DE DUITSCHE LUCHTMACHT DOET EEN MASSALEN AANVAL OP LONDEN Gevechten van grooten omvang boven de Theems en de City Het eerste contact te Turnu-Severin VERWOESTINGEN IN HET HAVENGEBIED VOORTDUREND LUCHTALARM Engelsch schip getorpedeerd AmERSFOORTSCHE R.K. SPAARBANK Maandag de voortzetting Dinsdag verklaring van Churchill in het Lagerhuis EEN ENGELSCH VOORSTEL AAN AMERIKA? Von Papen bij den De buitenlandsehe politiek van Japan RENTEVERGOEDING 23 De strijd tegen de vijfde colonne Vervalschte foto's Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 16 Augustus. (D.N.B.) Van bevoegde zijde verneemt bet D.N.B.dat in het kader der luchtoperaties van Vrijdagmiddag een speciale formatie met bijzondere opdracht gestart is. Deze afdeeling is in den strijd gebracht tegen alle mili taire en strategische objecten in de omgeving van Londen. De Duitsche luchtmacht wilde het bewijs leveren, dat geen macht ter wereld baar kan beletten, haar bommen boven Engelsch ge bied te laten vallen waar zij wil, zelfs indien dat noodig zou zijn boven de City. Uit Londen wordt gemeld, dat Duitsche eskaders bommenwerpers in opeenvolgende golven boven de Engelsche kust verschenen. Zij vlogen over de Theems en verdwenen in de wolken, in Noordelijke richting. Steeds nieuwe eskaders volgden. Aan de geheele Oostkust, in de plaatsen aan de Theems met inbegrip van Londen en in midden- Engeland werd luchtalarm gemaakt. Men hoorde hevig afweervuur De leider van de jagers heeft ge meld, dat twee jachteskaders de versperring hebben doorbroken. Het luchtruim is vrij. Drie eska ders Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben hun doelen ten Westen van Londen gevonden en volgens bevel aangevallen. Hevige luchtge vechten hebben plaats gevonden, zonder dat de eenheden bij de uit voering van hun taak werden ge hinderd. De Britten zetten er alles op om het Duitsche opdringen tegen te houden. Aan de afweer der Engelschen was dui delijk te merken, dat zii weten, dat alles op het spel staat, dat het gaat om te zijn of niet te zijn. Als muggen boven een moeras dan sen de jagers boven den griizen nevel van Londen. Hun aantal scheen onbe grensd. Zoover het oog riikte Hurricanes en Spitfires on weer Hurricanes en Spit fires. Daar tusschen door jagen de scherp geteekende schaduwen der Messer- schmidts. Over den geheelen sector wa ren deze snelle vliegtuigen in gevecht met een numeriek sterkeren tegenstan der. In verheten gevechten lieten Engel schen en Duitschers elkaar niet meer los. tot een van beiden doodeliik getrof fen naar beneden stortte. Daar tusschen door zeilen witte valschermen en plui men zwavelgele wolkjes van het lucht- afw'eergeschut. Op de aarde donderde het en werden groote granaattrechters geslagen. Het aantal neergeschoten ma chines scheen geweldig te zijn. Duitsche verkenners gaven van groote hoogte be richten over den stand van het gevecht. Steeds weer waren het de brandende overblijfselen van Spitfires en Hurrica nes die omlaag schoten Verscheidene installaties van strategische beteekenis ten Noor den van Londen zijn gebombar deerd. Bij Enfield was een groote electrische centrale het doel der Duitsche aanvallen. Op een ande re plaats wierpen de Duitschers hun bommen op wapen- en kruit fabrieken. In het havengebied van Londen zijn groote verwoestingen aangericht. De vliegvelden om Londen zijn zwaar beschadigd. Branden, bomtrechters, vernielde