ONZE CINEASTEN WACHTEN Drie welvarende dorpen met driehonderd moderne landbouwbedrijven Onze groeiende 12e provincie De nieuwe toestand AAN DE ZEE WERD 20.000 H.A. GROND ONTWORSTELD Onze „verborgen" kunstenaars Onnatuurlijke situatie 1930 - 21 Augustus -1940 De wereld van de 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 huurd aan tuinders uit de ran-Jgcmcen ten. Door de dochterinstelling \an de Wieringermeerdirectie, de Landbouw- cultuurmaatschappij, wordt den boe ren in deze streek, eeïieel kosteloos voorlichting verstrekt, terwijl boven dien landbouwcursussen worden ge houden. N totaal staan in den Wieringer- A meerpolder thans ruim 300 boerde rijen, te onderscheiden in vijf verschil lende standaard-tvpen, over het alge meen bestemd voor den akkerbouw. Slechts in het noordelijk deel van den polder vindt men ecnige veeteelt. Behalve de in deze driehonderd boerderijen ge\estigde gezinnen, staan er, verdeeld over de drie dorpen, 400 keurig ingerichte land arbeiderswoningen. Verder vindt men hier nog een zeventigtal mid denstandswoningen, winkels, enz. en tenslotte nog dertig woningen voor ambtenaren. In totaal werken momenteel, niet inbegrip van de zgn. seizoenarbeiders, ca. 2000 nien- sc.hen op de akkers van de Wie- ringernieer. Aan prachtige kanalen en breede autosnelwegen is terrein voor de op richting van industrieën gereserveerd. Ten Noorden van Wieringerwerf is een bosch in wording, in Slootdorp en Mid- denmeer lindt men een modern hotel restaurant, terwijl in laatstgenoemd dorp tevens de Graan- en Handelsbeurs gevestigd is, waar eiken Woensdag za ken worden gedaan, de Coöp. Boeren leenbank heeft er een ruim kantoorge bouw, enzoovoort. Nederlandsche filmers aan hel werk: Olio Neyenhoff filmt: Rijksmuseum (Foto Merkelbach). eigen filmproductie en op die manier draaide alles steeds in hetzelfde kringe tje rond. Vooral het wanbegrip voor de mogelijkheden van de Nederlandsche film dat bij officieele en officieuse in stanties voorkwam heeft het krampach tige karakter van het industrieele film werk bevorderd. Misschien nog de ernstigste moeilijk heid welke onze film in den weg gelegd is, was de scheiding, die er doorgei oei d scheen te moeten worden tusschen „offi cieele" en niet officieele filmers. Er zijn de laatste jaren twee soorten van films gemaakt. De eerste waren de comrncr- cieele, uit de studio's afkomstig, de twee de werden door zelfstandige kunste naars gemaakt, deels op eigen initiatief, deels in opdracht. Het onnatuurlijke van de situatie is echter geweest, dat de tweede categorie het, lang niet altijd tot verfooningen in de erkende theaters heeft gebracht. Wat een deining is er niet geweest om de spoorweg-jubileum film, die tenslotte buiten alle bioscopen om en in een verkorten omvang in spe ciale bijeenkomsten moest worden ver toond! MET alle waardeering voor den orga- nisatorisóhen arbeid, welke er in het film- en bioscoopbedrijf tot stand ia gebracht, dient toch te worden gezegd, dat er sinds jaren vrijwel niets is ge daan om het werk van de „vrijefilm kunstenaars te steunen of te stimuloe ren. Het is dan ook niet waar, dat we in ons land niet kunnen filmen, het is alleen maar waar, dat we niet de gele genheid hebben gehad om onze talenten te ontplooien. Er zijn, in een hoogst ge cultiveerd land als het onze, menschen genoeg te vinden, die een juist hegrip hebben van filmkunst en ook zijn er menschen genoeg, die de artistieke hoe danigheden bezitten om films te maken. Het is alleen maar zaak om ze aan het woord en aan het werk te laten komen. Het schijnt geen overdreven optimis me te zijn, oni zooiets juist op het oogciv blik te zeggen, nu aan de Nederlandsche filmproductie in haar ouden vorm een eind is gekomen en het bioscoop- en