VOOR HET KIND Star behoudt de leiding HET GROTE EN HET KLEINE VLIEGTUIG RUBRIEK VAN OOM BOB Volta-Pascal to urn ooi De zwemcompetitie MARKTO VERZICHT BARNEVELD Een aardig spel BRIEFWISSELING RUILHANDEL 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940 SPORI EN SEE I Zondag a.s. worden de finales gespeeld Het tennis-tournooi „Volta-Pascal", dat in den loop «Ier jaren in tenniskrin- gen in onze stad een bekende klank is geworden, is lot nu toe zee,- succesvol verloopen. Zooals wij reeds eerder schre ven, hadden zich niet minder dan 70 di-.elnemero aangemeld, waarvan de meesten voor meer dan één nummer in schreven. In hoofdzaak werd op de week-ends gespeeld, maar bovendien hadden verschillende partijen op week avonden plaats, de belangstelling van de zijde van hel publiek liet niet te wenschen over en vaak waren de ont moetingen het aanzien ten volle waard Wij noemen, zonder ons daarbij op vol ledigheid te willen beroepen, hier b.v de heeren-sin^les L. J. H. v. d. Veer te gen Heilijgers en M. J. v. d. Veer te gen A. Kipp. Ook in de doubles viel meerdere malen van fraai epel Ie genie ten. En thans staan na drie weken de fi nales voor de deur, welke alle Zondag a.s. op de Volta-baner zullen plaat* hebben. De winnaars van het dames en heeren-enkelspel strijden voor het be zit van de zilveren wisselbekers, aan geboden door resp. fa. \V Groenhuizen en den heer P. K. van Eijkelenburg. De ze laatste heeft, evenals voorgaande ja ren, wederom alle eerste prijzen ter be schikking gesteld, terwijl de fa. Groen huizen een zilveren lauwertak als tvvpe- de prijs heeren-enkelspel aanbood; Sporthuis eer" stelde eveneens een fraaien prijs disponibel, terwijl dit Sporthuis hij de finales op a.e. Zondag ter opluistering een racquet van zeer aparte afmetingen zal demonstreeren. Een racquet van anderhalve meter hoogte zal de belangstelling van het publiek vragen! Hieronder volgen de uitslagen der de- mi-finales: Dames-enkelspel: Mevr. C. C. Fliek sl. mej. J. Dekker 61, 64. Mej. W. van Eijkelenburg sl. mej. D. Bosman 61, 62. Dames-d ubbelepel .Mej. W. van Eijkelenburg en mej. M. Schutijser sl. mevr. H. Berets en mej. E. van Tijn 64, 57. 64. Mej. J. Dek- kér en mej. L. Heilijgers sl. mej D. Bos man en mej. J. Putto 62, 6—1. Heeren-enkelspel: L. J. H. v. d. Veer sl. N. Heilijgers 60, 61. M. J. v. d. Veer sl. A. Kipp 6—3. 6i. Heeren-dubbelspel: L. J. H. v. d. Veer en M. J. v. d. Veer sl. J. C. C. Rupp en D. J. Dije 6—2, 6—1. Kipp en M. van Ommeren sl. E. Zwaaf en I. Zwaaf 64, 86. Gemengd-dubbelspel: Mevr. C. C. Fliek en Ph. Rintel win nen van mej. H. Kummel en R. Kum- mel vv.n.o mej. J. Dekker en L. J. H. v. d. Veer sl. mej. J. Oudshoorn en A. Kipp 63, 86. Voor Zondag staan dus de volgende finales op .het programma: Dame$-enkelspel: Mevr. C. C. Fliekmej. W. van Eijke lenburg. Dames-dubbelspel: Mej. W. van Eijkelenburg en mej. M. Schutijsermej. J. Dekker en mej. L. Heilijgers. Heeren-enkelspel: L. J. H. v. d. VeerM. J. v. d. Veer. Heeren-dubbelspel: L. J. H. v. d. Veer en M. J. v .d. Veer A. Kipp en M. van Ommeren. Gemengd-dubbelspel: mej. J. Dek ker en L. J. H v. d. Veermevr. C. C. Fliek en Ph Rintel. Zeer waarschijnlijk zullen de enkel spelen in de ochtenduren plaats heb ben. 7.