huizen en vliegtuigen, geweldige ontploffingen en hooge vuurzuilen getuigden van den arbeid der Duit sche bommenwerpers. Er was voortdurend luchtalarm, sirenege- huil en gedonder van geschut in Londen. Verslag van een ooggetuige Een deelnemer aan den aanval van Duitsche bommenwerpers op Londen heeft aan het D.N.B. het volgende ver teld: Op het vastgestelde uur werd het sein tot vertrek gegeven en na korten tijd daverden achttien machines boven het vliegveld. Wii hadden tot taak Engel sche vliegtuigfabrieken ten Westen van Londen aan te vallen. Onze toestellen hielden aanvankelijk .een hoogte van 4000 meter. Zij hadden een lading van 50 000 kilogram brisantbommen aan boord. Met razende snelheid trekt het wolkendek aan ons voorbij. Reeds neigt B. aangekomen wordt de neus van het de zon ter kimme Boven het vliegveld vliegtuig op een lange reeks montage hallen gericht De hommen worden los gelaten en witte rook stijgt op uit de daken der hallen. Op dat oogenblik gaat het .alarmtec- ken Vijandelijke jagers achter ons. Maar zij zijn te laat gekomen. Wij zijn er al van door. Reeds valt de scheme ring over het land. maar nog lang kun nen wij de uitwerking Aan onze 50.000 kilogram ontplofbare stoffen waarne men. Wij keeren naar onze basis terug mei het bewustzijn, dat thans zeer vele kameraden hun doelen vlak in de buurt \an de Britsche hoofdstad hebben aan gevallen, om den Engelschen te toonen, dat Duitschland niet met zich laat spot ten Spoedig na de landing, zoo besluit de deelnemer aan den aanval zijn ver slag, ben ik er getuige Aan, hoe de com mandant van mijn afdeeling meldt: ze ven vijandelijke vliegtuigen op den aan- valstocht neergeschoten. Bii ons ziin be halve tAvee machines alle toestellen te ruggekeerd. De resultaten Aan het einde van den negenden dag na het begin van de buitengeAvoon he vige Duitsche activiteit in de lucht bo ven het Engelsche eiland kan Aveer op een reeks Duitsche succcsson gewezen worden zoo meldt het D.N.B. Kruitma gazijnen, pakhuizen en koelhuizen zijn met bommen bestookt. BeAvapeningscen- tra bij Birmingham en Brought hebben zaa'aar geleden. De branden op de staats- vverf van Chatham zijn nog niet ge- bluscht Een torpedopjager werd bij Portsmouth tot zinken gebracht. De luchthavens van Rochester en Maidstone zijn in trechtervelden veranderd. Een groote electrische centrale bii Enfield is buiten bedrijf gesteld. De vliegvelden bij Lee-on-Solent en Gosport zijn ver woest. Tien versperringsballons gingen in vlammen op en tenslotte gelukte het een speciale formatie door den versper ringsgordel om Londen heen te dringen om haar bonimcnlast op het havenge bied van de Britsche hoofdstad, op vlieg velden en andere belangrijke militaire objecten neer te laten. In dc omgeving van Purfleet en Barking werden groote ontploffingen Avaargcnomcn. Dit overzicht toont, dat de Duitsche luchtmacht Vrijdag het zAvaartepunt op den bomaanval heeft gelegd. Steeds Aveer stegen nieuAve formaties bommemverpers op, die slechts door enkele eenheden Messerschmitts vergezeld Avaren. De op dracht van deze bommemverpers Avas hun ontplofbare stoffen uit te Averpen en dan terstond naar hun standplaatsen te rug te keeren. Militaire waarnemers la ten zich van den omvang van het jong ste Duitsche optreden niet. er door aflei den. dat tot middernacht slechts de ver nietiging a an 65 Britsche vliegtuigen ge meld is. Het aa as niet de bedoeling van de Duitsche vliegers luchtgevechten aan te gaan. De vergezellende Messerschmitts traden uitsluitend op om de vijandelijke jagers van de Duitsche bommemverpers af te houden. Hoe goed hun deze taak gelukt is blijkt uit het feit. dat slechts vijftien Duitsche vliegtuigen verloren zijn gegaan. Tot nu toe 16 opvarenden behouden LISSABON. 