Aardolie - voorraden zijn vrij gering LAATSTE BERICHTEN Snelle beëindiging van den oorlog mogelijk Luchtgevechten boven Zuid-Oost Engeland Het Italiaansch legerbericht Het transport maakt „Een veilige basis voor den opbouw De boter- en vet- bons Onmenschelijke speculatie van Engeland op hongersnood in Europa DUITSCHLAND WIL GEEN OORLOG VANLANGENDUUR ,Een grootsche taak voor Nederland" Het Mausoleum van Bismarck Vele landen, ook Engeland, zijn thans het Duitsche voorbeeld gaan volgen en maken brandstof uit kolen petroleum duur De Britsche spionnagc in Roemenië WEER BOMMEN OP HENGELO Dr. BORMS IN ONS LAND Uitzending van Ned. arbeiders naar Duitschland Steunregeling bij oponthoud Generaal Christiansen brengt een bezoek aan Ierseke Anderhalf kilo thee voor f 650 Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940 (Bijzondere correspondentie) BERLIJN, 22 Aug. T N zijn laatste rede heeft minister Churchill over de hulp der J- Yereenigde Staten aan Engeland gesproken en Hoare Belisha heeft de toespelingen van den minister-president verduidelijkt door de mogelijkheid van een nauwe samenwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten aan te roeren. Het is Duitschland natuurlijk be kend, dat deze gedachte in Engeland leeft. Men herinnert zich nog, dat van Britsche zijde pogingen in deze richting gedaan zijn kort voor de ineenstorting van Frankrijk. Tegenover deze uitlatingen wordt in Duitschland echter geen standpunt inge- nomen, evenmin als tegen de uitlatingen van polemischen aard, die van oogen- schijnlijk toonaangevende Amerikaansche zijde onlangs tot Duitschland gericht werden. Op het oogenblik beperkt men zich te Berlijn er toe vast te stellen, dat Duitschland heeft voorgesteld om de „American Legion" langs denzelfden weg naar Amerika terug te laten keeren. waarlangs het schip was gekomen om zoodoende het mijnengebied te ontgaan. In een nota. die op 20 Augustus aan den Amerikaan- schcn gezant te Berlijn overhandigd werd. is nogmaals onderstreept, dat Duitsch land iedere verantwoordelijkheid voor het Amerikaansche schip van de hand wijst, indien het toch zijn weg door de gevaarlijke zóne heeft genomen. "D LIJKENS zijn rede speculeert Chur- chili nog steeds op een langdurigen oorlog, die hem in cLe gelegenheid zal stellen om de hulpbronnen van het eiland alsnog te organiseeren en vol doende hulp uit de Nieuwe Wereld te krijgen. Te Berlijn verklaart men, dat Engeland alle hoop op een langdurigen oorlog wel kan omgeven. Ook Duitsch land heeft zich op een langdurigen oor log voorbereid, doch het. is niet voorne mens om den oorlog inderdaad onaf- zienbaren tijd te laten voortduren. Men herinnert er aan. dat ook in de Duitsche nota betreffende de totale blokkade de wil tot een spoedige be slissing tot uitdrukking is gekomen en alles wijst er op, dat het rijk zich in staat gevoelt om deze snelle beslissing door te zetten. Felle c.ritiek wordt te Berlijn uitgeoefend op het feit, dat d e verwachtingen van Chur chill voornamelijk op een (hongersnood in Europa ge richt b 1 ij k e n t e z ij n. Om der wille van zijn waandenkbeeld, zoo zegt men hier, wil Churchill de vrouwen en kin deren van zijn verslagen bondgenooten honger laten lijden. Overigens gaat deze verwachting, wat Duitschland betreft, volstrekt niet op, want de voedselvoorziening van het Rijk is verzekerd. Met verontwaardiging wijst men van Duitsche zijde de bewering van de hand., dat dit zou zijn geschied ten koste van de bezette getreden, met name ten koste van Frankrijk. Ook Spanje zou „gedwongeD" zijn om graan, 'dat-het voor zijn eigon behoeften noodig had, naar