\VFMMF\' De tweede dag van de zwemcompetitie vond in Woerden, Veenendaal en Utrecht plaats. Ook ditmaal werd er met veel animo gestreden. Verheugend is het, dat de kleinere clubs ditmaal zeer goede prestaties leverden, waardoor er veel verschuivingen in de ranglijst plaats vonden. Star heeft echter de lei ding weten te behouden, ook al werden hun zwemmers niet op alle banen de eerstaankomenden. De resultaten luiden als volgt: 50 Meter rugslag: 1. G. Podt (Star) 39,2 sec.; 2. M. Arendsen (Start 40,4 sec 3. J. van Essen (D.K.R.) 41,4 sec.; 4. J. Faber (U.Z.C.) 41,7 sec.; 5. H A. v. d. Berg (Vechtstreek) 42 sec.; 6. M. Fran ken (UZ.C.) 43 sec.; 7. A. Blaas (U.Z.C.) 43.1 sec.; 8. K. Hillebrink (D.KR.) 45,2 sec.; 9. J. Gotz v. d Vet (V.Z.C.) 45,6 séc.; 10. H. Labrie (Watertor) 46,1 sec.; 11. M Brak (W-Z.C.) 46.4 sec 12. J. van Wou denberg (A Z. 6c P.C 47,6 sec.; 13. C. Oskam (Forel) 47,8 sec 14. C. Melchior (V.Z.C.) 48 sec.; 15. J. Roos (Watertor) 49,7 sec.; 16. J. Wesselo (Vechtstreek) 50.2 sec.; 17. H. Vuist (Brandenburg) 52 sec.; 18. J. van Laar (Vechtstreek) 55,6 sec.; 19. J. Hoegee (Vechtstreek) 59 sec. 100 Meter vrije slag: 1. G. van Manen (Brandenburg) 1 min. 14,1 sec.; 2. W. van Beest (Watertor) 1 min. 1-1,2 sec.; 3. J. Markus (D.K.R.) 1 min 15,2 sec.; 4. A. Kok (V.Z.C.) 1 min. 17,2 sec.; 5. P. Muzerie (Vechtstreek) 1 min. 17,6 sec. 6. B. Podt 'Star) 1 min. 17.8 sec.; 7. K. van Veen (V.Z C.) 1 min. 18 sec.; 8 H. v. d. Berg (Vechlstreek) 1 min. 19,4 sec:; 9 E. Coolen (D.K.R 1 min. 20,1 sec 10. N. Riegen (W Z.C1 min. 202 sec.; 11. H. \an Driel (Forel) 1 min. 23.2 sec 12. W. van de Berg (Woestduin) 1 min 26.3 sec.; 13. A. van Zutfen (U.ZC.) i min. 26.4 sec 14. W. Appel (U.Z C.) 1 min. 29.8 sec.; 15. A. v. d. Vlerk (Water tor) 1 min. 46.2 sec. 100 Meter schoolslag: 1. E Gerritsen (AZ. 6c P.C.) 3*.9 sec.; 2. F Weyschede (A.Z. P.C.) 41,7 sec.; 3. T. Doremons De handel op de Donderdagmorgen te 3' neveld gehouden eiermarkt w s vrij kalm. hoewel toch de prijzen aanzienluk hooger bleken te zijn dan de voorgaande week. Deze betere prijzen hebben wij te danken aan de jongste verhooging van olm 80 cent per 100 eieren door Duitsch land. Zoo de exporteurs echter gedacht hebben dat op deze verhoogde prijzen export weer mogelijk zou zijn. dan zijn zij wederom in hun verwachting teleur ee-.teld. want de binnenlandsche han del- "n verhoogden hun p-Ozen dusda nie dat er, -ns voor de?p streken wederom ceen exDortmo^liikheid was De centrale ligging der Rarneveldsrhe eiermarkt blijkt uit de jongste prijzen ontwikkeling weer zeer voordeelig voor den pluimveehouder te ziin. want. naai wij vernomen ziin de eierpriizen tegen de Ops'Tens belangrijk lager. Vanuit Barneveld kunnen de Hollandsche pro vincies gemakkelijker van eieren voor zien worden en ook de kwaliteit van het Rarneveldsrhe ei hetzij wit of bruin staat nog steeds bovenaan. Er is reeds eenigen fijd sprake van het instellen \nn maximumpriizen voor den winkelver konp van eieren Nu de eierprijs met 7.ilke sprongen de hoogte ingaat, wordt invoering hiervan binnenkort verwacht Door dezen maatregel zou de binnen landsche handelaar in dezelfde positie komen te verkeeren als de exporteur. Ook de handelaar op het binnenland zou dan ziin inkoopsprijzen moeten regelen naar den te maken priis. Een onbillijk heid tegenover den exporteur zou met het in\oeren van dezen maatregel zeker ziin weggenomen, vooral als wat stellig het geval zal ziin, de binnenlandsche en luiitenlandsche prijzen tegeno\er elkaar worden afgewogen. De gemiddelde prij zen van de witte en gemengde eieren was f 5.van de bruine eieren f 5.35 en