TOTALE BLOKKADE TEGEN ENGELAND AFGEKONDIGD DE DUITSCHERS OPNIEUW BOVEN LONDEN D SLAG IN SOMALILAND GEWONNEN Neutrale schepen bij de Britsche kust loopen gevaar Communiqué van de W illieimstrasse Het blokkade- gebied. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESTOKT DE NEUTRALITEIT VAN BKAZILIE ^fctfmaiui en"Hellenkamp ALLE SOORTEN MATRASSEN REP AR ATIEN IN EEN DAG Duitsche mijnen in Britsche wateren Zondag zijn 54 Britsche vliegtuigen verloren gegaan Vliegvelden en fabrieken gebombardeerd Lijst van Italiaansche verliezen Italiaansche legerberichten Britsch tankschip tot zinken gebracht Gevaar zal snel stijgen Duitsch-ltaliaansche handelsbesprekingen De Duitsche troepen in Denemarken Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 18 Aug. (Ü.N.B.). OJfi- cieel wordt bekend gemaakt: I. Engeland lieeft sinds het begin van den oorlog in steeds toenemende mate de volkenrechtelijke regeling van de oorlog voering ter zee geschonden Het begon met de verklaring tot contrabande van alle levensmiddelen, hetgeen tegen dé meest primitieve wetten der menschelijk- heid indruischt. Hierdoor moesten, evenals in den wereldoorlog, de Duilsche vrouwen en kinderen getroffen worden. Daarop volgde, dat alle goederen van Duitschen oorsprong, zelfs de goederen in neutraal bezit en die op neutrale schepen uit Duitschland waren geëxporteerd, tot con trabande verklaard werden. Hierdoor moest het Duitsche bedrijfsleven getroffen worden. Vervolgens kwam de tegen het volkenrecht indrmschende bewapening van de Engelse he koopvaardijschepen om de zen als aanvalswapen tegen Duitsche duik- booten te gebruiken, het misbruiken van neutrale vlaggen, enz. Duitschland heeft hierop geantwoord: 1. Door verplaatsing van zijn handel naar het Oosten en aanzienlijke uit breiding van zijn toevoer aan levens middelen en grondstoffen uit de Euro- peesche en Aziatische handelsgebieden, door reserveering van geweldige, hoe- veelheden aan grondstoffen van aller lei soort in,de. door zijn vijanden ge zuiverde Europcesche landen ten gunste van het Duitsche bedrijfsleven, en 2. door het tot zinken brengen van vijf millioen b. r. t. ruimte aan koop vaardijschepen welke Engeland ter be schikking staat, hetgeen geschiedde door de Duitsche oorlogsmarine en het Juchtwapen. Daarbij komt het onbruik baar maken van nog 1V4» millioen b. r. t. scheepsruim te door zware beschadi gingen hij luchtaanvallen, dus in totaal 6V2 millioen b. r. t, II. Nadat Engeland steeds meer had ingezien, dat zijn methode van oorlog voering ter zee, welke met alle regelen van het volkenrecht in strijd was. nut teloos was, is het tot steeds brutaler middelen overgegaan. Hiervan moeten genoemd worden: het lecgen van drij vende mijnen, het openlijke en geca moufleerde gebruik van visschersbooten als duiUbootaanvallen, de aankondiging van Churchill in het parlement op 9 Mei 1010. dat in hel Skagerrak overdag alle Duitsche koopvaardijschepen en des nachts alle koopvaardijschepen zon der onderscheid der nationaliteit tot zinken gebracht zouden worden. Den zwaarsten slag heeft Engeland echter aan de scheepvaart van derde landen toegebracht door de volgende maatre gelen. Het heeft: 1. De koopvaardijschepen van Noor wegen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk geroofd om de geweldige verliezen aan eigen tonnage althans ge- deel lol ijk te vervangen. Sinsdien dwingt bet de eigendommen en bemanningen dezer schepen, voor Engeland heere diensten te verrichten, en 2. liet probeert met alle middelen de geheele neutrale scheepvaart onder zijn controle te dwingen. Zoo heeft Engeland de meest uiteenloopende gebieden ter zee, zooals zoojuist nog het gebied tus- schen Groenland en Engeland