Nederlandsche Unie antwoordt dr. Colijn „Eïfprovincialistische geest moet verdwijnen" Een gouwdag van Nationaal Front HET RIJK STICHT EEN GENEALOGISCH BUREAU Bijeenkomst te Groningen Verzamelingen samengebracht MYRA, HE? ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET ER KOMT MEER MELKCHOCOLADE ONTSLAG EN LOON BOMMEN EN THEE N.S.B. EN S.D.A.P. DE VERLENGING DER RIJVERGUNNING UIT DE STAATSCOURANT Verduistering eischt andere werktijden Zes maanden voor een busje koffiestroop Radio-Programma's NIEUWSBERICHTEN: AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 1G AUGUSTUS 1940 Arnold Meijer bepleit een Groot-Nederland van den Dollart tot Calais OISTERWIJK, 15 Augustus. Van- middag werd op de terreinen van het boschrestaurant „Groot Speyck" de eer ste gouwdag gehouden van de Gouw Noord Brabant van Nationaal Front. Tegen halldrie waren eenige duizenden volksgcnooten samengekomen bij het boschrestaurant, waar een spreekgestoel te was opgericht tegen een achtergrond van grijs en zwart, de kleuren van Na tionaal Front. In het midden wapper de de rood witblauwe- vlag. Om halfdrie betrad de leider, Arnold Meijer, aan het hoofd van een sectie van het grauwe vendel het terrein, door de volksgenooten niet handopsteken be groet Onmiddelliik na aankomst op het terrein droeg Arnold Meijer de stan daard van de beweging in de kleuren oranje bïanje bleu over aan het Zuider hoofdkwartier. Onder gejuich werd de vlag geheschen. De gouwleider van Brabant, mr. L. Peetcrs, uit Eindhoven, sprak een woord van welkom tot de kameraden, dip uit alle oorden van Brabant waren gekomen. Nadat de heer J. van Erp de doodenherdenking had uilgesproken, besteeg Arnold Meijer het spreekgestoel te voor het houden van zijn rede. Arnold Meijer herinnerde er aan, hoe de bakermat van Nationaal Front in Oistenvijk heeft gestaan, waar de jonge beweging ondanks tegenwerkingen is gegroeid. Het beginselprogramma van Natio naal Front is niet uit opportuniteitsover wegingen of onder drang van buiten tot stand gekomen. I-Tet berust niet op wis selvallige omstandigheden, dorh is ge grondvest op de natuur der dingen en op den dienerpn zin van de hedendaag- sche ontwikkeling, aldus hetonede spre ker. Wij waren tegpn de politieke par tijen, omdat zii rle kracht van ons volk ondermijnden Wii waren tegen de, N S B. omdat wij meenden, dat wii van zui veren geest bezield, een waarlijk Neder- landsciien koers hielden, die het ver trouwen aan ons volk zou kunnen ge- ven Spreker herdacht met eerbied de strij- 'df>rs. die hem in den moeilijken eersten tijd hebben gesteund De strijd, dien wij zes jaren hebben gestreden was geen ijdele strijd. Men beeft met smaad en vervolging ons werk kunnen bemoeilij ken en verzwaren, maar ons er onder krijgen was onmogelijk, omdat achter Nationaal Front een overtuiging zit. Onafhankelijkheid op het spel Het recht om leiding te geven in de zen tijd wordt niet alleen gekocht met vroeger bezit van enkele ideeën. Daarvoor is noodig de moed deze idee en te propageeren. Daarvoor is noodig offervaardigheid Het tijdperk van de partijpolitiek, die zooveel ellende over ons volk heeft gebracht, is voorbij. Hij, die niet inziet, dat het Euro pa van morgen er volkomen anders zal uitzien dan dat van gisteren, brengt ons volk in het grootste ge vaar. Als wij onder bet oog van de bezettende macht onze eenheid niet kunnen vinden, dan is het met onze zelfstandigheid gedaan. Wij willen Nederland houden, rnaar dan moet de partijenstrijd, welke Nederland verkwanselt, ou- houden. Spreker betoogde vervolgens, dat het Nederland, dat wij willen be houden, een groot Nederland moet zijn, van den Dollart tot Calais. Want dit is het gebied, waar Ne derlanders wonen. Wij hebben dus niet alleen het recht, maar den plicht dit te vereenigingen in een groot Nederland. Dit Groot-Nederland beteekent geen