DOEL EN TAAK VAN HEI NED. BOERENFRONT SAMENWERKING IN HET VISCHBEDRIJF VOORBURG Uiteenzetting van den heer Roskam Rij wiel dieven op pad Diefstallen en kettinghandel in de Zaanstreek Broodbon No. 2 is geldig Organisatie van land- en tuinbouw op volkschen grondslag VEERTIG JAAR PRIESTER DE ISSELTSCHE KAPEL •i&XrpjeS Sfed&üt' De haringexporteurs vergaderen Aggressieve woon wagenbewoners EINDELIJK IN DE VAL DE ROEMEENSCHE PETROLEUM DUITSCHE TOLGRENS VERPLAATST kir VER KOOPINQEN Baarn Leusden BEURSSCHANDAAL IN LONDEN MALTA WEER BESTOOKT Fransche waarschuwing tegen illusies WATERSNOOD IN CHINA ENGELSCHE BOMMEN OP BOERENDORP 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940 's-GRAVENHAGE. 18 Aug. - Van het onstaan en de taak van het Necler- landsche Boerenfront heeft in het Wil- lem-de-Zwijgerhuis tijdens een pers conferentie de heer Roskam. leider van dat front en hoofd van den agrarischcn dienst der N.S.B.. een overzicht gege ven. Het Boerenfront^ zoo zeide spreker, is ontstaan uit de samenwerking van den aerarischen dienst der N.S.B. met ver hullende vaklieden op het gebied van deil landbouw en de voedselverzorging. Wij hebben onze taak altijd zoo opge lat. dat hel onze roeping moet ziin. ons i'olk hij te brengen, dat hej noodig is -icii te bezinnen op ziin Germaanschen ,'olksaard en de volksche wereldbe schouwing weer te aanvaarden als grondslag en uitgangspunt voor maat schappij en slaat. Ook het vraagstuk der voedselvooi ziening wordt door de tolksche gedachte beheerscht. want de •iclitlijnen worden daardoor bepaald. De vele l^ndbouw-organisatics kon den niets anders doen dan het leed. dat over de hoeren was gebracht, verzach- en en dp geslagen wonden met pleis- ers bedekken. Een ombouw in volk- chen zin kan alleen komen, indien de ndividueele wereldbeschouwing, die .in rle liberal^ economie ten grondslag igt. wordt vervangen door dc volksche wereldbeschouwing die dan van de or ganische volkshuishouding de grond last is. Naast propagandawerk, dat on- e agrarische dienst bracht in woord ep [eschrift, organiseerde deze dienst ook ferschil lende lanrlbouw-economische ecties, waarin bekwame vakmenschen Ie landbouw-vraagstukken bezagen anuit den nieuwen volkschen geest. )e maatregelen die genomen moeten .orden, zoodra Mussert zijn eigenlijke aak. dat is de ombouw en de opbouw an ons volksleven, zou kunnen aan aarden. werden in die verschillende ecfies voorbereid. Thans ziin deze secties samengebracht n een organisatie. die onder den naam Het Nederlandsch Boerenfront" zich icht tot. ons volk. De taak van het Boerenfront is. de bewerkers van onzen lodem, de verzorgers van ons vee en e verwekrs van onze landbouvv-pro- ducten, dat zijn dus allen, die werk zaam zijn voor de voedselverzorging. samen tc brengen in een verband. Hier uit zal moeten groeien de corporatie voor de volksvoeding of anders gezegd de rijksvoedingsstand. in dezen rijks- voedingsstand zal de vrije boer. dc zelfstandige burger en de zelfbewuste arbeider zijn tank vrevullen in de orga nische volksgemeenschap, waarin het kapitaal en het intellect geen leidende, maar een dienende functie zullen ver krijgen. De wereldgeschiedenis heeft gejeerd. dat volken te gronde gaan. indien zii de belangen van het grootkapitaal hoven die van den inheemschen landbouw stellen eri het zwaartepunt van rle eco nomische kracht buiten het land ver plaatsen Het verschil in opvatting over de practise1 ie