en be paalde gebieden om Zuid-Engeland vol komen wederrechtelijk met mijnen ver sperd en dwingt het de neutrale scheep vaart de Engclsche controlehavens aan te doen. Het houdt ook de schepen van landen als Japan, de Sovjet-Unie en Zweden, die aan den Europeeschen oor log in het geheel geen deel hebben, wil lekeurig vast. Vooral probeert het ech ter thans de geheele neutrale scheep vaart het beruchte navycert-systeem, de door Engelsche spionnage-organisaties in neutrale landen georganiseerde han- delscontróle, op te dringen. Het behan delt schepen zonder navyccrt als prijs. Engeland poogt op deze wijze de ge hccle neutrale koopvaardiischeepvaart aan zijn oorlogsdoeleinden dienstbaar te rnaken. Wat het zeegebied om Engeland betreft, zoo vindt hier, wegens de steeds toenemende gevechtshandelingen dei- wed erzijdsche lucht- en zeestrijdkrach ten, het normale handelsverkeer in het geheel niet meer plaats. Daarentegen worden aan de neutrale koopvaardij scheepvaart thans door mijnen, pa trouillebooten, luchtpatrouilles, Engel sche zeestrijd krachten. Van een vrije haar optreden voorgeschreven. Weer andere neutrale schepen varen meest onder dwang in konvooien van Engel sche veestrijdkrachten. Van een vrije scheepvaart in deze zeeën kan dus thans geen sprake meer zijn. De ontwikkeling toont veeleer aan, dat de neutrale scheepvaart, voor zoover zij heden nog op Engeland vaart, aan alle gevaren van de oorlogshandelingen is onderwor pen, en dat zij al naar de omstandig heden direct of indirect door Engeland voor hulpdiensten misbruikt wordt. En geland zelf heeft dus door zijn maat regelen welke een aanfluiting zijn van elk \olkerenrecht het geheele zeegebied rondom zijn eilanden tot militair ope ratiegebied gemaakt, een toestand wel ke aan elk werkelijk neutraal schip moet verbieden zich in deze zeeën te be geven. Een andere verschrikking voor de neutrale scheepvaart en zeelieden moet zijn. dat Engeland onder dpn dagelijk toenemenden druk van de Duitsche strijdkrachten zich onlangs ook heel openlijk over de laatste beperkingen der fatsoenlijke oorlogvoering heeft wegge zet. Zoo heeft Churchill voor eenige da gen laten aankondigen, dat de onbewa pende Duitsche reddingsvliegtuigen welke onder bescherming staan van he: Bonde Kruis en de in nood verkeerende Duitsche of vijandelijke vliegers redden thans door Engeland zouden worden neergeschoten. Aan deze cynische uit- f j ET zeegebied rond Engeland, tc- gen het bevaren waarvan de neu trale scheepvaart in de Duitsche nota aan de neutrale regecringen dringend gewaarschuwd wordt, is naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, geografisch als volgt begrensd: Van de Fransche Atlantische kust op 47 gr. 30 m. N.B., 2 gr. 40 m. W.L. naar een punt 45 gr. N.B., 5 gr. W.L., vandaar naar een punt op 45 gr. N.B., 20 gr. W.L., dan naar een punt op 58 gr. N.B., 20 gr. W.L., ver volgens naar een punt op 62 gr. N.B., 3 gr. O L. en van hier naar het Zuiden naar de Belgische kust en dan langs de Belgische en Fransche kust naar het uitgangspunt. noodiging tot moord, welke kenmerkend is voor de vertwijfeling van de tegen woordige Engelsche regeerders, over de komende ineenstorting, heeft het Engel sche luchtwapen prompt voldaan. Bij de jongste luchtgevechten werden n.l. twee Duilsche reddingsvliegtuigen tijdens hun reddingswerkzaamheden, welke ge wonde Engelsche vliegers golden, door de Engelsehen neergeschoten. Engeland belegerd gebied IILDuitschland heeft deze ontwikke ling sedert maanden aandachtig ge volgd. in de hoop, dat wellicht toch nog verstandige overwegingen de huidige Engelsche regeerders ervan zouden af houden, op den weg van deze misdadige oorlogvoering voort Je