gelijkschakeling, geen opheffing van de gewestelijke verschillen, die een volk rijker en grbo'ter maken. Noodzakelijk is slechts, dat alles in evenwicht is, en het staatkundig stelsel de garantie geeft, dat het eene deel het ander niet onderdrukt. Onze nationale geschiedenis is groot geweest. Onze voorvaderen versperden de Theems tot Chatham en toen de tachtigjarige oorlog was geëindigd, had den wij geen meesters meer ter zee. On ze cultuur was ook groot, niet het minst gevormd door de Nederlanders uit de zuidelijke provinciën. Rii alle verschei denheid is er toch een niet te ontken nen eenheid gegroeid door onzen volks aard. Zoo kan het weer worden, als wij één groot en krachtig rijk vormen. Hiervoor is slechts noodig, dat al deze vnlksgroepen de gelegenheid krijgen zich zoo groot mogelijk te ontplooien. Alleen wanneer de staat werkelijk volksch is. erkent hii de onderscheiden deelen van het geheel. In zulk een volksstaat is het niet mogelijk, dat een of meer provinciën, de andere overheerschen. Allen, die door afstamming, taal, wezen en cultiuy* een eenheid vor men, worden erkend als volwaardig Nederlander. Hii. die geen volwaar dig Nederlander is, wordt niet er kend. ook al brengt hij millioenen mee en ook al is hii door een wan staltig democratisch systeem als Nederlander aanvaard. De elf-pro vincialistische geest moet verdwij nen. Een regionalisme zooals door enkelen uit Brahantia Nostra ge propageerd wordt, is uit den booze. Spreker ziet de taak van Brabant van meer GrootNederlandschen aard. Geen Brahantia Nostra maar Brabantia Neer landica: Brabant voor geheel Nederland Ik zeg het nu en ik heb het jaren ge leden gezegd, verklaarde spreker, dat ons eigen belang meer Oost- dan West waarts gericht is. En alleen hij, die uit innerlijke, eerlijke en eigen overtuiging met den Germaanschen staat wil sa menwerken, zal de toekomst van dit land verbeteren en naar een groote hoogte kunnen voeren. Ik heb den moed gehad te getuigen van mijn inzicht, lang voor er kans scheen, dat dc op bouw der democratie ooit zou kunnen worden overwonnen. Ik zal blijven zeer- gen, wat ik waarheid weet. lot welzijn van ons volk, tot den dag, dat heel dit volk is ontwaakt en als één man schou der aan schouder slaat, trouw tot den dood aan ons eigen Groote Nederland. Spreker vroeg tenslotte allen den eed van trouw aan Nederland te zweren. Alle volksgenooten legden met opgehe ven hand de door Kees Spierings voor gezegden eed van trouw aan de begin selen en aan den leider af, De leider legde vervolgens den eed van trouw af aan de beweging. De heer van Erp declameerde daarop „Seheepspraet" van Huygens. Met een woord van dank door gouw leider Peeters werd de bijeenkomst ge sloten. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN AMSTERDAM. 15 Augustus. Naar wii vernemen heeft de Raad van Voor lichting voor de Nederlandsche -pers he sloten tot oprichting van een Verbond van Nederlandsche Journalisten. PAKKETPOST MET DUITSCHLAND 's-GRAVENHAGE. 15 Aug. Met in gang van heden is het verkeer met dringende pakketten, ijlpakketten, en rembourszendingen tusschen Nederland en Duitschland opengesteld. De chocoladefabrieken blij ven normaal verder werken Dezer dagen heeft een contactcommis sie, gevormd uit de fabrikanten van chocolade-artikelen, overleg gepleegd met de bevoegde autoriteiten om te komen tot een oplossing voor het ge brek aan grondstoffen voor deze indu strie. nu de cacaoboonen niet meer aan gevoerd kunnen worden, aldus het Va derland. Men is het volkomen eens geworden over de maatregelen, die genomen moe ten worden en men ziet een weg om de chocoladefabrieken nog geruimen tijd on normale kracht te laten werken. Daar toe zal men moeten komen tot een on derlinge verdeeling van de hoeveelheid beschikbare grondstoffen, waarvan liet gevolg zal zijn dat de pure chocolade schaarscher