DCM lïcucJtb Dm %UuItb Wie? De Laatste Bus EEN BRIEF UIT MUNCHEN Torpedeering der „Helli" wekt groote beroering EEN GRIEKSCHE VERKLARING Nachtelijke aanvallen op Midden- en Noord-Engeland Bonnen, geldig die zijn nu UIT MOOI AMtRSrOORT Jonge Nederlandsche mannen Vliegvelden en wapenfabrieken gebombardeerd PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 Een jonge Nederlander, die zich bij de S.S.-Standarte „Westland" in Munchen bevindt, schrijft zijn Moeder uit Mun chen den volgenden brief: MÜNCHEN, 18 JULI 1940 Lieve Moeder, Eventje6 een levensteeken. Connie en ik maken het beiden best. Hard werken maar prettig. We liggen samen op een kamer. Leuk hè? En hoe is het met jul lie? Wat jammer zeg van Wim en Mia Enfin volgende keer beter. We wisten niet wat we hoorden, dat er nu al post voor ons was. Een echte leuke verras sing was dat hoor! Hoe is het met Hans je? Doe hem de groeten en zeg hem maar. dat ik goed zal denken aan de auto. die ik hem heb beloofd. We weten nog steeds niel wanneer we hier weggaan en ook niet waarheen Maar dat zal niet lang meer «luren, denk ik. Het is erg gezellig hier. Op het oogen- blik hebben we een uurtje vrij. De éen zit te lezen, de ander te schrijven en on derwijl zorgen weer een paar anderen voor toepasselijke muziek. We zijn nog niet in de stad geweest, maar van de anderen hoorden we dat het daar prach tig was. Dat is het trouwens overal. Als je bii ons uit het raam kijkt, zie je de besneeuwde toppen van het hooggeber te. Vooral als de zon er op schijnt. En 's morgens als de zon opkomt. We staan hier nl om 5 uur op. Toch wel lijn, dan heb je zoo'n heerliiken langen dag. 's Avonds om 10 uur gaan we naar bed. Foto's kan ik niet sturen, want dat mo gen wij niet We moeten natuurlijk voorzichtig zijn met spionnage. De vij and loeri overal. Maar we mogen ze wel maken Ik hen tenminste blij, dat ik wat filmen heb meegenomen. Nu hoef ik ze hier met tp koopen, zie je. Jullie hebben er geen idee van. hoe prachtig hier alles in Duitschland is. Allemaal tevreden menschen Iedereen werk en de mogelijkheid om een huis te krijgen. En een blindelings vertrouwen in de Füh- rer Adolf Hitler. Je moet hier op het oogenblik zijn, om te kunnen beseffen, wat deze man voor zijn volk gedaan heeft. Dan besef je pas. hoe wij in Hol land ziin voorgelogen. Het is natuurlijk voor ons Hollanders in het begin wat moeilijk ons aan te passen bij de ijzeren discipline die hier heerscht. Maar dat kan niet anders en als je daar eenmaal aan gewend bent wil je zelf niet meer anders. Ieder, die hier een kijkje neemt, kan niet anders dan tot de conclusie komen, dat de heele. wereld zal moeten buigen voor dit volk met zijn ongeëve- naarden Führer. Niet door het geweld, maar door de ongelooflijke energie en door een uiterste eerlijkheid en het juiste inzien van de feiten zooals ze zijn. Je kunt dit alles aan iedereen zeg- gpn en erbij zeggen dat hiervan geen woord gelogen is. Het Hollandsche volk zal veel moeten leeren en het zal niet makkelijk ziin, maar uiteindelijk zal het den dag met dankbaarheid herinneren, dat de Duitsohers binnentrokken. Elk nieuw idee of regime kost offers. Dat heeft het ons ook gekost. Maar deze kunnen mijns inziens niet te zwaar zijn.- Nu Moeke, ik eindig weer. Als je weer een brief van mij krijgt, schrijf ik je veer verder over het land hier. Niet alleen het goede, maar alles wat waar is. Met hartelijke groeten en een stevige omhelzing ook voor Hans. JAN van den leeftijd 1*725 jaar, die zich hiervoor interesseeren, kun nen inlichtingen verkrijgen mon deling: Maandag en Dinsdag a.s. 88 uur, lohan van Oldenbarne- veltlaan 28. Amersfoort, of schrif telijk bij den Heer P. J. Claryce. Laan van Meerdervoort 52-G, Den Haag. Adv. FRUIT- EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT. 16 Aug Druiven 1420. Pruimen 312. Tomaten 4069. Perziken 22130. Peren 513. Appelen 3—22. Meloen 10—29. Roode hes 8—9 Stok- boon 1618 Komkommers 325i. Sla 1018. Andijvie 1619. Stamboon 816. Pronkers 1012 Wortelen 48. Groene kool 3052. Spinazie 48 Roode kool 5658. Spitskool 41. Snijboonen 1418 Bieten 2332. Bloemkool 1318. In Italië merkt men op, dat Enge land zijn toevlucht tot wan hopige middelen neemt ATHENE. 