W aarom de post tar ie ven verhoogd werden ---.pJPiyfc I DE MAASTUNNELBOUW VORDERT SNEL EEN ENGELSCHE BOM IN AMSTERDAM Het vijfde stuk in den tunnel gezet tot ontploffing gebracht ENGELSCHE BOMMEN EEN HEVIGE EXPLOSIE Medicus onbekwaam achter het stuur Rijwieldiefstal Ontbinding van de Ned. Vakcentrale Overzicht van de verminderde inkomsten van het P.T.T.-bedriif De woningen waren tijdig ontruimd en de vensters geopend, doch alle ruiten werden versplinterd OP VOORHOU Radio-Programma NIEUWSBERICHTEN: 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD Veroordeeling tot een geld boete van driehonderd gulden In dén nacht van 7 op 8 Juli om streeks kwart voor een trok het. de aandacht van surveilleerende agenten van politie op den spoorwegovergang bij de Nijverheidsstraat, dat een auto daar slingerend bestuurd werd. De wa gen reed langzaam en kon door hen bij de Puntenburgerlaan ingehaald wor den. De bestuurder, een medicus van elders, bleek onder invloed van drank te zijn, terwijl de twee medeinzittenden, die weggebracht zouden worden naar het Soesterkwartier, verheugd waren dat de rit ten einde was. De dokter wees het voorstel om de nacht in een woning in het Soesterkwartier door te brengen, van de hand. Uit een nader onderzoek bleek, dat hij den avond van acht tot twaalf uur doorgebracht had in een hotel te dezer stede en den in houd van verschillende glazen wijn en bier tot zich genomen had. Hij schreef het feit dat zijn auto ge slingerd had meer toe aan de verduis teringsmaatregelen dan aan zichzelf. De politie kon vaststellen dat hii zoo niet dronken, dan toch wel onbekwaam tot sturen geacht mocht worden. Hedenmorgen had hij zich voor het kantongerecht te verantwoorden. Het O.M. meende grooter verantwoordelijk heidsgevoel van een medicus te mogen venvachten. De eiscli luidde: Vier da gen hechtenis en een jaar ontzegging van rijbevoegdheid. De uitspraak werd driehonderd gulden met een half jaar voorwaardelijke ontzegging van rijbe voegdheid. Door de politie is hier een zekere C. aangehouden verdacht van diefstal van een rijwiel. Tevens is zijn broer aange houden wegens heling. Het betreft hier diefstal en heling van één rijwiel. VAN DE POLITIE Gisteren heeft een minderjarige knaap in Amsterdam kans gezien op een vrachtauto te klimmen en naar Amers foort mee te rijden. Toen hij hier was, wilde de jongen natuurlijk graag terug. De politie is aan zijn verlangen tege moet gekomen en heeft hem naar de hoofdstad terug laten brengen. Aangifte werd gedaan van diefstal van een rijwiel en een tuinstoel. BINNENLAND Dezer dagen kwam de Bestuursraad van de Nederlandsche Vakcentrale in een spoedvergadering bijeen, ter behan deling \an de navolgende punten van de agenda: a) Verslag van de fusiebe sprekingen; b) Besluit tot het stichten van een nieuwe Vakcentrale en het op heffen van de Nederlandsche Vakcen trale. Na een inleiding van den voorzitter, den heer Roos. waarin hij een uiteen zetting gaf over de gehouden bespre kingen met de Duitsche Overheid, be last met het toezicht op de vakbewe ging in Nederland, deelde hij mede, dat het Algemeen Bestuur met algemeene stemmen besloten had aan den Be stuursraad te adviseeren punt b van de agenda te aanvaarden. Verschillende bestuursraadsleden na men aan de daaropvolgende discussie deel, waarna ten slotte de afgevaar digde van de C.B.P.T.T., de heer Van Giessel, de navolgende resolutie in diende: „De Bestuursraad van de N.V.C., in speciale vergadering bijeen op 17 Augustus 1940; gehoord het verslag over de gevoerde besprekingen en lettende op het eenstemmig advies \an het Al gemeen bestuur, zich plaatsende op het standpunt van de noodzaak te komen tot. eenheid van arbeiders, hoofdarbei ders en ambtenaren, besluit in het al gemeen Nederlandsch belang deze een heid met alle geëigende middelen te bevorderen, meer in het bijzonder door fusie met het N.V.V. en ontbinding van de N.V.C., teneinde te komen tot stich ting van een nieuw Vakverbond, dat alle werknemers