filmbedrijf aan diepgaande veranderin gen onderhevig is. Er is reden om aan te nemen, d we niet naar den vroegeren toestand terne zullen keeren. Uit de jongste maatrege len i« al gebleken, dat het einde van de Amerikaansche overheersching over onze filmmarkt er is en dat in plaats daarvan een veel groot er continu- :it Duitsche films zal komen. Verder zullen anderen dan tot nu toe. de productie van Nederlandsche films ter hand ne men en op andere grondslagen dnti tot nu toe golden. U ET moet waarschijnlijk geacht won 1 den, dat de tijd niet vèr is, waarin er van de meest officieele zijde een ee- heel andere houding zal aangenomen worden tegenover een Nederlandse!:1? filmnijverheid en hopelijk zullen clan de krachten, die tot. op dit oogenbiik voor het groote publiek verborgen /iin gebleven, gelegenheid krijgen om zich :e ontplooien. De Nederlandsche film heeit op het oogenblik kansen gekregen, zoo als ze die vroeger nooit gekend heeft Nu de overstelpende import uitgescha keld is, komt er op de bioscoopprogrnm- ma's ruimte voor en zelfs behoefte aan Nederlandsche films. En naast dit prnc- tische argument geldt bovendien en niet in de laatste plaats dat er onder invloed van de gebeurtenissen der laat ste maanden een streven is om zich bezinnen op de waarden van onze Ne derlandsche cultuur. De wegcen waarlangs dat zich zal ont wikkelen', beginnen zich reeds eenics- zins af te teekenen. Er is aangekondigd dat er een reeks van Nederlandsche speelfilms op stapel gezet zal worden die zoo mogelijk alle achter elkaar zul len worden gemaakt en verder worden er maatregelen genomen, om het maken van documentaire films mogelijk te ma ken. Vooral dat laatste zal van veel be lang kunnen wezen, omdat daar cineas ten mee bezig kunnen zijn, die nog nie; de studio-ervaring hebben, welke nood:-: is voor het maken van een omvangrijk? speelfilm. Voor de speelfilms zal men de hulp en voorlichting van ervaren bui tenlanders voorshands nog niet kunnen ontberen, maar documentaires kunnen met geringe middelen worden eemonkl en zijn practisch „eenmanswerk". Hie' ligt een prachtig terrein open voor d* „vrije" filmkunstenaars, die er bun eigen bekwaamheid kunnen ontwikke len en bovendien bet publiek laten zien. dat we in ons laórl no? andere moge lijkheden hebben dan er tot nu toe "e' bruikt zijn. P De boerderijen zijn een waar lust oord voor eiken landbouwer en vee houder. De woningen bestaan uit een ruime keuken, een woonkamer, een bijkeuken of spoelpla'ats, een kelder kast en drie of vier keurige slaapka mers. De eigenlijke boerderij is ach ter de woning gebouwd en daarbij is d-e nieuwste constructie toegepast. Voor de akkerbouwbedrijven is ge- zorgd voor één groote, vrije ruimte waar het gewas ordelijk kan worden opgetast. Bi| de veehouderijbedrijven zijn de koeien- en paardenstallen brandvrij gebouwd, van een bijzon der ventilatie-systeem voorzien, ter wijl alle ramen in het bedrijfsgedeel- te van beton zijn gemaakt. Sedert 1934 is een aanvang gemaakt met de verpachting der gronden. Vóór dien tijd is de bodem eerst ontwaterd door middel van slooten en open grep pels, en toen reeds in 1932 het zoutgehal te van den bodem gedaald was tot bene den de zgn. zaaigrens. kon reeds met het inzaaien worden begonnen, zoodat de EEN enkel woord nog over de be stuursorganisatie van de gemeeme Wieringernieer. Toen we dezer dagen een bezoek aan Neerland's twaalfde pro vincie brachten, zijn we ook te gast ge weest bij den gemeente-secretaris, den heer A. Blaauboer, die met zijn vijfhoof- dige staf van personeel tijdelijk in een voormalige bouten cantine gevestigd is, omdat het gemeentehuis, dat in Wierin gerwerf staat, al moest worden uitge breid! De werkzaamheden worden meer omvattend en het