LAATSTE BERICHTEN Dertig-jarig bestaan van het Koloniaal Instituut STEENEN EN BETON IN PLAATS VAN HOUT EN STAAL Besparing op het bouwmateriaal noodzakelijk Voortgezette luchtaanvallen op Engeland Japan's reactie De Italiaansche luchtmacht actief Zwemcompetitie TER HERDENKING ZAL VAN 14 SEPTEMBER TOT 15 OCTOBER EEN TENTOONSTELLING WORDEN GEHOUDEN DE BOM AAN DEN BAARSJESWEG Geen voorafgaande censuur op boeken op de Amerikaansch- Engelsche politiek DE TECHNIEK OP DE LEIPZIGER MESSE MARKTBERICHTEN RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANDEL Athletiekwedstrijden in Utrecht FAILLISSEMENTEN Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 AMSTERDAM. 22 Au*. Het Koloniaal Instituut te Amsterdam bestaat deze maand dertig iaar. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat dit feit slechts met een beschei den tentoonstelling zal worden herdacht, hoewel er voor ons land en onze koloniën alle aanleiding was geweest om geboorte en groei van dit zoo belangrijke instituut on grootsche wijze te herdenken. Het Koloniaal Instituut, thans een in richting, ver over onze landsgrenzen bekend en gewaardeerd, is gegroeid uil het negentiende eeuwsche koloniaal museum. Voor de historie van de der tigjarige moeten wij veel verder in de geschiedenis teruggaan dan"tirie decen niën. De Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid komt de eer toe het eerst te hebben ingezien van hoeveel belang het is om meer belangstelling op te wekken voor en meer kennis aan te kweeken voor onze overzeesche ge westen. In 1777 stelde zii een afzonder lijke hoofdafdeeling „koophandel en colonies" in. Dit was een schuchter be gin van wat in de twintigste eeuw zou worden tot een kostelijke instelling als het koloniaal instituut en koloniaal museum, zooals wij dat thans aan de Mauritskade in de hoofdstad kennen. Het zou nog tientallen jaren bijna een eeuw duren, voor een begin werd gemaakt met het aanleggen van een verzameling op koloniaal gebied. Deze verzameling breidde zich ond^r leiding van den heer van EecLen, den vader v. Frederik van Eeden. en na diens dood onder dr. Greshoff gestaag uit. Reeds spoedig moest naar een ruimere behui zing worden uitgezien. In 1865 werd de benedenverdieping van het paviljoen „Welgelegen" te Haarlem daarvoor be schikbaar gesteld Het „Koloniaal Mu seum" te Haarlem was geboren en van Eeden en Greshoff wisten de jongge borene in weerwil van de moeilijke omstandigheden, gevolg van beperkte middelen te maken tot een centrum van wetenschap en practijk. dat ook in het buitenland belangstelling onder vond. Twee groote figuren op koloniaal en economisch terrein, J. T. Cremer, oud- minister van Koloniën en dr. H. F. R Hubrecht, lid van de Tweede Kamer, zetten hun krachtige schouders onder het museum. Zij namen het initiatief tot de oprichting van een nieuwe op veel breederen grondslag opgebouwde instelling. Wij schrijven 1010. het jaar, waarin de vereeniging „Koloniaal In stituut" zou worden opgericht. Begon nen werd met de vorming van een co mité, tot de voorbereiding van de ver dere werkplannen. Behalve de heeren Cremer en Hubrecht namen vele groo te figuren uit de koloniale en handels wereld hier zitting in: o.w. G. Briegleb, S. P. van Eeghen, dr. C. W. Janssen, M. P. Voute, J. W. IJzerman en C. J. Hasselman als secretaris. Het comité publiceerde een oproep aan het Nederlandsche volk, een op roep, die weerklank vond, of zooals de energieke voorzitter J. T, Cremer het uitdrukte „de bedeltocht wprd een zege tocht". Zoowel in de hoofdstad als el ders in den lande vond het denkbeeld tot oprichting van een centrale instel ling warme instemming. Binnen korten tijd was ruim een millioen bii elkaar en de gemeente Amsterdam stond een groot terrein, de ,oude Oosterbegraaf plaats tegen f 1— per jaar in eeuwig- durenden erfpacht af. Op 3 Augustus 1910 was de stichtcrs: vergadering gehouden (stichter was hu of zij. die 25000.