STADSNIEUWS Standaardmarsch trof fraai wandelweer HET ARBEIDSFRONT STAAT OPEN VOOR IEDEREEN Onze schillenboeren tijgen aan het werk Volta-Pascal tournooi Er waren 1103 deelnemers Rost van Tonningen voerde het woord in de Markthal Morgenavond naar Elckerlyc Diefstal van geld in zwembad Twee maal per week zullen zij aari de bel trekken.... Vandaag is het begonnen „Ons Belang" en „Jong en Vroolijk" primi inter pares Handicap-tournooi van A.L.T.A. Feyenoord kampioen van Nederland 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 TN de Markthal is Zaterdagmiddag een bijeenkomst gehouden, waar doel en streven van het Nederland- sche Arbeidsfront uiteengezet is. Er stonden twee sprekers op het pro gramma, doch de heer Woudenberg commissaris van het N.V.V., was door zakelijke omstandigheden ver hinderd zijn taak te vervullen. Mr. M. M. Rost van Tonningen, commis saris van S.D.A.P., C.P.N, en R.S. A.P., bleef daardoor als eenige woordvoerder over. De plaatselijke leider van het Ar beidsfront. de heer Hollander, hield een korte welkomstrede. Hierna nam mr Rost van Tonningen achter de katheder plaats. Het Nederlandsche Arbeidsfront, zoo ving hij aan, moet men wel onderschei den van het oorspronkelijke arbeids front van de N.S.B., dat een politieke strijdorganisatie was. Het Nederland sche Arbeidsfront is algemeen. Het wil alle werkers van kop en vuist onder één vaandel vereenigen. Volgens betrouwbare statistieken telt ons land ongeveer 800.000 werkers. De vakbewegingen hadden hiervan om streeks 25 pet. achter haar, en deze en nog gesplitst in partiigroepeerin- gen. Hieruit blijkt wel, hoe noodig het s eenheid te brengen. In den aanvang werden de vakver- eenigingen geboren om Reorganiseerden strijd te kunnen leveren tegen kapita listische uitbuiting, hetgeen op zichzelf viel toe te juichen. Toen ik, zoo zei spreker, na mijn ge vangenschap tijdens en na de oorlogs dagen terugkeerde om voort te werken in de N.S.B., ontdekte ik. hoe diep de kloof was tusschen ons volk en deze beweging. Onder meer dankten wij dit aan het. eenheidsfront, door de politie ke partijen tegen ons gevormd. Deze kloof hebben wij ten dage der democra tie gaarne gewild. Wij juichten het toe, toen de verzamelde politieke partijen tegen ons N.S.B.-ers de handen ineen sloegen onder de leuze: E.D.D. Dit was goed, want toen kon het volk zien, hoe deze aanhangers van zoo uiteenloopen- de partijen hun verschillende principes verloochenden. Principes, die de een voudige partii-aanhanger nog m zijn onwetendheid omtrent het politieke geknoei in het hart droeg. Thans is die kloof tegen ons gevormd tijdens onzen vroegeren politieker! strijd, er nog steeds. Dc reactie sluit zich weer aaneen, hartroerend volgzaam jegens de Duitsche autoriteiten. Zij, die vroeger zoo fel anti-Duitsch waren, blij ken nu de groote hielenlikkers, vol gens de voorspelling ook van de N.S.B. Laat die bewindvoerders van nu nog maar wat. op het kussen zitten, aldus mr. Rost van Tonningen. De N.S.B. zal de regeering in handen nemen, wanneer de huidige reactie haar dieptepunt bereikte heeft. Er moet in de toekomst een Neder- landsch bewinnd komen, sterk en bewegelijk, bezield met het dyna misme van dezen tijd. Maar thans luidt nog de eerste vraag: hoe scha kelen we iedereen in de organische arbeidsgemeenschap in en hoe scheppen wij een afdoende organi satie om dezen winter den ergsten nood te lenigen? DUS: hoe mobiliseeren we het ge- heele Nederlandsche volk voor den opbouw, die zoozeer noodig is. In ieder geval moeten we direct aanpakken. Want de mensch, die strijdt met al de kracht die in hem is, zal altijd