IN DEN PUZZLE-HOEK m LAATSTE BERICHTEN Briefport wordt verhoogd TREIN LATEN STOPPEN Standaard-marscli weer aangevangen Het Italiaansch legerbericht Bekendmaking van den Duitschen bevelhebber Zware straffen in uitzicht Meisjes van Bouvigne keeren terug De telefoontarieven Nieuw werk voor opbouwdienst Verdeeling van tabaksvoorraad Leopold Stokowsky Cxpositie Moderne Woonkamer ameublementen ZUIDSINGEL 45 AMERSFOORT - TEL. 5584 Japan en de Britten in Sjanghai „Ons Belang" en „Jong en Vr ooi ijk" verdedigen de bekers Minder deelnemers dan voorheen Tennistournooi op 't Stort I12 18 ra ra 11 [j OPLOSSING Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 BINNENLAND Scherpe waarschuwing tegen spionnage en daden van sabotage Aug. De O Voor briefkaarten en voor brieven van laag gewicht 's-GRAVENHAGE. 17 <veermachtsbe\ elhebber in Nederland, generaal der luchtmacht Fr. Christian sen, maakt bekend: In mijn op 6 Juli 1940 gepublicrer de bekendmaking heb ik ertegen ge waarschuwd: 1) den met Duitschland in oor log zijnde mogendheden eenigerlei de oorlogsvoering betreffende mede- deelingen te doen toekomen of daarbij behulpzaam te zijn. 2) sabotagedaden tegen de Duit sche weermacht en haar instellin gen of tegen verkeers-, handels-, en industrie-installaties te begaan. Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat dergelijke handelingen volgens de Duilsche. met het oog op den oorlog ver scherpte, landsverraaclwetten worden ge- s'raft, en dat degene, die een met Duitschland in oorlog zijnde mogend heid voordeelen verschaft, mededeelin- gen verstrekt of op eenige andere wijze begunstigt, tevens het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenootcn benadeelt en in gevaar brengt. Ondanks deze niet mis te verstane be kendmaking is nog onlangs een sabota gedaad voorgekomen. In geval van herhaling zal naast de bestraffing van daders, mede plichtigen en medewetenden: a) zoowel aan de gemeente waar de daad is .gepleegd, b) als ook aan de woonplaats yan de schuldigen een gevoelige geldboete worden opgelegd. bovendien maak ik bekend: 1) Iedere waarneming van een lan ding, van het naar beneden springen of van het oponthoud van vijandelijke militairen, zoomede van ieder geval, waarin uit vijandelijke vliegtuigen op Nederlandsch gebied een voorwerp Wordt nedergeworpen. moet terstond aan de naastbijzijnde Duitsche mili taire of politieele instantie worclcn gemeld. 2) Degene die vijandelijke militairen verborgen houdt of hun onderdak of andere hulp verleend, wordt volgens de Duitsche strafwetten in bepaal de omstandigheden met den dood gestraft. Dienovereenkomstig is reeds een vonnis van een Duitschen krijgs raad geveld, waarin zware tuchthuis- si raffen zijn opgelegd. Zouden gevallen als bovenbe doeld zich herhalen, dan zal bo vendien worden overgegaan tot inhechtenisstelling van gepast aantal gijzelaars. GOUDA. Drie jongens hadden 600 meter vóór den overweg van den Zwar ten weg een roode vlag geplaatst. De trein van Utrecht, welke 4 30 moest binnenkomen, had 20 minuten vertra ging. doordat de bestuurder natuurlijk stopte. Na gedaan onderzoek was ech ter geen belemmering te vinden, waar op de trein doorreed. Tegen de jon gens zal proces-verbaal worden opge- maakt 's-GRAVENHAGE. 