Duitschland te zenden. Onmenschelijke blokkade In Frankrijk en Spanje zijn deze be weringen reeds officieel en afdiende weerlegd. Men stelt vast, dat indien er in een land als Frankrijk bijvoorbeeld voedselgebrek mocht ontstaan, dit slechts een gevolg zou zijn van het feit dat de terugtrekkende Britsche troepen overal de voedselvoorraden van hun bondgenoot vernietigd hebben. Er wordt met nadruk op gewezen, dat tegenover een vijand, die zulke onmenschelijke plannen ten opzich te van Europa koestert, geen gevoe lens van mcnschelijkheid meer pas sen, doch dat de blokkade van Enge land ifiet meedoogenlooze strengheid zal worden doorgevoerd. De geheele bevolking van Engeland, zoo ver klaart men te Berlijn, zal aan den lijve ondervinden welken oorlog Groot-Brittannië aan Europa had toegedacht. Als bewijs voor de krachtdadige wer king van de Duitsche blokkade haalt men o.m. het laatste legerbericht aan, waaruit blijkt, dat Duitsche vliegtuigen, ondanks het zeer ongunstige weer. met alleen een koopvaardijschip van 12.000 bruto register ton in het zeegebied ten Noorden van Ierland tot zinken hebben gebracht, maar tevens drie. koopvaardu- schepen 2waar beschadigd hebben, die ver van de Noord- en Westkust van Ier land in den Atlantischen Oceaan voeren. BERLIJN', 23 Aug. (V.P.B) De Voelkische Beobachter van Donderdag brengt op zijn eerste bladzijde een op stel „Wiedersehen mit den Niederlan- den", geschreven doop zijn bijzonderen berichtgever, dr. Theodor Bötliger De schrijver besluit zijn artikel met de op merking: „Men weet in leidende krin gen in Duitschland heel goed, dat de Nederlander moet worden beschouw d als wat hij in werkelijkheid is. nl. als een deel van den grootcn Neder-Duit- schen stam, die door zijn geschiedkun dige ontwikkeling van het Rijk is afge broken, waarna zich in dat deel een eigen leven heeft ontwikkeld, dat tot nog toe door zijn groot koloniaal bezit en door het samengaan van zijn belan gen met het Angelsaksisch kapitalisme van zhn Europeesche taak vervreemd werd. De oorlog inet Engeland heeft ook den Nederlander opnieuw voor de?e taak gesteld. De vervulling zal grooter en machtiger ziin dan de yal- sche hoop. waarvan vele Nederlanders zich heden nog niet kunnen vrijma ken." BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.). Bij het vliegen van Engelsche vliegtuigen over Rijksduitsch gebied heeft een Engelsche bommenwerper geprobeerd het mauso leum van Bismarck in Friedrichsruh met bommen te bestoken. Bij het Duit sche volk heeft deze nieuwe aanslag op een Duitsch nationaal heiligdom de grootste verontwaardiging gewekt. Dat dit mausoleum bewust gebombardeerd werd, blijkt wel uit het feit, dat het ver van alle verkeerswegen en grootere ne derzettingen in het bosch van Fried richsruh verwijderd ligt. Uit de nadere bijzonderheden van dezen aanval, waar bij bommen op een afstand van twee honderd meter van het mausoleum zijn neergekomen, blijkt, dat het Engelsche luchtwapen de opdracht had, de gewijde plaatsen van het Duitsche volk met bommen te bestoken en ze zoodoende te vernietigen. BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: Gevechtseenheden van de luchtmacht hebben gisteren in het kader der ge wapende verkenning een convooi aan gevallen in het zeegebied van Berwick en een in de Duins en op vier koopvaar- dijschepen verscheidene treffers ge plaatst. Bovendien werd het vliegveld Maneton met goed gevolg met bommen bestookt. In den loop van den dag kwam het boven Zuid-Oost-Engeland tot eenige voor onze jachtvliegers suc cesvolle luchtgevechten. Bil nachte lijke aanvallen op verscheidene vliegvelden in Cornwallis en Wales, op een vliegtuigfabriek in Reading en een vliegtuigmotorenfabriek in Rochester toonden branden en ont ploffingen de uitwerking der uitge worpen bommen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 Augustus in West- Duitschland zonder bijzondere uitwer king bommen geworpen. In een stad werd een woonhuis vernield, verschei dene woonhuizen werden beschadigd en eenige burgerpersonen werden gewond. De vijand verloor gisteren in luchtge vechten elf vliegtuigen alsmede twee versperringsballons. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. VREES VOOR ENOELSCHEN INVAL IN EIRE NEW-YORK, 22 Aug. .(A.N.P.) In Dublin, de hoofdstad van Eire, (do voormalige Iersche vrijstaat) heerscht naar de New Yorksche bladen melden, een toenemende nervositiet, daar men den laatsten tijd steeds meer vreest voor bezet ting van het land door Engeland. In politieke kringen' te Dublin, al dus genoemde bladen, verwacht men ingeval van een Engelsche in vasie een openlijken opstand. ERGENS IN ITALIË, 23 Aug. (D.N.B."» Het weermachtsbericht no. 76 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: De Engelsche duikboot, welke vermeld werd in het weeermachtsbe- richt van gisteren, is tot zinken ge bracht door de torpedoboot „Papa". De duikboot had zonder eenig resultaat drie torpedo's op de torpedoboot afge schoten. Door een snelle manoeuvre wist de torpedoboot de duikboot aan te vallen om hem te rammeien, en ver volgens tal van dieptebommen uit te werpen. De duikboot, die in het mid den getroffen was, kwam naar de op pervlakte met de kiel naar boven om kort daarop te zinken. Een van onze luchtafdeelingen heeft opnieuw de Egyptische haven Alexan dre gebombardeerd. Een andere lucht- afdeeling heeft een vijandelijk konvooi achterhaald, dat door twee torpedoja gers werd vergezeld in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee. Het konvooi werd aan een hevig bom bardement onderworpen. Alle vliegtui- gen, die aan deze beide acties hebben deelgenomen, zijn veilig op hun bases teruggekeerd. De vijand heeft in Noord-Afrika te Bomba en Derne zonder resultaat van beteekenis luchtaanvallen ondernomen. Een persoon werd gedood en vijf wer den gewond. Andere vijandelijke luchtaanvallen werden ondernomen in Oost-Afrika te Mogadiscio, waar onder de askarls vijf en onder de inlander# vijf personen gewond werden en waar 2 hangars werden getroffen, waarin zich vier vrachtauto's bevonden. Luchtaan vallen op Massaoua en op het eiland Harmil hadden geen verliezen en geen schade tot gevolg. ROEMEENSCHE MINISTERS NAAR DE LEIPZIGER MESSE BOEKAREST. 23 Aug. (D.N.B.) De Roemeensche ministers van Econo mische zaken en propaganda, Lein en prof. Crainic, zullen Zaterdagochtend per vliegtuig naar Duitschland vertrek ken in verband met de opening der Leipziger Messe. JAPANSCH ANTWOORD AAN FRANKRIJK INZAKE INDO-CHINA GENEVE, 23 Aug. (D.N.B.) Naar van wel ingelichte zijde te Vichy ver luidt is aldaar het Japansche antwoord ontvangen op de Fransche voorstellen, in verband met de regeling van het Indo-Chineesche vraagstuk. BERLIJN, (V.P.B.) De enor- me vlucht, welke de motoriseering over de geheele wereld heeft ge nomen en het in verband daarme de opduikende schrikbeeld van een eventueele uitputting der be trekkelijk geringe petroleumvoor- raden, welke onze aarde bevat zijn voor tal van landen aanleiding geweest, om het voorbeeld van Duitschland te volgen en deze brandstof uit kolen te winnen Bezien wij 'den toestand, dan blijkt ons, dat de voorraad petroleum over de geheele aarde wordt geschat, op 4 tot 5 milliard ton. Hiervan bedraagt 'de \oorraal in V.S. v. Noord-Amerika 2 milliard ton Rusland ruim 2 milliard ton Iran (Perzië) 0,5 milliard ton Irak 0,4 milliard ton De productie van petroleum over de geheele wereld bedroeg in: 1860 0,07 millioen ton lSSü 4,1 millioen ton 1000 20 millioen ton 1920 100 millioen ton 1939 300 millioen ton De levensduur der verschillende bronnen wisselt, af.van 11 tot 30 jaar, met uitzondering van Irak. China, dat het oudste boorgat ter wereld bezit, is een van de landen, waar de petroleum het veelvuldigst voorkomt in den bo dem. Waar men zich bepaalt tot het aanbrengen van eenvoudige boorgaten, komt het vaak voor, dat slechts twintig pet. van de in den bodem aanwezige petroleum aan de oppervlakte kan wor den gebracht, terwijl tachtig pet. niet bereikbaar is. In den laatstpn tijd heef. men getracht, door middel van een bij zondere inrichting lucht of aardgas in de boorgaten te pompen, ten einde op deze wijze de petroleum omhoog te per sen. Bovendien tracht men het denk beeld te verwezenlijken om de petro leum onder de aarde ie vergassen. Men stelt zich echter gunstiger resultaten voor van het bouwen van schachten, die goedkooper zijn en tot op elke ge- wenschte diepte kunnen worden aan gebracht. Het verbruik van minerale oliën over de geheele wereld werd in 1938 geschat op ongeveer 250 millioen ton, waarte genover een productie van ongeveer 271 millioen ton staat. Hiervan verbruik ten de Vereenigde Staten 146 millioen ton. De Amerikaansche productie be droeg 180 millioen ton. West- en Mid den-Europa verbruikten in 1938 35 mil lioen ton. Het transport maakt de petroleum duur De plaatsen, waar de bodem petro leum bevat, liggen ver uiteen verspreid Over de aarde. De voornaamste produ centen zijn: Rusland 30 millioen ton Venezuela 29 millioen ton Iran (Perzië) 11 millioen ton Ned. Oost-Indië 9 millioen ton Roemenië 6,7 millioen ton Mexico 5,4 mlilioen ton Irak 4,7 millioen ton Trinidad 2,5 millioen ton Overige landen tezamen 13 fnillioen ton Hieruit volgt reeds, dat in de be hoeften van de verschillende lan den slechts kan worden voorzien door een zeer gecompliceerd, kost- baar transportsysteem, dat zich over reusachtige afstanden uit strekt. Vooral in oorlogstijd gaat het vervoer overzee met groote moeilijkheden en een aanzionlijk risico gepaard, zooals Engeland tot zijn schade heeft ondervonden. Nog in het jaar 1932 wilde bijna geen enkel land ter wereld iets weten van het. procédé om motorbrandstof uit kolen te vervaardigen, zooals in Duitschland. Op het eind van 1938 evenwel beval de Britsche minister van verkeer dit. pro cédé aan rnet de volgende woorden: „Engeland bezit bijna onbegrensde bo demschatten en er bestaan middelen, om uit dezen kolenrijkdom vloeibare brandstoffen voor motoren te winnen." De voorzitter van het Engelsche in stituut. voor auto-technici verklaarde, dat de vooruitgang, die in Duitschland op dit gebied viel waar te nemen, uit sluitend te danken was aan de om standigheid. da.t de Duitsche regeering hierbij adviseerend en helpend was op getreden. Hij zette uiteen, dat ook door de Engelsche regeering leiding moest worden gegeven op dit speciale, gebied. Dit is een geheel ander geluid dan men vroeger liet. hooren, toen de Duitsche onderzoekingen en experimenten met een mèdelijdênd lachje werden gade geslagen. BERLIJN, 23 Aug. (D.N.B.). Het Duitsch—Russische niet-aanvalspact, dat een jaar geleden gesloten is, zoo schrijft de Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz, heeft niet. alleen aan de beide betrokken mogendheden het ver trouwen in elkaar en het gevoel van vvederzijdsche veiligheid gegeven, het