slagen. Dit te weten, geeft ons kracht. Om te beginnen hebben wij gezocht naar 'n volstrekt onpolitieke organisatie waarin ieder kan arbeiden, ongeacht zijn politieke overtuiging. Want we be grepen, dat er geen tijd was om eerst het gansche volk te doordringen van het inzicht in den werkelijken politie- ken toestand. Onze plicht was, direct de handen aan den ploeg te slaan. Zoo is gekomen het Arbeidsfront in zijn huidige gedaante. Zoo kwam ook het commissariaat van Woudenberg over het N.V.V., het schoonste bouwsel van de S.D.A.P. Hier moest snel gehan deld worden, want sinds den oorlog be gonnen zich duidelijk de kenmerken der ontbinding in het N.V.V. af te teekenen. Woudenberg's opdracht was dan ook, dezen prachtigen bouw steen te bewaren voor het. onpolitieke Arbeidsfront, dat eiken man en elke vrouw wil inschakelen in het produc tieapparaat. Wil men werkelijk een cultureel volk, een levende en organische natie, dan mag er geen werkloosheid zijn. Anders is er immers geen arbcidspensioen, geen behoorlijke vacanlie, kortom: geen wer kelijk socialistische arbeid mogelijk Alleen in een goed georganiseerde sa menleving kan zooiets tot stand komen en in zoo'n samenleving is de produc tie gericht op de behoeften van het eigen volk. Men heeft met de productie met an dere factoren rekening gehouden, met die van winst en eigen voordeel. Daar om werden de boeren beperkt in hun productie, daarom leidde een sluw stel sel de koopkracht zoo om, dat. vele le den van het Nederlandsche volk geen roomboter en geen versch vleesch kon den eten. Daarom was een zeer groot percentage der bevolking ondervoed Financieele motieven van egoistischen aard nastrevend, saboteerde men iedere wetenschappelijke poging om het Ne derlandsche volk te voeden van zijn eigen bodem Onder meer noemde mr. Rost van Tonningen het plan-Westhoff, Hij was een der eersten, die dit project in de Kamer verdedigde, er toen direct bijvoegend, dat het wel weer gesabo teerd zou worden, omdat het een goed plan was (met als eenig „nadeel", dat de kapitalisten er niet op zouden ver dienen). Men kan onzen cultuurbodem met 35 pet. vergrooten. Is- dit ge schied, dan ontstaat ook een groo- ter afzetgebied voor industriepro ducten, dan kunnen meer levens behoeften voldaan worden, dan ont staat een directe noodzaak aan werkgelegenheid op allerlei gebied. Dan ontstaat: arbeidsverruiming. Sprekend over „Het Plan van den Arbeid", dat hij reeds voor den tienden Mei een goed stuk werk noemde, ver oordeelde mr. Rost van Tonningen dit toch, daar het berust op Marxistischen grondslag, dus de sfeer van den klas- enstrijd ademt. In een organieche ar- nemers gezamenlijk en eendrachtig te arbeiden voor elkaar. Want ook de zoogenaamde proletariër is één met het olk, waaraan hij gebonden is door banden des bloeds (applaus). Omdat dit niet geleerd kan wor den in enkele redevoeringen en ge schriften. doch slechts in de prac- tijk, hebben wij het Arbeidsfront open gesteld voor een iegelijk, los van de politiek. 1^ OLIJN heeft eens gezegd: ,-jWil men - een volk kennen, dan moet men zijn geschiedenis en zijn arbeid leeren erstaan". Laat ik Colijn dit nu maar eens napraten, aldus mr. Rost van Ton ningen. Als ik dan de geschiedenis lees lees ik van politieke tweespalt, van klassenstrijd, van de wereldlijke machts aspiraties van het politieke katholicis me. Maar dat komt dan omdat ik tus schen de regels door lees. Want de ge schiedenis zegt dit in de boeken niet openlijk, en daarom liegen deze boe ken. In den dertigjarigen oorlog van 16181648 werd er in Duitschland ge moord door opzettelijk gestookte twee