van de eendeneieren f 3.35, alles per 100 eieren. De handel was kalm. maai vast. De aanvoer op de pluimveemarkt was Donderdagmorgen niet zoo groot als. ge zien de voorgeschreven inkrimping der pluimveestapel, welke op 15 September a.s. voltooid moet zijn. wel verwacht mocht worden. Wij kunnen dan ook me» vrij groote zekerheid voorspellen dat. als er niet spoedig door de pluimveehouders in veel sneller tempo onder hun dieren opruiming wordt gehouden, de eigenlijke groote aanvoeren pas tegen 15 Septem ber zullen beginnen. Nu valt deze gan* van zaken, bekeken van den kant van den puluimveehouder, eensdeels niet te verwonderen, want is het voorgeschre ven deel van ziin pluimvee weg. dan is er tevens een evenredig deel van ziin inkomsten verdwenen. Een andere vraae is echter, wordt hierin, met het oog op de opbrengst der oude kippen wel ver standig eehandeeld. Immers als tenslot te door gebrek aan voeder op alle be drijven tegeliik tot de meest drastische opruiming besloten moet worden, zal dan de aanvoer wel verwerkt kunnen worden. Naar wij van bevoegde zijde vernamen, zal dit zeker niet het geval ziin. Het aantal speciale spoorwagons dat ter beschikking is. zal stellig te klein blijken te ziin en hoe de priizen zich onder dit massale aanbod zullen hou den. dient te worden afgewacht. Voor het deel dat na 15 September zal worden aangeboden, zal waarschijnlijk een an der tarief gelden. De pluimveehouder van het gemengde bedriif heeft momen teel een geldig excuus. Deze moet thans al zijn aandacht en tiid besteden aan het binnenhalen van ziin oogst en bovendien waar geoogst wordt, vallen korrels, zoo dat deze menschen de .lagere toewijzing van pluimveevoeder niet onmiddellijk voelen. Oonder invloed van het lagere aanbod stegen de priizen der oude kippen weer eenigszins. Wel ziin de schommelingen door de vastgestelde priizen thans tot een minimum beperkt, maar er is nog wel eenig verschil. Zoo bereikten de beste soorten kippen Dorderdag wee; den priis van 50 cent per kilo en ook naar ionge haantjes, waarvan het aan bod thans sterk afneemt, was goede vraag. Ook hier vertoonden de priizen een stijgende lijn. De overige soorten pluimve bleven wat de priizen betreft ongeveer gelijk aan die van de vorige week. In de grote vliegtuigloods stonden een hele rij vliegtuigen. Als je naar binnen keek, vielen je direct twee vlieg tuigen op. Eén heel groot en één heel klein liegtuig; ze leken wel Watt en Half Watt. Het kleintje was gisteren pas aangekomen. „Zeg!" had de piloot tegen zijn vriend gezegd, „we kunnen dit kleintje best onder de vleugel van die grote zetten!" Dat was gebeurd. Neemaar. in zo'n deftig gezelschap was het kleine vliegtuig nog nooit ge weest. Ze keek haar ogen uit. Wat een deftig heerschap was haar buurman. En zo groot! Vol respect keek het kleintje naar hem op En waar het grote vliegtuig niet allemaal geweest was. Het kleintje hoorde hoe hij tegen zijn andere buurman verhalen hield over Azië, Egypte, Italië en Indie. O, wat moest dat heerlijk zijn, zo ver te vliegen. „Ik wou dat ik zulke landen ook eens zag", dacht ze. „O", zuchtte ze ineens hardop. „Wat! Slaapt onze dreumes nog niet!" zei het grote vliegtuig. „Het is allang kinderbedtijd hoor! Wou je ook graag zulke grote reizen maken als ik gemaakt heb? Hè, hè, ik zie jou al! Dat komt pas kijken en wil nu al grote reizen maken. Trouwens al hen je tach tig, dan ben je nog niet geschikt om -1 MARKT TE ZWOLLE ZWOLLE, 16 Aug. Boter aanvoer 48 K.G., vaarvan 21/i« vaten en 56 stukken van V) K.G. Pry's 1.701.76 per K G, per 1/8 vat van 20 K.G. prima, afwekende per 1/16 vat van 10 KG. 15. Handel vlug. 90.000 kipeieren 4.755 50 per 100 stüks. Huiden. Koehuiden 19 ct., pinkenvellen 20 ct., stierenvellen 14, vette vellen 24, gras- vellen 22 ct. per V, K.G. Paardenhuiden 9 per stuk. Handel normaal. Veemarkt: Aangevoerd 3159 stuks, als 1390 runderen, 774 graskalvcren, 281 nuch tere kalveren. 