vraagstukken tusschen ons en hen die nog gevangen zijn in het liberaal-kapitalistische denken. uit zich in elk onderdeel der landbouwpo litiek. De uitwassen van het kapitalisme moeten niet alleen bestreden, maar dit kapital sme zelve moet in zijn wezen vernietigd worden. Dat kan alleen door don boerengrond en onze tuindersbe- rlrijven los te maken van het kapitaal. Een betere belooning voor den hoer en den tuinder nVoct in dc eerste plaats ge zocht worden in verlaging der vaste lasten. Het fundament \an alle land bouwpolitiek moet daarop zijn het na tuurlijke eigendomsrecht van den grond. Zoodra er een verbod is voor ver koop en verhandelen van boerengrond. moet het hypotheekrecht worden gere geld en moeten de boeren door een re delijke belooning in staat worden ge steld in 20 of 30 jaar hun erf-hoe\en schulden-vrij te maken, om zoo deze hoeven en bedrijven veilig to stellen voor hun geslacht. Als dan alle medewerkers van de voedselvoorziening worden samenge- hracht in een groot verhand, dan heeft deze rijksvoedingsstand de opdracht maatregelen te nemen en door te voe ren. die au \an boven af worden opge legd door het regeeringscrisis-apparaat, niet 8000 ambtenaren en een onkosten- begrooting. welke de geheele stnntsbe- grooting van 30 jaar terug benadert. De bestaande landbouworganisaties krijgen in rle nieuwe orde een taak van geheel anderen aard. In de toekomst is het hun taak in de corporatie van de bednjfsgenooten zelf te doen, wat nu geschiedt door de in stanties en instellingen die los van. naast, of boven het bedrijfsleven staan. Het aantal gestolen rijwielen stijgt onrustbarend AMSTERDAM, 15 Augustus. De ontvreemding van rijwielen neemt in de hoofdstad en waarschijnlijk ook in ele andere steden van ons land, ern stige afmetingen aan. Er worden zoo gemiddeld per etmaal vijftig tot zestig fietsen gestolen, volgens de voorloopi- ge cijfers waren liet er Donderdag in den middag en in den vooravond niet minder dan 36, die van eigenaar ver wisselen. Schuldig aan deze diefstallen is ech ter vaak de eigenaar zelf. Wanneer mf*n ziet, hoe wielrijders des avonds hun vervoermiddel op de meest roc- kelooze wijze buiten laten staan, dan kan het geen wonder boeten, dat an deren dan de eigenaar zoo'n karretje meenemen. Een plaats binnenshuis is er immers meestal wel voor het ervoermiddel. Bovendien is de duis ternis een factor, welke den dieven zeer gunstig gezind en zeer welkom is. De politie-contröle op «leze heerschap pen wordt daardoor uiteraard zeer be moeilijkt. Wanneer men zoo de statis tieken nagaat, dan blijkt, dat voor de oorlogsgebeurtenissen hier tc lande per dag een twintigtal malen de poliiie de mededeeling van een rijwieldief stal bereikte. Tijdens en vlak na deze oorlogsdagen daalde hel cijfer eenigs- zins. doch reeds spoedig namen de diefstallen dermate toe, dat het pu bliek ernstig er op gewezen moest wor den zijn fiets toch vooral niet buiten te laten, afdoende wijziging in de on achtzaamheid fier ménsclmn heeft zich echter niet voorgedaan. En toch zijn zii het in eerste instantie, die de na- (ledige gevolgen moeten ondervinden. Het groote aantal diefstallen in den Inatsten tijd zij nogmaals een ernstige waarschuwing. Men kan niet alleen deze onrechtmatige daden in belang- >'i|ke mate tegengaan, doch men bevor dert voorts do veiligheid op den open baren weg. Rijwielen, geplaatst tegen den gevel van een huis, op de trottoirs, houden in het donker een gevaar in ^oor den voetganger, die reeds zondpr de aanwezigheid van obstakels zijn weg moet «oeken. VELDDAG NATIONALE JEUGDSTORM /s-GRAVENHAGE. 