16 Aug. (D.N.B.). Op het eiland St. Miguel, dat deel uitmaakt van de Azoren zijn cisteren 15 opvaren den van het Engelsche tankschip „Bri tish Fame'" aangekomen. Het schip meet S-406 br. reg. ton. Volgens verklaring van deze zeelieden is het schip verleden Aveek Maandag op 200 miil ten zuiden van St. Miguel door een duikboot ge torpedeerd. De kapitein Aan het schip is aan boord van de duikboot genomen. Voorts zijn 35 man. die eveneens poeg- den in reddinesboeten land te bereiken rot nu toe nog niet aangekomen. DE LUCHTAANVALLEN IN NOORD- ITALIE ROME. 16 Aug. (Stefani). Er is thans ee;i officieele lijst gepubliceerd met de namen der slachtoffers van de Engelsche luchtaanvallen op Milaan. Tunin en Alessandria. Te Milaan zijn mannen en 5 vrouAven, allen burgers, gedood en 46 personen geAvond. Te Tu rijn zijn er 6 geAvonden en 1 doode. te Alessandria 12 dooden en 14 geAvonden. ZWEEDSCH-RUSSISCHE HANDELS BESPREKINGEN STOCKHOLM. 16 Aug. (D.N.B.). Dc leider der ZAveedsche handelsdelegatie te Moskou is AAeer naar de Russische hoofdstad vertrokken. Veertien dagen geleden was hii naar Stockholm geko men om ruggespraak te houden. Ook weer aanval op Ports mouth Bij de aanvallen van Vrijdagmiddag zijn ook de rritsche vliegvelden Lee-on- Solent en Gosport met bommen bestookt Te Lee-on-Solent Averden hangars en tuighuizen getroffen en ontstonden er branden. Verscheidene op den grond staande vliegtuigen Averden door hom men volledig Aemield. Bii den aanval op het vliegveld van Gosport raakten de Duitsche vliegers vijf hangars. Avelke in brand geraakten. Drie vliegtuigen Aver den hierbij op den grond vernield. Bij Portsmouth Averd een Britsche torpedo jager door hommen uit een Duitsch vliegtuig tot zinken gebracht. De beide vorengenoemde \-liegvelden zijn vlak bij Portsmouth gelegen. Turkschen president ANKARA. 16 Auk. (D.N.B.). De Duitsche ambassadeur, von Papen, is gisteren door den Turkschen president. Inonoe, ontvangen. Het onderhoud duurde een uur. Tevoren had a on Pa pen een bespreking met den minister van buitenlandsehe zaken. Saradjogloe. gehad. Benoeming van generaal Koiso tot bijzonder gezant in Ned. Indië te wachten TOKIO. 16 Aug. (D.N.B.). Volgens de bladen heeft de gisteren gehouden conferentie tusschen den minister-pre sident en de ministers van oorlog, ma rine. en buitenlandsehe zaken reeds tot definitieve besluiten geleid ten aanzien van de nieuAve oriënteering van de bui tenlandsehe politiek, voor zoover het maatregelen betreft, die de voorwaar den moeten scheppen voor de Zuidzee- politiek en voor de betrekkingen met derde mogendheden. De bladen venvachten. dat op ziin laatst in de volgende week generaal Koiso tot bijzonder gezant voor Ne- derlandsch-Indië benoemd zal wor den, nadat in de boezem van het kabinet alsmede met Koiso en de aa eermacht een overeenstemming zal zijn bereikt over de tegenover Ne- derlandsch-Indië te volgen politiek. De Tokio Asahi Sjimboen schrijft naai aanleiding hieiwan, dat de „nieuAve orienteering van de buitenlandsehe po litiek" de grootste taak