wordt en dat er meer melk en gevulde chocolade in den handel ge bracht zal worden. Men wil namelijk dc industrie zooveel mogelijk intact laten en dus dezelfde hoeveelheid producten afleveren. Aangezien de hoeveelheid ca caoboonen evenwel beperkt is. zal men meer andere grondstoffen moeten er- werken. Dit is zeker toe te juichen, aan gezien de voedingswaarde van melkcho colade grooter is dan van pure choco lade. Naar aanleiding van het feit. dat he kend is geworden dat verscheidene cho coladefabrieken geen orders meer aan nemen. doen nu allerlei dwaze geruch ten de ronde. Dit niet accepteeren van orders houdt echter slechts verband met de noodzakelijkheid voor de fabrieken om hun productie bii de nieuwe maat regelen aan te passen. DEPORTATIE VAN VREEMDELINGEN IN MEXICO MEXICO-STAD, li Aug. (D.N.R.). De Nacional kondigt-aan, dat volgende maand 36 ongewenschte vreemdelingen, onder wie eenige Aziaten en drie Ame rikanen. aan boord van een Japansch schip gedeporteerd zullen worden. 0 GRONINGEN, 15 Aug. In de „Har monie" heeft de Nederlandsche Unie vanavond een openbare vergadering ge houden, waarvoor groote belangstelling bestond. Zoowel de groote beneden- als de bovenzaal waren geheel bezet. Zoo groot was de belangstelling, dat over enkele dagen weer een bijeenkomst zal worden gehouden. De eerste spreker was nir. J. Lint horst Homan, die door de vergadering met applaus werd begroet. Spreker be schreef, hoe in de laatste jaren overal in ons volk een sterk verlangen naar eerlijker samenwerking en sterker ge meenschapszin merkbaar was en hoe dit ook in de geheole provincie Gronin gen zich openbaarde. De tijdskentering kondigde zich hier reeds aan. Het ligt in de lijn dier ontwikkeling, dat men nu, nu de oorlog saamhoongheid noodzake lijker maakt, en de toekomst nieuwe verhoudingen eischt, dit streven in een nieuw tempo voortgezet wordt. Ons volk is terecht niet meer terug te houden. Het duit, eveneens terecht, ook niet een pauze van dit streven tijdens den oor logstijd. Nu ondervinden zij, die hier aan voortwerken eenerzijds de critick, dat zij, dit nu pas hebben uitgevonden en anderzijds de critiek, dat zij te ver gaan. Zoo opperden in de vergadering der anti-revolutionaire en christelijke- historische kierverceniging te Amster dam de hceren Colijn en Slotemaker dc Bruine het bezwaar, dat de oorlogstijd nog te weinig is afgeteekend voor ver- anderingencn voorts, dat het gevaar van aantasting van ons volkskarakter hij dit werk groot is. De heer Colijn sprak over de nood zaak van herorièntecring, ook op sociaal cn economisch gebied, al was het al leen maar door de veranderde omstan digheden, welke op het continent van Europa geboren zijn. Hij wees er voorts op, dat sommig sociale en economische hervormingen zoodanig afhankelijk zijn van de toestanden, zooals die na den oorlog zullen zijn, dat het dwaas is er reeds nu bespiegelinge over te houden. Leest men dit, dan vraagt men zich af, of de heer Colijn wel uit zich zelf tot de innige overtuiging kwam, dat wij onze sociale toestanden, d.w.z. onze onder linge sociale vervreemding cn verwaar- loozing reeds lang om inwendige Neder landsche redenen ingrijpend moeten verbeteren. Onze sociale saamhoorigheid kan geen verder uitstel lijden, ook niet tot na den oorlog. Wat door de heeren Colijn cn Slote maker do Bruine over aantasting van ons volkskarakter is gezegd, kan niet aan de Nederlandsche Unie worden ver weten, welke de verdieping van den christelijken geest in. de samenleving juist tot uitgangspunt van haar werk maakt cn welker aanvoerders juist door dien drang worden gedreven, terwijl zij alle drie. ook vroeger, ons volkskarak ter steeds voor oogen hebben gehad. Al le kringen zullen echter, zonder uitzon dering, zich welbewust op maatschap pelijk gebied opofferingen moeten ge troosten voor de volkssaamhoorigheid, ook