18'Aug. De pers- dienst van de N.S.B. meldt: A.s Zaterdag 17 dezer zal door het gewest Neder-Sticht van den Nationalen Jeugdstorm een velddag worden gehou den op het gemeentelijke sportterrein aan de Buurt te Wageningen. Van dit terrein wordt een marsch ge organiseerd naar den Grebbeberg, waar om 1130 uur een krans zal wordpn ge legd op de graven'der voor het vader land gevallen strijders. Daarna wordt-in marschorde terugge keerd naar Wageningen en met een op tocht door die stad besloten. „ALTEVEER" GEOPEND AMSTERDAM. 16 Aug. De Neder landsche Jeugdherberg Centrale deelt mede, dat de jeugdherberg „Altevcer" te Arnhem weer geopend is. Twintig arrestaties door de Wormerveersche politie WORMERVEER, 15 Aug. Veertien dagen geleden ontdekte de politie alhier een diefstal van vaten vet en olie, ontvreemd uit een fabriek te dezer plaatse. Een zevental per sonen werd onder verdenking van diefstal, heling of medeplichtigheid hieraan gearresteerd. Na deze arrestaties, waarbij vermiste goederen werden opgespoord, zocht de politic nog naar een hoeveelheid van ongeveer tachtig kg. olie. Rij een voortgezet onderzoek, dat zich over verschillende gemeenten uitstrekte, gelukte het de Wormervveersche politie vandaag de ontvreemde hoeveelheid olie aan den dag.te brengen en in beslag te nemen. De olie bevond zich te Zaandam en was geborgen in dc bij de bechijfs- woning hehooicnde schuur. De vervoer de;- van deze olie werd genrresteerd. Bovendien kwam aan het licht, dat een der eerste arrestanten zich ook had schuldig gemaakt aan diefstal van sla- olie. Jn dezelfde periode, dat de politie de ze (liefst all en reeks onderzocht, ontdekte zij twee ernstige misdrijven. Vooreerst diefstal van elf wollen dekens met het opschrift „rijkseigendom". Deze waren door con chauffeur gestolen en aan iemand te Wormerveer verkocht. Twee medeplichtigen werden gearresteerd. De politie is den chauffeur, die buiten Noord-Holland woont, op het spoor. Verder had de Wormerveersche po litie succes met een vrij uitgebreid on derzoek dat zij in verschillende Zaan- gemeenten instelde. Hierbij ontmaskerde zij een complot van kettinghandelaars, die zich aan overtreding van de distri- buliewettcn schuldig maakten. Het cen trum van dezen handel bevind zich^ in de gemeente Koog aan dc Zaan. Wei- personen. dio zich bezig hadden gehou den met den verkoop van balen suiker werden aangehouden en opgesloten. Dc heeren verkochten de suiker, die nor maal 35 gulden per haal. kost voor 70 tot 00 gulden Per haal. Te Assendelft ver kochten zii een partij meel, waarvan de normale priis 8 gulden per baal is. voor IS en 20 gulden per haal. Tegen dc handelaars cn de vervoer ders alsmede tegen de tusschenperso- nen. een complot van tien man. is pro cesverbaal opgemaakt. Een eroote partii goederen, waartoe ook rijst en koffie behooren is in beslag genomen. GEVAARLIJK STRAND 's-GRAVENHAGE 15 Aug. De Duit- sche marine-ha vencommandant te Hoek van Holland wijst nog eens met,nadruk op het gevaar, verbonden aan het be treden van het strand tusschen Hoek van Holland en Monster, in verband met het aanspoelen van mijnen. s-GRAVENHAGE, 15 Aug. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 25 Augustus a.s. geven de met „2" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbon- boekje tezamen recht op het koo- pen van 2500 gram roggebrood ot 2000 gram ander brood. Eik der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 25 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 29 Augustus a.s. geldig. OMTREK SOEST. Onder groote belangstelling en zonder uiterlijk feestbetoon is Don derdag het 40 jarig Priesterfeest herdacht van pastoor \V. M. Voss. pastoor der pa rochie van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus alhier. Om halfelf uur (les morgens werd een plechtige Hoogmis opgedragen door den jubilaris met assistentie van rwstoor J. G. Ph. v. Oppenraav, pastoor te Baarn als Presbyter assislents en pastoor A. G. Smit. Soest dijk en pastoor R. G. Lom- merse, Soest-Zuid. resp. als diaken en sub-diaken. Voor dc II. Mis werd door het zangkoor onder leiding van M. Sips het Veni Crea tor gezongen, terwijl daarna de Missa Lauda Sion van H. Cuypers op verdien stelijke wijze werd uitgevoerd. De oud-kapelaan dezer parochie, kape laan S. M. Reijers te Utrecht, hield een korte feestprcdicatie, waarin herinnerd werd aan de priesterwijding van den ju bilaris 40 jaren geleden en gewezen werd op de verheven taak van het priester schap. Het kerkgebouw, dat smaakvol en warm was versierd, was geheel bezet. Ook burgemeester mr. A. L. des Tombe, de gemeente-secretaris de heer J. G. A. Batenburg en wethouder A. P. Hilhorst, wethouder Gasille was wegens ambts bezigheden verhinderd bevonden zich in het kerkgebouw. De jubilaris werd het kerkgebouw in en uitgeleide gedaan door de aanwezige geestelijkheid en misdienaars. Des middags had in het St. Josephge- bouvv een receptie plaats, welke wel zeer druk bezocht was. Daar vertolkte allereerst dr. J. H. A. Rupert dc gevoelens der parochie, den ju bilaris dankend voor diens arbeid in de parochie, waarna spr. namens de paro chie een wit marmeren Maria-altaar aan bood. Hierna kwam een lange rij van spre kers en spreeksters onder aanbieding van verschillende cadeaux en envelop pen met inhoud. Zoo zagen wij: mevr. J. Benschop na mens de St. Thcresiavereoniging; rle heer J. G. A. Batenburg namens de pa rochie Socstdijk; rle heer II. Wantenaar namens de parochie Soest Zuid; rle heer J. C. Koelink namens dc R.K. Midden stanrlsN ereeniging: de heer G. v. 't Kloos ter namens de R.K. Arbeiders: vvcthou der A. P. Uil horst namens A B.T.B. de heer W. Huurdeman namens dc zangver- ccniging Hooger Streven; dc hoer Luyhen namens dc R.K. Jongensschool en het Geel Witte Kruis; rle heer J. H. Hom namens de R.K. Raadsfractie en de R.K. Kiesvcreeniging; vertegenwoordigsters van dc K..T.V. en vertegenwoordigers van de K.J.M.Y. .T.B.T.B. Jonge Werkman. Nadat hef zangkoor Hooger Streven op verdienstelijke wijze een priestercantate van .T. Haagh ten gehoore had gebracht was het de beurt aan een grooten stroom parochianen om den jubilaris geluk Ie wenschen, onder welke receptie de man doline-club St. Cecilia voor muzikale om lijsting zorg droeg. Om halfvijf sprak de jubilaris een dankwoord in het Lof. hetwelk gehouden werd. Een historisch gebouw gaat naar Amersfoort over SOEST. De voorgenomen grenswij ziging tusschen Amersfoort en Soest heeft indertijd heel wat pennen in be weging gebracht maar nu is dan toch de beslissing in den Haag ten gunste van de Keistad uitgevallen. Dezer dagen is er nog eens naar voren gebracht wat er precies per 1 September staat te ge beuren maar wat daarbij niet