gaan. Deze hoop was vergeefs. Engeland heeft het laatste beroep van den Führer van de hand ge wezen. Daartegenover heeft de Rijksre- geering thans besloten, met gelijken munt te betalen en haar militaire machtsmiddelen met dezelfde onver schrokkenheid tegen de scheepvaart rondom Engeland te gebruiken. Op 26 September 1969 heeft de Engelsche re geering door haar toenmaligen minis ter-president Chamberlain verklaard: Duitschland is een belegerde vesting en het is volkomen geoorloofd en mensche- lijk het Duitsche volk van alle vitale loevoeren af te snijden. Dat wil dus zeg gen: de huidige Britsche regeerders ach ten het volkomen vanzelfsprekend en geoorloofd, dat. wanneer zij hun zin kre gen, Duitsche vrouwen en kinderen, evenals in den Wereldoorlog aan den hongerdood werden overgeleverd. De po litiek van den Führer, die voor het Duit sche bedrijfsleven den toevoer van le vensmiddelen uit groote deelen der we- eld heeft geopend, alsmede de reservee- ing van enorme voorraden grondstof fen. door den unieken roemvollen veld- ocht van onze legers, hebben deze Engelsche berekening doen mislukken. De huidige Engelsche regeerders weten dat Niettemin durven zij de volledige ineenstorting van hun politiek tegen over het eigen volk nog niet te beken nen, maar proclameeren zij daarentegen den oorlog tot het uiterste. Tegenover deze houding waar mede Engeland zich zelf naar den ondergang drijft, stelt de Rijksre geering vast: de belegerde vesting is thans niet meer Duitschland, maar het Engelsche eilandenrijk. Tegenover de mislukte Engelsche hongerblokkade jegens Duitsche vrouwen en kinderen, stelt thans Duitschland de totale blokkade der Britsche eilanden, welke hier mede wordt afgekondigd. IV: Duitschland is ervan overtuigd, met de afkondiging van de totale blok kade van het Britsche eilandenrijk een nieuwen beslissenden stap te doen tot beëindiging van den ooi log en tot het doen verdwijnen van de huidige Brit sche regeerders, die de schuld van de zen oorlog rijn. Het opperbevel van de weermacht zal bij zijn operaties in vol len omvang gebruik maken van de gun stige strategische positie, welke de be heersching van de continentale kusten van Biscaye tot de Noordkaap, alsmede de superioriteit op zee en in het lucht ruim. rondom Engeland, den Duitschen strijdkrachten bieden. Duitschland han delt daarbij in het belang van geheel Europa, want sinds men in Londen heeft ingezien dat Duitschland niet uit gehongerd kan worden, probeert men thans den hongeroorlog ook tot andere Europcesche staten als Noorwegen, De nemarken. Nederland. België en Frank rijk. Zweden, Spanje en Portugal uit te breiden. Zelfs aan landen die aan den oorlog geen enkel deel hebben, zooals Japan, de Sovjet-Unie enz. probeert men hun toevoeren van overzee af te snijden, met de motiveering dat Duitschland van die toevoeren voordeel zou kunnen hebben. Waarschuwing aan de neutralen De snelle nederlaag van Engeland en daarmede het uit den weg ruimen van de huidige Engelsche regeerders, die alleen den vrede in den weg staan, is dus het eerste gebod voor heel Europa, en ook voor de overige neutrale staten. Terwijl eenige Janden, zooals de Ver een igden Staten van Amerika en Ar gentinië reeds sinds lang de zeeën rondom Engeland tot gevecMsgebied verklaard en den schepen, vliegtuigen en burgers van hun staten verboden hebben zirh binnen deze gevaarlijke zones te begeven, hebben andere neu trale staten een dergelijke maatregel tot dusverre niet genomen. Duitschland, dat deze landen her haaldelijk ervoor gewaarschuwd heeft hun schepen naar het zeege bied rondom Engeland te zenden, heeft de regeeringen van deze sta ten thans nog eens in een nota verzocht, aan hun schepen