in Nederland zal kun nen omvatten, draagt aan het dage- lijksch bestuur van de N.V.C. op. met inachtneming van artikel 170? B.W. en artikel ló van de Statuten, alle maat regelen te nemen, die tot uitvoering van dit besluit en tot liquidatie van de N.VC noodig zijn." Deze resolutie werd met op drie na algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter wees op de groote beteeko- nis van dit besluit, waaraan dr. Voss, de Duitsche Commissaris voor de Ne derlandsche Vakcentrale toevoegde, dat dit een eerste en belangrijke stap was, welke gedaan werd in de richting van een sterke concentratie der Nederland sche vakbeweging. De vergadering werd daarna gesloten De nieuwe interlocale post- tarieven gelden ook voor het grensverkeer 's-GRAVENHAGE. 22 Augustus. Voor de verzending van brieven en briefkaarten in het grensverkeer tus- schen Nederland eenerzijds en België en Duitschland anderzijds, gelden de frankeeringstarieven voor interlöcaal verkeer. Het port voor brieven in het grensverkeer bedraagt derhalve thans 7VÓ cent voor de eerste 20 gram: dat voor briefkaarten 5 cent. De toepassing van het tarief voor grensverkeer is beperkt tot het verkeer tusschen kantoren, die in een rechte lijn gemeten niet meer dan 30 k.m. van elkander verwijderd zijn. Isff A Bij den oogst op het Zeeuwsche platteland. De kinderen van de daglooners mogen op het veld de aren komen .lezen". Jong Zeeland aan den arbeid (Foto Pax-Holland) 's-GRAVENHAGE, 22 Augustus. Hieronder volgen twee opbrengststaten, waaruit men kan zien, hoezeer de inkomsten van het bedrijf achteruit geloopen zijn. in verband waarmede de tarieven- verhooging is ingevoerd, die Dins dag j.l. is ingegaan. OPBRENGSTEN P.T.T. JUNI 1940 Omschrijving Opbrengst Meer of minder dan in 1939 Posterijen 1.877.740 - 1.012.950 Telegrafie64.554 246.988 Telefonie 2.069.102 - 483.739 Postcheque- en Girodienst 800.378 70.19S Totalen4.811.774 1.673.479 JANUARI TOT EN MET JUNI 1940 Posterijen 15.427.323 1.760.716 Telegrafie2.195.665 283.746 Telefonie14.869.228 - 71.179 Postcheque- en Girodienst 4.798.975 650.319 Totalen37.291.191 - 897.830 ROTTERDAM, 21 Aug. Op de maandelijksche persconferen tie over den tunnelbouw te Rotter dam, is medegedeeld, dat in de afgeloopen maand flinke vorderin gen zijn gemaakt, die vooral het riviergedeelte betreffen. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat slechts drie weken zijn ge werkt in verband met de vacantie der bouwvakarbeiders. Het werk aan het riviergedeelte betrof voor namelijk het vijfde tunnelstuk, dat zonder haperen snel in de rij van de vier voorgaande werd neerge zet, en gedeeltelijk reeds aan het vierde tunnelstuk verbonden. Tegelijkertijd werd gewerkt aan de verbinding tusschen het eerste tunnel stuk en het ventilatiegebouw op den rechteroever, welke verbinding ia -» tot stand is gebracht en men is oo dit oogenblik bezig het kopschot van het perste tunnelstuk en den opgaanden 2.80 meter dikken wand van liet venti latiegebouw te doorbreken. Eerlane zal men dus vanuit de landtunnel door het ventilatiegebouw tot in de riviertunnel kunnen loopen, zooals het thans reeds mogelijk is van de landtunnel door het ventilatiegebouw de roltrappenschacht te bereiken. Deze laatste is intnsschen drooggemalen en aan rWe zijde zim do tijdelijke wanden afgebroken Verder in het riviergedeelte wordt hard gewerkt aan het maken van den rijvloer, welke de ruimte dei ventilatiekanalen onder dezen vlo( scheidt van de eigenlijke, ruimt welke voor het rijverkeer is be stemd. terwiil in de voetgangers- en wielriidershuis reeds een groot i deelte van den tusschenvloer,, die deze beide doorgangen scheidt, is gebetonneerd. De aaneensluiting der tunnelstukken Wanneer wij in dit gedeelte van de riviertunnel loopen. kunnen wij consta teeren hoe goed de eerste drie stukken bij de vorige aansluiten. Nergens is eenig verschil in hoogte of dwarsligging te bespeuren en men moet zoeken .mar de plaats waar de kopschotten hebben gezeten en dus