Britsche cijfers over de Duitsche verliezen De Laatste Bus Een Duitsche tegenspraak De wederopbouw van België MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Belastinggelden als speculatie fonds Aanvallen op de regeering van Noord-Ierland „Alleen de Fransche communisten hebben recht van spreken", meent Popoio d'Italia Polen voorgoed in de Duitsche sfeer verklaarde Dr. Frank W. K. VAN ROSSUM 3 KORTE BERGSTRAAT Damesconfectie Kleeding naar maat Kubler Kleeding KINDERHOEKJE Burgemeester van Hoogland ontslag verleend Twee jaar geëischt tegen ontvanger te Barneveld Radio-Programma's Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 20 Augustus (D.N.B.). De 'Londensclie radio heeft gisteren een com muniqué van het ministerie van luchtvaart gepubliceerd, volgens hetwelk het aantal der in de afgeloopen zeven dagen neerge schoten Duitsche vliegtuigen tot 568 ge stegen is. Eemgen tijd later meldde Reu ter, dat de Duitschers in de afgeloopen zeven dagen 513 vliegtuigen verloren had den. Opnieuw heeft Reuter weer eens on afhankelijk van het Britsche ministerie yati luchtvaart zijn berekeningen gemaakt en kwam daarbij merkwaardigerwijze op een veel kleiner aantal. Tn het Britsche ministerie van lucht vaart, aldus verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde, volgt men de reeds se dert eenige dagen waargenomen tak- tiek, om onmiddellijk bij het bekend ■worden van het door Duitschland gepu bliceerde aantal neergeschoten Britsche vliegtuigen dit getal met enkele te vcr- hoogen en maakt daarvan neergescho ten Duitsche vliegtuigen. Nu echter •beeft Reuter het ongeluk gehad, ver keerde getallen bij elkaar te hebben op geteld. Wanneer men echter de waar nemingen van burgers als basis neemt ivoor het succesvol neerschieten, is het niet te verwonderen, dat onbetrouwbare opgaven ontstaan. Om in een van den grond af waargenomen luchtgevecht te onderscheiden wie neergeschoten wordt, as voor ongeschoolde lieden een onmo gelijke taak. In verband met de Engelsche opga ven over het door hen neergeschoten aantal vliegtuigen, wijst men verder op de volgende feiten In Noorwegen zijn dienstrapporten gevonden van beman ningen van Britsche vliegtuigen over luchtgevechten en neergeschoten vlieg tuigen in een tijd. waarop in het betref fende gebied, hetgeen aangetoond kan ;worden, geen Duitsche vliegtuigen zijn opgetreden. Deze valsche rapporten over alleen in de verbeelding bestaande neer ■geschoten vliegtuigen vormen den grondslag voor de opstelling van het Engelsche legcrbericht. De op deze ma- bier verkregen „overwinningen", aldus Verklaart men. worden dan op bepaalde "tijden volgens de methoden der propa gandistische statistiek verwerkt en ver schaffen dan op papier een geweldige superioriteit op den vijand. ENGELSCHEN NEMEN POST IN BESLAG NEW YORK, 20 Augustus (D.N.B.).— Bil de landing van de vliegboot Dixie Clipper uit Lissabon bleek, dat de En- gelschen in strijd met het reisplan de machine op de Bermuda's hebben laten idalen en van 2100 pond post liOO pond tn beslag genomen hebben. DIPLOMATEN BIJ DEN TURKSCHEN PRESIDENT ANKARA, 20 Aug. (D.N.B.). De pre sident der republiek. Inonoe. heeft den .Turkschen ambassadeur te Moskou ont vangen, die hem verslag kwam uitbren gen. De ambassadeur zal binnenkort naar de Sovjet-Unie terugkeeren. Ook de ambassadeur te Boekarest vertoeft in Ankara om rapport uit te brengen. De vroegere Fransche ambassadeur. Missigli, is in een afscheidsbezoek door president Inonoe ontvangen. Massigli heeft van Italië een visum voor de door reis naar Frankrijk gekregen. DE AMERIKAANSCH-CANADEESCHE OVEREENKOMST HYDEPARK (New York), 20 Aug. '(D.N.B.). President Roosevelt heeft den departementen van oorlog en ma rine verzocht het wederzijdsche verde- digingsaccoord met Canada uit te wer ken, zoodat het de