EERLAND'S VOLKSZANG IN MINEUR KLEIN GOED dqsmda k.J Wandelen en zingen hooren bij elkaar 95 ct. 1.- 1,95 NIEUW PARIJS Ambtsjubileum van den Commissaris van het Kantongerecht WAAROM ZINGEN WIJ TOCH ZOO SLECHT? Het onderwijs moet en kan beter worden Dichters en musici zullen samen komen 0RIG1NEELE AMERIKAANSCHE Wjii^okksm ^Bonnen, die nt? geldig zijn DISTRIBUTIENIEU W S EXAMENS e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 STADSNIEUWS )E grootste optimist zal niet kunnen beweren, dat het er et den Nederlandschen volks- ing goed voor staat. Wie hier en /ar zijn oor te luisteren heeft ge ld, zal beamen, dat wij, Neder- rtders van heden, over het alge een slecht zingen. Zeg maar ge- si: bedroevend slecht. Het komt maar sporadisch voor, >t een langs de wegen wandelen- groep zingt op een manier, die derdaad met zingen iets van ien heeft en het gebeurt ook aar zelden, dat men, wandelende rtgs een school, uit een open klas raam waarlijk melodieuse klan- n naar buiten hoort tuimele. De zang van het Nederlandsche ilk is ontaard in schreeuwen en blerren. Dat is hard gezegd, aar hef is toch precies zoo. De slagersjongen op z'n bak- ts met zijn „Scheiden doet Lij- m en de vijftien-jarige school- ngen met z'n nagemaakte jazz- ings zijn op het oogenblik de ver- genwoordigers bij uitstek van ngend Nederland. Tragisch is het. En men vraagt ch af, hoe dit mogelijk kon wor- n. Ons volk immers leefde niet in den rand der beschaving. Het ond er midden in. Nochtans f|\i het, alsof het begrip „bescha- ng" aan ons niet besteed u-as. /TOET men de schuld aan het onder- 1 wijs geven...? Aan de jcugdbewe- iRen...,ï Of aan iets anders...? tVe hebben over deze kwestie, die men rust een zeer netelige kwestie mag fmen, eens een paar woorden gespro- n met den lieer Hans Scheifes, die de itste jaren als muziekpaedagoog in ze stad werkzaam is. We herinnerden s tamelijk, dat hij voor ons blad een zr geleden een artikel schreef, waarin de volkszang in ons land terecht al een ond zeer beschouwde. En toen i Zaterdag hem met een groep meisjes tl den Standaardmarsch zagen moe- en en aan het zingen van die meisjes rkten, dat het toch wel degelijk kan Nederland (als men maar wil en he lp van het werk heeft), wel...: toen n we eens naar den heer Scheifes toe «andeld. We hebben tusschen thee en si fretten door gesproken over het lerren, dat voor zingen moet oorgaan en over het blerren, dat zingen veranderd moet worden t u e kregen den indruk, dal ons Scheifes den spijker behoor ik op de kop slaat, als hij vertelt, of er in ons land wel dégelijk i veel sneller dan velen meenen - heel wat ten goede kan keeren. Het foute begin bied, mits het op de goede manier is ontwikkeld, wat natuurlijk weer een heel andere kwestie is. Bezit men de noodige muzikaliteit niet, dan is dit heel jammer, maar men kan het voor «een schoolgeld ter wereld koopen. Toch is dat niet zoo erg. Het wordt pas erg, als men desondanks anderen wil gaan leeren zingen, want dan is dat de eerste stap op een weg, die een volk moet bewandelen om van een zingend tot een blerrend volk te degenereeren. Daarom is het zaak, dat het zang onderwijs wordt overgelaten aan vaklie den of minstens aan hen, die over aan leg en speciale scholing beschikken. Ge beurt dit niet, dan kan men nog tot in lengte van dagen „genieten" van het onwelluidende lawaai, dat velen abusie velijk voor zingen schijnen te houden. Gebeurt dit wèl, dan zal men eonsta- teeren hoe snel de verbetering om zich heen kan grijpen, wanneer bekwame heelmeesters zich er mee bemoeien. Deze bekwamen zijn niet onvindbaaren zij zijn niet zoo moeilijk te verkrijgen ook. Verheugend /T AAR dan moet men beginnen met het zangonderwijs in handen te ven van lieden, die daartoe bekwaam jn. En dus niet al op do lagere liool een fout begin maken, want dat beurt maar al te vaak... Er wordt niets, maar dan ook abso- »t niets ten nadcele van onze school- der wijzers verteld, wannper wc Hans heifes' meening, dat slechts een