spalt, totdat ér nog maar -1.000.000 leden der bevolking over waren. Het pleit oor de grootheid en het regeneratie- vermogen van zijn volk, dat Duitsch land thans weer 80.000.000 leden telt, aldus mr. Rost van Tonningen. Het is een doodzonde, dat broeders van één ras tegen elkaar ten strijde trekken. Er moet eenheid zijn. Dit be- teekent niet, dat de persoonlijke eigen aardigheid niet meer tot uiting mag komen. Stammen in bet volk zijn im mers als de bloemen in een tuin. Het Britsche rijk heeft 300 jaar kun nen heerschen dank zij de bewuste vor ming der persoonlijkheid en de leer van de dienstbaarheid aan het geheel, zooals de Britsche opvoeders doceer den. Het leidersbeginsel aldus mr. Rost van Tonningen, is van Germaansch- Angelsaksischen oorsprong. Als het En gelsche volk thans een periode van neergang beleeft, dan komt dit, omdat het geen goede leiders meer heeft, maar figuren aan het roer, die heelemaal niet tot leiding geven in staat zijn. Ook in ons land moet het leidersbe ginsel ingang vinden. Op alle terreinen van het maatschappelijk leven. Eén van de konsequenties is, dat onze op voeding zich moet ontwikkelen tot een instituut, dat de persoonlijkheid ont wikkelt. Men moet namelijk niet den ken, dat het nationaal socialisme er op uit is, van het volk een volgzame kucl de te maken. Het zou daarmee zichzelf benadeelen, want hoe kunnen uit een „volgzame kudde" bekwame leiders, die op alle gebieden noodig zijn, naar vo ren treden? Zooals we reeds eerder in ons blad bekend maakten, zal morgenavond in het Boschtheater „Birkhoven" een op voering gegeven worden van den „spveghel der salicheyt van Elckerlvc". De regie van dit middeleeuwsche spel is in handen van Ilcnri Menning. die blijkens de opvoering welke reeds in Soesl gegeven werd, tot goed werk in staat is. Muzikale medewerking worclt vrrlcpnd door het knapenkoor Cantate Domino. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. MINDERJARIGEN OP HET PAD De politie heeft Zaterdag hier in een café twee minderjarige meisjes uit Amsterdam aangehouden. Do meisjes zijn weer op transport gesteld naar hun woonplaats. In den afgeloopen nacht trof de po litie omstreeks drie uur een minderja rigen jongen uit Arnhem in de omge ving van het station aan. Ook deze jeug dige zwerver is weer onder de .hoede van zijn ouders gesteld. VAN DE POLITIE Aangifte werd gedaan van diefstal van vier rijwielen. Zaterdag- en Zondagavond werden 11 wielrijders geverbaliseerd, die geen licht op hadden. KAASMARKT AMERSFOORT AMERSFOORT, 19 Augustus. He den geen aanvoer. Door den recherchedienst zijn hier jongens, resp. van 17 en 18 jaar aan gehouden, die zich schuldig gemaakt hebben aan diefstal van geld uit het Sportfondsenbad. Eén portemonnaie in houdende f 12.werd ontvreemd. De jongens zijn na verhoor weer op vrijen voet gesteld. Hieruit blijkt weer eens, hoe goed het is, om alvorens men gaat zwemmen, geld en andere belang rijke voorwerpen aan de kassa ter be waring te geven, gelijk ook uitdrukke lijk in de zwembaden verzocht worclt. VANDAAG is het de groote dag dei- Amersfoortsche schillen boeren. De 19e Augustus zal met gulden letters in Ihun herinnering geboekstaafd blijven als de d,3g. waarop zij hun plotsklaps officieel geworden functie „tot heil van het gemeenebest" aanvingen De man, die thans zijn handwa gen voortduwt om het afval der aardappels en de resten van onze groenten in te zamelen, is nu niet meer de eerste de beste: hij is een gewichtig manspersoon geworden, met een ambtelijke vergunning en wat d.ies meer zij. Hij is een van die nuttige maat schappelijke werkers geworden, die de