116 schapen, 6 geiten, 144 schrammen, 52 varkens, 396 biggen. Men be steedde voor neurende en versch gekalfde koeien 175240. Dito vaarzen en schotten 150185, gustekoeien voor de vetweide of stal 125175, dito vaarzen 130165, voorjaarskalvende koeien 150185, jarige springstieren 110150, lj^-jarige pinken f 85125, jonge fokkalveren 30 65, nuchtere kalveren 714, vette koeien en ossen aan "bouten 6878 ct., dito stieren 6474 ct., dito kalveren 2034 ct., dito schapen 710, lammeren 912, 6-week- sche biggen 1214, 14-weeksche dito 60 85, drachtige varkens 4065, magere dito 6972 per stuk. SCHERPENZEEL, 14 Aug. Eieren. Aan voer 360.000. Priis: witte 4.704.80, ge mengde f 4.S04.90, bruine 4.S55, eenden, eieren ƒ3.60. Biggen geen aanvoer. (W.ZC.) 42.8 sec.; 4. B. van Rossum (Star) 42.S sec.; 5. H. Floriè (Watertor) 43 sec.; 6. A. van Woelderen (Forel) 43 sec.; 7. H. van Barneveld (U.Z.C.) 43 sec 8. van Dam (Star) 43,1 sec.; 9. B. Turel (Woestduin) 43.2 sec 10. B. van Leeu wen (V.Z.C.) 43,4 sec.; 11. H. Klafter (U Z.C.) 43,4 sec.; 12. G v. d. Bosch (V.Z.C.) 43,4 sec.; 13 J. Steenhrink (Vechtstreek) 43,8 sec li. J. Iraels (D.K.R.) 43,8 sec.; 15. E. Slinger (Forel) 44 sec.; 16. W. v Barneveld (U.Z.C.) 44 sec.; 17. W. de Visser (D.K.R 44,1 sec.; 18. J. Heywe gen (Brandenburg) -1-4,2 sec.; 19. P. Oostman (Woestduin) 44,2 sec.; 20. D Xebbéling (U.Z.C.) 44.S sec, 3 x 50 Meter wisselslagestafette: 1 Star 1 min. 51 sec.; 2. Brandenburg 1 min 52 sec.; 3. U.Z.C. 1 min. 56,6 sec 4 W.Z.C. 1 min 57,2 sec.; 5. Vechtstreek 2 min. 2 sec.; 6. Forel 2 min. 2 sec.; 7 V.Z.C. 2 min. 2 sec 8. DKR. 2 min. 4 6 sec.; 9. A.Z. P.C. 2 min 6 sec.; 10 Woestduin 2 min. 6,9 sec.; 11. Watertor 2 min. 10 sec. Een modern sprookje door WIL BOKKORST zo ver te liegen; je bent veel te licht gebouwd!" Nu was het sportvliegtuig toch erg beledigd. Dat ze klein was, wilde niet zeggen dat ze zwak was! „Wedden dat ik net zo lang kan vlie gen als u!" zei ze verontwaardigd. „Hoor dat!" brulde het grote vliegtuig, „dat wil ook wat zeggen. Jij wordt bru taal, hoor! Wedden, ha, ha! Jij zult je leven wel in je eigen landje slijten." ,Denk maar niet dat u veel meer bent dan ik!" waagde het kleintje nog te zeggen. „Hou nou je mond maar, kleine aap! Slapen moet je en gauw wat! Dacht je dat ik mijn avond liet vergallen door jou onbenullig gesnater!" Die zat. Ver schrikt zweeg het kleine vliegtuig. Ja, eigenlijk kreeg ze slaap ook. Het duur de niet lang of ze vertoefde in het land mooi. Daar hoorde ze verdér dat het grote vliegtuig doorgevlogen was naar de woestiin. Maar ze hoorde nog iets anders ook. „Ja", zei de piloot tegen i'n collega „ze zijn hang voor zandstormen Ho nenlijk komt het vliegtuig er door." Het kleintje begreep er niet alles van \ergat het spoedig, want er was zo veel nieuws te zien en te beleven. Door iedereen werd ze bewonderd, wat haar natuurlijk niet koud liet; alles bij el kaar was ze toch een jongedame! 