17 Augustus. Zoo als men weet, zijn bij de evacuatie van Breda ook de meisjes van het dienstbo den-internaat Bouvigne bij Breda naar het buitenland vertrokken, en verkeerde men langen tijd omtrent dit gezelschap in onzekerheid. Op verzoek van het departement van sociale zaken hebben de Duitsche auto riteiten alles in het werk gesteld om deze vluchtelingen op te sporen en naar Nederland te doen terugkeeren. Deze posingpn zijn gelukkig met succes bekroond en thans kan worden medegpdeeld. rjat het gezelschap van on geveer TO.meisi^s hedenavond tegen 10 uur uit Wontpellier weder in Breda zal aankomen. Naar het Centrum uit betrouw bare bron verneemt, wordt in gaande Dinsdag 20 Augustus, een verhooging van het briefport inge voerd, zoowel voor het plaatselijke verkeer als voor het geheele land Brieven met een gewicht tot en met 20 gram zullen dan moeten worden ge frankeerd met 5 cent in het lokale ver keer. wat dus hpteekent een verhooging met twee cent, terwijl overigens hij dit gewicht een brief van een l\'n cents post zegel moet worden voorzien (tot nog toe cent). Voor zwaardere brieven wordt het porto: 7Vo cent van 20 t/m 100 gram in locaal verkeer; 10 cent van 20 t/m 200 gram in het interlocale verkeer (is tot op heden ook zoo). Bij hooger gewicht blijft het porto zooals het thans geldt. Briefkaarten: Locaal verkeer 4 cent (was 2 cent); interlocaal verkeer 5 cent (was 3 cent). Dezer dagen meldden wij reeds, dat een gesprek in het locale telefoonver- eer, ingaande 1 Sptember. kost 3 cent per drie minuten. Voor het interlocale verkeer worden de larieven voor een gesprek van drie minuten: In de le zone van 010 K.M. 6 cent. In de 2e zone van 1015 K.M. 15 cent. In de 3e zone van 1525 K.M. 30 cent. In de 4e zone van 2535 K.M. -15 cent. In de oe zone van boven 35 K.M. 60 cent. Groote ontginning onder Papendrecht SPAANSCHE SCHEPEN NAAR GIBRALTAR OPGEBRACHT MADRID, 17 Aug. (D.N.B.). Het Spaansehe tankschip „Pampero" en twee Spaansehe koop\aardijschepen zijn gisteren door de Engelschen ge dwongen de haven van Gibraltar aa te d/ien, waar de lading nauwkeurig werd onderzochl en de passagierslijst werd gecontroleerd. De Spaansehe sche pen zijn tot dusverre nog niet vrijgege ven. Onderhandelingen met de Duitsche instanties geëindigd AMSTERDAM, 16 Aug. Naar Het Handelsblad verneemt zijn de onder handelingen met de Duitsche instan ties. betreffende de verdeeling van de voorraden tabak aanwezig bij den han del en den importeurs, thans beëin digd. Zooals bekend zouden deze oorra den naar waarde en gewicht worden geregistreerd. Van de voorraden is een gedeelte voor de industrie bestemd, terwijl het overblijvende deel door don Duitschen en Nedci landschen handel naar Duitschland wordt uitgevoerd. De onderhandelingen met de Neder- landsche tabakscommissie hebben niet rot overeenstemming geleid, waarna deze commissie haar .bevoegdheid heeft neprgelegd en de besprekingen met het betreffende departement zijn voortge zet Volgens de tot stand gekomen rege ling zal in waarde 60 pet. van de voor raden in Nederland naar Duitschland worden gezonden. De voorraden wor den geraamd op 12 millioen. zoodat de waarde \an de uitgevoerde hoevee- heid 7.2 millioen. bedraagt. ENGELSCHE BOMMENWERPER GEDAALD RITSBERGEN (N.B.), 17 Aug. Vanmorgen om half vijf heeft een zwa re Engelsche bommenwerper op den Tiggeltschenberg een noodlanding ge maakt. De machine verbrandde gedeel telijk. De ze6- inzittenden van het toe stel hebben, nadat zij hun uniform had den uitgetrokken, de vlucht genomen. Het publiek wordt verzocht, indien aanwijzingen kunnen worden verstrekt, die tot opsporing van een of meer dezer personen kunnen leiden, daarvan, ten spoedigste het dichtstbijzijnde Duitsche militaire bureau in kennis te 6tellen. MUZIEK Benoemd tot dirigent te Washington NAAR wij d.d. 9 Mei j.l. eerst heden uit New York verne men, is de beroemde dirigent Leopold Stokowsky o.a. bekend uit de Amerikaansche film „Hon derd mannen en een meisje" 's-GRAVENHAGE, 17 Aug. Nadat eenige weken geleden de eerste spade in den grond werd gestoken voor den aanleg van een groot sportcentrum van den opbouwdienst in den Haag, heeft men gisteren een aanvang gemaakt met een tweede werk, dat door den Op bouwdienst zal woden