metterdaad. Vervolgens spraken prof. dr. J. E. de Quay en mr. L. Einthoven. Hun rede voeringen kwamen in groote trekken overeen met die, welke zij elders hiel den. De muziek van Gruno's postharmo- nie en declamatie door Kommer Kleyn luisterden de bijeenkomst op. Nadere uiteenzetting van het departement s'-GRAVENHAGE, 15 Aug. In ver- band met een mogelijke onjuiste uitleg ging van de verordening betreffende liet beperken van werk schrijft de secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van sociale zaken nader aan de gemeentebesturen o.a.: De ontslagenen, gegeven voor 11 Juni 1910, doch na 9 Mei 1.1. moesten volgens "het eerste desbetreffende uit voeringsbesluit onmiddellijk wrorden in getrokken. Deze bepaling moet aldus worden op gevat, dat de werkgever, mits het ont slag gegeven werd conform dc verorde ning van 27 Mei 1910, den arbeider geen loon behoeft te betalen vanaf dien datum van ontslag tot 11 Juni 1910. Is liet ontslag verleend voor 11 Juni 19SO, overeenkomstig de verordening en naderhand door den directeur-generaal van den arbeid of door dc door hem hiertoe gemachtigde organen goedge keurd, dan behoeven, indien het ver zoek om toestemming is ingediend voor 1 Juli 19SO, evenmin loonen door dc werkgevers aan de arbeiders te worden uitbetaald over liet tijdvak van 11 Juni 1940 tot aan den datum van goedkeu ring van het ontslag. Degenen, die na 1 Juli 1940 het ver zoek, om arbeiders te mogen ontslaan, hebben ingediend, zijn verplicht dien arbeiders loon uit te betalen vanaf den datum van het eerste uitvoeringsbesluit 11 Juni 1940 tot aan den dag, waarop na verkregen vergunning van den directeur-generaal van den ar beid het ontslag ingaat. AMSTERDAM, 15 Aug. De Engel- schen hebben boven Amsterdam niet al leen bommen uitgeworpen, maar ook oranjekleurige zakjes met thee, met. een kaartje er aan, waarop gezegd wordt, dat Engeland nog thee heeft. Aldus de Deutsche Zeitung, die ver volgt:' Dat zal voor hen, wien de bom men liet dak boven het hoofd in brand hebben gestoken, zeker een geruststel ling zijn. CULTUREELE WERKEN IN DUITSCHLAND 's-GRAVENHAGE, 15 Aug. De be oefenaars van cultureele beroepen in Nederland, in liet bijzonder beeldende kunstenaars, musici, schrijvers, tooneel- spelers, cineasten, uitgevers, boekhande laren cn allen, die op het gelned van de peis werkzaam zijn, hebben voor de uit oefening van hun beroep in het Duit- sche Rijk een vergunning noodig van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, hoofdafdeeling Yolksaufklarung und Propaganda, Kneu terdijk 20, Den Haag. Bij voorgenomen reizen naar Duitschlajid moet te ge- noemder plaatse een dergelijke vergun ning worden aangevraagd. Dp bepalingen, welke voor een derge lijke reis een doorlaatbewijs van de zij de der politie eischen, blijven door de ze regeling onaangetast. Mr. Kost van Tonningen over dc toekomstige ontwikke ling HILLEGERSBERG. 15 Augustus. De S.D A.P. is verburgerlijkt en toch is deze S.D.A P. de socialistische arbeiderspartij waarmee en waarin een niutnve gemeen schap mopt worden ongebouwd. een on politiek arbeidersfront, dat men niet loet verwarren met bet Arbeidsfront der N.SR." aldu§ mr. Rost van Ton ningen in een vergadering der N S.B. die in Lommerrijk alhier werd gehouden. De groote vraag nu was. hoe dit ar beidersfront tc vormen zondéi politieke basis. Zoo is men ertoe gekomen bet N.V.V. te laten voortbestaan. De heei Woudenberg is benoemd tot commissaris voor liet N.V.V.terwijl men overigens alle federatiebesturen onaangetast liet. Om alle misverstand te voorkomen heeft men den heer Woudenberg, dip immers lid is van hot N.SB.