Ups en downs van de I FILMS voor deze week: inlandsche tabakscultuur Cijfers uit 1931 Üqsmda Oud-Amersfoort (348) r n Zet Uw fiets op slot! r Winstgevend bedrijf in ons land thans niet meer mogelijk n STADSNIEUWS k De rijwieldief loert De vuile schoorsteen BURGERLIJKE STAND VACANT1E! J Medische Hulp D' Uit Stads Resolutie boeken 1771 (124) Qrand-Théatre City-Theater Verkooping van Groot Hof'" OPROEPING PARTIJ PALING IN beslag genomen Tusschen de spaken 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 A LS we over de ups en downs van de Nederlandsche tabaks- ■£*- cultuur komen te spreken, dan is de heer Versteegh in zijn element, en zou men niet zeggen, dat hij de acht kruisjes al vier jaar gepasseerd is. Allereerst willen wij wel eens iets weten over de cul tuur zelf, al behoeven onze lezers nu niet te denken, dat zij op een lapje grond achter het huis wel eens wat tabak zouden kunnen gaan zaaien, om het dreigend tekort aan cigaretten te kunnen aanvullen. Wie zich aan de tabakscultuur waagt, mag zich wel drie maal bezin nen vóór hij begint, want er is geen cultuur, die zooveel tegenslag geeft als deze. De on last van Napoleon gebouwde ta haks-opslagplaats te Amerongen. thans eigendom van den heer G- P. J. Versteegh T1 E heer Versteegh vertelt: „Een stuk grond van een H.A. wordt door middel van houten heggen verdeeld in 35 perken. Om de twee jaren moeten die heggen, waaraan boonen geteeld worden, vernieuwd worden. Dat zii dienen voor bescherming tegen al te feilen wind weet iedereen wel. Elk perk nu wordt bezet met 1200 tabaks planten. en per jaar geeft zoo'n stuk grond, ter grootte van 1 H.A. dan ongeveer 4200 pond droge tabak. Het is dit tusschen twee haakjes geweldig, zooals de tabak aan gewicht verliest. Wanneer hét versch geplukte groene blad eindelijk tot geurige, riipe tabak is geworden, dan heeft het voor meer dan negentig procent aan gewicht verloren. En ook in het magaziin. waar het opgeslagen bliift liggen, zit er nog voort durend werking in. en kan men nog steeds gewichtsverlies constateeren". „Hoe komt u nu aan de tabaksplant jes zelf?" „Het zaad. dat wij meestal zelf win nen, door enkele planten door te laten bloeien, wordt eerst voorgekiemd, dat wil zeggen, wij doen het in een bloem pot. en zetten die bij een kweeker in de broeikas. NTa een dag of acht het is dan omstreeks eind Maart wordt het aldus voorgekiemd^ zaad in de broeibakken gezaaid, bakken, die afge dekt zijn niet met glas, maar voor de goedkoopte met wit papier, dat om meer weerstand te hebben, met lijnolie is geprepareerd. Begin Mei zijn de planten genoeg ontwikkeld om in de bedden geplant te worden, met onder linge afstanden van circa 35 centime ter. Begin Juli ondergaan de inmiddels flink opgeschoten planten een nieuwe bewerking, ze worden „getopt", het geen zeggen wil, dat de toppen er uit gesneden worden, waaraan anders de plant al haar kracht zou verspelen. Nu zet zij noodgedwongen alle energie op de bladeren, die we weldra in drie ca tegorieën kunnen onderscheiden: de onderste vier, de eerste pluk, het zoo genaamde zandgoed, de tweede pluk, de middelste bladderen, het aardgoed, en ten slotte de bovenste bladeren, het bestgoed. De bovenste bladeren zijn het meest nicotine houdend, en wer den deswege in Duitschland het meest gevraagd. Vandaar de naam bestgoed. Onmiddellijk na de pluk worden de bladeren aan den rugkant, precies op de hoofdnerf. opengesneden, en op die manier kunnen ze aan de spijlen wor den geregen, om