uitgevoerd. Het betreft hier het vruchtbaar maken van een ongeveer 80 H.A. groote oppervlak onder de gemeente Papendrecht, ge legen tusschen rle Merwede en dpn Pa- pendrechtschedijk. Deze oppervlakte be staat thans uit weiland, griend en riet en de bedoeling is daarvan bouwland te maken. Daartoe zal de bestaande 2 K.M. lange Zomerkade worden afgegra- en en worden vervangen door een dijk van 5.70 meter hoogte, ten einde den nieuwen grond volkomen tegen over strooming te behoeden. Verder zullen de aanwezige lagen klei uitgegraven en over de geheele oppervlakte worden erdeeld, terwijl eveneens watergangen en een sluis zullen moeten worden ge maakt. De plannen voor deze ontginning be stonden reeds vele jaren bij den burge meester van Papendrecht, den heer van Rees, doch zij konden tengevolge van allerlei omstandigheden nooit tot uit voering worden gebracht. Totdat de opbouwdienst in het leven werd geroepen en met gretigheid aan vaardde het gemeentebestuur dan ook de thans geboden gelegenheid, het werk door dezen dienst tot stand te laten brengen. Bi| dit werk zullen 800 manschappen van het korps pontonniers en torpedis- ten ongeveer 2 jaar lang arbeid vinden. Bij den aanvang van den arbeid heeft de leidc van den opbouw flienst, ma joor Breunese, een korte toespraak ge houden. Terwijl de manschappen ston den opgesteld rrtet rle spade over den schouder, wees majoor Breunese op het groote belang van dit werk, waarbij 80 H.A. grond weer productief zal wor den gemaakt. Het moet heerlijk voor u zijn, aldus de majoor, dat gij aan een arbeid kunt beginnen, welke ten nutte komt van de gemeenschap, van land en volk. Majoor Breunese sprak voorts de hoop uit, dat allen in kameraadschap zouden samenwerken mpt de comman danten. en dat zij in vollen ijver het werk zouden beëindigen. Hij sprak voorts de hoop uit. dat er een sfeer van vertrouwen zou heerschen. waaraan we bij den Opbouwdienst zoozeer behoefte hebben. Ten slotte stelde Majoor Breunese de vraaer, of allen bereid waren in gemeen schappelijke samenwerking mede te werken aan de vervulling van de than: opgelegde taak ten behoeve van on mooie vaderland, welke vraag met een luid „ja" door allen werd beantwoord Nadat een krachtig „Leve het vader land" uit de kelen van de stoere man nen had weerklonken, stak Majoor Breunese de eerste spade in den dijk. waarna de manschappen aan den ar beid togen. Bij deze korte plechtigheid waren o. a. aanwezig de burgemeester van Pa pendrecht, de heer van Rees, de oud- directeur-generaal voor de werkver schaffing. gep. generaal majoor Draver en eenige ingenieurs van den Rijkswa terstaat. met ingang van het volgend sei zoen uitgenoodigd, zich te belas ten met de leiding van de National Symphony Orchestre in Washing ton. Stokowsky heeft deze uitnoo- diging aangenomen en zal met dit orkest voor de Amerikaansche ra dio en in de groote steden optre den. in Mahonie en Goud Berken Fabrieken te NIJKERK. Tokio acht het voorloopige compromis onbevredigend TOKIO. 17 Aug. (D.N.B). Politieke kringen in Tokio achten het voorloopige compromis inzake de bezetting van de Britsche concessies in Sjanghai beslist on bevredigend. Zij verwachten algemeen een spoedige opheldering van het vraag stuk der concessies. Met liet oog op het feit, dat het Japansche leger in de eer ste plaats verantwoordelijk is voor het handhaven van de veiligheid en orde en verder de Nankingregcering uiteindelijk de laatste beslissing moet nemen, kan naar men verklaart, het vraagstuk der concessies ook in dit geval niet door een stemming van onderdanen van derde mo gendheden opgelost worden. De Tokio Asahi Sjimboen verklaart naar aanleiding hiervan, dat na het te rugtrekken der Britsche troepen uit Sjanghai, alleen Japan in aanmerking