rijkdommen uit het vuilnisvat naarstiglijk vergaren om op deze wijze tegemoet te komen aan de voedselschaarschte, welke onzen veestapel in deze tijden nu een maal belaagt. En wie voor ons vee zorgt, zorgt tegelijkertijd voor ons (heele volk... daarom: leve de schil lenboer! We hebben ze vanmorgen achter hun wagens zien loopen. Ze belden aan, gaven soms de dienstmaagd een knipoogje en stelden zich voor als de mannen, die in den vervol ge twee maal per week naar den voorrraad aardappelschillen en aanverwante artikelen zullen ko men informeeren. Tevens lieten ze veelal een bedrukt papiertje achter, waarop prompt vermeld stond, wat wèl en wat niet van hun gading is, zoodat de heele wereld thans kan zien, dat Amersfoort's schillenboe ren weten, wat organisatie is Over organisatie gesproken: Wist U, dat. deze mannen zich in een vereeniging gegroepeerd hebben, ge dachtig aan het feit, dat eendracht sterk maakt? Korten tijd geleden, tijdens een gezamenlijke bijeen komst, is deze vereeniging in het le ven geroepen. Welnu: in het huidig tijdsge wricht «kan zulk een instelling nut tig werk doen BURGERLIJKE STAND Geboren: Barend, z. van Abraham Koopman en Grietje Doornekamp. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sie's Bad bedroeg hedenmorgen 68 gr. F. is 20 gr. C. SPORT EN SPEL L. J. H. v. d. Veer werd win naar van den wissel beker dag der finales in het Volta- Pascal tournooi heeft gisteren de begunstiging gehad van ideaal tennis-wecr, hetgeen de afwerking van het programma zeer ten goede kwam. Een gunstige factor als deze was trouwens wel noodig als men bedenkt, dat wedstrijden om den derden prijs inbegrepen op één na alle partijen eerst na drie sets beslist waren, hetgeen vvij6t op de groote spanning en de geringe krachtverschillen. Veel later dan „op papier" was vastgesteld kon dan ook pas tot de prijsuitreiking worden overgegaan, doch niemand van het talrijke publiek zal daar spijt van gehad hebben, omdat men vaak van fraaie en/of spannende matches heeft kunnen genieten. Interessant was de finale heeren-sing le tusschen de gebroeders v. d. Veer; snel en toch goed baseline-spel met uit eindelijk de oudste der gebroeders, L. J. H. v. d. Veer, als overwinnaar in drie sets, ondanks zijn voeteuvel, dat zich reeds in de eerste set openbaarde. Hier mee kwam hij in het definitief bezit van den zilveren wisselbeker, welke thans tweemaal achtereen werd' gewon nen. Intusschen heeft de heer P. K. van Eijkelenburg nog gisteravond spontaan tijdens zijn aanwezigheid op de banen, een nieuwen, zilveren wisselbeker voor het volgende jaar beschikbaar gesteld. De dames-single bracht een onver wachte zege van mej. W. van Eijkelen burg, die in de beslissende derde set tegen mevrouw C. C. Fliek met 50 achterstond, doch het toen presteerde om met voorzichtig spel dezen achter stand in een 86 zege om te zetten, waardoor zij voor een jaar bekerhoud- stcr werd. Van dit nog jeugdige speelstertje kan nog veel verwacht worden. Des middags ging de belangstelling uit naar de mixed-partij tusschen mcj. Dekker met L. J. H. v. d. Veer en mevr. C. C. Fliek met Ph. Rintel. Het was een spannende partij met onzeker heid tot het einde (3—6, 61, 75), doch tenslotte wonnen de beiden eerst genoemden. Ook de finales dames- en heeren- dubbel trokken veel belangstelling en alleen de laatste ontmoeting was in twee sets beslist. Des ochtends waren de partijen om den derden prijs gespeeld. Rest ons le zeggen, dat een aanwezi ge collectebus voor de oorlogsslachtof fers in Amersfoort en omstreken dooi de aanwezigen flink werd bedacht; ook het eventueel batig-saldo van het