vervolgens te drogen te worden gehangen Dat duurt onge veer een maand.'waarna ze op stapels worden gelegd, en blad voor blad ge sorteerd en gebost. Ten slotte, om streeks November en December, komt de oogst in de fermenfeerschuur, waar ze een soort broeiproces ondergaat, net als het hooi in den hooiberg. Op die manier krijgt de tabak haar kleur pn haar reuk, tenminste, zij behoort dat te krijgen. Want dat fermenteeren. dat is een kunst op zichzelf. Elke tabaksoort krijgt zoo haar eigen plaats; wat onder hoort mag niet boven, en wat boven moet lig gen. zou onder op den stapel ver stikken. Soorten, die minder gemest zijn, hebben weer een andere plaats dan de sterk gemeste blade ren, en zoo heeft alles ziin eigen plek. Wie de boel door elkaar haalt, loopt kans, de heele oogst te laten mislukken. Is het broeiproces ten einde, dan wordt de tabak opnieuw gesorteerd, en in balen van 150 Kg. gepakt, gereed voor Jen verkoop." Winstgevend bedrijf? „Zou de tabaksbouw nu nog winst gevend kunnen zijn?" „Op her cogenblik niet. Maar vroeger was het inderdaad een winstgevend bedrijf, dat aan vele handen werk gaf. Wist u wel, dat twee H.A. tabaksland het heele*jaar door aan een heel gezin een bestaan gaf, alleen al aan werk loon? In den winter moet het hout voor de heggen gekapt worden, daarna worden de heggen gezet. Vervolgens wordt het land gegroept voor de bemesting, en komt de mest er op. Vroeger gebruik ten we daarvoor schapenmest, die we zelf in Zeeland gingen koopen. Dat le verde een taaie, zware tabak op. welke Duitschland graag afnam. Tegenwoor dig fabriceeren we een lichtere tabak, die beter brandbaar is en daarvoor ge bruiken we koe- en kunstmest. De Ne derlander is nu eenmaal kieskeurig op zijn tabak! Dan volgen de bewerkingen van de tabak zelf. het. planten, toppen, het oogsten, enz. En zoo geeft het heele jaar door de tabak werk aan vele han den." Een actie in 1931 „In 1931 hebben de tabaksverbou wers nog eens een adres aan de re geering gezonden", aldus de heer Versteegh," ten einde een verbeter de afzetmogelijkheid te scheopen. Op dat tijdstip waren er nog 248 bedrijven in Nederland aanwezig, die in totaal bijna honderd H.A. grond bewerkten; de totale oogst aan inlandsche tabak bedroeg toen 226.494 pond." „En hoe waren die bedrijven over ons land verdeeld!" „Dat zal ik u zeggen. In Amerongen had men er toen nog 24. met een oppervlakte van IS H.A.. opbrengst 41.000 pond. in Dru- ten 57 bedrijven, oppervlakte 11.95 H.A.. opbrengst 31.941 pond, in Eist (Betuwe) 6 bedrijven oppervlakte 2Fi H.A-, opbrengst 5.000 pond. m Hcteren 17 bedrijven, opper vlakte 6-36 H.A., opbrengst 14.725 pond, in Leersum één bedrijf, oppervlakte 0.50 H-A opbrengst 1000 pond, in Rhcnen 79 bedrij ven, oppervlakte 39.70 H-A., opbrengst S4.927 pond. in Valburg S bedrijven, opper vlakte H.A., opbrengst 10.206 pond en in Wamel 56 bedrijven, oppervlakte 15-07, opbrengst 37.695 pond. In dat adres werd berekend, dat men per jaar in Nederland uitgaf aan sigaren 94 millioen, aan cigaret ten 61 millioen en aan tabak 27 millioen gulden, in totaal aan rookwaar 182 mil lioen. Voorgesteld werd toen dat iedere ta bakbewerker per week per persoon pond inlandsche tabak zou verwer ken. Toen in 1918 de regeering de tabak naastte aldus het adres voor 150.— per 100 pond, is gebleken, dat de inlandsche tabak wel te verwerken was. Thans zou een prijs van 25. tot 50.