Eenvoudig - Sportief MAISONDE PARIS ZZ,r De branden aan boorj van de „Amstelkerk"! Klachten over huisvesting en verzorging van vluchtelingen Ergerlijk geval van oplichting Aangifte voor de Winstbelasting VOOR DE VROUW Aprês-midi Robe en Mantel Zuiver wollen Après-midi Robes en Mantels Buitenman beroofd ZE MOETEN DOOR OPEN VUREN ZIJN ONTSTAAN De botsing tusschen de Heemskerk en de Gerania OUDE BEKENDER VEROORDEELD 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD BINNENLAND VOORMALIG ENGELSCH INTERNEER1NGSKAMP HERDOOPT GRONINGEN, 20 Aug. Het voor malige Engelsche kamp achter het Sterrebosch, dat in den oorlog 1914191S diende als interneeringskamp voor En gelsche matrozen, is thans herdoopt en heet nu: het Otto Weddigenkamp. Otto Weddigen was de bekende be roemde U-commandant uit den vorigen wereldooidog. die op 22 September 1914 een enorm succes wist te behalen. Hij bracht n.l. binnen één uur tijds de Engelsche pantserkruisers „Aboukir", „Hogue" en „Cressy" met torpedo's tot zinken. ...De overlevenden van deze oorlogs schepen zijn toen in Nederland aan land gedaan en in Groningen geinterneerd. Thans hebben Duitsche soldaten in een kunstig houtsnijwerk de „U.G.", de onderzeeboot van Otto Weddigen ge modelleerd en aan den ingang van het kamp geplaatst. VERKOOP EN AFLEVERING VAN PHARMACEUTISCHE ARTIKELEN 's-GRAVENHAGE, 20 Aug. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart deelt het volgen de mede: 1. Ingetrokken wordt de krachtens bekendmaking van 5 Juni 1940 gelden de regeiing voor verdoovende middelen, vallende onder de opiumwet. 2. Onverminderd het bepaalde in de Opiumwet zijn de onder 1 bedoelde verdoovende middelen op grond van een beschikking van heden geplaatst op tabel a van de Geneesmiddelenbeschik king 1939 1. Voor verkoop en aflevering van deze artikelen is derhalve van toe passing de ten aanzien van geneesmid delen van genoemde tabel vastgestelde distributieregeling van het Riiksbureau voor genees- en verbandmiddelen. Tes- selschadestraat 6, Amsterdam (W.). AANGETEEKENDE ZENDING JUWEELEN NIET AANGEKOMEN AMSTERDAM 20 Aug. Op het po litiebureau Pieter Aertsstraat is aangif te gedaan van het feit, dat een zen ding juweelen tot een waarde van 500, welke in Januari van dit jaar aangetee- kend naar Japan was gezonden, aldaar ledig is aangekomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. KOFFIE- EN THEESURROGATEN 's-GRAVENHAGE, 20 Aug. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, brengt ter algemeene kennis, dat binnenkort zijn te verwachten op de warenwet steu nende bepalingen en eisohen voor kof fie- en theesurrogaten. Aan bereiders, handelaren en publiek wordt in overwe ging gegeven met bereiding, in den han del brengen en koopen te wachten tot de betreffende regeling is gepubliceerd. De Hollandsche zindelijkheid is nog altijd» spreekwoordelijk en zeker in Zeeland. De vrouwen van 's Heerarendskerke gaan prat op het vriendelijk aanzien van haar woningen (Foto Pax-Holland) Bijzondere regeling voor uitkeering van een hooger steunbedrag 's GRAVENHAGE. 20 Aug. De commissie burgerbevolking heeft blijkens een circulaire van den se cretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenland- sche Zaken, aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat de toepas sing van het bepaalde inzake steun- verleening aan vluchtelingen enz. aanleiding heeft gegeven tot ver schillende klachten. Deze klachten zijn het gevolg van het feit. dat aan vluchtelingen-gezinnen, die in eigen huisvesting voorzagen, aanvan- keliik een bedrag aan steun werd uiige keerd volgens de inkwartieringsregeling, en later het in den regel veel lagere be drag. dat in overeenstemming is met de UIT ZUIVER WOLLEN STOF DE KWALITEIT EEN BELANGRIJKE FACTOR! Links: Eenvou dig, zeer den tijd aangemeten, après midi, uit zuiver wollen stof. Hoog geslo ten. vier vlotte zakken. Rok nieuw mei 3 stolpplooien aan weerskanten. Rechts: Sportie ve, overgangs mantel uit warme „flausch" stof. Kraag, revers en naden „doorge- stept". Voor ge sloten