lour- nooi zal daarvoor worden bestemd. Aan het einde van dezen sportdag heeft de wedstrijdleider, de heer P. E. Bos, met een vriendelijk woord de prij zen uitgereikt, waarbij hij opwekte tot een grooter deelname aan een volgend tournooi door de dames; hij dankte al len, die aan 't welslagen van het sport gebeuren hun medewerking hadden verleend. Tenslotte bracht de voorzitter van de organisatie-commissie, de heer Ph. Rin tel, hulde aan de heeren P. E. Bos en W. H. Fliek voor hun intensieven ar beid ten behoeve van deze drieweek- sche krachtmeting. Hieronder volgen than6 de uil slagen van gisteren: Dames-enkelspel: Mej. W. van Eijke lenburg sl. mevr. C. C. Fliek 2—6, 6—2, 86. Dames-dubbelspel: mej. J. Dekker en mej. L. Heilijgers sl. mej. W. van Eijke. lenburg en mej. M. Schutijzer 62, 68 6-3. Heeren-enkelspel: L. .T. H. v. d. Veer sl M J. v. d. Veer 8—6. 3—6, 7—5. Heeren-dubhel6pel: L. J. H. v. d. Veer en M. J. v. d. Veer sl. A. Kipp en M. van Ommeren 63, 61. Gemengd-dubbelspel: mej. J. Dek ker en L. J H v. d. Veer sl. mevr. C. C. Fliek en Ph. Rintel 36. 6—1, 75. Om den derden prijs dames-enkel spel: mej. D. Bosman sl. mej. J. Dek ker 6—1, 5—7, 6—4. Om den derden prijs heeren-enkel spel: A. Kipp sl. N, Heilijgers 6—4, 06 6—0. Om den derden prijs heerenduhbel spel (voorgespeeld): J. C. C. Rupp en D. J. Dijs sl. E. Zwaaf en I. Zwaaf 63, 6—0. Om den derden prijs gemengd-dub belspel: mej. .T. Oudshoorn en A. Kipp winnen wegens verhindering van mej H. Kummel en R. Kummel. Een extra prijs voor het hoogste aan tal games in het tournooi voor een niet prijswinnaar werd met 160 games toe gekend aan: A. Veldkamp. Vier extra prijzen voor het grootste aantal games in één partij werden met 41 games toe gekend aan: H. A. K. Cardinaal, J. A v. d. Veer, C. Lijesen en H. J. de Vries. Y\TILHELMINA Ihad het met de organisatie van haar jaarlijk- schen Standaardmarsch Zaterdag niet beter kunnen treffen. Een be wolkte lucht en een koel briesje, geen regen of stekende zonneschijn, wat kon men nog meer wcnschen van ons wisselvallig klimaat? Ver der een mooi parcours, dat de wan delaars door onze onvolprezen Treek heèn en over den Doornschen straatweg, of liever onzen heiweg, welke tegen den hoogterand zoo'n fraai uitzicht biedt, terug voerde. De ruim elfhonderd deelnemers aan den marsch -kunnen dan ook 6lechts prettige herinneringen aan dezen zeventienden Augustus hebben. Wel was er niet die uitgelaten stem ming, als in andere jaren; werd er niet zoo uit volle borst gezongen en gemusiceerd. Ook, dat er geen militairen deelnamen en velen dit maal verstek hadden moeten laten gaan door de 6lechto treinverbin dingen, waren factoren, die rem mend werkten, zonder evenwel te veel afbreuk te doen aan do stem ming. Een goed wandelaar immers geeft nimmer den moed op. Traditiegetrouw was er veel belang stelling van het publiek tegen het tijd stip, dat de wandelaars naac de stad te rugkeerden. Vooral bij het autopark is het dan een gezellige tijd. Daar kan men goed zien, of den deelnemers de vele kilometers in de schoenen zijn gaan zit. ten of niet. De vereenigingen, die ge- p VENALS in voorgaande jaren organiseerde A. L. T. A. ook ditmaal een handicap-tournooi. Men had het tournooi vervroegd en nu in Augustus gehouden, waaraan het waarschijnlijk toe te schrijven is dat de deelname niet zoo groot was en ook cle beste krachten van de veereniging niet van de partij waren. Het tournooi met voorgift brengt, da mes en heeren onderling tegen elkaar op de baan zonder onderscheid tusschen A, B en C. Dat de normaal sterkere spe- der dan niet behoeft te winnen, is her haaldelijk gebleken en juist het verras sende clement. De voorgiften waren zoo gegeven, dat. de partijen zooveel moge lijk tegen elkaar opwogen. Van Mar wijk Kooy werden tenslotte winnaar IIieronder volgen de gedetailleerde uitslagen. De tusschen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op voor giften, positief en negatief, le ronde: Jacometti—Buitenhuis 6—0 16, 75; Jacomettimej. Halewijn (-f- 15) 62, 62; W. de Vriesmej. K. Berghuys (-f 15) 3—6. 