JAPANS POLITIEK IN DE ZUIDZEE Roemenië's besprekingen met Hongarije en Bulgarije Torpedojagers der Ver. St. naar Canada Ontruiming van Somaliland door de Britten is een „smartelijke slag" DE EEMLANDER Senaatsdebat over verklaring van Bullitt Er bestaat geen Elzasser kwestie meer Washington's politiek gevaar voor Japan" „Een belangrijk prestigeverlies" Dinsdag 20 Augustus 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poertwal 2a 39e Jaargang No. 44 Plan om Engelsche oorlogsschepen in Canada vrij te maken voor dienst in Europa Luchtalarm in Berlijn zegt de Times DE KAASMARKTEN VERHOOGING DER POS TT A RIE VEN AMERSFÖORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per meand 0.65; per week f 0 15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2 85. Afzonderlijke nummers f 0 05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 RIJS DER ADVtRfEhïiEN vaD 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertcnticn „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0 05 Onderhandelingen over afstand van de zuidelijke Dobroedsja door Roemenië aan Bulgarije hebben een vlot verloop BELGRADO, 20 Aug. (D.N.B.) De Roemeensch-Bulgaarsche be sprekingen te Krajowa worden door de Joego Slavische pers opti mistisch beoordeeld. De speciale correspondenten van de bladen te Belgrado wijzen er op, dat, naar Bulgaarsche meening, die van Roemeensche zijde niet wordt te gengesproken, principieel beslo ten is tot de teruggave van de Zui delijke Dobroedsja aan Bulgarije. De Roemeensche kroonraad is gisteren bijeen gekomen om de Hongaarsche aan spraken op Transsylvanië (Zevenbur gen) te bestudeeren. Men meent te we ten, dat de voorstellen, die de afgevaar digde Pop uit Turnu-Severin heeft mee gebracht, neerkomen op het afstaan van tweederde van Transsylvanië door Roe menië. In goed ingelichte kringen te Boekarest is men van meening, dat de Roemeensche afgevaardigde Pop te Tur nu-Severin tegenvoorstellen der Roe meensche regeering zal overleggen. In geval deze besprekingen niet tot een re sultaat zouden voeren wordt aangeno men, dat men de mogendheden van de as zal verzoeken op te treden als scheidsrechters. Daarentegen hebben de Roemeensch Bulgaarsche besprekingen over de Do broedsja een snel verloop, zooals reeds van stonde af aan was verwacht. Aan genomen wordt, dat Bulgarije de Zuide- li]ke Dobroedsja zal krijgen en dat tegen het einde van de volgende week de on- derteekening van de overeenkomst is te verwachten. Naar in welingelichte kringen te Boe karest verluidt, worden de onderhande lingen in vriendschappelijken geest ge voerd. Zij strekken zich reeds uit tot de behandeling van detailkwesties. Dins dagmorgen worden de besprekingen voortgezet. Een officieel communiqué zal waarschijnlijk pas na beëindiging der onderhandelingen gepubliceerd worden. De Roemeensche autoriteiten tref fen maatregelen om de Zuidelijke Dobroedsja met het oog op den te verwachten afstand aan Bulgarije te ontruimen. Het grootste deel der militairen en der autoriteiten is reeds in de Noordelijke Dobroedsja teruggetrokken. Slechts gendarmerie en af deelingen grensjagers zijn nog gebleven voor het hand'haven van de orde. Naar aanleiding van de Roemeensch- Hongaarsche onderhandelingen in Tur nu-Severin is gisteravond het volgende communiqué uitgegeven: „De Hongaar sche en Roemeensche delegaties hebben 19 Augustus twee vergaderingen gehou den. Tijdens deze vergaderingen zette de leider van de Roemeensche delegatie, Valer Pop. het Roemeensche standpunt uiteen. De leider der Hongaarsche dele gatie, Hory. maakte hierover enkele op merkingen. De beide gedelegeerden kwa men overeen, persoonlijk aan hun regee ringen rapport uit te brengen. De beide delegaties zullen echter in TurnuSe- verin blijven. De datum der volgende vergadering zal nog worden medege deeld." NEW-YORK, 20 Aug. (D.N.B.) De New York Times meldt uit Washington, dat. naar in diploma tieke kringen verluidt, de Ameri- kaansche regeering als onmiddel lijk gevolg van de besprekingen met Canada mogelijk een aantal Amerikaansche torpedojagers voor het bewaken