volgende week ge reed is. Donderdag zullen vier of vijf diplomatieke vertegenwoordigers en leger- en vlootexperts benoemd worden die in samenwerking met Canadeesche vertegenwoordigers het defensieplan voor Noord-Amerika zullen on (werpen In verband met de bijdrage voor den oorlog GENEVE, 20 Aug. D.N.B.)De mi nister van financiën heeft in het parle ment te Belfast verklaard, dat de pro vincies van Noord-Ierland voor den En- gelschen oorlog een bijdrage moeten le veren van zes millioen pond sterling per jaar. Naar thans uit de Noord-Iersche pers bekend wordt, heeft de oppositie de re geering hevig aangevallen. De Labour» afgevaardigde Beattie verweet de regec- ring, dat de ministers in het land rond trokken en de zoons van andere ouders aanspoorden dienst tc nemen in het Engelsche leger, terwijl zij van hun eigen zoons in het geheel Jiiet verlang den. dat zij naar het front zouden gaan. Als eenige der aangevallen ministers stond Lord Craigavon op om mee te dec- Icn, dat twee van zijn zoons thans bij de Engelsche marine dienden, waarop Beattie hem ironisch antwoordde, dat dit „front" in een Londensch ministerie lag. De afgevaardigde Henderson ver klaarde, dat het tijdstip naderbij kwam, waarop de belastingbetaler van Ulster niet meer in staat zou zijn do hem opge legde lasten tc dragen Vele mcnschen, zoo zeide hij, moeten in de bitterste ar moede leven. Sinds 12 jaar hebben zij geen werk meer. Desondanks stuurt de regeering zes millioen pond sterling naar Londen. Uit een verdere verkla ring van Lord Craigavon bleek, dat men in Noord-Ierland stelselmatig kinderen drilt om hen tegen lage loonen in mu nitiefabrieken te laten werken, hoewel alleen in Noord-Ierland 70.000 volwasse nen geen kans hebben om werk te krij gen. MILAAN, 20 Aug. (D.N.B.) De Popoio d'Italia schrijft over het proces tegen de oorlogsmisdadigers in Frank rijk o.a. het volgende: „Krachtens de be palingen van den minister van justitie zal het gerechtshof tc Riom zich hoofd zakelijk bezig houden met die personen, d'ie verantwoordelijk zijn voor het uit breken van den oorlog. Geheel Frank rijk verkeert dus feitelijk in staat van beschuldiging: van Lebrun tot Daladier, van de leden der regeering. die den oor log heeft verklaard tot aan den ambas sadeur. die de oorlogsverklaring in Ber lijn overhandigde, van de volksvertegen woordigers, die de oorlogsverklaring met bijval hebben begroet, tot aan de dag bladdirecteuren en het kiezerecorps van Frankrijk. Men mag niet vergeten, dat de Fran sche Kamer tijdens haar eerste zitting met gesloten deuren met alle 513 stem men eon adres van instemming voor Daladier. die den oorlog had verklaard, goedkeurde en dat de voorzitter van de Kamer, Herriot. onder toejuichingen ver klaarde, dat de vergadering, de wettige vertegenwoordiging van Frankrijk, op beslissende wijze de nationale eenheid van Frankrijk bekrachtigde. Op deze zitting ontbraken alleen de communistische afgevaardigden, die als eenigen den oorlog niet wilden en daar om afgezet, gearresteerd en tot verschei dene jaren dwangarbeid veroordeeld werden. Men moet dus tot de slotsom komen, dat. wanneer werkelijk de ver antwoordelijken voor den oorlog, n.l Frankrijk, in staat van beschuldiging worden gesteld, de communistische af gevaardigden dc eenigen zijn, die als rechters zouden kunnen optreden." BERLIJN, 20 Aug. (D.N.B.) De Frankfurter Zeitung meldt, dat de Duit sche bezettingsautoriteiten bij de orga nisatorische grondslagen van het her stel in België van het beginsel uitgaan, dat de Belgen het herstel van de oorlogs schade zelf ter hand moeten nemen. Bij dt uitvoering van deze taak steunen zij de Belgen zooveel mogelijk. Teneinde een centrale leiding van den wederopbouw te verkrijgen, is de heer Verwilghen be noemd tot hoofdcommissaris voor den wederopbouw. Verwilghen