deel n hen in staat mag geacht worden t. het geven van zanglessen, vol uit tot onze maken. Behalve een kweck- hoolopleiding heeft men voor dit vak anieliik ook nog aangeboren aanleg odig, en dat wil zeggen: muzikaliteit. Muzikaliteit is een schoon ding. Wanneer men het bezit, kan men het ontwikkelen en dan kan men als onderwijzer veel hereiken op dit ge- EEN paar weken geleden werd er in het Maarten Maartenshuis te Doorn een cursus voor volkszangleiders ge geven, waaraan Jop Pollman, Piet Tig- gers en Jos Lennarts hun energieke en deskundige medewerking verleenden. l)it betcekende tenminste iets goeds, iets waar men wat aan heeft. Dergelijke cursussen kunnen (en moeten, als we ons leven als blerrend volk willen ver- beleren) veel va/er gegeven worden. In een zoo kort mogelijken tijd zullen we dan beschikken over een corps van lei ders. die het zingen de hoogte in kun nen stuwen... Wanneer zij aanleg en toewijding voor dit werk hebben volgt de rest snel genoeg. Zii moeten de grondbeginselen van de techniek lee ren iets over stemhehandeling over ademhaling... en zii moeten \veg wijs worden in onze liederenbundels, waar heusch wel wat goeds in voor komt. al staat, het meestal tusschen veel, dat men beter naar de prullemand kan verwijzen De volkszang de hoogte in! On der dit parool dient in de naaste toekomst gewerkt te worden. Bedriegen de teekenen niet, dan zal dit gebeuren ook. Want er is eenduidelijke opleving merkbaar, en daar werd het trouwens tijd voor. Hoog tijd. De zang en het lied: zij moeten weer tot het Nederlandsche volk gebracht worden. En hiertoe be staan gelukkig de plannen reeds. Naar we van den heer Schei fes vernamen, overweegt. Jop Pollman om binnen afzienbaren tijd een bij eenkomst te heiegeen tusschen de dichters en de musici, de meesters van woord en klank. Overwogen zal ("nog uit voorraad leverbaar") langestraat 35 - tel. 4501 dan worden, hoe men op de beste wijze een verrijking van den liede renschat kan nastreven een ver rijking, die geen overdadige weelde zal zijn, want cr bestaat in ons land door de groote verwaarloozing van de laatste jaren een absoluut tekort aan moderne volksliederen. Dit zijn verheugende symptomen. Het lijkt alsof de voorvechters van het Ne derlandsche lied niet langer tegen de bierkaai ten strijde trekken, wanneer ze over hun ideëen spreken. En nog maals: het werd zoo langzamerhand de hoogste tijd! We vroegen den heer Scheifes, welke propaganda-mogeliikheden hii ziet om ons te verlossen van den blerrenden booze. Promotor van het lied DE wandelsport! Alle wandelver- eenigingen kunnen optreden als promotor van het lied. Niet alleen van het mar6chlied. Van den volkszang in zijn geheel. Wandelen en zingen... zij behooren vanouds bii elkaar: denk maar aan de minstreels. Wat waren ze eigen lijk anders dan zingende zwervers? Of het. moeilijk zal zijn. het goede zingen in plaats van het blerrende zin gen in onze wandolvereenigingen in te voeren Ik denk het niet. zegt Hans Schèi- fes. En hii vertelt over zaken, die hii prac- tisch acht en in korten tijd te verwezen lijken... Men heeft eigenlijk niet veel meer noodig dan goede leiding, zegt hij. De rest komt dan wel van zelf. Moeilijk om leiders te vinden? Heelemaal niet! Het zal natuur* lijk niet altijd mogelijk zijn, dat een vereeniging uit eigen leden kring een voor dit onderdeel be kwame figuur naar voren brengt. Maar er bestaat nog zooiets als samenwerking (ja, ja... in Amers foorf ook!)