— gulden per 100 pond vol doende zijn om het bedrijf ecnigszins loonend te maken. Terwijl men toen de heele oogst moest verwerken, vragen wij nu slechts een verwerkine van 2% binnenlandsche tegenover 98?o builen- landsche tabak. Tot zoover het adres. Jammer genoeg is de regeering er niet op in gegaan, met het gevolg, dat .de tabakscultuur nog verder kelderde, en nu vrijwel ten doode is opgeschre ven". Wij hebben ten slotte nog even een kiikfe genomen in de groote voorraadschuur, ach ter het huis van den heer Versteegh. waar reeds Napoleon de tabak deed opslaan, en waar ook nu nog de geurige balen op hoo pers wachten. Lang zal het niet meer du ren, of ook deze laatste resten van onze inlandsche tabak zijn verwerkt. en zal daarmee dan de Nederlandsche tabakscul tuur voorgoed verdwenen zijn? 7 OOALS te doen gebruikelijk is, werden er weer eendge fietsen ge stolen. Ze zullen hun weg wel weer vinden naar een of andere ^herstel- plaats" waar men de onderdeelen verwisselt, er een kwastje lak over- hee- smeert en waar vandaan ze ge dirigeerd worden naar een tweede- 'handsch markt. 'Het aantal rijwielen, dat spoorloos ver dwijnt,. is de# laatste weken in onze stad groot. We hebben de 'tel niet, bijgehou den, maar er waren gouden dagen voor de heeren zwijntjesjagers 'bij. Het is wel degelijk zaak, dat men zijn tweewieler niet ongesloten op den open baren weg neerzet. En dergelijke „uit- noodigingen tot diefstal" want daar komt het op neer zijn nog legio in onze stad. Wielrijders: weest voorzichtig met uw karretje. Het. is vooral in deze tijden geld waard. Dat w eten de aanhangers van het gilde der fietsendieven klaarblijkelijk veel te goed! In een perceel aan de Leliestraat nr. 30 werd gisteren in den namiddag alarm geslagen voor een schoorsteen brandje. Toen de politie ter plaatse verscheen was er reeds een brandmees ter. die met behulp van een ketting den schoorsteen doorhaalde. Het euvel was daarmee spoedig verholpen. BEDRIJFSLEVEN Woninginrichting J. W. Coenen, Leus- denveg 88 heeft haar zaak uitgebreid met een tweede winkelpand Leusder- weg 84a. Met veel zorg is deze tweede winkel ingericht, de goed geslaagde openingsétalage mocht zich in veler be langstelling verheugen. Bij de opening, welke 'hedenmiddag plaats vond ontbra ken bloemen niet. GEBOREN: Sander, z. v. Jan Hoff en Barta Wilhelmina Steenbeek. Johannes, v. Johannes Klee en Cornelia Terscheg, get. Marjan, d. v. Hendrious Verhagen en Dorothea Din a Marie Reuvekamp. Henricus Adrianus Maria, z. v. Roelof Woudenberg en Maria Cafharina Rijs. rr ANTOOR is kantoor en fabriek is fabriek, Het is hem voor éven om 't even; Elk uur van den dag is een stukje muziek. Zóó teven dat is nog eens léven! Hij doet wat hij nooit en te nimmer kan doen, Doet niet wat hem anders te dóen staat. Hij tippelt en fietst door het groenige groen. Waarbij hij elk plekje groen gr Óen laat. Hij ziet wat er iedcrcn dag valt te zien, Maar wat hij slechts dan kan aanschouwen Wanneer hij een week of nog langer misschien Per jaar z'n vacantie gaat hou'en. Z'n loop naar kantoor is z'n loopje niet meer, Hij loopt waar hij nooit pleegt te loopen, Hij legt er z'n werk en zichzèlve ook neer En laat zich een ijsje ver koopen. Elk uur van den dag is een stukje muziek Met zachte en streelende klanken, Geen dag en geen uur zijn hem zóó sympathiek, Geen Bank haalt het tegen de banken En nu hij eens niets'doet, nu doet hij zoo véél, Wat 't dagelijksche doen hem doet missen: Da's fietsen, da's loopen (niet in het gareel), Da's lezen, da's luieren, da's visschen.' En als dan tenslotte het