bekleedde vroeger een hooge functie in het Belgi sche ministerie van arbeid. Daar het land door de Duitsche weermacht bezet is. bestaat niet de noodzakelijkheid voor een afzonderlijke politieke leiding des lands. De ministeries hebben dientenge volge slechts een administratieve taak. De leiding daarvan berust bij de secre tarissen-generaal, die vroeger reeds het beheer over de afzonderlijke departe menten gevoerd hebben. Een aantal van deze vroegere secretarissen-generaal is gebleven, anderen zijn met de regcering- Pierlot gevlucht. De secretarissen-gene raal zijn in alle kwesties van wederop bouw onderworpen aan den hoofdcom missaris voor den wederopbouw. Deze kwesties grijpen zoo sterk in het bestuur in, dat de bevoegdheden van den hoofd commissaris voor den wederopbouw pratisch in alle bestuursaangelegenhe den bijna gelijk staan aan die van een minister-president. De voornaamste taak van den commissaris voor den wederop bouw is: de wegneming van de werkloosheid, het herstel van het geen door den oorlog beschadigd is en de samenwerking der ministe ries bij dezen arbeid. De werkloosheid is in België nog al- tyd groot. Men schat het aantal werk- loozen op minstens een millioen. De commissaris poogt voor hen werkgele genheid te vinden, voornamelijk bij den wederopbouw. De materieele schade, welke de oorlog in België heeft aangericht, is deels aan zienlijk, maar lang niet zoo groot als na den wereldoorlog. In tegenstelling tot toen vindt men thans groote vernielin gen alleen aan de betrekkelijk weinige hoofdpunten van verzet. Met den wederopbouw van zwaar ver nielde steden gaan natuurlijk groote architectonische en stedebouwkundige vraagstukken gepaard, welke berusten bij den commissaris voor den wederou- bouw. Men schrijft ons uit Berlijn: Men hecht hier groote beteekenis aan de verklaring die de gouverneur-generaal van Polen, dr. Frank, omtrent de nieu we positie van het generaal gouverne ment'heeft afgelegd. Nadrukkelijk wordt vastgesteld, dat deze positie er toe dient om in dit gebied eindelijk rust, vrede en orde te scheppen en niet voortgeko men is uit den wensch om het volk zijn nationale karakter to ontnemen. De Poolsche priesters, die loyaal hun pries terlijke plichten vervullen kunnen hun werk ongestoord uitoefenen. Het Pool sche onderwijs zal zich verder kunnen ontwikkelen en er zullen weer Poolsche kranten verschijnen. Poolsche ambtena ren, die een loyale houding hebben aan genomen, zullen ook loyaal behandeld 273. Nu begint een wilde jacht door het bosch. My ra gilt en schreeuwt: ..Peter, Peterhelp mij tocli." Telkens denkt de booze kabouter, dat hij Myra te pakken heeft doch ze is hem steeds te vlug af. Gelukkig maar. 274Ineens staat Myra stil. Want nu begint de kabouter opeens hard te gillen. Myra draait zich om en ziet een groote hond die den boozen kabouter bij zijn jasje vast heeft, dat overal begint te scheuren. „Ach Myra. help. help me." smeekt het ventje angstig. worden. Van de Polen wordt slechts ver langd, dat zij hunuerzijds hun plichten in dienst van de gemeenschap zuilen vervullen. 'De nat ionaal-socialistische partij heeft echter tot taak haar plaats in het generaal-gouvernement in te nemen om dit land voorgoed bin nen de Duitsche sfeer te betrekken. Zoo is het Poolsche volk weer even als voor 700 jaren onder de bescher ming van het Duitsche rijk geko men. De Weichsel zal een Duitsche rivier blijven, zoo 'heeft de gouver neur-generaal verklaard, en hij heeft aan deze verklaring woordelijk toe gevoegd: „Wij zijn in dit land en zullen als Duitschers dit land nooit meer verlaten. De hakenkruisvlag zal tot in de verre toekomst boven dit land blijven waaien". Tenslotte vernamen wij nog van be voegde zijde, dat op grond van een ver ordening van den Führer het grootste deel der Poolsche