-Arbeidsfront, „ver lof" gegeven. Tevens zag men in. dat de cultureele waarden van de arbeidsgemeenschap be waard moesten blijven en zoo moest er in de eerste plaats vcor gewaakt wor den, dat de Arbeiderspers cn de Arbei- ders-raclio-omropp niet in verkeerde ban den vielen. Overigens had snreker niet in de lijn der werkzaamheden van dc redactie der Arbeiderspers pn van de Vara willen treden. Tot do taak van het nieuwe arbeiders front behoort tevens het noodzakelijke contact met de jongeren. Er is hard ge werkt en do zaak begint reeds te leven. Hoe een en ander zich verder zal ont wikkelen. daaromtrent hoont spreker binnenkort bet woord per radio tol bei Nederlandsche volk te richten. Dat de vrije wilsuiting tot stand komt. daar is spreker zeker van. Het is de bedoeling dat de socialis tische arbeiderspartij een eigen be stuur vormt cn wanneer het eenmaal zoover is. zal gepn commissariaat meer noodig zijn Het zal een wed strijd worden, zoo zeidc spreker, wüo het eerste het Nederlandsche volk bereikt. Of de S.D.A.P. en de N.S.B. elkander de hand kunnen reiken, zal de toekomst moeten 11itwii7.cn. Hierna wijdde spreker uit over het plan voor den opbouw, waarbij hii over oudere plannen, zooals het Plan vail dsn Arbeid, met waardecring kon spreken. Verder stelde mr. Rost van Tonningen den arbeiders in het vooruitzicht: betaal de vacantie. verzorging van den vriicn tijd. verzekering van ccn gelukkigen ouden dag en de opleiding van de jeugd. Ze moet voor 17 Augustus worden aangevraagd 's-GRAVENHAGE. 15 Au». Met het oog op de gewenschte regelmatige ver strekking van vloeibare brandstof aan motorische verkeersmiddelen vestigt de Iv.N.A.C. nogmaals de aandacht van houders van motorbrandstofvergunnin gen op het feit, dat de loopende vergun ningen met ingang van 1 September a.s. niet meer geldig zijn. Verlenging van pen loopende vergun ning dient voor elk motorrijtuig afzon derlijk te worden aangevraagd vóór 17 Augustus door middel van briefkaart- formulieren, welke verkrijgbaar zijn bii de plaatseliiko distributiekantoren. Men dragc er v>rg voor dat genoemde brief kaart voor dezelfde categorie geldt als de loopende vergunning, hetgeen mee brengt dat de briefkaart van dezelfde kleur moet zijn als de thans in gebruik zijtidc voorruit-driehoek. Voor nieuwe aanvragen dient men nog de groote formulieren (wit en rood) in te vullen, welke e\cneens bii de plaatselijke distributiekantoren ver krijgbaar zijn. Landbouw en Visscherij s GRAVENHAGE. 15 Augustus. Bij beschikking van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van Landbouw en Visscherij. is met ingang van 15 Juli 1940 aan G. W. Stroink te Enschede, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lfd van dc commissie van toezicht op de Rijksland- bouw wintcrschool te Meppel, onder dankbetuiging voor de in deze functie door hem he wezen diensten, en zijn als zoodanig benoemd H. Dekker te Nije- vecn en ir. J. M L. Otten te Meppel. Bij beschikking van den secretaris generaal. wnd. hoofd van 'het departe ment van Landbouw en Visscherij is met ingang van 1 October 1940 benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwwinter- school te Hoorn P. Krabbendam te Be verwijk. 's ultAVENHAGE, 15 Augustus. Het departement van onderwijs, kunsten en weienschappen houdt zich uezig met verschillende instellingen en personen, die dc genealogie, heraldiek en ikonogra rie beoefenen. In de eerste plaats ressor teert daaronder de uitgebreide verzame ling van ikonografisch materiaal (docu mentatie op het gebied van beeltenissen van Nederlanders), welke het Rijk een achttal jaren geleden ton geschenke ont ving van jhr. mr. dr E. van Bere- steyn. Deze verzameling vormde teza men met de collecties op het gebied der kunstgeschidenis, welke is opgebouwd op de schenkingen van wijlen dr. C Hof stede de Groot en den lieer Frits Lugt, het Rijksbureau voor Kunsthistorische en ikonografisrbe documentatie, dat ge vestigd is in het gebouw Korte Vijver berg 7 te 's-Gravenbage, het vroegere Haagsehe gemeentemuseum. Daarnaast verleent het departement