— of meer had ge schonken), op 20 Februari 1911 volgde de eerste algemecne vergadering. Er was een kapitaal van f 1.300.000.bij eengebracht; de koloniale verzameling van de Maatschappij voor Nijverheid en van het genootschap „Artis Natura Ma- gistra" werden aan het nieuwe instituut afgestaan. Moeilijkheden bij den bouw De wereldoorlog van 1914 veroor zaakte bij den houw allerlei moei lijkheden. Al was het hygiënisch instituut der universiteit, waarin da afdeeling tropische hygiëne zou worden ondergebracht, in 1917 gereed gekomen, de werkzaamheden aan het hoofdgebouw ondervonden groo te vertraging. De kosten van den bouw n.l. 7.000.000, bleken drie maal zoo hoog te zijn, dan aanvan kelijk was geraamd. In 1922 kwam het geheele gebouw onder de kap, het volgende jaar was een onderdeel, n.l. het museum, gereed. Dat jaar is daar de eerste tentoonstelling ge houden, die een overzicht gaf van de ontwikkeling van de Ameterdam- sche scheepvaart en van de drie af deel ingen van bet koloniaal insti tuut, n.l. de afdeelingen volkenkun de, handelsmuseum en tropische hygiëne. In 1926 was het. geheele gebouw voltooid en ingericht. Het publiek kreeg toegang tot de prach tige verzameling. Het voor het publiek belangrijkste onderdeel van het koloniaal Instituut is het museum, met zijn ethnografische. economische en ook de hygiënische ver zorging van den Indischen Archipel en zijn op anthropologic betrekking heb bende verzamelingen. Een zeer belangrijke afdeeling is de centrale boekerij met ruim 65.000 boek doelen en 1800 verschijnende periodic ken, benevens haar groote verzameling topografische, hydrogafische en bijzon dere kaarten. Het foto-archief telt niet minder dan 45.000 lantaarnplaatjes en 65.000 foto's. Het archief bevat vele films De jongste afdeeling is die van pers- en propaganda, welke afdeelingen voor stellingen organiseert. Het kapitaal, waaruit liet Koloniaal Instituut en het Koloniaal museum in zijn tegenwoordigen vorm en omvang tot stand gekomen zijn, is voor een be langrijk deel Anisterdamsch kapitaal. Toen de voltooiing van het kostbare gebouw door de tijdsomstandigheden ernstig in gevaar liep, zijn het vooral de regeering en de groote Indische cul tures geweest, die haar alsnog mogelijk gemaakt hebben. Wijlen dr. H. F. R. Hubrecht heeft twee maal een half mil lioen gegeven en later legateerde hij aan het instituut een groot deel van zijn nalatenschap. De a.s. jubileumtentoonstelling zal van 14 September tot 15 October worden gehouden in de groote lichtbal van het museum aan de Linnaeusstraat. Een onderdeel der tentoonstelling zal de historische afdeeling vormen, welke een aantal dpr belangrijkste geschiedbron nen. zooals boeken, plaatwerken, land kaarten, zal exposeeren uit de periode 1595—1811. Deze afdeeling wordt ver zorgd door dr. F. W. Stapel, die de volledige medewerking heeft verkregen van don algemeen rijksarchivaris en van het instituut voor de taal-, land en volkenkunde van Nederlandsch-ln- dië te 's-Gravenhage, dat de kostbare kolonialp bibliotheek exploiteert. Naast interessante archivalia (origineele brie ven. reisjournalen, kaarten, e.a. docu menten), zal een keuze worden geëx poseerd uit de meest waardevolle boek werken uit genoemd tijdperk. Het projectiel zal worden „ingevroren" AMSTERDAM, 22 Aug. Zooals be- kekend ié- een van de bommen, welke vorige week in den nacht van Maandag op Dinsdag door een Engelechen vlieger op Amsterdam werden uitgeworpen, neergekomen op de hinncnplaat6 van het perceel Baarsjesweg 2S9, vlak ach ter het Paramariboplein. Hier is geves tigd de bierbrouwerij „De Drie Hoef ijzers". De bom is gevallen op enkele meters van den gevel en tot een diepte van circa vier meter in den grond ge drongen. Hedenochtend is men, onder het toe zicht van den Oberfeuerwerker Blum- berg, die ook gisteren de leiding had, begonnen den grond om het projectiel weg te graven. Reed6 op een halven meter diepte stuitte men echter op grondwater. Dit zal hedenmiddag door de brandweer worden weggepompt. Onderofficier Blumherg stelt zich voor rond de bom de aarde tot op zekere diepte weg tc gmven en het projectiel „in te vriezen". Dit houdt in, dat boven en aan de zijkanten een zware beton- neerjng zal worden aangebracht, welke de hom geheel tegen trillingen zal vrij waren. Hierop zal dan weer aarde ge stort worden. Mocht naderhand ooit weer voor bouwdoeleinden gegraven worden, dan zal men steeds op dit be ton stuiten en wordt het gevaar, voor een catastrofale explosie nagenoeg ge heel weggenomen. Uiteraard is het geheele omliggende terrein door de politie afgezet. Deze wordt daarbij geassisteerd door den vrij- willigen luchtbeschermingsdienst. HET BOMBARDEMENT OP WESTERLAND 's-GRAVENHAGE, 22 Augustus. De drie brisantbommen, die de Engel- schen gisteren op Westerland (Wierin- gen) hebben geworpen, hebben twee burgers gedood, twee zwaar gewond, een paard gedood en vrij aanzienlijke schade aan gebouwen aangericht. In de omgeving waren, naar ons verzekerd wordt, geen militaire doelen. 's-GRAVENHAGE, 22 Aug. Met in gang van heden zal de regeeringscom- missaris voor den wederopbouw de goedkeuring, welke vereischt wordt voor het ondernemen van bouwwerken, voorloopig slechts verleenen, indien bij het ontwerpen de volgende richtlijnen ter bespa ring van bepaalde bouwmate rialen zijn in acht genomen, en onder de voorwaarde, dat deze richtlijnen bij de uitvoering eveneens in acht geno men worden, alles voor zoover dit uit een oogpunt van bouwtechniek verant woord is en voor zoover het geen bui tengewone financieele nadeelen mede brengt. Zoo weinig mogelijk hout 1. Algemeene richtlijnen. 1) Op het gebruik van hout moet zooveel mogelijk bespaard worden, aan gezien ijzer en staal thans ook slechts in beperkte mate ter beschikking staan, moet hout in het algemeen niet door ijzer of staal doch zooveel mogelijk door andere bouwstoffen vervangen worden. 2) In de eerste plaats komen steen en beton voor bouwwerken in aanmer king. in de tweede plaats gewapend beton. Slechts indien het bewijs gele verd kan worden, dat uitvoering in steen of beton ten gevolge van bijzon dere bouw- of bedrijfsomstandigheden niet mogelijk is, mag ijzer of staal ge bruikt worden. 3) Waar mogelijk moet vervangen worden: a. hout door metselwerk, ongewa-, pend beton, bimshetonplaten, bouwpla ten van samengesteld materiaal e.d. en indien onvermijdelijk door gewapend beton. b. IJzer en staal door metselwerk, ongewapend beton en indien onvermij delijk door gewapend beton; c. Gewapend beton door metselwerk of ongewapend beton. 