van het oogen blik is. Daar de mogendheden de groot ste belangstelling bii de ontwikkeling in' Fransch Indo-China en Neder- landsch-Indië getoond hebben, inoet Matsoeal de grootste zorgvuldigheid be trachten bij het behandelen van deze vraagstukken, teneinde op allo. gebeur lijkheden voorbereid te zijn. Gelegenheid tot inleggen en terugontvangen van spaargelden Breestraat 82 WOENSDAG van VRIJDAG ZONDAG Opgericht 15 Juli 1910. Telefoon 4423 7 tot 8 uur 10 11 12 1 Giro no. 248878 Spaarbusjec Inleggers kunnen spaarbusjes in bruikleen ontvan gen. Deze spaarbank is lid van den Nederlandschen Spaarbank- bond en staat onder controle van het Nederlandsch Spaar bankbureau. De Decnsche bevolking neemt maatrege len om de gevolgen van luchtaanvallen afdoende te kunnen bestrijden. Op de foto vrijwillige helpsters van den lucht beschermingsdienst, uitgerust met stalen helmen en gasmaskers. Ruim 250 longens en meisjes zijn Vrijdag per autobus naar Duitschland gegaan, om daar te helpen bij den landbouw. Een vroolijk groepje even voor het vertrek uit Rotterdam (Foto Pex-Holland) DE HONGAARSCH-ROEMEENSCHE BESPREKINGEN Roemeensche delegatie wil ruggespraak houden te Boekarest TURNU-SEVERIN, 16 Aug. (D.N.B.). De Hongaarsche gezant te Boekarest, von Bardossy, cn de Roemeensche gezant te Boedapest, Georg Critzescu, die door hun regecringen als Avaarnemers naar dc Roemecnsch-Hongaarsche onderhan delingen zijn gestuurd, zijn hedenoch tend met de Roemeensche delegatie al hier aangekomen. Talrijke Roemeensche en buitenlandsehe persvertegenAvoordi- gers hebben eveneens hier hun intrek genomen. De directeur van de persaf- deeling in het Roemeensche ministerie van propaganda, Wladimir Jonescu en de plaatsvervangende perschef van het Hongaarsche ministerie van buitenland sehe zaken. Zilahyulitzki, worden even eens venvacht. Tot de Roemeensche delegatie behoo- ren behalve Yalerpop, de vroegere mi nister der minderheden -Silviu Drago- mir, Hat. een professor aan de universi teit van Klausenburg, verder de gezant Brosu van het ministerie \Tan buiten landsehe zaken, generaal Dragalina van den generalen staf en verscheidene sta tistici onder leiding van den directeur van centraal bureau voor de statistiek. De Hongaarsche delegatie bestaat, behal ve gezant Hory, uit de volgende leden: de plaatsvervangende chef van de gene ralen staf, generaal Nadav, vérder de lei der van de tweede afdeeling van den generalen sta', kolonel UJsassy en tAvee gezantschapssecretarissen. Een half uur na de aankomst der delegatie begonnen de Roemeensch- Hongaarsche besprekingen. Zij wer den om 13 uur voor twee dagen ge staakt. De Roemeensche delegatie wil de voorstellen, die haar door de Honga ren zijn overhandigd, aan de regee ring te Boekarest voorleggen. Zij reist daarom naar Boekarest terug en zal Maandag aa-eer te Turnu-Se verin aankomen. De Hongaarsche delegatie blijft te Turnu-Severin. Over de opening der onderhandelingen is het volgende gemeenschappelijke communiqué gepubliceerd: „Vandaag te 12 uur zijn de delegaties, die met het voeren der Hongaarsch-Roe- meensche onderhandelingen belast zijn, in een openingszitting bijeengekomen. STOCKHOLM, 16 Aug. (A.N. P.) Minister-president Churchill heeft volgens berichten uit Londen in de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis medegedeeld, dat hij a.s. Dinsdag een verklaring zal af leggen over den oorlogstoestand. De