afgehakt ruw beton aan den dag treedt om te weten waar de scheidingslijn tusschen twee rtukken was. De baggermolen heeft intusschen het laatste gedeelte grond voor het ventilatiegebouw op den linkeroever weggegraven en alles wordt daar in gereedheid gebracht om het stuk nr. 9 te ontvangen. Dit stuk komt <e liggen tegen het ventilatiegebouw op den linkeroever, waarna resp. de stukken 8 en 7 daaraansluitend worden gelegd, terwijl tenslotte nr. 6 het sluitstuk tusschen het reeds gezonken vijfde en het nog te zin ken zevende stuk zal vormen. In de ventilatiegebouwen op beide oevers wordt met kracht voortgegaan met het monteeren der ventilatieinriclv tingen, welk werk op den rechter oever reeds ver is gevorderd. Alle IR ventila toren staan daar reeds opgesteld on het hordes, dat gelegenheid geeft dc moto ren boven op de ventilatoren te inspec- teeren, is grootendeels voltooid. Op den linkeroever is men nog niet zoo ver. Daar is eerst onlanes een aanvang ~e- rnaakt met het stellen van de onier- deelen der ventilatoren. Op den Rechter-Maasoever Ook aan het electrisch gedeelte wordt thans gewerkt In het gedeelte landtun nel op den Rechter Maasoever zijn reeds groote hoeveelheden kabels getrokken en in het ventilatiegebouw op den rcch ter oever zijn ook reeds verschillende electrische apparaten opgesteld. Nabij de Velgcrsdijkstraat is hans het verkeer van de Boergo^nscncstraat over de onderdoorgangen die daar 'hn gemaakt, geleid en thans is men doen de met het aan te leggen opstelplein en de garage voor de L.M O. aldaar ie öou- wen. Tenslotte nog een woord over het werk in de Waalhaven, dat zijn einde VOORHOUT, 21 Augustus. Gisteravond omstreeks half; heeft een bommenwerper van gelsche nationaliteit een tien bommen te Voorhout neergew pen. In de omgeving van 's Gravendamschen weg bracht zij grooten schrik teweeg. Ncj bommen kwamen neer in i Berg en Daalschen polder, een twee vielen in den Boekhorst]* der. De bommen waren van lit kaliber, met uitzondering van die een grooten trechter verot zaakte en een nabijgelegen schu vernielde. In deze schuur haddt verschillende personen een schi plaats tegen den regen gezoc Zij liepen allen lichte verwond gen aan hoofd en beenen op. H zoontje van den heer Salman Noordwijkerhout bekwam ech een ernstige wonde aan een venarm en moest ter verplegi worden vervoerd. Dr. Bots leende met andere geneesheer de eerste hulp aan de getroffen Ook een woonhuis, in de nabijh waarvan de zware bom neerkv werd door een scherf getroff Deze ging door den wand en een stoel, welke juist was veria door de vrouw des huizes, die veld in gevlucht was. Door den genoverliggenden wand sloeg scherf naar buiten. Het vliegtuig, dat de bomm wierp, verdween in Noord-Wes lijke richting. AMSTERDAM, 21 Augustus. In den nacht van Maandag op Dinsdag van de vorige week was op een huis op het Paramaribo- plein een bom uit een Engelsch vliegtuig neergekomen, welke door het dak heendrong tot in de woonkamer aan de voorzijde van het huis, doch niet tot ontploffing kwam. Men vreesde, hier te doen te hebben met een tijdbom, maar nu reeds eenige tijd verstreken is, hadden de Duitsche autoriteiten besloten, dit projectiel tot ontplof fing te brengen. Hiertoe was aan gewezen de Oberfeuerwerker Blumberg van de Feldluftzeug gruppe. Nadat tevoren het Paramariboplein tot op vijftig meter aan beide zijden van het getroffen huis ontruimd was, werd hedenmorgen om acht uur overge gaan tot een algeheele ontruiming in een cirkel van 100 M. om het huis. De inwo ners werden ondergebracht in de Coran tijnschool, gelegen aan de Corantijn- straal, waar hun thee en koffie werd aangeboden door toedoen van het korps van Vrouwelijke Vrijwilligers. Een aan tal zieken werd door den G.G. en G.D. naar elders overgebracht. Den inwoners was nadrukkelijk verzocht, hun ramen toch vooral open te zetten, opdat deze niet onder den geweldigen luchtdruk zouden bezwijken. Van de zijde van de openbare diensten waren eveneens tal van maatregelen