De Laatste Bus Vliegtuigfabrieken bij Londen gebombardeerd Britsche bommen op Gent De Engelsche oorlogstactiek MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET igr.mi DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELSCHE SCHEPEN De vluchtelingen in Frankrijk Gebrek aan werk krachten in Duitschland Duitsche hulpactie in Frankrijk De onafhankelijkheid van Indië KINDERHOEKJE Gibraltar opnieuw aangevallen Een Friesch woorden boek Baudoin antwoordt Churchill De nederlaag in Somali- land Generaal Catlos naar het oorlogsterrein De Zuidelijke Dobroedsja doet schoenen langer meegaan Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940 BERLIJN, 22 Aug. (Frontbe- richt van het D.N.B.). De Duit- sche luchtaanvallen van gisteren waren gericht op strategische doel witten aan de Zuidkust van Enge land en vooral weer op Midden- Engeland. Te Bournemouth en Brighton zijn met succes wapen en andere fabrieken aangevallen, evenals werven en havenwerken in Southampton, en in het bijzon der in Bridlington. Aan de Oost kust is ook een koopvaardijschip, dat in een convooi voer, door bomtreffers zwaar beschadigd, in de nabijheid van Londen zijn in den nacht van 21 op 22 Augustus wederom vliegtuigfabrieken ge bombardeerd. In verscheidene plaatsen ten Zuidoos ten van Birmingham brachten de aan vallen. die de Duitsche gevechtsvliegers ondernamen op de wapeningscentra van Midden-Engeland, goede resultaten. Zoo zijn in de fabrieksstad Coventry de Standard-motorfabrieken door hommen ernstig beschadigd. Op het uitgebreide farieksterrein heeft men met zekerheid groote branden en zware ontploffingen waargenomen. In het naburige Lea mington hebben de bommenwerpers ook hei vliegveld niet gespaard. Verscheide ne ter verdediging opstijgende en op de starthaan staande Britsche vliegtuigen .werden door hommen vernield. Op het vliegveld Manby in de nabijheid van Grimsby aan de I-Iumber zijn eveneens Verscheidene vliegtuigen op den grond vernield, onderkomens getroffen en een munitiebergplaats tot ontploffing ge bracht. In den afgeloopen nacht vlogen vijan delijke vliegtuigen Duitsch gebied bin nen zonder schade van beteekenis aan te richten. Alleen in het bezette gebied hebben bommen op de binnenstad van Gent slachtoffers onder de burgerbevol king gemaakt en vernielingen aan woonhuizen veroorzaakt. Aanvallen op convooien De Duitsche marine moet voortdurend ondanks hun bewapening met stijgend succes aanvallen op Engelscho koop vaardijschepen en richt haar actie voor al tegen Engelsche convooien. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat wanneer in de convooien ondanks alle waarschuwingen steeds zg. neutrale schepen worden aangetroffen, de reede- rijen, afgezien van 't verlies aan tonnage daarmede vooral het verlies van hun zeelieden op onverantwoordelijke wijze op het spel zetten. Duitschland heeft herhaaldelijk de reederijen der neutrale landen voor het aanvaarden van een Engclschen convooibricf gewaarschuwd en uitdrukkelijk verklaard, dat het hier in een ontoelaatbare ondersteuning van den vijand moet zien. De oorlog in de lucht Naar het. D.N.B. verneemt, heeft eer ste luitenant Wiek tijdens de gisteren gevoerde luchtgevechten met zijn jacht- loestel Me. 109 zijn Sisten tegenstander neergeschoten. Een anderen verdienste lijken vliegerofficier, kapitein Meyer, gelukte het zijn vijftienden tegenstander neer te schieten. Mijnen rondom Engeland Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt neemt het mijnengevaar in de Britsche wateren dreigende afmetingen aan In het Kanaal van Bristol worden de laatste dagen mijnenvegers gezien die pogen, de mijnen, velke door Duit sche vliegtuigen zijn gelegd, op te vis- schen. Deze Engelsche schepen doen tevens dienst als loodsbooten voor han delsschepen, die hier zeer langzaam moeten varen en die vaak langen tijd stil liggen tot de mijnenvegers vrij zijn om hun geleide aan te bieden. Gezien werd hoe een mijnenveger op een mijn liep, zwaar beschadigd werd en na eenigen tijd zonk. Het mij nengevaar in het Kanaal van Rristol, gevoegd bij de ernstige verwoesting van de havenwer ken in de meeste havens aan deze wa teren door het Engelsche luchtwapen heteekent. een levensgevaarlijke aanlas- ting van de voorziening van Engeland met grondstoffen en levensmiddelen. Grootste stroom trok in de dagen van het Duitsche offensief naar de Pyreneeën GENèVE, 22 Aug. (D.N.B.) De Petit Dauphinois meldt uit Clermont- Ferrand belangwekkende bijzonderhe den over de verdeeling der stroomen vluchtelingen, die zich in de dagen van het Duitsche offensief naar het Westen en Zuiden van Frankrijk hebben bege ven. De voornaamste stroom van vluch telingen is getrokken naar het Fransche centrale bergmassief en de Pyreneeën. De acht departementen aldaar hebben alleen 1.4 millioen Fransche vluchtelin gen en honderdduizenden Belgen, Ne derlanders en Luxemburgers moeten op nemen. De bevolking van deze centrale vluchtzöne is dientengevolge van twee tot bijna 4 millioen menschen gestegen. In he» Zuidelijke en in het aan de Pyre neeën gelegen vluchtgebied met vijf de partementen is de bevolking door 500.000 vluchtelingen met een kwart gestegen. BERLIJN, 22 Aug. (A.N.P.). Het Nederlandsche Perskantoor meldt: Het gebrek aan arbeidskrachten is thans in Duitschland zoo groot, dat op de reclamezuilen biljetten zijn aange plakt, waarin firma's personeel vragen: conducteurs en conductrices voor de tram. loopers hij dagbladuitgevers, naai sters bij confectiefabrieken, geschoold en ongeschoold fabriekspersoneel, enz. Ook de behoefte aan hooger technisch personeel is thans dringend. Zoo wordt het tekort aan ingenieurs in Duitsch land fharvs op eenige tienduizenden ge schat. Hnewol bil demobilisatie het aan bod op de arbeidsmarkt tijdelijk belang rijk zal toenemen, wordt toch verwacht, dat de schaarschte aan personeel in tal van bedrijven, met name in de metaal- en machineindustrie en in de bouwvak ken, zal voortduren. Men wijst erop, dat ook hooger technisch Nederlandsch per soneel in Duitschland thans een goede kans maakt. Bij de Duitsche industrie staat hooger technisch Nederlandsch personeel wegens zijn betrouwbaarheid en grondige, theoretische kennis met name op wiskundig gebied uitstekend aangeschreven. Sedert het begin der Duitsche luchtaanvallen vraagt de Britsche pers wijzigingen BERLIJN, 22 Aur. (D.N.B.) De Deul- sche AJlgemeine Zeitung schrijft: Het is in psychologisch opzicht belangwek kend, dat de Engelsche pers sedert het begin der Duitsche luchtaanvallen den troin begint te roeren voor een wij ziging der Britsche oorlogstactiek. Het blad constateert, dat zich van het En gelsche volk een steeds grootere neer slachtigheid meester maakt. Om het sombere vooruitzicht op een toekomst zonder uitweg te verhelderen, moet de Daily Mail thans de groote luchtoffen- sicven beloven, waaraan overigens, wan neer Engeland het nog beleeft, in Mei kan worden gedacht. De Berliner Lokal Anzeiger