zielen-aantal stijgt, en bedraagt thans rond 5000. tegen b.v. 3500 op 1 Januari 1938, toen de gemeente Wie ringernieer officieel werd gesticht. Van af dien datum moest de heele gemeente administratie, van het Bevolkingsregis ter tot de gerneentebegrooting toe, wor den opgezet. Wat de financiën betreft: het ziet er gunstig uit in de Wieringernieer. De gemeenterekening over 1938 had een overschot van 39.000! En het laat zich aanzien, dat de rekening over 1939 met een overschot van ongeveer 30.000 zal sluiten! Het belastingpeil is hier vrijwel gelijk aan dat van gemiddelde gemeenten, T-T ET een lokt het ander uit. Films, die -*• lanRs dezen west tot stand komen, ziln zelden als kunstwerk een eeweldice openbaring, hoogstens eeh aardig amu sement. Aan hooggestemde waardeering en verwachtingen ten aanzien van de producten onzer studio's heeft het dien tengevolge vaak ontbroken en aan me dewerking evenzeer. Het gebrek aan me dewerking op financieel en ander ge bied, was zoowel een gevolg van de te leurstellende ervaringen als van een moeilijk te omschrijven gehrek aan he grip voor de mogelijkheden van een /-\NDER de wit-wollige wolken en de wijd-blauwende luchten tusschen wat eens Oost- en Westfriesland heette, werd tien jaar geleden een nieuw stuk Nederland geboren. Ontworsteld aan de on stuimige golven van Zuider- en Waddenzee, kwam een nieuw land naar boven, werd met zwijgzame vlijt een werk verricht dat zijn weerga in de wereld niet heeft: de Wieringermeerpolder ontstond. Honderden menschen hebben hier gewerkt aan den dijk welke eens de oostkust van Neerland's twaalfde provincie worden zou. Ze hebben gewerkt, gevochten tegen de krachten der natuur en het geweld der woedende baren. Imposante kranen met hun machtige grijparmen hebben de grond aan de zee ontrukt temidden der klotsende golven, tot dat op 29 Juli 1929 de laatste brokken zware klei de zoo lang ver beidde afsluiting brachten en de begrenzing van den toekomstigen polder een feit was geworden. Twee pompgemalen het electrische gemaal „Lely" genoemd naar wijlen den minister van Waterstaat ir. C. Lely) en het dieselgemaal „Leemans" met een gezamenlijke waterverplaatsing van meer dan 100 millioen M3 per maand, zijn zes maanden lang vrijwel onafgebroken in werking geweest om het nieuwe polderland droog te malen. En op 21 Augustus 1930 dus over eenige dagen juist tien jaar geleden kwam de laatste fase van dit grootsche werk gereed: de Wieringermeer kwam dien dag droog! Een nieuw land was ontstaan: onze twaalfde provincie! p N au, .tien jaar later, is de maag- delijke grond van den Wierin- germee^older, daar. waar eens de golven Tnet den wind hebben ge speeld. herschapen in een landstreek met vruchtbare gronden, met. wegen, kanalen, bruggen, sluizen, met dor pen, woon- en winkelhuizen, met scholen en kerken. Voor 100 millioen gulden werd Nederland meer dan 20.000 Hectare goede, vruchtbare aarde rijker en als straks ook de Noord-Oost-, en Zuid- West- en de Zuid-Oost polders gereed zullen zijn, zal het IJsselmeer een zoet water worden met een ceka pitaliseerde waarde van 128 mil- lioen- De nieuwe tijd I-TlER in den Wieringermeerpolder be- tast men den nieuwen tiid. hier voelt men den polsslag van een nieuw gebeuren, hier hoort men de symphonie van den ar beid. hier hoort men 't gezang van het gol vend graan dat wuivend zich buigt onder den blauwen hemel boven dit nieuwe land. Hier wordt een nieuw werk geschapen. Hier wordt een van Neerland's schoonste dicht werken getoonzet een symphonie geschre ven, waarvan de melodie doordringt en na galmt tot ver over den oostelijken dijk naar het IJsselmeer en over het wijde, groene polderland van Noord-Holland't Zou een lubelsymphonie, 't zou een melodie van bliide klanken kunnen