heeft ook tof gevolg gehad, dat het Euro peesche vasteland voor zware schokken is behoed, welke de Westelijke mogend heden in gemeenschappelijk diplomatiek overleg dit continent hadden toege dacht. De ervaringen van het eerste jaar hebben met de vele vruchten van y- Duitsch-Russische samenwerking vol komen do verwachtingen gerechtvaar digd, welke beide partijen aan het Mos- kouscho pact gehecht hadden. Met het oog op het feit, dat de uitwerking van het DuitschRussische pact aan de plannen van de Westelijke mogendheden groote afbreuk heeft gedaan, is het geen wonder dat dezen met alle middelen gepoogd hebben het Duitsch—Russische accoord te verstoren, en vooral den fak kel van den oorlog te werpen in de ge bieden, welke do belangen van de Sov jet-Unie en van het Duitsche Rijk raken. De resultaten van dit aan gebeurtenis sen zoo rijke jaar geeft den belden mo gendheden de waarborg, dat zij met hun vastberadenheid om gemeenschappelijk de vraagstukken waarvoor zij staan, op te lossen, den juisten weg zijn opgegaan. Ook de toekomst, zal aantoonen, dat de DuitschRussische overeenkomst een veiligen grondslag biedt, dat ondanks alle elementen van afgunst de oude we reld haar opbouw in den zin van voor uitgang en veiligheid kan beginnen en voltooien. ROME, 23 Aug. (D.N.B.) De corres pondent van de Messagero te Boekarest meldt, dat een zekere Captain John Wharry, die bij de „Bank of Rumania", een dochteronderneming van de Lon- densche „City Bank" in en uit ging en over aanzienlijke bedragen kon be schikken. plotseling uit de Roemeen sche hoofdstad is verdwenen. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de gelden, waarmede de Engelsche spionnage in Roemenië werkt, bij deze „Bank of Rumania" gedeponeerd wa ren. De correspondent wijst verder op de uitwerking, welke het intrekken van de Engelsche bankbiljetten onder de openbare meening van Roemenië heeft gewekt. In Boekarest is bij de-eigenaars van bankbiljetten in ponden een ware paniek ontstaan. DE BRITSCHE LEVENSMIDDELEN VOORZIENING LONDEN. 23 Aug. (D.N B.). Het Britsche ministerie van gezondheid heeft er op aangedrongen, dar de zieken huizen en andere grootverbruikers gedu rende de zomermaanden geen geconser veerde groente gébruiken, daar die een kostbare reserve voor tijd van nood be- teekent. BINNENLAND Nieuwe periode duurt acht weken, acht bons geldig 's-GRAVENHAGE. 23 Augustus. De secretaris-generaal, waarnemend - hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend Zooals reeds eerder werd gepubliceerd zal de nieuwe distributieperiode voor boter, margarine en spijsvet acht we ken duren namelijk van 24 Augu9tu9 a.s. tot en met 18 October a s. Gedurende dit tijdvak geeft elk der met „05" tot en met „12" genummerde bonnen der boterkaart recht op toet koopen van een half pond boter. Van de vetkaart worden voor bet bovengenoemde tijdvak eveneens acht bonnen aangewezen en wel de volgende: De met „05". „06" en ..07" genummprde honnen geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter. De met „08" genummerde bon geeft recht op het. koopen van een half pond gesmolten spijsvet of een half pond bo ter. De met „09". „10". „11" en „12" genum merde bonnen geven recht op toet koo pen van een half pond boter waarop een rpductie van 10 cent per pond wordt verleend. Deze reductie wordt dus niet verleend bij het koopen van boter op een der overige hierboven genoemde bonnen. Zes slachtoffers te betreuren HENGELO, 23 Augustus. Heden nacht tegen 4 uur hebben Engelsche vliegtuigen boven Hengelo een tiental brysantbommen en een groot aantal brandbommen uitgeworpen. Van de 10 brysantbommen zijn waarschijnlijk en kele niet ontploft. Door dezen aanval zijn zes dooden te betreuren, vier van de familie Nijhoff, wonende aan den Oelerweg, n.l. vader, moeder en twee zoons, Mej, Maas, eveneens wonende aan den Oelerweg en de heer Nijland, wonende aan de Agathastraat. Vier woningen aan den Oelerweg zijn totaal vernield en in den omtrek ziin naar schatting 60 80 huizen min of meer beschadigd. Hij zal een aantal spreek beurten vervullen AMSTERDAM. 