... en waarom zou men niet eens een zangleider van een zustervereeniging kunnen „lee- neri' Hans Scheifes ontvouwt zoo do moge lijkheden van een zustervereeniging. die hij ziet. Als U het ons vraagt: ze ziin werkelijk niet gek. Bij iedere vereeni ging is meestal wel iemand te vinden, die guitaar speelt, of een ander in strument, dat voor dat doel geschikt is. Desnoods is het al voldoende, als er tenminste één in staat, is de juiste toon aan te geven en te behouden Alléénlaat men niet in iazz- caricaturen vervallenbii een marsch hoort de guit aar of de ouderwetsche manier bespeeld te worden .want alleen daar loopt men natuurlijk en gemakkelijk op. En om natuurlijkheid en gemakkelijk heid: daar gaat het bij wandelen om! Onze wandelsportvereenigingen als promotor van het goede lied! Als we dit. eens konden hereiken, dan was het halve werk gedaan En laat de leuze voor de toekomst zijn het liedje, dat Jacques Idserda voor „Met zang naar buiten" dichtte: 14/ E gaan cr op uit langs sloten en veld, we zingen alleen wat de wind ons vertelt, de straat werd te nauw voor ons jonge gemoed, we trekken de verten en 't licht tegemoet. Kom, ga met ons mee en sluit onze rij, we weten ons samen vereenigd en blij en zingen ons zelf en de wereld weer vrij, we zingen ons zelf en de wereld weer vrij. De heer G. Goorhuis dertig jaren in dienst van de politie VANDAAG Iheeft onze commissa ris van politie, de heer G. Goor huis, zijn 30 jarig jubileum bij de politie herdacht. Aanvankelijk heeft het niet in de bedoeling gelegen aan dit jubileum ruchtbaarheid te geven, maar toen vanmorgen al vroeg de bloemstukken aan de woning van den commissaris arri veerden, was het hek van den dam en> werd ook de pers in het heuglijk feit gekend. De iheer Goorhuis ving precies dertig jaar geleden zijn politieloopbaan aan als volontair te Harderwijk, alwaar hij in Februari 1012 tot inspecteur be noemd werd. Datzelfde jaar nog ging hij over naar de Hilversumsche politie als adjunct-inspecteur. Spoedig volgden daar verschillende promoties. Op 1 Ja nuari 1915 werd hij tot inspecteur be- G. GOORHUIS noemd, waarna hij reeds op 1 October 1918 zijn aanstelling als hoofdinspecteur kreeg. Gedurende zijn verblijf te Hil versum wa6 de heer Goorhuis -tevens ecnige jaren leeraar en waarnemend di recteur van de aldaar gevestigde politic- vakschool. Ook nadat hij de Gooisrihe hoofdstad verlaten had, bleef de heer Goorhuis daar nog belangrijk werk uitoefenen door telkenjare zitting te ne men in d/> commissiej welke belast is met het afnemen van de verschillende politie-examens. In November 1924 volgde zijn benoe ming tot commissaris van politie te Middelburg. Vier jaar heeft hij deze functie in Zeeland's grootste stad uil- geoefend, toen riep Amersfoort in 1928 hem tot zich. Op 3 December van dat jaar trad de heer Goorhuis hier als commissaris in functie. Aan den vooravond van zijn zilveren jubileum schreven wij, dat tijdens het commissariaat van den heer Goorhuis vele veranderingen in den politiedienst plaats vonden, veranderingen welke natuurlijk zoowel voor- als tegenstan ders maakten, doch die uiteindelijk het geheele corps op een hooger peil ge bracht hebben en de openbare veilig heid ten goede zijn gekomen. In de vijf jaren, die sindsdien weer verloopen zijn,, heeft dit pro ces zich gestadig voortgezet. In gun- stigen zin mogen wij wel zeggen. Daarmede bedoelen we in de eerste plaals, dat het streven van den com missaris, om een nieuw gebouw voor onze politie te doen verrijzen een programmapunt, dat allerwe gen bijval kon hebben met suc ces bekroond is. De eerste funda menten zijn gelegd en wij hopen voor onzen politiechef, dat hij de in ge- bruiknamo van dit nieuwe gebouw aan de Hellestraat binnen niet al te langen tijd mag medemaken. Verder «hebben de veranderde tijdsom standigheden met zich gebracht, dat een flinke uitbreiding van het personeel te uachten is. Ook dit is een aambeeld, waarop door den commisasris jaren lang ijverig gehamerd is. Amersfoort breidt zich nog gestadig uit en het zou een tekort aan inzicht zijn, wanneer men van oordeel was, dat daarmede niet een uiibreiding van het politieper soneel gepaard behoorde te gaan Dan is ook op initiatief van den commissaris veel ten goede veranderd in het verkeerswezen van onze stad. Van recenten datum is nog de verbete ring door 'het plaatsen van verkeers lichten bij de Kamperbinnenpoort en op de Varkensmarkt, het instellen van het éénrichtingverkeer etc. De beperkte mogelijkheden» in aan merking