12—10, 75; Mej. GoossensMevr. de Vries 15, 30) 26, 63, 62; v. Marwijk Kooy (0, 15)Mevr. Hoeyenbos 15) 62, 64; v. d. Blom (-15)Hoeyenbos (0, 15) 75, 61; Mevr. Hartong 15) Mej. Goudswaard (0, -15) 6—3, 6—3; Kaaskooper (-15, -30)Nieuwendijk (0. 15) 75, 64; Mej. B Berghuijs (0, -15) —Beker (-15. -30) 7—9, 7—5. 6—2; Hel lemans (0. -15)L. Keijser 15) 6—1, 63; Hoffman (0, -15)—Sier 15) 60, 64; Mej. Kaaskooper (-15)Mei, Tr. de Vries (0, +15) 63, 6—3; Hafkamp (-15, -30)Mevr. Breed veld 26, 61, 62; Langelaan (-30)Mej. Douma 15) 63, 62; v. d. Veen (0, -15) v. d. Held (0, -15) 6—1, 7—5; Mej. v. d. Blom (+15)Stakenburg (-) 6—2, 6—4; Frima (-15, -30)Mej. Garrels (-) 62, 79, 6—1; FrimaNicolai 15) 60, 62. Tweede ronde: Jacometti—Mej. K. Berghuijs 63, 06, 6—2; v. Marwijk KooyMej. Goossens 63, 6—4; v. d. Blommevr. Hartong 97, 6—1; Mej. B. Berghuijs—Kaaskooper 36, 7- 63; HoffmannHellemans 7—5, 5—7, 6—4; Mej. Kaaskooper—Hofkamp 63, 64; Langelaanv. d. Veen 6—0, 46, 97; Frima—mej. v. d. Blom 97, S6. Kwart-finale: van Marwijk Koov Jacometti 64, 1—6, 97; Mej. B. Berg huijs—v. d Blom 3—6, 6—4, 6—3; Hoff mannmej. Kaaskooper 75, 64; Langelaan—Frima 75, 61. Halve finale: v. Marwijk Koovmej. B. Berghuys 62, 1—6, 6—1; Hoffmann Langelaan 63. 64. Eindstrijd: v. Marwijk KooyHoff mann 6—2, 61. VOFTR4I Door Heracles gistermiddag in Rotter dam met 20 te kloppen behaalde Feijenfiord het kampioenschap van Ne derland. Deze stand was reeds met rust verkregen. Dit is voor de vijfde maal, dat de Rotterdamsche club dezen titel behaalde. Te Amsterdam speelden Blauw-wit Juliana. In deze ontmoeting werden de punten gedeeld. De uitslag was 22. woonlijk een goede beurt plegen te ma ken, haalt men er bij den terugkeer on middellijk uit, Wij denken hierbij aan het keurige marcheercn van „Ons Be lang", in de wandelwereld O.B. ge naamd en aan „Jong en Vroolijk" uit Utreccht, groepen welke ook ditmaal weer beslag wisten te leggen op dc hoofdprijzen en ze ook zeker verdien den! Iq- dat opzicht had de jury geen moeilijke keus tc maken, al willen wij daarmede geenszins tekort doen aan liet. correct loopen van andere mede dingers als Volharding, Z.U.T., Vlug cn Vaardig. O.S.B. c.a.. die zich ingespan nen hebben om zoo veel mogelijk "me- clegcgadigdan tc zijn voor de eerebckers. Naast, liet vele goede, dat wij van dezen wandeldag kunnen zeggen, mogen wc ook niet nalaten, op iets te wijzen, waartegen niet genoeg gewaarschuwd kan worden. Toen wij do wandelaars op hun tocht rond Amersfoort volgden, viel het ons op, dat er helaas velo deelnemers zijn, die uit het oog verliezen, dat het hier een wandel tocht en geen pres- tatie-marsch, welke in een zoo snel mogelijk tempo afgelegd moet wor den, gold. Herhaaldelijk kwam het b.v. in de Treek voor, dat groepen naast, elkaar liepen, cLw-z. dat men elkaar passfterdo cn w,el met een tempo, dat niets meer gemeen had met wandelen, maar veel eer deed denken aan een snelheids- marsch. Dat i6 jammer, de tocht, ver liest. daardoor veel van zijn aantrekke lijkheid. Ook verschillondo enkelingen maakten zich aan te groote snelheid» schuldig. Wij welen wel, dat er groepen zijn, die in een behoorlijk tempo