4) Voor alle hieronder niet genoemde onderdeelen van bouwwerken moet het gebruik van vervangingsmaterialen voor hout en staal zooveel mogelijk bevor derd worden. Beton op den voorgrond 2. Richtlijnen voor de constructie. a. Muren en kolommen, waarin uit sluitend 'rukspanningen kunnen optre den, moeten niet in staal, maar in met selwerk of beton of desnoods gewapend beton uitgevoerd worden. b. Gewapend-betonkolommen mogen niet meer dan 3% bewapening bevatten. c. Niet vrijdragende tusschenwanden moeten zooveel mogelijk boven elkaar gesteld worden. Opvangen van muren en andere onderdeelen van een bouw werk moet vermeden worden. Wan neer dit niet mogelijk is moeten lichte materialen gebruikt worden. d. Het gebruik van houten en stalen lateien is in het algemeen niet toege laten. De kozijnopeningerr moeten zoo smal zijn, dat in normale gevallen door een „strek" of „boog" het bovenliggende metselwerk voldoende wordt onder steund. 'Geen houten hekkert 3. Richtlijnen voor de uitvoering. a. Voor paal fundeeringen moet het gebruik van houten palen beperkt wor den tot de allernoodzakelijkste geval len. Zij moeten in het algemeen worden vervangen door gewapend betonpalen. b. Voor blijvende damwanden, keer- muren e.d moet het gebruik van staal en hout tot een minimum worden be perkt. Voor tijdelijke damwanden kan het gebruik van hout of staal worden toegestaan. c. Fundeeringen, kelders e.d. moeten zooveel mogelijk in metselwerk of on gewapend beton worden uitgevoerd. Voor bijzondere constructies kan hier van worden afgeweken. d. Dragende opgaande muren moe ten van metselwerk of van stampbeton vervaardigd worden. e. Voor balklagen, vloeren, plafonds e.d. moet de toepassing van hout en staal zooveel mogelijk vermeden wor den. Er zou gebruik gemaakt kunnen worden van beton, van op de fabriek vooraf vervaardigd (holle) aansluiten de gewapend-betonbalken of -baksteen- materiaal, platenmateriaal, houtgraniet e.d. Kelderafdekkingen kunnen bijvoor beeld bestaan uit gemetselde gewelven. f. Het maken van uit bout of ge construeerde kappen, goten e.d. moet vermeden worden. In de plaats van houten en ijzeren kapspanten dient men zooveel mogelijk te gebruiken gor ding dragende hooger opgetrokken mu ren van metselwerk of stampbeton, be tonnen kapspanten e.a. In plaats van de houten hebording kan bimsbetonpla- ten- of ander plafenmateriral. mits wa terdicht, aangebracht worden. Gegolfd metalen platen mogen niet worden aan gebracht. g. Waar het niet moselijk is om hou ten kozijnen te vermijden, mag de zwaarte van bet kozijnhout niet grooter genomen worden, dan strikt noodzake lijk is. Dit geldt ook voor architraven en kozijnbetimmeringen. h. Terreinafscheidingen, balkonhek ken, e.d. mogen niet van hout of staal worden vervaardigd. De controle Aanvragen voor de goédkeuring van bouwwerken, waarbij naar het oordeel van den regeeringscommissaris voor den wederopbouw niet voldoende met de noodzakelijkheid tot besparing reke ning gehouden is. zullen terzijde ge legd worden. Aan den aanvrager zal hiervan mededeeling worden gedaan. De regeeringscommissaris behoudt zich voor zich hieromtrent advies te doen uitbrengen door de plaatselijke diensten van bouw- en woningtoezicht. Aan deze diensten zal hij ook dp con trole op de naleving van deze richtlij nen bij de uitvoering van de bouwwer ken kunnen opdragen. De aanvragen voor de goedkeuring van bouwwerken dienen met het oog op de toetsing aan deze richtlijnen ver gezeld te gaan van een beschrijving of voorloopig project, waarin de