het va ren binnen de Duitech-Engelsche oorlogszone te verbieden. Het is in het belang van deze staten zelf, dat zij ten spoedigste aan dit verzoek voldoen. De Rijksregeering van haar kant moet in ieder geval het volgende vaststellen: De zee-oorlog is in het gebied om Engeland in vollen om vang onbtrand. Het geheele gebied is met mijnen versperd, de vlieg tuigen vallen elk schip aan, elk neutraal schip dat in de toekomst in dit gebied vaart, stelt zich dus bloot aan het gevaar van vernie tigd te worden. De rijksregeering wijst in de toekomst zonder eenige uitzondering de verant woording voor eenige schade welke schepen van welken aard ook, of per sonen in deze gebieden zouden oploo- pen, van de hand. Door hun scheep vaart volkomen van de Britsche eilan den verwijderd te houden, zullen de neutrale landen ook van hun kant het beste bijdragen tot het vermijden van complicaties en tot de snelle beëindi ging van dezen oorlog. Ook zou het op deze wijze Churchill en anderen be langhebbenden in de toekomst moeilijk gemaakt, worden, een nieuw „Athenia- geval" te construeeren, d.w.z. een schip van een derde mogendheid door eigen duik booten tot zinken te laten brengen en dan Duitschland, die torpedeering in de schoenen te schuiven, in de hoop, de openbare meening van dit land te gen Duitschland op te hitsen en in den oorlog te sturen. Duitschland is ervan overtuigd, 'dat het door definitief een eind te maken aan de huidige Britsche zeerooverij. nier. alleen Europa, maar allen neutrale staten ter wereld een dienst van histo rische beteekems bewijst. GILZE RIJEN, IS Aug. Gis ternacht is een Engelsch bombar dementsvliegtuig van het type Bristol Blenheim 1939 in het Chaamsche bosch neergestort. De bemanning, bestaande uit vier personen, werd gevangen geno men. Het toestel kwam uit de richting Duitschland. RIO DE JANEIRO. 1? Aug. (D.N.B j - Het Engclsche. vrachtschip Torinia heeft in de hfavcn van Rio 3753 ton stookolie uitgeladen, weJke voor de Engelsche am bassade bestemd zou zijn. Het blad Meio Dia ziet daarin een schending van de neutraliteit van Bra zilië. daar niet aan te nemen is, dat de olie door de ambassade zelf gebruik» wordt. Het wijst erop. dat een kruiser van middelbare grootte voor de reis van Rio naar Engeland slechts 1200 ton non dig heeft. De door de Torinia uitgeladen hoeveelheid kan dus zeer goed verschei dene kruisers voor een lange reis voor zien. WONINGINRICHTERS IANGESTRAAT 63TEL. 3324AMERSFOORT Drie groote schepen vergaan BERLIJN, 18 Augustus. E bewoners van de Zuidelijke voorsteden van Londen, zooals Croydon, en Sutton zijn vanmiddag, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw getuigen geweest van Duitsche bomaanvallen. In golven stormden de Duitsche oorlogsvliegtuigen aan en boven Kenley erl Bigginhill zijn talrijke bommen geworpen. Op het eene vliegveld zijn acht, op het andere dertien Britsche vliegtuigen, die voor de hangars en langs de kanten van de velden stonden, door goed gerichte bom men vernietigd. Eskaders Britsche jagers poogden den Duitschen bommenwerpers den weg te versperren maar de Duitsche jagers vielen met ijzeren energie den tegenstander aan en schoten daarbij 25 Britsche machines neer. Bij een aanval op een versperring van ballons zijn zeven ballons vernietigd. De overigen zijn met bekwa men spoed ingehaald. De Duitsche afdeelingen zijn reeds op de thuisreis. De verliezen zijn tot dusver gering. Men rekent met het verlies van 7 machines. luchtaanval op de binnenstad van Brus sel heeft slachtoffers onder de burger- bevolking gemaakt. Hier zijn vier perso nen gedood en twee-en-twintig gewond, onder wie vrouwen en kinderen. Een Britsch vliegtuig is door Duitsche nacht- jagers