met 5 knoopen. nieuwe collectie (Ingezonden Mededceling) ter plaatse geldende normen voor de ar menzorg. Gebleken is dat de armenzorgstcun, vooral in de kleinero gemeenten met het oog op de bijzondere behoeften der ee evacueerden, veelal te laag is. Weliswaar mag worden aangenomen, dat de levensstandaard in de kleine ge meenten van het platteland lager is dan die in de groote stadsgemeenten, doch men mag daarbij niet over het hoofd zien, dat de armlastigen op het platte land volkomen ingeleefd zijn in de plaat selijke omstandigheden en veelal de hui zen der laagste huurklasse bewonen terwijl daarentegen de uit een groote stad afkomstige gezinnen een andere leefwijze gewend zijn en zich dus niel zoo spoedig aan de leefwijze op het plat teland zullen hebben aangepast. Boven dien zijn veelal voor de vluchtelingen al leen woningen beschikbaar van een hoo- gere huurklasse dan die, welke door do plaatselijke armlastigen worden be woond Er bestaat daarom wel aanlei ding om vluchtelingen, die wegens woningnood in hun oorspronkelij ke verblijfplaats, genoodzaakt zijn een woning in vreemde omgeving te betrekken, eenigermate finan cieel tegemoet te komen en wel, door hen een bedrag aan steun uit te keeren, volgens de door het Rijk goedgekeurde steunregeling voor de ongeoraniseerde werkloo- zen en bovendien voor de geval- en, waarin de gemeente van her komst ten aanzien van die steun regeling in een hoogere klasse is geplaatst dan de vluchtoord-ge meente, den steun in deze gemeen te te verhoogen met het halve verschil van den totalen steun in beide gemeenten. Ten aanzien van de oorlogsslachtof fers, die thans tot werkloosheid zijn ge doemd, dient ernaar gestreefd te worden hen zoo spoedig mogelijk weder onaf hankelijk te maken van den overheids steun, en in verhad daarmede den ar beidslijst op te wekken. Het wnd. depar tementshoofd acht het daarom ge- wenscht, dat de inhouding der eigen verdiensten, uit arbeid verkregen, wordt beperkt, tot twee derden der netto uit den arbeid van alle gezinsleden verkre gen inkomsten. Aangezien de uitbetaling van den we- kelijkschen steun niet bij alle gemeenten op denzelfden dag der week geschiedt, wordt de ingangsdatum dezer nieuwe regeling bepaald op dien der eerstvol gende wekelijksche uitbetaling. EEN TROMPET OP CARNAVALS FEEST GESTOLEN AMSTERDAM, 20 Aug. In Februari van dit jaar werd in café De Kroon een geanimeerd carnavalsfeest gehou den. De Band bracht de nieuwste schla gers ten géhoore en er heerschte een gezellige stemming. Een van de bezoe kers kwam tenslotte op het podium en zong eenige liederen. Hij had groot suc ces Daarbij heeft de zanger kans gezien om een trompet van de piano mee naar huis te nemen. Dezer dagen dacht 'hij het instrument te kunnen verkoopen, doch hierdoor kwam de zaak aan het rollen. Door de politie is de artist in zijn woonhuis aangehouden en naar het bureau Singel overgebracht. Hier heeft de man zijn daad bekend. CORRESPONDENTIE VOOR GEÏNTER NEERDEN IN DUITSCHLAND 's-GRAVENHAGE, 20 Aug. Niet aangeteekende brieven (maximum ge wicht 2 kg.) en briefkaarten aan ge- interneerde Nederlanders in Duitsch- land kunnen portvrij worden verzonden evenals gewone piketten, mits deze niet zwaarder wegen dan 5 kg. Deze stukken dienen van het volledig adres der geïnterneerden te worden voorzien. De geïnterneerden kunnen hun betrek kingen hierover door middel van spe ciaal daarvoor bestemde kaarten inlich ten. Het adres van die geïnterneerden, dat tot nu toe hier bekend was als „Ilag XIII luidt voortaan „ilag XIII, Wuels- burg bei Weissenburg, Bavern". Kantoorbediende wist argelooze vrouw, die scheiden wilde, ƒ1100 afhandig te maken Een jaar gevangenisstraf geëischt AMSTERDAM, 20 Aug. Een vrouw, die met hard werken schraal de kost verdiende, ving een jaar of wat geleden een proces tegen haar man aan om scheiding van tafel en bed te verkrijgen, of, wat aanvan kelijk de bedoeling was: echtschei ding. Een vriend van haar zwager hoorde van het geval, en deze, een 42-jarige kantoorbediende, stelde