voor deze 's-GRAVENHAGE, 22 Augustus. Naar wij \an bevoegde Duitsche zijde vernemen, moet de dezer dagen ver schenen verordening betreffende den handel in drukwerken (in den Uuit- schen tekst staat in artikel 1 voor dit heerip het woord Pressewesen) niet van toepassing worden geacht op uitgeve rijen, welke zich tot het uitgeven van boeken bepalen. Ook voor de uitgeverijen van bladen en tijdschriften zal de verordening voorshands niet worden toegepast in dien zin, dat boeken vooraf ter goed keuring moeten worden voorgelegd. Ten aanzien van boeken blijven de uitgevers vrij. met inachtneming van de .wenken, uitgegaan van de contact commissie van de verkeerscommissie van de Vereeniging tof behartiging van de belangen des Boekhandels. BUITENLAND BERLIJN, 22 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het verloop der gewapende luchtverkenning boven het Britscbe eiland werden op 21 Augustus talrijke industrieel© fabrieken en spoorwegin stallaties, alsmede 15 vliegvelden met goed succes aangevallen. Bomtreffers konden waargenomen worden in de in dustrieels fabrieken van Skegness, Great Yarmouth, Witney, Coventry, Bournemouth, alsmede in de havenin stallaties van Bridlington. Op de wer ven van Southampton werd o.a. een 6chip, dat in het dok lag, getroffen. Bij een aanval op een convooi aan de Oostkust van Engeland gelukte het, een koopvaardijschip door bomtreffers zwaar te beschadigen. In den nacht van 21 op 22 Augustus bestookten onze gevechtsvliegers vlieg tuigfabrieken Zuid-Oostwaarts van Londen, alsmede een wapenfabriek bij Brighton doeltreffend met bommen. De in den nacht van 21 op 22 Aug. door den vijand in Noord-Duitschland neergeworpen bommen veroorzaakten slechts geringe schade. De vijand ver loor. gisteren 7 vliegtuigen, zes eigen vliegtuigen worden vermi6t. TOKIO. 22 Aug. (D.N.B.). De overeenkomst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten is niet in overeenstemming met den geest van het viermogendhedenverdrag en zal groote veranderingen in den status quo in 'den Pacific tengevolge heb ben, aldus beoordeelt de Kokoemin Sjimboen de overdracht van En- gelsch overzeesch gebied aan de Vereenigde Staten. Dit blad waarschuwt Vervolgens er voor, dat Japan na de ontvangst van de officieelc bevestiging van de ver klaring van Churchill moeilijk kan vol harden in een stilzwijgen en een hou ding van niet-geïnteresseerd zijn kan handhaven. Het zal gedwongen zijn, teneinde het uitbreiden van den oorlog naar den Stillen Oveaan te voorkomen, de krachtigste maatregelen te nciuen, daar Engeland cn Amerika ondanks herhaalde verzekeringen, dat zij den status quo in den Stillen Oceaan willen handhaven, door 'de nieuwe maatrege len klaarblijkelijk onrust willen zaaien. De Kokoemin Sjimboen schrijft ten slotte, dat. in geheel Japan de eischen naar een grondige bestudeering van de Japansche buitenlandsche politiek steeds dringender en talrijker worden. Het blad hoopt, dat het kabinet-Konoje zoo spoedig mogelijk met dit feit reke ning zal houden. In 'het „Ring-Messhaus", waar tijdens de van 25 tot 29 Augustus te houden herfstbeurs onder meer collectieve ten toonstellingen zullen zijn van 17 vreem de staten (een aantal dat nooit tevoren op een Najaars-Messe werd bereikt), is ook in technisch opzicht veel belangrijks te venvachten. Wij noemen allereerst de radio-exporf- tentoonstelling, welke de taak van de vroeger in Berlijn georganiseerde radio exposities zal voortzetten en vooral ge richt is op de bevordering van den