Winkelier en klant in dezen tijd ALS BLIJK VAN DANK... Klok, ets en oorkonde g. g. vee nendaal Üq&ruia c De winkelier is zijn klanten dankbaar Kunsthandel VEENENDAAL Jaarverslag van Goed Wonen" De gebruiker heeft zich zeer spoedig aangepast GELEGENHEIDSBORDJES SCHILDERIJEN „OUD AMERSFOORT" HOF 7 TEL. 5106 NU de schoolboeken besteld Aanbieding van een huldeblijk aan Nieuwe Niedorp en Winkel Bonnen, die nu geldig zijn J VERKOOP1NQEN Baarn WIE HEEFT ER IETS VERLOREN? 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 AUujSIOS 1SL0 Er waren gelukkig slechts zeer weinig ..uitwassen" De heer W. Wijk Jr.. voorzitter van „Handel en Nijverheid" schrijft in „Van Haselen's Woninggids" over „Winkelier en klant in dezon tijd tpEN eenvoudig opschrift en een ■*-' eenvoudige zaak. Maar over een omvangrijke menschengroep en nog onbegrepen grootschen tijd. Klant, dat is immers iedereen, oud en jong, hoog en laag. De win kelier zelf is op zijn beurt weer klant hij anderen, zoodat dit onder werp over ons allen gaat. En dezo tijd, midden in de worsteling tus- schen volken en ideeën, op d,e grens wellicht van oude en nieuwe we- relrlverdeeling en levensopvatting, is zoo buitengewoon, dat wij de belangrijkheid dezer periode zeker nog niet ten volle kunnen besef fen. Dat is dezen geweldigen volken- strijd, waarbij ons land werd mee gesleept, moeilijkheden in \oedsel en goederenvoorziening moesten ontstaan, ligt voor de hand. Hoe hielden zich daaronder win kelier en klant? Het begon al toen de mobilisatie af gekondigd was, om maar niet verder terug te gaan. De scheepvaart werd be moeilijkt. Verschillende grondstoffen werden voor oorlogsdoeleinden ge bruikt en hierdoor aan hun vredesbe- stemming onttrokken. Hoogere kosten en minder aanvoer brachten eerst op kleine, daarna al grootere schaal mede, dat sommige artikelen niet of onvol doende waren te krijgen. Hiermee begon voor klant en winke lier een situatie, die soms aanleiding was, dat de klant naar een anderen le verancier verhuisde, die nog wel voor zien was van het gewenschte. Anderzijds werden de klanten wat minder kieskeurig dan tot voor kort en raakte de winkelier ook minder gang bare en oudere goederen kwijt. De ver koop liep wat vlotter. Prijsverlaging, die jaren lang zoo stagneerend op den verkoop werkte, was niet mee" te wach ten, integendeel de klant kon zich be- voordeelen door spoedig te koopen in plaats van uit te stellen. Inmiddels kwamen meer artikelen op (het lijstje van de niet zoo gemakkelijk verkrijgbare, en toen wij zelf in den oorlog werden betrokken en het ver voer ook binnenslands belemmerd werd, moesten de moeilijkheden wel in versneld tempo toenemen. Bijzondere maatregelen BIJZONDERE maatregelen hebben er toe bijgedragen, dat de ergste ge volgen daarvan zijn weggebleven. Prijs- verhoogingen werden zoo veel mogelijk bestreden. Alleen als de kostprijs aan toonbaar dit noodzakelijk maakte, wer den de artikelen duurder. Kooper en verkooper waren hiermee gebaat. Toch heeft menige winkelier vaak duurder moeten inkoopen zon der een hoogeren prijs te kunnen terugkrijgen, terwijl hij bovendien op hoogere lasten kwam. En later zal nog moeten blijken of de dan duur ingekochte goederen wel weer tegen behoorlijken prijs van de (hand kunnen worden gedaan. De laatste jaren was goederenvoorraad voor den winkelier meestal geen winst, omdat de prijs steeds daal de. De overheid trof verdere maatregelen Distributie werd toegepast niet alleen op levensmiddelen, maar ook op andere goederen en grondstoffen. Eerst zeer matig, later in evenredige snelheid aan de omstandigheden. Buitengewoon spoedig heeft de ge bruiker zich aangepast. Hij