zich met de vrouw in verbinding. Hij bood haar zijn hulp aan. Volgens hem waren advoca ten niet altijd even betrouwbaar. Hij zou haar wel eventjes helpen, want hij had van dergelijke zaken verstand. In derdaad bemoeide hij zich met het ge val, stelde zich zelfs in verbinding met de advocate, die pro deo de echtschei ding behandelde. Zijn bemoeiïenis was volmaakt overbodig en bovendien voor de vrouw duur. De behulpzame vriend bleek een volmaakte juridische duim te hebben, waaruit hij vrijelijk inspira tie opdeed om de vrouw geld af te zetten De eene keer kwam hij met het verhaal, dat er „boedelscheiding" moest worden gehouden. Dat zou 300 kosten, maar als de vrouw f 150.— betaalde, kwam de zaak in orde. De goedgeloo- vige werkster betaalde De andere keer spelde hij haar een verhaal op de mouw over een meineed, die haar man zou hebben afgelegd. Daar moest een strafklacht op volgen en dat zou weer geld kosten. En weer betaalde zij. Tenslotte was zij 1100. kwijt (hoewel zij middels de advocaat gratis procedeerde). Door een toeval kwam het bedrog aan het licht. Het bleek, dat de man, die zich o.a had uit gegeven voor ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, ook den zwager van de vrouw had opgelicht voor een gering be drag. Een jongeman, die het plan koes terde om te gaan trouwen en voor wien hij de papieren zou verzorgen, wist hij 35.afhandig te maken Vandaag stond de kantoorbedien de terecht wegens oplichting. Hij is reeds eerder met de justitie in aan raking geweest, doch het reclassee- ringsrapport luidde niet ongunstig en het Leger des Heils is bereid hem te steunen. Verd. bekende, doch volgens hem had hij de vrouw „slechts" 700.afhandig gemaakt. De officier van justitie mr. Dyserinck vorderde een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest, Vonnis 3 September. De termijn verlengd -s GRAVENHAGE. 20 Aug. Tenge- volge van een niet voorziene vertraging in de afkondiging van de winstbelasting en in het verzenden van de aangiftebil jetten aan de bestuurders van de onder deze belasting vallende lichamen, is de termijn voor het doen van de eerste aan gifte (1 September 1940) in sommige gevallen te kort toegemeten. Belanghebbenden kunnen het er voor houden, aldus een officieele mededeeling van het departement van Financiën, dat zij van den in specteur der directe belastingen uitstel hebben verkregen voor het inleveren van de aangiftebiljetten tot een maand plus een week na dat de biljetten zijn verzonden. Vertrouwd wordt echter, dat zij, die dezen verlengden termijn niet of niet ten volle noodig hebben, zoo spoedig mogelijk de aangiften zullen inzenden. Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik gemaakt om er op te wijzen, dat in de aangiftebiljetten winstbelas ting no. 2 een drukfout voorkomt in on derdeel VI, letter e. Er wordt daar ver wezen naar onderdeel „VI, a en b", van hetzelfde biljet Hiervoor moet worden gelezen: onderdeel V, a en b. De dader aangehouden AMSTERDAM, 20 Aug. Een inwo ner van IJselmonde was in de hoofdstad en bezocht enkele café's. In een der café's kwam hij te praten met een Am sterdammer, waarmee hij vervolgens naar nog enkele gelegenheden trok. De Amsterdammer, die de dikke portefeuil le en het horloge van den buitenman had opgemerkt, viel hem op de Regu- liersgracht, waar het vrij donker was, plotseling aan. De buitenman verzette zich echter heftig, waardoor de aanval ler zich met slechts wat los geld en het horloge tevreden moest stellen. De dik ke portefeuille kreeg hij niet te pakken. De politie van de Stadhouderskade is erin geslaagd den dief aan te houden. Deze bleek een oude bekende van de po litie te zijn. RAAD VOOR DE SCHEEPVAAR AMSTERDAM, 20 Aug. De Raad voor de Scheepvaart heeft he den uitspraak gedaan inzake den brand in de lading van het stoom schip „Amstelkerk" op de reis van Hamburg naar Amsterdam op 30 Juli 1939. De Raad is van oordeel, dat deze brand, welke gelukkig spoedig op het spoor is gekomen en binnen zeer korten tijd was gebluscht, door open vuur