der Canadee- sche kust zal sturen teneinde Ca- nadeesche en in Canada gestation- neerde Engelsche oorlogsschepen vrij te maken voor den dienst in de Engelsche wateren en zoodoen de indirect de door de Engelschen gevraagde hulp door Amerikaan sche torpedojagers te verleenen. Deze actie staat gelijk met een ver koop van verouderde torpedojagers, en vermijdt de volkenrechterlijke hinder nissen, die het Amerikaansche departe ment van huitenlandsche zaken veel zorgen bereidden. Daartegenover zal Canada hoogstwaarschijnlijk den ver- eenigde Staten het gebruik van Cana- deesche steunpunten voor de marine en luchtvloot toestaan De reactie van het Congres op de verklaring van Roosevelt over het vormen van een gemeenschap pelijke defensiecommissie met Ca nada is over het algemeen gunstig, zelfs in isolationistische kringen. Senator Holt, een tegenstander van Roosevelt, zeide verheugd te zijn over het feit. dat het vraagstuk dpr verdediging van Amerika aan de Amerikaansche en niet aan de Europeesrhe zijde van den Atlan- tischen Oreaan wordt aangepakt. Hij voegde hier echter aan toe, dat Canada, voor het geval het de hulp der Vereenigde Staten aanneemt, ook den plicht heeft om het overplaatsen van de Engelsche regeering naar het Wes telijke halfrond niet toe te laten. Senator Adams verlangde, dat dit plan aan den Senaat zal worden voor gelegd. die hierover alleen te beslissen heeft. Ook Senator George herinnerde eraan, dat voor het aangaan van bin dende overeenkomsten met een huiten landsche regeering de ratificatie van den Senaat wordt vereischt. De New York Herald Tribune stemt met de verklaring van Roosevelt in, doch levert tegelijkertijd kritiek op den president, dat hij niet ver genoeg is gegaan, want de toestand vereischt een onmiddellijk militair bondgenootschap zonder leemten tusschen Canada en de Vereenigde Staten. Pleidooi van Bullitt Op een massademonstratie te Phi ladelphia heeft de vroegere Ameri kaansche ambassadeur in Frank rijk, William Bullitt, gepleit voor BERLIJN, 20 Aug. NAAR aanleiding van een hem ge stelde vraag heeft het hoofd van het burgerlijk bestuur in den Elzas, gouwleider Robert Wagner, verklaard, dat er geen Elzasser kwestie meer be staat. „Deze kwestie, zoo zeide hij. is door de Franschen volkomen kunstmatig in het leven geroepen. De Elzas is in we zen Duitsch en na de verwijdering van de veelal zeer dunne laag vernis eener vreemde cultuur zal de Elzas weer spoedic zijn natuurlijke plaats in de Duitsche volksgemeenschap innemen. Reeds thans toont de bevolking van de Elzas zich niet alleen bereid om met de Duitsche overheid samen te werken, maar zij heeft de nieuwe toestand met geestdriftige instemming begroet." De gouwleider Wagner schrijft deze BERLIJN, 20 Aug. (D.N.B.). In den nacht van 19 op 20 Augustus is in Ber lijn van 00.40 tot 2.25 uur luchtalarm ge geven. In de Westelijke buitenwijken dei- stad was af en toe vèr verwijderd schie ten der luchtdoelartillerie te hooren. Naar men van bevoegde zijde mededeelt, probeerden twee vijandelijke vliegtuigen tot boven Berlijn te komen. Zij vlogen langs het versperde gebied, doch werden toen echter door de luchtdoelartilleiie verdreven. houding niet hieraan toe, dat Frank rijk in den oorlog volkomen gefaald heeft en de levensbelangen van de El zas heeft verwaarloosd, doch hij is overtuigd, dat deze positieve houding uit het gevoel van volks-saamhoorig- heid met het Duitsche Rijk voortkomt, welk gevoel levend en onvervalscht in de breede lagpn van boerenarbeiders en handwerkers behouden is gebleven. 