begreep de noodzakelijkheid, dat voorzorgen geno men' werden om spaarzaamheid te be trachten, en tevens voor allen een rede lijk deel \an het beschikbare te waar borgen. Dit goede begrip is oorzaak ge weest, dat de verstandhouding tusschen klant en winkelier er niet slechter, maar in de meeste gevallen beter op is geworden. Ondanks de vele verlangens, het gevoel van of de vrees voor minder of zelfs gebrek. Dagelijks ervaart de winkelier dit goede begrip van zijn klant. En hii is er hem dankbaar voor. Want naast da zorgen van ziin klant en die van zijn gezin, dat de zelfde zorgen heeft om zich van het noodige te voor- zien, bestaan voor hein nog veel andere moeilijkheden van vaktechnischen en kooptechnischen aard. Goede bediening If ET heeft immer als blijk van goede karaktereigenschap gegolden als de mensch zorgde voor later, als hij spaarzaam was, als hij in d,°n bloei van zijn leven zorgde voor den „ouden dag", maar ook als hij in den zomer zorgde voor eten en kleeren en voor brandstof in den winter. Het was dus logisch, dat velen toen er van alles nog voldoende te krijgen was, iets meer inkochten voor komende slechtere tijden En dat naar mate die slechtere perioden dichter en duidelijker in het zicht waren aan een kleine voorraadvorming meer aandacht werd besteed. De winkeliers hebben dat duidelijk ervaren en telkens weer als het vooruitzicht bestaat, dat een arti kei moeilijk of niet meer te krijgen zal zijn, is de vraag er naar groot. Vele za ken, vooral in levensmiddelen en klee ding, kwamen soms handen en goede ren te kort om aan deze vraag te vol doen. Niet altijd vond de winkelier het prettig te worden leeggekocht en van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te worden gejacht, om dan de volgende dagen „neen" te moeten verkoopen. Lie ver ziet hij een regelmatigen gang, waarbij hij al zijn klanten kan bedie nen. Vaak is in die dagen de winkelier den klant bijzonder tegemoet gekomen En dit is door den klant zeer gewaar deerd. Gedeeltelijk is door te groote vraag uitbreiding van distributie bevorderd. Er diende terecht tegen gewaakt, dat zij die niet over middelen beschikken om voorraad op te doen, straks het noodige moeten ontberen. Slechts daar waar meer dan noo- dig werd ingekocht waar voor zorg overging in. hamsteren waar geen voldoende matiging was en zelfbeperking om ook onderen hun rechtmatig deel te laten, moest en is ook d9or winkeliers vrije verkoop tegengegaan. Helaas: de winkelier moest soms paal en perk stellen naast de overheid. Hij heeft soms al te zelfzuchtigen belet, datgene weg te koopen, waar ook anderen recht op hadde.n. Die anderen zijn trouwens ook klant. De uitwassen waren echter gelukkig weinig en klant en winkelier kunnen het best met elkaar vinden, al zijn de moeilijkheden voor beiden groot. Raad en daad HOE zal de huisvrouw van haar man voor haar kinderen, voor de groote jongens, die zooveel noodig heb ben meer dan de distributie-portie voor de heel kleine kinderen, die nog meer zorg behoeven, zooveel gevoeliger zijn voor juiste en voldoende voeding en kleeding het noodige toch kunnen krijgen? Zorgen, die straks hopenlijk minder groot zullen blijken, dan nu ge vreesd? Wel, de winkelier 6taat met raad, maar ook met daad bij! Hij weet wat nog wel voorhanden is, wat U nog wel ter vervanging kunt krijgen. Maar verg van hem geen wonderen. Meer dan vroeger is hij de dienaar, speurt hij naar leveranciers die nog voorraad heb ben af te leveren; brengt hij nieuwe vindingen, die Jen nood wat lenigen onder Uw bereik. Dat gaat niet altijd even gemakkelijk, dat kost veel moeite en zorgen en levert nog een groot risi co. Want indien de toestand