moet zijn ontstaan. Aan broeiing kan hier moeilijk worden gedacht, reeds hierom niet, omdat de balen aan den buitenkant ver brand bleken te zijn, terwijl de ba len nog maar zeer kort aan boord waren. Onder de gegeven omstandigheden het schip was nog dicht bij Hamburg wil de Raad op het in het algemeen gevaarlijke openen van het luik geen aanmerking maken. Achteraf be schouwd is dit openen hier zeer nuttig geweest wat fen echter moeilijk voor uit kan weten, daar de brand binnen tien minuten was gebluscht. Wat betreft de met het oog op brand gevaar gevaarlijke inrichting van het schip, daarover handelt in het. bijzonder de mede op heden uitgesproken beslis sing inzake den brand aan boord van hetzelfde schip op 6 October 1939 op de reis van Dakar naar Las Palmas. De tweede ramp Ten aanzien van de tweede ramp is de Raad van oordeel, dat naar alle waarschijnlijkheid open vuur als oor zaak van dezen brand moet worden be schouwd. Tot deze conclusie is de Raad gekomen niet alleen op grond van de omstandigheid, dat aan broeiing van piassava kwalijk kan worden gedacht, maar ook, omdat de inrichting van het spardek aan boord van de „Amstel kerk". juist met het oog op mogelijk heid van brand door open vuur, zeer gevaarlijk was. Het feit, dat., gelijk de kapitein alsnog ter zitting verklaarde, de door hem genomen proef, te weten het laten liggen van een brandende si garet in eenige bossen piassava, niet gelukte, zegt ten deze niets. Open vuur De omstandigheid, dat deze brand heeft gewoed op dezelfde plaats als die in de balen netten eenige maan den tevoren, kort na vertrek van Hamburg, wijst op dezelfde oor zaak: open vuur. Hoe zich 't ont staan van den brand verder heeft toegedragen is met geen mogelijk heid te zeggen. Dit is echter ook niet van veel belang. Wel is van groot belang het gevaarlijke van den toestand, zooals deze tot dus ver bestond. Een brand door een weggeworpen sigaar of sigaret, was, door het verkeer van personen langs de niet behoorlijk afgescherm de laadruimte, zeer gemakkelijk mogelijk. De Raad acht het niet noodig daarop thans uitvoerig in te gaan, nu immers, in overleg rnet de scheepvaartinspectie, de toestand zoodanig is veranderd, dat, tenzij moedwil in het spel zou zijn, het in brand geraken van de lading door onachtzaamheid met open vuur vrijwel uitgesloten mag worden geacht. Wat eventueel opzet betreft, kan en moet, nu het absoluut afgesloten zijn van de lading gedurende de reis niet is bereikt, op het van de scheepslading uitgaande toezicht op de toegangkelijk- eid van het spardek worden vertrouwd. Wat het openen van het luik betreft, heeft de Raad reeds in vele uitspraken op het groote daaraan verbonden ge vaar en op de in den regel weinige doeltreffendheid van dezen maatregel gewezen. Bij den brand van 30 Juli. die zeer tijdig is ontdekt, heeft inderdaad het openen van het luik gunstig ge werkt. Toen werd de brand spoedig ge bluscht, dank zij de gunstige positie van het schip. Dit kan echter bij den brand van 6 October niet worden ge zegd. Het schip was in volle zee. De Raad meent dat ten deze in elk geval de herhaalde opening van bet luik hier niet gerechtvaardigd was. AMSTERDAM, 20 Augustus. De Raad voor de Scheepvaart heeft ver der vanmiddag het onderzoek voort gezet naar de oorzaak van de aan varing tusschen het s.s. Heemskerk van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gra- venhage en het Zweedsche s.s. Ge rania op 12 Augustus 1939 nabij Vlissingen. Bij ontstentenis hier te lande van de belangrijkste getuigen, den kapitein en de loodsen der beide schepen, werden de 4e stuurman, een roerganger en een matroos van de Heemskerk gehoord. Voordien werden de schriftelijke verklaringen van de beide loodsen voorgelezen. De loods van de Heemskerk 'verklaar de des ochtends omstreeks halfvijf plot seling de lichten van een ander schip gezien en de telegraaf achtereenvolg? op halve kracht en op langzaam ge; te hebben. Een botsing bleek echter n te vermijden. De loods van de Gera-l verklaarde, dat zijn schip