belletje luidt: Vacantie teneinde! Beginnen! Dan. gaat hij gezonder het leventje" uit En stérker Het Leven weer binnen! (Nadruk verboden) PHILIA GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 16 t/m, Zondag IS Aug. vertooning van de film „Maria Ilona". Deze film wordt ook nog ^andagmiddag vertoond om 2.S0 uur. Overige voorstellingen vangen aan: Vrijdag 8.15 uur, Zaterdag 2.30, 6 en 8.15 uur. Zondag 1.45, 4, 6 en S.15 uur. Des avonds van Maandag tot en met Donderdag de revue „Kop op", met Snip en Snap, eveneens Woensdag om 2.30 uur. Dinsdag- en Woensdagmiddag om 2.30 uur aanvang van jeugdmatinée met de film „Asschepoetster". CITY THEATER. Van Vrijdag tot en met Zondag vertooning van „Een hopeloos geval". Vrijdag om 2.30 en 8.15. Zater dag 2.30, 6 en 8. Zondag 1.45, 4, 6 er 8.15 Ook Maandag om 2.30 uur. Van Maandagavond tot en met Donder dag vertooning van „Maria Ilona". 's Middags om 2.30 uur en 's avonds om 8.15 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van de film „Union Pacifie". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor a'ue meisjes iederen avond geopend des Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. Zomertentoonstelling OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., MUSEUM FLEHITE, Westeingel. Geopeno dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 10—12 en L.308 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 20 Aug. Opvoering van „Elckerlyc". 7 uur n.m. Zondag hebben dienst de volgende geneesheeren: De Beaufort. Bergstraat 41, telefoon 6332. Boersma, Oude Soesterweg 225, telef. 5327. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziektegevallen, die medische hulp dringend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek van Keijser. Langestraat 9, telef. 6S07 en de Ja va-Apotheek, Leusderweg 212, tel. 4887. Zondag hebben dienst de vroed vrouwen: mei. Perk, H. van Vianden- straat 2, telef. 5086. Mej. Vernhout, Soesterweg 232, telef. 3374 Het Oud-Katholiek Seminarium I IT Seminarium, Muurhui zen 102, dateert van 1728 Voorheen was het daar een schuilkerk, waar na 1579 de Roomsen hun toevlucht hadden gezocht, toen het gebruik der St. Joris hun onmogelijk was gemaakt Aan deze kerk werd in 1693 door Petrus Codde, ti tulair bisschop van Sebaste, als pastoor verbonden Philip- pus Emmanuel Le Fèbre uit Amsterdam Dezelfde bisschop stelde in 1696 Cornelis Steen oven (eveneens uit Amsterdam) tot pastoor aan de St. Geor- giuskerk. Zandhoek St. Aga- thastraat. Zo waren de beide Amers- foortse staties van z.g. we reldgeestelijken bezet door pas toors van de richting, in het midden der 17e eeuw in Frank rijk ontstaan, de richting van Saint Cyran. Jansemus, Pascal, van het klooster Port Royal met la mère Angélique. de rich ting van een puriteins, asce tisch Cathohcisme. het bewan delen van la Vote étroitemet de leer der Pra^destinatie. Hel was een actie tegen la Voie lar ge der toenmalige Jezviten en legen de leervan de Vrije wil. In 1713 veroordeelde Rome met de Constitutie-Unigenitus de stellingen der nieuwe rich ting. Met deze veroordeling werd ook getroffen het onder- vjijs gegeven aan het Leuven se Seminarie (16611723) van bisschop van Neercassel. Zo kwam in 1726 naar Amersfoort het Seminarie met kostschool der Katholieken van de Oud Bisschoppelijke Clere- sij. Wel kwam ds. Cornebs de Bruyn er tegenop, en evenzo de Provinciale Synode, maar de Magistraat nam het instituut in bescherming. Het was opge- regt door hen, die niet de Con