voor ons alien een gunstigen keer neemt. en wie weet wanneer dat het geval zal zijn zit de winkelier met voorraad, die dan minder gemakkelijk van de hand gaat, misschien wel waardeloos wordt. De distributie kan natuurlijk niet be perkt blijven tot levensmiddelen en kleeding. Stagnatie in aanvoer en ver werking moet" tenslotte op alle gebied zijn invloed doen gelden. Wij moeten ons niet met minder, maar ook met mindere kwaliteit tevreden stellen. En dat geeft voor den gebruiker soms zeer groote moeilijkheden. Dus zoekt 'hij waar het goede nog is te bekomen of wat er het best voor in de plaats is te krijgen. Ook hier moeten klant en win kelier elkaar weer vinden, moet de winkelier niet alleen raad willen, maar ook kunnen geven; moet hii zich ook inspannen dien raad in daad om te zetten. De goede winkelier zal zijn klanten zoo' goed mogelijk blijven be dienen. Er is heel wat correspondentie, ook ambtelijk vaak voor noodig en de goederen blijven dikwijls lang onder weg. De winkelier, die de meeste acti viteit aan den dag legt en goed op de hoogte is van alles wat er in zijn vak omgaat, maakt thans zeker een betere kans blijvende waardeering en klanten te winnen Contant ONDERE tijden, andere omstandighe den Dat blijkt b.v. ook uit de beta lingen. Na de oorlogsdagen wordt meer contant betaald en ook verlangd. En vrij spontaan. Men voelt als het ware, dat de handel in dezen tijd van onzeker heden geen crediet kan geven. Geld te gen goederen en niet meer goederen of OP BESTELLING werk tegen een belofte, die straks mis schien niet kan worden nagekomen. Want meer dan belofte is „pof" toch eigenlijk niet. Het is althans geen wer kelijke ruil, wat koop en verkoop toch dienen te zijn. Ook deze wijziging bevredigt de meeste klanten Schulden hebben is trouwens geen prettig gevoel. Een moeilijkheid van bijzonderen aard is voor den winkelier, die zijn artike len zelf vervaardigt, de kwestie, dat hij zijn grondstoffen niet meer kan krijgen, zooals en van vvien en in de hoeveelhe den, die* hij gewend was. Om één der belangrijkste voor den klant te noemen: het brood. De bakker krijgt een 'hoeveelheid toegewezen. In een bepaalde plaats ontvangen alle hak kers van denzelfden meel handel. Het is gemengd, maar de soorten of kwa liteiten zijn ander? dan de bakker ge woon was. Gist boter olie kren ten enz. enz alles anders en van andere leveranciers. En nu lijkt het eenvoudig, maar het vergt een hoogc mate van vak kennis en kunde om met die onbe kende kwaliteiten en ingrediënten, die elk op zich zelf andere verhou dingen behoeven, andere gisting, verhitting, bakduur eischen, toch een goed en door den klant gewaar deerd product te vervaardigen. Meer dan vroeger komt het dan aan op vakbekwaamheid en menige klant zal eensdeels zijn bakker een onver diend verwijt maken, anderdeels den goeden vakman onderkennen. Dit brengt weer verandering van klant en leveran cier met zich merle, en daardoor weer moeilijkheden met toewijzing van bc- noodigde hoeveelheden. V akbekwaaniheid WJ AT voor den hakker geldt, geldt in meer of mindere mate voor alle winkeliers. De vak bekwaamheid speelt een belangrijke rol, het zij dat op productie of han del alleen of op gemengd gebied he irekking heeft. En voor den klant, die thans meer dan vroeger zijn uit gaven zoo economisch mogelijk moet besteden, zal naast goed begrip en welgezindheid jegens zijn winkelier tevens het oordeel over diens vakbe kwaamheid een woord meespreken. Dat zal dan een winst zijn voor klant en neringdoende want er is beiderzijds de laatste jaren wel ge- beunhaa6t! Vooral in den tijd toen alleen maar de laagste prijs door slaggevend was. Er zou over