16 Aug. (D.N.B.). De Koning heeft, naar het Atheensche telegraafagentschap meldt, aan mi nister-president Metaxas een brief gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn diepe smart over de onverwach te torpedeering van de kruiser „Hei- li". Hij verzoekt Metaxas, aan de officieren en de bemanning van den kruiser en aan de gezinnen der slachtoffers zijn innigste deelneming te betuigen. Metaxas heeft tot de marine een dag order gericht Hierin wordt o.a. gezegd: Met diepe smart doen wij mededeeling van het verlies van den kruiser „Helli", die voor anker lag in-de golf van Timos, waar hij het wonderbeeld van de Maagd en Moeder Gods zijn hulde bewees. Het schip, dat gepavoiseerd was, is door een onderzeeboot getorpetcerd. Terwijl ik uiting geef aan de smartelijke gevoelens van het. Hellecnsche volk, richt ik mijn hartelijke groet tot den commandant, de officieren en de bemanning van de Helli die overeenkomstig de oude Grieksche tradities hun plicht deden. Ik betuig mijn deelneming met de slachtoffers van deze ongehoorde torpedeering. Als slachtoffers zijn een doode, vier vermisten en 26 gewonden te betreuren. Het. Grieksche staatssecretariaat voor pers en toerisme heeft Donderdagmid dag om 1 uur aan do huitenlandsche persvertegenwoordigers het volgende medegedeeld: Op de reede van Timos, het voornaamste eiland der Cvcladcn, werd Donderdagmorgen om S.30 uur de Grieksche kruiser „Helli" die zich daar ophield voor het vieren van den belang rijken Griekschen feestdag van de Hei lige maagd van Timos, door een duik boot van onbekende nationaliteit getor pedeerd. Twee torpedo's misten het schip en troffen de kade. Een torpedo trof het schip midscheeps, veroorzaakte ketelontploffingen en brand in de olie tanks. Van de bemanning werd een lid gedood en 29 gewond. De kruiser zonk om 9.45 uur. Van de talrijke bedevaartgangers die gisteren uit geheel Griekenland in Ti mos zijn aangekomen en die zich op de kade bevonden, werden er eenigc ge wond. De duikboot kwam niet boven en haar nationaliteit kon nog niet wor den vastgesteld. Stefani meldt uit Rome: Naar aanlei ding van de torpedcering van den Griek schen kruiser Helli verklaart men in verantwoordelijke Romeinsche kringen, dat het na de tendentieuse insinuaties van de Britsche pers. die ook door een Amerikaansch blad gepubliceerd zijn, gemakkelijk is, de perverse en laffe ma noeuvre te reconstrueeren. die wederom op touw is gezet door hen, die er be lang bij hebben, alles te doen om den brand te steken in het kruitvat van den Balkan. De torpedeering van de „Helli" is een nieuw bewijs van het cynisme, waarmede de Engelsche kliek onder leiding van Churchill den oorlog voert. De poging, andere volken er toe te brengen, zich voor Engeland op te offeren, zijn mislukt en de overwinningen van de wapens der as hebben de plannen, die beoog den. de onrechtvaardigheden van Versailles voor altijd voort te laten bestaan verijdeld. Daarom neemt Engeland zijn toevlucht tot alle middelen, zelfs de wanhopigste, in de hoop het vuur aan te wakkeren en den internationalen toestand te ver ergeren. Londen heeft zich overigens gehaast, gisteravond te verklaren, dat zich in de nabijheid van de haven Ti mos geen enkele Britsche duikboot be vond en dat daarentegen wel Italiaan- sche duikbooten in dat gebied waren. Dit vormt het bewijs, dat de Britsche admiraliteit getracht heeft, een voor sprong te verkrijgen, teneinde de ver denkingen, die na 't precedent van het mailschip „Athenia" licht ten nadecle van Engeland zouden kunnen rijzen, af te wenden. Geen enkele Italiaansche duikboot heeft gemeld, dat