neergeschoten, vier toestellen zijn in den nacht van i7 op 18 Augustus door Duitsch afweergeschut neerge haald. F.en Duitsch vliegtuig wordt ver mist. Het aantal vijandelijke vliegtui gen, dat op 16 Augustus verloren is ge gaan, is van 89 tot 92 gestegen". O OMTRENT de operatie van Zondag meldt het D.N.B. nader: Onze vliegers hebben vandaag hun aanvallen op het Engelsche eiland voortgezet en hebben militair belang rijke doelen in Kent en Hampshire met bommen bestookt. Behalve havens en fabrieken waren ook verschillende steunpunten van het Britsche luehtwa pen doelen dezer aanvallen. Bij deze aanvallen zijn op verscheidene, in de onmiddellijke nabijheid van Londen ge legen vliegvelden opnieuw talriike vliegtuigen reeds op den beganen grond vernield. In den loop van de bomaanvallen ontwikkelden zich op verschillende plaatsen luchtgevechten, waarbij de tegenstander volgens de tot dusver ontvangen berichten, 54 vliegtuigen heeft verloren. De eigen verliezen bedragen 21 vliegtuigen. Verschei dene versperringsballons zijn neer geschoten. Duikboot meldt tot zinken brengen van 32.300 ton BERLIJN, 18 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht, deelt mede: „Een duikboot meldt het tot zinken brengen van 32.300 ton aan vijandelijke koopvaardijscheepsruimte. De lucht macht heeft gisteren en vooral in den nacht van 17 op IS Augustus haar vcr- kennings- en aanvalsvluchten tegen En geland voortgezet. In een uitgestrekt gebied van Zuid- en Midden-Engeland zijn met succes vliegvelden, luchtdoel en zoeklichtstellingen, de motorenfa brieken hij Birmingham, fabrieksinsfal- laties in Reading en de havenwerken van Swansea. Avonmouth en Borne- mouth gebombardeerd. Het leggen van mijnen in Engelsche havens is voortge zet. In denzelfden nacht zijn Engelsche vliegtuigen West- en Midden-Duitsch- land en België binnengevlogen. In ver schillende plaatsen, zooals Dortmund, zijn woonwijken getroffen en een aantal burgers gedood of gewond. Ook een Legerbericht van Zaterdag BERLIJN, 17 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Het luchtwapen zette op 16 Augustus en in den nacht van 16 op 17 Augustus den strijd tegen het Britsche eiland met verschillende afdeelingen voort. Hierbij werden vliegvelden, luchtdoel batterijen en ballonversperringen in Zuidoost-Engeland en in de verdere omgeving van Londen, fabrieken der wapenindustrie in Midden-Engeland, alsmede haven- en kade-installaties in Cardiff, Newport en Bristol succesvol met. bommen bestookt. Bij het eiland Wight werd een torpedojager tot zin ken gebracht. In de aanvalsgebieden braken de Duitsche jachtvliegtuigen in hevige luchtgevechten door den vijandelijken afweer, waardoor het voor de eenhe den gevechtsvliegtuigen mogelijk werd hun aanvalsdoelen te bereiken. In den nacht van 16 op 17 Augustus vielen in bet Rijksgebied binnengedron gen Britsche vliegtuigen verschillende plaatsen aan, waarbij de aangerichte schade slechts matig was. Enkele woon huizen kregen bomtreffers, waardoor twee „burgers werden gedood en ver scheidene gewond. Het totale verlies van den vijand bedroeg gisteren 89 vliegtuigen. Hiervan werden er 59 in luchtge vechten, 23 op den beganen grond en 7 bij nacht door de luchtdoelar tillerie vernietigd. 