stcunaan par ticuliere genootschappen en envreenigin- gen.hctzij nonr het toekennen van sub sidies, hetzjj door het verleenen van gra tis huisvesting heizij door een combina tie van beide. Reeds sinds semgen tiid werd over wogen deze ietwat, versnipperde staats zorg te ccntralisperen, ten eimie een grooter nuttig effect te bereiken. Deze aangelegenheid werd, meer accuut. toen eenigp tijd epleden mevr. C.h. van Fene- inaTïandriks. die een groote verzame ling van gegevens op genealogisch ge bied hez.it, deze aan liet Rijk ten ge schenke aanbood en dientengevolge de vraag rees. waar deze verzameling zou moeten worden ondergebracht. Thans is besloten de bedoelde ikonu- grafische verzameling los te maken \an de documentatie op kunsthistorisch ge bied en baar met de N.V. Bureau voor Historische Demografie (thans gevestigd in het algemeen rijksarcliiefgubouw) en de genoemde verzameling van mevr. van FenemaHendriks te doen samen smelten tot een afzonderluke Rijksinstel- ling, die den naam zal dragen van Rijks bureau voor Documentatie op het gebied van Geslacht- en Wapenkunde en Beel tenissen (hij afkorting: Rijks-Genealo gisch bureau). Hierbij heeft zich aan gesloten de stichting „Nederlands Pa triciaat". die haar bez.it in bruikleen zal afstaan Besprekingen met het Konink lijk Genootschap van geslacht- en wa penkunde zijn nog gaande. Deze nieuws rijksinstelling zal nauw contact moeten houden met. de oude ar chieven van het Rijk. de gemeenten en anderen. Immers veel materiaal, dat voor genealogische en heraldische on derzoekingen onmisbaar is, berust in die instellingen. Men denke alleen maar aan dc doop-, trouw, en betrraafregis- ters, de burgerlijke standsregisters, enz. welke in deze archieven aanwezig zijn, evenals de notarieele en rechterlijke ar chieven en zooveel andere. Met liet oog op dit onmisbaar contact is in het be stuur der nieuwe organisatie aan den algemeenen rijksarchivaris een leiden de plaats voorbehouden. Terwijl de concentratie voorloopitr be perkt is tot instellingen, waarmede ook thans het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen reeds meer of minder intensief contact had, ver hindert dit niet uitbreiding met ande re instellingen, vereenigingen of parti culiere personen, die zich op het zelfde terrein - bewegen en die zich tot deze ke.»i mochten aangetrokken gevoelen. De departementen zoeken naar een betere dag- indeeling 's-GRAVEXHAGE, 15 Aug. Volgens het Vaderland is men op enkele Depar tementen bezig een regeling te treffen in zake de werktijden van het perso neel in verband met de verduisterings maatregelen. Want reeds nu moet men rekening met de mogelijkheid honden dit mede gezien het fpit, dat verduis tering van de groote gebouwen uiterst moeilijk en bovendien zeer kosthaar zou zijn dat men de tot nu toe gebruike lijke werktijden niet zal kunnen hand haven. Er is nog niet vastgesteld, hoe de werktijden zullen worden. Vermoedelijk zal er een veel kortere middagpauze zijn, zoodat de ambtenaren des middags om vier uur of half vijf reeds naar huis zullen gaan. Mogelijk is ook een vroe ger begin, doch midden in den winter zou dat wellicht ook weer moeilijkhe den geven. Er wordt ten aanzien van de verschuiving van de werktijden contact gehouden tusschen de verschillende de partementen, zulks in verband met d? samenwerking overdag. Het heeft uiter aard zijn nut, als de departementen op dezelfde uren werken. Het plan tot verschuiving van de werktijden is reeds geopperd door dr. Lulofs op het congres der Stichting Verlichtingskunde, dat in het begin van dit jaar ite Arnhem gehouden is. Strenge eisch bij een diefstal in oorlogstijd ZUTPHEN. 