zij een Grieksch oor logsschip heeft getorpedeerd en boven dien heeft de laatste dagen geen enkele Italiaansche duikboot in de wateren, waarin de torpedeering van den Griek schen kruiser is geschied, gekruist. Op last van den minister van marine heeft de Grieksche vloot gedurende twee dagen rouw aangenomen. De Koning heeft vandaag den minis ter-president Metaxas ontvangen. ROEMENIE ONTSLAAT JOODSCHE CONSULS BOEKAREST, 17 Aug. (Stefani). Krachtens een gisteren in werking ge- tieden decreet ziin alle honoraire con suis van Roemenië in het buitenland die van Joodsch ras ziin van hun ambt ont heven. De maatregel heeft betrekking op een tiental personen. JOOOOOOOOOOOUOOOOOOÖ O O Amersfoort Afd. Stoffen Organdi Georgette fleurie Mouseline Soie voor fleurige zomer japonnen Afd. Bonneterie Georgette shawls Zomerhandschoenen Corsages oooooooooooooooooooo BERLIJN, 16 Aug. (D.X.B.). Op de vliegvelden van Rochester en Maidstone hebben de Duitsche vliegers groote suc cessen behaald. Startbanen en hangars zijn getroffen, tankinstallaties en verblij ven verwoest De Engelsche afweer was betrekkelijk gering, daar alle jagers zich in een kleinen kring rondom Londen hadden verzameld. Een eenheid Duitsche bommenwer pers die van een vlucht naar Middlesex teruggekeerd is meldde, dat op verschei denen vliegeisnestën ten Westen van Londen talrijke treffers zijn geplaatst die branden hebben veroorzaakt in han gars en kazernes en die op den grond ook vliegtuigen hebben vernield. Be schermd door een afdeeling jagers heeft de eenheid haar taak bijna ongehinderd kunnen uitvoeren. Onder bevestiging wordt gemeld,'dat 19 vijandelijke ma chines zijn neergeschoten. Terwijl een deel der Duitsche jagers hoven de Zuidkust van Engeland in strijd gewikkeld was naderde een vol gende golf der Duitsche machines. Dit maal waren het Stuka's. die hun bom men lieten vallen op wapenfabrieken en havenwerken. In de streek van Purfleet werden hevige ontploffingen waargeno men. Uit het gebied ten Zuiden' van Barking rijzen hooge vuurzuilen op. Over de bomaanvallen, die de Duitsche luchtmacht in den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft ondernomen, verneemt het D.N.B. nog van bevoegde zijde, dat de Duitsche luchtaanvallen zich in hoofdzaak uitstrekten over mid den- en Noord-Engeland. Groote munitiedepots in het N.O. van En geland vlogen in de lucht. Om vangrijke branden en krachtige ontploffiigen waren van verre zichtbaar. Alle vliegtuigen van dit eskader zijn in hun thuishaven teruggekeerd. De Britsche luchtafweer geschiedde sy steemloos. Slechts een der vliegtuigen werd een kort oogenblik door een schijn werper gevat. De bestuurder kon ech ter spoedig door handig manoeuvreeren uit de lichtstraal ontsnappen. Op de bekende motorenfabriek Austin en Co. Ltd. te Birmingham-Longridge zijn talrijke bommen gevallen. Deze fir ma vervaardigde vroeger auto's en auto motoren. Sedert het uitbreken van den oorlog maakt zij Bristolmotoren en on derdeden. Tc Brought bij Huil zijn tal rijke bommen op de Blackburn Air craft Co. gevallen. In deze fabriek wor den vooral de Engelsche vliegtuigen ge bouwd, die het pendant van de Duitsche Stuka's moesten ziin. In beide fabrie ken werden na het werpen der Duitsche bommen groote branden waargenomen, vooral in de hallen. Waarschijnlijk ziin de montagehallen in vlammen opgegaan Een sterke daling der productie kan daar verwacht worden. r~ "N Van 19 t.m25 Aug. ziin de met „2" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. De bonnen, welke 25 Aug. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig t.m. 29 Augustus. Bons 01 t.m. 04 (boterkaart): 21/ ons boter- Bons 01 en 02 (velkaart): 2lfons margarine, gesmolten vet of boter: Bons 03 en 04 (vetkaart): 2*/j ons boter tegen reductie van 10 cent ver 21/: ons. Alles t.m. 23 Augustus a.s. Bon 66: een kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 74: extra-rantsoen van 1A k.g. suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53 pond koffie of lf$ ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 40: Vs pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmeel of rogge meel. of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 14: Va pond rüsi of rijstemecl tot en met 6 Sept. a.s. Bon 27: pond havermout of ha vervlokken of gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: 1 ons maïzena of gries- meel of puddingpoeder tot en met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 Sep tember. Petroleumzegel. Periode 5- Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN BROEDENDE SIJSJES PP EN der meest bekende vogels is wel liet SijsjeHet is een allerliefst vogel tje. dat door ziin beweeglijkheid en mon tere opgewektheid bij de menschen zeer gewaardeerd wordt. Door ziin gezelligcn en gemeenzamen aard is het Süsjc. evenals de Kanarie, een troost voor menig bewoonster van een hof je. Tot op zekere hoogte is het lichtzinnig want het bekommert zich althans weldra niet meer om het verlies van zijn vrijheid. Het houdt zijn veer en steeds netjes en het neemt allerlei voedsel voor lief. terwijl het verdraagzaam is jegens andere vogels in welker gezelschap het moet leven. Bovendien is het buitengewoon leerzaam, zoodat men het in korten tiid allerlei aar dige kunstjes kan leeren verrichten. Voor ziin meester vat het een groote genegen heid op en het gewent er aan om vrij uit en in de kooi te vliegen. Zelfs luistert het naar en gehoorzaamt het aan de roepstem van den mensch. In gevangenschap plant het zich gemakkelijk voort. Voeg hierbij het zooal niet zeer uitmun tend dan toch recht gezellig, gekweel van het in hoofdzaak geclachtig-groen met donkere lengtestreepjes gekleurde manne tje met ziin zwart versierde schedeltje en keeltje, dan is het geen wonder, dat het Siisje als kamer- en als volière-bewoner zeer gezocht is. En toch zien wij ze liever in vrijheid als zc des winters op meezenmanier in de elzen bungelen en ze handig uit de zwarte elzen- propjes de bruine glanzende zaden peuteren of wanneer ze op een zonnigen winter- schen middag samenzang houden in de hooge iepen van het plantsoen of wilgen in de Birkt. Dc Sijsjes broeden hier niet. want gedu rende den zomer bewonen zii de naald- houtbosschen van de bergachtige streken van Noorwegen en Zweden, waar ze van einde April tot Juli twee broedsels groot brengen. In sommige jaren verschijnen cr hier in onze bosschen al in Augustus duizenden jonge sijsjes, die handig de zaden peuteren uit dc kegels van den en spar. Meestal ko men dc eersten in September en de mecSten in October en November. In sommige win ters ziet men zc hier, vooral in de lage landen van Hoogland. Birkt. Liendert, Ha mer sv cl d en langs onze beken in onze stad, bij duizenden, in andere winters daaren tegen zijn ze schaars. Het grootste gedeelte vertoeft hier niet lang. maar trekt door naar België en Frankrijk. In kleine groepjes overwinteren ze hier ook, terwijl in het voorjaar opnieuw groote verplaatsing van Siisjes plaats vindt, die den terugreis aanvaarden. Men ontmoet ze dan, behalve in de elzen, ook in de ber ken op onze Berg, waar zc uit de berken- propjes de zaadjes halen of men vindt zc bezig in de iepen, waar ze zich te goed doen aan de jonge knoppen. Zooals gezegd, broeden de Siisjes niet in ons land. Slechts enkele broedgevallcn ziin bekend. En nu is het zoo aardig, dat cr dit iaar een paar Sijsjes tot broeden is gekomen in den plantsoengordel van het Socstcrkwarticr. De vorige week had het paar al groote iongen. Telkens kon men het wijfje, dat minder geel is dan het man netje en het zwarte schedeltje mist. kleine rupsen en bladluizen zien aanslcepenDoor dat cr publiek passeerde waren de vogels nogal onrustig, want telkens klonk hun ka rakteristieke alarmkreet, klinkend als „tret- tet" of als „tettcrtcttct". Ook dc hoog