's Middags kwam er ineens een pi loot het vliegveld opgerend. „Gelukkig dat 'i er juist bent met uw lichte ma chine'" riep hij al van verre tegpn deri piloot van het „kleintje". „We hebben juist bericht gekregen dat het zware liegtuig door z.andstormen is overval len en dat het diep in 't zand zit. Wil' u er alstublieft heen gaan?" Nu, flat deed de piloot natuurlijk Het was nog een hele tocht naar de woestijn. Maar de kleine machine deed haar uiterste best. Toch moesten ze oen noodlanding maken en toen ze weer wilden opstijgen, ging het niet. Maar het kleintje werd niet. moedeloos De piloot zou cr wel iets on weten te vinden, die was zo knap! En dat ge beurde ook Het duurde niet lang of ze logen weer en toen vonden ze een der dromen. Ze droomde dat ze naar het andere eind \an de wereld vloog. De volgende morgen werd ze om 5 uur gewekt door den piloot. Hij streek liefkozend over haar motorkap en floot een vrolijk deuntje. „We zullen ons eens klaar gaan ma ken, vriendje!" zei hij. De tocht gaat naar Italië en Egypte. Mat. zullen wp het lekker warm krijgen!" De piloot pufte al bij het vooruitzicht. Het vliegtuigje wist niet wat ze hoor de. Italië en Egypte! Wat ver! Zo ver was ze nog nooit geweest. Nu zou ze ook veel kunnen vertellen, als ze te rug kwam. net als de reus onder wiens vleugel ze stond. Zou hij 't gehoord hebben? Ja, hij had 't gehoord en schepn jaloersch te zijn ook. „Hoor je dat ik naar Egypte ga?" vroeg "t klein tje vrolijk. De ander gaf geen ant woord. bromde alleen iets van „onzin" en „verwaand". Hij Ring vandaag ook naar Egypte, maar had nooit gedacht dat „die kleine" daar ook zou komen. Daar kwam de piloot al. Hii stapte in en even later vlogen ze weg. „Tot ziens in Cairo!" kon het vliegtuig niet nalaten tegen den reus te roeppn. Die bromde weer iets van „brutale aap" en „hou je mond". Maar liet kleine vlieg tuig trok zich er niets van aan. Ze eine voor het eerst een lanee reis maken- Eerst gingen ze naar Italië. Tjonge wat was het daar mooi! Net zo mooi als in de verhalen die het kleintje gisteren van den reus gehoord had. En lekker warm was het er ook. Ze hield wel van de hitte. Na een korte rustpoos gingen ze ver der naar Eizypte Dat was helemaal een sprookje. Wat daar al niet allemaal te zien was! Het vliegtuig keek haar ogen uit. Cairo was een prachtige stad. Vooral die witte gebouwen vond het „kleintje" betere landingsplaats, vlak bij de plek waar de grote machine aan de grond zat. Daar zat die opschepper nu. Eers' vond het kleintje het echt leuk dat zij nu de haas was, maar ze kreeg a» gauw medelijden, toen ze merkte ho*» hulpeloos de reus was. „Wat doe jij hier"' vroeg het grote vliegtuig verbaasd. „Ik ben gekomen om zware vliegtuigen die in het zand zitten, 4e helper!, al ben ik maar eer „kleine aap!" De reus keek beschaamd voor zich. „Nu. treur maar niet, hoor!" zei het kleintje, „ik ben het al vergeten." Wel een dozijn keer vloog het klein tje heen en weer om gereedschappen te halen en na vijf dagen kon de reus weer verder. Hij vergat nooit wat het kleintje voor hem gedaan had en schold haar ook nooit meer uit. Hii had gezien dat ook de sterkste wel eens een zwakkere no dig heeft. We knippen kleine vierkantjes, ter grootte van de kant van een dobbel steen en plakken op elk van de zijden van de dobbelsteen, een vierkantje. Op de vierkantjes zetten we de letters a, e, o, r, b, en t. Nu hebben vve een „woordendobbelsteen" gekregen.