W. F. Emous, geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis te Arnhem, dr. J. M. H. A. Martens te Bussum en vele ambtsgenooten, de moeder-overste en de zusters en vele leden van het personeel van het O.L.V. Gasthuis, de leden van het college van regenten, mr W. Bergen, procureur-generaal van den Hoogen Raad, de pastoors J. G. Jansen en Th. Winkelman, evenals talrpke vertegen woordigers van instellingen, waaraan de overledene zijn medewerking heeft ver leend. In de kapel op de begraafplaats werd de absoute verricht door deken C. Boek horst, waarna de beaarding volgde. De schoonzoon van den ontslapene, mr. F. P. Th. Rohling, bracht den talrijken aan wezigen mede namens de familie een woord van dank voor de getoonde be langstelling. ROTTERDAM, 14 Augustus. Het s.s. „Statendam" van de Holland Amerika Lijn, dat gedurende ongeveer tien jaar op de lijndienst Rotterdam—New York heeft gevaren, is naar wij vernemen voor sloop verkocht aan Frank Riisdijk's in- dustrieele ondernemingen N.Y. te Hen drik Ido Ambacht. De „Statendam'die thans als een uit gebrand en verwoest wrak voor de Wil- helminakade ligt, i? in de oorlogsdagen in Mei ten onder gegaan. Voor de Nieuw Amsterdam was de Statendam, die 2S.290 br.t. mat, het grootste Nederlandsche passagiers- en vrachtschip. Het had een aceomodatie voor ongeveer 1400 passa giers. In 192? werd het schip op de wer ven van Harland en Wolff te Belfast op stapel gezet, maar door de ongunstige omstandigheden duurde het tot 1927 eer men het afgebouwde casco naar Schie dam liet verslepen. Het werd 192*9, eer het schip bii Wilton afgebouwd was en in de vaart kon worden gebracht. De „Statendam" was het derde schip van de H.A.L. van dien naam en een dei- fraaiste en meest comfortabel ingerichte zeekasteelen. De Achterhoek krijgt een vaar weg voor schepen van 500 ton Kosten 1.600.000 gulden DOETINCHEM, 14 Augustus. Tusschen Rijk, provincie en water schap is, naar het A.N.P. verneemt volledige overeenstemming be reikt over het reeds geruimen tijd aanhangige plan tot kanaliseering van den Ouden IJsel. De kanali seering zal zich uitstrekken van Ulft tot Doesburg. De Oude IJsel zal worden verbreed van 20 op 2S Meter en uitgediept van 1.25 op 2.50 M. Was de rivier tot dus verre slechts bevaarbaar voor schepen tot ongeveer 150 ton, wanneer het werk voltooid is, zullen schepen tot 500 ton de rivier kunnen bevaren van Doesburg tot Ulft. De Achterhoek zal dan een groote scheepvaartweg rijker zijn. De totale 'kosten van de kanaliseering van den Ouden IJsel zijn begroot op 1.600.000 gulden. In dit bedrag is onge veer 800.000 gulden aan werkloon begre pen. Enkele honderden arbeiders zullen hier eenige jaren werk vinden. Binnenkort zal met de uitvoering der plannen een aanvang worden gemaakt. De uitvoering is in handen van het in genieursbureau Van Hasselt en De Ko- ninc te Nijmegen in samenwerking met de Nederlandseh - Heide Maatschappij. KNIPPERSIGNALEN BLIJVEN VERBODEN 's-GRAVENHAGE, 14 Aue. Vele automobilisten bliiken te meenen. dat het tijdelijk inschakelen van de groote lichten geoorloofd zou ziin. De hoofd commissaris van politie vestigt er daar om de aandacht op. dat binnen de be bouwde kom van de gemeente Den Haag tijdens de verduistering alleen af geschermde. gedimde koplampverlich ting gebruikt mae worden. Ook het. bij wegkruisingen, geven van knippersig nalen is ten strengste verboden. De po litie zal zeer nauwgezet op het naleven van deze voorschriften letten. 's GRAVENHAGE. 14 Aug. Op 16 Augustus a.s. zullen in totaal rond 3400 korporaals en manschappen en rond 450 onderofficieren, die thans met groot, ver lof zijn. doch van wie door de burge meesters is verklaard, dat zii niet vol doende loongevenden arbeid konden vin den, in den Opbouwdienst worden opge nomen. VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. Bij een drietal beschikkingen van den secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is de termijn gedurende welken de vestigingswet kleinbedrijf 1937 van toepassing was verklaard op den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak, het mineraalwaterbedrnf en het terrazobednjf met zes maanden ver lengd. K.L.M.