15 Augustus. Voor de rechtbank stond terecht de 49jarige H. J. H. N. die op of omstreeks 12 of 13 Mei een busje koffiestroop uit een hinkel gehaald zou hebben of van een ander zou hebben gekregen, terwijl hii had kunnen vermoeden, dat dit busje van diefstal afkomstig was. De verdachte ontkende pertinent en het eene en het andere ten laste gelegde feit. De officier van justitie achtte de ten lasteleggine wel juist. Hii eischte een gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak 2S Augustus. ZATERDAG 17 AUGUSTUS JAARSVELD, 414.1 M. AVRO-uitzendior?. 8.00 Berichten ANP., gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Causerie „Huiselijke gezelligheid*'. 10.35 Secco en ziin ensemble. 11.00 Declama tie. 11.20 Secco en zijn ensemble. 12.00 Gra- mofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP., even tueel gram.muziek. 1.00 „Les gars de Paris" en soliste (opn.). 1.40 Lyra-trio. 2.30 Revue- programma (opn.). 4.00 Omroeporkest en so liste. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gram.muzick. 5.45 Zangklasse van „Zanglust" met pianobe geleiding. <3.10 AVRO-Amusementsorkest en de AVRO-Girls. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Gram.muziek. 7.35 Cyclus „Nederlandsch provincieschoon" (met reportage). 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroep orkest en soliste. 9.10 Radiotooneel. 9.30 Gra- mofoonmuziek. 10.00 VPRO.: Avondwijding. 10.15 Berichten ANP., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wjj beginnen den dag. 8.00 Gram.muziek. 9.00 Haarlemsche Oratorium- vereeniging. Utrerhtsch Stedeluk Orkest en solisten (opn.). 9.45 KRO-Kamerorkest (opn.). 10.30 Gram.muziek. 11.15 Berichten (En gelsch). 11.30 Gram.muziek. 12.00 Musiquette. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1.15 KRO-Melodis- tcn en solist. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gram.muzick. 2.30 KRO-Mclodisten en solist. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gram.muzick. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 IvRO-orkest en solist. 6.15 Berichten (Engelsch). 6,30 KRO-orkcst. 7.00 Vragen \an den dag (ANP). 7.15 Gram.muziek. 8.00 Be- rich.ten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP., 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Rococo-nctet. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gram.-muziek. 9.55 Wji sluiten den dag. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45, 11.15—11.30, n.15—0.30 en 1.15—1.30 Berich ten (Engelsch). De uitzendtijden va., de nieuwsberichten in het Nederlandsch, Fransch en Engelschj op den zender Kootwijk. 1S75 M.. zjjo als volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A.NP* 9.00— 9 15 berichten in het Fransch. 11 151130 berichten in het Engelsch. 12.30—12.45 berichten in het Duitsch 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.NP. 13 4514.00 berichten in het Fransch. 14 0014.15 berichten in het Duitsch. 15.1515 30 berichten in het Fransch. 17 0017.15 berichten in het Duitsch. 18.1518.30 berichten in het Engelsch 20.0020.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 berichten in het Engelsch. 20.3020.45 nieuwsberichten van het A NP. 21.1521 30 berichten in het Engelsch 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.15—22,30 nieuwsberichten van het A.N.P. 22.3023 15 geen uitzending. 23.1523.30 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwijk om 22 30, na de nieuwsbe richten van het A N.P.. sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch. KINDERHOEKJE 265. Nauwelijks is Peter weg of, de kinderen hooren een fijn stemmetje huilend roepen „Waar is PeterHij heeft ver geten mii mee te nemen." Verschrikt küken de meisjes Myra aan. Blijf dan maar bij ons wonen," zeggen ze vriendelijk tegen het elfje 25(5. Maar Myra is erg ongerust. Wie moet haar nu bescher men tegen de booze Zwartvoeters. Midden in den nacht vlucht zij uit het huis en gaat haar vriendje zoeken. Toevallig loopt ze de goeie richting uit.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6