11 TOKIO, 20 Aug. (Domei). In een bespreking, welke 2' 2 uur ge duurd heeft, hebben de ministers van buitenlandsche zaken, van oorlog, van marine, van handel en industrie en generaal Koiso, de vroegere minister voor overzee- De resten van het in de Beemster neergeschoten Engelsche vliegtuig Tijdens een luchtgevecht is gisteren in de Beemster nabij Purmerend een Engel ch Bristol Blenheim-vliegiuig door een Duitschen jager neergeschoten. Het wrak van het toestel onder bewaking van Duitsche soldaten. (Foto Pax Holland) de invoering van de algemeene dienstplicht en voor het afstaan van Amerikaansche torpedobootja- gers aan Engeland. Hij argumen teerde 'dit pleidooi met de bewering, dat Amerika na een nederlaag van Engeland door Duitschland en Ja pan zou worden bedreigd. De rede naar riep op tot het houden van massabetoogingen voor het Congres gebouw, daar „het parlement tot een dergelijk besluit moet,worden ge dwongen". In den Senaat is de rede van Bullitt Maandag het onderwerp geweest van een fel debat. De democratische senator Clark noemde de rede van Bullitt een oproep aan het volk der Vereenigde Sta ten om een niet-uitgelokten oorlog te be ginnen, waarvoor Amerika volgens Buttlit's eigen woorden onvoorbereid is. Deze opwekking grenst aan landver raad. Clark vroeg, of Bullitt wellicht daar om pleitte voor erkenning der regee- ring-Pétain, omdat hij vreesde, dat an ders in het Fransche oorlogsschuldpro- ces de verplichtingen aan het licht zou den komen, die Bullitt tegenover Frank rijk op zich genomen heeft. De democra tische senator Wheeler beschuldigde Bullitt ervan, meer dan iedere andere .Amerikaan te hebben getracht, de Ver eenigde Staten aan de zijde van Frank rijk in den oorlog te betrekken. ITAL, AAAISCH OEB'ED CSZ3 PHAHSCH GEB/EO BRirsCH GEB/EO LONDEN, 20 Aug. (D.N.B.) De „succesvolle ontruiming" van Britsch-Somaliland wordt door de Times een „smartelijke slag" ge noemd. Het prestige is, zoo meent het blad, vooral in oorlogstijd een zeer belangrijke factor en het zou geen zin hebben, een prestigever lies te willen verkleinen of teleur gestelde verwachtingen te willen negeeren. Het Lon.densche blad probeert zich te troosten met de gedachte, dat het definitieve lot van Britsch-Somaliland op andere oorlogstooneelen beslist zal wor den. De Fuhrer heeft naar aanleiding van de Italiaansche overwinning in Oost- Afrika het volgende telegram aan Mus solini gezonden: „Duce, ik bied U en Uw weermacht naar aanleiding van de groote overwinning in Oost-Afrika mijn hartelijke gelukwenschen en die van het geheele Duitsche volk aan. Uw Adolf Hitler." De Duitsche bladen maken van de groote Italiaansche overwinning iu Oost Afrika op hun frontpagina's' melding. In verband met de poging van Chur chill om de vlucht van de Engelschen uit Somaliland als een „succes" voor te stellen, wijzen de bladen op Andalsnes. Namsos en Duinkerken, die eveneens \olgens de Engelsche opvatting „succes sen" zijn geweest. Zij beteekenen, aldus de Berliner Boersenzeitung, dat Engeland van het continent wordt weggevaagd. Zij betee kenen, dat de Britsche expeditiecorpsen, die eigenlijk Duitschland hadden moe tpn vervoveren, in de pan zijn gehakt Een chaos van uitrustingsstukken trans portmiddelen, wapens en wrakstukken van schepen kenmerkt thans nog de plaatsen van Britschen roem hij de Pan ne en Duinkerken. In Berhera heeft Engeland nog eens gebruik gemaakt van de mogelijkheden van een dergelijkcn terugtocht om ne derlagen in „overwinningen" fe veran deren, alsmede zware nederlagen successen. Italiaansch Oost-Afrika is thans na de verovering van Britsch-So maliland eens en voor altijd van het gevaar van een Britsche invasie bevrijd en territoriaal afgerond. Italiaansch Oost-Afrika is thans in het bezit van de geheele kust en geroepen, om de func ties te vervullen, die het in het kadei van het Italiaansche imperium ten deel vallen. De zegevierende Italiaansche weer macht zal zich na haar groote successen bezig houden met militaire taken Noord-Afrika, met de oplossing waar van zij reeds begonnen is. Zij "kan ei zeker van zijn, dat haar unieke ovcr- winningstocht niet alleen te beoordee- len is naar de territoriale terreinwinst De roem van haar wapens vervult de geheele Arabische en Oo«fersche wereld die haar gevechten in ademlooze span ning heeft gezien en nog zal zien. Want ook deze wereld verzet zich tegen En gcland's overheersching en ziet in, dal ook het Oosten voor het begin van een nieuwen tijd staat. De Deutsche Allgemcine Zeitung schrijft: „De Italianen hebben Engeland een zwarei. slag toegebracht. Thans is Italië nog dichter en beslissender