stitutie Unigenitus van den Paus wilden aannemen. Diezelfde afscheiding kwam ook in ons jaar 1771 weder naar voren. Het Seminarium had gelden aangeërfd, zoals er staat, bc- rustende onder de Griffie van den Hove van Holland. Om deze gelden te kunnen lichten, vroegen Sybrandus Faber en Henricus Josephus van Zeiler, opzienders van het R C. kost school off Seminarium, binnen de Stadt in de Muurhuizen gc- etabliseert, een Raa-dsdeclaro- toir ten bewijze, dot dit niet sorteert onder de Collegia illici- ie (onwettig) bij de Placcaten verboden. Men ziet, dot men zich Rooms-Kalholiek bleef noe men. Aan dit verzoek voldeed de Magistraat gaarne met volgend stuk. „De Regeerders der Stad Amersfoort, gesien den in houdt van deze Requeste en gedelibereert op het verzoek daar bij gedaan, hebben ver meent in waarheyds oirconde met te mogen verweygeren derselver declaratoir, waar uyt zoude kunnen blijken, dat het Kostschool of Seminarium hierin geroert, met buyten ken nis van de Rcgeringh, en alzoo met illicite alhier in vroegere tijden educatie en Taalkundige instructie van de Jcugt mits- gaeders andere welgeschikte eyndens is gecrigeert en aan- gelegt zoo als hetzelve sonder ccnige de minste aanstotelijk heden in den Borger Staat te occasioneren (veroorzaken) als nog op een seer gereguleerde voet en exemplaire manier van order binnen deze Stadt bevon den wordt geetablisseert te zijn al waerom deze appoincte- mente daar toe aan dc Sup plianten zal dienen ter Plaetse alwaer zulks behoort, ofte ge- requireert (geëist) mogte worden. Maar ook tof het Gewestelijk bestuur, de Staten, wendde zich de heer van Zeiler met gelijk verzoek En zoals ook thans nog gebruikelijk is, zochten de Staten inlichting bij het Stads bestuur. Uit de zeer lange me morie van 6 Mei, door onze Magistraat aan de Staten ge zonden, schrijven we twee der merkwaardige gedeelten over. „Dceze dan en meer andere omstandigheden deden dit School voorkomen als een mid del om met alleen nut, voor deel en consumptie in deze Provincie te brengen maar ook meer tot bevordering van de Salutaire Placcaten tegen het senden van kinderen buyten 's Lands nae eenige Collegien, universiteiten off Scholen van jesuiten, dan dat zulks zouden strekken tot overtredmge van dezelfde". Het tweede stuk richt zich tegen de bestrijding der Amers- foortse predikanten van dit Seminarium, dat z/ch nog Rooms-Katholiek bleef noe men. Volgens deze eerwaarde heren zou met de erkenning van het Seminarium-kostschool de Placcaten worden geschonden. „Wij zullen ons niet inwik kelen in de uytlegging van den zin der Placcaten, zo bij het op komen der reformatie als na derhand in opzichte van de Roomsch gezinden en haerer godsdienstoefening genomen, wij geloven al te zeer hoe UEd. Mag. nog nevens de an dere Bondgenoten hebben be grepen, dat wel in extraordi naire gevallen buytengewone middelen moeten werden gcap- pliceert, maar teffens dat de verandering van dc tijd ook min of meer verandering in de zoeken bewerkt, cn darom wel hebben gelieven 1c connivercn (oogluiken) dal diergelijke Placcaten bij versagtingen met een tolerante applicatie wier- den in train gehouden, temeer dewijl het bijnae niet wel mo gelijk zoude geweest zijn eeni- ge Roomsch gezinden binnen 'deze Landen te doen blijven, zoo zij sigh nae den letterlijken teneur van voormaels gemark te reglementen stiptclijk moes ten gedragen". HEUNKS. Paula Wessely als Maria Ilona en Richard Hiiuszler, die de rol van leider der H ongaar sche