flui tende loktoon klonk regelmatig als dië die". Hun mosachtig diep nestjedat van bin nen gevoerd was met wol, veer en en zaad pluis, lag in de top van een cypres. Ver moedelijk ziin het vogels, die gedurende den evacuatietijd losgelaten zijn. evenals liet paartje putters, dat daar ook broedend is aangetroffen. VIRIDIS verstopping, overmatig vet wil doen ver dwijnen en de schadelijke gevolgen: aam beien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en inge wanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzoul Het resultaat is verrassendl Men bespeurt terstond den grooten dienst aan do ge zondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. ZONDAG 18 AUGUSTUS St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. Th. A. Hoen. Bussum. 6 uur nam. ds. v. d. Berg. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. cand. A. J. van Heuven, Utrecht. 6 uur nam. ds. Pannebakfcer. Emmakerk 10 uur v.m. de heer J. v. d. Velden, ber. pred. te Nieuwland. 6 uur ds. Gerritsen. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v. d. Heide. Wjjkgebouw Laurens Costerplein 10 uur v m- Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Èvang. Luth- Kerk 10.30 v.m. de heer Smith Bange, proponent te Amsterdam. Vrtfz. Hervormden Geen dienst. Remonstr. Gemeente 10.30 uur: ds. P. D. Tjalsma, Rotterdam. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. J. P. H. Grootes, Harlingen. Gcref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. ds. Van Andel. Soest. 5.30 n.m. cand. J. van Buuren. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. cand. J. van Buuren. 5.30 n.m. ds. Popma. Westerkerk 10 uur v.m. ds. Popma. 5.30 n.m. ds. Van Andel. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk. Vru'e Evangelische Gemeente. Gebouw „Eben Haëzer" (Muurhuizen 133a) 10 en 5.30 uur: ds. J. Enter Sr., Rotterdam. Eiken iTInsdagavond 8 uur bidstond. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 en 5.30 uur: ds. Herngreen. Chr- Geref. Gemeente 10 uur v.m. en 5.30 nam. ds. Gruppen, Eind hoven. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9 30 uur v.m. en 5.30 n.m. Godsdienstoefening Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 5.30 uur; Godsdienstoefening. 19 Aug.: 7 uur: ds. Fraanje, Barneveld. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H- Dienst. 6.30 uur n.m. Vesper. Vrije Katholieke Gemeente Leger des Heils (Havik 25) 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur n.m. open luchtsamenkomst bu de Kei n m- 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst 11.15 English service. Onderwerp: Ziel. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5-30 uur. Amersfoortsche Bergkapel Theosofische Loge Geen dienst. Deutseher Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n-m. en Zondag 6 uur n.nu Evangelisatiezending N. Vetter. Vrijz. Ohr. Jeugddienst Doopsgez. Kerk Geen dienst. HOOGLAND 10 uur v.m. ds. Posthumus Meijes. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xavéïiu» 't Zand 31 H.H- Missen om 6.30, 8.00, 9-15 en 10.45 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H. H. Missen om 7 uur, 8-30 en 10 uur Hoog. mis. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 7 en 8.30 uur. Hoogmis t« 10-30 uur, 6 uur Lof. FEUILLETON door ..Je denkt dus, dat het d.e Mapell was?" V anders'*" Inspecteur Higzins gaf geen ant woord en stelde zich er mee tevreden enkel de schouders op te halen. „Ga verder." „Ik zal je de heele bende verraden, Higgins." „O, heusch waar?" De é-1em van den inspecteur klonk niet «l te verheugd. Hii volgde in al zijn handelingen tegenover misdadigers een zekere code, een eerecode, en voor dit soort verraders had hij steeds de grootste minachting. Hij moest natuur lijk gebruik maken van de inlichtingen, welke hij op deze manier kreeg, maar het bleef toch een vuil zaakje. Het 6paarde hem misschien weken van ar beid uit, kon hem zelfs aan