zijn, waren er niet van tijd tot tijd storende dissonanten in het iile luchtruim, die herinneren aan een anderen tijd. Drie dorpen met een Burgemeester-directeur Maar wat hier op dezen nieuwen bo dem begonnen is, w ordt voortgezet. Zoo dra men uit de richting: Alkmaar, bij Kolhorn het „oude" land verlaat, komt men onder de bekoring van het treffend- imposante landschap dat zoo geheel an ders is dan waar ook in ons land. De nieuwe polder Wieringermeer telt. aan snijpunten van ruime wegen en kana len, drie dorpen, namelijk Middenmeer. Slootdorp en Wieringerwerf. die wél elk een afzonderlijke woongemeenschap, maar staatkundig en staatsrechterlijk één gemeente vormen. Het bijzondere van deze gemeente is. dat de Gemeente raad b.v. niet door de bewoners gekozen, doch door de Kroon benoemd is. Als burgemeester fungeert de directeur van de Wieringermeer, ir. S. Smeding, die zijn bureau te Alkmaar heeft Het college van B. en W., dat hier „Vertrou wenscommissie" heet, bestaat, behalve natuurlijk uit den Burgemeester-Direc teur. uit twee wethouders, als hoedanig door de Kroon benoemd zijn de burge meester van Medemblik en een pachter uit de Wieringermeer. Daarenboven is er de Gemeenteraad, die hier „Bestuurs commissie" beet, eveneens door de Kroon benoemd, en bestaande uit de drie reeds genoemde functionnarissen. plus rnr. A .F. Kamp, burgemeester van Texel; rnr. A. J. Backer, hoofdambtenaar der Provinciale Griffie te Haarlem; een kleine pachter, een middenstander en een landarbeider uit> de Wieringermeer en den heer C. L. de Bruvn, secretaris der Wieringermeerdirectie. Gemeente secretaris van de Wieringermeer is de heer A Blaauboer. Deze bestuursvorm zou uiteraard een tijdelijke zijn. tot dat de gemeente Wieringermeer zich meer zal hebben geconsolideerd en de be woners elkaar beter kennen. Moderne dorpen Een der boerderijen, in welken geest men eerste pachters een cultuurrijp gernaak- ten bodem vonden. Heel deze ontgin- ningsexploitatie is voor rekening van het Rijk uitgevoerd. Meer dan 1000 gegadigden! T N den zomer 1934 betrokken de eerste pachters hun nieuwe be drijven in den Wieringermeerpolder en toen na een jaar de uitkomsten alle reden tot tevredenheid gaven, werd de belangstelling voor de toen reeds beschikbaar zijnde 67 bedrijven grooter en grooter, tot dat zich in het vorig jaar voor 51 bedrijven, liefst meer dan duizend gegadigden uit alle deelen van het land aanmeld den! De modern geoutilleerde bedrijven in de Wieringermeer bleken reeds overal in den lande een goede faam te hebben ver kregen. Maar niet alleen om de model-in richting der bedrijven bestaat er groote belangstelling, de aantrekkingskracht vind, ook haar oorzaak in de gunstige verkaveling van den grond, de gebleken vruchtbaarheid van den bodem en daar bij de gunstige voorwaarden waarop de candidaat-pachters zich hier kunnen vestigen. Dat beteekent echter niet, dat iedereen hier terecht kan! Gezien het enorme aantal gegadigden en liet beperk te aantal bedrijven en hoeveelheid grond moet een zeer scherpe selectie worden toegepast. Daarbij wordt van de zijde der Wieringermeerdirectie ernstig gestreefd naar her bevorderen van een krachtigen boerenstand. Scherpe selectie Zoo moeten de gegadigden land- bouwtechnisch. zoowel theoretisch als practisch, onderlegd zijn en be schikken over een bedrijfskapitaal van driehonderd gulden per Hectare, noodig om de exploitatie van de boer derij bedrijfsveilig te stellen Hulp van naaste familieleden is hierbij toegestaan. Op 1 Mei van dit jaar waren in totaal 158 akkerbouwbedrijven, 25 weidebedrij ven en 151 zgn. gemengde bedrijven in exploitatie. De totale oppervlakte der ver pachte hofsteden bedraagt 12000 Hectare Bovendien is nog bijna 500 Hectare ver- er