22 versperrings ballons werden in brand gescho ten. 31 eigen vliegtuigen worden vermist, Duitsche duikbooten hebben uit sterk beveiligde convooien verscheidene be wapende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 25.700 br.L, waaron der een tankschip van 5700 br.t., tot zinken gebracht. ROME. 18 Aur. (Stefani} Het hoofd- kwartier van de Italiaansche weermacht publiceert een derde lijst met de namen van 41 officieren, onderoficieren en manschappen die tusschen 16 en 31 Juli aan het westelijk front gesneuveld zijn. Tn hetzelfde tijdvak zijn in Noord-Afri- ka 115 officieren en manschappen geval len. Dg inlandsche troepen in Ita- liaansch Afrika verloren tot en met 31 Juli 245 manschappen. Bovendien wer den 444 manschapjnen gewond en wor den er 91 vermist. Het aantal Italiaan sche gewonden in Noord-Afrika bedroeg tot denzelfden datum 306, terwijl 188 vermist worden. GRIEKENLAND ROEPT RESER VISTEN OP ATHENE, 18 Aug. (Stefani) De lichtingen officieren en manschappen der reservetroepen zullen voor een tijd vak van opleiding en oefening per 1 September a.s. worden opgeroepen. BRAND IN ITALIAANSCHE PAPIER FABRIEK MILAAN, IS Aug. (D.N.B.) Een groote brand heeft gewoed in de pa pierfabriek Burgo te Maslianico, bii Como. Het vuur was door onbekende oorzaak in de cellulose-afdeeling ont staan en breidde zich zeer snel uit. ROME. (Stefani). Het hoofd kwartier van de Italiaansche weer macht maakt in het weermachtbe- richt no. 70 het volgende bekend: De op 11 Augustus in Britsch Somaliland begonnen slag tegen het gros der vijandelijke strijd krachten van de Jerato-pas in de zóne van Adadleh is in een over winning voor ons geëindigd. Na vijf dagen hardnekkigen strijd is het sinds lang opgebouwde Engel sche vcrdedigingsstelsel met zijn voornaamste steunpunten en zijn twee linies van prikkeldraadver sperringen. alsmede met zijn in de rotsen geplaatste artillerie- en machinegeweerkazematten door BERLIJN, 18 Augustus (D.N.B.) Bij het eiland Man zijn drie groote schepen op mijnen geloopen. Twee daarvan zijn gezonken. Het derde drijft met zware slagzij rond. Hierover wordt van bevoegde zijde meegedeeld, dat het Duitsche luchtwa pen in den nacht van Vrijdag op Za terdag in den grootsten omvang in de wateren van de Britsche eilanden mij nen gelegd heeft. Werd dit uitwerpen van mijnen tot dusver hoofdzakelijk be perkt tot Engelsche havens en rivier mondingen, thans worden ook de groote toevoerwegen van open zee uit stelsel matig met mijnen versperd. Het St. George Kanaal, het Noordkanaal en de lersche Zee zelf ziin reeds tot een zeer gevaarlijk zeegebied gemaakt, waar door het aandoen van de Britsche ha vens buitengewoon bemoeilijkt wordt. Zooals reeds gemeld hebben Duitsche vliegtuigen in grooten omvang mijnen in de Britsche wateren uitgeworpen. De scheepvaart in de voornaamste toe voerwateren van zee uit is zeer gevaar lijk. Dit komt in zooverre tot uiting, dat bii de groote luchtaanvallen van Vrijdag de havens van het Bristol-ka- naal erbij betrokken werden, zoodat de derwaarts varende schepen moesten worden omgeleid. In Avonmouth, New port. Cardiff, Swansea, Burryport en Pembroke werden havenwerken, kaden, dokken, werven, depots en koelhuizen door de Duitsche bommen zwaar ge troffen en ontstonden tal van branden. Daar ook de havens van de Kanaalkust niet meer in staat zijn aanvullende vrachtruimte od te nemen, werden de schepen welke op het Bristol-kanaal aanstuurden omgeleid naar het St. Ge orge Kanaal, dat inmiddels, evenals de lersche zee, door mijnen uit de lucht gevaarlijk geworden is. De eerste groote verliezen zijn reeds geleden. Er valt mee te rekenen, dat. het gevaar in de Engelsche toevoerwegen uit zee in3nel tempo zal stijgen. omsingeling van beide vleugels gevallen. Talrijke wapens van allerlei aard, ge weldige hoeveelheden oorlogsmateriaal en levensmiddelen, alsmede talrijke ge vangenen zijn in onze handen gevallen. De vijand liet. op het slagveld honder den dooden achter, die lol Rhodcsische en Indische bergbalaljons behooren. Ons luchtwapen heeft zooals steeds in rechtstrceksche samenwerking door aanvallen met bommen en machinege weervuur op vijandelijke