getroffen. Zoo stonden er twee ambulancewagens van den G.G. en G.D. gereed, een op het Jacob Maris- plein, de andere op het Magelhaenplein De brandweer stond tot uitrukken ge reed. Drie ploegen van den stut- en sloopdienst waren nabij het plein aan wezig. om ten spoedigste met eventueele opruimingswerkzaamheden te kunnen beginnen. Onnoodig is het om uit te wei den over het werk van den Luchtbe schermingsdienst welke een krachtigen steun verleende aan de politie. Hii werd daarbij nog aangevuld door vrijwilligers uit dc wijken B. en C. Als verbindingsofficier tusschen de plaatselijke autoriteiten en de Duitsche overheid trad op jhr. Von Bose van den Luchtbeschermingsdienst. De leiding ter plaatse berustte hii den chef van den vakstaf H. J. baron van Nagell. hierbij geassisteerd door den adjunct-chef W. Schatens Jr. Een bom van 120 kilogram De opzet hij het tot ontploffing brengen was het projectiel, dat een gewicht van 120 kilogram heeft, uit de voorkamer op te takelen en door middel van een kabel, welke dwars over het plein gespannen was, over te brengen naar een kuil. dien men midden in het plantsoen gegraven had. Hierin zou dan de bom onscha- deiijk gemaakt worden met ge bruikmaking van een electrische nadert. Stuk nr. 9 ligt geheel opgetuigd te wachten tot het tot zinken zal wor den gebracht, terwijl het restèeronde drietal bijna gereed is. zoodat over en kele we:.< n dit werkterrein als zooda nig niet meer zal bestaan. ontsteking. Bij nader overleg achtte Oberfeuerwerker Blumberg het ech ter gewenscht, dat niet alleen de huizen binnen 100 M. van het getrof fen perceel, doch ook de woningen in de op het plein uitkomende stra ten ontruimd werden. Onder de talrijke personen, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling, bevonden zich o.m. het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst de heer Verschoor, het adjuncthoofd van dezen dienst, de heer Ph. A. van der Most, de commandant van de Amster- damsche Brandweer, de heer Gordijn en de directeur van bouw- en woningtoe zicht. de heer Tjaden. Zoowel electrici- teit, gas als waterleiding waren reeds eenigen tijd tevoren afgesloten. Tegen het eind van den middag werd het ge heels plein ontruimd, evenals de daarop uitkomende zijstraten. Om de bom in de huiskamer werden twee ijzeren ringen geschoven, terwiil tevens een springla ding aan het projectiel bevestigd werd, Daarop werd het over een houten plan kier naar buiten getrokken. Omstreeks acht uur was het werk zoo ver gevor derd, dat men het projectiel boven de kuil in het plantsoen had gebracht. Voorzichtig werd het daarin neergelaten zóó dat de richting van de explosie naar boven moest gaan. Om deze kuil waren ten einde schade door scherven en splin ters te voorkomen, tot op anderhalven meter zandzakken opgestapeld. De explosie Door een geweldige explosie werd Amsterdam West kort na achten in opschudding gebracht. In het plantsoen was geen kuil, omringd door zandzakken meer te bespeuren. Door den geweldigen luchtdruk waren de zandzakken in alle richtingen verspreid. Zelfs tot in de tweede verdieping van om liggende huizen. Graszoden werden smeulend in de dakgoot aangetrof fen. Schade aan de gevels van de huizen is dank zii de uitgebreide voorbereidende werkzaamheden niet toegebracht. Wel waren vrijwel alle ruiten versplinterd, terwijl vele dak pannen van hun plaats waren ge rukt. Slechts een enkel raamkozijn was ontzet en aan het interieur van de omringende woningen was om zoo te zeggen geen schade aange richt. Direct na de explosie is men met het opruimingswerk begonnen. In een onderhoud, dat wii na afloop van zijn werkzaamheden met den Ober feuerwerker Blumberg hadden, wees deze er op, dat de materieele schade aan de omliggende perceelen in geen geval te wijten is aan splinters of scherven, doch dat deze uitsluitend veroorzaakt was door den geweldigen luchtdruk, die met dergelijke explosies gepaard gaat. Mocht het projectiel bij hel neervallen tot ontploffing gekomen