onafhankelijkheidsbeweging speelt, in „Maria Ilona", een Terra film van de Ufa (Grand Thé&tre) kamertje te voorkomen, kon niet ver hinderen. dat even buiten haar slaap vertrek de eerste, zij het dan wankele fundamenten geleed werden voor een duurzaam samenzijn, dat men een hu- Maria Ilona T N het levenslustige Weenen van J- Ferdinand V en aartshertog Frans Josef speelt deze film van amoureuze en politieke intrigues. De pracht en praal van het Weerische hof ie uit bundig en de regisseur Geza von Bolvary heeft deze uitbundigheid met «••maak en vakmanschap verfilmd. Het is een historisch werk, waar in de geschiedenis ditmaal tamelijk wel op den voet is gevolgd. Een fi guur als Maria Ilona leent zich daartoe trouwens goed. Deze vrouw had te kiezen tusschen de liefde voor een man en haar vaderland. Zij koos het laatste en daardoor werden twee menschen door het lot der historie verhinderd samen te gaan. Paula Wessely vis een buitengewoon begaafd actrice. Zij vertolkte de rol van Maria Ilona knau en boeiend en werkte er toe mede, dat deze romantische film de moeite van het zien ten volle waard is. Haar taak was is geenen deele een voudig en slechts een actrice van hel eerste plan, zooals Paula Wessely er zich al vaak een getoond heeft, was in staat de haar in den weg gelegde moei lijkheden te overwinnen. Zij is het, die van deze film iets bijzonders maakte. Willy Birgel gaf haar, in de rol van vorst zu Schwarzenberg het juiste te genspel, waardoor zij gelegenheid kreeg haar talent voluit te ontplooien en haar vertolking relief te verleenen. Willy Birgel maakte van zijn film-figuur een belangrijke persoonlijkheid, scherp en markant, nochtans in de gereserveerde sfeer van den geboren diplomaat, die hij moest uitbeelden. Maar toch: een hoffe lijk en galant diplomaat, elegant en te vens scherpzinnig voor het voetlicht ge bracht. Er zijn trouwens meer uitnemende rol. Ion in deze film van Geza von Bolvary, die een tragische climax prachtig sober uitspeelt. Nemen wij Paul Hörbiger, die een levensechte vertolking geeft van den ietwat zonderlingen Ferdinand V. Hoe goed deed het, hem weer eens aan het werk te zien! Of kijk naar het spel van Otto Wernicke. Zijn „vorst Windisch- gratz" was opzichzelf al een klein ju weel van filmspeelkunst. Maar het tee- der-vrouwelijke karakterspel van Paula Wessely werkt er toch het meest toe mee, dat hier een werk ontstond, dat menigeen zal boeien! „Een hopeloos geval" UT OPELOOZE gevallen zijn er te kust en te keur in de wereld. Men kan ze moeilijk definiëeren, men moet er mee kennis maken, om er over te kun nen oordeelen. Neem b.v. eens een ver wend en rijk meisje, dat er aardig uit ziet en achter iederen blik van een man een flirtation zoekt; een papa, die niet tegen dochterlief op kan en niets liever wil. dan haar getrouwd zien, om van haar af te zijn; een „uitgezochte" toe komstige echtgenoot, die niet doortas tend kan optreden, noch in woorden, noch in liefde; een koor bedienden, dat grijze haren eekregen heeft of ze anders nog krijgt door de onparlementaire ge dragingen van de eenige dochter des huizes; neem dat alles en nog veel er bij,.meng het door elkaar, dan is men aardig op weg een hopeloos geval in scene te zetten. Dat menu wordt ons in City Theater opgeclischt, lichte kost met een tikje ro mantiek, ironie, praktijk en techniek en vooral niet te vergeten een dosis opwek kende liefde en amusement. Een scho tel dus. welke gemakkelijk te verteren en zelfs met smaak genoten kan