23 Aug, Na ziin lerugkeer uit Fransche gevangenschap is dr. August Borms in Vlaanderen Mom gehuldigd. Thans komt de oude Vlaamsche leider, naar het A.N.P. ver neemt, naar ons land en zal hij spreek beurten vervullen te 's-Gravenhage, Amsterdam, Leiden. Haarlem en Rot terdam, Het is niet de eerste keer, dat dr. Borms na terugkeer uit gevangenschap gehuldigd wordt. Hi| werd in 1010 Ie Brussel gearresteerd en na een opzien barend proces, waarin hij fel en harts tochtelijk de gelijkgerechllgheid der Nederlandsche taal in Belgie en den Nederlandschen volksaard der Vlamin gen verdedigde, Ier dood veroordeeld, welke straf ongevraagd werd veranderd irt loyenslage gevangenisstraf. Toen bil tien jaar later door de Antwerpenoren ondanks zijn verlies van burgerrech ten in het parlement werd gekozen, werd hij. om grootere beroering onder de Vlamingen te voorkomen, uit de ge vangenis te Leuven ontslagen. in den ochtend van den 10den Mei van dit jaar werd de „martelaar voor Vlaanderen" wederom gearresteerd en naar Frankriik overgebracht. Na de Fransche capitulatie werd hij weer in vrijheid gesteld. 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. Vanwege het departement yan Sociale Zaken is het volgende schrijven aan de gemeente besturen gezonden. Aangezien het kan voorkomen, dat transporten van Nederlandsche arbei ders naar Duitschland, niet op den vast- gestelden datum kunnen vertrekken, kunnen de bij de werkverschaffing te werkgestelde z.g. zelfstandigen, die met een uitgesteld transport zuilen worden uitgezonden, in moeilijkheden komen. Bedbelde personen kunnen na den da tum, waarop de uitzending zou plaats hebben, over het algemeen niet meer worden tewerkgesteld, daar de werkver schaffingsobjecten vaak op eenigen af stand van de woonplaatsen zijn gelegen en meergenoemde arbeiders onmiddel lijk beschikbaar moeten blijven. In verband hiermede is goedgekeurd, dat de z.g. zelfstandigen, die in het hier- bovengenoemde geval vcykeeren, gedu rende de dagen, dat zij gedwongen wachten op een uitgesteld transport, in de steunregeling voor xverklooze arbei ders kunnen worden opgenomen. IERSEKE, 23 Augustus. De generaal der vliegers F. Christiansen heeft gister middag omstreeks halftwee een bezoek gebracht aan Ierseke. Zijn belangstelling ging uit naar de oester-, mossel- en kreeftencultuur. Eerst bezocht hij eenige oesterputten, later begaf hij zich naar een kreeftenpark. Het weer was te ruw om per vaartuig nqg oc9terperceelen op de Ooster9cheldo te bezichtigen, doch de generaal sprak het voornemen uit om later zijn bezoek te herhalen en een en ander nader in oogenschouw te nemen. Rotterdammer dacht twee honderd kilo tegen dien prijs te ontvangen Zeshonderd vijftig gulden heeft een waterstoker Ie Rotterdam neergeteld voor anderhalf kilo thee, maar hij meen de dan ook, dat hi.i bij den smokkelhan del tweehonderd kilo had gekocht, zoo meldt de „N. Rolt. Crt." De waterstoker, die aan den Linker Maasoever wooni, dacht, dat als hij maar een partij thee op den kop kon tikken, daar wel wat aan te verdienen zou zijn. Via een relatie fa Alblasser- dam kreeg hij het adres op van een scheepstimmerman