uit voer. Eerste Duitsche fabrikanten van radio-apparaten en toebehooren zullen hier hun nieuwste, meer speciaal voor export ontwikkelde producten ter be zichtiging stellen en daarmede het be wijs leveren van een gestadigen vooruit gang. Een nauwlettende bestudeering kan voor den vakman van groot nut zijn. Alle apparaten dragen een speciaal ken merk, dat de kwaliteit waarborgt. Uit de beschrijvingen blijkt, dat men hier inder- toetsing benoodigde gegevens vermeld zijn. Deze stukken dienen door den op drachtgever of diens gemachtigde in tweevoud te worden ingezonden op de wijze, vermeld in "het van zijnentwege heschikbaar gestelde aanvraagformu lier voor goedkeuring van de uitvoe ring van een bouwwerk. Deze maatregelen, die in druk ver schenen zijn, worden op aanvrage door de gemeentebesturen beschikbaar ge steld. daad met iets bijzonders te doen heeft, waarvoor met reden veel belangstelling uit het buitenland wordt verwacht. Op 25 Augustus worden de persvertegen woordigers van vreemde nationaliteit ontvangen, bij welke gelegenheid de hee ren Eugen Hadamovskv en dr. Karl Mar- kau, respectievelijk rijks-zendleider en leider van de radio-voorcontróle het woord zullen voeren Voor de vele technisch geïnteresseer den wordt verder in het „Ring-Mess haus" een speciale tentoonstelling van houw- en ïndustricbenoodigdheden inge richt. Nu geen afzonderlijke Bouwvak- Messe plaats heeft, komen vele firma's die anders aldaar exposeerden, alsook leveranciers van de nieuwe grondstoffen en andere moderne industrieproducten in bet. genoemde gebouw bijeen. Met het qpg op den la leren overgang van oor- logs- naar vredesomstandigheden wordt hieraan veel be teekenis toegekend. Vervolgens is er een tentoonstelling voor den verkoop van nieuwe vindingen en patenten, zooals dit reeds sedert vele jaren op do Leipziger Messe gesohieclt. Zij is sterk actueel, want de problemen van het oogenblik houden de gedachten van uitvinders bezig, b.v. ten opzichte van verduistering, spaarzaam brandstoffen- verbruik, conserveering van levensmid delen en meer van dien aard. Via han del en industrie baant de Leipziger Mes- se den weg van den uitvinder naar den verbruiker. Bij dit voorloopige overzicht dient nog melding te worden gemaakt van de groep voor automaten van allerlei soort. Hier bij zijn automaten voor den verkoop van verschillende artikelen, kasregisters, amusements-automaten, controle-appara ten en deur-automaten. Het geheel, waarvan hier sprake was, wordt beheerscht door een streven naar verbetering van kwaliteit en vermeerde ring van doelmatigheid, in overeenstem ming met hetgeen de komende tijd zal vereischen. ERGENS IN ITALIË. 22 Aug. (Stefani) Wcermachtsbericht no. 75 van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Een van onze luchtafdeelingen heeft de militaire doelen van Gibraltar ge bombardeerd. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. In bet Oostelijke deel van de Middellandsclie Zee heeft een van onze torpedojagers een duikboot tot zinken gebracht en heeft een van onze'duikbooten een tor pedojager in den grond geboord. Een vijandelijke vlootafdeeling be staande uit kruisers is in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee door onze luchtafdeelingen achterhaald en aan een hevig bombardement onder worpen. Twee kruisers blijken verschei dene malen getroffen te zijn. Al onze vliegtuigen zijn op hun punten van uit gang teruggekeerd. In Oost-Afrika is een Engelsch vlieg tuig door onze Dubats te Cocacia (Ke