krijgsgevangenen reeds is vrijgelaten. Ongeveer 00 pet. van hen heeft de mogelijkheid aange nomen om in Duitschland te arbeiden, de meesten in bosch- en landbouw, de overige in industrieele en andere bedrij ven. OMTREK Naar wij vernemen is met in gang van 1 September a.s. aan den heer L. Grippeling, burgemeester van Hoogland, ontslag verleend. De heer Grippeling is op 11 September 1930 te Hoogland als burgemeester ge installeerd. Tevoren was hij ambtenaar ter secretarie der gemeente Loosdrecht en woonachtig te Laren. TJET was weer het geval van het vul- len van een steeds gróót er wordend gat met steeds grooter wordende gaten. Tot een totaalbedrag van ruim zesdui zend gulden waren de kleinere» en groo- tere bedragen die de'ontvanger der di recte belastingen te Barneveld van het Rijk had ..geleend", opgcloopen. toen de verduistering aan het licht kwam. Vijf jaren lang was het goed gegaan en had de ontvanger die gisteren voor dc recht bank wegens verduistering terecht moest staan zijn onfortuinlijke specula ties kunnen bekostigen uit 's Rijks mid delen, totdat de affaire eind Mei van dit jaar door een toeval aan het licht kwam. Dat de ontvanger zoo lang ongestraft zijn speculaties kon voortzetten dankte hij hieraan dat hii een afspraak had ge maakt met de directie van een hank te Barneveld. Als er kasinspectie was en de hoeken ten kantore van den ontvan ger werden nagekeken en in orde bevon den, waarschuwde hii inmiddels de di rectie van de bank en deze leede het bedrag dat tekort was tijdelijk in de safe van den ontvanger. Bij de controle van de s;jfe werd dan ook nooit een on regelmatigheid ontdekt Totdat de direc tie van de bank inzag dat zij door deze hulp noch den ontvanger noch iemand anders eigenlijk een dienst bewees en weigerde verdere assistentie te geven, waardoor natuurlijk bij de eerstvolgende inspectie een groot kastekort ontdekt werd. „Ja. in 1935 hen ik gaan speculeeren cn ik had hoop het geld dat ik uit de kas had gehaald spoedig weer terug te kunnen betalen", zoo zeide de verdachte gisteren. Maar er waren weer steeds kleinere en groolere bedragen uit de kas genomen „Op den tienden Mei hebt u ook nog een deel van de boeken verbrand om een onderzoek te bemoeilijken", merkte mr, Veen op. Ja, dat had verdachte gedaan in de vage hoop dat het tekort alsnog op rekening van de venvarde tijdsomstan digheden zou kunnen worden afgeboekt Veel gehaat had deze manoeuvre niet. Dc officier van justitie, requisitoir ne mend, vond deze verduistering een zeer ernstig feit. „Ilct eenige wat men voor den verdachte zou kunnen zeggen, is dat hij niet nog meer gestolen heeft," al dus de officier, die tenslotte twee jaar gevangenisstraf met aftrek eischte. Als verdediger van den verdachte trad op mr. van Woelderen. Pleiter wees op de goede reputatie van zijn cliënt, die steeds in hoog aanzien hii zijn plaatsge nooten heeft gestaan. Door het verlies van deze reputatie is verdachte dan ook al zwaar getroffen. Ook is hii zwaar ge straft door het verlies van zijn rijksbe trekking en liet feit dat het verduisterde DONDERDAG 22 AUGUSTUS JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP. gram.muziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gram.muziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pianovoordracht. 11.00 Huis houdelijke wenken. 11.20 AY RO-Acolian-or- kest. 12.00 Gram.muziek. 12.15 Da Capo-or- kest. 12.45 Berichten ANP, gram.muziek. I.00 AVRO-Musette-ensemble cn soliste. 1.30 Orgelspel. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Om roeporkest en solisten (In de pauze: Cyclus „In de schijnwerper"). 4.00 Disco-causerie. 4.45 Philharmoniscih kwartet. 5.30 AVRO- Amusementsorkost, solist cn dc Melody Sister?. 6.30 VPRO: Declamatie. 6.45 Gram. muziek. 7.00 Vragen -an den dag (ANP) 7.15 Berichten. 