-cursisten hebben nu al vacantie! AMSTERDAM, 14 Aug. Naar wij vernemen hebben de gezagvoerders, pi loten en ander personeel van de K.L.M. dat sinds verleden week Maandag deel nam aan een door de directie der K.L.M te Amsterdam georganiseerden cursus, nu al „vacantie" gekregen. Het blepk namelijk op bezwaren te stuiten dat, nu de kinderen der beman ning schoolvacantie hebben, hun resp. vaders eiken dag in Amsterdam „op school" zouden zitten. Het komt prac tisch nooit voor. dat zij een heele zorner- vacantie met hun gezin kunnen door brengen en om hen die zeldzame en on gezochte gelegenheid nu niet te onthou den, is de K.L.M.-cursus al weer geslo ten en zijn de cursisten tot 1 Septem ber naar huis gezonden. Vanaf dien da tum zal de cursus 5 dagpn per week en slechts om de andere week worden ge houden. Eerst in October zal de cursus elke week plaats vinden. GEEN NEDERLANDSCH LANDHUIS HOUDKUNDIG CONGRES 's-GRAVENHAGE. 14 Aug. - Het be stuur van het Nederlandseh Landhuis- houdkundig Congres heeft besloten om het dit jaar te houden 92ste congres niet te laten doorgaan. Het Buma procedeert nog steeds over het muziekauteursrecht van films Weer nieuwe behandeling AMSTERDAM, 14 Aug. Tusschen het bureau vor muziek auteursrechten (BUMA) en den Bioscoopbond bestaat reeds geruimen tijd verschil van mee ning over de muziekauteursrechten van geluidfims. De bioscoopbond stelt zich op het standpunt, dat de maker van de film, de producer, deze reeds heeft betaald bij het. voldoen van het honorarium aan den componist. Het Buma daaren tegen is van oordeel, dat de som, be taald aan den componist uitsluitend loon is voor het recht deze speciaal ver vaardigde muziek in de geluidsfilm op te nemen, maar dat van de openbare vertooning, het ten gehoore brengen der muziek weder muziekauteursrechten moeten worden betaald door den direc teur van het bioscooptheater, waar de film draait. Door den Hoogen Raad is thans in de ze zaak een afwijzend arrest gewezen, waarin dit rechtscollege zich op een te gengesteld standpunt van het Hof te Amsterdam stelde, waar het Buma in het ongelijk werd gesteld. Het betreft hier het civiel geding tus schen het Buma als eischer en Jog- chem's tehater te Amersfoort, als ge daagde, waar een film werd vertoond, waarin beschermde muziek ten gehoo re werd gebracht en waarvoor geen auteursrechten waren voldaan. Het Buma eischte van genoemd thea ter schadevergoeding. Het gerechtshof te Amsterdam wees den eisch af, omdat naar het inzicht van dit college de filmproducer vol gens art. 6 van de auteurswet beschouwd dient te worden als de auteur. Het Bu ma ging van dit arrest in cassatie. De procureur-generaal van den Hoo gen Raad sloot zich in zijn conclusie aan bij het gerechtshof. De Hooge Raad echter wees een van deze conclusie afwijkend arrest. Ons hoogste rechtscollege was van oordeel, dat de strekking van art. 6 van de auteurswet is, dat het auteursrecht toe komt aan den schepper van de grond gedachte van een werk, indien deze voor de uitvoering gebruik heeft ge maakt van personen, wier arbeid hij zoodanig door leiding en toezicht heeft geïnspireerd, dat hun arbeid niet als een eigen schepping kan worden be schouwd. De Hooge Raad heeft gemeend, dat dit niet het geval is bij de muzikale ge deelten van een geluidsfilm, wanneer de componist daarvoor origineele muziek heeft gecomponeerd en daarbij noch heeft gewerkt naar een ontwerp van zijn producer, noch onder leiding en toezicht van een producer. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het Hof en wees de zaak terug naar het Hof te Amsterdam, om opnieuw te worden behandeld. In September zal opnieuw in deze zaak worden gepleit. Onaangename nasleep voor den man die eendenbeschermer bedreigde AMSTERDAM, 14 Aug. Het ge beurde op een der Haarlemsche sin gels op een bitter kouden Januari dag van dit jaar. Een 53-jarige werk man wandelde met zijn hond, toen het dier plotseling lucht van een troep eenden kreeg, die door gebrek aan open water op het ijs rondschar relden. De felle jonge hond sprong op het ijs om een aanval op de vreedzame eenden te doen. Een oogenblik later kwam hij terug met een eend in zijn bek, zeer tot ge noegen van zijn baas, die van den wal af met zichtbaar genoegen de jacht had gevolgd. In zijn verbeelding zag hij op zijn tafel reeds een heerlijk eendenboutje staanMaar het zou adders gaan: een wandelaar bemoeide zich met het geval toen de arbeider de eend opraapte. „Laat liggen, dat is eigendom van de gemeente," aldus de wandelaar. Er ontstond een hevige woordenwis seling en de eendenliefhebber maakte zich boos, dat hij een dolkmes trok en hevige bedreigingen uitte. Hij liet ten slotte echter „zijn" eend vallen en toog huiswaarts. Maar de wandelaar, die zich bedreigd achtte, spoedde zich naar de politie. Voor den politierechter te Haarlem beweerde de eigenaar van den jacht hond, dat hij Zijn mes niet getrokken had. Wel had hij zich kwaad gemaakt, omdat zijn hond mishandeld werd. In weerwil van ziin onschuldbetuigin- gen veroordeelde de rechter hem tot veertien dagen gevangenisstraf. Ook voor het Hof hield hij vol on schuldig te zijn, hij had met een samen gevouwen hondenriem gezwaaid en niet met een mes. Verdachte had reeds eenige veroor deelingen achter den rug en de procu reur-generaal mr. A. A. L. F. van Dulle- men vorderde bevestiging van het von nis. Arrest 23 Augustus. Vacan tiegenoegens: Naardensche jongens stalen bijna duizend patronen en stookten er vuurtjes van NAARDEN, 14 Augustus. De Naardensche politie heeft een zes tal knapen aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan ge vaarlijke baldadigheid. De jongens, die 13—17 jaar oud zijn, brachten een bezoek aan de oude forten en kazernes in Kaar den, o.a. de promers- en oranje-ka zerne en hadden daar wat rondge snuffeld. Zij maakten zich meester van oude munitie van den vorigen we reldoorlog 19141918, bestaande uit z.g. seinpatronen, die verpakt wa ren in doozen. Buiten werden de doozen open gemaakt, en vele van de patronen ontstoken. Daar deze patronen groote hitte ver spreidden en konden ontploffen, was deze baldadigheid lang niet ongevaar lijk. Doordat de ontbrandpatronen groo te witte plekken achterlieten, werd het gevaarlijke spelletje ook aan de poli- tie bekend, die al spoedig kon overgaan tot rle aanhouding van een der jongens. Deze verried zijn vriendjes en spoe dig waren zes jongens gepakt. Bii het verhoor kwam aan het licht, dat de jongens nog vele patronen ver borgen hadden, gewikkeld in kranten papier en onder gras verborgen, met het doel, hier later nog eens plezier van te hebben. Vergezeld van de politie moesten de jongens de verborgen seinpatronen op graven. In totaal werden nog negen doozen met een totalen inhoud van 900 patronen in beslag genomen. Eenige van de jongens, die nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, aan de ouders zijn teruggegeven waren reeds bekenden van de politie. Zij komen voor goedkoope margarine en vet in aan merking ongeacht de bonnen 's-GRAVENHAGE, 15 Aug. De rijks- dienst der levensmiddelen-distributie heeft betreffende bovengenoemd onder werp aan de gemeentebesturen een cir culaire gezonden, waaraan het volgend? is ontleend: Ondersteunde of tewerkgestelde werk loozen en armlastigen en de daarmede gelijkgestelden, kunnen voor het verkrij gen van goedkoope margarine en bak en braadvet in aanmerking komen, on geacht of