werd vermeld is het feit, dat daartoe ook een historisch gebouw tot het gebied van Amersfoort gaat behooren. Wij be doelen de Kapel van Isselt, gelegen in den Lage Bukt, nabij de Eem en be reikbaar, langs den Pieter van den Bremerweg,. de binnenweg die Soest met Amersfoort verbindt. De kapel van Isselt is al zeer oud, zit telt reeds meer dan 800 jaren, want zij werd gesticht in 1330 en ontleent haar naam aan den vroegeren ridderhofstad Isselt, welke vroeger op die plek stond. Deze ridderhofstad wordt reeds in 1328 genoemd; in 1330 stichtte Dirk Co sijn van Isselt er een kapel ter eere van de H. Barbara. Ridderhofstad en kapel hieven in het geslacht van Isselt tot 1720, toen dit bezit overging aan een zijtak, n.l. de familie Sasse van Isselt. In het jaar 1775 kwam er wederom een andere eigenaar. In dat jaar kocht Jacob van Dam, een van Utrecht's vroede vaderen deze bezitting en is sedert dien in het bezit van de familie van Dam Jacob van Dam voegde, toen hij de hecrliikheid verwierf, den naam Isselt aan de zijne toe gebleven. Tegelijk met andere kerken in de om geving namen dc protestanten in 15S0 ook de kappl van Isselt voor hun oefe ningen in gebruik. 't Ging met de heerlijkheid Isselt in latere jaren hard achteruit. Een ge schiedschrijver verhaalt hoe hij in 1S03 nog overblijfselen der kerksieraden op het altaar zag staan en aan de muren cenige wapenborden van het ouderlijk huis Sasse van Isselt. De kapel, hoewel eenige jaren later gebouwd dan de ridderhofstad, maakte er deel van uit en vormde dus één com plex. De ridderhofstad bestaat echter niet meer maar wel de kapel, daar ge noemde Jacob van Dam het huis liet afbreken doch rle kapel liet bestaan. Doch rlezc kapel kreeg later ook ge deeltelijk een andere bestemming en diende een boer tot woning, 't Koor der kapel behield zijn oorspronkelijke ge daante en nog hangen er eenige rouw- horden van de familie van Dam van Isselt, want onder de kapel was de graf kelder van -deze familie aangelegd; in 1916 ging deze kelder nog eenmaal open voor de bijzetting van een der nazaten van Jacob van Dam van Isselt. In het torentje hangt nog een klok uit het jaar 1717 maar het is al een kleine twee eeuwen geleden sedert deze de vromen uit de Lage Birkt ter kerke riep! 't Is een oud plekje da<ör aan den Eemoever, dat Amersfoort per 1 Sep tember in bezit krijgt. Mo£e het niet te spoedig plaats moe ten maken voor de vestiging van in dustrie of woonwijk. „BUITENZORG" HEEFT EEN NIEUWE BESTEMMING BAARN. De villa „Buitenzorg" aan den Amsterdamschestraatweg, waar tij dens de mobilisatie een 150 Nederland- sche militairen waren gelegerd, heeft een nieuwe bestemming gekregen. Het is thans in gebruik als kindervacantie- oorrl van de N.S.B. en Zaterdag is de eerste ploeg van 125 Amsterdamsche jongens gekomen. Deze zullen drie we ken op „Buitenzorg" vertoeven, daarna komen 125 Amsterdamsche meisjes aan de beurt die eveneens drie weken op „Buitenzorg" zullen doorbrengen. UTR. STRAAT 14 TEL. 5291 's-GRAVENHAGE, 16 Aug. Gister middag heeft de Bond van Nederland- sche Haringexporteurs een spoedverga dering gehouden in restaurant „Den Hout" alhier ter bespreking van de plannen tot oprichting van een fede ratie van organisaties in het vischbe- drijf, waartoe ook de Bond van Neder- landsche Haringexxportuers zou toetre den. De voorzitter, de heer P. Goedknegt, zeide in zijn openingswoord, dat dc leden er reeds per rondzendbrief