vergelijkt de rede van Churchill met de radiotoe spraak van den Britscben minister van luchtvaart. Sinclair, en beioogt, dat Sinclair do wellicht door Churchill op gewekte hoop den bodem heeft ingesla gen door te verklaren, dat pas een klein onderdeel van de Duitsche bombarde- mentsvloot boven Engeland verschenen is. Sinclair moest ook de verwachtin gen. welke Churchill ten aanzien van de Vereenigde Staten had wakker ge roepen. temperen door de mededeeling, dat Engeland alleen tegenover de ver honden legers van Duitschland en Ita lië staat. Van Amerika krijgt Engeland moreele en stoffelijke hulp. doch vech ten moet het alleen. Er werden ongeveer 19 millioen maaltijden verstrekt PARIJS, 22 Aur. (D.N.B.). De Pa- rijsche bladen publiceeren nadere bij zonderheden over de Duitsche hulpactie in het bezette Fransche gebied. Zii mel den o.a.. dat in de periode van 6 Juni tot 31 Juli meer dan vier millioen brooden. 21/2 millioen liter melk of andere dran ken, verder bijna 12 millioen koude en 7 millioen warme maaltijden werden verstrekt. Meer dan 70.000 personen werd geneeskundige hulp verleend en aan meer dan 1.700.000 personen een ge legenheid tot overnachten verstrekt. 10V2 millioen menschen hebben hulp noodig gehad, waaronder 500.000 zuige lingen en kinderen beneden de 6 jaar. In het bezette gebied werden 370 hulpbu- reaux en 117 bureaux voor het verstrek- kèn van melk opgericht. Er werden 134 geneeskundige hulpstations onder lei ding van doktoren opgericht. Een gemo toriseerde keukentrein verdeelt dage lijks in Parijs meer dan 250.000 koude en warme maaltijden. LONDEN. 22 Aug. (D.N.B.), Reuter meldt uit Wardtia (Indië), dat het uit voerend comité van het Indische Con gres een motie heeft aangenomen, waar in het Britsche aanbod om In'dië wel licht na den oorlog de onafhankelijkheid terug te geven, wordt afgewezen. In de motie komt tot uitdrukking, dat het Britsche aanbod een hinderpaal voor de ontwikkeling van een vrii en eensgezind Indië vormt. De motie roept het Indische volk op om de houding van de Britsche regeering door openbare betoogingen en andere middelen te veroordeelen. ZWEEDSCHE OFFICIEREN NAAR HET GEVECHTSTERREIN BERIJN, 22 Aug. (D.N.B.) Op uit- noodiging van den opperbevelhebber van het leger bezichtigt op het oogen- blik een delegatie van Zweedsche offi cieren onder leiding van generaal- majoor graaf Douglas het gevechtster rein in Noord-Oost-Frankrijk en België. 277. De Zwartvoeter wordt nu door Peter boven op zolder aan een dikke balk vastgebonden. Hier mag hij nadenken over zijn slecht gedrag. Doch dat doet hij niet. Hij bedenkt een plannetje, om te ontvluchten 278. Den volgenden morgen maken My ra en Peter een wan deling door het groote park van het kasteel. Opeens roept Myra: „laten we onder dat bruggetje loopen, want het is net, alsof ik de boomen van dat bosch aan den overkant meer heb gezien." In de bosschen bij het Roek- hotel ontstond een zware brand ALGECIRAS, 22 Aug. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht is Gibraltar opnieuw gebombardeerd. In de bos schen bij het Rockhotel ontstond een zware brand. Er worden slechts weinig bijzonderheden bekend, door dat de Engelschen het uitlekken van de waarheid voorkomen door met strenge straffen te dreigen. Oogge tuigen vertellen, dat zes zware bom- c men op de haven en het vasteland zijn gevallen. Lit Tanger, Algeciras en La. Linea zijn te Rome thans nadere bijzonderhe den ontvangen over het bombardement van Gibraltar. De eerste luchtaanval werd gisteren gedaan kort voor middernacht. De sla gen der bomontploffingen werden dui delijk in het tegenoverliggende Tanger* gebied en in Algeciras gehoord. Na een onderbreking van een half uur ving, spoedig na middernacht, een tweede zwa re bomaanval aan. Geruimen tijd wer den de vestingwerken en de haven van Gibraltar met bommen van zwaar kali ber bestookt. Groote branden die-den ge- hcelen nacht tot de volgende ochtend duurden gaven aan, welke uitwerking de beide bomaanvallen hadden gehad. Ooggetuigen uit Tanger en Algeciras melden, dat de munitie-opslagplaatsen en de vestingwerken van Gibraltar dit- maal zeer ernstig zijn getroffen. De En gelsche kustbatterijen zijn reeds bij den eersten aanval, ten gevolge van zware bomtreffers. buiten gevecht gesteld. De indruk bestaat, dat een deel van het hoofdmunitiearsenaal door de bommen volledig is verwoest. Amerikanen mel den, dat het geheels rotsmassief van Gibraltar den indruk heeft gemaakt van een vuurspuwenden vulkaan. Hoog op stijgende vlammen waren overal zicht baar. Klaarblijkelijk zijn het lange af- standskustgeschut. alsook de proviand gebouwen getroffen. BERLIJN, 22 Aur. (A.N.P.). Het Nederlandsche Perskantoor meldt: In het Instituut voor land- en volke- renkunde aan de universiteit van Kiel wordt de.uitgave voorbereid van een omvanRrijk Friesch woordenboek. Naar voorloopiRe raminRen omvat het archief van dit woordenboek 250.000 biljetten met Recevens. Het woordenboek zal ook streektalen bevatten en in acht taalee- bieden worden inRedeeld. Het Rcheel wordt aanpevuld met folkloristische aanteekeninRcn. Scherpe critiek op de blokkade GENEVE, 22 Aug. (D.N.B.) De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft heden voor de Fransche radio geantwoord op de laatste rede van Churchill. Baudoin ironiseerde eerst de poging van Churchill om de Engelsche neder laag in Somaliland te verklaren door het uitvallen van de Fransche koloniale strijdkracht. Vervolgens kwam hij te spreken over de Engelsche blokkade te gen Frankrijk. Hij herinnerde er aan, dat hij op 2 Augustus de Engelsche re geering bepaalde voorstellen heeft laten overhandigen, waarin werd gewezen op de garantie van het rijk. Churchill, zoo vervolgde Baudoin, heeft bijna drie we ken gezwegen tot hij nu zijn weigering om op de „Fransche voorstellen in te gaan kenbaar heeft gemaakt". Deze weigering is een vijandelijke daad, er ger dan Mers-el-Kebir. De Fransche re geering zal zich voor dit besluit niet buigen. De Engelsche blokkade is „on- menschelijk en in hoofdzaak gericht te gen vrouwen en kinderen". In het ver loop van zijn rede ging Baudoin ook in op het'voornemen van Churchill om den oorlog tot 1942 te rekken. Tenslotte be toogde Baudoin, dat Churchill door zijn houding Engeland uitsluit van het on vermijdelijke ontstaan eener continen tale solidariteit, die ook een nieuwe we reld zal scheppen. PRESBURG, 22 Aug. (D.N.B.) De Slowaaksche minister van defensie, generaal Datlos, is gisteravond uit Press- burg vertrokken om op uitnoodiging van het opperbevel der Duitsche weermacht een bezoek te brengen aan opleidingsin stellingen van de weermacht en aan de gevechtsgebieden van het Westen. Gene raal Catlos wordt, van een groot, aantal Slowaaksche officieren vergezeld. Bij het ascheid hield minister Mach een toespraak, waarin hij zeidc, dat de Slo waaksche officieren de groeten der Slo- waken moesten overbrengen aan de Duitsche soldaten en hun verzekeren, dat zij in het hart van het Slowaaksche volk onvergankelijke sympathie en be wondering genieten. UTR. STRAAT H TEL. 529< Oproep van de Roemeensche regeering BOEKAREST. 