winkelier en klant nog heel wat te schrijven zijn. Wij zouden elke branche onder de loupe kunnen no men; zien hoe de een méér, de ander minder verkoopt, hoe de omstandighe den het eene bedrijf vernield, het an dere tot bloei gebracht hebben. Wij kunnen wijzen op leege étalages; op winkels, waar wel voorraad maar geen afname is en andere, waar veel gekocht zou kunnen worden als de ar tikelen vrij waren; op zaken, waar men het werk niet afkan, omdat al het oude bruikbare nog weer ter reparatie wordt gegeven: op opdrachten tot werk en le vering uit vrees, dat over korten tijd de kwaliteit zal verslechteren de prijs oploopen of geen geld meer beschikbaar zal zijn, op de drukte door verduiste ringsvoorschriften of benzinegebrek hij stoffeeringshedrijven, rijwielhandel, enz. AllemaaU invloeden, die koop- en ver koop, de omstandigheden van klant en winkelier zeer beïnvloed hebben. Wij zouden moeten wijzen op de ver- nderde omstandigheden van den klant, op veler achteruitgang en inkomen, op de spanning waaronder geleefd wordt, moeilijkheden met eigen zaak en werk, meerdere lichamelijke cn geestelijke inspanning. We kunnen daarop niet uitgebreid in gaan. Maar wel kunnen wij eonstateeren, dat de verhouding tusschen winke lier en klant door het wedèrzijdsche begrijpen der moeilijkheden, waar voor ieder zich geplaatst zag, een zeer goede en hartelijke is gebleven. fcj7QSKHANDEL LANGESTRA AT 33 IF.cn daverende slag deed Woensdagavond Amsterdam opschrikken, toen de bom op het Paramaribo-plein, na er ruim een week te hebben gelegen, op deskundige wijze tot ontploffing werd gebracht. Tal van ruiten der omliggende huizen werden vernield. (Foto Pax-Holland Men schrijft ons: Dinsdag j.l. vertrok de commissie, be noemd uit de wijk- en groepsleiders der w''ijken 36 en 37 ('Leusderkwartier), naar Nieuwe Niedorp om daar een electrische klok voor den raadhuistoren aan te bieden, terwijl aan de gemeente Winkel een ets van de „Lange Jan" als bewijs van dankbaarheid voor de genoten gast vrijheid tijdens de evacuatie werd ge schonken. Bij die commissie had zich een dertigtal belangstellenden uit ge noemd kwartier aangesloten. Om 3 uur had de officieele overdracht plaats op het gemeentehuis te Nieuwe Niedorp. Aanwezig waren naast de commissie de burgemeesters van Nieuwe Niedorp en Winkel met de wet houders. de raadsleden van eerstge noemd dorp, de plaatselijke commissie tot ontvangst der geëvacueerden. vele genoodigden uit beide gemeenten en een aantal stadgenooten. De burgemeester van Nieuwe Niedorp, de heer Pluyster, opende de bijeen komst. De heer A. van Wijngaarden memoreerde, hoe in November 1939 door den burgemeester en een aantal hem bekende burgers overleg werd gepleegd om, indien dit noodig bleek, de bevol king te evacueeren. Men kon zich niet volkomen indenken, dat de toen uitge werkte plannen nog eens werkelijkheid zouden worden. Toen wii in Mei in de gebeurtenissen dezer tijden werden be trokken, begreep iedereen, dat het tijd stip der evacuatie dichtbij kon zijn. De vraag rees. waarheen wij zouden moe ien gaan. Langzamerhand werd bekend dat we naar Noord-Holland, nabij Alk maar zouden gaan. meer ingewijden wisten dat het Nieuwe Niedorp zou zijn. Zoo brak de le Pinksterdag aan, waarop do evacuatie een feit werd. Mild cn hartelijk was de ontvangst en dit alles stemde tot groote dankbaar heid Uit dit gevoel kwam de wensch naar voren om nu een blijk van waar deering aan te bieden Aan de gemeente. Winkel, waar een honderdtal stadgenooten liefderijk werd opgenomen, werd eveneens in dank baarheid gedacht Als blijk daarvan bood spreker den burgemeester een ets aan van den O.L.V -toren. De gemepnte