van in kennis waren gesteld, dat er plannen he stonden tot oprichting van een federatie, d.w.z. plannen tol oprichting van een bond van vereenigingén in hel zelfde of aanverwante bedrijven, die zich bezig houden met het vangen, verhandelen, exporteeren, verwerken (rooken en con serveeren) van visch. Onder visch zal dan worden verstaan: versche en gezou ten haring, gerookte haring, versche en gezouten andere zeevisch. o.a. ook an sjovis en zoetwatervisch. De bedoeling van de oprichting eener federatie is in hoofdzaak wel deze, dat wij ons zooveel mogelijk willen en moe ten aanpassen aan de ©economische le vensopvattingen van de overheid. Wat we willen is in hoofdzaak dit al lernoodzakelijkste: dat we voor ons be drijven schéppen, waarin voor onszelf alsook voor onze medearbeiders een menschvvaardig bestaan verdiend kan worden. Iedereen, handelaar zoowel als exporteur wist maar al te goed, dat zulks de laatste jaren niet of bijna niet het geval was. Reeds zijn besprekingen gevoerd met de IJmuider Yischhanclelvereeniging, de Bond van Zoetvvatervisch-exporteurs en met de Aansjovisexpbi tvereeniging. Ver der waren nog met verschillende andere vereenigingen besprekingen gevoerd met den regeeringscommissaris. den heer Louwes, welke bespreking echter niet van den hond uitging, doch het bestuur was wel daarbij uitgenoodigd. Met eerstgenoemde vereenigingsbe6tu- ren was de bond echter tot een princi- picele overeenkomst gekomen, behou dens goedkeuringen van de diverse le denvergaderingen van deze vereenigin gen. Spr stelde zich dc werking zoo voor, dat diegene, die zich niet bii dezen we deropbouw wii aansluiten, dan ook niet als medcberlrijfsgcnoot zal gehandhaafd kunnen worden. Wij gaan onverbidde lijk een nieuwen en tevens anderen tijd tegemoet en deze kan alleen dan goed ziin. wanneer wij met elkaar schouder aan schouder gaan staan en deze er on der zetten. Van het oude zal dan alleen dit overblijven en sór. zou dit als devies der vereen igirifc willen maken n.l. „Een dracht maakt macht". Hierna werd breedvoerig over het be stuursvoorstel van gedachten gewisseld en het is met algemeene stemmen door de vergadering aanvaard. Boer werd, toen hij tegen vernie ling van zijn land protesteer de, met een zeis aangevallen SOEST. Drie woonwagenbewoners wilden gistermiddag met hun wagens naar het woonwagenkamp in de Birkt en den kortsten weg nemend van den Rijksweg naar het kamp, reden zij hun wagens over beplanten bouwgrond die toebehoort aan den landbouwer P. J. van W. Laatstgenoemde maakte daartegen begrijpelijkerwijs bezwaar en trachtte de vernieling van zijn bouwland te ver hinderen. De woonwagenbewoners ech ter waren niet van plan de rechten van den landbouwer te erkennen en tijdens de daarop volgende vechtpartij liep vau \V. een klap met een zeis op die een bloeduitstorting aan zijn rechterboven- arm ten gevolge had. De politie trof de aggressieve woonwagenbewoners niet meer aan. Deze hadden de gemeente weer verlaten. SOEST. De serie rijwieldiefstallen, in den Inatsten tijd alhier gepleegd, thans onderbroken door de arrestatie op heeterdaad van een 20-jarigen slager uit Baarn, die achter Hotel Eemland een fiets wegnam van v. Z. alhier, welke fiets vorige weck was gestolen doch gisteravond door den eigenaar hij „Eem land" werd gesignaleerd. De gearresteerde beweerde dat de be wuste fiets door hem tijdelijk was me degenomen wegens diefstal van zijn eigen