^ Aan dit spelletje kunnen zoveel men sen meedoen als je wilt. Ieder gooit om de beurt een keer de dobbelsteen op. De eerste medespelende gooit b.v. een r. Die schrijft hij op een stuk papier. Dat doen ook de anderpn als ze gegooid hebben. De tweede keer gooit de eerste medespelende b.v. een a. Nu kan hij combineren. Als hij nu de derde keer een t gooit, kan hij een woord samen stellen, namelijk: rat. Voor één woord krijg je een punt. Wie het eerst 5 pun ten heeft, heeft gewonnen. Als iemand een woord heeft samengesteld, moet hij dat woord direct hardop roepen, anders moet .hij weer dobbelen tot hij een nieuw woord gevonden heeft. Je moet dus goed opletten. üt Beste nichten en neven! t 7 EEL schokkends is er deze week niet voorgevallen in on ze familie. Er gingen er een paar met vacantie en er kwamen er een paar terug „Deze keer niets te vertellen, want er is niets bijzon ders gebeurd", zou Michael Stro- goff, die van kort maar krachtig houdt, schrijven. Het laatste raadsel bevatte een strikvraag, maar mij bleek alwéér, dat ik Oom ben van een zéér ver standige familie, aangezien vrijwel niemand er in liep. Hulde, nichten en neven! Poppenmoeke. Of ik peren lust? Natuurlijk, maar van wormste ken ben ik ook geen liefhebber. Het is jammer, dat die beestjes er zo in heb ben huis gehouden, en soms kun je er zo weinig tegen doen, hè. Maar behalve wormen hebben jullie ook nog konijnen in de tuin. En die eten gelukkig niet van de peren. Wees daar maar blij om. Het verheugde mij zeer, dat de Zeeuwse boerin weer helemaal in orde is. Want ik houd niet van oorbellen, die verkeerd hangen. Speenkruidje. Waarom ik jou Speenkruidje-roer-me-niet noemde? Dat blijft nu eens een geheim tusschen ons beiden Jullie hebben natuurlijk flink feest gevierd op Moes' verjaardag. Geen na deel ige gevolgen van al dat 6noepen ge had?" Wat jammer, dat een van de jonge konijntjes niet meer tot de levenden behoort. Maar misschien is het zo wel het beste, want ik begreep uit Poppen- moeke's brief, dat het dier toch niet zo gezond was. Wildzang. Je hebt gelijk: Amersfoort is een mooie stad, met een mooie omgeving bovendien. Heel \aak heb ik schilders en etsers gesproken, die in onze stad prettig gewerkt heb ben. Ze schilderden niet alleen de heide of onze bossen, maar ze zetten ook graag hun ezel eens in de binnenstad neer, om bijvoorbeeld een gedeelte van de Muurhuizen vast te leggen. Wildzang: ik houd je aan je belofte, dat de volgende brief lang zal zijn. Boefje. Heb je je nogal ver maakt in Ammerstol? Toen je er heen fietste zal het wel mooi weer geweest zijn, maar dat heeft jammer genoeg niet zo lang geduurd. Van zonnebaden zal, denk ik, dan ook wel niet zo heel veel gekomen zijn, want ik vrees, dat het eerder een had in bijna herfstachti ge kou zou worden. Een had in de Lek echter, zal wel gegaan zijn. Het zwemt prettig in rivierwater, vind je niet? Violi6tje. Ik dacht wel, dat je plezier gemaakt zou hebben in Noord- wijk. Je hebt zeker flink geravot aan 't strand, hè? Als het aan jou had gele gen, zwierf je nou nog langs de Noord wijkse zee. Over dat boek heb ik wel eens horen spreken. Het moet inderdaad erg mooi zijn; en niet alleen mooi, maar ook in teressant. Zou jij ook niet graag uit vinder willen zijn? L i 1 i p u 11 e r. Als jij geen tijd zou hebben om te schrijven, zou ik dat zeker jammer vinden. Maar toch niet zo heel erg, want het feit, dat je uit logeren bent is altijd