7.20 Een koor en „De Speel lieden" (opn.); 7.35 Cyclus „Nederlands provincieschoon" (met reportages). 8.00 Be richten ANP. 8.15 Omroeporkest en solisten (9.009.25 „Reizen cn trekken vroeger en nu", causerie). 10.05 Gram.muziek. 10.15 10.30 Berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing. Meditatie. 8.25 Ge wijde muziek (opn.). 8.35 Gram.muziek. 9.S0 Marenndo-enscmble cn gram.muziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gram.muziek. II.50 Gooilanders. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gooilanders en gram.muziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gram.muziek. 2.55 Zang met pianobegelei ding en gram.muziek (3.153.30 Berichten Engelsch) 3.50 Gram.muziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 NCRV- Harmonie-orkest (opn.). 6.15 Berichten (En gelsch). 6.30 Gram.muziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Repor tage of muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (En gelsch). 8.45 Zang met pianobegeleiding. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gram.mu ziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Be richten ANP. 10.3010.45 Berichten (En gelsch) en sluiting. 11.1511.30. 0.150 30 en 1.151.30 Berichten Engelsch. MEI! WSBER/CHTEN: De uitzendtijden va., de nieuwsberichten in het Nederlandsch. Fransch en Engelsch, op den zender Kootwijk. 1875 M. zün al» volgtj 8.008.15 nieuwsberichten van hei A.N.P* 9.00— 9.15 berichten in het Fransch 11.1511.30 berichten in het Engelsch. 12.30—12.45 berichten |n het Duitsch 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.N.P. 13 45—14.00 berichten in het Fransch 14.00—14.15 berichten in het Duitsch. 15.15—15.30 berichten in het Fransch 17.0017.15 berichten in het Duitsch 18.15—18.30 berichten in het Engelsch 20.00—20.15 berichten in het Duitsch 20.1520.30 berichten in het Engelsch 20.3020.45 nieuwsberichten van het A NP, 21.1521.30 berichten in het Engelsch 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.N.P. 22.30—23.15 geen uitzending. 23.1523.30 berichten in het Fran- Tot nader order zullen de zenders Jaars veld en Kootwijk om 22.30, na de nieuwsbe richten van het A N.P.. sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt niet be richten ln het Fransch bedrag op zijn pensioen zal worden ver haald. Pleiter concludeerde, mede in verband met den leeftijd van verdachte tot een gedeeltelijke voorwaardelijke straf, waarbij dan de duur van het on voorwaardelijke gedeelte gelijk zou zijn aan den in preventieve hechtenis door- gebrnchten tijd. Uitspraak 3 September. FEUILLETON door „Trek het je niet aan, beste kind. Je hebt je best gedaan." Dan liep hij naar de deur en riep de hospita, die even later hijgend binnen kwam stormen Onder begeleiding van allerlei troos tende en medelijdende geluiden uit de richting van den stoel, trok inspecteur Higgins den brief uit de enveloppe. Ter stond voelde hij een schok van verras sing, want boven den brief stond „Bulstroade's Buildings" en de aanhef luidde: „Mijn zoon". De inhoud van den brief luidde als volgt: Sinds onze laatste ontmoeting, toen wij elkaar even gesproken hebben, is het tot me doorgedrongen, dat ik nu riet bepaald een goede vader voor je ben geweest, hoewel ik toch verant woordelijk ben voor je opvoeding. En daarin heb ik gefaald. Ik heb je maar aan jezelf overgelaten en geen vinger uitgestoken om je daarin bij te staan. Maar aan den anderen kant betwijfel ik of jij, die zno'n uiterst eerlijke kerel bent, wel eenige eeldolijke hulp van mij zou hebben aangenomen, daar je wist, ■waar mijn geld vandaan kwam. Andere dan geldelijke hulp zou geen zin gehad hebben: mijn voorbeeld zou nog erger geweest zijn dan heelemaal geen voor beeld. Je kent mij, zooals ik ben een misdadiger. Toch weet ik, dat je zult zorgen, dat de