genomen, heeft de heer Goor huis tijdens zijn twaalfjarig commissa riaat in onze stad veel tot stand weten te brengen, waarmede het verkeerswe zen gebaat was. Het jubileum is vanmorgen in intie- men kring herdacht. Mooie bloemstuk ken waren gezonden o.m. van het ge- iheele korps en van de staf of wel de inspecteurs en de administratie. Bij monde van mr. Kruysse is aan den jubilaris de gouden me daille uitgereikt voor dertigjari gen trouwen dienst, welk eeretee- ken ingesteld is door den A.N.P.B. DE heer A. W. D. moest zich van morgen op het kantongerecht ver antwoorden omdat hij eenigen tijd ge leden geverbaliseerd was, wegens het besturen van een auto zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Wel harl hij een vergunning van de Duitsche autoriteiten, in wier dienst hij op dit moment stond, kunnen toonen. Deze had echter betrekking op het in nemen van olie en benzine en beteeken- de waarlijk geen rijbewijs, al scheen verdachte in den aanvang te meenen, dat dit wel zoo was. Nu was hij echter wel de gelukkige bezitter van een geldig rijbewijs, zoodat dit als een verzachtende omstandigheid to meer in aanmerking kon worden ge nomen. De kantonrechter, mr. Muller Massis, veroordeelde hem tot f 1.boe te. Voorts kwamen verschillende kleine verkeerszondaren voor. die zich in hoofdzaak hadden schuldig gemaakt aan het rijden zonder een deugdelijke verlichting. Zij werden veroordeeld tot geldboeten, welke omstreeks 1 2.be droegen. De heer B. v. d. H., een tuinier, mocht, twee keer boete doen. Eerst omdat, hii zonder goede, bel had gefietst, hetgeen hem 1.kostte en vervolgens wegens rijden zonder licht, waarvoor hii f 2. zal moeten betalen. Hebben wij hem echter goed begrepen, dan zondigde hij beide malen „per ongeluk". De exploitant van een vischhandel annex verlofslokaliteit uit. Barneveld had op 7 April, des nachts om half twee. nog bezoekers in ziin zaak gehad, dip daar niet mochten zijn. Hii verklaarde, dat het helpers waren. Meestal kwam hii met ziin vischkraam eerst zeer laat, thuis en Ihij was dan blij, wanneer er nog menschen waren, die een handje bii het afladen van ziin wagen hielpen Dit was toen ook zoo ge weest. Omdat het zoo koud was. had het gezelschap zich eerst even verzameld in de verlofkamer, waar tenminste een kachel brandde en waar een kopje kof fie gedronken werd. Klanten waren het dus niet. Maar zii waren ook geen familieleden of pension gasten, en slechts dezulken zou het ziin toegestaan om dien tijd nog daar bij een te zijn. Desondanks wilde de ambtenaar van het O.M mr. Albarda, wel met een en ander rekening houden. Hij vroeg een boete van f 2.50. De kantonrechter maakte er 2. van. Een der aanwezigen, die dien nacht zoo laat in de zaak was aangetroffen was op 8 Augustus bij verstek veroor deeld tot. 3.—. Hij was in verzet ge komen en stond dan nu ziin verhaal te doen! Hu was met een dochter des huizes verloofd en blpcf dus wel eens vaker wachten. Mr. Muller Massis kon zich dat best voorstellen. Do ambtenaar van het O.M hield er rekening mee. dat een verloofde bijna tot de familie gerekend mag worden en dus „bijna" gerechtigd is om zoo lang in het verloflokaal te blijven als hem goed dunkt De straf mocht inderdaad wel een beetje minder... De heeren werden het eens over 1. De heer C. de J. had destijds een ver lofzaak in de Coninckstraat Op een kwaden nacht werd hij geverbaliseerd omdat er na twaalven nog klanten in z'n zaak waren. Het waren militairen. Ze waren een beetje rumoerig omdat het verlof juist was ingetrokken, vertel de verdachte, flij had daarom getracht ze met pen zoef lijntje er uit te werken, omdat hef niet onmogelijk was, dat an ders z'n meubilair er aan ging. Hij zal nu f 2,— moeten betalen. Dit bedrag moet tenslotte ook gestort worden door een koopman uit Hoogland, GRAND THé&TRE. Des avonds van Maan dag tot en met Donderdag de revue „Kop op", met Snip en Snnp, eveneens Woensdag om 2.30 uur. Dinsdag- en Woensdagmiddag om 2.30 uur aanvang van jeugdmatinée met do film „Asschepoetster". CITY THEATER Van Maandagavond tot en met Donderdag vertooning van „Ma ria Ilono". 