22 Aug. (D.N.B.). De Roemeensche regeering heeft in de dor pen van de aan Bulgarije af te stane Zuidelijke Dobroedsja biljetten laten aanslaan, waarin de bevolking wordt verzocht ter plaatse te bliiven daar er geen reden aanwezig is om huizen en bezittingen te verlaten. Voorts wordt de bevolking verzocht, rustig haar oogst binnen te halen en op de boerderijen te blijven tot de regeering het teeken tot vertrek zal geven. Deze plakkaten, die uitsluitend in het Roemeensch gedrukt zijn. zijn alleen tot de Roerpeensche be volking der Zuidelijke Dobroedsja ge richt. DE FINSCH-RUSSISCHE GRENSBESPREKINGEN HELSINKI, 22 lAug. (D.N.B.). Bij de grensbesprekingen tusschen Finland en de Sovjet-Unie hebben- de Sovjets een gebied van acht kilometer lengte en twee kilometer breedte aan Finland te ruggegeven. De gemeente Nautjaervik krijgt daardoor veertig huizen terug. In officieele kringen alhier verklaart men. dat alle kwesties der grensafbakening in wederziidsche tegemoetkoming gere geld worden. POLOTERREINEN VERDWIJNEN IN ENGELAND LONDEN. 22 Aug. (D N.B.) De polo terreinen van Ranelagh, die tot de meest geliefde plaatsen van bijeenkomst der „Society" behoorden, zijn naar de bla den melden, veranderd in volkstuintjes, orndat men meer grond productief voor den verbouw wil maken. De bladen be treuren het verdwijnen dezer terreinen levendig. VLIEGTUIG VERMIST BELGRADO, 22 Aug. (D.N.B Het lijnvliegtuig op de route AgramSplit, een tweemotorige Loekhead is heden in de eindhaven Split niet aangekomen. Om 7 uur 30 werd liet boven Biharlsj het laatst gezien. Men vreest, dat het vliegtuig bij7 Knin in het Karstgebcrgte is neergestort. Behalve de twee leden der bemanning had (het vliegtuig negen passagiers aan boord. FEUILLETON door 46) Aan die toevallige bekentenissen had Higgins het land. Eenmaal geuit, na de officieele waarschuwing, moest er naar gehandeld worden, ongeacht mogelijke persoonlijke gevoelens. En Plicht (nog altijd met een groote P) was nog altijd een voornaam ding voor Higgins. zelfs alles, hoewel de inspecteur niet graag zou willen, dat Tommy nu iets zou ver klaren, waarvan hij gedwongen zou zijn officieel nota te nemen. Zijn gepeins werd onderbroken door het gerinkel van de -telefoonbel. Hij greep dpn hoorn en een stem aan het andere einde van de draad vroeg opge wekt: „Inspecteur Higeins?" „Spreekt u mee" „Mooi, Hier Rutherford van de rivier politie. Ik geloof, dat je naar een oude jonkvrouw zoekt van een jaar of acht on vijftig, is het niet? Grijs haar. ar moedig gekleed trouwring aan linker hand „Precies! Genaamd Hick Heb je haar gevonden „H'm. ja." „Mooi. F.r zijn een paar vragen, die ik haar wilde stellen Ik kom direct." „Niet moodig". klonk het lakoniek door de telefoon. „Ze is dood. We heb ben haar juist uit de rivier opgehaald." HOOFDSTUK XXXII Waarin een man opbelt. Juffrouw Hick was dus dood. Hoewel zij maar weinig wist, wist zij toch te veel. Mapell riskeerde niets om zijn Identiteit verborgen te houden, en juf frouw Hick, de arme ziel, was een van de outsiders, die hem in levenden lijve gezien had. Jill Crawford had hem ook gezien. Inspecteur Higgins greep weer naar de telefoon en nadat hij haastig enkele instructies had gegeven, hing hij den haak weer op. Juffrouw Hick! Kon worden aan genomen, dat zij