een prettige reden om niet te schrijven het betekent, dat je plezier hebt. En wie plezier heeft in z'n vacantie, heeft een goede va cantie. Ik zal niet al te nauw kijken hoor, bij die opstelwedstrijd. Wees maar niet bang! Trouwens: ik vond, dat je een Richard Wagner, de Duitse compo nist werd op 22 Mei 1813 geboren. Hij was op school in Leipzig, maar hij leerde met al te best. Hu ging altijd naar het Stadstheater. Zijn zuster Ro salie was een bekende toneelspeelster. In muziek stelde hii ook belangstelling, maar die belangstelling trad nog niet op de voorgrond. Toen hij zestien jaar was hoorde hij \oor het eerst muziek van Ludwie van Beethoven. Hii vond die zo mooi dat hij meteen van school af ging en zich in liet schrijven voor dè Thomas ScNd" e<»n muziekschool. Veel bracht hii r niet van terecht. Later ging het beter. Een paar jaar later kreeg hii een be trekking, waarmee hij 10 gulden per maand verdiende. Natuurlijk had hij 't niet al te rijk. hij woonde op een arm zalig kamertje. Daar heeft hij verschei dene opera's geschreven. 24 November 1834 trouwde hii met Minna Planer. Er volgden moeilijke ja ren Aqor hem. Zijn muziek werd niet altijd mooi gevonden en hij moest zelfs een keer het land uit, omdat hij de hele kunst wilde veranderen. Korting Lodewijk II van Beyeren helpt Toen Lodewijk zestien jaar was, mocht hij van zijn vader „Lohèngrin" horen. Hij vond het prachtig en drie jaar later, toen hij zelf koning was, zei hij dat hij Richard Wagner wildé leren kennen. Op zekere dag zat Wagner treurig in Stuttgart, toen hij tot zijn grote verba zing een brief van den koning kreeg Behalve die brief gaf de boodschapper hem nog een schitterende robiin. In de brief stond; „Zoals deze robijn gloeit, zo gloei ik ook van verlangen den componist lan „Lohengrin" te ontmoe ten. Ik wil uw zorgen verjagen en u rust geven." De koning hield woord. Hij bè'aalde al Wagner's schulden en gaf hem zelfs een jaarlijkse toelage. Al iaren lang had Waener het idee van èen „Festspielhaus" in ziin hoofd In dat Festspielhaus zouden mensen voor nir*s van kunst kunnen genieten Xatuurliik zou zoiets 1t»a1 veel geld ko*ten. Lodewi'k raf 300 000 mark. Wagner heeft ziin doel bereikt. In 1*76 hadden de eerst*» F~-f-nie'? n'->r«tc. "et eerst werd de „De Rir,g der Xibe- jen <»ehore gebracM. AJ1? Duit- vorrten waren aanwezig. De toe- »vers konden het orkest n;°» zien. 'Februari stierf Richard Wagner, was bijna 70 jaar. heel gezellig briefje schreef. Een school, opstel beteekent niet altijd dat je niet kunt schrijven. Een kennis van mij, die thans iederen dag over alles en nog wat in de krant schrijft, kon op school ook nooit een opstel maken Madeliefje. Jij schreel me een briefje in zakformaat! Maar ik kon het best lezen hoor, het geeft niets. Die raad, die iii aan Lilliputter gaf. was wat een goede raad! Onze familie mag heus wel groter worden. Prettig, dat het alweer wat beter gaat met Max. Je hebt zeker wel eens opge merkt, dat honden in den regel heel snel genezen, als ze iets dergelijks man- keeren. Ze schijnen er tegen te kunnen' Inderdaad, het tweede raadsel bevatte een strikvraag. Wat vind je lekkerder, druiven of wijn? (Dat is géén strik vraag). B u i t e n k i n d. Ook jij hebt je best vermaakt in Noord wijk. Goed zo, dat mag ik horen! Een tochtje op de tandem kan inderdaad heel gezellig zijn, mits beide personen dezelfde kant uit trappen. Die wandeling naar Zandvoort vind ik