politie dezen brief niet in handen krijgt... althans niet vóór tnijn dood. Dan zal hij geen kwaad meer kunnen doen. Dat is de reden, waarom ik dezen brief schrijf Ik heb zoo'n voorgevoel, dat mijn dood niet ver meer is. Je zult waarschijnlijk zeggen, dat ik, toen wij het hierboven gememoreerde gesprek hadden, in de beste conditie scheen te verkecren, en je zou de waarheid zeggen. Wanneer ik zeg, dat ik mijn einde voel naderen, dan bedoel ik niet, dat ik mij ziek voel. Neen, ik voel, dat een gewelddadige dood mij bedreigt. De reden is eenvoudig genoeg. Sedert onze ontmoeting heb ik een afkeer in me voelen ontwaken voor hot leven, dat ik geleid had. en sedert dien dag heb ik geprobeerd den rechten weg te bewandelen. Ik zei je, dat ik het zou prohecren, en ik boud mijn belofte. On gelukkig voor de bende, waaraan ik verbonden was," weet ik te veel. Zij kunnen zich niet veroorlooven, mij eer lijk te laten worden. Om de een of an dore onnaspeurlijke reden schijnen zij te denken, dat een eerlijke man abso luut een verklikker moet zijn. Uit het weinige, dat je van me weet, zal het je wei duidelijk zijn. dat sprookjes ver zinnen nooit mijn sterkste zijde was In ieder geval kan ik van de anderen niets zeggen, zonder mezelf mede te beschuldigen, en zelfbehoud... jo weet de rest. Ik probeer mij door alcohol moed in te drinken. Dat is echter geen succes. Ik ben al door mijn hospita hier ge waarschuwd. dat een herhaling van die onmatigheid mijn verbanning ten gevolge zal hebben. Zij woont hier nog maar kort Tn vroeger tijden placht de bende op dit adres samen te komen, en toen ik besloot mij uit de voeten te ma ken, dacht ik aan Bulstroade's Buil dings. Ik betwijfel, of Mapell met al zijn slimmigheid eraan zal denken hier naar mé' te zoeken, maar je kunt nooit weten. Ik heb hem tot dus\crro kunnen ontloopen, maar ik voel, dat zij mij tenslotte zullen krijgen. Ik zou wel naar de politie kunnen gaan om be scherming, maar wat heeft het voor zin? Mijn verleden is slecht en ik ben geen verklikker. Indien ik ooit een gewelddadigen dood mocht sterven, kun je wel raden, wie de schuldige is. Die Raymond is een beest, maar ik geloof, dat Mapell nog erger is. Ik ben doodsbang voor hen beiden. Ik denk niet, dat je een van beiden kent. Je zult je Sanderson ech ter nog wel herinneren. Ik weet niet, welken naam hij voerde, toen jullie el kaar een paar jaar geleden hebt ont moet, maar hij is een man als een reus. Met alle ontzag voor zijn lichamelijke kracht, geloof ik, dat hij in zijn hart een lafaard is. De Gladde is van heel ander kaliber. Hij is niet dapper en hij weet het. Ik geloof, dat hij. als hij den noodigen moed kon verzamelen, er het liefste vandoor ging, net zooals ik probeer te doen. Wij hebben een groot huis in Med- hurst en ik geef je den plechtigen raad, er zoover mogelijk vandaan te blijven Tk zal je geen verdere details betreffen de den naam en de ligging van het huis vertellen, maar als je ooit in een dorp van dien naam mocht belanden, maak dan dat je er weg komt. Je lijkt nogal sterk' op mij. Tommy, en ze mochten je er eens ontdekken. Het is heel vreemd, maar ik geloof, dat dit de eenige brief is, die ik ooit aan je geschreven heb. Verontschuldig daarom de lengte en den ernstigen toon van mijn vermaningen, ik probeer je er alleen maar van te overtuigen, dat ik werkelijk aan een nieuwe bladzijde in mijn levensboek ben begonnen. Mocht je vinden, dat je mij mijn verleden kunt vergeven, dan zal het me hoogst aange naam zijn, je aan bovenstaand adres te mognn ontvangen. Het is wel geen schitterende buurt, maar ik heb geen geld. Misschien kunnen wij tezamen wel opnieuw beginnen in een ander land. Vertel asjeblieft geen sterveling, dat je me gezien hebt, want je kunt nooit weten. Je vader, Henrv Hamper P.S. Na het bovenstaande geschreven