N. Niedorp. waar pl.m. 1S00 Amersfoorters verblijf hielden, zonder risico met van B o e k eIo Het hygiënisch bereide 'én verpakte keukenzout 13c! iUt 99 Verschenen is het jaarverslag 1939 van de woningbouwvereniging „Goed Wonen". Het verslag loopt tot 31 December j.l. en is dus niet beinvloed door de ge beurtenissen van de afgeloopen maan den. In het voorwoord lezen wij, dat na het gereedkomen van door de vereeni- ging en door St. Bonifacius gebouwde arbeiderswoningen in het Soesterkwar- tier de aanbouw van arbeiderswonin gen stil gestaan heeft, met het gevolg dat in het najaar \an 1939 reeds sterk woninggebrek begon te heerschen en dat men nu kan ©preken van woning nood in Amersfoort. Een gelukkige om standigheid was, dat het negende com plex van „Goed Wonen en h°t door St. Bonifacius gebouwde convex zoo kort voor den oorlogstoestand ;,ereetig© komen i?. Anders zou de woningnood, \ooral van woningen met lagen huurprijs, nog in veel sterkere mate gevoeld worden dan thans reeds het geval is. Het voor woord besluit met don wensch, dat B en W. hun volle aandacht aan de op lossing van het probleem betreffende aanbouw van arbeiderswoningen zullen schenken, temeer daar inmiddels de wo ningnood een feit is geworden. De ver- eeniging exploiteerde dit jaar 739 wo ningen. De totale huurderving door leegstaan van woningen bedroeg 2.808.25, verdeeld over 606 weekhuren of 1.73 van den totalen huurontvaïïgst In totaal werd aan onderhoudswerk uit gegeven een bedrag van 18.394.39 aan loon en 4.828.58 aan materialen. 'Het ledental van de vereeniging be droeg per 31 Dec. j.l. 778. Het bestuur is als \olgt samengesteld: J. Dragt, voorz.; R. Struik, 2e voorz.; H. G. Huslage secr.-pennihgmeester; H. Hulst, 2e secr. en G. de Bruin, 2e pen ningmeester. Laatstgenoemde is in de plaats getre den van K. P Cornelissen, die zich el ders gevestigd heeft. Op 22 Dec. j.l. was het 20 jaar geleden, dat de vereeniging definitief w erd opge richt. Hel bestuur heeft dezen datum zon der meer laten passeeren: geen der le den, waarbij er znn die sedert de oprich ting lid zijn, heeft aanleiding gevonden de'aandacht van het bestuur op ri t feil te vestigen, uitgezonderd de heer D. Uit zingen Jr., die reeds 13 jaar geleden uit het bes;uur trad. Het is het streven gewéést in de afge loopen 20 jaar nog eens op een arbeid van 25 jaar te kunnen terugzien en vergelij kingen te trekken met wa' er in 1919 en daarvoor op het gebied der volkshuisves ting is verricht. Zoolang mogelijk zal men in dit S'lrpven volharden, ondanks de sombere tijden on ondanks hef geringe begrip bij hen, die daarmede gebaat zijn. De balans ncr 1 Januari 1940 geeft als eindcijfer 2.974,700,93, de verlies- en winstrekening f 213 077,71 met een saldo verlies van 26.190.34. ontving een electrische klok voor den raadhuistoren. Spreker zeide verder: Moge deze klok velen Nieuwe Nïedor- pers den juisten tijd aanwijzen. De tijd van het oogenblik. die telkens opnieuw gelijk ook nu, juist begrip en juist in zicht vraagt in het belang van volk en staat. Maar telkens opnieuw moge de ze klok er ook aan herinneren, dat na den tijd van het oogenblik weer een andere tijd komende, is: een toekomst, die nieuwe offers kan vragen, maar ook nieuwe beloften in haar schoot verborgen kan houden. De toekomst, die ondanks alles toch voor ons ligt, ook nu,"en die naar wij hopen aan heel fie menschheid en ook aan het Neder- landsche volk veel zal vergoeden van het leed en de moeilijkheden, die de laatste maanden brachten. Moge klok en ets den inwoners van N. Niedorp en Winkel nog lang getui genis afleggen van onze dankbaarheid, .dat men ons geherbergd heeft, toen de