Ie Rotterdam, den 35-jarigen J. W. v. d. W„ en deze zeide, dat hij zien zou wat hij voor den wa terstoker kon doen, want vermoedelijk zou hij nog wel iemand kunnen berei ken, die een paar kisten met 100 kilo in zijn bezit had. Den volgenden dag vervoegde zich bij den waterstoker een onbekende man, die zeide gehoord te hebben, dat de wa terstoker thee wilde koopen. Hit moest dan op een afgesproken dag en uur maar met een vrachtwagen verschijnen op een punt nabij don Walenburger- weg. De waterstoker deed dit. Op de aangegeven plaats ontmoette hii den onbekende, dia met hem naar een zij straat van do Diergaardelaan ging. Daar slond oen carrier met er op twee kisten en bij deze carrier bevond zich een tweede onbekende man. Er zat in elk der kisten, zoo zeiden de mannen, honderd kilo Ihee en de waterstoker kon ze overnemen voor 650 Er werd betaald, do kisten werden op den vracht wagen van den waterstoker geladen en de onbekende mannen verdwenen. Thuis gekomen ontdekte de water stoker, toen hij de kisten opende, dat er zich onder een laagje thee waardclooze rommel bevond, meest houtkrullen, In heide kisten zat niet meer dan ander half kilo thee. De benadeelde heeft van het bedrog aangifte bij de politie gedaan, welke den scheepstimmerman v. d. W. aan hield. Deze ontkent iels met, de zaak uit slaande te hebben. Hij geeft toe, dat de waterstoker bij hem is geweest en dat hij gezegd heeft,, dat bij moeite zou doen om voor hem een partij thee op to schommelen, maar dat hij daarin niet slaagde. De komst van den onbekenden man hii den waterstoker en de daarop gevolgde leverantie met bedrog zou niets anders zijn dan een toevallige sa menloop van omstandigheden. Ondanks de ontkenning is v. d. W. loch in het huis van bewaring opgesloten; de poli tic speurt thans naar de onbekende mannen. ONGELUKKEN TE AMSTERDAM DOOR ORANAATSCHERVEN AMSTERDAM, 23 Aug. Hedenmor gen is een Engelsch vliegtuig boven de hoofdstad verschenen. Het luchtafweer geschut kwam in werking. Enkele gra naatscherven kwamen in verschillende doelen van Amsterdam terecht. Op het Stationsplein werden 15 personen licht gewond. Elf konden Ier plaatse verbon den worden, vier zijn Ier nadere obser vatie in het Binnengasthuis opgenomen. In het Betondorp werd een winkelruit vernield. WEGENS HERHAALD SCHOOLVER ZUIM VAN ZIJN DOCHTERTJE VEROORDEELD AMSTERDAM, 23 Aug. Een vader van negen kinderen moest gisteren voor den kantonrechter verschijnen, omdat, hij zijn 13-jarig dochtertje het-: haaldelijk van school had thuisgehou den. De man was deswege in April reeds tot een geldboete veroordeeld, maar desondanks hield hl) (het kind eenige weken later weer thuis, omdat hij haar naar zijn zeggen, als hulp in de huis houding niet. kon missen. Immers, hij heeft een gezin met 9 kinderen, waar van d,e jongste twee jaar is, en zijn vrouw is ziek. De oudste kinderen kan hij niet thuis laten blijven, omdat die wat verdienen en het gezin de schamele inkomsten niet kan missen. De onderwijsinspectie was verd. reeds tegemoetgekomen, door hem toe Ie staan zijn dochtertje vier schooltijden per week te laten verzuimen. Verd- was hiermede niet tevreden; hij hield haar ook de overige schooltijden thuis en dit bezorgde hem een nieuwe bekeuring. De ambtenaar van het O.M. wees er op, dat de leerplichtwet strikt moest worden nageleefd. Nn een geringe geld boete niet hielp, eischte hij S.— boete, suhs. 2 dagen hechtenis. De kantonrechter wees conform den oisch vonnis. Bij den wederopbouw van het normale zakenleven, is adverteeren een der machtigste hulpmiddelen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3