's Middags om 2.30 uur en 's avonds om 8.15 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning vnn de film „Union Pacific". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor aVie meisjes iederen avond geopend des Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. Zomertcntoonstelling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., MUSEUM FLEHITE. Wcstsingel. Geopond dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 'r Zaterdags 1012 en 1.308 uur (Stadgenootcn hebben 's Zaterdags vrjjen toegang) Van 19 t.m25 Aug. zijn de met „2" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. De bonnen, welke 25 Aug. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig t.m. 29 Augustus. Bons 01 t.m. 04 (boterkaart): 2'/i ons boter. Bons 01 en 02 (vetkaart): 2ll* ons margarine, gesmolten vet of boter: Bons 03 en 04 (vetkaart): 2'/s ons boter tegen reductie van 10 cent per 2ll* ons. Alles t.m. 23 Augustus a.s. Bon 66: een kilo suiker tot en met 30 Augustus Bon 74: extra-rantsoen van lVi k.g. suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53 pond koffie of ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 40: pond tarwebloem, of tarwemeel, ot bockweitmeel of rogge meel. of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. a.s. Bon 14: pond rijst of rijstemccl tot en met 6 Sept. a.s. Bon 27: */i pond havermout of ha vervlokken ol gort of grutten tot en met 6 September. Bon 105: 1 ons maïzena of gries- meel of puddingpoeder tot en met 11 September. Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 Sep tember. Petrolcumzegel. Periode 5Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). UITKNIPPEN EN BEWAREN!/ .Voor hen, die ons land ver laten (of verlaten hebben) De distributiedienst te Amersfoort wijst 'betrokkenen er nogmaals op. dat dietributiestamkaarten en de distriou- tiebescheiden van hen. die Nt'derland verlaten of verlaten hebben ook tij delijk moeten worden ingeleverd aan het distributiekantoor, Plantsoen West 2, Kamer no. 1. Voor het te den Haag gehouden examen voor Coupeuse slaagden de dames Truus van Daal, Lina Dikkes, Leida Kaspers, Wies Wolz en Jo van Wegen. CONCERT VAN DUITSCH MUZIEK CORPS Hedenavond om kwart voor acht con certeert het muziekkorps van l.et S S.- Art. Rgt. in de stad. Het programma luidt: 1. Frei weg, marsch, Latan 2. „Marina rel la" ouverture, Fucik S. Zug der Frauen zum Munster aus „Lohengrin" Wagner 4. Durch Nacht zum Licht, marsch, Laukicn 5. Lotosblumen, walzer Ohlsen 6. Dornröschene-Brautfahrt, charakter- stück, Rhode 7. Der Vogelhandier, potpourri, Zeiler 8. S.S.-marsch „Meine Ehre heisst Treue", Wilke TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sie's Bad bedroeg hedenmorgen 66 gr.' F. is 19 gr. C. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriaan, z. van Hymen Laan en Johanna Marina Mol. Gehuwd: Adriaan Theodorus Wissing en Hendrica de Leu; Aalbert Geurtsen en Maria Antoinette Attcveit: Pieter de Heer cn Adèle Leimbergen: Johannes van den Akker cn Aljjda de Goede. Overleden: Dirkje Kraaikamp, oud 48 jaar, echtgenoote van Petrus Ohristiaan Oosterberg. FRUlT- EN GR OENTEN VEILING AMERSFOORT, 21 Augustus. Pruimen 30100, druiven 1020, meloenen 1220, peren 713, perziken 21—110, tomaten 41 88. roodebessen 5, appelen 423, aardbeien 2026. stokboonen 1420. stambooncn 6 13, snüboonen 1220, pronkers 1115, spi nazie 58. komkommers 3042, bieten 16 42, wortelen 57, postelein 46, sla 10 19, andjjvie 10—16, roo'dekool 6071, seldc- ry 68, peterselie 58, groene kool 5276, spitskool 2738. die. op 3 Mei per vergissing met z'n auto door de Langestraat had gereden in de richting van de Kamp, heigeen al een heelen tijd verboden is Verdachte wist dit wel, maar hij had gehandeld in een verstrooide bui. „Dat mag U nooit meer doen", zei de kantonrechter.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5