omstandigheden ons dwongen gastvrij heid te vragen. Tevens bood spreker een oorkonde aan welke vervaardigd werd door onzen stadgenoot, den heer D. L. van Berkum. Zij draagt de wapens der gemeente N. Niedorp en Amersfoort en het opschrift „Hospes eram et collegistis me" (ik was dakloos en gij hebt mij geherbergd). De burgemeester van N. Niedorp, deel de mede hoe met enthousiasme in zijn gemeente werd aangepakt om de vluch telingen zoo goed mogelijk te ontvangen. De commissie heeft veel en goed werk verzet. Wijk 36 zou in zijn gemeente komen, maar wijk 37 kwam eerst. Toen later wijk 36 zich aanmeldde, stond men voor groote moeilijkheden. Met veel moeite werd ook deze wijk in de ge meente ondergebracht Slechts honderd behoefden naar Winkel te worden ge bracht. Het aspect van het dorp was door den tijdelyken bevolkingsaanwas geheel veranderd. De dorpstraat was da gelijks vol gasten, die doordat zij niets te doen hadden, maar gingen wandelen. Toen betrekkelijk kort na de aankomst de wapenstilstand kwam, had spoedig daarop overleg plaats om de vluchtelin gen naar hunne haardsteden te doen terugkeeren. Dat had plaats op Zondag 19 Mei. Degenen, die het afscheid heb ben meegemaakt, kunnen getuigen, hoe ontroerend en hartelijk dit was. De bevolking en het gemeentebestuur waren bijzonder aangenaam verrast toen zij met het voornemen der commissie in kennis werden gesteld, om hun gemeen te een klok voor den raadhuistoren aan te bieden. Hierdoor kwam een lang ge voelde wensch der gemeentenaren in vervulling. Hij dankte daarom de schen kers hartelijk voor het geschenk, dat in lengte van dagen zal getuigen van de vriendschap tusschen de schenkers cn zijn gemeentenaren. De ouders zullen hunne kinderen vertellen, hoe deze klok in den raadhuistoren kwam. In deze tij den moeten zeer zeker offervaardigheid en kameraadschap worden gewaardeerd. De burgemeester van Winkel/de heer Zwart toonde zich ook zeer getroffen door de aanbieding van het geschenk Het zal een goede plaats in de raadszaal krijgen. Ook ziin gemeentenaren zullen een goede herinnering aan de evacuan ten houden. Met zeer veel genoegen heeft men in Winkel gedaan wat in het belang der vluchtelingen was. De heer de Vries, leider der groep te Winkel, bracht den burgemeester en zijn gemeente hartelijk dank voor alles, wat voor zijn menschen gedaan is. Vervolgens werd door het gemeente bestuur in café „Prins Maurits" een thee aangeboden. De genoodigden bleven daar eenigen tijd gezellig bijeen. GRAND THéATRE. Van Vru'dag 23 t/m Donderdag 29 Aug. vertooning van dc film „Bal-Paré". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.15. t, 6.15 en 8.15. Zaterdag doorloopend om 2.30, 6 en 8.15. Overige dagen matinéo om 2.30 o» 'sav. om S.15 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 23 tlm Donderdag 29 Aug. vertooning van de film „Dc Jantjes". Zondag doorl., aanvangend om 1.45, 4, 6.15 e,n 8.15. Zaterdag om 2.30, 6 cn 8.15 uur. Overige dagen om 2.30 en 8.15 uur. REMBRANDT THEATER - Vertooning van dc film Sherlock Holmes. STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor a'ie meisjes icderen avond geopend des Zondags van 2 uur. GILDEHU1S A.K.G. Zomertcntoonstelling. JPENBARf- LEESZAAL MEI JEUGDLEES ZAAL Muurhuizen 9. MUSEUM FLEHITE. Westsingel - Geopend dagel'okp van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag '«Zaterdags 10—12 en 1.308 uur (Stadgenooten hebben 'sZaterdag9 vrjjcn toegang) DE VALK. 27 Aug. t/m 29 Aug. Tentoon stelling van Floralia. Geopend van 2.80 uur tot 9 uur. GRAND THêaTRE. 30 Aug. Prijsuitrei king n. a. v. dc Floralia-tentoonstclling. 