ge komen tot aan het hart van de Brit sche steunpunten in Afrika. Het heeft door de kracht van zijn wapens en door de dapperheid van zijn soldaten, als mede door de schitterende leiding van de strategische manoeuvres dit gebied op de Engelsche macht, veroverd. De po litieke heteekenis van deze verovering is veel grooter dan alleen een op zich zelf staand succes." NIEUWE AMERIKAANSCHE MINIS TER VAN LANDBOUW WASHINGTON, 20 Aug. (D.N.B). Roosevelt heeft den onderstaatssecreta ris van het ministerie van landbouw, Wiekard, benoemd tot minister van landbouw in plaats van den afgetreden democratischen candidaat voor het vice-presidentschap Wallace. sche aangelegenheden, eenstem migheid bereikt over dc regecrings politiek ten aanzien van de gebie den in de Stille Zuidzee. Het resultaat van de conferentie is gisteravond door den minister van hui tenlandsche zaken meegedeeld aan don minister-president. Men verwacht, dat de premier binnen enkele dagen een be spreking zal hebben met generaal Koi so. De eventueel door hen bereikte overeenstemming zal door de regeering worden aangekondigd. Vanmiddag is een parlementaire mis sie bestaande uit tien leden van het Hoogerhuis onder leiding van Markies Mayeda uit Tokio vertrokken voor een tocht van een maand in het Zuidzee- gebicd, o.a. naar de Philippijncn. Dc defensie-overeenkomst tusschen Amerika en Canada staat in het mid delpunt van de Japansche persbeschou wingen. De Asahi Sjimboen is van mee ning, dat op deze wijze de Ver. Staten contact met den oorlog krijgen. Wan neer de Britsche regeering naar Cana da zou vluchten, zal de. nieuwe overeen komst groote heteekenis krijgen. De Hotsji Sjimhoen verwacht een krachtige uitwerking op het Verre Oos ten en spreekt van een „gevaar" voor Japan, waarop Japan zich moet voor bereiden. De Yomioeri Sjimboen ver klaart., d,at. de politiek van Roosevelt in strijd is met fhetgeon hij vroeger verze kerd heeft. De z.g. Canadeesch-Amerikaan- sche verdedigingscommissie betee- kent een eersten 6tap tot deelne ming aan den oorlog. De Ver. Sta ten streven er ijverig naar de Duit sche o rwinning te verhinderen. Knox en Bullitt hitsen openlijk op tot den oorlog en in die omstandig heden zal Japan op den duur zijn niet-inmengingspolitiek niet kun nen handhaven. ALKMAAR, 20 Aug. Naar aan leiding van het bericht, dat geen kaasmarkten meer gehouden zullen worden, vernemen wij nader van bevoegde zijde, dat alsnog getracht wordt een opschorting dezer mark ten te voorkomen. Het vervoer- en afleveringsverbod geldt slechts voor enkele dagen en het ligt in de bedoeling, dit verbod zoo spoedig mogelijk in te trekken. Over enkele dagen zal vermoedelijk een nieuwe regeling worden bekend gemaakt Men hoopt deze regeling althans spoedig genoeg te kunnen afkondi gen, opdat, de kaasmarkt te Alk maar Vrijdag a.s. normaal zal kun nen doorgaan. Tl/ IJ maken er onze lezers op at- VV tent. dat met ingang van heden, de posttarieven als volgt zijn ver hoogd: BRIEVEN a. locaal t.m. 20 gram 5 ets. 20100 gram iy2 ris. b. int er locaal t.m. 20 gr. 7y2 ets. Boven deze gcwichtsgrenzen blijven de oude tarieven gehandhaafd. BRIEFKAARTEN a. locaal 4 ets. b. interloraal 5 ets. Op zich nog in handen van het pu bliek bevindende postbladen, brief kaarten, enz., met zegclopdruk van lagere waarden dient bij gebruik na 19 Augustus a.s. het ontbrekende bedrag te worden bijgeplakt. TELEFOONTARIEVEN worden als volgt verhoogd: a. locale gesprekken 3 ets. b. intcrlocale gesprekken per 3 minuten of gedeelte daar van Ie. zone (010 km.) 2. zone (1015 km 3e. zone (15—25 K.M.) 4e zone (2535 km.) 5e. zone (boven 35 km.) De datum waarop dc nieuwe ge sprekstarieven aan icderen telcfoon- abonné worden berekend, zal den abonnè's schriftelijk worden mede gedeeld. Alle hierboven niet genoemde binnen- landschc tarieven blijven ongewijzigd. 6 ets. 15 ets. 30 ets. 45 ets. 60 cis. DE VERDUISTERING Zonsopgang 6 32 uur. Zonsondergang 21.35 uur. (Zooals men weet is iedereen ver plicht tusschen zonsondergang en zonsopkomst te verduisteren)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1