wor den, a's men het geval niet al te hope loos inziet. En dat is hef zeker niet, want liet meisje, dat overal als een sta in den weg en een maatschappelijk on nut gedoodverfd is, ziet kans om, on danks al die vooroonïcelen. haar zin door te drijven en wel op zoo'n manier, dat zii een éclatante overwinning boekt op de maatschappij. Dat is misschien wel het mecest hopelooze van dit ge val Een professor, die opgewassen is tp-r0<1 pik ziekteprobleem, wordt door haar radicaal schaakmat gezet pn zijn eerste, meest intelligente assistent kan niet aan liet huwelijk met haar ontko- n, hoe 'n halsstarrige poging hij daartoe ook, ondanks de stem van zijn hart. aanwendt. Zelfs de vrouw van den ncdcl, een voorhistorisch vrouwtje, dat wel eens van liefde gehoord moest heb ben, maar haar leven voor over zou heb ben, onr zooicts op haar verhuurd dak- we Jij k pleegt te noemen. Meer willen wij U niel verklappen van deze film. Een dergelijk geval uit eenrafelen, zou aan het verhaal en dus ook aan de film zijn bekoring ontne men. Wel mogen we nog zeggen, dat Jenny Jugo het meisje is. waarmede men geen raad weet en dat Han Stclzer de assistent is. die de eerste hulp bij dit „ongeluk" verleent en hulp blijft verleenen ook! Karl Ludvvig Diehl speelt den professor, die de diagnose stelt en faaltmaar zijn rol is er niet minder karakteristiek en opvallend door. Om deze hoofdpersonen is door den regisseur Erich Engel een groepje mede werkers in actie gezet, dat de aantrek kelijkheid van deze film verhoogt en het hopelooze van het geval beïnvloedt. Op 13 Augustus j.l. heeft notaris Jobs. Knoppers in het koffiehuis „De Roskam" ie Achterveld bij inzet pu bliek verkocht de kapitale boerenhof stede „Groot Hofin Kallenbroek onder de gemeente Barneveld. De verkoop bp toeslag heeft Dinsdag 20 Augustus plaats. De resultaten van de verkooping bij inzet waren: Huisperceel (perceel 1) 18000 Perceel 2 cn 3 (weiland) f 3100 en f 5500. Perceel 4 (bouwland) f 6800. Perceel 5 cn 6 (weiland) 5900 en 6200. Perceel 7 en 8 (bouwland) f 3600 en f 3700. In de gemeente Stoutenburg: Perceel 9 Dubbel woonhuis „Slot Emelaar" 4200. Perceel 10 (weiland) 3100. De inwoners van Amersfoort worden hierdoor opgeroepen de paarden, die eigendom van het Duitsche leger zijn (ook de door het Hollandsche leger uitgeleende) op 19 en 20 dezer voor onderzoek in de Cavalerie-kazerne te brengen. Tijdindeeling: Maandag 1? Augustus. S'A: Beginlet ters A.E. 10!4: Beginletters E.G. 14K: Beginletters G.L. Dinsdag 20 Augustus 8Beginletj ters L.—Q. 10lA: Beginletters Q.Z. WIEHLE S.S. Sturmbannführer und Ortskommandant. Eenige Spakenburgers werden gever baliseerd omdat zij pogingen aanwend den, een flinke partij paling, die nog geenszins de verpischte lengte had be reikt. aan den man te brengen. Hun koopwaar werd, in beslag genomen en aan het adres van een liefdadige instel ling hier ter stede bezorgd. Die vaart er dus wel bij! Gisteren raakte een vierjarig jon getje, dat bij zijn oom achter op de fiets zal, met een van zijn beéncn tus schen de spaken van het wiel. Het knaapje verwondde zich en werd op het politiebureau verbonden, waarna het zijn weg kon vervolgen. EXAMENS Onze. stadgenoot de heer II. Kreulen, slaagde voor het diploma Duitsche han delscorrespondentie van de Nederland sche Vereeniging van Leeraren. TEMPERATUUR VAN HET V/ATER De temperatuur van liet water in Pe er's Bad bedroeg hedenmorgen 63 gr. F. is 10 gr. C.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5