de ont brekende schakel helpen, zonder welke hij een geval niet kon oplossen, maar ondanks alles dred hij het liever zonder dit soort mededeelingen. Het was een ongeschreven wet: Je zult niet verra den! Naar Higgins' opvatting was de m-an, dip zijn kameraden verried om ziin eigen nek te redden, wel het laagst gezonken individu van allemaal. Daar om koesterde hii ondanks alles zulke vriendelijke gevoelens voor Bobby Bun ter. Bunter was een autodief, en al6 zoodanig een gevaar voor de samenle ving, maar toch „Goed, Sanderson. Ik zal een politie- stenograaf roepen. Die had ik al mee gebracht." Inspecteur Higgins ging naar de deur, terwijl Sanderson met een zenuwachtig gebaar zijn haar achterover streek en onbeweeglijk in de kussens bleef liggen. De stenograaf kwam binnen en Hig gins zei: „Steek van wal:" Het klonk nu niet bejiaald vriendelijk. „Wat wil je weten? Ik zal alle vra gen zooveel mogelijk beantwoorden." „Ten eerste over dien zoogenaamden zelfmoord van Henry Hamper." „Zoogenaamden?" „Je hoorde wat ik zei." „H'm, er is geen bezwaar tegen, dat Ik je vertel, datehikik be doel eh „Schiet op, ik weet wat je bedoelt." „Goed dan. Maar het is een feit, dat hij zelfmoord pleegde Inspecteur Higgins 6noof ongeduldig. Wat dacht die man toch te winnen met dergelijke goedkoope leugens, wanneer hij moest weten „Laat me alsjeblieft uitspreken, Hig gins. Hamper pleegde zelfmoord, maar niet in Bulstroade's Buildings." „Ah! Dat is wat anders. Vertel het op je eigen manier, Sanderson." „Dat probeer ik al. Hamper pleegde zelfmoord in ons groote huis in Med- hurst. Hij gebruikte daarvoor een stuk je rubberslang, dat hij aan een gaspjp vastbond. Raymond en Mapell vonden hem op dien Zondagmorgen. Hij was dood. Wij kwamen daardoor in eon lastig parket. Weet je", ging hij vender met een wrang glimlachje, „wij had den liever geen politie-onderzoek op Medhurst. Ik kan je verzekeren, dat wij een benauwde tien minuten door maakten, nadat wij Hamper hadden gevonden. Wij moesten het aangeven of het lijk weg zien te krijgen. Wij wilden al aan den haal gaan, toen Mapell een inval kreeg. Wij wisten, dat Hamper een kamer had in Bulst roade's Buildings en dat daar gas- aansluiting was. Indien wij het lijk maar in die kamer konden krijgen, zouden wij het zoo kunnen doen voor komen alsof hij werkelijk daar dien zelfmoord had gepleegd Daar stak toch niet zooveel in. wel? Onder de gegeven omstandigheden?" Inspecteur Higgins gaf gppn ant woord, maar wenkte den ander om verder te gaan. „Wij namen de auto..." „Geen taxi?" „Neen. Wij namen de auto en Mapell en ik tilden Hamper's lijk er in. Mapell speelde weer zijn succesrol van een nederig dienaar van uw beroep, mijn waarde Higgins „Precies". ..Heckenstein reed ons naar de Buil dings. en de reis van het groote huis af verliep zonder ongelukken. Ham per's hospita liet ons binnen en wij kregen hem in zijn kamer." „Je weet zeker niet toevallig, waar die hospita nu uithangt?" vroeg Hig gins terloops. „Niet het flauwste idee van. Maar om voort te gaan. Wij kregen den... overledene in zijn kamer en staken het gas aan. Toen plakten wij het raam dicht met kranten, clie wij voor dat doel hadden meegebracht en deponeer den Hamper in een artistieke houding in het kussensloop. Wij stonden juist op het punt het gas uit te draaien om het sluk gummislang. dat wij eveneens meebrachten aan te sluiten, toen het vanzelf uitging. Ik weet niet hoe Ma pell zich daaronder voelde, maar mij joeg het de stuipen op het lijf. In ieder geval hadden wij er natuurlijk toch op gerekend zonder gaslicht aan het werk te zullen moeten, zooflat wij de kaars aanstaken, die ook was meegebracht." „O juist", zei Higgins verstrooid. Hij had vergeten, dat dat stukje kaars met kaarsvet' op de tafel was vastgezet en had zich niet gerealiseerd, dat het een bepaalde bcteckenis had. „Wij maakten alles netjes op ons gemak in orde, toen wij een