te hebben, schiet het me plotseling te binnen, dat ik je niet gevraagd heb. of je nog steeds op je oude adres woont. Ik waag het er maar op. Ik hoop, dat je den brief veilig krijgt. Inspecteur Higgins las den brief, waarvan hij de belangrijkheid terdege voelde, nog eens nauwkeurig over. De oude Hamper was wel een fraai heer geweest, maar blijkbaar had hij toch getracht, zijn leven tc beteren! Toen Higgins den brief nog eens had doorge lezen, stak hij hem Weer in de enveloppe en wendde zich weer tot de hospita, die er inmiddels in geslaagd was, Jill Craw ford weer tot kalmte te brengen „Nu, mijn waarde dame, een paar vragen Herinnert u zich nog. wanneer deze brief hier is aangekomen?" Alvorens te antwoorden, keek dp hos pita Jill Crawford vragend aan. Deze knikte hulpeloos. „Zeker, mijnheer. Het was op don avond, dat Tommy HampeV hier met een verbonden arm thuis kwam." „De jonge Hamper was den nacht daarvóór niet thuis gekomen, niet waar?" vroeg Higgins, als terloops. „Neen, mijnheer. Hij had zooiets nog nooit tevoren gedaan. Hij is den heelen nacht uitgebleven en die brief kwam den volgenden avond. Toen Tommy thuis kwam. las hij hem. waarna hij spoedig weer vertrok." „Waarom nam hij hem niet mee?" „Dat mag .Toost weten. In zijn haast om weg te komen, heeft hij hem mis schien maar ergens neergelegd en later had hij geen tijd om er naar te zoeken, denk ik." „Juist. En kon juffrouw Crawford hem ook niet vinden?" „Neen. We hebben er samen naar ge zocht." „Waarom?" „Dat had Tommy haar gevraagd, ziet u. WijDe. vrouw zweeg, plotseling er aan denkend, dat zij te veel kon zeg gen. Higgins wendde zich tot het meisje en keek haar alleen maar aan. „T Tommy schreef me. of ik den brief wilde opzenden „Dan weet je dus zijn adres?" „N neen." „Waar moest je dien brief dan naar toe sturen?" Een diep zwijgen volgde. De inspec teur ging naar het meisje toe en zei heel ernstig: „Kijk nu eens hier, beste kind. Al die moeite voor Tommy van je is tot op zekere hoogte heel hewonderenswaar dig. maar toch weet je heel goed. dat de politie hem wil spreken. Ik ga eens wat wagen. Tommy houdt zich zonder twijfel verborgen, doodsbang zijn neus buiten de deur te steken en gearres teerd te worden. Wij zullen hem- op den duur krijgen, daaraan behoeft niet getwijfeld te worden. Nu is mijn aanbod het volgende. Je weet. waar Tommy is. Zeg hem, dat hij vrijwillig naar me toe komt en in ruil daarvoor zal ik beloven, mijn best voor hem te doen. Er is na tuurlijk nog een alternatief, maar ik heb er altijd een hekel aan. gebruik te maken van geweld." „Ik zal er over nadenken, mijnheer Higgins. U... bent. erg vriendelijk." „Dat is in orde. beste kind." HOOFDSTUK XXXI Waarin Tommy een goeden raad ontvangt. Gezeten achter zijn bureau op Scot land Yard, las inspecteur Higgins voor de derde maal den langen brief van Henrv Hamper aan zijn zoon. Indien deze brief geloofd kon wor den, had Hamper dus in levensgevaar verkeerd. Hij was zoowel voor Ray mond als voor Mapell bevreesd. En Raymond was dood, was kort daarna vermoord. Tommy had zijn vader blijk baar vlak voor het schrijven van dezen brief gesproken en toch had hij, blij kens het proces-verbaal van de schou wing, ontkend zijn vader den laatst en tijd gezien te hebben Higgins belde en vroeg den bode, die daarop binnen kwam, of deze hem liet rapport van agent Summers over de zelfmoordzaak Hamper wilde brengen, alsmede den origineelen brief, door Henry Hamper via het bureel van onbestelbare brieven aan Scotland Yard gezonden. Die brief aan Scotland Yard moest vervalscht zijn. Volgens Sanderson had Mapell hem geschreven. Of anders was deze brief van Hamper aan zijn zoon vervalscht. Die mogelijkheid mocht hij ook niet uit het oog verliezen Er werd geklopt. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2