zelfmoord gepleegd had? Dat was toch. heel onwaarschijn lijk. Zij scheen veel te veel van het leven te houden, om daar eigenhandig een einde aan te maken. Maar het al ternatief wasmoord! Moord. Indien Higgins goed redeneer de, had Mapell dus al minstens twee moorden op zijn geweten. Een derde zou hem denkelijk niet veel gemoeds bezwaren opleveren, vooral wanneer de derde hem voor veel gevaar kon behoe den. Mapell zou inmiddels wel op de hoogte zijn van de activiteit van de notitie inzake den dood van Henrv Hamper en hij moest ook wel tot de conclusie komen dat de politie verhand gelegd had tusschen den pseudo agent van dien Zondagavond en den Mapell uit het groote huis. Aannemend dat Mapell aansprakelijk was voor den dood van juffrouw Hick, beteekende dit dat de man van streek raakte. Zoodra Higgins tot deze conclusie was gekomen, gaf hii instructie, dat de wacht aan de verschillende havens ver scherpt moest worden en dat de foto, al was die dan ook al erg oud, verspreid moest worden. Indien Mapell aan den haal was, stegen hun kansen om den man te grijpen, aanzienlijk. Een mis dadiger die er haastig vandoor gaat maakt altijd fouten! Opnieuw liet de telefoonbel zijn ge rinkel hooren, en boos staarde Higgins naar het instrument. Het leek wel of hij, telkens wanneer hij ervoor ging zitten om zijn gedachten te concentreercngestoord moest wor den. Vermoeid nam hij den hoorn van den haak en riep korzelig: „Hallo!" „Iemand om u te spreken, mijnheer." „Wie is het? Ik heb haast." „Wil geen naam noemen, mijnheer." „Zeg hem dan dat hij naar de pomp kan löopen!" Woest gooide Higgins de telefoon op het toestel, maar een secon de later ging de bel opnieuw. „Wat nu weer." „Sorry, inspecteur. Hij zegt dat hij een vriend is van mijnheer Sudd." „Sudd? Sudd? (Goeie help, de Glad de). Goed geef hem dan maar door. Het bekende geklik klonk in zijn ooren, waarover hii inwendig een ver- vvensching mompelde, toen kwam er een stem: „Met inspecteur Higgins?" Higgins was terstond een en al aan dacht. Het was „de stem'" Die zou hij overal herkend hebben! Hij beheerschte zich en wist zijn unwinding voldoende te onderdrukken om bestudeerd kalm te zeggen: ...Ta. Hier Higgins. Met wien spreek ik?" „Tk ehik denk dat u me wel kent, inspecteur." „Vriend van mijnheer Sudd werd me gezegd, hoewel ik geen flauw idee heb wie mijnheer Sudd „Waarom besloot u dan me te woord te staan, nadat u eerst had geweigerd?" „Enkel uit nieuwsgierigheid, maar ik heb het xlruk. Wat wenscht u? en wie bent u?" Inspecteur Higgins probeerde een scherpen toon in zijn stem te leggen om de waarheid van zijn woorden te on derschrijven. Inmiddels werkten zijn hersenen koortsachtig. Hij trok een blocnote naar zich toe en schreef daar haastig een paar zinnen op en drukte op het belletje. „De heer Sudd, over wien ik spreek is meer bekend alsDe Gladde." „Wat De Gladde Sudd?" Higgins deed een poging om geweldig verbaasd te spreken. „Dan bent u .„Precies." „Nu, wat wil je dan?" „Ik wil, dat je ermee ophoudt." „Waar heb je het voor den drommel over?" Tijd was alles wat de inspecteur noo- dig had. Tijd! Ongeduldig drukte hij weer op het heiletje en scheurde het beschreven velletje van zijn blocnote „Precies wat ik zeg. Schei ermee uit. Ik zal het de moeite waard maken voor je." Hoe zeer de inspecteur in zijn hart dit voorstel ook venvierp, wist hij dat hij moest proheerpn tijd te rekken. Het duurde ellendig lang voor de bode kwam. Weer belde hij. „De moeite waard