nieuwen schok kregen. Wij hadden geen van heiden een munt voor het gas bij ons! Dat scheen mij de laatste druppel toe, maar Mapell herinnerde zich plotse ling ook nog. dat wij Hamper's hoed hadden thuis gelaten. Toen dacht ik dat alles voor niets was geweest. Ik moest tenslotte den mijné achterlaten, wij deden er een stuk papier in, dat over was van de kranten, die we voor de ramen gebruikt hadden, om hem wat kleiner te maken. Maar zelfs daar na moest hij nog veel te groot zijn ge weest voor Hamper. Toch was het nog het beste wat we dopn konden." „Het was zeker hcelemaal niet bij je opgekomen, dat het. niet zoo gek ge weest zou zijn. dat een man. die zoo dronken thuis kwam als dit blijkbaar met Hamper het geval was. in het ge heel geen hoed meer had. daar hij die heel goed had kunnen verliezen?" „Drommels, daar hebben we absoluut niet aan gedacht. Higgins! Ik had de mijne dus in het geheel niet behoeven achter te laten." SanJerson zweeg even. „Ja, ik was een dwaas. Het kon me toen niet zooveel schelen, de hoed was toch al een beetje te groot voor me, maar... In ieder geval smeerden wij hem, nadat Mapell de deur van den buitenkant af met een tangetje geslo ten had. Dat was een inspiratie van hem, hoewel wij de tang bij ons had den voor het geval wij moeilijkheden zouden hebben met het aansluiten van rie gasslang. Op den terugweg maakten wij ons bezorgd over het gas. Indien Hamper te vroeg gevonden werd en er geen gaslucht meer werd waargeno men, waren wij er geweest. Toen be dachten wij om dien brief te schrijven. Mapell schreef hem. Hij was altijd goed in eh eh „Schriftvervalsching?" „Mapell schreef hem", vervolgde Sanderson, de opmerking negeerend, „en wij stuurden Raymond terug om hem in de dichtst bijzijnde bus te pos ten. Wij dachten dat het beter was daar zelf niet meer gezien te worden Dat is alles.'' „En wat gebeurde er later met Ray mond? Wie vermoordde hem?'' „Ik niet." „Wie clan wel?" „Weet ik niet." „H'm. En waarom denk je dat Ma pell je verraden heeft?" „Om mijn figuur", antwoordde San derson bitter. „Ik ben te groot. Gemak kelijk te idenlificeeren. Hij was bang, dat jullie hem via mij zouden vinden.' ;„Nu zullen we „Neen. ik weet niet waar hij nu is. anders verzeker ik je, dat het zou ge beuren." Er volgde een zwijgen, dat zeker drie minuten aanhield, gedurende wel ken tijrl beide tegenstanders el kaar onderzoekend aankeken, terwijl dr- stenograaf er afwezig bij zak Ein delijk ging Higgins naar de deur, waar hij bleef staan. „Zoo, zoo Sanderson. Alles bij el kaar ja, zeker, alles bij elkaar ge nomen ben jij dus eigenlijk moeders eigen kleine onschuldige lieveling" „Je vergelijking, Higgins, is inder daad juist." „H'm." Met deze sceptische uitdruk king verliet Higgins de kamer. HOOFDSTUK XXIX Waarin een inbraak gepleegd wordt „Typ dit uit en maak er een door slag van. Breng het dan naar Sander son het origineel niet de doorslag en lees het hem voor, waarna hij het moet teekenen." „Heel goed, inspecteur." „Hij kan natuurlijk weigeren dit te doen, of in een opwelling van spijt, eerlijkheid of wat dan ook, het ding willen verscheuren. Als je wilt, kun je een schijnbare poging doen hem dat te beletten, maar ik zou het hem ten slotte toch maar laten doen. Hij zal er zich misschien beter door gevoelen. De co- pie moet je natuurlijk bewaren die kan nog wel te pas komen." Na deze instructies vertrok Higgins. Hij verliet, het ziekenhuis, na den dokter en de hoofdzuster goeden dag gezegd te hebben en na hun nogmaals bedankt te hebben voor hun goede zor gen hij gelegenheid van zijn auto-on geval, en begaf zich weer naar Scot land Yard Toen hij eindelijk in een hoekje van een derde klas coupé geze ten was, overdacht hij nog eens op zijn gemak de verklaring van Sanderson. Opnieuw was hij bezig in den geest het kaf van het koren te scheiden. (Wordt vervolgd.) *r."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6