een hPle prestatie: Drie uur lopen, zonder rusten, is niet mis. Ben je lui van een w andelvereeniging? Daar lijk lij wel \oor geschikt... Michael Strogoff. Dat briefje van jou was in ieder geval kort maar krachtig: „Dit keer heb ik niets te ver tellen, want er is niets bijzonders ge beurd". Jij windt er in ieder geval geen doekjes om. En dat mag ik op zichzelf wel. maar... een beetje langere brief zou toch geen kwaad kunnen A pro pos: lees eens, wat ik in 't slot van mijn briefje aan Madeliefje heb geschreven. Viooltje. Zooals het met wijn gaat, die niet groeit, maar gemaakt wordt, gaat het ook met „boteraclitig tomaten-havermoutsmeersel" het ligt er aan hoe het gemaakt wordt en door wie. Ik stel overigens voor de zeei lange en leelijke benaming „boterachtig tomaten-havermoutsmeersel" te vervan gen door botohaver, daar dit minder ver. moeiend is. Kleine Viooltje: eet smake lijk. Nufje. Jou nieuwe postpapier vind ik in één woord schitterend. Als ik er naar kijk, krijg ik onwillekeuris de indruk, dat jij wel van snoepen houdt want het plaatje doet denken aan slag roomtaart, en de kleur van het postpa pier lijkt net pudding. Vind je het hoek een beetje „te wijs"? Och: dat boek is dus op de groei bere kend! Bewaar het dan maar zuinig... over een tijdje heb je er des te meer plezier van. Tompoes heeft geluk: het is mooi! Snip en Snap. Die brief van jullie leek wel een kookhoek, en dat kookboek leek weer op het bekende kladschrift van Jantje. Overigens kan ik niets anders zeggen, dat dat die vele inktvlekken mij met groote vrezen ver vullen ten aanzien van het door jullie gevoerde huishouden. Hoogstwaarschijn- liik heeft Snap Snip al de dagen, dat ze probeerde te koken, er nadrukkelijk op gewezen, dat links het zout en rechts de soda staatIk bedoel nè den maal tijd, als ze de soda reeds proefde. Jullie mogen je wel eens laten wegen, een pond of acht zullen jullie wel zijn afge- allen. Als het niet meer is. Maar dat is niet erg. Het is wel eens goed. Op die nianier leert men. hoe hard het leven is. Enfin... koken is niet moeilijk, per slot van rekening. De meesten kunnen het al, als ze twee en een half jaar ge huwd zijn. DE OPLOSSINGEN i Het gevraagde woord was: bosbes sen, met Nes, Bob, Beb, soes. II En de wijn groeit inderdaad nergens Druiven echter wel en dat is maar goed ook. Madeliefje won de prijs. Je weet de weg, hè? DE RAADSELS Op de kiuisjeslijn komt de naam van iemand, die van alles de sombere zijde ziet. I 1 X X X X X X 3 X X X X X X 3 X X X X X X 4 X X X X X X 5 X X X X X 6 X X X X 7 X X X 8 X X 9 X 1 Gevraagd woord. 2 bezit 3 in ons land voorkomende roofvogel. 4 timmergereedschap. 5 grondstof voor billard-ballen. 6 meisjesnaam. 7 boom. 8 afkorting van senior. 9 medeklinker. II Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Zuid-Holland. 1 X X X X x 2 X X X X 3 X X X 4 X X 5 X 1 Ge\raagde woord. 2 ander woord voor „hetzelfde". 3 vogel, en de naam van een onzer nichten. 4 verzoek om stilte. 5 klinker Boefje krijgt boekenhonnon. Violist je kan bonnen voor het album van Hille komen halen. Madeliefje zal haar „Apen en Hoefdieren" hebben, als ze er zijn. Nuf je krijgt nieuwe boekenhonnen. Me j. Sc h. U kunt voor uw ruime inzending zoveel''-mogelijk D ostebon- ren krijgen Maai" ik reloof niet. da' er nog vijftien voorradig zijn. oor deze week eindigen we hier mee. Tot de volgende keer. OOM BOB.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8