zij in het bezit zijn van vet- bonnen. dan wel van boterbonnen. In sommige gemeenten worden door den plaatselijken distributiedienst, de instantie, belast met de distributie van goedkoope margarine en bak- en braadvet, na inlevering der bonnen, zgn „toewijzingen" verstrekt. Dit is echter niet noodig, aangezien margarine en bak- en braadvet voor werkloozen en armlastigen voorloopig op de normale wijze als voorheen, zonder gebruikma king van een toewijzing, bij den rijks dienst der levensmiddelendistributie kan worden aangevraagd. Het innemen der vet en/of boterbon nen behoort steeds plaats te vinden door de gemeentel ij ke instantie belast met de distributie van goedkoope levensmiddelen. Nimmer mogen be trokkenen deze bonnen bij den win k e 1 i e r inleveren. De kerkelijke instellingen van welda digheid die gebruik maken van de ter zake geldende regeling betreffende zelf standige distributie aan hun onder steunden, zullen het door hun benoodig de kwantum margarine en bak- en braadvet slechts kunnen in ontvangst nemen tegen g e 1 ij k t. ij d i g e ovérgav van het daarvoor benoodigde aantal vet bonnen en/of boterbonnen, welke, zij van hun ondersteunden hebben verkregen. Doel en werkwijze van het Nederlandsche Middenstandersfront 's-GRAVENHAGE, 15 Aug. Naar aan leiding van een steeds groeiend aantal verzoeken om inlichtingen omtrent het Nederlandsche Middenstandersfront, deelt de persdienst van de N.S.B. te 's-Gravenhage het volgende mede: Het doel van het Nederlandsche Middenstan dersfront is n i e t: naast de bestaande or ganisaties nieuwe te stichten tenzij daar aan behoefte zou bestaan of bestaande or ganisaties ondoelmatig zouden zijn. Het doel is wel: te kristalliseeren rond den raad voor volkshuishouding der N.S.B., opdat zij daadwerkelijk zullen kunnen medearbeiden aan den opbouw van het nieuwe sociale en economische leven in ons vaderland. Het Nederlandsche Mid denstandersfront is opgericht, tot propa ganda voor dit doel en tot strijd ter ver wezenlijking ervan. Het lidmaatschap van de N.S.B. is niet vereischt om tot het Ned. Middenstandersfront te kunnen toe treden. Het Nederlandsche Middenstanders- front groeit, naar de persdienst'der N.S.B. nader mededeelt, zichtbaar in omvang doordat er belangstelling blijkt te be staan voor het streven dezer organisatie. Uit de kringen der vakorganisaties tra den reeds toe: organisaties van kruide niers. sigarenwinkeliers (tabakshandela ren), handelsagenten, kappers, dinerbe zorgers (kokerijen), verzekeringsagenten, begrafenisondernemers, slagers en han delaren in textielgoederen. Met tal van andere organisaties worden nog bespre kingen gevoerd, terwijl vele persoonlijke aanmeldingen binnenkomen, die in de bij het Nederl. Middenstandersfront aan gesloten vakgroepen worden ingedeeld. Ook van de periodieke vakpers zijn toe zeggingen ontvangen tot samenwerking. HET RNSTIGE VERKEERSONGEVAL TE BERGEN OP ZOOM BERGEN OP ZOOM, 14 Aug. In aansluiting op one bericht van gisteren over het ernstige verkeersongeval al hier, waarbij drie kinderen werden ge dood, vernemen wij nog, dat in den af- geloopen nacht ook de drie-jarige Chr. Videier, aan de gevolgen van zijn ver wondingen, eveneens bij het ongeval opgeloopen, in het Algemeen Burgergast huis is overleden. Zoodoende is het aan tal slachtoffers tot vier gestegen. De toestand van de overige slachtof fertjes is, hoewel nog zeer ernstig, zon der levensgevaar. KINDERHOEKJE 263. De directrice vertelt nu, wat er gebeura is en dat Peter en 't elfje in den tuin zijn. Als de vriendelijke heer buiten komt, loopt Peter hem juichend tegemoet. 264. „Dag Peter, ik zal je vlug naar je vader en moeder toebrengen, ze hebben jou aan de foto herkendzegt hij en even later vertrekken beiden, hartelijk toegewuifd door de directrice en de kinderen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6