ruim 300 in de Wieringermeer aantreft maar wel aan den hoogen kant. Doch daar tegenover staat, dat de verdiensten der bewoners ook behoorlijk zijn. En bovendien is van belang, dat de wet op de financieele verhoudingen hier niet van toepassing is. De gemeente krijgt dus de volle honderd procent van de Ge meentefondsbelasting en omdat de boe ren hier goed verdienen, is de opbrengst dier belasting hoog en daar vaart de heele gemeente wel bij. Uiteraard telt de Wieringermeer geen werkloozen en ook kent ze geen armlastigen. Er wordt door allen gewerkt en geld verdiend. Wat in de Wieringermeer zoo bijzonder opvalt, is de geest van saamhoorigheid en samenwerking. Hier heeft zich een nieuwe gemeenschap gevormd. Weliswaar nog klein, doch vol perspectieven. En wat hier na tien jaar noesten arbeid tot stand werd gebrachtgeeft hoop voor een goede toe komst. Moge deze toekomst vergezeld ziin van betere tijden en nieuwe welvaart voor ons heele vaderland. Waarom heeft onze filmindustrie nooit meer gewerkt in de richting van „Jonge harten" die weliswaar geert volmaakte film was. maar op juiste grondslagen berustte. ER zijn veel menschen, bij wie het spreken over een Neder landsche film een gevoel van wre vel opwekt, dat ze toonen door met een schouder-ophalen te zeg gen, dat het toch wel niets zal wezen en dat ze laatst nog eens een Nederlandsche film gezien hebben, waar beslist niets aan was. Ze willen er maar liever niet meer van hooren en vinden Ne derlandsche films een hopelooze zaak, geschikt voor lieden, wien het aan goeden smaak of onder- scheidingsgevoel ontbreekt. DE dorpen zelf zijn de meest moderne welke men zich denken kan. De heele polder is voorzien van waterlei ding, electriciteit en telefoon, de huizen voldoen alle aan de eischen van comfort en hygiëne, men vindt in elk dorp drie kerken een Ned. Hervormde, een Ge reformeerde en een Roomsch Katholieke, en voorts een neutrale en een christe lijke school. Er hebben zich t.wee artsen gevestigd en er is een Wijkverpleging. Eén Rijks- en twee gemeenteveldwach ters waken voor de veiligheid en verder heerscht er een geest van gemoedelijk heid en gemeenschapszin. ALS een vatbaar en kosteliik kas plantje is onze filmbedrijvigheid be handeld en in leven gehouden en de kweekers, die er om heen stonden heb ben in hun ijver om het gewas te laten gedijen sonis zooveel gereedschap ge bruikt, dat het kweeksel. waarvan de ondeskundige toeschouwer wonder wat verwachtte, een teleurstelling bleef, om dat bet heelemaal geen schoone orchi dee w as of een voldragen kleurrijk ge was, maar een doodgewoon grasplantje rnet groene bladeren. Er is in het totstandkomen van een Neder landsche film altijd wat krampachtigs geweest en dat moest ook wel, want een dure rolprent met een ongewisse toe komst is een probleem, dat iedereen zwaar op zijn maag zou liggen, vooral als hij weet, dat het afzetgebied voor een Nederlandsche film akelig klein is en hij, als de film. per ongeluk niet slaagt, meteen al zijn mogelijkheden voor een verderen arbeid kwijt is. Alle Neder landsche films, die tot nu toe gemaakt zijn, hadden bij al hun verschillende kwaliteiten één duren plicht: ze moesten en zouden hun geld weer opbrengen. Dit strict commercieele standpunt leidde er vanzelfsprekend toe, dat de makers op alle mogeliike manieren geprobeerd heb ben bun onderwerpen zoo „populair" mogelijk te maken. Het is gebeurd, dat de hoofdactrice in een der Nederlandsche films beslist een nummer moest zingen niet omdat de stof dat zoo dringend noodig maakte, maar omdat een der lei ders van de productie .ervan overtuigd was, dat het publiek daar erg tuk op zou wezen en dat de film zoo aantrekkelij ker zou worden

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8