fiets. DIEFSTAL VAN BOOMEN OPGEHELDERD SOEST. Tuinlieden in gemeente dienst hadden reeds eenigen tijd be merkt dat de onderbcplanting in het bosch nabii de Soesterbergschestraat „gedund" werd cn dan natuurlijk door onbevoegden. Dezer dagen ontdekten zii te Amers foort de ontvreemde jonge boompjes, bii een verkooper. De Soestcr politie nam dc boompjes in beslag en maakte pro cesverbaal op tegen den handelaar, den 44-jarigen B. B. ZIJ DIE BENZINE OVER HEBBEN EEMNES. Automobilisten die geen gebruik meer maken van hun auto doch nog benzine in voorraad hebben, kun nen deze w ederom aan hun leveranciers teruggeven. Dit geldt ook voor hen, die in normale tijden op andere wijze benzi- ne verbruiken en nu nog in het bezit van benzine zijn. BUITENLAND Bezwaren tegen nationalisatie van de maatschappijen Men hoort op het oogenblik de mee ning verkondigen, dat de Roemeensche olie-industrie spoedig zal worden gena tionaliseerd, aldus schrijft men uit Boe karest aan het Vaderland. Goed ge ïnformeerde pctroleumkringen verkla ren. dat dit plan van dpn minister van economische zaken is. Minister Leon zou gaarne de olie-industrie nationali- seeren. doch dit plan brengt vele moei lijkheden met zich mpe. Vooral ziin deze moeilijkheden van materieelen aard. Roemenië zou de oliemaatschap pijen niet eenvoudig kunnen confiscee.- ren, doch zou hiervoor een schadeloos stelling moeten betalen, hetgeen vele tientallen milliarden zou vereischen. Het verkrijgen van deze milliarden stuit op groote moeilijkheden. Voorts en dit is nog belangrijker heeft men ook vaklieden nondig voor de leiding van de industrie, die men niet direct kan verkrijgen. Men zegt ook. dat de nationalisatie Duitschland niet wel kom zou zijn. Dit land zou van ziin uit einde! ijken overwinning zeker zijn en het zou gemakkelijk als schadevergoe ding rle buitenlandsche oliebelangen in Roemenie kunnen verkrijgen. De kwestie zou nog niet opgelost ziin en de strijd tusschen de vertegenwoor digers van de buitenlandsche kapitalis ten en den minister duurt voort. De voorraden der maatschappijen nemen toe en men zou blii ziin, indien Duitsch land grootcrc hoeveelheid petroleum zon aankoopen. In oliekringen spreekt men er over. dat Duitschland zeer spoedig in staat zal ziin de prijzen te dicteeren. Tot voor kort was Duitschland genoodzaakt prij zen te betalen, die hooger waren dan de wereldmarktprijs, daar de Engelschen en Franschen eveneens hooge prijzen boden. Thans is Duitschland zoo te zeg gen de eeniee kooper en heeft geen con currenten meer. BRUSSEL. 15 Aug. (D.N.B.). De Duitsche tolgrens is vanochtend naar de Luxemhurgsch-Belgische en Luxem- Lurgsche-Fransche landgrens verlegd. Aan de Belgisch-Luxemburgsche grens zal een Belgische douanepost worden opgesteld Hierdoor is de sedert 1919 tuSschen België en Luxemburg bestaan de tol- cn valufa-unie practisch waar deloos geworden. Het handelsverkeer tusschen België en Luxemburg zal wor den onderworpen aan rle bepalingen, die gelden voor het handelsverkeer tus- scheji België en het Rijk. LAGERHUIS MET RECES LONDEN 15 Aug. (D N B.). De mi nisterpresident heeft in het Lagerhuis hekend gemaakt, dat het Huis van 22 Augustus tot 15 September op reces zal gaan. CHINEESCH GELEERDp AAN GEVALLEN PEIPING. 15 Aug. (D N B.). De di recteur van de universiteitskliniek te Peiping, dr. Lioe Tsjau Ling, is bij eén aanslag zwaar gewond. per Liter „De la Promenad e". Donder dag 22 Aug. 8 uur n m. veiling verga derlokaal korte Schoolstraat 7, met roerende goederen. Verkooping van villa Cantonlaan 10. Heemstralaan 35. 