langzaj naar links draaide, doch daarin gelj derd werd door stroom en ebtij, toen 1 Heemskerk het schip met kracht voer. De Gerania werd vooraan middl scheeps aan bakboord geraakt, vanj Heemskerk werd de voorsteven bakboord omgebogen. Zoowel de stuurman als de matrol van de Heemskerk hadden de lichij van het andere schip waargenomen was kort nadat de loods order gegurl had het schip gereed te maken voortf overnemen van den binnenloods. Heemskerk had, door volle kracht vrJ uit te geven, getracht langs de Gera»! te komen. Toen dit echter niet geluil en een aanvaring dreigde, was het gegeven het anker te laten vallen het voor anker komen was de aam| ring geschied. De roerganger verklaarde het andJ schip eerst gezien te hebben vlak va de aanvaring en toen bakboordroer .j geven te hebben. Tenslotte verklaarde de matroos, het anker heeft laten vallen, dat beide schepen voor de aanvaring sein| op de stoompijp gewisseld hadden. was reeds licht, doch de schepen vog den nog lichten. De Gerania was i gens hem voor de Heemskerk overj| draaid. Geen teeken gegetJ Hierop was het woord aan deiil inspecteur-generaal voor de scheepl vaart mr. P. S. van 't Haaff, die tel kennen gaf, dat de Gerania wel gfl tracht had het oostgat alsnog bin I nen te varen, toen het schip uit denl koers geraakt was, doch dat het aki een verzuim aangerekend dient tel worden, dat geen teeken gegeven i;| van het aan bakboord bijdraaien. Hierdoor was de Heemskerk onvl doende ingelicht. Ook de Heemskei heeft echter een fout begaan door eerf te trachten met volle kracht voorJ een aanvaring te vermijden, terwijl hl eenige mogelijke in dit geval was, „vol| kracht achteruit", daar immers de rania nog vooruit voer en vrijwel dwai voor de Heemskerk lag. In plaats v| naar bakboord hij te draaien, had i Heemskerk volle kracht achteruit rncl ten geven. Mr P. S. van 't Haaff dan ook van oordeel, dat beide schepf schuld droegen in de aanvaring. De Raad zal nader uitspraak doenl Een bakfiets met vitragestoffen| gestolen AMSTERDAM, 20 Aug. Op 6 Juli werd eên bakfiets gestolen, waarop een expeditieknecht een pak vitrage- stof ter waarde van 400 vervoerde. In de Hartéstraat liet hij zijn ver voermiddel een oogenblik in den steek. De recherche wist een deel van de stoffen terug te vinden. Zij kreeg een seintje: „Kijk maar eens goed uit in de Jan Evertsenstraat, dan zult u wel wat van de gordijnen zien". En inderdaad, tegen 9 uur 's avonds kwam voor het opgegeven adres een bakfiets voor met twee mannen, waarop schijnbaar bloemen werden vervoerd. De politie zag ech ter tot haar verbazing, dat de bloe men voorzichtig opzij werden gelegd en op den bodem der bakfiets kwa men zorgvuldig verborgen pakken te voorschijn. Inspecteur Moll en zijn mannen achtten den tijd geko men om in te grijpen. Een deel der gordijnstoffen was terecht De bak fiets was echter een andere dan gestolene en gehuurd van een bona fide fietsenstalling. De twee mannen stonden vandaag I' recht voor de rechtbank, verdacht v& diefstal, subs, heling. Het waren e? 49-jarige koopman en een 34-jarige blo? men venter. Tusschen 1911 en 1915 ws de oudste herhaaldelijk veroordeel' doch na zijn huwelijk, in 1915, leidde n tot 1935 een voorbeeldig leven. Na 1935 vendel hij weer in zijn ouc leventje en hij werd wederom een pas maal wegens heling veroordeeld. Ook bloemenventer was reeds eerder veroo: deeld. De geheimzinnige Jool Het tweetal ontkende alle schuld. E« zekere „Joop" had hen gevraagd eeni- pakken stoffen voor hem te beware: Het zouden goederen zijn, die onttrok ken waren aan de inventarisatie. De officier van justitie, mr. Dyserind achtte de verklaring onaannemelijk, te meer daar de verdachten over „Joop geen nadere inlichtingen kunnen geve: Tegen den koopman eischte spr. vf gens diefstal twee jaar gevangenisstri met aftrek van voorarrest. Tegen de' venter vorderde hij één jaar met aftrei De verdedigers mr. H. Keune en roJ H. Spoor pleitten vrijsprraak. .Vonnis 3 September.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6