4.45 uur. Van 10 t.m 25 Aug. zijn dc met .2" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig Dc bonnen, welke 25 Aug. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig t.m. 29 Augustus. Bons 01 t.m. 04 (boterkaart): 2 ons boter Bons 01 en 02 vetkaart2'/* ons margarine gesmolten vet of boter: Bons 03 cn 04 (vetkaart). 2'/i ons boter tegen reductie van 10 cent Der 21/* ons. Alles t.m 23 Augustus a s. Bon 66: een kilo suiker tot en met 30 Augustus Bon 74: extra-rantsoen van 1% k.g. suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53 pond koffie of ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 40: pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmccl of rogge meel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 Sept. a.s Bun 14: pond rijst of rijstcmeel tot en met 6 Sept a.s. Bon 27: l/t pond havermout qf ha vervlokken of gort ni grutten tot en met 6 September. Bon 105: I ons maizenu of gries- meel of puddingpoeder tot en met 11 September Bon 110: I ons macaroni ot vermi celli of spaghetti tot en met It Sep tember Petroleumzegel. Periode 5 Geldig voor 2 liter petroleum lot cn met S September (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben) UITKNIPPEN F.N BF.WAP.F.NU H e e m s t r a I a a n 35 27 Augus tus. Verkooping inboedel. 10 uur v.m. Villa Cantonlaan 10. 4 en 5 Septem bers. Verkooping inboedel, 10 uur BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Theodoru3. z. van Wilhelmus Peter; en Wilhelmina Cla?ina Snelders. He lena Hermina, d. van Theodor Johannes Geurt; en Petronella Hubertina Hovens. ONDERTROUWD: Izak Cornelis Antonie van Kalleveen en Johanna Martina van Gel der Jacobus van den Brink en Jansje de Lang. Johannes Groenowoud en Geertje Nie- ireijer. Frdderik Jan Meyer cn Dirkje Hen- drika Nieuborg. Johan Br.rten en Wilhelmina Oeertruida Koffrie. Jan Valk en Maartje v. d. Pol. Jan Ockeloen en Willemina Hcndri- ka Maria van Doom. GETROUWD: Pieter van der Laarse en Clara Johanna Jacobs Scholten. Johannes Ra.en en Maria Elisabeth Speekman. Jan de Gans en Cornelia Diekerhof. OVERLEDEN: Neeltje Langelaar. 86 jaar, wed. van Johannes Bernardus Boomhouwer. Wilhelmina Prinsen. 60 jaar, echt?. van Ba rend Gerhardus Johan Godfried Brummer. REGISTER NIET BIJGEHOUDEN Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een hotelhouder wegens het niet bijhou den van het hotelregister. Op het politicbureau zijn de volgende gevonden voorwerpen door eigenaars te rug te bekomen: Bril met hoornen montuur, zilveren broche, sleutel van melkbus, gouden inedailon met blond haar, huissleutel, fitterstang, kinderfietsje, ijzeren gewicht militaire jas, damesrijwiel, groene ge breide muts. dricwieiig kinderfietsje, zilveren kinderarmbandje, lieëren rij wiel gouden damesarmband horloge, paar kinclerhandschoenen, halsketting, auto band, geruite damesreerenjas, heerenrij- wicl, pak ie inh. 2 baddoeken. 2 badmut sen en 2 zwembroeken, bruin kinder schoentje, portemonnaic met inhoud, leeren voetbal, heerenrijwiel, stoffen dameshandschoen, oud damesrijwiel waarop 2 tasschen. een gouden arm band. vulpotlood, ijzeren kruis 1914 (Duitsch), vulpen, blauw kinderbroekie, gebreid dame-tasje. I Dsslcufe' double ring, 2 slèuHs touvro. auto ped op luchtbanden, hee enrijwicl. zwar te portèmonnaic met inhoud, blauwe hèerem-.egenjas. voetbal, linkcrheeren- -choen. Lcht <*eklcurfle hcerenreicuias. bruine slipover met be'-re sokjes, dolk mes met étui. lersche ketter, rood kin derschoen ia, dames of Hnderno-temon- naie met inhoud, jnn-o D'uiUrhc herder TEMPERATUUR VA LI HET WATER De temperatuur van het water in Pe- sie's Bad bedroeg hedenmorgen 65 gr. F. is 181/2 gr. C.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5