27 Augus tus. Verkooping inboedel. 10 uur v.m. Koffiehuis v. Dalfsen. 19 Augustus 10 uur v.m. Verkoop percee- len hout. STOCKHOLM, 15 Aug. (D.N.B.) Naar de Londeuschc correspondent van „Nya üagligt Allehanda" meldt, heeft dc verhooging van dc spoorwegtarieven, welke op 1 Oct. van kracht wordt, een groot beursschandaal onthuld. Zeven uur vóór de verhooging officieel he kend werd, is een geweldige hausse in spoorwegaandeelen begonnen. De „Daily Herald" beweert, dat do spoorwegmaatschappijen op de een of andere manier belanghebbende kringen over de voorgenomen maatregelen van den staat op hoogte hebben gesteld, zoodat deze tijdig op de beurs hadden kunnen spccuiecren. ERGENS IN ITALIË, 15 Aug. (Stefani). Een speciale luchtvaart- correspondent van Stefani meldt, dat in het begin van den middag Italiaansche luchtstrijdkrachten de militaire installaties van het vlieg veld Alfaro op Malta met volledig succes hebben aangevallen. Loodsen en opslagplaatsen werden vernield en in brand gestoken door zware bommen en brandbommen. Ook de enkele op den grond staande vlieg tuigen werden gebombardeerd Toen zij hun opdracht hadden volvoerd, werden de Italiaansche bommenwerpers aange vallen door vier Hurrictfne-jagers. De afdeelingcn jagers, die dc Italiaansche bommenwerpers begeleidden, kwamen onmiddellijk tusschenbeide en konden na een kort gevecht vrij baan maken. Een Engelsch toestel werd neergescho ten. De bestuurder kon zich redden door middel van zijn valscherm. GENEVE, 16 Aug. (D.N.B.). De bekende Fransche journalist Marcel Déat keert zich in de Oeuvre tegen de illusies van die Franschen. die thans nog op een Engelsche overwinning hopen en wel, naar Déat ironisch opmerkt, met dezelfde juistheid van oordeel, waardoor zij vroeger op het bond genootschap met Rusland en op den Poolschen tegenstand hebben vertrouwd. Ik van mijn kant ge loof, zoo verklaart Déat, dat Enge land vernietigd wordt en dat het Britschc Empire ten onder zal gaan. KAUFENG, 15 Aug. (Domei). De Gele Rivier, waarvan het "peil de laat ste dagen op ontstellende wijze was ge stegen, is buiten haar nieuwe bedding getreden, ten gevolge waarvan duizen den personen zijn verdronken. Een groot aantal boerderijen is door dc aanstor mende watermassa's weggevaagd Op verscheidene plaatsen aan den Westelijken oever van de nieuwe Gele Rivier is de dijk bezweken. Het geheele gebied tusschen den Loenghai-spoonveg en de oude Gele Rivier staat onder water. BERLIJN, 15 Aug. (D.N.B.) Zooals het bericht van de weermacht heeft ge meld, hebben vijandelijke vliegtuigen in den afgeloopen nacht hommen op het kleine boerendorp Derichvveiler bij Due- ren in het Rijnland geworpen. De bom men troffen de dorpskerk, die wegens haar kostbaar interieur op de monumen tenlijst staat. Zii werd geheel verwoest. Slechts de muren staan nog overeind. Het gebedshuis is geheel uitgebrand. In vergelijking met deze verwoesting is de schade elders in het dorp gering. In de 'naaste en verdere omgeving van het dorp bevinden zich geen militaire objec ten, wapenfabrieken of iets van dien aard. AMERIKANEN UIT FINLAND VERTROKKEN HELSINKI. 15 Aug. (D.X.B.). Mor gen zal de American Legion met 897 ge- evacueerde Amerikanen aan boord de haven van Helsinki verlaten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7