vroege publicatie van dezen datum heeft in welingelichte krin gen in zooverre verbazing gewekt, daar men hierin een bewijs moet zien voor de 'zeer groote zenuw achtigheid in Engeland als gevolg van de ononderbroken Duitsche luchtaanvallen. In aansluiting op de rede van Churchill zullen open bare debatten worden gehouden. Donderdag 22 Augustus gaat het Lagerhuis tot 5 September op Tijdens de gisteren gehouden debatten in het Lagerhuis is het herhaaldelijk tot opgewonden tooneelen gekomen, vooral in verband met de bedrijvigheid van de zoo gevreesde „vijfde colonne". In verhand met de taken van het SAvinton-comité, nl. de afAveer van deze bedrijvigheid, verklaarde Churchill, dat in deze uren van nood groote beteeke nis moet Avorden gehecht aan deze zijde van de nationale verdediging. De af- Aveer van de vijfde colonne verloopt nog lang niet vlot. Een aantal regeerings- ambtenaren houdt geen voeling met el kaar. Vele kwesties worden in het geheel niet, andere weer dubbel behandeld. Hierom heeft hij Lord Swinton verzocht, de coördinatie van deze taken op zich te nemen. Ondanks alle kritiek kan Avor- den vastgesteld, dat bij den afAveer van deze vijandelijke bedrijvigheid in Enge land groote successen zijn behaald. Hij persoonlijk is altijd van meening ge weest, dat dit werk der „vijfde colonne" voornamelijk \Aat Engeland betreft, aan zienlijk overschat is. Het land kan thans kalm zijn, want de oplossing van dit vraagstuk ligt thans in deskundige han den der regeering, die met beproefde ijver spoedig dit gevaar geheel overwon nen zal hebben. Ik acht het noodzake lijk. steeds en steeds meer op dit gevaar te Avijzen, want het gevaar van een in- Aasie is nog niet voorbij. Steeds AAeei hoeren avij van Duitsche kringen in het buitenland, dat het gordijn spoedig zal opgaan en dat de voorstelling op hel punt staat te beginnen. Toen Churchill zijn misnoegen erover uitsprak, dat de leden van het Lager huis lastige vragen over het Swinton- comité wilden stellen, stond de onafhan kelijke afgevaardigde, Hopkinson, op en vroeg of de regecring de macht en het recht heeft dergelijke vragen te verbie den. Hij sprak in dit verband van de geheimzinnigheid, die de Averkzaamhe- den van het SA\inton-comite omgeeft. Voor het beantAvoorden van deze vraag stond Churchill op en venveet hel lid. dat hij zijn opbouAAende critiek niet met dezelfde oplettendheid volgde, die hij Avel toonde Avanneer het hem er om te doen Avas de bedrijvigheid der regee ring te critiseeren, Hopkinson is een van diegenen geAveest, die op zijn (Churchill) pogingen om de verdediging van Engeland reeds vóór den oorlog te Aersterken. voortdurend critiek heeft uitgeoefend. Bij dezen aanval sprong Hopkinson op en eischte de hulp van den speaker tegen deze berisping, die te zeer in de lijn van Churchill's bekende aggressiviteit ligt, dan dat het noodig zou zijn zich hiertegen te verzetten. Toen van de banken werd geroepen, dat hij deze beleediging moest terugnemen, verklaarde Churchill krijgshaftig, dat hij er niet aandacht deze beleediging terug te nemen, doch dat hij streng te gen Hopkinson zou optreden, die het ge- Avaagd heeft hem in dezen moeilijken tijd tegen te A\-erken. GEEN TROEPENBEWEGINGEN IN ALBANIË ROME. 16 Aug. (D.N.B.). Van be voegde Italiaansche zijde spreekt men de Engelsche heAvering. als zou in Al banië de staat van beleg zun afgekon digd. tegen. Ook vinden eeen