stellingen krachtdadig aan den slag meegedaan, alsmede op verre vluchten oorlogssche pen en in de haven van Berbera voor anker liggende transportschepen zwaar getroffen. Inmiddels hebben de Engelschen zon der eenig resultaat het vliegveld van As^ab en het plaatsje Giggiga gebom bardeerd. De manoeuvre die ons naar Berbera zal voeren, gaat onweerstaanbaar ver der Ier verovering van de tweede ver sterkte linie, waarop de door onze co lonnes achtervolgde vijandelijke troe pen zirh terugtrekken. Het 71sfe oemmuniqué van het hoofd kwartier der Italiaansche weermacht luidt als volgt: „Bij de voortzetting van den op- marsch in Somaliland heeft een onzer colonnes, die van Zeila was opgetrok ken, Bulhar bezet. Een andere colonne BERLIJN, 18 Aur. (D.N.B.) De Duitsche en de Italiaansche regeerings- commissie voor de regeling derDuitsch- Italiaansch handelsbetrekkingen hebben van 12 tot 17 Augustus in Berlijn ge meenschappelijk vergaderd. Na de be spreking van de loopende kwesties werden vooral ook de economische vraagstukken behandeld welke voort spruiten uit de gemeenschappelijke oor logvoering der beide staten. Hierbij werden ook regelingen voor de as. in lijving van' het protectoraat Bohemen en Moravië in het Duitsche douanege bied en voor de hervatting van het goederenverkeer tusschen Italië en de door Duitschland bezette gebieden ge maakt.. Het onderzoek van de alge- meene positie toonde aan. dat de be vredigende ontwikkeling der laatste ia- ren ook den laatsten tiid heeft voortge duurd. en dat. Duitschland en Italië in steeds toenemende mate in staat ziin elkaar wederkeerig van essentieele goederen te voorzien. De op verschillen de gebieden gesloten overeenkomsten werden heden door de voorzitters der beide regeeringscommissies, ambassa deur Giannini en gezant Clodius on derteekend. De aanwezigheid van am- hassadetir Giannini te Berlijn heeft voorts gelegenheid geboden tot. gedach ten wisselingen over de opvatting der Duitsche en der Italiaansche regeering betreffende de economische samenwer king van Duitschland en Italië ook na den oorlog. Vooral heeft ambassadeur Giannini besprekingen gevoerd met den rijksminister van economische zaken Funk. waarin geconstateerd werd, dat de opvattingen van beide regeeringen ook in deze kwestie volkomen overeen stemmen. STOCKHOLM, 18 Aur. (D.N.B.) De nieuwe burgemeester van Kopenhagen, Bmdslov, die zich op het oogenblik al hier bevindt heeft tegenover een ver slaggever van de „Niie Dagligt Allehan- da" verklaard, dat de betrekkingen tus schen de Duitsche troepen in Denemar ken en de Deensch* bevolking uitste kend zijn. De Denen zien met vertrou wen de toekomst van hun land tege moet. is bij den pas van Lafarnek aangeko men. Te Mandera nam een groot Hin- doesch detachement in allerijl de vlucht, zoodra het. onze patrouilles zag. Een onzer vliegtuigen, dat aan een actie tegen Berbera had deelgenomen, is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben vijandelijke vlootstrijdkrachten niet. minder dan 300 granaten van zwaar en middelbaar kaliher afgescho ten op Bardia en het binnenland, waar bij onder de troepen een doode te be treuren is, terwijl elf man gewond zijn. Onze bombardementsvliegtuigen gingen onverwijld tot den aanval over en bon den bovendien den strijd aan met vijan delijke luchtafdeelingen, die den sche pen van den vijand te hulp snelden. Het resultaat was, dat zeven vijande lijke Gloster-vliegtuigen werden neer geschoten en nog twe&. waarschijnlijk. Drie onzer toestellen worden vermist. Een onzer duikbooten heeft, op den At* lanfischen Oceaan een Britsch tank schip van ongeveer 9000 ton tot zinken gebracht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2