pletren te loopen en ook, dat cr vereenigingen zijn, die rustiger aandoen. Wanneer de ze dan vlak achter elkaar starten, steekt er geen kwaad in, dat. men elkaar pas seert, maar dat mag geen regel worden. Het beste is, om dp. deelnemers met eonig tijdsverschil te laten vertrekken. Is dat niet mogelijk door het groote aantal deelnemers zooals in vorige jaren dan zal men er goed aan doen, passeeren te verbieden. Abso luut verkeerd is, hetgeen we in do Treek zagen, nl. dat een „snelle" ploeg er werk van maakte, verschillende voorgangers in te halen en te passeeren. Ook de kop groep ging veel te snel in de Treek. Dit viertal liep heel ver voor en had bij dp verplichte rust in Waterloo een zeer grooten voorsprong „veroverd" Wij drukken hier den vinger op de wonde plek, welke alle marschen heb ben. Dat is al meer gedaan. Wij meen den het ook nu weer niet te mogen na- lal en, omdat daaTmedo cle wandelsport gediend is. De organisa/toren en de jury zullen in dit opzicht in dc toekomst nog scherpe re contróle dienen uit te oefenen, om excessen, welke de wandelsport alleen maar kunnen schaden en er een snel- heidssport. van maken, tegen te gaan. Voor dezulken, die van hardloopen houden, kan desnoods, een tijdmarsch uitgeschreven worden. OMSTREEKS half acht Zaterdag avond kwamen de eerste d.eelno- mers binnen. Tegen negen uur was al les gearriveerd. In dien tusschentijd was het gezellig druk op het. terras van Amicitia. Van moeheid hebben wij bij de deelnemers niets kunnen bespeuren, een enkeling sukkelde met blaren. In de groote zaal heeft de heer D e Goede, redacteur van het dagblad „De Standaard" de prijzen uilgereikt. Hartelijk dank bracht hij aan de emi nente organisatie van Wilhelmina. De heer van E ij k deelde een en an der mede over nog te houden marschen in S.G.W.B.-verband. Spreker wees er op, dat op 23 Augustus as. in Den Haag een groote bijeenkomst gehouden wordt, welke de fusie van de wandelsportver- eenigingen beoogt, In dit verband richt te hij een verwijt tot, de kleine, bonden, die d.e laatste jaren niet wilden mee werken tot eenheid. Nu zal men wel tot eenheid komen, maar gedwongen! Vermelden wij nog, dat onze burge meester van zijn belangstelling voor dit sportfestijn bij den start blijk gaf. Na tuurlijk ontbrak ook de redacteur van „De Standaard", d/? heer G. C. de Vlugt niet. Onnoodig te vermelden, dat de prijs uitreiking steeds een van de hoogte punten van zulk een sportdag her haaldelijk geïnterrumpeerd werd met bijvalsbetoogingen van d.e deelnemers aan het. adres van „De Standaard", „Wilhelmina" en de jury. Met al een bij uitstek geslaagde dag, waarvan 1103 deelnemers genoten hebben. Een groepsprijs verwierven: Oranje Wit. Winterswijk, O.K.E., Z.U. T., Meursing, Volharding, Rudolph Stichting, Achterveld. Immanuël, Waar heidsvrienden, Zwolle, NccU Spoorwe gen, Amersfoort, Kwiek, Ermelo, Prins Bernhard, Veenendaal, O.G.H.S., Den Haag, Drakenburg, Baarn, Trekvogels, cle IJ vogels, Amsterdam, Vigor, Amster dam, Gooische Bovs, Huizen. Vlug en Vaardig, Amsterdam, O.S.B Utrecht. Een groepsprijs in de Jeugdafdceling kregen: Jong en Vroolijk, Utrecht, Z.U. T., A.D.L.M., Wilhelmina en Mezenabu, allen uit. Amersfoort. Prijswinnaars in d/i senioresafdeeling waren: 1. Ons Belang, Amersfoort. Stan daard wissclbeker voor de 2e maal. 2- Vlug en Vaardig, Amsterdam. 3. O.S.B., Utrecht. 4. O.K.E., Amersfoort. In de Jeugdafdeeling waren win naars: 1. Jong en Vroolijk, Utrecht, Wilhel- minabeker voor de 2e maal. 2~ Mezenabu, Amersfoort. 3. Gvmnastiekvereeniging Wilhel mina, Amersfoort.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5