bijzondere troepenbeAw-rtngen plaats. De bijeenkomst Averd gehouden in de groote zaal van het paleis der stichting Bibicescu. Na de openingSAvoorden, het uitspre ken der Avenschen voor het welslagen der besprekingen en de uitAvisseling der volmachten heeft de gezant von Hory den leider der Roemeensche dele gatie, Yalerpop, de Hongaarsche. voor stellen overhandigd. Het Roemeensche standpunt en de voorstellen der Roe meensche regeering zullen Avorden uit eengezet in de volgende bijeenkomst, die Maandag a.s. te tien uur op dezelfde plaats zal worden gehouden." De Roemeensche delegatie is te 16 uur met den trein naar Boekarest vertrok ken. Zij zal daar vanvond te tien uur aankomen en de regeering de Hongaar sche voorstellen voorleggen. Men zegt, dat Engeland aan Washington vlootbases in zijn koloniën heeft aangeboden WASHINGTON. 16 Aug. (D.N.B.). President Roosevelt heeft van daag aangekondigd, dat met Enge land onderhandelingen zullen Avor den gevoerd over het verkrijgen van zee- en landbases voor de verdedi ging van het Panamakanaal. Hii deelde tevens mede, dat met de Ca- nadeesche regeering zal worden on derhandeld over de verdediging van het Westelijke halfrond. Tenslotte zeide Roosevelt, dat tAvee Amerikaansche generaals en een ad miraal met verscheidene leden hunner staven op uitnoodiging van de Britsche regeering in Engeland zijn. In kringen van het Congres maakt men melding van het gerucht, dat aan leiding geeft tot scherpe meeningsver- scliillen. doch niettemin hardnekkig de ronde doet. als zou Churchill in een di recte mededeeling aan Roosevelt voor gesteld hebben minstens 50 verouderde Amerikaansche torpedoboot jagers aan Engeland af te staan. Hii wil Amerika daarvoor het recht geven naar eigen goeddunken op Britsche koloniën op het Westelijk halfrond voor 99 jaar steun punten voor de vloot en de luchtmacht te pachten. Een overdracht der souve- reiniteit zou daarbij niet in de bedoeling liggen. Na een onderhoud met Roose velt heeft de democratische senator Lee gisteren voor 't plenum van den senaat een eerste poging gedaan ten gunste Aan het. afstaan der torpedobootjagers. Hij stiet echter op heftig verzet van ver scheidene senatoren, die of Avel betAvij- felden of deze schepen gemist konden Avorden. of Avel a*olkenrechtelijke bezAva- ren opperden. Zij moesten het neerschieten van Duitsche vliegtuigen voorstellen LONDEN, 16 Aug. (D.N.B.). Een aantal Engelsche bladen heeft een foto gepubliceerd. Avaarop vijf vallende vliegtuigen te zien Avaren. In het onder schrift werd gezegd, dat hier het ge lijktijdig neerschieten van a it f Duitsche vliegtuigen Avas vastgelegd. De Yorks hire Post publiceert nu een communi qué van den volgenden inhoud: Het mi nisterie van luchtvaart vestigt er de aandacht op, dat de Vrijdag en Zaterdag in de kranten verschenen foto, Avelke het neerschieten van vijf vijandelijke vliegtuigen gedurende hun aanval op een convooi scheen te laten zien, geen officieele foto aa as". Naar aanleiding hiervan schrijft de Npavs Chronicle, dat de foto geretou cheerd Avas en dat het geheel bedrog beteekende. De bladen, die de foto ge publiceerd hebben, lrebhen de pers en ook het publiek een slechten dienst be- Avezen. De vervalschte foto's zijn slecht voor de moraal en voor de kranten, Avant het volk zal thans ook betrouAV- bare foto's sceptisch bezien.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2