komt voor de militaire bescherming. Ja pan moet derhalve het door derde mo gendheden opgedrongen compromis van de hand wijzen. Tijdelijke oplossingen van een deel van dit vraagstuk zijn niet beslissend voor het geheele probleem. Van beslissende beteekenis zal het zijn, indien alle buitenlandsche troepen wor den teruggetrokken, daar een verder (blij ven indruischt tpgen het verstand en het recht, hetgeen zoowel Nanking als Tokio herhaaldelijk hebben doen uitkomen. Wederom wandel-drukte bij Amicitia VANMIDDAG om halfdrie heeft de heer Ruitenberg het start sein gegeven voor den traditioneel geworden Standaarrlmarsch. Onge veer duizend wandelvrienden en -vriendinnen hebben het peleton van Wilhelmina, dat aan den kop liep, op zijn weg door Nimmerdor, Den Treek en andere gedeelten onzer omgeving gevolgd. Men ziet: wat de deelnemers betreft, kan men nog maar net in de scha duw staan van vorige jaren, toen wel eens een getalsterkte van een en twin tighonderd man bereikt werd. Maar dit beteekent niet, dat de animo voor de goed georganiseerde Staiidaard-mar- schen zoo tanende is. Het wordt ver klaard door de slechte treinverbindin gen en ook door de afwezigheid van leden van den Opbouwdienst. Deze immers laten verstek gaan. Zii moeten dit doen op order van majoor Breunese, 'die van meening is, dat deze dienst met het deelne men aan dergelijke openbare ge beurtenissen moet wachten, tot iedere man van den O D. een waar lijk prima figuur maakt. En daar is wel iets voor te zeggen. Desondanks is een aantal van dui zend tippelaars nog niet iets, waar men min over moet denken. Het kan er nog best inec door. Er loopen ongeveer dertig groepen mee, waaronder weer vele uit de stad Utrecht. We noemen uit de Domstad: Jong en Vroolijk, Wij Willen Wande len, Op Sterke Boenen en ten slotte een groep van de IJtrechtsche Gemeen teambtenaren. Voorts zal, tusschen vele anderen, aan den start verschij nen: O.G.H.S. uit Den Haag. 'dat dus het risico .der treinverbindingen trot seert. De plaatselijke vereenigingen zullen van dit euvel geen last hebben. Zij hebben dan ook, naar we van den heer Ruitenberg vernamen, alle ingeschre ven. Ons Belang heeft tot sportieve laak, den Standaard-wisselbeker, die zij het vorig jaar in handen wist te krijgen, tegen de diverse rivalen te verdedigen. Jong en Vroolijk, de winnaar- 1939 van den Wilhelmina-beker, staat nu op de bres om het bezit te behouden. Gelukt beide vereeni gingen dit, dan zullen zij in 1941 de derde en laatste kamp om het blijvende bezit \an de wisselbekers moeten strijden. Maar dit is toekomstmuziek, die slechts heel vaag klinkt, want er zal met de noodige hardnekkigheid ge kampt worden De start hedenmiddag had een vlot verloop. Er was natuurlijk de noodige belangstelling en geruimen tijd vóór halfdrie heerschte er op hPt terras van Amicitia de gebruikelijke drukte. In hun wandelkleeding gaven de deelne mers en deelneemsters een vroolijk beeld aan het geheel De wandelcommissie had nog flink werk. aangezien zich op de plaats van vertrek nog heel wat nieuwe liefheb bers kwamen melden. Maar tegen den vertrektijd was toch alles in kannen en kruiken Toen werd het startsein gegeven... in een lange rij vertrokken de tippelvrien den. Op ihun route die leidde over den Utrechtscheweg, Hugo de Grootlaan het was voor wie op het Bnrneoplein stond een interessant gezicht de velen dien glooienden weg te zien afdalen Leusderweg, Nimmerdor en 7.00 verder, ontmoetten zij veel belangstelling. De gebruikelijke tractaties bleven dit maal achterwege, in verhand niet de tijdsomstandigheden. Vanavond, omstreeks halfacht. wor den de eersten terug verwacht. Naar wij reeds bericht hebben, wordt van Zaterdag 24 Augustus tot. en met Zondag 1 September op de