nya) neergehaald. SCHERPENZLEL, 21 Aug. Eieren. Aan voer 320.000. Prijs: witte 5.255.35, ge mengde 5.305.40, bruine ƒ5.355.50, een deneieren ƒ4. Biggen; geen aanvoer. MARKT TE BARNEVELD BARNEVELD, 22 Aug. Pluimveemarkt. Oude kippen le kwal. 2652 ct.f 2e kwal. 4245 ct., oude hanen 70125 ct., jonge hanen 4855 ct., N.H. Blauwen per kg. 55 60 ct„ jonge hennen 60125, tamme eenden 2035 ct., woerden 2555 ct., ganzen 1.60 2.25, kalkoenen per kg. 6070 ct., tamme konijnen 12.50, wilde konynen 3540 ct., piepkuikens lij25 ct., aanvoer 44.000, han del vlug. Eiermarkt. Witte 5.505.60, gemengde 5.505.70, bruine 5.706, eendeneieren 3.75 4. Aanvoer 1.116000, handel vlug. Veemarkt. Zeugen 60S5, dr. zeugen 80100, schrammen 2026, biggen 14 18, zware varkens 2831 ct., vette kalve ren 1826 ct. per pond; nuchtere kalveren 37. Handel weinig. SPORT EN SPEL In Pesie's Bad werden gisteravond de laatste wedstrijden voor de Zwem competitie kring Utrecht KN.Z.B. ge houden Het programma voor dezen derden dag luidde: 50 Meter vrije slag voor dames en heeren en 4x50 Meter schoolslag estafette voor dames en heeren. Zoowel bij de dames als bij de heeren bezetten de A.Z. en P.C.-ers op alle nummers de eerste plaatsen, zoodat de vol beëindigd hebben. De uitslagen zijn: 50 Meter vrije slag dames: 1. F. Steen beek (A.Z.. .en p.C) 35,6 sec. 2 Mevr. Meyer (A.Z. en P.C.) 35,8 sec. 3. N. v. d. Ham (Woestduin) 37,4 sec. 4. D. Rah- der (Woestduin) 37,6 sec. 50 Meter vrije slag heeren: 1. C. de Jager (A.Z. en PC.) 31,2 sec. 2. S. Won ders (V.Z.C.) 31,7 sec. 3. C» v. d. Bosch (V.Z.C.) 34.8 sec. 4. E. C. Melchior (V. Z.C. 35,2 sec. 5. G. Hendriks (V.Z.C.) 36 sec. 6. F. Weyschedé (A.Z. en P.C) 37 sec. 7. C. Hardcbol (A.Z. en P.C. 38,5 sec. 4x50 Meter schoolslag heeren: 1. A.Z. en P.C. met de zwemmers E. Gerritsen, J. Pesie. F. Weyschedé cn C. Hardebol, tijd 3 min. 48,6 sec. 2. V.Z.C. (Veenen- daal) 3 min. 1,2 sec. 4x50 Meter schoolslag dames: 1 A.Z. en P.C. met de zwemsters N. Huisman, A. van Slöoten. F. Steenheek en Me vrouw Meyer tijd 3 min. 9 sec. 2. Woest duin (Doorn) 3 min. 21,8 sec. Hedenavond speelt in Pesie's bad het dameszevental van A.Z. en P.C. tegen het dameszevental van Brandenburg- A.Z. en P.C. II speelt daarna den re turnwedstrijd tegen Neptunus I. Coteletten van garnalen Benoodigdheden: 300 gram garnalen; een paar sneedjes oudbakken brood of als dat niet beschikbaar is een paar ge stampte beschuiten, een ei; zout peper en nootmuskaat of als dat niet beschik baar is wat kerrie. Wat boter om te bakken. Bereiding: Wasch de garnalen in warm water niet zout. Hak ze fiin, ver meng ze met het geklopte ei. het brood of de-beschuit en de kruiden. Wordt bij het gebruik van beschuit het meng sel wat stijf, voeg er dan wat melk hij. Maak het mengsel op smaak af. Ver deel het in zoo veel doelen als men co teletten wil hebben, doch zorg, dat het goed koud is. Vorm er - >o nauwkeurig coteletten van en bak ze in de koekepan met wat boter mooi bruin. Dien ze op een verwarmden schotel met takjes ge bakken peterselie. De bcnoodlgde viscb even bestellon Alleen gevestigd Utr.straat 40, Tel. 4092 ATHLETIEK Op de Sintelbaan te Utrecht worden Zondag de wedstrijden verwerkt voor de Districts-kampioenschappen voor C- klassers en Juniores. Het. vrij uitgebrei de programma voor deze wedstrijden luidt als volgt: Heeren: 100. 400, 800, 1500 en 3000 M. hardloopen, hoogspringen, vèrspringen, kogelstoot en, discuswerpen en 4 x 100 M. estafette (C-kl.). Dames: 100 en 200 M. hardloopen, hoog- en verspringen, kogelstooten, speerwerpen, •discuswerpen. 