hè? H'm. De moei te waard! Wel... eh Hij speelde zijn rol artistiek. Een man. die bekoord werd en op het punt stond te vallen! Er werd op de deur geklopt. Eindelijk dan toeh de bode. Haastig legde Hig gins zijn hand op den hoorn en riep: „Binnen!" De bode trad binnen en stond op het punt te spreken, toen Higgins hem dat door een teeken belette en op-het papier wees, dat voor hem lag. De man kwam naar het bureau en las wat er op ge- 1 schreven stond: „Dringend. Onderzoek van waaruit ik word opgebeld. Bel dichtstbijzijnd poli tiebureau op om den man te arrestee- ren. Zal hem zoo lang mogelijk aan de praat houden. De bode staarde Higgins verschrikt aan, maar toen hij het ongeduldig fron sen van den inspecteur zag, maakte hij zich snel uit de voeten. De stem aan het andere einde van den draad sprak op nieuw: „Denk eens aan. mijn beste inspecteur, wat je niet zoudt kunnen doen met een... zegtwintigduizend pond?" „Twintigduizend... Dat is een massa geld..." „Meer dan je je heele leven kunt ver dienen. Higgins". viel de ander hem haastig in de rede. „Ik ik kan zoo haastig niet tot een besluit, komen, man Ik.." „Het is nu of nooit, Higgins. Ik ga me van de anderen los maken. Ray mond is dood. Hamper ook. Sanderson bevindt zich In jouw teedere hoede. Dus blijft alleen nog de Gladde over. Dat is zoo'n beetje een kameraad van je, is het niet Higgins?" „Niet bepaald." Higgins was aan het einde van zijn geduld. I-Toe lang zou de. bode noodig hebben voor zijn boodschap? Vijf minu ten om van het telelefoonkantoor te vernemen, wie er sprak Dan nog eens vijf minuten om in verbinding te komen met het dichtstbijzijnde politiebureau. En dan hing het ar heelemaal van af, waar de man telefoneerde. En toch moest hii dien man vasthouden anders was zijn kans verkeken „Wat bedoel je met de Gladde?" vroeg hij hopeloos. „Wel, ik zal ook met hem afrekenen voor ik er vandoor ga. Hij weet te veel. Nu dan. Higgins Het is je laatste kans. Wat zeg ie ervan?" „Wel... ik... eh... dacht... eh." Toen kreeg Higgins een idee. Hij zweeg plotseling en toen, terwijl hij zijn mond een eindje van den hoorn afhield, vervolgde hij tegen een denkbeeldigen derde in zijn kamer: „Een minuut nog, mijnheer. Privé-ge- sprek. Dringend, zegt u? Goed." Weer direct in den hoorn sprekend, vervolg de Higgins: „Luister eens, ouwe jongen. Mijn chef komt net binnen. Wil je mo dadelijk nog even opbellen over eh En dan weer kwasi tot den an der: „Iloe lang hebt u me noodig, mijn heer? Dank u." Weer sprak hij door de telefoon: „Over een minuut of vijf? Ja? Merci, hoor Spijt me wel In specteur Higgins hing den hoorn op en terwijl hij dat deed, sprak hij tegen zijn denkbeeldigen bezoeker: „En nu, mijn heer Dan bleef hij doodstil zitten, terwijl hij naar het instrument staarde. Zijn bluf was niet al te sterk, maar het wa9 het beste, wat hij zoo direct had kun nen verzinnen. Het voornaamste was, of het geloofwaardig genoeg was ge weest. Hij had nog wel met Mapell kun nen blijven redenoeren, in de hoop, dat de politie tijdig genoeg aan het andere einde van den draad zou komen, maar hij had moedwillig hel gesprek afgebro ken om zoodoende een vijf minuten ex tra te winnen. Hij had nu zijn schepen achter zich verbrand. Het eenige wat hem overbleef was er het beste van tc hopen. Zou Mapell onraad ruiken, of zou hij opnieuw opbellen? Hoe was zijn man netje inmiddels gevaren? Inspecteur Higgins belde opnieuw. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2