drie gravel- banen van 't Stort een open B en C- tennistournooi gehouden. Dc wedstrijden worden geleid door den heer W. J. Mantel, terwijl de wed strijdcommissie bestaat uit de heeren E. A. Galcsloot, P. P. Leenknegt en H. v. d. Vegl. De wedstrijden gelden voor heeren en damesenkclspel. heeren- en dames dubbelspel en gemengd 'dubbelspel. Zooveel mogelijk zullen de deelnemers naar sterktp gerangschikt en geplaatst worden in de B of C afdeeling. De inschrijvingen sluiten Donderdag 22 Augustus. Voor meerdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de desbetreffende ad vertentie in dit blad. KERKNIEUWS MET EMERITAAT Op zijn verzoek is aan Ds. J. F. van Dobben, Ned. Hervormd predikant le Pietersbierum, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd met ingang van 1 September emeritaat verleend. Ds. van Dobben deed in 1899 intrede, te Niehove, vertrok in 1901 naar Weidum en staat sinds 27 April 1914 te Pietersbierum. BUITENLAND ERGENS IN ITARIE, 17 Aug. (Stefani)- Het 69ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: De dag van gisteren, de vijfde dag van den bloedigen veldslag voor de verovering van Britsch- Somaliland, vormde een hoogte punt. De vijand werd bij zijn te rugtocht over het geheele front verslagen. Wij hebben gedurende meer dan een uur de haveninstal laties van Alexandrië en de oor logsschepen, die daar voor anker lagen, hevig gebombardeerd. Een vliegtuig is van deze actie niet teruggekeerd, terwijl een an der vliegtuig van een verkennings vlucht boven de Roode Zee niet is teruggekeerd. VAN LINKS NAAR RECHTS: 1 gewicht 4 gewicht 8 gewicht 12 Eng. gewicht 15 knaagdier 16 vogel 17 tijdrekening 18 vroeger 19 nauw 1 snywerktuig 2 Europeaan 3 uitroep 24 noot 25 toon 27 vaartuig 8 maat 29 uitgave 32 w'yze 36 lengtemaat 38 mil. signaal 41 langzaam (muz.) 44 Arab, opperhoofd 45 water in Friesland 46 uitroep 48 keur 49 troefkaart 50 schoeisel 52 insect 53 rivier in Italië 54 heen en terug 55 gebogen been 58 noot 59 soort brood 61 voertuig 62 voorzetsel 65 plant 67 moeder 68 gereed 69 rivier in Rusland 71 genotmiddel 72 mil. kleedingstuk 73 toets alleen 74 plaats in Drente 77 den lezer heil 78 insect 80 zeer zacht (muz.). 51 rivier in Azië S3 zomerlekkerny 85 licht breekbaar 87 veerkracht 89 rond voorwerp 90 gedicht om te zingen 93 gelofte 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 14 15 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 66 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 i 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 94 deel van Constantinopel 20 familielid 62 maand 95 melkklier 23 uitroep 63 insecteneter 97 gesteente 26 vogel 64 dashond 98 ontkenning 29 voedsel 66 ongeveer 99 soort stof 30 vrouw 70 anonymus 100 punt 31 militair 74 duidelyk 101 munt 33 gewas 75 noot v. ÊO.VEN n. BENEDEN: 34 deel van een wiel 76 te, geener tyd 35 vrouw van adel 78 boodschapper 1 zwaardvisch 36 hetzelfde 79 bevroren water 2 dwaas 37 grondsop 80 plant 3 stok 39 geneesmiddel 82 visch 4 lengtemaat 40 voorzetsel 83 ledig 5 by 42 reeds 84 graanpakhuis 6 schoenvorm 43 zwarte delfstof 85 mand 7 plaats in N. Brabant 45 loot 86 herkauwer 8 bitter vocht 47 filmmaatschappij 88 geldvoorraad 9 water by Meppel 51 vrouwelijk dier 89 ronde, blikken doos 10 geneesheer 55 overschot 91 roem 11 familielid 56 plant 92 aanw. vnw. 12 bewys van opslag 57 jong dier 94 postcriptum 13 bron 59 planeet 96 eerwaardige vader 14 baan voor balspel 60 losplaats (Auteursrecht „Denksport"* De nplossing van rle puzzle \an vo- rige week luidt: MENTAAL „MODEBOSAP ■,?5i*VLABPEK ZAKHKEAALBLOO TBhQEBEK F E L VKBRBPHA TOTBTINBTBENABELS KEIBRESTANBBHEM RSa®ILFNKBROK RAMBONOBUAL toknbdruk MOSTERD

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3