4 x 100 M. estafette (C-kl.). Jongens: 100 M., S00 M. (16 en 17 jaar), vèrspringen, kogelstooten, discuswerpen, speerwerpen, 4 x 100 M. estafette. Meisjes: 80 M. hardloopen, vèrsprin gen, kogelstooten, hoogspringen. 4 x 80 M. estafette, TOCH NOG EEN KAMPIOENSCOMPE TITIE IN LUXEMBURG LUXEMBURG. 21 Aug. (A.N.P.). De Luxemburgsche voetbalhond heeft besloten op 1 September wederom wed strijden uit te schrijven ter voortzetting van de kampioenscompeitie. Er nemen 16 elftallen aan deze competitie deel. Eveneens ligt het in de. bedoeling van het bondsbestuur een begin te maken met. de wedstrijden om den Luxemburg- beker. KAMPIOENSCHAPPEN VOOR JUNIO RES AMSTERDAM, 21 Augustus. Voor de Nederlandsche clubkampioenschap' pen voor juniores, welke voor de eerste maal op Zondag 25 Augustus op de sin telbaan te Amsterdam gehouden zullen worden, hebben ingeschreven de ver- eenigingen Vlug en Lenig (Den Haag), Hellas (Utrecht), A.V. 1923 (Amster dam) en A.A.C. (Amsterdam). De vied' strijden vangen aan om 2 uur en zullen om 4 uur geëindigd zijn. EEN NIEUW WERELDRECORD VAN FALCK-HANSEN KOPENHAGEN, 21 Aug. (A.N.P.). De Deensche sprintkampioen Willi Falck-Hansen slaagde er in, met succes het oude vanaf 1904 dateerende wereld record over de 1000 meter, staanden start met tandomgangmaking, tè bre ken. Op de Kopenhager Ordrupbaan reed hij in den nieuwen recordtijd van 1 min. en 5 sec., daarmede het oude record met 3.5 seconde verbeferend. Als gangmakers fungeerden de renners Nielsen en Petersen, alsmede Meijer en Danholt. Beëindigd A. J. Verhoeven, aannemer, wonende te Utrecht,, Curator mr. Jhr. L. A. M. van Sasse van Ysselt te Urecht. Beëin digd door het verbindend worden der tweede tevens slotuitdeelingslijst met eene uitkeering van 80%. De nalatenschap van wijlen G. Jacobs, in leven wonende te Utrecht, Curator Mr. A. J. Moll te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met e«ne uitkeering van 52.35 A. de Jong, zonder beroep, wonende te Amersfoort, Curator Mr. J. B. Versfeit te Amersfoort. Beëindigd door het ver bindend worden der eenige Uitdeelings lijst niet eene uitkeering van 21.493 J van Leeuwen, veehouder, wonende te Woerden, Curator, mr. A. F. van den Bosch te Woerden. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee lingslijst met eene uitkeering van 0.29145%. W. Buis, exploitant van het café res taurant. „de Pauw" te Baarn. curator mr. H. C. Dietz Ie Baarn. Beëindigd door op heffing wegens gebrek aan actief. Uitgesproken J. C. Tersteeg, schilder, wonende te Utrecht aan de Oude Gracht 263 bis, Rechter-Commissaris, mr. J. J. Plugge, curator mr. H. J. A. Nolte te Utrecht. F. II. van Groenestein, wonende te Zeist aan de Steinlaan no. 12, Rechter-Com missaris mr. J. J. Plugge, Curator mr. J. de Graaf te Zeist. J. Wisman, koopman, handeldrijven de onder den naam H. Wisman, handel in koloniale waren, wonende te Utrecht aan de Hamburgerstraat 14. Rechter commissaris Mr. J. J. Plugcre, Curator Mr. P. J. Emmelot te Utrecht. W. B. Bergman, handelsreiziger, wo nende te Utrecht aan de Nicolaas Beets- straat lSbis, Rechter-Commissaris Mr. J. J. Plugge, Curator Mr. J. M. A. Paling te Utrecht. Margaretha Marie Clara Monica de Morie, huiten gemeenschap van goede ren gehuwd met W. B. Bergman, wonen- rlen te Utrecht. Nicolaas Beetsstraat 18b. Rechter-Commissaris Mr. J. .T. Plugge, Curator Mr. J. M. A. Paling te Utrecht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3