zijn. dan zou den z.i. het aantal slachtoffers onder de inwoners van deze buurt en de mate rieele schade niet te overzien zijn ge weest. DE NATIONALE RECLASSEERINGS- DAG VASTGESTELD OP li SEPTEMBER De Nationale Reclasseeringsdag, die oorspronkelijk zou gehouden worden op 1 Juni j.l., maar moest worden uitge steld in verband met de bijzondere om standigheden, zal thans in de meeste plaatsen win ons land worden gehouden op Zaterdag 14 September a s. In een klein aantal gemeenten vindt de inzame ling op een later vastgestelden dag plaats. Duitsche Schouwhurge rekenen op Nederlandsch bezoek Men schrijft ons: De Duitsche ters en opera's in de nabijheid van Nederlandsche grens te Aken, ster, enz. hebben bij de vaststelli van hun program voor den a.s. win ook rekening gehouden met een tali bezoek uit Nederland. Wel is waar op het oogenblik de moeilijkheden het overschrijden van de grens niet geregeld, maar de schouwburg recties verwachten, dat deze i komenden winter uit den weg zuil zijn geruimd. VRIJDAG 23 AUGUSTUS JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzendi S.00 Beridhten ANP. 8.05 Wjj beginnen dag. 8.15 Gram.muziek. 11.30 Godsdiem; causerie. 12.00 Berichten. 12.05 Gram: ziek. 12.15 KRO-Melodisten en solist 1.15 Berichten ANP en gram.muziek). OOrgelconcert. 2.30 Rococo-octet. 3.00 Gri muziek. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Bcricl ANP. 5 30 Ziekenpraatje. 5.45 Gram.mui 6.30 VPRO: „Linnaeus, de groote biolo: lezing. 6.45 Gram.muziek. 7.00 Vragen den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Gn muziek. 7.45 „Opgravingen op Schoklat vraaggesprek en reportage. 8.00 Berici ANP. 8.15 KRO-kamerorkest. 9.00 Cyi „Uitingen van nationale cultuur". 9.15 muziek. 9.30 Musiquette en solist. 10.10 sluiten den dag. 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitzeni 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berici (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8.00 Boric ANP. 8.10 Schriftlezing, Meditatie, wyde muziek (gr.pl.). 8.35 Gram.muziek.' Viool, piano en gram.muziek. 10.00 Grï muziek. 10.30 Spaarne-sextet (11.15—' BerichtenEngelsch). 12.15 Gram.mui 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berici ANP. 1.00 Amsterdamsch Salonorkest gram.muziek (2.002.15 BerichtenDuit 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gra: foonmuziek. 4.05 Pianovoordracht. Gramofoonmuzick. 5.00 Berichten (Duit: 5.15 Berichten ANP. 5.30 Revida-sextet gram.muziek. 6.15 Berichten (Engclsdh). Revida-sextet. 7.00 Vragen van den i (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of: ziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Bat ten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). Arnhemsche orkestvereeniging (opn.). 9.30 BerichtenEngelsch). 10.00 Berici (Duitsdh). 10.15 Berichten ANP. 10.30—1' Berichten (Engelsch) en sluiting. 11.30, 0.150.30 en 1.151.30 Berichten t gelsch). De uitzendtijden va., de nieuwsberict' in het Nederlandsch. Fransch en Engel!" op den zender Kootwijk. 1875 M.. zijn volgt: 8.00— 8.16 nieuwsberichten van het A. 9.009 15 berichten in het Fransch. 11.15—11.30 berichten in het Engelsch, 12.30—12.45 berichten in het Duitsch. 12.4513 00 nieuwsberichten van het A.l 13 4514.00 berichten in het Fransch. 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 15.1515 30 berichten in het Fransch. 17.0017.15 berichten in het Duitsch, 18.1518.30 berichten In het Engelsch .'0.0020.15 berichten in het Duitsch. -0.1520 30 berichten in het Engelsch 20.3020.45 nieuwsberichten van het A.N- 21.1521 30 berichten in het Engelsch 22.0(1—22 16 berichten in het .Duitsch 22.1522.30 nieuwsberichten van het AN- 22.3023.15 geen uitzending '23 1523-30 berichten in het Fransch Tot nader order zullen de zenders veld en Kootwijk om 22.30 na de nieu richten van het ANP slujt.cn behal- zonal» uit bovenstaande opgave blijkt zender Kootwijk om 23.15 terugkomt richten in het Fransch

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6